De Koningin ontmoet een 86-jarige Zeeuw l Koningin Juliana in filmstad Hollywood INTERVIEW MET MORRISON De ondertekening van het verdrag voor het Europese leger REDE VAN ACHESON 1900 Cornells Kribbe ging in naar Amerika DE UITLEVERING VAN WESTERLING Russische order voor Uitluiden Karlsson zal terecht staan MAANDAG 21 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2016. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. NEDERLANDSE EMIGRANTEN TONEN DANKBAARHEID. KOREA Zomerfijd in Engeland EGYPTE Mijnramp te Zwickau i-rankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h. Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent. meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Zes en veertig jaar nadat op 18 April 1908 San Francisco vni- wel geheel vernietigd werd door de grote aardbeving, hebben de burgers van de herbouwde stad koningin Juliana en prins Bern- hard ontvangen in de koepelhal van het in Renaissance-stijl op getrokken stadhuis, een der wei nige gebouwen, die de romp van 1906 hebben overleefd. Staande op de marmeren trap pen van het stadhuis, geflankeerd door 175 meisjes en jonge vrou wen, die 37 nationaliteiten ver tegenwoordigden, sprak de ko ningin de in de hal saamge- stroomde inwoners van San Francisco toe. Alle meisjes wa ren gekleed in nationale cos- tuums. Er waren ook afvaardi gingen van de Chinese bevolking in kleurrijke kimono's. Kersen bloesem fungeerde ditmaal als een smaakvolle achtergrond voor de tulpen, waarmede de rotonde was gesierd. RECEPTIE VOOR NEDER LANDERS. 'B Middags heeft de koningin in het Fairmont-hote! een recep tie gehouden voor Nederlanders. Een oude man zat reeds in de ochtenduren op de stoep voor het hotel. Het was Comelis Kribbe, een thans 86-jarige landgenoot uit Kloetinge. In 1900 kwam hij reeds naar Amerika en hij woont nu 50 jaar in San Francisco. Cornelis Krib be, die nu in een rusthuis woont, herinnert zich nog goed de grote aardbeving van 1906, toen hij als havenarbeider bezig was een schip te lossen. Hij heeft actief meegeholpen aan de opbouw van de stad, die hem een nieuw be staan heeft geboden. Van zijn éamilie in Kloetinge en Katten- dijke had hij gehoord, dat de koningin naar de W.-kust kwam. Hij had de koningin in 1944 voor het laatst gezien in Frisco tijdens de oorlog. Hij was de ge lukkigste man in de stad, toen de secretaris van de prins hem voorstelde aan Hare Majesteit. Hij zei: „U ziet er nog even jong en fris uit als acht jaar geleden". DE STUNT VAN DE DAG. Prins Bemhard haalde inmid dels de „stunt van de dag" uit door zich midden in de stad te laten ophalen door een helicopter met straalaandrijving en naar de luchthaven te vliegen, waar hij met een ander type hefschroef- vliegtuig vloog. Hij kwam daar door te Iaat op de receptie in het Falrmont-hotel, waar de konin gin onvermoeid bezig was twaalf honderd handen te drukken. AANKOMST TE LOS ANGELES Koningin Juliana en prins Bernhard zijn Zaterdag om 11 uur plaatselijke tijd op het inter nationale vliegveld van Los An geles aangekomen. Het koninklij ke paar heeft zich onmiddellijk naar het hotel Berleyhills bege ven. Het koninklijke paar werd op het vliegveld door de burgemees ter van de stad verwelkomd. De koningin en de prins zijn de eer ste koninklijke gasten in de stad sedert 1919, toen koning Albert en koningin Elisabeth van België een bezoek brachten. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. MEER WIND. Veel bewolking met tijdelijk regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuid-westelijke wind. Middagtemperaturen tussen 12 en 15 graden. DINSDAG 22 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.15 0.50 1.30 1.40 n.m. 12.44 1.19 1.59 2.09 ZON MAAN op onder op onder April. 