CHRISTUS' DOOD eert gerechtelijke moord Herhalingsoefeningen voor 50.CC0 militairen in 1952 Wet op de burgerlijke verdediging EENIGEZELLIGE PAASDIS VOGELVRIJ Zelfs de schijn van rechtmatigheid ontbrak Kansas voor Eisenhower 24 Doden bij auto-ongeluk in Mexico Critiek uit de Tweede Kamer mM Crediet voor Franse defensie Auto-ongeval van Nederlands echtpaar TWEEDE BLAD Zaterdag 12 April 1952 7e Jaargang No. 2010 Het proces tegen Christus is als strafzaak niets anders geweest dan een weerzinwekkende ver draaiing van recht en rechtspraak en het drama van Golgotha is een klassiek voorbeeld van een gerech telijke moord. De veroordeling door de Hoge Raad geschiedde tijdens een zitting, die niet rechtsgeldig was en op getuigenverklaringen, die ver bezijden de waarheid bleven. Het vonnis van Pilatus uitge sproken nadat deze „rechter" zelf herhaaldelijk de onschuld van de aangeklaagde had betuigd was de laffe uitspraak van de op zijn rust gestelde Romein, die het Joodse volk slechts zag als een troep onbe schaafde bijgelovigen. :Jat DE VRIJE ZEEUW De zitting van de Hoge Raad des, om Van de 22 afgevaardigden, die de Amerikaanse staat Kansas naar de nationale conventie van de republikeinse partij zal zenden, zullen er 20 stemmen voor generaal Eisenhower als republikeins candidaat .bij de presidentsverkiezingen en 2 voor Taft zijn. Dit besluit is door het con gres van de republikeinse partij van de staat Kansas genomen na een stormachtige discussie. werken aan een gerechtelijke moord. Om de verantwoordelijk heid van zich af te schuiven was te hij de handen, daarmee waar schijnlijk een Joods gebruik vol gend. Na de geseling sprak hij nogmaals over de onschuld van de aangeklaagde. Tenslotte volgde een nieuwe beschuldiging van de kant van de Jouen en wel op godsdienstig oU? met 27 personen door het gebied, nu zij bemerkten dat de weigeren der remmen tegen 'n politieke klacht het gewenste P^aI, waardoor de bus in brand resultaat niet opleverde. Er volg-1 vloog. In Mexico hebben 2 auto ongelukken 24 doden geëist. Bij Acapulco botste een auto. deze tot diens had in de nacht plaats in 't huis van de hogepriester. Alleen om deze redenen al voldeed het pro ces niet aan de eisen van de wet. Men mocht geen zitting houden in deze woning cn men mocht niet 's nachts vergaderen. Geen zitting mocht beginnen vóór het morgenoffer. Bovendien mochten rechtsgebied zou behoren. Men kent de geschiedenis. Daarna stelde Pilatus 'n tweede maal de onschuld van de aangeklaagde vast. Volkomen in strijd daar mee is zijn voorstel Jezus eerst te laten geselen en daarna vrij te laten. De geseling was een straf, die de een verhoor en pas nadat hem was toegeroepen, dat hij de zaak van de keizer niet diende, nam de weifelende Pilatus zijn besluit. Hij zette zich op de rechterstoel en sprak op de Ro meinse wijze het vonnis uit. Aan het voltrekken van een wereldschokkende moord stond niets meer in de weg. Zeven der inzittenden konden zich redden; de 20 anderen kwamen in de vlammen om. Voorts is op 100 km ten Z. van Mexico een auto met 7 personen in een ravijn gestort. V.er inzit- tenden kwamen om het leven. De 3 anderen werden zo ernstig gewond, dat men voor hun le- I ven vreest. op deze dag geen halszaken wor- de Romeinen hun slaven opleg den berecht en wel om twee den als die zich aan een ernstig redenen. Op feestdagen en op vergrijp hadden schuldig ge- Sabbath mochten geen rechtszit- maakt. De Romeinse burgers tingen worden gehouden. Maar zelf waren door de wet van deze een doodvonnis mocht pas wor- straf gevrijwaard. Het voorstel den uitgesproken op de dag na werd door de menigte niet aan- de