EISENHOWER en de Amerikaanse presidentsverkiezingen Het verblijf op Sea Island i De revolutie in Bolivia Het aftreden van Eisenhower Algemene verkiezingen in Egypte uitgesteld De Koninklijke reis Reacties op Eisenhowers heengaan Plechtigheid in Rome De notawisseling over de Benelux „Prinses Beatrix'' signa leert drijvende mijn DINSDAG 15 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2011. VEERSVERW ACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. onder op onder t rankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Taft aanhangers zijn Zaterdag, na het bekend worden van Hteenhowers ontslagaanvrage ate Navo-opperbevelhebber in Baropa, onverwijld een krachtige campagne begonnen, welke ten doel heeft de generaal te dwin gen zich uit te spreken over be paalde doornige politieke vraag stukken. Zij verwachten dat, hoe ook het oordeel van Eisenhower zon luiden, hij alleen reeds door ziah uit te spreken, een gedeelte der kiezers van zich zou ver vreemden. Jn dagbladen in New Yersey waar vandaag voorvërkiezingen voor het aanwijzen van candida- ten worden gehouden, zijn op vallend geplaatste advertenties te zien, waarin van Eisenhower wordt geëist zich ondubbelzinnig over de volgende punten uit te spreken: 1. Is hij vóór of tegen de Taft- Hartley-wet, die de mogelijkheid tot staken beperkt en een rem betekent voor het optreden der vakverenigingen? 2. Wat denkt de generaal van maatregelen voor sociale zeker heid, het huidige peil der rege ringsuitgaven en de thans gel dende belastingen? 3. Is hij vóór of tegen het uit vaardigen van wetten tot be scherming van de rechten der negers? Eisenhowers politieke Siecon- da*ten geven geen tekenen be reid te zijn in de voor hen gegra ven kuil te vallen, doch er is on getwijfeld een aanzienlijk gedeel te van de Amerikaanse openbare mening dat van gevoelen is dat niet genoeg bekend is over de de politieke inzichten van de ge neraal. Generaal Eisenhower zal 4 Ju ni a.s. in zijn geboortestad Abile ne, in Kansas, zijn eerste toe spraak houden. Deze zal echter, volgens alle aanwijzingen welke op het hoofdkwartier van de ,,Eisenhower-als-p.resident" be weging te verkrijgen zijn, in zee>" algemene termen worden ge steld. Men verwacht dat Eisenho vver daarna een aantal bespre kingen zal voeren met republi keinse partijleiders, waarbij hij openlijk, doch niet openbaar, van zijn inzichten zal doen blijken. Mogelijk zal de generaal daar na weer in het openbaar spreken, doch wellicht niet meer dan een of tweemaal voordat, op 7 Juli a.s., de nationale conventie der republikeinse partij wordt ge houden, waarop de partijcandi- daat voor de presidentsverkiezin gen in November a.s. zal worden aangewezen. Senator Taft heeft generaal Eisenhower uitgenodigd zijn standpunt aangaande politieke vraagstukken voor het Ameri kaanse volk uiteen te zetten. De Egyptische regering heeft Zaterdag besloten de aanvanke- voor 18 Mei a.s. uitgeschre ven algemene verkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. De algemene verkiezingen zul len worden gehouden na een „in nerlijke zuivering", die de kie zers „vertrouwen zal geven in degenen, voor wie zij stemmen", aldus heeft de Egyptische minis ter van binnenlandse zaken, Mor- tada Maraghi Bei, bekendge maakt. Indien de verkiezingen niet waren uitgesteld, zouden zij zijn gehouden in ,,een periode van politieke spanning, waarin bepaalde partijen handel gedre ven zouden hebben met de poli tieke eisen van het land", aldus deze bekendmaking. „De huidige kieswet van Egyp te maakt geen volledige ver tegenwoordiging van het land mogelijk. Bovendien vond de jaarlijkse registratie van kiezers dit jaar tijdens de incidenten in de kanaalzone