Het Koninklijk paar in Detroit De economische conferentie te Moskou Prof* Edelman terug uit Midden Oosten O Tunesische kwestie niet in behandeling Bezoek aan de Fordfabrieken FRANSE REGERING ZAL VERTROUWENSLENING" UITGEVEN VAN HET FRONT OP KOREA De 25.000 er uit België als afnemer van Nederlandse haring Thunderjets voor ons land De kinderbijslag voor loontrekkenden Uitnodigmg van Stalin aan het Westen? Nieuwe atoomfabriek in Amerika? DE AMERIKAANSE KAASINV0ER WOENSDAG 16 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2012. Toen het koninklgk paar Dinsdagmorgen in Detroit uit het vliegtuig stapte, was het na drie dagen regen val droog doch guur weer, in kille tegenstelling met de aangename Zuidelijke temperatuur, waarin de Paasdagen waren doorgebracht en waarvan de „zon- neteint" van koningin en prins nog getuigden. Er was zo weinig sprake van een afzetting door de politie, dat 't koninklijk paar zich slechts met moeite een weg kon banen naar de wachtende auto, nadat de koningin een tweetal bouquetten in ontvangst had genomen. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. rrankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nft 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De burgemeester van Detroit, Cobo, en gouverneur Williams van de staat Michigan, waren ter begroeting aanwezig. De aankomst was overigens zo informeel, dat een onbekende heer van Nederlandse afkomst de koningin kon aanspreken met: „Hoe gaat het u?", waarop de koningin vriendelijk ant woordde: „Dank u, uitstekend." Prins Aschwin en echtgenote waren ook meegekomen van Sea Island. Het enige officiële program mapunt na aankomst in het Ca- dttac-hotel was een persconfe- reatie met ongeveer 80 journalis ten. Koningin Juliana droeg bij deze gelegenheid hetzelfde grijze mantelpak met donkere zomen als in Washington en later in Hyde Park bij de kerkgang. Prins Bernhard had een bruin sportjasje aan over een grijze pantalon en droeg als gewoonlijk een witte anjer in het knoopsgat. De koningin beantwoordde eerst een aantal tevoren inge diende vragen, die vooral betrek king hadden op de prinsessen. „Hoeveel zakgeld krijgen de prinsessen?" was een vraag die de Amerikanen blijkbaar zeer in teresseerde. Prins Bernhard re kende uit, dat het zakgeld neer komt op ongeveer een dollar per maand. E>c economische vragen liet H. M. aan de prins ter beant woording over. Deze betroffen de wederopbouw van Nederland, de overbevolking en de emigra tie, waarbij zich even een ge- dachtenwisseling ontspon tussen prins Bernhard en de achter hem gezeten minister Stikker over de juiste cijfers. De koningin veitelde nog, dat zjj Zaterdag met. haar dochters en met prinses Wilhelmina had gesproken. Op de vraag, of de prinsessen voor haar opvoeding nog een tijd in de Verenigde Staten zouden doorbrengen, zeide prins Bern hard. dat dit tot dusver geen De Franse regering zal waar schijnlijk de volgende inaand haar eerste „vertrouwenslening" uitgeven. Uit de resultaten van deze emissie zal moeten blijken, of de veronderstelling van pre mier Plnay, dat hij de Fransen ertoe kan bewegen de staat een gedeelte van het goud te lenen, dat zij hebben opgepot, juist is. Men raamt, dat het geham sterde goudbezit in Frankrijk ongeveer 4 billioen francs be loopt. De lening zal vermoede lijk een goud- of deviezenga- rantie hebben, doch een defini tieve beslissing dienaangaande is nog niet genomen. Pinay is de mening toege daan, dat de amnestie voor be lastingontduikers de Fransen en de particuliere Franse maat schappijen zal aanmoedigen tot investering van een gedeelte van hun verborgen en naar het buitenland gebrachte kapitaal in de Franse Industrie of in staatsleningen, daar de amnes tie hen zal beschermen tegen vragen van belastinginspecteurs aangaande de herkomst van het ge&rvesteerde geld en hoe het bezit van dit geld te rijmen is met vroegere inkomstenaangif ten of het achterwege blijven van dergelijke aangiften. Volgens ambtenaren van het Franse ministerie van finan ciën is belastingontduiking in Frankrijk algemeen, doch komt dit euivel niet op zo grote schaal voor als dikwijls wordt aange nomen. Niet-officiële deskundi gen ramen het gederfde inko men van de schatkist als gevolg van belastingontduikingen op 8 tot 10 procent van het huidige