De ire oefenterreinen in de Achterhoek Ernstig auto-ongeluk bij Utrecht KOREA Binnenlands Nieuws Rijwiel- en Motorhandel D. P. MANNAERT VOGELVRIJ Noorse zeehondenjagers nog steeds vermist Engeland en de Europese defensiegemeenschap WEK DE GAL IN UW LEVER OP DE ZWEEDSE WEERMACHT Van Roesel en Mortimers gewond Koersdaling opNewYorkse effectenbeurs De watersnood in de Ver. Staten TUNESIE De smokkelarij bij Aken DE URKER VISSERS Voorzichtig bij roofdieren LOGOMOTIEF Droogte duurt voort Nieuwe fotolamp AGENDA Verhoging benzineprijs NOORDELIJKE AANVALLEN IN KOREA. Verbannen President in Bolivia terug Acheson over de V.S. en Rusland De plannen van het ministerie van Oorlog om in de Gelderse Achterhoek, met name in de ge meenten VVanisveld, Vorden en Lochem een militair oefenterrein aan te leggen ter grootte van 300 li.a.. heeft in die streek nogal re actie verwekt. GGelijk bekend gaat het hier om complexen veelal ongerept natuurschoon. De stichting „Streekbelan- gen Oostelijk Gelderland" heeft nu een persconferentie belegd, waar majoor Van Dijk, eerst aanwezend ingenieur van de genie, en de gemachtigde van de grondeigenaren (26 in getal), Mr J. O. Thate te Gorssel, hun visie op deze kwestie hebben gegeven. ■De secretaris van de stichting, de heer Van Weezei Err ens, gaf een uitvoerige uiteenzetting. Men vraagt zich in de omgeving af, welke toestemming de ter reinen krijgen, voor welk gar nizoen zij zijn bestemd en of 't toeristisch belang in de toe komst niet sterk zal dalen, zo niet geheel verdwijnen. Majoor Van Dijk zei dat het oefenterrein bestemd is voor het regiment „Oranje Gelderland", dat gelegerd is in de kazernes te Deventer, Schalkhaar en Eefde. Door de uitbreiding van de legercapaciteit is dit geko men op 1300 man. Spr. kreeg im 1949 opdracht te zoeken naar 'n mogelijkheid voor een oefen terrein voor dit regiment. Een terrein tussen Diepenveen en Eefde van tenminste 700 ha was niet te vinden. Uitbreiding van het oefenterrein op de Gorsselse heide bleek niet mogelijk. Al-> leen onder de gemeenten Vor den, Lochem en Wamsveld bleken nog woeste gronden aan - wezig. Hier werd een terrein gevon den, diat uit militair oogpunt gezien aan de behoefte voldoet. Na vaststelling van het plan is contact opgenomen met de eigenaren. Het doel is dat het ministerie de mogelijkheid krijgt van een langdurig en on gestoord gebruik van het ter rein. In de besprekingen werd ge ïnformeerd, of het niet mogelijk was de troepen te doen oefenen op de Veluwe. De heer Polman van de legervoorlichtingsdienst merkte op, dat de oefengelegen heid in ons land te klein is, evenals de legeringsruimte, nu het leger moet worden opge bouwd tot een bepaalde sterkte. De heer Van Dijk wees er op, dat in het overleg met de pla nologische dienst naar voren Is gébracht dat de terreinen niet worden afgesloten. Het is de bedoeling, dat men tijdens de oefeningen de aanwijzingen volgt van de commanderende officier. Getracht zal worden zoveel mogelijk aan de belan gen van het toerisme tegemoet te komgn. Het terrein wordt niet als schietterrein gebruikt. Het „Zweden kan in 8 uur tijds een gevechtsklaar leger van 600.000 man onder de wapenen hebben. Ongeveer 1000 vliegtuigen waarvan de helft van moderne straalmotoren is voorzien, kun nen in geval van nood het luchtruim kiezen. Onze eigen industrie zorgt er voor dat het aantal militaire straalvliegtui. gen snel stijgt. De Zweedse vloot is klein, doch doelmatig. Zwe den wenst onder de huidige in temattanale omstandigheden geen enkel militair bondgenoot schap aan te gaan", aldus ver-i klaarde de Zweedse premier Tage Erlander, die een niet officieel bezoek aan de Ver, Staten brengt, in een te Was hington voor de „Overseas Wri- ters-Cluto" gehouden toespraak „De overgrote meerderheid van het Zweedse volk onder schrijft deze