Zware brand te Kampen Uit de Provincie Het ontslag van de Urker vissers Binnenlands Nieuws OUPE De Sowjetrussische nota VOOR DE ZON 1 AG Acht mensen omgekomen Het is volbrach t De Minister antwoordt r Kapitein Carlsen weer op zee ONDER DE PUR0Lpuur geneeskracht en gezondheid voor Uw huid "I1 DE FRANSE BEGROTING IN I DE RAAD DER REPUBLIEK. SCHOONDIJKE. TERNEUZEN. AXEL. GOES Vliegtuigramp bij Porto Rico SAS VAN GENT. West-Duitsland en de Europese verdedigings gemeenschap Een ontzettende ramp heeft in de nacht van Donderdag op Vrij dag de stad Kampen getroffen. Bij een uitslaande brand in het perceel Klokkensteeg 9, bewoond door het gezin A. Breuker, is dit gehele gezin op een jongetje van twaalf jaar na in de vlammen omgekomen. De brandweer stond voor een machtige vuurzee, die spoedig werd bedwongen. Het vuur was zo fel, dat niemand door de vlam men kon komen, hetgeen het werk van de brandweer zeer be moeilijkte. De steeg is ter plaat se slechts 2.75 m breed. De vlam- men sloegen heftig tegen een muur aan de overzijde. De brand werd ontdekt door een naastwonende schoonzoon, die wakker werd door een ver stikkende rook. Aan hem was het te danken, dat de brandweer spoedig ter plaatse was en het vuur tot dit perceel kon beper ken. Om half drie had men nog geen vermoeden, dat een cata strophe had plaatsgevonden. Even later echter moest worden geconstateerd, dat ii\ de beneden kamer lijken lagen. De omvang van de ramp werd eerst ten volle beseft, toen bekend werd, dat slechts een twaalfjarig jongetje zich had weten te redden door enige dakpannen te verbrijzelen en zo over het dak te ontkomen. Toen kon de brandweer begin nen met het bergen van de stof felijke resten. De moeder werd gevonden met de baby van acht maanden in haar armen. Om half vijf kon de brandweer in rukken. Bij deze brand zijn omgekomen de heer A. Breuker; zijn echtge note; vier zoons van resp. 19, 16 9 jaar en 8 maanden en twee dochters van 10 en 7 jaar. De 12-jarige zoon Koos werd in de dakgoot aangetroffen. Met be hulp van een ladder haalden de buren hem naar beneden. De jongen had lichte brandwonden aan de hand. Hij vertelde, dat hij wakker was geworden van de rook en zijn broertjes en zusjes wakker had gemaakt. De jon gen had een gat in de dakpannen gemaakt en wist daardoor te ontkomen. Niemand is hem ge- Toen Jezus dan de edik ge nomen had, sprak Hij„Het is volbracht!" en het hoofd buigend gaf Hij de geest. Joh. 19 30. volgd, hetgeen vermoedelijk een gevolg was van de ontzettende snelheid waarmede de brand om zich heen greep. De kinderen hebben er helaas niet aan ge dacht, dat aan de achterzijde van de zolder een flink raam was, waardoor men op het plat van een fabriek kon komen. De oorzaak van de brand zal gezocht moeten worden in een brandende kachel, die 's avonds was bijgevuld en tijdens de brand nog fel brandde. Het gezin bestond aanvanke lijk uit vijftien personen. Een dochter, die gehuwd was, is ver leden jaar overleden. Twee an dere dochters zijn getrouwd en drie kinderen verblijven in het sanatorium bij Zwolle. Het huis is volkomen uitge brand. De justitie te Zwolle is gewaarschuwd voor een nader onderzoek. Omtrent de oorzaak van de brand in Kampen blijft het bij vermoedens. Zo goed als zeker kan worden aangenomen, dat de kachel fel is opgestookt bij het naar bed gaan van de ouders. Men vraagt zich af, welke reden er was deze kachel, terwijl het toch zacht weer was, zo fel te stoken, temeer daar de ouders in hetzelfde vertrek sliepen. Uit mededelingen van omwonenden bleek, dat Donderdag de cocos- matten waren schoongemaakt, die nog tot laat in de avond in de steeg lagen. Vermoedelijk heb ben de ouders deze matten 's nachts bij de kachel willen dro gen en daarvoor de kachel feller gestookt dan anders noodzake lijk zou zijn geweest. Het is mo gelijk, dat een cocosmat tegen de kachel is gevallen, waardoor ook de snelle rookontwikkeling wordt verklaard, in welke rook de ouders en de baby zijn ge stikt. Hun stoffelijke resten wa ren weinig door het vuur aange tast. De zoon van 19 jaar heeft nog geholpen de geredde jongen naar buiten te werken. Hij werd later gevonden met een zware wond aan de schedel, zodat ver moed wordt, dat deze jongen in zijn pogingen zijn broertjes en zusjes te redden door een of an der voorwerp is getroffen en zijn bewustzijn heeft verloren. De Franse raad der republiek is begonnen met de behandeling van de begroting van Pinay, die Dinsdag door de nationale ver gadering werd aangenomen. Toen de meeste raadsleden Vrij dagnacht amendementen begon