DE CALIFORNISCHE TUINSTAD HOEVEEL SLAAP? REDE VAN TRUMAN Kerkdiensten Stagnatie in Indonesische havens f LOS ANGELES Veldslag legen de mailen VOOR DE ZONDAG Zijn ongelukken met straaljagers te voorkomen? De dokter over: Westerling in de Indonesische pes s Eric de Noorman in „Het land der duisternis' Gebrek aan nachtrust wreekt zich Proteststakingen in Japan Deddens. Terneuzen*. 10 uur en 3 uur Ds. J. De Nationale Weningbouwlening De laatste grote stad, die ko ningin Juliana op haar tournee door de Verenigde Staten zal bezoeken, is I,os Angeles, in het Zuiden van Califomië. Los Angeles is stellig een der ruimste steden ter wereld. Zij beslaat een oppervlakte van niet minder dan 451 vierkante mijl en heelt in de loop der jaren vele eenmaal afzonderlijke plaatsen als: Pasadena, Hollywood, Bever ly Hills, Culver City en Santa Monica geannexeerd en tot rand gemeenten gedegradeerd. Men noemt Los Angeles spottender wijs wel eens een „conglomeraat van voorsteden" en dat in deze qualificatie een kern van waar heid schuilt, blijkt uit het feit dat de afstand tussen de verst uit eenliggende wijken ongeveer 80 km bedraagt. Dit in aanmerking genomen zal het de lezer niet verbazen, dat men nergens meer autobezitters aantreft dan in deze Californische tuinstad. Deze metropolis, die tegen woordig meer dan 2.000.000 in woners telt, is ontstaan uit een kleine „pueblo" die in 1781 door Spaanse priesters van de orde der Franciscanen werd gesticht. Gedurende enige tijd stond het plaatsje onder Mexicaans be stuur. Tijdens de Amerikaans- 'De len tsven Ik ben de weg en de waar^ heid en het leven, niemand komt tot de Vader dan door Mfj. Joh. 14 6. De zachtmoedige Heiland, die onder ons rondwandelde zonder gedaante of heerlijkheid, doet hier een van Zijn zeldzame ma jestueuze koningswoorden ho ren. Wie in hemel of op aarde kan Hem dat nazeggen: „Ik ben voor u, sterveling, weg, waar heid en leven. Niemand komt tot de troon des Vaders dan door Mij." Hij moet toch diep de heerlijk heid gevoeld hebben, die Hij in de Hemelen gehad had, en toch heiliglijk Zijn Verlossers- en Mid delaarsambt hier op aarde ge wild hebben, toen Hij zo tot ons sprak. Luisteren wij daarom met diepe eerbied, maar ook met heel onze ziel naar dit woord, want het is persoonlijk tot ons gericht. Hij is onze weg, buiten Hem gaan wij dus voort op een doolweg. Hij is de waarheid, buiten Hem tasten wij in 't duister. Hij is het Leven en buiten Hem zijn wij dus kinderen des stofs, die aan de dood voor eeuwig zijn verval len. Deze erkenning drijve ons dan tot Hem uit, die raad, hulp, ver zoening en eeuwig leven voor ons heeft verworven. In Chris tus alleen is ons heil. Hij alleen brengt ons tot de Vader, zoals Hij is, niet zoals het eigenlievend hart Hem zich denkt. Hij is het, die het diepste zoeken van ons hart bevredigen kan. ,Tot hem" zij dus onze levens leus, voor ons zelf en voor allen, die wij op onze beurt een gids ten leven mogen zijn. Hij, Hij is het diepst verlangen Voor wie naar verlossing dorst. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje") Mexicaanse oorlog viel geheel Califomië in Amerikaanse han den en drie jaar later had Los Angeles zich mede door de „gold- rush" reeds uitgebreid tot een levendig stadje, waar vele pio niers een goed bestaan vonden in handel en industrie. Toen het verre Westen omstreeks 1870 in het spoorweg- en telegraaf ver keer werd ingeschakeld, breidde los Angeles zich in razend tempo uit en tot nu toe heeft het inwo nertal zich iedere tien jaar vrij wel verdubbeld. Een der belangrijkste oorza ken van Los Angeles' groot scheepse uitbreiding vormt de geographische ligging van de stad. Zuid-Californië heeft een