regeringspoiitiek", vervolgde Erlander, die verder verklaarde dat Zweden veel toe- lang hecht aan een onafhanke lijk blijven van Finland, „daar dit van onmiddellijke strategi-' sche invloed is op de verdedi1- ging van het land". In antwoord op vragen van verslaggevers zeide de Zweedse minister-president, dat Zweden geen oorlogsmateriaal naar de communistische staten uitvoert. Hij verklaarde dat ongeveer 7% van de Zweedse uitvoer naar de Sowjet-Unie en de andere com munistische staten gaat. Premier Erlander heeft tij- aens zijn verblijf in de Ver. Staten gespreken met president Truman en minister Acheson. wordt evenmin afgerasterd. Men wil de toeristen zo min mogelijk belemmeringen in de weg leg gen. Mr Thate vroeg zich af, of dit terrein wel geschikt is voor 't be oogde doel, of bij de voorberei ding wel alle maatregelen zijn genomen om zo zorgvuldig mo gelijk het doen van zó verstrek kende stappen te wettigen. Hij deed de suggestie dit vraagstuk te doen bezien door een deskun dige en volkomen onpartijdige commissie, die behalve de mili taire noodzaak het bosbouw kundig en het financieel espect van deze zaak onderzoekt. Spr. was er van overtuigd dat toe-' langhebbenden, wanneer de commissie concludeert dat het oefenterrein in Vorden moet komen, vrijwillig zullen mede werken door tijdelijk, dus zo lang de militaire noodzaak duurt, hun terreinen onder na der overeen te komen voorwaar den beschikbaar te stellen. De stichting „Streekbelangen" stelde zich bij monde van de voorzitter, Jhr. Mr C. C. de Jon ge, burgemeester van Zutphen, achter deze suggestie. oJ-um gnoo fori HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „David en Bathsheba". 1ZAAMSLAG: Collecte „Het Hoogeland". MGRGEN: TERNEUZENPro Rege, 18.3022.00 uur: Tentoon stelling grafische kunst en handenarbeid. Parochiehuis, 8 uur: Fancy-Fair en Boetseer-de- monstratie ten bate van het Wit-Gele Kruis. MIDDELBURG: Lon dense- kade 13, 11 uur: Aanbeste ding uitvoeren verbetering weg TerneuzenAxel, weg- vak Terneuzen, lang 692 m. in ie Het zoeken naar de vijf Noorse schepen voor de zeehondenvangst, die in de Noordelijke IJszee tus sen IJsland en Groenland vermist worden, is tot nü toe zonder re sultaat geweest. Het is nu al twee weken geleden dat van de sche pen, die in totaal 79 man aan boord hebben, voor het laatst iets werd gehoord en een week gele den dat andere zeehonden jagers, die in dezelfde omge&fig door de storm waren overvallen, in IJs landse havens binnenkwamen. Het zoeken per vliegtuig is voorlopig gestaakt. De hoop de vijf schepen nog behouden terug te vinden wordt steeds minder. Toch is het vol gens mensen, die in de Noorde lijke IJszee goed'bekend zijn, nog te vroeg om het zoeken geheel te staken. Zij achten het mogelijk, dat de schepen veel verder naar het westen zijn afgedreven dan men tot nu heeft aangenomen. De twee Noorse korvetten, die Eerste Paasdag uit Tromsö zijn vertrokken, bevonden zich Maan dagavond om elf uur 200 zeemij len ten W. van de Noorse kust. gen te zenden. Twee van de schepen, die zoe ken naar de vermiste zeehon denjagers, bevinden zich in de nabijheid van de plaats waar 'n Amerikaans vliegtuig wrakgoe deren heeft gevonden, zo deelde radio-Hammerfest mede. De twee Noorse korvetten, die Eerste Paasdag uit Tromsö zijn vert^pkjien, zijn nog slechts hal vepeeg#: Vermoedelijk door de onzeker heid inzake de kansen op een wapenstilstand in Korea vonden deze week op de New Yorkse effectenbeurs een ongewoon groot aantal verkopen plaats, die tengevolge hadden, dat de koersen van sommige speciale fondsen met 7 dollar daalden. Voor het overige ondergingen In het Belgische staatsblad van gisteren is een K.B. verschenen, op grond waarvan met onmiddel lijke inwerkingtreding de accijns op benzine wordt verhoogd van fr 2,19 tot fr 3,20 per liter. De