plaats, toen vele inwoners de zone hadden moeten verlaten". Volgens het blad „Akhbar el Jom" is de reden voor het uit stellen der algemene verkiezin gen in Egypte dat premier Hila- ly Pasja de gehele organisatie der verkiezingen wil herzien, hij wil een einde maken aan „poli tieke corruptie en de practijk van het verkopen van zetels". De candidaten, die reeds waar borgsommen hebben gestort, zul len deze terugkrijgen. Een woordvoerder der rege ring heeft medegedeeld dat voorgesteld is alle kiezers stem plicht op te leggen en het aan tal kiesdistricten uit te breiden. Hij verklaarde verder dat de Egyptische verkiezingswetten zo danig zullen worden gewijzigd, dat ook vrouwen stemrecht zul len krijgen. De Egyptische minister van voorlichting Zaaloek, heeft ver klaard, dat geen kabinetswijzi ging in voorbereiding is. Volgens het Arabische blad ,,A1 Misrih", dat de Wafd (oppo sitie) partij steunt, zijn de ver kiezingen uitgesteld om de rege ring meer tijd te geven voor het behandelen van de Brits-Egyp tische crisis. Persconferentie van generaal Eisenhower. Generaal Dwight Eisenhower heeft op een persconferentie, ge houden in het hoofdkwartier van „Shape", onder meer verklaard een verzoek te hebben ingediend om van zijn huidige functie te worden ontheven, „omdat politie ke ontwikkelingen in de Ver. Staten mij vrijwel hebben ge dwongen dit niet langer uit te stellen". „In de afgelopen week zijn de omstandigheden van mijn per soonlijke leven sterk veranderd", zo vervolgde de generaal. „In Januari j.l. was ik nog van mening dat de politieke bewe ging, waaraan mijn naam is ge koppeld, mij niet noodzakelijker wijs voor de keus tussen mijn huidige functie en het gehoor ge ven aan het op mij gedane be roep zou stellen. Doch ik had het mis. De van politieke zijde op mij uitgeoefende druk heeft mij vrijwel gedwongen niet langer te wachten met het vragen van mijn ontslag. Ik zal nu beter in de ge legenheid zijn mijn werk ir. Europa te voltooien". Hij deelde verder mee, dat hij, indien hij in Juli a.s. een functie op politiek gebied zou verkrijgen, zijn ontslag uit het Amerikaanse leger zou vragen. ..Dit zou betekenen dat er ge nerlei betrekkingen meer tussen mij en het leger zouden bestaan. Ik zou dan ook niet langer ge rechtigd zijn een uniform te dra gen", verklaarde hij. Eisenhower zei voorts dat één van de aangenaamste persoonlij ke taken, die hij nog vóór zijn vertrek uit Europa hoopte te volbrengen, bestond uit het be zoeken van de Navo-landen, „ten einde hen te groeten, die op zo buitengewoon geslaagde wijze met mij hebben samengewerkt. De generaal zei niets te kunnen meedelen over een mogelijke op volger. „Ik weet hier niets van. Er is een aantal mannen, dat mijn functie zou kunnen overne men en zij zouden het er waar schijnlijk veel beter van afbren gen dan ik". Eisenhower deelde de journa listen verder mee er voor te heb ben gewaakt, vóórdat de Navo- stafoefening te Parijs was afge lopen, „de belangrijkste, die tot dusverre in Navo-verband is ge houden". Bovendien wilde hij zijn collega's eerst persoonlijk van zijn ontslagaanvrage in ken nis stellen. Eisenhower zeide in een toe lichting op zijn mededeling geen vragen te kunnen beantwoorden: „Ik moet voorkomen dat de po litiek invloed zou gaan oefenen op het belangrijke werk, dat ik tot 1 Juni heb te verrichten". Eisenhower begint Woensdag met zijn bezoek aan Navo-hoofd- steden. Hij is 16 dezer in Brussel, de 18e in Den Haag, de 21ste in Oslo en de 22ste in Kopenhagen. 