Het Koninklijk Paar in het Verre Westen Geen gratificatie voor de Belgische grensarbeiders Nieuwe credietregelingen voor de Middenstand DE AMERIKAANSE VOORVERKIEZINGEN Aankomst te San Francisco Veldslag in Indo-China ZATERDAG 19 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2015. Oproer in Amerikaanse gevangenis WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. rankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Koningin Juliana en prins Bemhard zijn gisteren veilig op bet vliegveld van San Francisco geland. Het koninklijk paar werd ont vangen door de burgemeester, Aler Robinson. De koningin droeg bij aankomst een eenvou dige zwarte jurk met een zilver vos. De koningin en de prins konden tijdens de vlucht een gedeelte van de overstroomde gebieden alen. Onmiddellijk na aankomst verzond het koninklijk paar een telegram aan president Truman van de volgende inhoud: ,,Nu wij over een deel der overstroomde gebieden zijn ge vlogen op onze weg naar San Francisco, voelen wij ons ge dwongen uitdrukking te geven ban onze sympathie en mede gevoel over deze verschrikkelijke ramp, die zoveel leed en ongeluk woorzaakt heeft en nog veroor. zaakt. Wy zenden een boodschap van hartelijk gevoelde sym pathie aan ieder van de zeven gouverneurs, met wie gy in Oma ha een conferentie hebt gehou den". Het telegram was gete kend .Juliana" en „Bernhard". Het telegram aan de gouver neurs luidde als volgt: „Wij in Nederland weten uit eigen erva ring, hoe ernstig het leed voor de slachtoffers van dergelijke overstromingen is. Daarom is ons gevoel van medeleven met de burgers van uw staat, die ge troffen zijn door deze verschrik kelijke ramp, des te dieper en ernstiger". Hoewel de koningin en de prins ongeveer 36 uur in San Francisco zullen blijven, zullen zij slechts weinig gelegenheid hebben iets te zien van de grootste stad aan de Westkust met haar „gouden poort". Het enige deel, dat zij tussen lunches, diners en recep ties te zien zullen krijgen, ligt tussen het Fairmont-hotel en het Palace-hotel, waar zich 't groot ste deel van het programma zal afspelen. Tot hilariteit van de weinigen, die bij de aankomst op het vlieg veld aanwezig waren, maakte de omroeper een grove fout. Hij kondigde namelijk aan „dat het vliegtuig van koningin Wil'hel- mina geland was". San Francisco zal echter trachten deze regie fout goed te maken door New- York te imiteren bij de tocht naar het stadhuis. De koningin en de prins zullen dan voor de tweede maal tijdens hun bezoek de plaats, die het in de tegen woordige economie inneemt. De vloot die het uitzendt, toont hoe deze economie een zaak van de gehele wereld is en in 'hoe sterke mate de onderlinge afhankelijk heid in die wereld wordt. Van 7 December 1941 af zijn onze verantwoordelijkheid tegen over de komende generaties be wust zijn. AMERIKAANSE REACTIES. De „San Francisco Chronicle" schrgft, dat het Nederlandse Doch niet alle Amerikanen besef fen welke zware worsteling het Nederlandse volk na zijn kost- ba-e bevrijding heeft doorge maakt. Het bezoek van de koningin herinnert er nogmaals aan, hoe ver Nederland is gevorderd bij het herkregen van zijn vroegere stabiliteit. Ondanks de politieke afschei- ding van Indonesië, ondanks de ruïne van Duitsland, dat Neder landse natuurlijke markt vormde, ondanks de economische verlam ming van West-Europa heeft Nederland thans weer bijna het evenwicht tussen invoer en uit voer bereikt. Dit succes is wel eens „fenomenaal" genoemd en Amerikaanse waarnemers in Den Haag schrijven het toe aan ge zond verstand en een wijze poli tiek, waarby ook terughoudend heid en begrip by de vakvereni gingen oen rol speelt. Veertig procent van iedere ver. diende Nederlandse gulden komt van activiteit, die met de buiten landse handel is verbonden, het geen duidelijk wijst op het grote belang voor Nederland by vrije en uitgebreide handel. Nederland, zo besluit het blad, heeft te kampen met een aan zienlijk dollartekort. Uitvoer naar Amerika en Amerikaanse militaire hulp zijn van vitaal be lang. Het koninklijk bezoek heeft een tweeledig