Het koninklijk bezoek aan Detroit 1 Jaarvergadering van de Chr* Hist* Unie DE BENELUX Het loongeschil in de staalindustrie Kapitein Westerling gearresteerd Rommelige automobielstad Het Belgische antwoord Nederlandse nota op de Atoomproeven bij Las Vegas DONDERDAG 17 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2013. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. rTankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. vaat de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Een beetje rommelig, maar toch spontaan, zo was de ontvangst, die de Amerikaanse automobiel- stad Detroit ons koninklijk paar heeft bereid. Detroit zelf heeft ook iets rommeligs en deze sfeer schjjnt automatisch op alles wat er woont en wat er gebeurt te worden overgebracht. Daar stond de koningin bijvoorbeeld temid den van 57.000 op elkaar gepakte mensen in het Briggs-stadion, waar bet baseball-seizoen werd geopend. Het stadion had meer weg van een arena, waarin elk ogenblik de toreador kan ver schijnen. Het was gevuld met een loeiende mensenmenigte, die enigszins ontgoocheld was door het matige spel, dat er werd ver toond. In deze heksenketel van opge wonden mensen kwamen de koningin en de prins binnen, om ringd door circa vijftig verslag gevers en fotografen. Op zoveel belangstelling was kennelijk niet gerekend. Voor de koninklijke gasten was er een plaatsje, doch de overigen moesten zich een weg vechten door de dikke haag men sen, die zich voor de ingang had opgehoopt en ze kregen nauwe lijks iets van de wedstrijd te zien. Zelfs ambassadeur Van Royen en zijn echtgenote hadden de groot ste moeite zich door het politie- cordon heen te dringen, zich be kend te maken en een plaatsje op de tribune te veroveren. Door de luidsprekers werd de aankomst van de hoge bezoekers bekend gemaakt en het publiek werd uitgenodigd hun een harte lijk welkom toe te roepen, het geen prompt geschiedde. „ZONDER KLEERSCHEUREN." Toen de koningin het stadion wilde verlaten, verdrong de me nigte zich om haar heen en men traehtte haar aan te raken. Zo groot was het tumult, dat de di recteur voor verkeerszaken, Ja mes a Hoye, poogde de mensen op een grotere afstand te houden. De koningin zeide: „Doet u dat alstublieft niet", waarop hij ant woordde: „Kijk eens, mevrouw, het is mijn taak u hier zonder kleerscheuren vandaan te krij gen". (Look, lady, it is my job to get you out of here with your clothes on.) VOORBEELDIGE REGIE. Het bezoek aan het „Patton Memorial" droeg een heel ander karakter. Dit memorial is geen gedenkteken in de normale zin des woords, doch een jeugdinsti- tuut waarin alle mogelijke spor ten worden beoefend en onder wijs wordt gegeven. Voor het ge bouw was een platform opge richt, waarop de koninklijke be zoekers plaats namen om enige toespraken aan te horen en ge schenken voor de prinsessen in ontvangst te nemen. De regie deed weinig onder voor een eer ste klas revue, waarbij elk detail grondig is gerepeteerd. De kinde ren, die de poppen voor de vier prinsessen moesten aanbieden, kwamen als ware prima balleri na's het podium opgehuppeld, toonden den volke hun geschen ken, gaven de fotografen volop gelegenheid deze op hun voorde ligst te vereeuwigen, liepen dan als kleine mannequins over het houtwerk in de richting van de koningin en zeiden hun prevele- mentje vlekkeloos op. Toen het gezelschap bij het ge bouw aankwam, stond daar een erewacht van padvindsters en padvinders opgesteld tussen Ne derlandse en Amerikaanse vlag getjes. Een band van padvinders speelde toepasselijke deuntjes. POPPEN VOOR DE PRINSESJES. Terwijl de koningin en de prins via het overdekte zwembad het terug naar het zwembad, waar meisjes in het water een kunst zinnige show opvoerden, die