21 5.31 19.48 4.17 16.35 22 5.28 19.50 4.29 17.58 23 5.26 19.51 4.42 19.22 24 5.24 19.53 4.57 20.46 25 5.22 19.55 5.16 22.07 26 5.20 19.57 5.42 23.23 SAN FRANCISCO TROTS OP ZIJN „WILHELMUS". San Francisco is er trots op het Wilhelmus op de juiste wijze te hebben gespeeld. Een der dag bladen schrijft hierover: „Toen de koningin begroet werd te Washington, was ze kennelijk niet erg in haar schik met de wij ze, waarop haar volkslied door de militaire kapel werd gespeeld. De Nederlandse ambassade stel de zich daarop in verbinding met het consulaat, zond muziek naar San Francisco, zowel partituren als gramofoonplaten, en over handigde die aan dirigent Jack Ross, die de band in het stadhuis zou leiden. Dagenlang repeteer de Ross en zijn orkestleden het Wilhelmus en ten laatste zeide hij: ,,Als H. M. binnenkomt, wees er dan van overtuigd dat ik haar van louter verbazing ach terover laat slaan". De koningin is op haar benen blijven staan, maar het volkslied klonk werkelijk niet slecht. „DE KONINGIN ONVER MOEIBAAR". Bill Huskey, een van de hoog ste veiligheidsofficieren van het State Department die de tochten van Churchill, de toenmalige prinses Elisabeth, de sjah van Perzië, Nehroe, en vele anderen heeft gevolgd, lag Zaterdag uit geput op bed. ,,Deze vrouw heeft me er onder gekregen", zei hij toen een verslaggever hem in zijn hotelkamer in Frisco opzocht. Hij sprak over de onvermoeidheid van koningin Juliana, wier ener gie onuitputtelijk schijnt. „Met haar op te trekken bete kent niet alleen, dat je doodmoe wordt", zei hij, „je valt eenvou dig plat op je gezicht neer van vermoeidheid". Huskey noemde een dergelijke energie bovenmen selijk. ,Ik hoop niet dat de ko ningin voorlopig terugkomt, want ik acht dat zeer schadelijk voor mijn gezondheid". PERSCONFERENTIE. „Zijn de vrouwen in Europa bang"? Deze vraag werd de ko ningin gesteld door een verslag gever te San Francisco tijdens een persconferentie met louter vrouwelijke correspondenten. Even keek de koningin op, dan antwoordde zij resoluut: „Wij Europese vrouwen zijn niet be vreesd. Wij hebben geen schuil kelders of luchtalarm meer. Wij hebben geen angst". Mej. Tellegen, directrice van het kabinet der koningin, viel H. M. bij: „Wij waren zeer ver rast dit alles hier wèl te vinden". Gevraagd of er nog voedsel schaarste in Nederland heerst, antwoordde de koningin: „Die tijd is voorbij, doch uit het zen den van al die voedselpakketten tijdens de na-oorlogse jaren zijn veelal goede vriendschappen ge boren en levendige correspon denties. Zij zeide „dat dit ook 't geval was met haar eigen kinde ren, die tijdens de oorlog hier vele vriendjes hadden gemaakt en nog drukke correspondenties met vroegere schoolkameraadjes voerden. De vraag werd gesteld of zij dacht dat de Amerikanen de weg kunnen wijzen naar vrede door het ondersteunen van punt vier van Trumans program. De koningin onderschreef dit uit drukkelijk. Zij sprak over recente jeugdconferenties die zij en de prins hadden bijgewoond. De Nederlandse jonge mannen en vrouwen hebben vertrouwen in de toekomst, aldus H. M. Het Indonesische kabinet heeft in zijn laatste bijeenkomst de mo gelijkheden onder het oog gezien om de uitlevering van Westerling te blijven eisen. De regering zal in deze kwestie mr Susanto, de hoge commissaris in Den Haag, instructies geven. Zaterdag heeft een woordvoer der van de Partai-Nasional Indo nesia verklaard, dat Westerling op zijn minst kroongetuige, zo niet dader is in de zaken van de „A.P.R.A." (het voormalige