benzineprijs in België stijgt hier door van fr 5,50 tot fr 6,50 per liter. In een bijlage wordt ver klaard, dat deze verhoging nood zakelijk is geworden door de financiële inspanning, die België zich moet getroosten voor zijn verdediging. In 1951 bracht de accijns op benzine fr 2,395 mil liard op. Op basis van het ver bruik in 1951 zal de opbrengst als gevolg van de verhoging met fr 1,1 milliard toenemen. België heeft thans 306.539 per sonenauto's, 151.480 vrachtauto's, 171.832 motorfietsen en 13.694 belastingvrije auto's. __v. de koersen dalingen, die va- Zij moesten toen nog 500 mijl va- rieerden van fracties van een ren om op hun voorlopige plaats van bestemming te komen. De schepen hadden slecht weer ge had en konden niet met volle kracht varen. Radio-Hammerfest deelde mee, Maandagavond laat voor het laatst contact te hebben gehad met de „Flemsoey", een van de zeehonden jagers die aan het op sporingswerk deelnemen. Het schip kon geen nieuws melden. Een van de Amerikaanse vliegtuigen, die van IJsland uit zoeken naar de 5 vermiste zeehondenjagers, heeft een olie tank en een aantal andere; voorwerpen, die mogelijk van deze schepen afkomstig zijn, gevonden. De Noorse luchtmacht heeft de Amerikaanse luchtmacht verzocht het zoeken voort te zetten. Wegens de grote af stand acht men het niet doel-, matig uit Noorwegen vliegtut- Het wassen van de Mississip pi en zijn zijstromen, waardoor 7 Amerikaanse staten worden geteisterd en 90.000 personen hun huizen hebben moeten ver laten, neemt afmetingen aan, die de overstromingen van 1881 ver dreigen te overtreffen. Thans staan ruim 500.000 ha vruchtbaar land in dit ge bied onder water. In Minnesota is de toestand ernstiger geworden. De stad St. Paul dreigt geheel te worden verzwolgen. De 5000 inwoners zijn dakloos en de schade wordt alleen al te St. Paul op mil lioenen dollars geschat. In dit gebied vreest men te vens voor branden. Door de druk van het water zijn gewel-i dige benzinetanks gesprongen en de brandstof heeft zich op het water uitgebreid. President Truman is Woens dag laag over de overstroomde gebieden in het Midden-Westen gevlogen, op weg naar een spoedconferentie te Omaha van de gouverneurs van de'Zeven ge teisterde staten. Toen hij aankwam, zeide hij, dat hij „meer dan ooit" overtuigd is van de noodzaak van een alge meen program voor beheersing van Amerika's grote rivieren. „Het is tijd om op te treden. We hebben lang genoeg tijd ver knoeid", verklaarde hij daarna op de conferentie, waar werd medegedeeld, dat 87.000 personen dakloos zijn als gevolg van de overstromingen. dollar per aandeel. Maandag viel reeds een ge middelde koersdaling van 4 dol lar per aandeel waar te nemen, die echter weer door een her-; stel werd gevolgd. De 2 grootste vakbondsorgani saties in de Ver. Staten, de CIO en de AFL hebben in een ge meenschappelijke verklaring aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver zocht, de Tunesische beweging voor onafhankelijkheid te steu nen. Amerika onthield zich van stemming, toen de Veiligheids raad besloot de Arabisch-Azia- tische klacht tegen Frans be heer in Tunesië op de agenda besprak. Woensdagmiddag omstreeks half vijf heeft op de Biltsestraat- weg tussen De Bilt en Utrecht een ernstige aanrijding plaats ge vonden. Halverwege Utrecht De Bilt reed een Kaiser Frazer in de richting De Bilt met zes in zittenden, onder wie de Tilburgse voetballers Van Roessel en Mom- mers, die zouden meespelen in het Zwaluwenelftal in de wed strijd tegen de Rode Duivels in het Olympisch stadion te Amster dam. In de wagen, waarvan de bestuurder zijn route nam over Utrecht met de bedoeling de weg te nemen over Soestdijk en Bus- sum, zaten ook nog de Willem II- trainer dr Fadchone en het be stuurslid van de Tilburgse ver eniging, de heer Horsten. Ter hoogte van