totaal der belastinginkomsten, the ciroa 3 billioen francs per jaar bedragen. punt van overweging was ge weest, maar hij liet er onmiddel lijk op volgen, dat het voor ieder opgroeiend kind en iedere stu dent uiterst nuttig is een tijd lang in een ander land te vertoe ven". Toen het leger persfotografen zijn werk begon, zeide de konin gin tot een van de vrouwelijke journalisten, die zich op verzoek van de fotografen naast de ko ningin had opgesteld: „Nu ziet u eens, wat het is om beroemd te zijn." Na de persconferentie bleef minister Stikker achter om enige vragen van de pers te beant woorden. Inzake Indonesië merkte de minister op, dat de Nederlandse investeringen al daar nog steeds vrucht dragen, maar dat niemand kan voorspel len hoe lang dat nog het geval zal zijn. Er is een mogelijkheid, dat de unie met Indonesië zal verdwijnen, aldus de minister. Hij bleef echter vol hoop, dat economische samenwerking tus sen Nederland en Indonesië mo gelijk zou blijven. De minister wilde gaarne een ondubbelzinnig antwoord geven op de vraag,, of Nederland en in het bijzonder Rotterdamse handelsfirma's naar de landen „achter het ijzeren gordijn" exporteren. Het is komst in de Ford-fabrieken be groet door Henri Ford Jr. Bijzonder veel belangstelling legde de koningin aan de dag voor het Edisoninstituut, dat op het terrein van de Ford-fabrie ken is opgetrokken. Het konink lijk paar hoorde hier naar de ge luiden, die Edisons eerste phono- graaf voortbracht en de koningin zette zich 'n ogenblik achter het door Edison zelf gebouwde or gel. De prins zou gelegenheid krij gen een Ford-Lincoln te probe ren op het speciale testterrein, waar geen snelheidsvoorschrif ten gelden. De prins nam wel in de auto plaats, doch zag ervan af haar zelf te besturen. Tot Henri Ford, die achter het stuur plaats nam, zeide hij: „U kunt het zon der twijfel minstens zo goed als ik". De lunch werd gebruikt met Henri Ford jr, de heer Ernest Breech en andere leidende figu ren van de Ford-fabrieken. 's Middags bracht het konink lijk paar een bezoek aan het ge denkteken voor generaal Patton. ONDERSCHEIDINGEN IN DETROIT. Henry Ford Jr., de leider van het Ford-bedrijf, behoort tot de Detroitenaren die een koninklijke onderscheiding in ontvangst mochten nemen. Henry Ford, Ward Canady, president van „Willys Overland" en clr. Harla- hatcher, president van de univer siteit van Michigan, ontvingen het commandeurskruis in de or de van Oranje-Nassau, evenals de burgemeester van Detroit, Cobo. Aan de gouverneur Wil liams is het grootofficierskruis van Oranje-Nassau toegekend. DINER IN HET SHERATON CADILLAC-HOTEL. Tijdens het diner in het Shera ton Cadillac-hotel heeft de ko- 1)E KONINGIN EN DE PRINS IN DE TENNESSEE VALLEI. Voordat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen enige dagen vacantie namen op Sea Island hebben zij nog een bezoek gebracht aan de enorme waterwerken in de Tennessee Vallei. De directeur der Tennessee Valley Authority, de heer Ir. G. O. Wessenauer (links) geeft aan Koningin Julia na en Prins Bernhard een uiteenzetting van het systeem der dammen in deze enorme waterwerken. Het koninklijk paar nam met grote belangstelling kennis van de indrukwekkende hydro-electrische werken. (Foto-A.N.P.) zeker, dat er hoegenaamd geen export van Nederlandse produc ten naar deze landen bestaat, zo zeide hij, dank zij de controle van de Nederlandse Bank. Als de andere landen eenzelfde strenge contröle zouden uitoefe nen ten aanzien van hun produc ten, zou er geen sprake kunnen zijn van heruitvoer door Neder landse firma's van buiten Neder land gefabriceerde goederen. Ten aanzien van het Neder landse prijspeil merkte de minis ter op, dat Nederland een eiland vormt, waar het leven goedkoop is in tegenstelling tot de rest van de wereld. HET BEZOEK AAN DE FORD-FABRIEKEN. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben Dinsdag 's we relds grootste autofabrieken, n.l. die van Ford in Detroit, waar meer dan vijf en zeventig dui zend mannen en vrouwen dag in dag uit werken om de twee en zestig auto's per uur de lopende band te kunnen laten verlaten. Het koninklijk paar volgde met interesse 't gehele proces van de automobielfabricage. Hare Majesteit werd bij aan- ningin de volgende rede uitge sproken. De indruk, die de aandachtige beschouwer van het Amerikaan se volk krijgt, is dat het in som mige opzichten met het Neder landse te vergelijken is. Wat ons boeit, is de loopbaan van de z.g. „self made man", die wij ook kennen en bewonderen. Deze loopbaan treft ons, doordat hij betekent: honderd procent kans voor iedereen. Ik geloof, dat het ook om deze reden is, dat ge het „Gods eigen land" noemt. Mensen, die dapper genoeg zijn om huis en haard en alle be scherming van de bekende om geving te verlaten, hebben ook de moed het te wagen, zichzelf en de wereld rekenschap te geven van hun gaven en tekort komingen. De geestesgesteldheid van een volk kan verrassende mogelijk heden in zich bergen en men kan nooit werkelijk voorspellen, welke vruchten hun verstand en hun geest zullen dragen. Ver antwoordelijke mensen, die de kansen zorgvuldig met het oog gericht op de toekomst benutten, kunnen het ver brengen. Wie zou bijvoorbeeld in de 18e eeuw de groei van de steden van het midden-Westen, deze wonder baarlijke verschijnselen der 19e en 20e eeuw hebben kunnen voorspellen? Hier geschiedde het wonder, in de verbeelding van de wereld „Amerika" ge noemd. Als volkeren van de wereld van vandaag moeten wij allen de organische en geestelijke struc tuur van elkaar leren kennen om te komen tót een onderling begrip, dat een zegen voor ons allen zal zijn. Als in gemeen overleg betere oplossingen moeten worden ge vonden om plannen te ontwer pen voor verdere samenwerking tussen de burgers van veel lan den, zal ongetwijfeld een diep gaand verantwoordelijkheidsge voel van ons allen worden ge- eist. Alleen zo kan „goodwill" tot een voldongen feit worden. Nooit was de tijd zo rijp, zo doorwrocht en zo doorploegd met menselijke ervaring aan il lusie en desillusie als juist nu en daarom nooit zo vol van vèr reikende mogelijkheden. Een woordvoerder van de Chi nese delegatie bij de conferentie te Moskon heeft medegedeeld, dat China met Engelse, Franse, Zwit serse, Nederlandse, Belgische en Cyelonse zakenlieden contracten heeft afgesloten, die voorzien in een totale invoer in communis tisch China ter waarde van onge veer 340 millioen gulden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de overeenkomst van China met de Franse deelne mers aan de conferentie een goe derenuitwisseling ter waarde van ruim 80 millioen gulden regelt, d.w.z. een invoer en een uitvoer, elk ter waarde van ongeveer 4C millioen gulden. Volgens deze overeenkomst zou Dezer dagen is prof. Dr. Ir. C. H. Edelman, hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen, teruggekeerd van een studiereis naar Syrië, Irak en Pakistan. Zonder te willen vooruitlopen op hetgeen hij ten aanzien van deze reis zal publiceren was prof. Edelman bereid enige me dedelingen te doen. Evenals in India en op Ceylon, zo vertelde hij, beseft men in; de bezochte landen, hoe noodza kelijk het is de grootst mogelij ke aandacht te besteden aan de oplossing van agrarische vraag stukken. Deze hangen ten nauw ste samen met de economische toestand van de landbouwende bevolking. In Pakistan, waar prof. Edel man te Peshawar deelnam aan een congres over het weten schappelijk gebruik van de bo dem, heeft men te kampen met Meer dan 50 tanks der Verbon denen hebben Maandag twee uur lang Noordelijke stellingen ten Z-W. van Koemsong beschoten en ongeveer 300 Noordelijken gedood of gewond, zo wordt in een com muniqué van het achtste leger gezegd. De beschieting vond plaats in de buurt van een heuvel, die de geallieerden Zondagavond na een gevecht van zes uur hadden ver overd. PANMOENDJON. De bijeenkomst van de sub commissie voor een wapenstil stand heeft Dinsdag slechts 25 se conden geduurd. Er zijn maar 22 woorden gewisseld. Dit is de der de keer, dat de afgevaardigden minder dan een minuut hebben vergaderd. Generaal William Nuckols, de geallieerde woord voerder, heeft niettemin ver klaard, dat de vergaderingen hoewel van korte duur „serieus en belangrijk" zijn geweest. het moeilijke probleem van de verzouting van de bodem. Van de middelen om deze verzouting tegen te gaan werd op dit con gres o.m. de drainage bespro ken. Helaas is er door de soms tegenstrijdige adviezen van vele buitenlandse experts nogal enige verwarring ontstaan. Voor Nederlandse deskundi gen is de sfeer in Pakistan gun stig te