z.g. Ratoe Adil-leger), in de zaak te gen sultan Hamid van Pontianak, in de Zuid-Gelebes-affaire enz. Een groot aantal personen be vindt zich reeds geruime tijd, ver dacht van deelneming in deze af faires, in hechtenis. Indien Wes terling niet kan getuigen, zou den de betrokkenen niet kunnen worden berecht. De beslissing van de Neder landse autoriteiten om Wester ling wederom in vrijheid te stel len heeft aan Indonesische zijde achterdocht gewekt, vooral als men bedenkt dat Westerling slechts met steun van Nederland se militairen in staat is geweest uit Indonesië uit te wijken. de kapper met liet aparte cachet markt 16 - brouwenjstr. 9 terneuzen ook voor betere toiletartikelen de definitieve haarmode is voor dagcoiffures kort, laat ons uw haar verzorgen. Hollywoord, de stad die leeft van schijn, een vergaarplaats van talent en figuratie, een stad van imitatiehoven, keizers, -koningen, -koninginnen, -prinsessen en -pre sidenten, een stad waar marme ren trappen en gouden kande laars gefabriceerd zijn van vuren hout en karton, een stad, waar kunstmatigheid hoogtij viert, dit Hollywood heeft Zaterdag heel Amerika een lesje gegeven in menselijkheid, die kan leven zon der schijngoud en geveinsde sen timentaliteit, harde zakelijkheid en make up glamour stars. Wij wisten totnogtoe maar één plaats aan te wijzen waar de ko ningin zich volkomen maar ook volkomen op haar gemak wist te voelen in de maalstroom van het overladen programma. Dat was te midden van de journalisten van de Washington national pressclub, waar alle druk opeens van koningin Juliana scheen af te vallen, waar het „thuisvoelen", genoemd in al haar redevoerin gen, plotseling realiteit werd. De filmstad Hollywood heeft kans gezien alle burgemeesters, ont vangstcomités, journalisten en andere woordenrijke sprekers te overtroeven door de opvoering van een show, die een uiting was van pure menselijkheid en puur sentiment zonder een zweempje van opgevoerde romantiek. De regisseur was Cecil de Mille, re gisseur van Paramount, die in een der studio's van Metro Gold wyn gezeten was naast de konin gin met rond zich geschaard figu. ren als Dana Andrews, Irene Dunne, Van Johnson, Dorothy Lamour, James Mason, Walter Pidgeon, Dick Powell, Buddy Ro gers, Jane Russell, Robert Tay lor, Gene Tierney en talrijke an dere grootheden van het witte- doek. „Uw gezichten zijn me zo bekend", zei de koningin tot de filmspelers, „U doet een prachtig werk, dat we allen zo graag zou den doen, maar vooral zo belang rijk van uw werk is, dat u bood schappen aan de wereld kunt ge ven, boodschappen op uw eigen wijze". De studio waarin de bijeen komst werd gehouden, was alleen maar enigszins uitgeruimd. Ca- roussels, benodigd voor opnamen van een Franse film, draaiden lustig rond voor de tafeltjes waaraan de filmspelers, zo uit hun werk gekomen, de lunch ge bruikten. „U heeft in de afgelopen weken wel bemerkt dat de Amerikanen onvermoeide sprekers zijn", zei De Mille tot de koningin. „Wij zullen vandaag weinig spreken. Wij achten het een taak ontspan ning te brengen". Doch vóórdat hij daartoe overging, vertelde De Mille een geschiedenis, die de ko ningin met een en al aandacht volgde. „Toen ik acht jaar was", zeide De Mille, „werd ik verliefd op een allerliefste en allerchar- mantste jongedame, de jongeda me was tien. Ik had haar nooit gezien, alleen maar op plaatjes en zij heeft het nooit geweten. Ik zag haar pas 52 jaar later, toen zij mij het geschenk gaf, dat het dierbaarste in mijn leven zal zijn: de onderscheiding Ridder in de orde van Oranje Nassau. Ik kreeg die orde voor een film die ik heb gemaakt over