Steinenburg naderde een Volkswagen in de richting Utrecht, die met een vaart van circa 80 kilometer over de weg zig-zagde. De bestuurder van de Tilburgse wagen minderde dade lijk snelheid en week zo ver mo gelijk naar rechts uit. Dit mocht evenwel niet verhinderen dat de Volkswagen met een hevige klap van opzij tegen de Kaiser op vloog. De gevolgen waren ontzettend. De Volkswagen werd vrijwel ge heel vernield en de vier inzitten den drie dames en een heer allen zeer ernstig gewond. De be- De hoeveelheid smokkelwaar, welke de Duitse douane gedu rende de maand Maart in het gebied rond Aken buit maakte, was kleiner dan die, welke haar in Februari in handen viel. Zij bestond om. uit 4650 kg koffie (in Febr. 7400 kg) en 19.000 sigaretten (Febr. 45.000). Daarentegen steeg het aantal in beslag genomen auto's van 8 in Febr. op 12 in Maart. Het aantal aangehouden smokke laars bedroeg in Maart 656. Voor de Akense justitie stonden in die maand 453 smokkelaars te recht. Zij werden samen veroor, deeld tot 10 jaar gevangenis straf en 833.000 mark boete. oö Het conflict van de naar Ar gentinië geëmigreerde Urker vissers met de Belgische reder Van Iseghem heeft de laatste dagen geen enkele wijziging on dergaan, zo verneemt AFP. De vertegenwoordiger van dei ieder te Buenos Aires heeft ver-> klaard, dat beide partijen van goede wil blijk geven. De on derhandelingen tot oplossing van het conflict duren voort. !Het schijnt, dat de reder de loonbetaling aan de Nederland se vissers, die aan de wal wer ken, niet heeft gestaakt. Voorts wordt vernomen, dat Van Iseghem zich onlangs in verbinding heeft gesteld met de Belgische diplomatieke autori teiten. Een besluit zou daarbij niet genomen zijn. Hoe voorzichtig men in die rentuinen moet zijn in de om geving van roofdieren, is giste-i ren in de diergaarde Blijdorp weer eens gebleken. Mevr. B. uit Rotterdam had haar 10-jarig zoontje op de be schermende ballustrade rondom de berenrots gezet en beiden vermaakten zich met de kraag- beien, die beneden in de kuil om lekkernijen plegen te bede len. Op een gegeven ogenblik ging een van de beren op de achterpoten staan en greep het afhangende linkerbeentje van het kind. Doordat de moeder haar zoontje wegtrok, greep de beer steviger vast met het ge volg, dat het toeentje van de knaap deerlijk werd verwond. De directeur van Blijdorp, die toevallig in de buurt was, schoot te hulp, zodat erger kon worden voorkomen. Het kind is ter ver pleging in het ziekenhuis opge nomen. Op het Westelijk front hebben de Noordelijken een serie aanval len uitgevoerd, die de Verbonde nen op één plaats noodzaakten iets terug te trekken. Volgens radio-Peking hebben de Noordelijken in Februari en Maart 12.593 manschappen van de Verbondenen uitgeschakeld en 642 geallieerde vliegtuigen neer geschoten of beschadigd. De bestandsonderhandelaars te Panmoendjon zijn gisteren weer minder dan een miuut bijeenge weest. stuurster, mevr. C. de Ridder uit Rotterdam, werd met een andere gewonde, mevr. Buitendijk, naar de rijksklinieken te Utrecht over gebracht. De bejaarde ouders van de bestuurster, de heer en mevr. Noggellie, woonachtig op de Schiekade te Rotterdam, die naar het Antonius-ziekenhuis waren overgebracht, werden ernstig ge wond. De heer Noggellie had een zware schedelbasisfractuur en een gecompliceerde beenbreuk opgelopen. Zijn vrouw, die beide benen en een arm brak, heeft ook een schedelbasisfractuur. Voor beider leven wordt ge vreesd. De inzittenden van de Til burgse wagen, die ernstig werd beschadigd, werden aan hoofd en benen licht gewond. Allen waren uit de aard der zaak zeer ge schrokken. Zij stelden zich tele fonisch in verbinding met de coach van het Nederlands elftal Van der Leek en begaven zich daarna in een andere auto naar Utrecht, om van daar de terug reis naar Tilburg te