hoge eisen stelde aan hun zwemkunst- Tot besluit van dit waterballet sprongen twee meisjes te water met vuurrode konen en Neder landse boerenmutsjes en voerden al zwemmende een voorbeeldige, klompendans uit. De dagbladen in Detroit beste gezelschap een fraai gezicht over de rivier. Om acht uur begon het diner, waaraan alle leden van het ge volg aanzaten. Willem van 't Hof, predikant van de Ned. Hervorm de Kerk, sprak een gebed uit. Tij dens het diner zei de burgemees ter van Detroit, de heer Albert E. Cobo, dat men in Detroit een op rechte vriendschap koestert voor het Nederlandse volk". Hij zei tot de koningin, dat zij verder in de staat Michigan een aantal plaat sen zou aantreffen, waar de in vloed van haar land duidelijk voelbaar is. Daar wonen vroegere Neder landers, die veel hebben bijge dragen tot de ontwikkeling van de Verenigde Staten. In het alge meen, zo zeide de burgemeester, zijn het welvarende plaatsen en in alle gevallen zijn het gemeen ten, die oprecht geloven in de democratische principes, waar- REDE VAN TILANUS. DE HEER PRINS BERNHARD OP SEA ISLAND. Tijdens een wande ling over het strand te Sea Island vond prins Bernhard enige hoefijzerkrabben. We zien de prins hier, ter wijl hij met enige jon gens, Richard Bowers (links) en Allen Ba ron, een van deze grootste krabben on derzoekt. i Foto A.N.P.) podium bereikten, zong een koor ons Wilhelmus op een Engelse tekst. Tot de kinderen, die zich in groten getale voor het platform hadden opgesteld, zei de konin gin: „Ik zal aan de kinderen in Nederland vertellen hoe jullie leven en hoe jullie spelen. Ik weet wel dat jullie altijd maar worden toegesproken door oude ren, die alles zoveel beter menen te weten, maar ik geloof niet, dat dit altijd zo is. Jullie zullen op groeien in een moeilijke tijd, die echter niet hopeloos is." Daarop brachten de vier meis jes de poppen naar voren. Voor prinses Beatrix was het een beel dig aangeklede bruid en voor prinses Marijke een babypop. Er kwamen nog enkele cadeaux bij, zodat zowel de koningin als de prins op hun stoelen bedolven zaten onder poppen, bloemen en pakjes. De prins had er kennelijk ple zier in en liet voor de fotografen de pop van Beatrix op zijn knieën dansen. Omstuwd door honderden, zoals overal in Detroit, ging het nu den veel aandacht aan het bezoek en drukken koppen over alle ko lommen. Elke bijzonderheid wordt gesignaleerd en vooral schijnt men zeer onder de indruk te ko men van het vlotte optreden van prins Bernhard. RECEPTIE IN VETERANS- MEMORIAL Alvorens zich gereed te maken voor het officiële diner, dat des avonds in het Cadillac-hotel werd gegeven, begaven koningin en prins zich naar het aan de Detroitrivier gelegen „Veterans- Memorial", een gebouw, opge richt ter ere van de oorlogsvete ranen. Nadat de koninklijke gas ten door een haag van honderd padvindsters waren binnengetre den, volgde in de balzaal een re ceptie van 300 gasten, hoofdzake lijk in Detroit en omgeving woon achtige Nederlanders of tof Ame rikaan genaturaliseerde landge noten. Alle aanwezigen werden aan koningin en prins voorge steld tijdens de ontvangst, die on geveer twintig minuten duurde. Van de achtste verdieping van het „Veterans-Memorial" had het Op de proefterreinen van Las Vegas is thans de tweede atoomontploffing in de lente oefeningen veroorzaakt. De lichtflits was in Las Vegas duidelijk te zien (op een afstand van ongeveer 120 km van de ontploffing), doch er werd niets gehoord of gevoeld. Schade is niet gemeld. Het zag er naar uit, dat deze ontploffing krachtiger was dan die van 1 April, de eerste in deze serie. Men neemt aan, dat de laat ste ontploffing in Yucca Flat plaats had, terwijl de eerste op Frenchman-flat tot stand werd