het leven van Nederlanders in de Oost. De jongedame was uw moeder, ko ningin Wilhelmina. En haar doch ter veroverde vandaag Holly wood, zoals zij mijn hart verover de acht jaar geleden". Het was volkomen stil in de studio, toen De Mille deze confessie deed en om deze stilte te verbreken zei hij schertsend tot de koningin: „Zo zouden we het elke dag roodharige Irene Dunne. Daarna begaf de koningin zich arm in arm met Dori Schary naar stu dio 15, waar opnamen werden ge maakt van de film „Gevangene van Zenda" met Stewart Granger en Deborah Kerr, die de rol speelt van prinses Flavia. De namaak- prinses maakte een knieval voor de echte koningin op de dans vloer van het paleis. Gezeten in de stoel van de re gisseur woonde de koningin vol interesse een deel der opnamen bij. Daarna bekeek zij een tech- nicolorcamera en enige minuten later stond zij op het schip „Maryflower" naast captain Jo nes temidden van ruw zeevolk met ontblote bovenlijven. Captain Jones ontpopte zich als de wel bekende filmster Spencer Tracy. Tracy leidde de koningin over de loopplank op zijn schip dat in een tank van water ligt. „Stilte", schreeuwde de regisseur tot de toeschouwers en allen, de konin gin incluis, gehoorzaamden aan zijn onverbiddelijk bevel. Zelden graag willen hebben, doch dan heeft de koningin van Bétere ont zijn vijftien man nodig, die elke 1~1_ ~":J minuut „stilte" schreeuwen". Vice-president Dori Schary van Metro Goldwyn zei, pas onlangs gehoord te hebben dat de geschie denis van de jongen met zijn vin ger in de dijk, niet waar is. „Maar wat doet het er toe. De waarheid in het verhaal, de geest van de moed zal altijd leven en waar zijn. Wij hebben deze geschiedenis on telbare malen in films gebruikt. Natuurlijk was de plaats waar zij zich afspeelde niet Nederland en bleek, dat de jongen een schoon meisje was die het ge boortehuis van verkoop redde of iemand die Indianen tegenhield, maar de formule was ongeveer dezelfde en daarom zijn wij de Nederlanders dankbaar. Wij in de filmindustrie zijn dankbaar, dat u ons vereerd hebt met uw be zoek. Wij zijn trots op onze in dustrie en op de films die wij pro duceren en wij geloven, dat zij in niet geringe mate tot het uitdra gen van de principes van demo cratie en vrijheid onder de vrije volkeren der wereld bijdragen. Filmsterren gaven daarop staaltjes van hun kunnen ten beste, die warme bijval van hun collega's en van de koningin ont lokten. Na de lunch onderhielden eni ge sterren zich met de koningin, zoals de thans verlamde Lionel Barrymore in een invaiidenwa- gen en de charmante Hedy La- marr, die gedurende de gehele lunch een geanimeerd gesprek met de secretaris van de prins, dr F. A. de Graaff, voerde, en de spanning genoten als déze mid dag in de Metro Goldwyn Mayer studio's. Het was een toneel van ware verbroedering. De koningin zat naast Spencer Tracy, de di recteur van haar kabinet, mej. Teilegen, naast Jane Russell, be kend uit „The Outlaw", baron van Heeckeren naast Walter Pid geon en minister Stikker naast Red Skelton. De koningin en haar gevolg waren na afloop van het bezoek tenvolle ervan overtuigd, dat Hollywood geen stad van schijn alleen is, doch dat achter haar poorten dag en nacht wordt ge werkt door lieden die maanden onvermoeid werken om een en kel product op de markt te kun nen brengen. Terwijl de koningin hier rond geleid werd, voerde de prins in de Lockheedfabrieken zakelijke be sprekingen. De Nederlandse emigranten aan boord van de „Fairsea", die 2e Paasdag enkele uren op Cura sao aan land waren, hebben na hun vertrek een telegram ge stuurd, waarin zij hun dankbaar heid uitspreken