23 April a.s. is de generaal weer op zijn hoofdkwartier te Fon- tainebleau terug. Later zal worden bekendge maakt wanneer de andere Navo- staten zullen worden bezocht. Hoe zyn ten. Eisenhowers collega's ontslagaanvrage opvat- „Toen generaal Eisenhower Vrijdag j.l. de ruim 70 hoge Navo-staf officieren in kennis stelde van zijn komend vertrek, bleven niemands ogen droog", deelde een der officieren Zater dag aan verslaggevers mee. De Amerikaanse generaal-ma- joor Anthony J. Drexel Biddle jr. die dit vertelde, voegde hieraan toe, dat, toen de generaal zijn mededeling had gedaan, alle of ficieren het stilzwijgen bewaar den, „zodat men een speld zou hebben kunnen horen vallen". „Daarop stond veldmaarschalk Montgomery, die de leiding had van de Navo-stafoefening, waar op Eisenhower zijn mededeling deed, op en schudde de opperbe velhebber bewogen hand. Toen generaal Eisenhower het vertrek verliet, zag ik hem eveneens naar zijn zakdoek reiken", aldus gen.- majoor Biddle. generaal Eisenhower als opper bevelhebber der landstrijdkrach ten van het Atlantische pact in Europa. Algemeen wordt hij geroemd om zijn organisatorische kunde en zijn goed begrip omtrent Europa. In officiële Franse kringen zegt men dat de gene raal het volledige vertrouwen van de natie geniet. Kanselier Adenauer zeide van het ontslag „met diepe spijt" vernomen te hebben. Hij zeide echter te hopen, dat de generaal zijn diensten aan Europa en de wereld zou blijven geven. In Westduitse regeringskrin gen sprak men de hoop uit, dat „tenminste de eerste stap" naar de vorming van een Europees leger nog voor het heengaan van de generaal gedaan zou worden. Ook hier ziet men in Eisenhov/er „een der grootste kenners van Europa". Europa zou er wel bij varen, als de ge neraal tot president gekozen zou worden. Generaal Eisenhower zal door koning Boudewijn van België in particuliere audiëntie worden ontvangen als hij Woensdag in Brussel aankomt. In politieke- kringen in Brussel laat men doorschemeren generaal Grun- ther, stafchef van Eisenhower, gaarne als opvolger te zien. Radio-Moskou bracht het be richt van Eisenhowers besluit in een zakelijke mededeling zonder commentaar. De „New York Times" schreef Zaterdag onder meer: „Generaal Eisenhower heeft door zijn ontslag als opperbe velhebber der Navo-strijdkrach- ten in Europa te vragen, ge hoor gegeven aan een duidelijke oproep der Amerikaanse burge rij om zich aan een nieuwe, po-, litieke taak te gaan wijden. Hij heeft met waardigheid, helder inzicht en in overeenstemming met het belang van zijn land gehandeld. Vele Amerikanen zijn van mening, dat wij in de Ver. Staten Eisenhower niet minder nodig hebben dan Euro pa zijn diensten als Navo-op perbevelhebber". De waarnemende Canadese min.-president Howe zeide te Ottawa, dat Eisenhower als op perbevelhebber der Navo-strijd- krachten in Europa schitterend werk heeft gedaan. „Het spijt de Canadezen dat hij heengaat. Zijn vertrek zal 'n groot verlies voor de Noordat- lantische verdragorganisatie zijn". In officiële kringen in West- Europa betreurt men over het algemeen het heengaan van de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 ook voor geverfd en moeilijk haar de natuurlijkste dus., de mooiste permanent Berichten van Reuter en A.F.P- wekken de indruk, dat de staats greep in Bolivia, ondernomen door de „nationale revolution- naire beweging", wier leider, dr. Victor Paz Estenssoro, nog in bal lingschap te Buenos Aires ver toeft, geslaagd is- A.F.P. meldt uit Buenos Aires, dat dr. Estenssoro heeft medege deeld zo spoedig mogelijk naar Bolivia te zullen vertrekken om de leiding van zijn partij op zich te nemen. De radio van Abaroa meldt, dat dr. Hernan Siles Suazo tot de aankomst van dr. Etsens- soro als minister-president zal optreden. Het feit, dat eerst nu bekend is geworden, dat de Boliviaanse re gering in feite de strijd heeft