doel, te dan ken voor de hulp in het verleden en te verzoeken toekomstige hulp te overwegen. Koningin Juliana aan het orgel in Edison Laboratorium Tijdens haar bezoek aan het gereconstrueerde Thomas Edison laboratorium in Greenfield Village probeert koningin Juliana een kopie van het orgel te bespelen, dat door president Roosevelt destijds aan Edison ten geschenke werd gegeven. Edison's mede werkers plachten in de weinige ogenblikken van ontspanning gedurende hun arbeid toy het orgel liederen te zingen. Amerikaanse troepen naar vele I volk de koningin, „die thans de delen van de wereld gegaan, uit-1 oprechte bewondering van toe gezonden by millioenen. De be doeling was de oorlog te beëindi gen of te voorkomen. Dit had de onverwachte uitwerking, het on herroepelijk gevolg, dat zij afge- zanten werden, die „goodwill" brachten èn meer èn groter be grip tussen de volkeren op alle strategische punten van de aarde. Verschillende groepen van de mensheid, op grote zowel als op kleine schaal, zijn van elkander gescheiden, alsof zij tot een zekere starheid zijn bevroren. Menselijk gezien schijnt het on mogelijk hen tot elkaar te bren gen. Maar het besef van de grote menselijke gemeenschap is er op de achtergrond altijd. Dit moet zeker zo zijn op een plek met een zo sterk ontwikkelde zin voor de grote lijnen der wereldeconomie als hier in San Francisco. Hier aan de Verenigde Staten worden.-- ingehaald met een soort „ticker waar de onderlinge verbonden tape-parade". Hoewel San Fran- cisco slechts weinig wolkenkrab bers rijk is en het effect van New-York dus niet zal worden bereikt, heeft deze stad op elke Oudejaarsavond een wereldpri meur; elke inwoner verscheurt dan zijn oude kalender en gooit de snippers uit het raam. Deze eer zal de koningin als eerste gekroonde staatshoofd te beurt vallen. Vrijdagochtend heeft de konin. gin vóór het begin van het offi ciële programma mevr. Mahoni in een korte audiëntie ontvan gen. Mevr. Mahoni is de weduwe van de correspondent van de San Francisco Chronicle, die in 1949 in Bombay omkwam met de ramp van de „Franeker". DINER AANGEBODEN DOOR DE STAD SAN FRANCISCO. Tijdens het officiële di|ier, aan. geboden door de stad San Fran cisco, heeft H. M. de Koningin de volgende rede uitgesproken: „Ik voel mij gelukkig weer in San Francisco te zijn en de stad aan mijn man te kunnen tonen. Deze stad is een der mooiste ter belangen van de gehele wereld elkaar zo vaak ontmoeten. Gezien tegen de achtergrond van het gemeenschappelijk lot van één planeet, schijnen stryd en oorlog meer en meer een dwaasheid. Zij zijn ondenkbaar tussen de afzonderlijke staten van de U.S.A. Het is tevens on denkbaar dat zy zouden ontstaan in West-Europa, evenmin als tussen Amerika en de West- Europese landen. Het gevolg daarvan is, dat zij eens onmogelijk zullen zijn tus sen de grote politieke groeperin gen van de wereld, maar er kan slechts een einde aan worden ge maakt door „goodwill" van de kant van alle betrokkenen. Wy zijn nu midden in een in gespannen strijd voor een oplos sing, die redding brengt en die ons zal bevrijden uit de vicieuse cirkel van conflicten, die zonder beein en zonder einde schijnt. Niemand ziet tot nog toe erg duidelijk, hoe dit bereikt moet worden. Toch staan wy allen tegenover deze taak. De verwachtingen zijn, de hui dige toestand in de wereld in rika verwerft", algemeen eert. Zij kan met recht een koninklijke democraat worden genoemd. Zy is afkerig van praal, algemeen bemind, verdraagzaam en be scheiden. Voorts is zy ernstig en en diep in haar kyk op de we reld en de plichten, die zy te vervullen heeft. Het blad haalt enkele passages aan uit de toespraak in het con gres, handelend over het begrip vrijheid en het streven naar een heid, en schrijft dan dat de in de toespraken uitgedrukte gedach- tengang de eigen gedachten van de koningin zijn. „Zij zelf en niet haar ministers schryven de toe spraken". Ieder, die de koningin leert kennen, begrijpt gemakkelijk, waarom zy een symbool van het Nederlandse volk en zijn onver woestbare kleine land is gewor den. Niemand