over de hartelij ke ontvangst op het eiland. Toen de emigranten van boord kwamen om zich een ogenblik te verpozen, werden zij ontvangen door honderden automobilisten om hen een tocht over het eiland en een koele dronk aan te bie den. Herbert Morrison, de voorma lige Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft Zaterdagmor. gen in een persbijeenkomst een aantal Nederlandse journalisten te woord gestaan. Met betrek king tot Nieuw Guinea antwoord de hij, op een hem gestelde vraag, dat de Labourparty haar mening daarover niet heeft kenbaar ge maakt. Op de vraag of hij zijn mening als oud-minister van Bui tenlandse Zaken of zijn persoon lijke mening wilde geven, zei hii, dat dit een binnenlandse aangele genheid van Nederland was, waarover hij zich uit hoffelijk heidsoverwegingen niet wilde uit laten. Over de economische con ferentie te Moskou waren hem alleen mededelingen uit de kran tenpublicaties bekend. Daaruit maakte hij op, dat er niets ge- DE ONDERHANDELINGEN. De geheime vergadering van stafofficieren te Panmoendjon over het vraagstuk van de uit wisseling van krijgsgevangenen is Zondag na 43 minuten uiteen gegaan met de mededeling, dat er heden weer vergaderd wordt. Er is geen communiqué uitgege ven. De zes en zestigste bijeen komst van stafofficieren ter be spreking van middelen om een wapenstilstand ten uitvoer te leggen werd na 63 minuten ge sloten zonder dat resultaten zijn bereikt. De kansen op een bestand zijn onzeker, tenzij de onderhande laars van de Verenigde Naties beginselen opofferen, die het ge allieerde opperbevel niet opoffe ren wil, aldus heeft generaal Ridgway in een telefoongesprek met John Steelman, een assistent van Truman, verklaard. Dit telefoongesprek is Zondag in Amerika via de televisie uit gezonden. Ridgway gaf deze verklaring naar aanleiding van de vraag van Steelman, of het er naar Ridg- ways mening naar uit ziet, dat overeenstemming kan worden bereikt tussen de geallieerde en de communistische onderhande laars. Voorts verklaarde Ridgway, dat de geallieerden „elk offensief, waartoe de Chinezen 'en Noord- Koreanen op het ogenblik in staat zijn, met uiterst zware ver liezen" zouden kunnen afslaan. DE STRIJD AAN HET FRONT Geallieerde oorlogschepen heb ben Wonsan aan de oostkust be schoten. Volgens een Noordko- reaans communiqué is een geal lieerd slagschip in de wateren van Tsjongking door kustbatte- rijen zwaar beschadigd. Torpedojager tot zinken gebracht. In een Noord-Koreaans leger communiqué wordt gezegd, dat eenheden van de NoorcVKoreaan- se kustverdediging een torpedo- bootjager van de verbondenen tot zinken hebben gebracht. Acht vliegtuigen waren neer geschoten door luchtdoelgeschut en in luchtgevechten, aldus het communiqué. daan is door de particulieren, die Moskou bezochten, dat niet had kunnen worden gedaan door de bestaande lichamen, zoals de handelsmissies. A 1 s er iets ge daan is, zo voegde hij er aan toe. De handelsbetrekkingen tussen Engeland en de Sowjet Unie en de satellietlanden gaan door. Op dit punt hebben de Engelsen een andere opvatting dan de Ameri kanen. Met China willen de Brit ten niets liever dan handel drij ven, maar de Chinezen geven maar niet thuis. Het is merk waardig, als zulks particulier in Moskou door de Chinezen wel is gedaan. Zo kwam hij er toe te neigen naar de opvatting, dat hier sprake was van een handige politieke propagandastunt. Met betrekking tot de liberale partijen in Europa was hij van mening, dat deze de conservatie ve richting uitgaan. In Engeland moet men onderscheid maken tussen de liberale partij en het liberalisme. Het liberalisme gaat in