ver loren, wordt toegeschreven aan het tot het laatst toe beschikken over de verbindingen en aan de officiële propaganda, die een ge flatteerd beeld van het verloop van de strijd schijnt te hebben gegeven. Er is hevig gevochten om de macht. A.F.P. maakt gewag van berichten uit La Paz, waarin het aantal doden op drieduizend wordt gesteld. Dit wordt echter te hoog geacht. De opstandelingen maakten gebruik van door hen veroverde artillerie. Verscheidene strategi sche punten zijn talloze malen van bezitter gewisseld. De aange richte materiële schade schijnt aanzienlijk te zijn. A.F.P. meldt, dat de hospitalen in La Paz overvol zijn; zij kun nen geen gewonden meer opne men. De straten 2ijn bezaaid met lijken, die niet worden wegge haald. Het schijnt dat aan beide zijden zware verliezen zijn ge leden. In een te Lima opgevangen be richt van radio-Cocliamba wordt gemeld, dat de opstandspoging geslaagd is en dat patrouilles van het leger de rust in de stad hand haven. A.F.P. meldt in een bericht uit Lima, dat dr. Hernan Siles Suazo zich in een porclamatie tot de be volking van Bolivië heeft gericht- Hierin zegt hij onder meer, dat de nieuwe regering wil bevorde ren dat de bevolking van het platteland volledig in het Boli viaanse leven wordt ingescha keld. „De nieuwe regering zal geen v/raakmaatregelen nemen. Zij wil de eenheid van het Boli viaanse gezin bevorderen. De re gering kan thans geen beloften doen over het door haar te voe ren beleid, daar zij voorlopig de handen vol zal hebben met het teniet doen van de talrijke fou ten, die de afgezette regering der militaire Junta heeft gemaakt," aldus dr. Suazo, die besloot met het Boliviaanse volk geluk te wensen met zijn aandeel in de worsteling, welke heeft geleid tot het verjagen van de regering- Balivian. In een te Lima opgevangen uit zending van radio-Abaroa wordt onder meer medegedeeld, dat de Boliviaanse bevolking op Goede Vrijdag, ondanks de woelingen, godsdienstige processies heeft ge houden. Op bepaalde plaatsen is de avondklok ingesteld en heb ben inrichtingen, waar sterke drank wordt verkocht, op last van de overheid moeten sluiten. Radio-Abarao besloot met een oproep voor het vormen van een nieuwe „burger"-politie. Meer ilan 3000 personen zon den om het leven zijn gekomen bij de strijd om de macht, die drie dagen in Bolivia heeft gewoed. Dr Siles Suazo, die de revolu- tionnaire strijdkrachten leidde, is benoemd tot waarnemend presi dent. In betrouwbare kringen verwacht men echter, dat dr Es- tensoro, die zes jaar in Uruguay en Argentinië irf ballingschap heeft geleefd en die aan het hoofd staat van de „nationale revolutionnaire beweging", het presidentschap zal worden aan geboden. Zaterdag heeft Estensoro ver klaard, dat zijn strijdkrachten „het land onder volledige con trole hadden" en dat zijn partij weer aan het bewind was. Volgens te Buenos Aires ont vangen berichten was een van de eerste daden van de voorlopig^ regering een aankondiging van het plan om onmiddellijk de tin mijnen, de voornaamste wel vaartsbron van Bolivia, te natio naliseren. De Boliviaanse ambassadeur 1 in Londen, Ronero, heeft Zondag meegedeeld, dat hij verzocht heeft van zijn post ontheven te worden. Ronero is reeds 23 jaar in overheidsdienst en werd vijf maanden geleden zaakgelastigde in Londen. De Boliviaanse zaakgelastigde in Parijs, Du Reis, heeft van de Boliviaanse onderminister van buitenlandse zaken een telegram ontvangen, waarin de overwin- Op Sea Island, het schilder achtige eiland aan de kust van Georgia, genoten de koningin en de prins van een weldadig aan doende temperatuur van om de tachtig graden Fahrenheit. De eerste schreden op Goede Vrijdag richtte H. M. naar