verrukkelijk klimaat met veel zonneschijn en weinig regen. Als het er echter regent, valt het hemelwater er zo overvloedig, dat er zich dikwijls overstromin gen voordoen. Het sub-tropische klimaat trekt niet alleen talloze vacantiegangers aan, doch-ook veel gepensionneerden en rente niers, vooral uit het midden westen. Alleen uit Iowa zijn al zoveel mensen naar Los Angeles getrokken, dat sommige mensen de stad „het Iowa met palmen" noemen. De meeste inwoners zijn werk zaam in de industrie, want Los Angeles is nog andere bedrijven ijk dan alleen de „droomfabrie- ken" van Hollywood. Natuur lijk is de filmindustrie van groot belang, maar de stad heeft het toch niet alleen hieraan te dan ken, dat zij momenteel op vier na het belangrijkste industrie centrum van de Verenigde Sta ten is. Er zijn in Los Angeles grote vlees- en visconservenfa- brieken, terwijl er voorts vlieg tuigen, rubberbanden, meubilair en dameskleding worden ver vaardigd. Ook de petroleum- raffinaderijen, de groothandel in groenten en fruit en de diverse uitgeversmaatschappijen hebben Los Angeles groot gemaakt, ter wijl de stad verder haar wel vaart dankt aan het drukke han dels. en toeristenverkeer. De meeste „Angelenos", zoals de inwoners van Los Angeles brengen het huis door. Zij gaan over het al gemeen luchtig gekleed en men moet er zich niet over verbazen, wanneer men zelfs in de deftig ste bankierskantoren te woord wordt gestaan door een haar Nederlandse berippen zomers geklede heer in een sportcostuum met een schillerkraag. De stad telt circa 500 kerken, waar de meest uiteenlopende godsdiensten worden beleden. Men bedenke hierbij, dat het Zuiden van Californië altijd een rijke voedingsbodem voor de meest uiteenlopende secten is ge bleken, hetgeen mogelijk kan worden togeschreven aan het feit, dat er zoveel mensen wo nen, die over veel vrije tijd be schikken. Een van de meest opvallende verschijnselen in Los Angeles is wel, dat men er zoveel grote ma gazijnen vindt. Door de uitge strektheid van de stad is het on doenlijk voor ieder wissewasje even naar de „binnenstad" te gaan. Vandaar dat er in alle wijken grote winkelcentra zijn verrezen, waar men vrijwel alles kan kopen. In de nabijheid van de magazijnen bevindt zich ge woonlijk een groot parkeerter rein, waar plaats is voor honder den auto's. De vraag hoeveel slaap een mens eigenlijk nodig heeft, is vrij moeilijk te beantwoorden. Er wordt wel gezegd, dat ieder mens per etmaal acht uren dient te slapen, maar de individuele ver schillen op dit punt zijn tè groot om zulk een categorisch ant woord mogelijk te maken. Van de grote uitvinder Edison Het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (VVD) heeft de mi- nister van oorlog de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de artikelen over de uitvinding van de heer W. B. Smits te Voorburg van een laag- spanningsmotorontsteking, wel ke uitvinding de ongelukken met straaljagers tengevolge van het afslaan hunner motoren zou kunnen voorkomen? 2. Is het waar: dat deze uitvinding reeds enige jaren geleden is gepubliceerd; dat zij nog in 1950 door de uit vinder is besproken met de toen malige chef van de lucht mach staf; dat op 8 December 1950 een demonstratie van deze uitvinding is gegeven, waarbij de lucht macht door een overste was ver tegenwoordigd, en dat een beschrijving van ge slaagde proefnemingen met deze uitvinding is opgenomen in ..De Ingenieur" van 19 Januari 1951? 