zijn land verder. Dat liberalis me is volgens hem het beste in de beginselen en het programma van de Labourparty van tegen woordig. Met de liberale partij in zijn land is het anders gesteld. Deze mist een eigen politiek en zweeft tussen labour en de con servatieven. Zij weet niet waar vaste voet te krijgen. Er bestaat volgens Morrison voor de Britse liberale partij geen parlementai re toekomst. Dat noemde hij een feit, zonder dat hij zich daarover wilde verheugen of er teleurstel ling over wilde uitspreken. Enge land is een land met twee partij en, aldus Morrison. „Wat denkt u van de opvolger van Eisenhower?" Hij noemde dat een kwestie van overleg. Het is beter er niet over te spreken, zei hij met een lachje, herinne rend aan de admiraal, de kwes tie van de onderbevelhebber en de Atlantische vlootstrijdkrach- ten. Groot-Brittannië heeft van Zondag af weer zomertijd. Dit betekent, dat de klok er een uur vooruit is gezet en dat de Engel se kloktijd dus nu gelijk is aan de Nederlandse. De Egyptische minister-presi dent Hilaly Pasja heeft als mili tair gouverneur-generaal van Egypte opheffing van de beperk te bewegingsvrijheid van Abdel Fattah Hoessan Pasja, voorma lig Wafdistisch minister van So ciale Zaken, bevolen. Foead Serag el Din Pasja, voor malig minister van Binnenlandse Zaken, de „sterke man" van de Wafdisten, blijft onder huisarrest. Een Kabinetscommissie heeft een ontwerp-decreet goedgekeurd waarbij de regering gemachtigd wordt een „zuiveringsactie" te houden onder ambtenaren. Men verwacht, dat het decreet onmid dellijk door koning Faroek zal worden getekend. Volgens de mi nister van Financiën, Zaky Abdel Moaal bey, zullen zuiveringscom missies worden opgericht om de kwesties van omkoperij en cor ruptie in elk ministerie te onder zoeken. Zondagavond heeft koning Fa- roek het decreet getekent. NIEUWE BRITSE REVELHEB BER IN EGYPTE. Generaal George Erskine zal deze week als bevelhebber der Britse troepen in Egypte worden vervangen en Donderdag naar Engeland vertrekken, meldt het Britse militaire hoofdkwartier te Ismaila, Generaal F. Festing zal gene raal Erskine opvolgen. Erskine wordt bevelhebber van het Britse Noordelijke comman do. Hij zou aanvankelijk reeds in het begin van dit jaar zijn afge treden, doch bleef met het oog op de ongeregeldheden in de ka naalzone langer aan dan was vastgesteld. Volgens welingelichte kringen te Bonn zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van Egelad, Frankrijk en de Verenigde Sta ten voornemens 17 Mei te Bonn de verdragen te ondertekenen, waarbij een eind komt aan de be zetting van Duitsland en zich die- zelfde dag per vliegtuig naar Den Haag te begeven voor de on dertekening door de zes landen van de Europese verdedigingsge meenschap van het verdrag voor het Europese leger. De ondertekening te Bonn zal geschieden in het paleis Schaum- burg, waar kanselier Adenauer zetelt, die voor Duitsland zal te kenen. Of de datum van 17 Mei gehandhaafd kan worden, hangt daarvan af, of de voorbereiding van de verdragen dan voltooid is. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft voor het Amerikaanse genootschap van dagbladdirec teuren, dat te Washington was, een rede over de buitenlandse po litiek gehouden. Acheson zeide o.m., dat de V. S. bereid en verlangend zijn alle grote geschillen in de wereld door vredelievende onderhande lingen op te lossen, doch alleen, indien er een „eerlijke en redelij ke" basis voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie blijkt te zijn. De V. S. en haar bondgenoten hebben duidelijk doen uitkomen, dat zij geen stap terug kunnen doen noch de