aanvaarden. Men vermoedt, dat de oorzaak van het ongeluk gelegen is in een defect aan de stuurinrichting van de Volkswagen. Een fietser, die in de buurt van de auto reed, zag de dame achter het stuur he vige pogingen doen de auto naar rechts te krijgen en het stuur te draaien, doch het hielp niet: de wagen bleef zig-zaggen. GASONTPLOFFING. Toen de landbouwer Lemmen te Maasbree in de kelder van zijn woning was afgedaald, deed zich een hevige ontploffing voor. De hulp in de huishouding, mej. Pe ters, snelde erheen en kwam bij de kelderdeur in botsing met de hevig geschrokken landbouwer, die geheel in brand stond. Ook de kleren van mej. P. raakten in brand. Beiden zijn, nadat de eer ste geneeskundige verzorging was verleend, met brandwonden aan gezicht, handen, armen en benen naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. Hoewel hun toe stand niet levensgevaarlijk is, konden zij nog niet worden ge hoord over de toedracht van het ongeluk. In de kelder stond een gastoe- stel, welk type op het platteland vaak wordt gebruikt en onder al lerlei merken in de handel wordt gebracht. Het gas wordt in me talen flessen door verschillende ondernemingen geleverd. Men acht het uitgesloten, dat de fles lek was. Waarschijnlijk is er gas uit een defecte toevoerleiding ge stroomd en heeft L., die een gas- KUSTVAARDER GESTRAND. Door mist is de kustvaarder „Timo" bij de vuurtoren van Ouddorp gestrand. De „Timo" meet 199 brt. en is eigendom van de N.V. Invoer, en Transportonderneming „Invotra" te Rotterdam. Gisteravond zou nog getracht worden de „Timo" vlot te krij gen. Men wilde eerst proberen met behulp van een loods het schip uit het gevaarlijke gebied te brengen. Gelukte dit niet op eigen kracht, dan zou sleepboot hulp worden aanvaard. BUNKER-OPRUIMING VOLGENS SPECIALE METHODE. Vandaag wordt in het duinge bied van IJmuiden achter de ha ringhaven een begin gemaakt met de opruiming van 20 voor malige Duitse betonnen bunkers. De genie, die in samenwerking met de gemeente dit karwei gaat opknappen, zal dit doen volgens een speciaal systeem. De bun kers worden n.l. gevuld met wa ter en in het water hangt men de springlading. Aangezien water reuk had waargenomen, een lu- ni®t kan werden gecomprimeerd. zullen de bunkermuren uit elkaai moeten vallen en de consequen- cifer aangestoken om de bron op te sporen. Engeland heeft aangeboden de Europese verdedigingsgemeen schap (E.V.G.) onmiddellijk mi litaire hulp te verlenen, als het Europese leger zou worden aan gevallen. Het stelt een overeenkomst met de E.V.G. voor, die tevens voorziet in hulp van het Europe se leger aan Engeland, als Enge land in Europa zou worden aan gevallen, aldus een Dinsdagavond te Bonn uitgegeven Brits com muniqué. Op 14 Maart hadden de zes lan den. die over het instellen van de E.V.G. onderhandelen (Frank- Sell Mor» Kies een lichtlopende fiets, die minder van spieren en adem eist en méér gemak en ge noegen schenkt! Kies een LOCOMOTIEF, gemaakt uit het oersterke, maar veel lichtere hoogmagnesium-staal 1 LOOPT LICHTER! Frame van hoogmagnesium-staal LOCOMOTIEF RIJWIELEN zijn verkrijgbaar bij Axelsestraat 1 6 Tel. 2220 Terneuzen rijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg), Engeland verzocht met de E.V.G. een overeenkomst aan te gaan voor militaire bijstand ingeval van een aanval. Volgens het communiqué heeft de Engelse regering beves tigend op dit verzoek geant woord. De overeenkomst zou gel den, zolang Engeland lid van de Navo is. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat de door Engeland aan de landen van de E.V.G. te geven verzekering in feite dezelf de is als deze landen elkander geven. Het gevolg van de overeen komst is, dat Engeland voor het eerst in deze eeuw bereid is zich militair met Duitsland te verbin den, aldus geallieerde waarne mers. In de Navo heeft Enge land zich reeds met de andere leden van de E.V.G. verbonden tot wederzijdse bijstand. Een woordvoerder der West- duitse regering heeft Dinsdag te Bonn verklaard dat de autoritei ten te Bonn „met grote voldoe ning kennis hebben genomen van de verklaring der Britse rege ring". De woordvoerder wees er in dit verband op dat Groot-Brit- tannië de twee maanden geleden te Lissabon door de toen aldaar vergaderende Navo-staten aange nomen resolutie had onderschre ven, waarin werd vastgelegd dat deze landen elkander wederzijds militaire bijstand zouden verle nen. indien zij zou worden aange vallen. tie van deze methode is, dat men aanzienlijk minder springstof no dig heeft dan bij de vroeger ge volgde methode van opblazeh. Sinds zeven dagen is er in ons land geen regen van betekenis meer gevallen en liet ziet er naar uit, dat deze periode van droog weer nog niet ten einde is. Dinsdag begon zich ten N. -van Schotland een nieuw hoge druk gebied te ontwikkelen, dat zicli over Noorwegen en de Noordzee uitbreidde. Ook ons land bevindt zlcli binnen de invloedsfeer er van. hetgeen meebrengt, dat de re genkansen gering blijven. Met de enigszins toegenomen N.O.- winden stroomt nu geleidelijk koelere lucht ons land toinnen. De temperaturen, die zich al geruime tijd op zomers niveau bewegen, worden hierdoor wat lager, maar blijven tóch nog boven de normale waarden voor ■de tijd van het jaar. De N.V. Philips te Eindhoven zal binnenkort een nieuw type fotolamp op de markt brengen. De lamp heeft een ballondia- mieter van slechts 2,2 cm en een totale lengte van 5 cm. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die Hter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wUze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Bitst Carter's Leverpilletjes. iqa- 21) Nadruk verboden. „Moeten we ons dan alles laten welgevallen? Die rovers hebben in Friesland niets te maken", zei de Folkert nijdig. „Was die vent goed dood, Fol kert?" vroeg een der jongste broertjes belangstellend. „Stil, kinderen, over dergelijke dingen mogen jullie niet spre ken," berispte moeder. „Ik blijf het vreselijk vinden," zei Anna vinnig; „mijn broer een moordenaar!" „Wat? Een moordenaar?" vloog Folkert heftig op. „Heb jij soms een liefje bij die schurken? Eén zonder neus, met één oor of met een brandmerk op het voor hoofd? Zeg het maar, dan kunnen we die voor je sparen!" „Anna, houd je mond," beval moeder. „Heb je dan geen mede lijden met je broer? En, Folkert, vertel ons nu eens, waar je ver blijft." - De zoon lachte geheimzinnig. „Ja, dat mag niemand weten. We hebben een. schuilplaats in de vildernis. We koken daar en eten Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. en slapen er. En Siep houdt de wacht-" De jongeren hoorden geïnteres seerd toe. Een der dreumessen merkte op: „Net een echt rovers-, hol, hé, Folkert?" De jonge scheper lachte om deze opmerking. „Met hoevelen zijn jullie?" vroeg moeder. „Met z'n drieën: Willem Fran jes, Berend, een boerenzoon uit Drente, en ik, zei de gek. En dan natuurlijk Siep nog." Een der kleinsten meende: „Wat zou ik daar graag -eens wil len kijken, Folkert." Moeder ging op een stoel staan en haalde drie metworsten uit de rookkast. Ze legde die voor haar zoon op tafel. „Neem die mee, voor ieder van jullie één." Folkert streefde tegen. We wil len jullie armoede niet opeten, moeder. We kunnen eten, wat we willen en zoveel we willen." to „Hoe komen jullie aan dat eten?" vroeg de vrouw. „Dat halen we van mensen, die met de Gelderse heulen," was het grimmige antwoord. „Zonder betaling?" informeer de Anna. „Wat dacht jij dan? Maar als we willen, kunnen we betalen ook. De Drent is een smoorrijke boerenzoon, 't Zou een goede par tij voor jou zijn, Anna. Anders wat, dan een haveloze éénoor," spotte