3. Indien de vragen onder 2 bevestigend worden beantwoord hoe is het dan mogelijk, dat het hoofd van de luchtmachtvoor lichtingsdienst dezer dagen kon schrijven, dat er noch bij de iets bekend was van bedoelde demonstratie, zon der daarbij te vermelden, of de uitvinding zelf en dat is toch de hoofdzaak? bij deze autori teiten al dan niet bekend was? 4. Wil de minister mededelen, of hij op grond van het gunstige oordeel van de hoogleraar Broe- ze, die deze „revolutionnahe" uitvinding van enorme betekenis acht, de toepassing of althans de beproeving van deze uitvin ding op de straaljagers zal be velen? 5. Zo de vraag onder 4 ontken nend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen, op welke gronden hij daartoe niet bereid is? leken en de bewoners met de kip pen op stok gingen. Thans is dat anders. In de ge zellige, goed verwarmde en uit stekend verlichte huiskamer zit men tot laat in de avond te lezen of naar de radio te luisteren. Bovendien bc zoekt men 's avonds de bioscoop, men gaat bij elkan der op visite en er zijn allerlei vergaderingen en bijeenkomsten, is bekend, dat hij aan een enkel iVoor tal van mensen bggint Ce uurtje slaap genoeg had. Hij ging dag tegenwoordig eigenlijk pas daartoe in zijn laboratorium een goed op een uur, waarop men poosje op zijn werkbank liggen vroeger naar bed placht te gaan om vervolgens fris en monter zijn wetenschappelijke onderzoe kingen voort te zetten. Grote veldheren als Alexander en Napoleon hadden zelfs ge noeg aan een kwartier slaap. Uit de geschiedenis is bekend, dat zij kort vóór en zelfs tijdens een ook te weinig wordt geslapen, belangrijke veldslag een ogenolik GEZONDER EN OPGEWEKTER Al kunnen wij 't niet met cij fers staven, persoonlijk zijn wij van mening, dat er tegenwoordig niet alleen minder maar beslist niet alleen minder prikkelbare en minder slecht gehumeurde mensen zqn; het is onze vaste overtuiging dat er ook minder ziekte zou zijn, zowel lichameiyh als geestelijk. De mensen van vandaag zijn niet goed uitgerust. De meeste leven met een permanent tekort aan slaap tegen de grens va» hun kunnen. In deze vermoeide en uitgeputte lichamen treden geestelijke stoornissen en licha melijke afwijkingen maar al te gemakkelijk op. Wij zijn er ons terdege van bewust, dat niemand nog precies weet, wat „slaap" eigenlijk is. Zelfs het zogenaamde „slaap- eentrum" in de hersenen is nog steeds niet veel anders dan een veronderstelling. Het is ons ook bekend, dat het probleem van de slaap in deze luttele regels geenszins is uitge put. De slapeloosheid, een plaag voor velen, bleef hier onbespro ken. Ook het feit, dat ieder mens zijn eigen „slaaptype'' heeft. Dit alles neemt echter niet weg, dat heel veel mensen zich frisser, sterker, gezonder en op gewekter zouden voelen, wan- Voor Vrijdag was op de Japan se arbeiders een beroep gedaan om te Staken als protest tegen 't bij de rijksdag ingediende wets ontwerp, dat de regering machti ging zal verlenen op te treden tegen ondermijnende activiteit. Volgens de stakingsleiding heb ben meer dan een millioeq arbei- sliepen. I Wanneer men er toe zou kun- Tegenover zulke kort- en diep- 1 nen besluiten geregeld meer neer zij langer sliepen dan zij nu slapers zijn er in de historie ook nachtrust te genieten, zouden er1 doen. uitgesproken langslape-s be kend. De beroemde Goethe was zo iemand en ook Lord Bron, de dichter. MET DE KIPPEN OP STOK. In het algemeen kan men wel zeggen, dat onze cultuur ertoe leidt, dat de mensen steeds min der gaan slapen en men kan zich met reden afvragen, of onze ge zondheid hier niet nadelig door wo-dt beïnvloed. Vroeger, toen er 's avonds nog maar weinig en gebrekkig kunst licht was en het ook met de ver warming slecht was gesteld, waardoor tevens de gelegenheid tot ontspanning ontbrak, volgde de mens met zijn tijden van sla pen en waken noodgedwongen het rhythme van de natuur. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de kleine steden om negen uur 's avonds al uitgestorven .De Verenigde Staten verkeren door te zeegen waar on hoe we „nog steeds in dodelijk gevaar" j onze nationale verdediging die- van Sowjet-agressie, aldus heeftnen te verzwakken. Zij willen president Truman op een bijeen komst van oud-strijders in Was hington verklaard. Hij drong er bij de oud-strijders op aan te hel pen pogingen in het congres om op fondsen voor herbewapening en steun aan het buitenland te bezuinigen, af te wenden. In het bijzonder viel Truman het huis van afgevaardigden aan. „Zij zeggen niet, bezuinig op pro ductie van straalvliegtuigen of tanks of op het aantal soldaten", aldus de president. „Zij nemen niet de verantwoordelijkheid SS"&S M van he, ma.erieel BtlulJ,e.,- ders aan de oproep gehoor gege- chef van de luchtmachtstaf noch ven p>e werkgevers hebben in 'n 1 gezamenlijk communiqué ver- De Indonesische bladen te Dja karta besteden veel aandacht aan de berichten over Westerling. Abadi" verwondert er zich in een hoofdartikel over, dat Wes terling zo kort na de arrestatie weer door de Nederlandse auto riteiten in vrijheid werd gesteld en vraagt zich af, of de procu reur-generaal niet over genoeg bewijzen beschikt ten aanzien van de gepleegde misdaden. De Nederlandse regering, zegt het blad, heeft immers reeds vroeger een onderzoek doen in stellen naar de moord op 40.UUI) personen in Zuid-Celebes, do°r Westerling gepleegd. Het blad dringt erop aan, dat de ïndone- sische regering aan de Neder landse nadere gegevens zal ver zoeken in verband met Wester- lings arrestatie en vrijlating. ZATERDAG 19 APRIL. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 20 APRIL. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J- Pennings; 2.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- beek. Hulst:' 10.30 uur Ds. J. Homan Sas van Gent: 10 uur Dr. H. J. Honders, van Wassenaar. Philippine: 2.30 uur Dr. Honders, van Wassenaar Sluiskil: 10 uur Cand. A. J. van Crujjningen; 2.30 uur Ds. W. J. Fournier, van Oostburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Smol ten; 2.30 uur Ds. K. Verbeek, van Kloosterzande; 7 uur Ds. J C. Sickesz, van Vlissingen (Jeugddienst). 10 uur Dienst voor Jongeren in „Bethel". Voorganger: de heer D. van Es. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. G Jansma. H. J. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L, Blom. t, Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 4 uur Wika J. Boi- din, van Driebergen. (Streek- jeu'gddienst). Cadzand: Geen opgave Groede: 10 uur Ds. C. B. Boete. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Epgen- daal. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. (Bed. H. Avondmaal). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 11 uur Ds. W. J. Four nier (Bed. H. Doop). Retranchement: 9.30 uur Ds. W. J. Fournier. van Oostburg Schoondpke9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W B. Bergsma (Paascollecte). IJzendijke10 uur Ds. Y. van der Schoot, van Brugge. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. gereformeerde kerk. Hoek: 11 uur Ds. J. J. Ritsema, van Zaamslag; 6 uur Ds. D. Scheele, van Assen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds D. Scheele, van Assen. Zaamslag: Geen opgave. OFHf'FrtRMEEKDE KERK (Onderh. art. 31 D. K. OJ Hoek: 10 uur en 2.30 uur. Ds K. ten Hove. (JHR. GEREFORMEERDE KERK Zaamslag: 9-30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek9.30 uur en 2 uur. Leesdiensi Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en f uur Ds. Aangeenbrug. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 u. en 6 u leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 en 7 uur Samen komsten. rooms-katholieke kerk. Axel: 7.30 uur en 10 uur. H. H Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur er 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 H. H Missen Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H.H. Missen Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 lur. H. H. Missen. Vestdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. '.andstraat- 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. „Abadi" noemt de vraag, door wie Westerling wordt berecht, door de Nederlandse of door de Indonesische rechter, van weinig betekenis en acht het de hoofd zaak, dat Westerling zwaar zal worden gestraft voor zijn mis daden. De doodstraf, zoals door het hof te Neurenberg werd ge- eist tegen de nazi-misdadigers, is hier op haar plaats, aldus „Adabi". „Pedoman" noemt de houding van de Nederlandse autoriteiten uiterst onsympathiek. De uit levering van Westerling is voor Indonesië een belangrijke kwes tie aldus het blad. Daardoor zou ook enig licht kunnen worden gebracht In het onderzoek in an dere affaires, waarin nog steeds geen beslissing kon worden ge- nomen, zoals die van sultan Ha* mid van Pontianak. „Merdeka" schrijft, dat Wes terling en zijn volgelingen in Ne derland een bedreiging vormen voor de goede betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland. Nog geen uitlevering gevraagd. De waarnemende hoge com missaris van Indonesië, de heer Susanto, heeft een onderhoud gehad met staatssecretaris mr N S Blom over de arrestatie en vrijlating van Westerling. De staatssecretaris heeft toegezegd, de Indonesische regering op de hoogte te zullen houden van de verdere gang van zaken. Indonesië heeft instructies ge zonden aan haar vertegenwoor diging in Den Haag voor het ver zoeken om de uitlevering van Westerling. Een dergelijk ver zoek heeft de Nederlandse rege ring echter nog niet bereikt. klaard, dat de staking geen ern stige gevolgen zal hebben. De stakingen variëerden van een staking van een uur van de ar beiders in de auto-industrie tot een 24-uur staking van yele mijnwerkers. Bij de particuliere spoorwegen werd de gehele dag gestaakt. De spoorwegarbeiders staakten tevens ter ondersteu ning van hun looneisen. Zij ei sen esn loonsverhoging van 30%. Voorts lagen bijna 400 schepen stil door staking van de beman ningen, aldus de stakingsleiding. Ruim twee millioen vakvereni gingsleden hebben niet gestaakt. Wel hebben zij protestbijeenkom- sten bijgewoond. Regeringsleiders hebben ver klaard "niet voornemens te zijn het wetsontwerp in te trekken. Nu de lente weer in het land 1 |en gaat, is onze eerste zorg het is, gaat langzaam maar zeker de te vrijwaren voor de vraatzucht wintergarderobe weer in de kast. - 1 Onze aartsvijanden de motten" juichen. Er komt weer voedsel voor hun kroost. Want huldigt niet de verkeerde opvatting, dat de vliegende mot aan uw kleding knabbelt. Niets is minder waar. De mot, die u door uw kamer ziet vliegen, zal geen mond aan uw wollet jes zetten, maar het zijn de telgen van de motten, die uw garderobe verwoesten. De vliegende mot zoekt een donkere plek uit, liefst in wollen goed waarin zij haar eitjes legt. Wanneer de larfjes uitkomen, voeden deze zich met de wol en deze larfjes zijn het, die uw wol len jurk of pullover ruïneren. OPPASSEN. Nu het wollen goed in de kas- De vakbonden van havenarbei ders hebben door hun anti-over werk actie, die thans reeds twee weken duurt en door plotseling geproclameerde „sit-down"-sla- kingen van een uur in de haven van Priok een situatie doen ont staan, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Na de ophoping van goederen van verleden jaar is er thans een ophoping van schepen ontstaan, die