opkomst in Europa van een nieuw tijdperk van sa menwerking in gevaar brengen, aldus Acheson. „Daarom zullen de V. S. de plannen, die het deel nemen van Duitsland aan een zuiver defensieve Europese ge meenschap beogen, blijven steu nen". Acheson noemde de jongste stappen van de Sowjet-Unie een „gouden-appel-offensief", daarbij herinnerend aan het verhaal van de Griekse mythologie, volgens hetwelk de godin der tweedracht vertoornd, dat zij niet bij een hu welijk was uitgenodigd, een gou den appel tussen de bruilofsgan- gers wierp om tweedracht te zaaien. „Verschillende appels zijn deze lente over het ijzeren gordijn heen geworpen. Gelukkig hebben zij geen tweedracht ge zaaid", aldus de minister. Acheson noemde de economi sche conferentie te Moskou een poging van de Sowjet-Unie, zich het bezit van strategische mate rialen te verzekeren ten einde haar oorlogspotentieel op te kun nen bouwen. „De V. S. zullen de aantrekkelijkheid van dit soort Sowjet-propaganda onmetelijk vergroten, indien wij door beper kende maatregelen buitenlandse goederen buiten ons land hou den. Deze beperkende maatrege len zullen de last van de Ameri kaanse belastingbetaler natuur lijk eer vergroten dan verlich ten", aldus Acheson. In de Umuidense haringha ven zijn twee Russische sleep boten gearriveerd, de „Chesha" en de „Wiround", die elk 700 ton meten en waarvan de laat ste, die door de „Chesha" de ha ven is binnengesleept, in een van de IJmuidense machinefa- br'eVen ren grote en langdurige surveybeurt zal ondergaan. Deze reparatie zal 4 tot 5 iircnden in beslag nemen. Men denkt het werk te verrichten op de onlangs in gebruik geno men nieuwe slëephelling. De ondertekening van beide verdragen moet gelijktijdig ge schieden, daar West-Duitsland 't einde van de bezetting verkrijgt in ruil voor de belofte, zich bij de westelijke defensie aan te sluiten. Het wordt echter om psychologische redenen uitgeslo ten geacht, het verdrag, waarbij het Europese leger wordt opge richt, in Duitsland te tekenen vandaar de noodzaak van de vliegtocht naar Den Haag. Beide verdragen worden gelijk tijdig van kracht, wanneer zij door alle betrokken parlementen zijn bekrachtigd, waarmee naar verwachting enkele maanden ge moeid zullen zijn. Acheson wordt 9 Mei in Europa verwacht. Tussen zijn aankomst en de voorgenomen datum van ondertekening zullen de minis ters naar verwachting een piot- conferentie houden, vermoede lijk te Parijs, om het werk van die onderhandelaars officieel goed te keuren en mogelijk nog enkele punten te ordenen. In welingelichte kringen te Bonn gelooft men, dat het enige punt, dat de vooorgenomen da tum in gevaar zou kunnen bren gen, de verdeling is van West- Duitslands bijdrage tussen eigen troepen en de in Duitsland ge- stationn eerde geallieerde troe pen. Adenauer en drie hoge commis sarissen beginnen heden te on derhandelen over de nog open staande kwesties in de contrac tuele overeenkomsten. De des kundigen zullen na Dinsdag bij na elke dag bijeenkomen, totdat de verdragen zijn opgesteld. Bij een mijnramp te Zwickau in Saksen zijn ongeveer 13 mijn werkers om het leven gekomen en 27 gewond, aldus maakt het Oost-Duitse ministerie van Voor lichting bekend. De reddings werkzaamheden worden voortge zet. De 57-jarige Arthur Karlsson, communist'seh gemeenteraads lid in de W.-Zweedse plaats Halmstad, die is gearresteerd op verdenking van spionnage voor de Sowjet-Unie, zal voor een e-erevhtihof te Stockholm terecht staan. In Mei zullen pog 5 andere leden der communistische partij op dezelfde beschuldiging te recht staan.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1