is het bombardement van Rotterdam en de wrede ja ren van de bezetting vergeten. De vertegenwoordigers der Belgische werkgeversorganisa ties in de stichting, waarin deze standpunt met het argument,' pers valt het katholieke vakver- dat er in sommige takken vani bond (A.C.V.) heftig aan, omda nijverheid weliswaar een hoog- het.wat zyn eisen betreft eén lyn J i rr-iof hpt snnalistiscnp alere- ties in de stichting, waarin deze nyverneia weliswaar een «uw»-, ^ekt met het socialistische alge- organisaties overleg plegen met conjunctuur heerst doe mcne vakverbond. De voorzitter de vakbonden en de regering, hebben gisteren een bijeenkomst van deze stichting verlaten na verwerping van de eis der vak bonden, dat uit de bedryfswins- ten van het vorige jaar aan alle arbeiders een gratificatie van ongeveer 800 francs moet wer den betaald. Zy verklaarden, dat zy geen nieuwe byeenkom- steit meer zouden bijwonen, tenzy andere voorstellen werden gedaan. De gratificatie, die door de katholieke en socialistische vak bonden worden geëist, is be doeld ter vervanging van 'n ty- delijke loonsverhoging van 50 centimes per uur, die de rege-1 ring op zich had genomen ge durende een periode van zee maanden te betalen. Deze pe riode loopt 20 April af en de re gering is niet bereid door te gaan met het betalen van de uitkering. De werkgevers motiveren hun andere industrieën een ernstige terugslag ondervinden. Op grond hiervan zijn zy al leen bereid de mogelykheid van een gratificatie per bedryftstak te bespreken. De vakbonden zyn hier tegen gekant, omdat een dergelyke methode zou indrui sen tegen het beginsel der soli dariteit. Het is de bedoeling van de vak bonden, dat de gratificatie geldt voor het lopende jaar. DREIGENDE STAKINGEN? Na de besliste weigering van het verbond van Belgische indu striëlen om de uitkering van de z.g. winterpremie ten bedrage van een halve frank per uur ook na 30 April voort te zetten en de ze te financieren uit de in de her- bevvapeningsindustrie gemaakte overwinsten, wordt in thans openlyk gesproken over een dreigende algemene staking. De conservatief-katholieke mene vakverbond. De voorzitter van de katholieke Kamerfractie spreekt zelfs van verraad der lei ders van het A.C.V. tegenover de katholieke volkspartij. In een persartikel betoogt hy aan de hand van uitspraken van de voor zitter van de Belgische socialis tische partij Buset, dat de actie van het A.B.V.V. niet van sociale doch van politieke aard zou zijn en in de eerste plaats beoogt het gezag van de C.V.P.-regering te verzwakken en deze uiteindelijk omver te werpen. Ook het con servatieve katholieke blad „La Libre Belgique" acht het een heidsfront van het A.C.V. met het A.B.V.V. verontrustend. ,,La Ci- té", het blad van het katholieke vakverbond, schrijft dat het A.C. V. niets liever zou hebben gezien dan dat de winsten, voortvloeien- k. de uit de herbewapening, de ge- turifrië hele bevolking ten goede waren r*ei»ie frolrnmoTi Daar Hit na arhttipn Met ingang van 1 April j.l. is 'n aantal nieuwe credietregelingen voor de middenstand in werking getreden. Gezien het aantal vragen dat terzake van belangstellenden bij het ministerie van Economische Zaken werd ontvangen blijkt het gewenst een korte samenvatting te geven van het doel en de wer king van deze nieuwe credietvor- men. BEDRIJFSUITRUSTINGS- CREDIET. Het sinds 1939 bestaande werk- tuigencrediet had tot doel midden- standsbedryven te helpen by de financiering van de aanschaffing, verbetering en uitbreiding van het machinepark, werktuigen en ge reedschappen. Deze regeling om vatte dus uitsluitend het techni sche gedeelte van het bedryf. Het bedryfsuitrustingeerediet dat nu in de plaats is getreden van het werktuigencrediet maakt het mo gelijk ook het niet-technische ge deelte van de bedrijfsuitrusting te financieren, zoals byv. toonbanken, vitrines, winkelrekken enz. Be roepspensions, restaurants, café's, enz. kunnen nu ook voor het aan schaffen of vernieuwen van de vol ledige bedrijfsinventaris van deze credietregeling profiteren. Het be- dryfsuitrustingscrediet