zich voor de ingang van de haven van Priok verdringen. Op 15 April waren het er 23, waar onder de „Louis Pasteur" met een lading regeringsrijst, waar aan dringend behoefte bestaat. Donderdag werd plotseling een „sit-down" staking van een uur geproclameerd, waaraan ook de bemanningen der sleepboten deelnamen. Juist op dat ogen blik kwam de „Steel Traveler" binnen in de verwachting de ter naar een ander gedeelte van de haven om daar een uur te sta ken, Het schip bevond zich tus sen de pieren, een plaats waar alleen kan worden gemanoeu vreerd met gevaar voor schip en haven. Door kundig manoeuvre ren kon schade worden voor komen. Ook andere schepen wer den door de sleepboot-bemannin gen in de steek gelaten. Het havencommando heeft thans on der de sleepboot-bemanningen enkele arrestaties verricht. Naar verluidt zouden de lood sen onder deze omstandigheden weigeren de schepen in- en uit te brengen, aangezien zij het risico zowel voor haven als schepen te groot achten. De anti-overwerk actie, waar door er op Zaterdagmiddagen en Zon- en feestdagen niet wordt gewerkt en op de overige dagen slechts tot 15.30 uur, doet de reeds toegezegde bijstand van stagnatie dagelijks toenemen, een sleepboot te zullen ontvan-1 Men hoopt op een snel en ei gen. De sleepboten voeren ech- fectief optreden van de regering van de mottenlarven, zodat wij niet bij de aanvang van het koude weer een soort vitrage uit de kast halen met alle financiële gevol gen van dien. Wij zorgen dus voor een behoorlijke hoeveelheid mottenballen, poeder en andere ve-delgingsmiddelen. Gewapend met deze chemische middelen, beginnen wij onze veldslag tegen de motten. De kleding, welke u in de kast gaat bergen, wordt eerst grondig schoongemaakt, daarna bepoe derd en voorzien van kamfer- ballen, opgeborgen. Kleine kle dingstukken, zoals truitjes, pull en slipovers enz. kunt u, na ze grondig voorzien te hebben van anti-motmiddelen, het beste in stevig papier rollen of verpakken, dat u zoveel mogelijk hermetisch afsluit, bijv. met een goede soort plakband. Grotere kledingstuk ken, zoals eostuums, kunnen hel beste in imotzakken geborgen worden. Vooraf bepoederen wij ze natuurlijk eerst en stoppen wat kamferballetjes in broek- en aszakken. WEES KWISTIG. In grote lijnen komt de motten- bestrijding neer op het kwistig gebruik van verdelgingsmidde len en het zoveel mogelijk lucht dicht verpakken. Wanneer u de moeite neemt het opgeborgen goed in de toekomst éénmaal per maand uit de kast te halen en buiten in de frisse lucht en de zon te hangen, zult u de motten de genadeslag geven. Een andere goede remedie is In de klerenkast, waar uw win tergarderobe is opgeborgen, in -de hoeken schoteltje met terpentijn neer te zetten. Motten kunnen niet tegen de lucht van terpen tijn en ze zullen zeker deze kast niet voor het leggen van hun eitjes uitzoeken. Natuurlijk vergt de bestrijding van onze aartsvijand de mot veel moeite, maar indien consequent doorgevoerd levert zij het ge wenste resultaat op en hebben wij ons een schade van tientallen guldens bespaard. Daarom dames, de dood aan de motten! bezuinigen en niet lastig geval len worden met bijzonderheden. Mogelijk zullen zij later, na de verkiezingen, meer geld beschik baar stellen". Onze nationale verded'Mng kan echter niet op de politiek wachten", aldus Truman. Hij zri, dat als de door het huis nan^e- bmchte bezuinigingen door hei congres zouden worden aange nomen het opgestelde schema fn de war zou komen on contracten ingetrokken zouden moeten wor den. „Als wij bezuinigen on de uitgaven voor nationale beveUl- ging kunnen wij al het werk. dat wij op dit punt tot oo heden heb ben verricht om 'n derde wereld, oortog