een op 5 mijl van haar buitenhuisje gelegen kerk, de „Christ-ehurch", waar de koningin en freule Roëll een dienst bijwoonden. De predikant sprak een gebed uit voor de pre sident van de Verenigde Staten en voor zijn gast, koningin Ju liana der Nederlanden. Pas op dit ogenblik realiseerden de an dere kerkgangers zich, dat de Nederlandse koningin zich in hun midden bevond. Een speciale koerier van de Nederlandse ambassade te Was hington heeft een lading staats stukken naar Sea Island ge bracht. De koningin en de di recteur van haar kabinet, mr. Teilegen, trokken zich enige uren terug om deze post af te handelen. Overigens verliep het bezoek van het koninklijk paar op Sea Island vrij onopgemerkt, juist in de geest van koningin en prins die hier na de drukke dagen in Washington, New York,Philadel phia, Kingston en Knoxville van een ongestoorde vacantie wens ten te genieten. ROMANTIEK OP OUDE RIJSTPLANTAGE. NEGERZANG. „Ik had nooit gedacht, dat ik lang zou leven om eens een ko ningin de hand te kunnen druk ken", zei een oude negervrouw tot Hare Majesteit de Koningin na afloop van een partijtje, dat de heer Alfred Jones, de eige naar van de Sea Island-maat- schappij, ter ere van het konink lijk paar gaf op een oude rijst- plantage, ongeveer vijf en twin- tig kilometer van „Retreat- House" verwijderd. Talrijke vuren verlichtten het veld rond het huis, toen konin gin en prins en hun gevolg op de plantage aankwamen. Op een ijzeren plaats, waaronder een fel vuur werd gestookt, roosterden de bedienden de oesters, die het hoofdgerecht zouden vormen van de maaltijd, welke de heer Jones zijn gasten aanbood. Het verorberen der oesters bleek een kunst op zichzelf te zijn, want elke gast moest een handschoen aantrekken om de warme oesters aan te pakken en een mes in de andere hand om ze op te lichten. Zowel de koningin als de prins en de leden van het gevolg, die mee waren gekomen op deze partij op de oude rijstplantage, welke vroeger door slaven be werkt werd, verorberden enkele dozijnen, terwijl de omgeving door de vuren op het veld sprook jesachtig werd verlicht. Het was in deze romantische omgeving en in deze zuiver Zui delijke sfeer, dat plotseling de weemoedige stemmen der negers weerklonken, die met hun onge schoolde harmonieus klinkende stemmen negro-spirituals in de zoele avondlucht deden weerklin ken. Het deed denken aan de tijd, toen de slavernij in de Zuidelijke staten nog niet was afgeschaft en ter verlevendiging van die sfeer imiteerden afstammelin gen van de slaven, die vroeger op deze plantage plachten te wer ken, op aanschouwelijke wijze de werkzaamheden die hun voorva deren eens onder zulke ongeluk kige omstandigheden onvrijwillig moesten uitvoeren. Zij dorsten de rijstkorrels uit de garven en wanden de rijst onder het zin gen van weemoedige liederen, die hun voorouders destijds bij dezelfde werkzaamheden ten ge hore brachten. Zij spanden een touw om een grote eik en deden voor, hoe hun voorvaderen tij dens de slavernij, die niet veel meer dan een halve eeuw achter hen ligt, de schepen in de rivier moesten voorttrekken. De koningin en de prins bleven geruime tijd op de plantage. Een van de negerbedienden zeide bij het afscheid: „Het was zo'n ge noegen u te zien, missi queen". De koningin stond er op vóór het vertrek de kok te bedanken voor de uitstekende zorgen, die aan de maaltijd waren besteed. Omstreeks middernacht keerde het koninklijk paar naar Sea Is land Beach terug. Op het strand van Sea Island tufte Zaterdagochtend een een zame wielrijder op een ploffiets voorbij en wuifde naar zijn vrouw, die onder een kleurige parasol op het strand van de zon lag te genieten. Hij beschreef al ploffend