kan tevens worden verleend voor een noodza- kelyke verbetering van de pui en van het inférieur van bedrijfspan den. Voor nieuwbouw en aanzien- lyke uitbreiding van de bedryfs- gebouwen geldt deze credietrege ling evenwel niet. Voor de credietverlening kunnen in aanmerking komen eigenaars van kleine en middelgrote onder nemingen op het terrein van de middenstand en zij die zich als zo danig gaan vestigen. Zij moeten voldoende vakbekwaamheid bezit ten, credietwaardig zyn en het moet blyken dat zy niet op andere wyze in een passende financiering kunnen voorzien. Het spreekt van zelf dat voor deze credietregeling niet in aanmerking komen midden standers wier bedryf economisch geen bestaansrecht heeft of niet op zaakkundige wyze wordt geleid. Per credietnemer kan ten hoog ten een bedrag van ƒ25.000 wor den verstrekt. Verzoeken om een crediet tot ƒ2.000 moeten worden ingediend by het regionale borg stellingsfonds voor de middenstand, waaronder de vestigingsplaats van het credietvragende bedryf ressor teert. Credieten boven de 2.000 moeten worden aangevraagd by het dichtstbyz gevestigde kantoor van de Nederlandsche Midden- standsbank N.V. of by een harer correspondenten. De looptyd van L/6Ze SlctU la Cell •JatI ïiiuoiaic id i i wereld, gelegen in een omgeving aanmerking Benomen, vrijwel of die door de natuur bevoorrecht heel donker óf heel licht. Daar- is. Achter haar gouden poort 1S er n°S nooit tevoren een ziet zij uit over die oneindig grote tijdvak geweest, dat op zulk een oceaan, die vreemd genoeg de 1 vruchtbare wyze kon worden ge- „Pacific" (de vreedzame) wordt bruikt als juist dit, het onze. En genoemd. De organisatie der Verenigde Naties werd hier opgericht en men spreekt van haar handvest waar beide uitersten nu aanwe zig zijn in de geschiedenis van de mensheid zal geen andere keus mogeliik zijn dan öf het een öf als van de grondbeginselen van het ander San Francisco. Alle vlaggen der Indien alle mensen van goeden wereld kan men in uw haven zien wille hun uiterste best doen, zou en alle rassen bevolken uw stra-1 de Goddelijke Voorzienigheid ten. Dit alles heeft zo'n beko- het lot van deze wereld recht ring, dat het klinkt als een naar zyn doel kunnen sturen, sprookje. Eens dacht men, dat hetgeen ten goede moet zijn. De ge aan de rand van de wereld aarde zal steeds blijven draaien, stond en nu zijt ge vaak haar maar de cirkels die zij beschrijft, middelpunt zelf. zullen niet noodzakelijk voor al- Een bezoeker van San Fram-1 tijd vicieus zyn en eens zal zij eisco wordt onmiddellijk getrof- haar uiteindelijk doel bereiken, fen door zijn besef van wereld- Ik hoor», dat niemand van ons verhoudingen. Hrt is een ideaal zichzelf dan iets te verwijten zal forum voor het sluiten van de hebben, maar dat wij onze demo- belangrijke verdragen van onze c ratteen in hun zuiverste vorm tijd. Ziin diensten aan enorme .hebben doen wrf'-en voor het industriële, agrarische en finan- welzijn van onszelf en van de «iële belangen zijn tekenend voor i hele wereld. Laten wij ons dan Biykens de volledige uitslag van de republikeinse vóórver kiezingen in New Yersey heeft generaal Eisenhower senator Taft met 159.474 stemmen ver slagen... Eisenhower heeft 60,6 procent, Taft 35,7 en Stassen 3,6 procent van de stemmen gekregen. De resterende 0,1 procent hebben de „bygeschrevenen", waaron der generaal MacArthur en gou verneur Warren van Califcmië gekregen. Eisenhower heeft 3ö7.8o4, Taft 228.380 en Stassen 23.187 stemmen behaald. Dinsdag a.s. worden in de Ame rikaanse staat Pennsylvanië voor verkiezingen gehouden voor het aanwijzen van candidaten voor de komende presidentsverkiezin gen. De republikeinse en demo cratische partijen in deze staat vaardigen elk 70 kiesmannen naar de nationale partijconven- ties af. Het is de gewoonte in Pennsylvanië, dat de kiesman nen géén rekening houden met de resultaten der vóórverkiezin gen en op de partyconventies stemmen overeenkomstig de aan wijzingen der partijleiders in de staat. Deze leiders hebben reeds lang tevoren uitgemaakt wie de kiesmannen zullen zijn en men