gebracht. Men verwacht, dat de derde ontploffing volgende week zal komen. Meer dan 7000 leden der strijdkrachten zullen aan de atoommanoeuvres deelne men. Verslaggevers en waarnemers van de burgerlijke defensie zijn uitgenodigd een der proeven bij te wonen. Het dagblad „Le Soir" publi ceert enkele bijzonderheden uit het antwoord van de Belgische regering op de Nederlandse nota inzake de Benelux. Het blad schrijft o.a., dat de Belgische regering wenst, dat nog vóór de a.s. verkiezingen in Nederland in een conferentie op ministeriëel plan de nog han gende problemen met betrekking tot de economische unie worden onderzocht en een werkprogram ma wordt opgesteld, op basis waarvan spoedig tot een volledi ge vrijmaking van het handels verkeer tussen de drie landen kan worden overgegaan. In de Belgische antwoordnota zou ver der worden verklaard, dat België de formule van een gemeen schappelijke deviezenreserve niet kan onderschrijven, zolang niet een onderlinge onwisselbaarhekl van de munt Is bereikt. Evenmin kan België zijn Nederlandse part ner volgen, waar deze verzoekt een gemeenschappelijk Benelux- quota vast te stellen ten aanzien van de landen der E.B.U. De Belgische regering is van mening, dat een betere samen werking kan worden verkregen tussen de drie voornaamste sec toren van de buitenlandse han del, n.l. in de O.E.E.S. (het opstel len van een gemeenschappelijke vrijmakingslijst)ln de dollar-zo ne en ten aanzien van andere landen. Eén der belangrijkste ta ken van de Benelux is thans het resultaat van de vrijmaking van het goederenverkeer te stabilise ren en de nog bestaande restric ties op te heffen. Men zal tot een accoord moeten geraken betref fende de nationale producten, die beschermd moeten worden, en 'n gemeenschappelijke regeling moet worden opgesteld voor de invoer van dezelfde buitenlandse goederen. Aangezien België zijn inkopen in dollars thans beperkt, wordt het mogelijk een gemeen schappelijke invoerpolltiek te voeren voor producten, die in de ze valuta worden betaald. Ook zou het wenselijk zijn de uitvoer- politiek te coördineren. De mone taire politiek en die der kapitaal- beweging dienen meer op elkaar te worden afgestemd. Op fiscaal gebied behoeft de economische unie niet noodzakelijk de unifica tie van alle belastingen te 'bete kenen. Wat het goederenverkeer aangaat, zouden sommiee be lemmeringen moeten worden op geheven, voornamelijk wat be treft non-ferro metalen, steen kool, mijnhout, personenauto's en vrachtauto's. voor onze natie sinds jaren pal heeft gestaan. Burgemeester Cobo zeide te hopen, dat Hare Majesteit goede herinneringen zal meenemen aan zijn stad, waar 700.000 inwoners hun eigen auto bezitten. Spr. overhandigde daarop de koningin en de prins de herinneringsme dailles van de stichting van De troit door de grote Fransman Ca dillac, nu 150 jaar geleden. De gouverneur, Mennen Wil liams, herinnerde aan het bezoek, dat de koningin, toen prinses Ju liana, in 1941 aan de staat Michi gan bracht. „Onze inwoners, in het bijzonder onze vele burgers van Nederlandse afkomst, zijn van gevoelen, dat U deze streek beschouwt als een tweede te huis". In de herfst van 1846 voer een groep van tien Nederlandse families, geleid door Ds. Van Raalte, van Nederland naar New- York op zoek naar vrijheid van godsdienst, sociale gelijkheid en economische vooruitzichten, die zij niet konden vinden in het Europa van een eeuw geleden. De gouverneur zeide, dat heden ten dage de amstammelingen van Van Raalte's volgelingen en zij i die later kwamen en al de an- I dere burgers van Michigan Hare I Majesteit en de prins „een pret tig en informeel verblijf in hun staat toewensen, in hun staat die een staat van democratie is." In haar