een paar wijde bogen op het zand en verdween in Oos telijke richting. Een drietal andere ploffiets- berijders voegde zich bij hem. Het" waren prins Achwin, zijn Franse echtgenote en majoor Geertsema, die prins Bernhard begeleidden op een matineuze fietstocht. Na ongeveer zes mijl te hebben afgelegd kwam het viertal een paar andere badgas ten tegen, die zich aanzienlijk minder snel op het strand voort bewogen. Het was een aantal reuzenkrabben dat een wande ling maakte. De koningin, die bij aankomst op Sea Island zicht baar vermoeid was, vindt in deze dagen alle rust, die zij nodig heeft. Hare Majesteit beperkt haar activiteit zoveel mogelijk. Dat neemt echter niet weg dat zij zich ook Zaterdagochtend weer bezig moest houden met aangekomen staatstukken, die per speciale koerier uit Washing ton waren overgebracht. Voor het overige maakt de ko ningin enige wandelingen en ge niet van de weldadig schijnende zon, die Vrijdag echter aanzien lijk feller was dan Zaterdagmid-, dag, toen talrijke schone vrou welijke badgasten de laatste strandcreaties lieten zien op het terras van 't Beachhouse. Later keken de koningin en prins met kennelijk welgevallen naar een show, die door een aantal bad gasten vanaf de springplank in het grote zwembassin van dit Beachhouse werd opgevoerd. VERTREK NAAR DETROIT. Na de Paasdagen in volkomen rust te hebben doorgebracht op Sea Island in Georgia zijn Hare Majesteit de koningin en prins Bernhard, toegejuicht door meer dan 200 vacantiegangers, om kwart voor twee plaatselijke tijd met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht naar Detroit vertrokken. Kort vóór het vertrek gaf Hare Majesteit een boodschap aan de bevolking van Georgia, waarin zij zeide uiterst dankbaar te zijn voor de grote gastvrijheid die de bevol king in het Zuiden haar en de prins in deze dagen heeft ge schonken. Een speciaal woord van dank richtte de koningin aan de pers, die haar tijdens de korte vacantie volkomen rust heeft ge laten. Een half uur vóórdat de Constellation zich losmaakte van McKinnon air field plantte de ko ningin voor het hotel Cloister een boom, die haar naam zal dra gen. Slechts staatshoofden kun nen het voorrecht genieten als herinnering aan hun verblijf op Sea Island een dergelijke eik ach ter te laten. Tot nog toe staan er pas twee andere bomen, die de namen dragen van vroegere pre sidenten van de Verenigde Sta ten. De prins ontving kort vóór zijn vertrek een brief van de ver eniging voor dierenbescherming, waarin grote waardering wordt uitgesproken voor zijn hulp aan de zieke eend, die helaas is over leden. De vereniging noemde de daad van de prins een voorbeeld van humaniteit jegens zulke hulpeloze dieren. Op het vliegveld bevonden zich onder de tweehonderd aanwezi gen een Nederlander en zijn vrouw. Het waren Jan Hoppe uit Nijmegen en zijn vrouw, die reeds twintig jaar in Atlanta woonachtig zijn. Zij waren Zon dag speciaal uit Atlanta naar Sea Island gekomen, een afstand van meer dan vierhonderd vijftig kilometer om het koninklijke paar te kunnen zien. En zij smaakten het genoegen om voor het eerst in hun leven tegenover de koningin en de prins te mogen staan en enige woorden met hen te wisselen. Jan Hoppe zei: „Dat gaat gemakkelijker dan destijds met de oude koningin. Die héb ik wel eens gezien maar dat was in mijn diensttijd. Ik heb toen 2 uur in de houding moeten staan, omdat zij een bezoek aan ons in- fanterieregiment bracht". Me vrouw droeg een oranje lint met de beeltenis van koningin Wil- helmina erop. Zij had die meege bracht in 1939, toen zij voor de laatste maal in Nederland was. ning van de „revolutionnaire na tionale beweging" werd gemeld. Du Reis, een beroepsdiplomaat, is