zitting. Men kon dus ook vaard. Waarschijnlijk heeft geen zitting houden op de dag Christus deze geseling dan ook vóór een feestdag of Sabbath en niet ondergaan, maar een andere, de rechtszaak mocht in geen ge- die met de kruisstraf was ver val worden behandeld in de bonden en daar onmiddellijk aan nacht van Jezus' dood. vooraf pleegde te gaan. Dit is dus het juridisch funda- Een volgende poging van Pila- ment, waarop deze camedie van tus en Jezus vrij te laten was het het recht berustte. Een schijn stellen van de keus tussen Barab- van wettigheid trachtte men na- bas en Hem. Het was de ge- derhand aan het proces te geven,woonte met het Paasfeest een maar ook dit mislukte. Er werd gevangene vrij te laten naar de tijdens de procedure zo ergerlijk keuze van het volk. Hij kreeg geknoeid, dat één van de vele echter geen formeel antwoord en fouten in een rechtsstaat vol- j zich machteloos voelend tegen. over het fanatisme van het ge peupel, besloot hij tot de terdood veroordeling. doende zou zijn geweest voor een vernietiging van het vonnis. Uit de hele gang van zaken blijkt, dat men besloten had de beschuldigde ter dood te veroor delen, al lang vóór het proces 'n aanvang nam. De Hoge Raad zocht mensen, die tegen Jezus wilden getuigen. Maar de wet vorderde, dat in dergelijke ge vallen eerst de getuigen werden gehoord, die een verklaring kon den afleggen ten gunste van de beschuldigde. Men liet dat zon der meer achterwege. Getuigen, die tevoren bewe-kt waren, wer den gehoord, opdat men uit hun verklaringen de aanklacht kon opmaken voor een misdaad, waar de doodstraf op stond. Het hele j gebeuren ging echter te haastig en de getuigen waren niet goed afgericht. Bij het aangeven van de omstandigheden bijvoorbeeld was er geen overeenstemming. De wet eiste echter minstens twee gelijkluidende verklarin gen. Tenslotte had men er twee, die kwamen vertellen dat Chris tus de Tempel had gelasterd. Maar ook in dit geval klopte het getuigenis niet en uit het vervolg van het proces blijkt dat de rech ters deze 'beschuldiging tenslotte niet hebben aanvaard. DWANG. Na deze mislukkingen probeer de men Jezus te dwingen onder ede een verklaring over zichzelf af te leggen. Men mocht echter zo niet handelen. Volgens de wet mocht geen aangeklaagde tot een bekentenis worden gedwongen. Het vonnis dat tenslotte volg de, was dus volkomen in strijd met de wet. Het werd uitge sproken zonder nader onderzoek ort een beschuldiging, die uit sluitend was gegrond op de ver klaring van de aangeklaagde. Bovendien werd het geveld bij acclamatie, terwijl volgens de voorschriften ieder afzonderlijk zijn mening moest uitspreken, die met de motieven door de schrijve-s moest worden opgete kend. En verder mocht het von nis niet worden uitgesproken op de da", waarop de zaak werd be handeld. Er is wel gezegd dat een mor genzitting van het Sanhedrin werd gehouden om de beslissing achte-af te wettigen. Maar in dat geval bleef ook deze zitting onwettig, want er werden geen getuigen gehoord. En bovendien rekenden de Joden de dag van avond tot avond, 't Vonnis bleef dus uitgesproken op dezelfde dag waarop de zitting werd gehou den. Bij Pilatus werd de tragi-kome- die voortgezet. Zonder aanklacht kon bij de Romeinen geen st-af- proces wo-den gevoerd. Men diende nu een klacht in van drie punten; het volk wordt opge ruid, de aangeklaagde verbiedt het betalen van belasting en be weert bovendien koning te zijn. Men zou het majesteitsschennis kunn-n noemen, een buitenge woon ernst'g vergrijp in de ogen van de Romeinen. „IK WAS MIJN HANDEN" Pilatus onderzocht de zaak, rvm- h'i k"n n'et aan b"t bewijs v-n