verwacht, dat deze vrijwel zon der tegenstand zullen worden aangewezen. Senator Taft heeft zich in Pennsylvanië niet candidaat doen stellen en hij heeft zijn aanhan gers verzocht zyn naam niet op de candidatenlijsten bij te schrij ven. Generaal Eisenhower en oud-generaal Stassen zijn de eni ge republikeinse candidaten. Men verwacht een groot aantal stemmen op Eisenhower. Dit is voor aanhangers van de generaal belangryk, "daar de door de repu blikeinse partijleiders te verstrek ken aanwijzingen voor de stem ming op de nationale partycon- ventie beïnvloed kunnen worden. Gouverneur John Fine is de grote man van de republikeinse partijmachine in Pennsylvanië. Aangenomen wordt dat 62 der 70 republikeinse kiesmannen overeenkomstig zijn aanwijzin gen zullen stemmen. Fine is lei der der Pennsylvanisehe delega tie naar de republikeinse partij- conventie. Men verwacht dat hij eerst op de conventie zelf zal be palen hoe de Pennsylvanisehe re publikeinse kiesmannen zullen stemmen. De democratische partij in de staat New York is een actie be gonnen om op de nationale partij- conventie Averell Harriman, di recteur van het programma voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland (de „M.S.A.") als democratisch candidaat aan te wyzen. New York vaardigt 94 kiesmannen naar de democrati sche partijconventie af. Hun zal worden aanbevolen Harriman te steunen. Senator Lehman, een invloed rijke democraat uit New York, heeft verklaard dat ook in ande re staten actie zal worden ge voerd om Harriman als democra tisch candidaat te doen aanwij zen Daniel O'Connell, leider van het kiesdistrict Albany van de staat New York, heeft president Truman schriftelijk voorgesteld Oscar R. Ewing, administratief leider van de federale veiligheids dienst, tot democratische candi daat voor het presidentschap te benoemen. Senator Douglas uit Illinois heeft medegedeeld de Candida- tuur van zijn collega Kefauver te zullen steunen, hetgeen, naar men meent, de kansen van laatst genoemde sterk heeft doen stij gen. Louisiana heeft 24 vertegen woordigers op de democratische partyconventie aangewezen. Naar verluidt zullen zij stemmen op candidaat dei; Zuidelyke sta ten, senator Richard Russell. De aanhangers van Russell hebben 'de bijnaam „Dixiecraten". Franse soldaten trachten 1000 Vietminh-opstandelmgen, die een 'belangrijke weg tussen Ha noi en Haiphong bedreigen, te vernietigen, aldus heeft een woordvoerder van het Franse legek Vrijdag meegedeeld. Er is ren slag gaande op 30 km ten (Tosten van Hanoi. Vrijdagmorgen vroeg hebben opstandelingen het Vietnamese garnizoen vc<n Tram Tsjet, op 200 km ten Z. W. van Saigon,- aangevallen. het crediet bedraagt ten hoogste 10 jaar. Aan de credietnemer wor den de gebruikelyke debetrente en omzetprovisie in rekening ge bracht. Nadere byzonderheden omtrent deze credietvormen kunnen wor den verschaft door de kantoren van de middenstandsbank en de regionale borgstellingsfondsen. VESTIGEN GSCREDIET Aan deze credietregeling ligt een nauwe samenwerking tussen de overheid en het middenstandsbe- dryfsleven ten grondslag. Vesti- gingscredieten kunnen alleen wor den verleend aan middenstandson dernemingen die behoren tot een bedryfstak waarin een z.g. waar borgfonds is gevormd. Een waar borgfonds wordt gevormd door de bedryfsgenoten uit een bepaalde branche Het heeft tot doel bekwa me zelfstandige ondernemers be hulpzaam te zyn by het vestigen of overnemen van een bedryf in het geval deze ondernemers slechts over een gedeelte van het benodig de kapitaal de beschikking hebben. Bovendien kan het waarborgfonds hulp verlenen aan overigens ge zonde ondernemingen die in finan ciële moeilykheden zyn geraakt en die op geen andere wijze crediet kunnen verkrygen. Het ryk en het waarborgfonds stellen zich elk voor 50 garant voor de credie ten die door de Nederlandsche Mid denstandsbank N.V. worden ver leend. Tot dusver is alleen in de kruideniersbranche een waarborg fonds gevormd onder de naam „Stichting waarborgfonds voor het kruideniersbedry f Sarphatikade 11, Amsterdam). De desbetreffende