Folkert. „Ik zou nooit met een struik rover willen," snibbigde Anna. Moeder moest weer tussen beiden komen om te sussen en Folkert stak de worsten bij zich, omdat hij zijn moedor dit genoe gen niet wilde ontzeggen. Toen hij weer ging vertrekken, kwamen zijn moeder de water landers in de ogen. Folkert zag het. Heb maar geen zorg, moeder, we slaan ons er wel door. Rooie Willem is slim en vreselijk sterk." „Is hij een reus, Folkert?" in formeerde een broertje. Folkert knikte gedachtenloos en besloot: „Ik ga over het Man- develd terug en hoop vader daar te vniaen." Na een hartelijk af scheid vertrok de jonge scheper weer. In de namiddag reed Frankes door het dorp Haule. Hij wilde zijn dochter en de anderen op de hoeve weer eens bezoeken. Maar hij vond zijn boerderij niet terug. Op de plaats, waar ze gastaan had, vond hij niets als een zwart geblakerde puinhoop en verkoolde balken tussen de bomen met hun verzengde tak ken. Een ogenblik was de stroper als verbijsterd. Toen vloog er een golf van woede door hem heen. Hij begreep wel, wie hier de hand in het spel had gehad. Met droefenis en verbittering in zijn hart zag hij een tijdje het toneel der verwoesting aan. Toen wendde hij de teugel en reed naar het huisje van Engbert Hen driks. Daar aangekomen bond hij zijn paard aan een boom en stap te haastig de woning binnen. Hij vond Hendriks in het kamertje, alsmede diens vrouw en kinde ren. Frankes plofte dadelijk neer op een wankele stoel en vroeg na een vluchtige groet: „Wat is er gebeurd, Engbert?" „Je vee is bij de buren onder gebracht," begon Hendriks. „Ja, ja, goed. Maar vertel me alles vanaf het begin." Hendriks begon nu zeer breed voerig, maar hortend en stotend alles te vertellen, wat hij wist. Toen hij geëindigd had, zei de stroper, die met een somber ge zicht had geluisterd: „Hanna heeft dus geweten, wat er komen zou." „Ik vermoed het wel, boer. „Heeft mijn dochter ook gezegd waar ze naar toe wilde gaan?" „Naar Peter Hendriks." Maar ze heeft ons niet gezegd, waar die woont," viel de vrouw nu in. (Wordt vervolgd.) Volgens de radio is de verban nen Boliviaanse leider Victor Paz Estonsoro Dinsdagmiddag in de hoofdstad La Paz aangeko men. Op een door duizenden per sonen bijgewoonde bijeenkomst hebben verschillende sprekers van de nationale revolutionnaire beweging het woord gevoerd, on der wie de vice-president Siles Suazo. Estonsoro heeft zich van het baicon van het presidentspa leis tot de menigte gericht en aangekondigd, dat hij een com missie wil vormen, die belast zal worden met een onderzoek naar de nationalisatie der mijnen en een proces zal laten voeren tegen de militairen, die „de afgelopen dagen de bevolking hebben ver moord" en voorts tegen „hen, die met het brood van de bevolking hebben gespeeld onverschillig of zij Bolivianen of vreemdelingen zijn". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson heeft op zijn persconferentie o.m verklaard dat de Verenigde Sta ten „immer bereid zijn met de Sowjet-Unie te onderhandelenen in feite besprekingen met haar voeren". Volgens Acheson was 'n verbetering der Amerikaans- Russische betrekkingen niet zo zeer afhankelijk van onderhan delingen dan wel van het feit waarover werd beraadslaagd en van het bestaan van de oprechte wens bij beide partijen om door onderlinge besprekingen tot overeenstemming te komen. De minister weigerde te spre ken over het jongste Russische voorstel inzake het uitschrijven van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, daar de V. S„ Enge land, Frankrijk en W-Duitsland nog beraadslagen over de ant woordnota der Sowjet-Unie. In antwoord op vragen ver klaarde Acheson het niet eens te zijn met de stelling, dat het Russische „vredesoffensief in de laatste tijd krachtiger zou zijn geworden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2