noemen, wat in niet on belangrijke mate samenhangt met de omstandigheid, dat Ne derland in politiek opzicht ge ringe betekenis heeft. Men staat onbevangener tegenover de ad viezen van Nederlanders. In Irak zijn de omstandighe den voor Nederlanders nog gunstiger. In dit land bestaan grote mogelijkheden, ook voor 't Nederlandse zakenleven. Er heeft zich een structuurveran dering voltrokken als gevolg van de gebeurtenissen in het aangrenzende Iran. Men geniet thans enorme inkomsten uit de olierechten. Irak gaat een grote toekomst tegemoet. In Syrië hebben de Nederlan ders reeds volop gelegenheid te tonen, waartoe zij in staat zijn. Een combinatie van Nederland se instellingen, waaronder de Nederlandse heidemaatschappij, gaat hier de aanleg van irriga- tiewerken voorbereiden. Frankrijk metalen, machinerieën, medicijnen, medisch materiaal en chemische grondstoffen moeten leveren in ruil voor zijde, thee, dierlijke producten, oliehoudende zaden, met de hand vervaardigde goederen, mangaan en andere goederen. Naar uit dezelfde bron wordt vernomen zullen de onderhande lingen, die China met de Finse deelnemers aan de conferentie voert, binnenkort eveneens tot handelsverdragen leiden. Met de Sowj et-Unie heeft de Italiaanse groep een contract ge sloten, dat voorziet in de levering van zes vaartuigen, in ruil waar voor Italië kolen zal ontvangen. Voorts onderhandelt de Italiaan se groep nog met de Tsjecho- Slowaakse delegatie over een le vering van rayonvezel. Een woordvoerder van de En gelse groep heeft medegedeeld, dat de Engelse deelnemers een aantal handelsovereenkomsten met Oost-Duitsland, Roemenië en de Sowj et-Unie hebben gesloten. De overeenkomst met Oost- Duitsland voorziet in een goede- renruil ter waarde van ongeveer 20 millioen gulden en bepaalt, dat Engelse firma's textielgoederen en schoeisel zullen kunnen leve ren in ruil voor glaswaren, speel goed, diverse instrumenten en schrijfmachines. Volgens het con tract met Roemeninë zullen En gelse firma's eveneens textielgoe deren leveren. In ruil hiervoor zullen zij granen en petroleum ontvangen. De waarde van deze goederenruil bedraagt ongeveer 25 millioen gulden. De contrac ten, die met de Sowjet-Unie zijn gesloten, hebben betrekking op de levering door Engeland van che mische producten, mineralen, en koloniale waren ter waarde van in totaal ongeveer 20 millioen gulden. Tegenover deze leveran ties zal een Russische uitvoer van granen en veevoeder ter waarde van ongeveer 30 millioen gulden staan. Een ander contract met de Sowjet-Unie bepaalt, dat Enge land kleding en stoffen zal leve ren en hout en granen zal invoe ren. De waarde van deze goede renruil bedraagt ongeveer 50 mil lioen gulden. De Engelse groep hoopt voorts In de 515e Staatsloterij, vijfde klasse, 13e lijst is de 25.000 ge vallen op nr. 12392. België heeft in 1951 ongeveer 14.000 ton gezouten haring uit Nederland ingevoerd. Dit is 27 procent van de Ne-> derlandse uitvoer van deze ha ring. België nam de eerste plaats als afnemer in. De Veiligheidsraad heeft ge weigerd de Arabisch-Aziatische klacht over de Franse politiek in Tunesië op de agenda te plaatsen. Alleen Brazilië, Chili, China, de SowjetJUnie en Pakistan stemden voor. Engeland en Frankrijk stemden tegen, ter wijl Amerika, Nederland, Grie kenland en Turkije zich ont hielden. Er waren 7 stemmen nodig. Verwacht wordt, dat de Ara bisch-Aziatische landen thans zullen pogen de kwestie voor de algemene vergadering te bren gen. Diplomatieke waarnemers ge loven, dat het de groep moeilijk zal vallen het vereiste aantal stemmen te verzamelen voor 'n behandeling van de kwestie door de algemene vergadering. Bovendien meent men, dat de mogelijkheid van het bijeenroe pen van een bijzondere verga dering over de kwestie van de wapenstilstand op Korea het beleggen van een speciale ver gadering door een of andere groep landen in de periode tot October nagenoeg onmogelijk zal maken. Het secretariaat-generaal van de Arabische Liga heeft besloten het voorleggen van de Marok kaanse kwestie aan de volgende algemene vergadering van de V. N. voor te bereiden. In een conferentie tussen de leider van de Istiklal in Marokko, Allal el Fasi, en de adjunct-secretaris- generaal van de Liga is het doen van stappen bij de verschillende leden-landen