te voorkomen, weer onge daan makenaldus de pre sident. Truman zei, dat dezelfde ge vaarliike en vernietigende aan vallen werden gedaan op het pro gramma voor militaire hulp en economische bijstand aan de bondgenoten van de Verenigde Staten. Als de V. S. in gebreke zouden blijven deze bondgenoten te helpen zou het bij een aanval op de vrije we-eld mogelïik de gehele last van tegenstand bie den alleen moeten dragen. „Wij kunnen niet verwacM"* dat andere landen aan de zhde der vrijheid zullen strijden. t°n- zij zij de economische on militai re kracht daartoe bezitten", al dus Truman. 24 Millioen aan rente spaarbrieven. De bank voor Nederlandse ge meenten deelt mede, dat de tel ling van de bij de bank inge komen voorkeurskaarten voor de 414 lening en de 0510 proeent lening heeft plaatsge vonden. Zoals bekend was op de 414 lening voor 69 millioen gulden ingeschreven. Van dit bedrag werd circa 58 millioen aan voor keur voor bepaalde gemeenten uitgesproken. Ten aanzien van de 0510 procent lening, welke 4,1 millioen opbracht, bedraagt het voorkeursbedrag circa 3 mil lioen. Die voorkeursbedragen zijn reeds ter beschikking ge steld van de gemeenten, waar voor de inschrijvers voorkeur hadden uitgesproken. De vrees, dat het voorkeurs- systeem zou leiden tot een grote opeenhoping van gelden in en kele gemeenten, is ongegrond gebleken. Het bedrag van 12 millioen, waarvoor geen voor keur is uitgesproken, zal thans worden toegewezen aan die ge meenten, welke daaraan liet meest behoefte hebban. De ver koop van de rentespaarbrieven gaat nog steeds voort. In zes weken tijds is thans voor een be drag van 24 millioen geplaatst. De voorkeurbedragen van deze lening kunnen pas na afsluiting worden vastgesteld. 3. Soepel gehoorzaamt het Drakenschip aan het roer en legt zich in de nieuwe koers. Schuim spat op tegen de boeg. De. wind zingt in het touwwerk. Zelfs de sombere roerganger Orm kan een tevreden geknor niet onderdrukken en z\jn ogen strelen de lijnen van het schip. Maar de Noorman, die naast hem is ko men te staan, staart plotseling naar de ho rizon, terwijl zjjn wenkbrauwen zich fronsen. „Orm! Ziet ge dat?... Daar: recht voor ons uit!" Alle tevredenheid verlaat de morsige op slag. „Een wolkmompelt hij. „Nevel! Hoe kan dat, Heer? Dat deugt niet!" H Voor iemand die minder met de zee vertrouwd is, kan de steeds groter wordende grijze vlek aan de horizon weinig dreiging inhouden, m CO» MAOIB» »OONOÉ» SIUOIO-S doch deze beide mannen, die alle gezichten van de oceaan kennen, vervult het met verbazing. Beiden weten, dat zich met dit heldere weer en een aanwakkerende wind geen nevels over het wateropper vlak spreiden. „Een kwaad voorteken," gromt de roerganger. „Ik weet wel, dat het oordeel van een eenvoudig zeeman niets betekent, maar als gij het mij vraagt, zeg ik dat de kc ars waarin we varen mij hele maal niet bevalt. Het lijkt op de damp die Are, de zeeheks, uit stuurt om een eerlijk zeenian te laten stranden. Maar misschien valt het mee. Misschien is het ook alleen maar een kwade rook, die ziekte brengt „Heer Eric!" hijgt Haifa op dat ogenblik, terwijl hij haastig op de Noorman toerent. „De zee...... zij kookt! Heer! Zij is warm! Wij varen tegen een gloeiende golf stroom in. De Geesten van de Zee ataan ons bijWat betekent dit. „Het schijnt te betekenen, dat ik met een troep oude vrouwen ben uitgevaren in plaats van met krijgers en zeevaarders," zegt de Noorman schouderophalend. „Recht het roer, Orm! Geen duizend nevels en warme stromen krijgen mijn schip uit de koers En bedaard loopt hv) voorplecht, terwijl de Dragalaog- zaam de geheimzinnige nevel bin nenvaart

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2