antwoord zeide de koningin, dat de Nederlanders gefascineerd zijn door de carrière van de z.g. „self made-men". „Ik geloof dat het om deze reden is dat wij uw land „God's own country" noemen". De koningin zeide verder o.m.: „Wij wensen u niet te hinderen door van uw vrijgevigheid te leven. Wy zou den echter gaarne onze producten aan u verkopen en de uwe ko pen". De rede van de koningin werd met grote bijval begroet en vorm de een waardig hoogtepunt van de laatste officiële gebeurtenis tijdens het bezoek aan Detroit. SOUVENIRS. In de jaarvergadering van de C. H. Unie, die gisteren te Am sterdam is gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, de openingsrede uitgesproken. Terugziende op het werk van de Unie In het afgelopen jaar constateerde spr., dat er gewerkt is. Soms was zelfs de activiteit van enkele aanwijsbare personen wel eens wat storend. Dat er in deze tijd meningsverschillen zijn in alle partyen is begrijpelijk. De vragen, die ons op staat kundig gebied worden voorge legd, zijn ingrijpend en moeilijk. Wij zien spanningen in alle partijen. Dat men deze menings verschillen via circulaire en pers toespitst op een wijze als in de afgelopen maanden vaak is ge schied, heb ik betreurd, aldus spr- Het is een typische eigenschap van ons ehristelijk-historischen, dat wij geen partijdwang kennen en een partijdwang accepteren. Toch mag het uiteenlopen niet te ver gaan en men zal meer moe ten streven naar wat vereent dan naar wat verwijdert. Sprekende over de internatio nale politiek, zeide hij, dat een van de belangrijkste ver schijnselen van deze na-oorlogse tijd is, dat de internationale sa menwerking groeiende is, Wij hebben daarvoor niet alleen open oog, maar willen ook onze volle medewerking daaraan verlenen", zei spr. „Wij wensen, dat aan het wo- ningbouwvraagstuk ook aan de particuliere woningbouw en aan een gezonde huurpolitiek alle aandacht wordt besteed en zullen niet nalaten daarop bijzonder te hameren". Helaas eisen de mi litaire maatregelen veel zorg ter voorkoming van een nieuwe we reldramp, voor zover wij mensen dit kunnen voorkomen. Het gaat om vrede, vrijheid en welvaart voor ons en de geslach ten die na ons komen. Met alle energie willen wij medewerken om de smart van de werkloosheid te bestrijden door het bevorderen van werk gelegenheid. Toestanden, zoals wij gekend hebben vóór de oorlog mogen wij als christenen niet toelaten. Nu zijn er in ons va derland mensen, die met betrek king tot het militaire vraagstuk spreken van „de derde weg", maar helaas wijzen zij deze weg niet aan". „In ons verkiezingsmanifest spreken wij uit, dat overheids inmenging in het maatschappe lijk leven moet beperkt worden tot hetgeen in de huidige om standigheden als volstrekt nood zakelijk moet worden aanvaard. Er zijn er die menen, dat radicaal met alle overheidsmaatregelen moet worden gebroken. Ik denk aan de „Burgerrecht"-propagan- disten. Maar ik zou hun en ons zelf het verstandige woord wil len voorhouden dat mr. Pollema op 4 Maart in de Eerste Kamer uitsprak, toen hij zeide: „Geen enkele minister zou het nog kunnen stellen zonder tal van maatregelen, die een min of meer socialistisch karakter dra gen, maar die toch niet kunnen worden gemist wegens de onvrij heid van handelen, waarin de Nederlandse regering verkeert door internationale omstandig heden en de dikwijls discrimine rende maatregelen van andere landen. Zij die zo luide om vrijheid roepen; zij die jammeren over de huidige financiële structuur; zij die verklaren dat het nu ruim zes jaren gevoerde financiële beleid in duisternis ten onder gaat, zij allen houden geen vol doende rekening met de wereld, waarin wij verkeren. Zij maken zich dus schuldig aan de fout, dat zij de