niet van plan ontslag te vra gen, doch hij zal, als de nieuwe regering definitief gevestigd zal zijn, zijn huidige functies ter be- J schikking stellen. Hij is tevens voorzitter van de Boliviaanse de legatie bij de V. N. en voorzitter van de Boliviaanse delegatie bij de Unesco. Radio Abaroa meldt, dat een nieuwe Boliviaanse regering is gevormd bij een decreet, dat on dertekend is door „Hernan Siles Suazo, grondwettige vice-presi dent van de Boliviaanse repu bliek, belast met de uitvoerende macht". Waarnemers maken uit de be woording van de ondertekening op, dat de nieuwe regering de uitslag van de verkiezingen van Mei 1951 erkent, waarbij het succes van de nationale revolu tionnaire partij, die thans dank zij de revolutie aan de macht is, werd gesanctiorfneerd. Op Eerste Paasdag heeft paus Pius XII een beroep gedaan op de 400 millioen katholieken in de wereld, om „reusachtige slagor den van apostelen" voor te bren gen, teneinde de wereld terug te leiden lot een godsdienstig le ven. Vanaf het balcon aan de voor zijde van de basiliek van Sint Pieter in Rome sprak de paus na een toespraak langzaam de zegen „urbi et orbi" uit. Op het grote plein voor de Sint Pieter hadden zich ondanks dreigende regen wolken tienduizenden Italianen en buitenlanders verzameld. In zijn toespraak, die in vele landen via de radio is uitgezon den, deed de paus een beroep op de christenen om de dood van onverschilligheid en ongeloof te' bestrijden. Vrijdag is het antwoord over handigd van de Belgische en Luxemburgse regeringen op de Nederlandse nota van 18 Febr., betreffende de voorwaarden van een definitieve economische unie. De tekst ervan is nog niet be kendgemaakt. In gezaghebben de kringen wordt evenwel ver nomen, dat dit antwoord verre van een afwijzing te zijn, vol doende positieve elementen be vat „om tussen de betrokken re geringen een bespreking te ope nen", waarvan verwacht mag worden, dat deze de standpun ten nader tot elkander zal bren gen. Tijdens een conferentie van de Benelux-ministers, welke de Belgische regering zo spoedig mogelijk wenst te zien plaats hebben, zal de nota uitvoerig worden besproken. Er wordt aan herinnerd, dat het niet gaat om het einddoel: de definitieve unie, maar wel om de middelen om hiertoe te gera ken; zo spoedig mogelijk, zeggen de Nederlanders, zonder over haasting, zeggen de Belgisch- Luxemburgse partners. Den Haag acht het ogenblik aangebroken om de buitenlandse economische politiek van de Be nelux te coördineren door middel van conventies, strekkend onder meer tot een zekere samensmel ting van de valuta en om;in de unie vaste gemengde organisaties op te richten. Te Brussel is men integendeel nog steeds er van overtuigd, dat een gemeenschappelijk stelling nemen tegenover het buitenland de poging om tot een interne Be- nelux-coördinatie te komen, zou tegenwerken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Tijdelijk meer bewolking. Tijdelijk meer bewolking, hoofdzakelijk in de hogere ni- veaux, maar bijna overal droog weer. Weinig wind. Warm voor de tijd van het jaar. DINSDAG 15 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.55 5.30 6.10 6.20 n.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 WOENSDAG 16 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.42 6.17 6.57 7.07 n.m. 6.10 6.45 7.25 7.35 Hel Nederlandse passagiers schip, de „Prinses Beatrix" van de lijn Hoek van HollandHar wich, heeft een drijvende mijn gesignaleerd ten Westen van Hoek van Holland. ZON MAAN op April. 15 5.44 19.38 1.34 8.0G 16 5.42 19.40 2.28 9.20 17 5.39 19.41 3.05 10.46 18 5.37 19.43 3.31 12.16 19 5.35 19 45 3,50 13.44

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1