schuld tr° komen. Hij stuur de de beschuldigde naar Hero- Het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de wetsont werpen ter bescherming der be volking gaven vele leden als hun mening te kennen, dat, hoeveel voorbereidend werk ook reeds is verzet, de feitelijke organisatie door het uitblijven van wette lijke regelingen is vertraagd. Ook vele andere leden oordeel den de gang van zaken bij de „burgerlijke verdediging" niet bijster gelukkig. Niet alleen is er veel tijd verloren gegaan, welke nuttig had kunnen worden gebruikt, maar de niet volledige Klaarblijkelijk was hij er zich i afbouw van wettelijke bepalin- van bewust daardoor mede te I gen vormen geen bewijs, dat de ontwerpers der regeling zich er voldoende van bewust zijn, dat ook de uitvoering tijd zal ver eisen. De regeling zelf is zo theoretisch opgezet, dat de prak tijk reeds spoedig tot wijziging zal dwingen. Waarom is aan de gemeenten als en de burgemeesters niet die plaats verzekerd, welke zij nu eenmaal in ons staatsbestel heb ben en die zij zich ook waardig hebben getoond? Ware van on deren met de opbouw begonnen, dan zou nu reeds een grondslag zijn gelegd, die op het ogenblik slechts op papier bestaat. Het is dringend noodzakelijk dat er een eenvoudig, dus over zichtelijk en toegankelijk sche ma komt, waa-mede zij, die in deze sfeer moeten vwerken, ook kunnen werken. Op het ogenblik, zo oordeelden deze leden, worden de gemeente besturen overstroomd met cir culaires en zijn er zovele wijzi gingen in de plannen geweest, i dat veelal opnieuw moet worden begonnen. Ande-e leden vreesden, dat de oplossing van het vraagstuk der burgerlijke verdediging te veel in de ambtelijke sfeer wordt ge zocht. Tal van leden spraken hun vrees uit over de onvoldoende voorlichting van het volk op het punt van de burgerlijke verdedi ging. Zij drongen aan op een zo groot mogelijke inschakeling van de gemeentebesturen en van de plaatselijke verenigingen en in stellingen, omdat een beroep op de burgerzin op deze wijze het meeste effect zal sorteren. Deze leden meenden te we ten, dat reeds een groot bureau was ingesteld en de eerste kos ten op 1.300.000 worden ge raamd. In verband daarmede wensten zij te worden ingelicht, Minister Staf zegt in een nota aan de Tweede Kamer, dat het niet m de bedoeling ligt alle legeronderdelen dit jaar voor de in het ontwerp van wet vermelde maximumduur van 90 dagen on der de wapenen te doen komen. Dit maximum zal voor het merendeel van het personeel wel licht ook na volgende herhalings oefeningen nog niet worden be reikt. In sommige gevallen even wel zal van de vohe termijn ge bruik moeten worden gemaakt, en wel bij de onderdelen, die ge heel op nieuwe bewapening wor den omgeschakeld, van welke het personeel tot heden niet vol doende kon worden geoefend of waarbij de geoefendheid om an dere redenen niet aan de te stel len eisen voldoet. Indien de ma terieel voorziening het onmoge lijk zou maken de oefeningen volgens de plannen te doen ver lopen, zal het personeel van de desbetreffende onderdelen niet onder de wapenen worden geroe pen. Bij het opstellen der plan nen is met de materieelvoorzie- ning rekening gehouden, waar door van sommige eenheden slechts beperkte aantallen dienstplichtigen zullen worden opgeroepen. De minister ontkent, dat nau welijks aandacht zou zijn ge schonken aan de offers, welke moeten worden gebracht door de militairen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen. Bij de opstelling van de plannen werden de belan gen van de daarbij betrokkenen nimmer uit het oog verloren. Evenwel dwingt de noodzaak van een zo sterk mogelijke defensie