financiële positie van Nederland te weinig zien als 'n dwangpositie, waarin wij inter nationaal zijn geraakt en waar aan ook de meest vrijheidslieven de minister van financiën niet veel zou kunnen veranderen". Bij de verhouding overheid en maatschappij sluit zich ten aan zien van het maatschappelijk leven daarbij aan het c.h. streven naar verbetering van de positie van het ambacht, van de kleine zelfstandigen en van de midden stand. „Vooral voor deze laat- sten vragen wij om vereenvoudi ging van de verplichte admini stratie voor loonbelasting, om zetbelasting en sociale voorzie ningen. Vele middenstanders gevoelen zich als een soort on bezoldigde belastingambtenaar, een onbezoldigd ambt, dat hun veel zorg en veel administratie kost. Wij hopen, dat een weg kan worden gevonden, die hun positie versterkt en hen bevrijdt van een teveel aan administra tieve rompslomp". Aan het slot van zijn rede stelde Mr. Tilanus voor aan H. M. de Koningin het volgende telegram te sturen: „De Christelijk-Historische Unie, in jaarvergadering te Am sterdam bijeen, diep onder de in druk van Uwer Majesteits vertol king van het Nederlandse ge dachten. en gevoelsleven te mid den van het Amerikaanse volk, bidt Uwe Majesteit en haar Huis in de zorgvolle internationale en nationale omstandigheden van deze tijd Gods onmisbare zegen toe". De door de regering gesteun de onderhandelingen over een regeling van het loongeschil in de Amerikaanse staalindustrie zijn mislukt. De waarnemende leider van de defensie-mobilisatie Steel- man verklaarde, dat verdere onderhandelingen op dit ogen blik niet vruchtbaar zijn. In alle vroegte is Woensdag-1 bij de arrestatie betrokken poli morgen de oud-kapitein van het tie-ambtenaren als mr Van Dul- K.N.I.L., Raymond Westerling, lemen en de officier van justitie Senator Prentiss Brown, de op volger van de overleden senator Vandenberg, heeft koningin Ju liana medegedeeld, dat zij een speciaal boekwerk voor haar bi bliotheek zal ontvangen over de geschiedenis van de staat Michi gan. Prins Bernhard volgde een Amerikaanse traditie, toen hij tijdens de nationale honkbalwed strijd een honkbal als aandenken aan de wedstrijd in zijn zak stak. Dit is een fel begeerd bezit voor elke Amerikaan, die meestal slechts de kans ertoe krijgt, als een bal tijdens het spel in zijn handen terecht komt. Prins Bernhard bemachtigde de bal ge makkelijker als geschenk van de eigenaar van het stadion die, zo als de spreekwijze in Amerika luidt, tevens eigenaar van het ontvangende honkbalteam is. die enige tijd geleden illegaal de Nederlandse grens was overge komen, ln de gemeente Laag-Kep- pel (een plaatsje van 360 inwo ners gelegen aan de weg van Doesburg naar Doetinehem) door de Amsterdamse politie gearres teerd en naar de hoofdstad over gebracht, aldus bevestigde gister middag desgevraagd de procu reur-generaal bij het Amsterdam se gerechtshof, mr A. A. L. F. van Dullemen. Het bevel tot gevangenneming is door de "procureur-generaal zelf uitgeschreven. Mr Van Dullemen toonde zich ontsteld, toen hij vernam, dat de arrestatie in wijde kring bekend is geworden en zeide dit te be treuren. Hij weigerde er zich na der over uit te laten. Gistermorgen om half zes meldden zich enige leden van de Amsterdamse politie, geassis teerd door rijkspolitie Van Hum melo aan de woning van graaf Van Rechteren. Zij deelden mede opdracht te hebben tot het doen van huiszoeking. Enige ogenblik ken later troffen zij kapitein Westerling op de eerste étage in een logeerkamer aan. Reeds geruime tijd heeft de justitie jacht op Westerling ge maakt. Naar verluidt zou de pro cureur-generaal Westerling kor te tijd geleden persoonlijk hebben gesignaleerd. Reeds eerder deden de laatste dagen