credieten, waarvan het maximum per geval wordt vastgesteld, moeten worden aangevraagd bij het waarborg fonds voor de branche, waarin de gene die crediet nodig heeft zich wil vestigen of reeds is gevestigd. De looptyd van het crediet be draagt ten hoogste 10 jaar. Aan de credieten worden de gebruikelyke debetrente en omzetpremie In re kening gebracht. CREDIETEN TEN BEHOEVE VAN ECONOMISCHE SA MENWERKING IN DE MID DENSTAND. Het doel van dit crediet is te ge raken tot een zo efficiënt mogelij ke bedryfsvoering bij de midden standsondernemingen. Deze gro tere efficiency kan veelal worden bereikt door nauwere samenwer king tussen individuële midden standers in een bepaalde branche. Tot deze vormen van samenwer king kunnen byv. behoren de sa mensmelting van een aantal be drijven tot een onderneming of het samengaan van een aantal be- dryven op een bepaald onderdeel der bedrijfsuitoefening. De nieuwe credietregeling kan nu in dit ver band voorzien in de financiering van investeringen en de verschaf fing van bedrijfskapitaal zowel ten behoeve van bestaande als van nieuw te vormen organen van sa menwerking. Voor de grootte van het crediet is geen maximum gesteld. Per ge val wordt beoordeeld of het beno digde crediet kan worden toege kend. De credieten moeten worden aangevraagd by het dichtstbii ge vestigde kantoor van de Neder landsche M'ddenstandskank N.V. Terugbetaling van een verleend crediet moet binnen 10 jaar ge- o bieden. De credietnemer worden de pebrinkelljke debetrenten en omzet nro visie in rekening ge- brariit. Nadere liiizonderheden omtrent deze credietvormen worden ver strekt door de kantoren van de Ne derlandsche Middenstandsbank N.V. gekomen. „Daar dit na achttien maanden nog steeds niet is ge schied, zo merkt het blad op, heb ben de arbeiders het recht te eisen wat hun toekomst. De afwij zende houding van de werkge versorganisatie laat geen keuze en men kan dus binnenkort alge mene stakingen in België ver wachten". Aangenomen wordt, dat de lei ders van de socialistische, katho lieke en liberale vakbonden Maandag of Dinsdag bekend zul len maken, welke houding zij zul len aannemen. Het A.B.v.V. zou als begindatum voor een algeme ne staking 1 Mei hebben voorge steld. In sommige kringen te Brussel neemt men echter aan, dat de re gering het niet tot een staking zal laten komen en voornemens is werkgevers- en werknemersor ganisaties een compromisvoorstel te doen. Daar men niet kan aan nemen, dat de regering de finan ciering van de premie zal biyven betalen, tast men omtrent de aard van dit voorstel vooralsnog in het duister. In de gevangenisboerderij te Rahway (New Jersey) zijn een aantal gevangenen in opstand gekomen. Zij hebben een vleugel, waar de slaapplaatsen zijn, bezet en houden negen bewakers ge vangen. Dit is de vyfde maal in drie weken, dat zich in de staat New Jersey onlusten in gevangenissen voordoen. Volgens functionarissen is de opstand een uiting van solidari teit met de opstand in de staats gevangenis van Trenton, die reeds vier dagen duurt. Hier hebben gevangenen zich ver schanst in de gevangenisdrukke- rij. Van de vier bewakers, die zij als gyzelaars vasthouden, hebben zy er Donderdag een vrijgelaten. De man had een lichte hartaan val gehad. Vrijdag zou in Trenton een bespreking tussen opstandi- gen en autoriteiten worden ge voerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Nog zonnig. Droog weer met weinig bewol king en weinig wind. Vooral in de Zuid-Oostelijke helft van het land nog warm voor de tijd van het jaar, maar in de kustprovin cies in de loop van de dag inval len van koelere zeewind. ZONDAG 20 APRIL. v.m. n.m. Breskens 10.59 11.25 Terneuzen 11.34 Hansweert 0.14 12.40 Walsoorden 0.24 12.50 MAANDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.25 11.54 Terneuzen 12.29 Hansweert 0.40 1.09 Walsoorden 0.50 1.19 ZON MAAN op onder op onder April. 19 5.35 19.45 3.50 13.44 20 5 93 19.47 4.04 15.10 21 5.31 19.48 4.17 16.35 22 5.28 19.50 4.29 17.58 23 5.26 19.51 4.42 19.22 24 5.24 19.53 4.57 20.46

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1