tot ingrijpende en met bezwaren gepaard gaande maatregelen, zo- langdurige herhalingsoefe ningen. De particuliere werknemer vindt een waarborg voor het be houden van zijn betrekking in art. 5 van het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen 1945, dat voor de werkgever een her- plaatsingsplicht inhoudt. De overheidsdiensten zijn op soort gelijke wijze gebonden. Het kan niet worden ontkend, dat her- halingsplichtigen in meerdere gevallen moeilijkheden ondervin den bij het zoeken van een be trekking. De minister heeft niet de indruk, dat deze moeilijkheden juist bij overheidsdiensten zou den voorkomen. Zou echter blij ken, dat openbare lichamen in dezen niet de juiste wijze van handelen weten te betrachten, dan zal de regering ingrijpen. Het ligt verder in het voor nemen om Nederlandse troepen onderdelen, welke voor herha lingsoefeningen worden opgeroe pen, te doen dse^emen aan oef"- ningen in geallieerd verband, waarbij het tot de mogelijkheden behoort, dat deze buiten de landsgrenzen zullen plaats vin den. Bij de huidige organisatie van het leger is het systeem van her halingsoefeningen per lichting verlaten. Na het voltooien van de eerste oefening worden de dienstplichtigen ingedeeld bij oorlogsonderdelen. Bij de samen stelling van deze onderdelen wordt dus uitgegaan van militai ren van verschillende lichtingen. De herhalingsoefeningen vinden thans plaats met bedoelde oor- logsonderlelen. De plannen hebben betrekking op de opkomst in 1952 van rond 50.000 militairen. Auto's zullen voor de herha- Van een regelmatig uitrekken van verlof is geen sprake en In de onderdelen, waar een strenge tucht en discipline wordt ge handhaafd worden weinig straf fen opgelegd. De heer J. J. M. Nord, vroeger waarnemend hoofdredacteur van „Het Parool", en thans corres pondent te Parijs, is Donderdag middag bij een auto-ongeluk bui ten Parijs zwaar gewond. Hij heeft een schedelbasisfractuur opgelopen. Zijn toestand is zorg wekkend. De echtgenote van de heer Nord was op slag dood. Door een tot nog toe onbeken de oorzaak reed hun auto tegen een stilstaande vrachtauto op. NOG TWEE NEDERLANDSE SLACHTOFFERS. In het afgelopen weekeinde heeft in de omgeving van Varèse (Noord-Italië) een auto-ongeluk plaats gevonden, dat het leven heeft gekost aan de Nedclandse mevr. C. E. Kouwenhoven-Mole- naar. Haar man, de fabrikant G. Kouwenhoven, zat aan het stuur. De twee kinderen van het echt paar en een schoonzuster werden gewond. Deze laatste, de 45-jari ge onej. J. Molenaar, is Vrijdag lingsoefeningen niet worden ge-in het ziekenhuis van Varèse requireerd. overleden. Als de Paastijd komt, is hetplooide kraag is een rechte reep eerste partje van het jaar er al papier, geheel geplooid en naar Weer af. Dan gaan wij aan Pasen den ken, en hoe wij er dit jaar iets gezelligs van maken. Bij het woord Pasen denken wij ook aan Paaseieren en Paasbrood. Om Pasen te veraangenamen begin nen wij met een gezellige Paas- tafel. Het mooie grote witte tafelkleed wordt opgelegd met het Zondagse servies en bestek wordt de tafel versierd De Franse nationale vergade ring heeft een wet goedgekeurd, waarbij voor de nationale ver- dediging voorlopige creiieten j ten bedrage van 65 milliard i Verder franc, geldend voor de maandmet een pul of kleine potjes met Mei, worden geopend. j bloemen. I Verder een mandje of schaaltje j met gekookte eieren, opgemaakt tnlrinc non hlnomon nf of het juist is, dat de directeur van dit bureau tegen een salaris van ƒ15.000 in dienst gesteld is en tevens in hoeverre het waar is, dat deze directeur voor een drietal maanden naar de Ver enigde Staten zal gaan teneinde