geruchten de ronde, dat de justitie een jacht op Westerling had ingezet. Er waren vele gron den, waarop een arrestatie geba seerd kon worden. Raymond Paul Pierre Wester ling, thans 32 jaar oud, werd we gens een reeks van delicten ge zocht: het bevorderen van deser tie, met vereende krachten ge weld plegen, doodslag en vernie ling van aan anderen toebeho rende goederen. Van de zijde der Amsterdamse justitie was hierover echter geen bevestiging te krijgen. Zowel de bij de Amsterdamse rechtbank, mr H. A. Wassenbergh, hulden zich in stilzwijgen. De laatste antwoordde: „Ik weet nergens van", toen een verslaggever hem inlichtingen over de arrestatie verzocht. INDONESISCH VERZOEK OM UITLEVERING NOG STEEDS VAN KRACHT. Naar wy van het hoge commis. sariaat van Indonesië in Neder land vernemen, is het verzoek, dat de Indonesische regering in 1951 om uitlevering van Wester ling tot de Nederlandse regering heeft gericht, nog steeds van kracht. WESTERLING IN VOOR LOPIGE VRIJHEID GE STELD. Mr J. Knottenbelt, rechter commissaris te Amsterdam, die Westerling na zijn arrestatie een verhoor heeft afgenomen, heeft het A.N.P. bevestigend geant woord op de vraag of het ge rucht juist was, als zou Wester ling weer ln vrijheid zyn gesteld. Het onderzoek, dat tegen Wes terling is geopend, zal echter worden voortgezet. De vordering van het openbaar ministerie tot in bewaringstel- ling van Westerling is afgewezen „omdat er geen gronden gevon den zijn voor dadelijke vrijheids beneming", aldus de rechter-com- missaris DE JACHT OP WESTERLING Van niet-politieke zijde wordt medegedeeld, dat Westerling on geveer drie weken geleden in ons land zou zijn aangekomen. Vrij wel van het ogenblik van zijn aankomst af schijnt hij te zijn gevolgd. Enkele dagen geleden werd vermoed dat Westerling zich te Baam zou ophouden. Een detigtal politiemannen zou een inval hebben gedaan, maar de vogel blfpk te zijn gevlogen. Werknemers noch werkgevers wilden van hiun standpunt af wijken, zo deelde hij de pers mee. De onderhandelingen be gonnen 7 dagen geleden, toen de regering het beheer van de staalindustrie had overgeno men. President Truman schijnt be reid te zijn buiten de leiders van de Amerikaanse staalindustrie om aan de 650.000 arbeiders loonsverhoging toe te kennen. Nadat Dinsdagavond de bespre kingen tussen de leiders van de industrie en de werknemers op nieuw waren afgebroken, ver klaarde de minister van handel, Sawyer, die voor de president de opgevorderde staalindustrie be heert, dat hij onmiddellijk maat regelen zal nemen. De eigenaars van de industrie hebben hun ad vocaten opdracht gegeven te trachten een gerechtelijk bevel te verkrijgen, dat uitbetaling van loonsverhoging uit de fondsen van de industrie beperkt. Een vooraanstaande regerings functionaris achtte het waar schijnlijk, dat minister Sawyer de arbeiders in hoofdzaak zal geven wat de raad van loonstabilisatie heeft aanbevolen. Deze aanbeve lingen, een loonsverhoging in 3 étappes en enige voorzieningen, die president Truman redelijk heeft genoemd, heeft de leiding van de industrie niet willen vol gen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. AANHOUDEND DROOG Droog en zonnig weer, maar in het noorden van het land tijde lijk wat meer bewolking, voor namelijk in de hogere niveaux. Overwegend matige wind tus sen N. en O. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 18 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.02 8.37 9.17 9.27 n.m. 8.39 9.14 9.54 10.04 ZON MAAN op onder op onder April. 17 5.39 19.41 3.05 10.46 18 5.37 19.43 3.31 12.16 19 F 35 19.45 3.50 13.44 20 5.33 19.47 4.04 15.10 21 5.31 19.48 4.17» 16.35 22 5.28 19.50 4.29 17,58

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1