van de V. N. over wogen. Deze stappen zouden ten doel hebben de betrokken landen in te lichten over de ontwikke ling van de Marokkaanse kwes tie. Aan de andere kant zullen de landen van de Arabische Liga uitgenodigd worden zich langs diplomatieke weg met alle rege ringen te verstaan om de nadruk te leggen op het belang van het Marokkaanse vraagstuk. Van een Amerikaans vlieg kampschip werden vorige week in Kopenhagen 16 Thunderjets F~84g gelost, die bestemd zijn voor ons land en een deel vor men van het Amerikaanse pro gram voor de wederzijdse be veiliging. Hiermee is het totaal aantal Thunderjets, dat binnen een maand in Kopenhagen voor ons land arriveerde, op 35 gebracht. In Maart werden er 19 voor ons land gelost. Deze laatste zullen binnenkort In onze tactische luchtstrijdkrachten zijn opge nomen. Met hetzelfde vliegkampschip werden 13 Thunderjets voor Denemarken, 13 voor Noorwe gen en 3 voor België vervoerd. Naar wij vernemen is het ad vies over de kinderbijslag van loontrekkenden, dat de minis ter van sociale zaken aan de soc.-economische raad heeft ge vraagd, in principe vastgesteld. De raad heeft dit advies ter nadere vaststelling van de re dactie teruggezonden naar de commissie van voorbereiding, welke onder voorzitterschap staat van prof. Verrijn Stuart. Zoals bekend heeft de minis ter nu ook over de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen advies aan de SJEJt. gevraagd. binnenkort met de Bulgaarse de legatie een ruUtransactie ter waarde van ongeveer 23 millioen gulden te sluiten. Het ligt in de bedoeling Engelse textielgoederen en producten van de lichte con structienijverheid te ruilen voor Bulgaarse voedingsmiddelen, vee voeder en hout. Volgens het linkse Engelse Zondagblad „The People" heeft Stalin verleden week in het on derhoud met de ambassadeur van India de leiders der Weste lijke mogendheden uitgenodigd een gezamenlijke bespreking te voeren teneinde te pogen de vrede te handhaven. Min.-president Churchill heeft dit aanbod thans in overweging. „Churchill bestudeert het rap port van het ministerie van buitenlandse zaken over het on derhoud om te zien, of het wer kelijke hoop geeft op een inter nationale regeling", aldus het blad. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft meege deeld het plan te hebben een nieuwe fabriek te bouwen voor een bedrag van 1.000.000.000 dollar. Deze fabriek vormt een onder deel van het project tot uitbrei ding der atoomindustrie. Zij zal aan ongeveer 5000 employé's werk verschaffen. De Amerikaanse producenten van blauwe kaas hebben de ta- riefcommissie verzocht beper king van de invoer aan te be velen tot 20 procent van het verbruik. De producenten vreesden ern stige schade te lijden tengevol ge van de tariefcommissie. Een woordvoerder voor de industrie verklaarde „Tenzij wij voortdurend be schermd worden tegen buiten sporig grote invoer, zullen alle binnenlandse fabrikanten van blauwe kaas uit de markt wor den gedrongen". Oppositie kwam van de zijde der Deense kaasvereniging. Vertegenwoordigers hiervan zeiden, dat de Ver. Staten niet lichtvaardig de verplichtingen van zich af kunnen werpen, welke zij hebben aangegaan met andere landen. De secretaris van de National Cheese Institute, Gaumnltz, ver klaarde dat de gevraagde in voerquota in feite een voortzet ting zijn van sectie 104 van de Defence Production Act, welke 30 Juni zou aflopen. De drei gende schade voor de binnen landse fabrikanten kon op geen enkele andere wijze worden voorkomen. Alleen het intrek ken van de tariefconcessies, dat ender normale omstandigheden nuttig zou zijn, zou niet dezelf de verlichting geven als de vaststelling van invoerquota, aldus Gaumnitz. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Nog zonnig. Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige en later langs de Waddenkust vrij krach tige Noord-Oostelijke wind. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen, maar in het- bin nenland nog warm voor de. tijd van het jaar. DONDERDAG 17 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.43 7.18 7.58 8.08 n.m. 7.15 7.50 8.30 8.40 ZON MAAN op onder op onder April. 16 5.42 19.40 2.28 9.20 17 5.39 19.41 3.05 10.46 18 5.37 19.43 3.31 12.16 19 5.35 19.45 3.50 13,44

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1