daar een studie van de voorlich ting te maken. Zij oordeelden 't merkwaardig, dat iemand w°rd aangesteld, die klaarblijkelijk niet op de hoogte is van de voor lichting, die hij moet geven, en dat deze kennis moet worden verkregen in de Verenigde Staten die op het punt van de bescher ming der burgerbevoliang toch weinig of geen ervaring hebben opgedaan. met takjes van bloemen of blade ren naar eigen idee. Om de tafel verder te comple teren, hechten we er een lint of één kant op een glad reepje pa pier geplakt. Het eitje met het grimas is erg eenvoudig. Dat moet met een beetje handigheid met pen en inkt worden getekend. 2 Plukjes watten worden met lijm op het ei vastgeplakt. Weet u, dat een ei heel goed blijft staan op een randje golfkarton, maar dan eerst het karton mooi kleuren en daarna op maat dichtplakken of dichtspelden. Het meisjeskopje krijgt een hoed van papier en 2 plukjes watten. De rest moet op het ei worden getekend met potlood, kleurkrijt of inkt. Dit eitje staat op een boord van karton in een halve cirkel geknipt en daarna dichtplakken, aardig bijtekenen koord omheen, hier en daar met en een inknip geven, die precies strikken. De kleur hiervan kunt onder de mond moet zitten, u naar eigen idee vaststellen. 1 want dit stelt de kraag voor. 181 Nadruk verboden. Toen de „woning" klaar was, werden de beide landweren ge graven en werd de uitgeworpen aarde, die als borstwering dien de, met afgesneden heidestrui ken gemaskeerd. Daarop werd de woning „ge stoffeerd". Planken en latten werden aangesleept, die de vrienden bij nacht uit een der naastbijgelegen dorpen haalden. Hiervan warden zit- en slaapge legenheden gefabriceerd. In het midden van het dak werd een rookgat gemaakt, waaronder men het vuur zou laten branden. Om aan een pan, een ketel, eet gerei en andere kleinigheden te komen, werden een paar inbra ken gepleegd. Voor de nogal avontuurlijk aangelegde Folkert had dit leven een grote bekoring. Frankes had zijn paard onder gebracht bij een bevriende boer onder Steenbergen. Toen hij deze na hun woningbouw een be zoek bracht, waarschuwde de boer Frankes, dat de Gelderse troepen hem zochten en dat ook de Schuiten en Etten moesten meewerken om hem te vatten. Voor de kerkgebouwen was de vorige Zondag afgelezen, dat „Rooie Willem" vogelvrij was verklaard en dat een ieder, die hem „husede of hovede" des doods schuldig zou worden ver klaard. Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door ÏI, VAN NORG. Dit bericht verwonderde de wilddief helemaal niet. „Ik zal je niet meer in gevaar brengen, Johannes, en me hier niet meer laten zien." „Je kunt gerust hier nog ko men, Willem. Maar kom dan bij nacht, zodat de buren je niet zien. Want men weet nimmer, waar verraders schuilen. De tij den zijn zo troebel." „Ik zal er voor zorgen, Johan nes." HOOFDSTUK 9. Wraakoefening. In de vroege morgen kwam de jonge hopman het erf van Frankes opgalopperen. Hij reed tot achter de hoeve, sprong van zijn rijdier en bonsde met zijn vuist op de staldeur. Hij scheen zeer gejaagd te zijn. De deur werd geopend door Hendriks. De hopman gooide hem de teugels toe van zijn paard en vroeg: „Is Hanna in de woning?" De knecht knikte bevestigend, waarop de hoofdman haastig door de stal naar het woonver trek liep en hier vond hij Hanna met vrouw Hendriks en de kin deren. De vrouw en de kinderen verlieten onmiddellijk bij zijn verschijnen het vertrek. De begroeting tussen de beide jonge mensen was zeer hartelijk. Ze omhelsden elkaar, alsof hun omgang reeds van lange tijd was. Hier hadden echter twee jonge, onbedorven zielen elkaar gevonden, die na slechts enkele malen van samenzijn reeds geen geheimen meer voor elkaar had den en die elkaar ten volle ver trouwden. Hanna bemerkte, dat de jonge hopman zeer gejaagd was. Zijn gezicht stond ernstig, toen ze na elkaar hartstochtelijk te hebben gekust, op een stoel plaats had den genomen. „Is er iets, dat je plaagt, God fried?" vroeg het meisje. „Ge schijnt zenuwachtig te zijn." „Ik kom met een zeer onaan gename boodschap, Hanna. Je vader is vogelvrij verklaard en vandaag reeds of morgen of overmorgen zullen de soldaten komen om jou gevangen te nemen." „Mij?" riep het meisje hevig verschrikt uit. „Ze kunnen je vader nog niet vatten en nu denken ze, dat hij zich zal melden, als ze jou op sluiten en jouw leven voor het zijne in uitzicht stellen. Wie weet, of ze hun wraak ook ver der niet op jou zullen koelen. Ge moet daarom zo spoedig mogelijk vluchten." „Vluchten? Maar waarheen?" vroeg het hevig ontstelde meisje in vertwijfeling. „Hebt ge geen familie, op wie je kunt vertrouwen en die je willen opnemen? Als het in Drenthe is, zou ik gemakkelijk contact met je kunnen houden." Het meisje dacht even na, het hoofd in de handen. „Peter Ger- rits, een neef van me," mompel de ze, bedrukt en verslagen. ,H woont op een eenzame boerderij onder Peest." „Peter Gerrits. onder Peest," herhaalde de hopman enige ma len om het adres goed in zijn ge heugen te prenten. „Hoort nu goed, Hanna. Ik moet zo spoedig mogelijk weer vertrekken. Zo graag zou ik op je wachten en je naar Peest brengen, maar als men ons te zamen onderweg zag, dan zou het spel verloren zijn. En spreek er met niemand over, wat we hie.r verhandeld hebben," waar schuwde de krijgsman ernstig. „Zodra ze zouden merken, dat ik je gewaarschuwd heb, zou me dat de kop kosten." De hopman zweeg een ogen blik. Met medelijden en liefde zag hij naar het meisje, dat neer slachtig voor zich heen staarde. Toen vervolgde hij: „O, ik moet je nog meer onaangenaams zeg gen. Als ze jou niet meer vin den, is er kans, dat ze het vee meenemen en verder alles, wat van waarde is. „Maar wat kan ik hier tegen doen?" riep het meisje wanhopig uit. „Rijdt straks ook zo spoedig mogelijk weg. Maar geef eerst aan Egbert Hendriks opdracht om het vee en de gereedschan- pen en de goederen, die waarde hebben, bij bevriende boeren on der te brengen. Licht die men sen verder helemaal niet in over het waarom. Ze mogen verder niets weten." Godfried van Rijssen zweeg weer een ogenblik, terwijl het meisje nog voor zich uit zat te staren. De hopman had diep medelijden met haar. Hij vatte haar bij de hand, „Geef Hendriks de raad, dat hij met zijn gezin weer in de oude woning trekt", voegde hij er nog bij. (Wordt vervolgd.) Geel op wit is erg mooi voor Verder ziet u eier-warmers in Pasen: geen rood, want dat geeft een Kerst-idee. Nu moeten wij de eieren gaan versieren. Met papie", kleurkrijt, waterverf en lijm bereiken we heel veel. U ziet op de tekening de 3 eitjes als kopjes versierd. Hst eitje met het kroontje is patjes verwerkt; oude restjes stof of vilt kunnen hiervoor die nen. Met een feston-steekje wor den de patjes aan elkaar gezet. Een strikje, borduursteekje of uitgeknipte viltpuntjes kunnen ook dienst doen voor garnering. Dit is ep-> rrr,va werkje voor geheel van papier. U kunt daa*-- jong en oud, iets leuks te beden- voor een gekleurd stukje papier ken. nemen, niet te dun, want dat valt Men moet wel enige fantasie om. De pruikjes die het haar bezitten, m^ar dat kan ik gerust voorstellen, kunnen wc van aan u overlaten, zwart papier of van watten in inkt gedoopt maken. De ge-1 Ida de Leeuw van Rees.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5