nen in te dienen op de begroting, verliet Pinay toornig de vergade ring. Na acht uur de raadslieden te hebben aangehoord had Pi nay verklaard dat, indien de raad amendenten zou aanbrengen, hij de verwerping van deze amende menten door de nationale verga dering tot een vertrouwenskwes tie zou maken. De raad der republiek besloot met 217 tegen 79 stemmen de be- zuiniging van 43 milliard francs op de beleggingen in de land- bouwobjecten tot 8% te beper ken. De regering had de natio nale vergadering gevraagd haar de vrije hand te laten bij het uit voeren van bezuinigingsmaatre gelen tot een totaal bedrag van 110 milliard francs op alle niet- militaire uitgaven en beleggin gen. Tengevolge van het mond- en M,i7iekver klauwzeer hebben zich in de week van 30 Maart—6 April de volgen, de sterfgevallen voorgedaan: 6 runderen, 44 kalveren, 119 big gen, 8 varkens en 4 schapen, al e£ na? W R MUZIEKLEVEN IN ZEEUWS VLAANDEREN. Namens het secretariaat van de bond van muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen, deelt men ons mede, dat aan het op 22 Mei (Hemelvaartsdag) te Biervliet te organiseren 6e bondsconcours ter gelegenheid van het 110-jarig be staan der Kon. muziekver. „Har monie" aldaar zal worden deel genomen door de volgende ver enigingen; Super- of vaandelafd.: 1. Kon. Muziekver. „Harmonie", Bier vliet (sectie fanfare). Ere-afd.: 2. „Harmonie", Oost burg (sectie fanfare); 3. „Wel doen door Vermaak". Clinge (sec tie fanfare)4. „Oefening kweekt Kunst", Schoor.dijke (sectie har monie). Afd. Uitmuntendheid: 5. „Ge duld Overwint", IJzendijke (sec tie fanfare)6. „Eendracht maakt Macht", Groede (sectie fanfare); „Veronica", Zuidzande (sectie fanfare); 8. „Uit het Volk Voor het Volk", Breskens (sectie fanfare); 9 „Elk naar zijn krachten", Hoek (sectie fanfare). Eerste afd.; 10. „Harmonie Terneuzen", Terneuzen (sectie harmonie); 11. „De Volharding", Zaamslag (sectie harmonie); 12. Kon. fanfare „Eendracht maakt Macht", Watervliet (B.) (sectie fanfare); 13. „Ons Genoegen", Eetranchement (sectie fanfare). Ja, volbracht was het lijden, de bange strijd, de diepe verlaten heid, het grote offer. Volbracht was de verzoening tussen hemel en aarde, opdat wij, leden van het vervallen mensdom, weer voor het aangezicht Gods moch ten staan als onstraffelijk. Het grote heilsmysterie, welks hoogte en diepte, lengte en breedte eerst in de hemelen ge heel door ons zal worden omvat en doorzien, omdat het uit de eeuwigheid geboren is, dAt was volbracht. Willen wij ons persoonlijk in verbinding stellen met dit triomfwoord van de Gekruiste, dan belijden wij: Zij is volbracht, mijn verlossing en verzoening. Hij is in mijn plaats getreden en ik mag vrij uitgaan als een ge heiligd kind des Vaders. Overdenken wij in deze dagen het woord, laten wij het spreken tot ons hart. En schamen wij ons niet te erkennen, dat wij niets anders volbracht hebben dan zonden, terwijl Jezus alles volbracht heeft, om het hand schrift dier zonden te kunnen uitwissen. Zie, dan verstaan wij iets van de verklaring der innig ste geloofsgewisheid: „Hij is on ze vrede". Dan beaamt onze ziel de enige troost, die er is in leven en in sterven, dat ik niet mijns, maar mijns getrouwen Zaligmakers Jezus Christus eigen ben. Ik kan haar niet doorgronden, O, Jezus, Uw gena, Maar 'k weet, voor mijne zonden Stierft Gij op Golgotha. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Van der Zaal (A.-R.) in verband met door een Belgische reder aan Urker vissers in Argentinië verleend ontslag, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid het volgende geantwoord: Volgens van Hare Majesteits gezantschap te Buenos-Aires ver kregen inlichtingen: «heeft de rederij Van Iseghem de weige ring van de Urkers om op Zon dag te vissen als reden van ont slag opgegeven. De indruk be staat echter, dat bij dit ontslag ook andere motieven een rol hebben gespeeld, o.m. de min der goede verstandhouding tus sen de Urker vissers en hun Vlaamse collega's. Van onge schiktheid en onwilligheid is niets gebleken. Uit de verkregen inlichtingen blijkt niet, dat dadelijk na het ontslag van de Urkers Belgische vissers gereed stonden om hun plaats in te nemen. De Urker vissers hebben de reis naar Argentinië op trawlers gemaakt. Het is de minister niet bekend, of hun plaatsvervan gers op normale schepen naar Argentinië zijn gereisd. De minister heeft van deze plannen ^perst kennis genomen, nadat zij zich in een vergevorderd stadium van uitvoering bevon- den. De burgemeester van Urk heeft zonder overleg te plegen met de Nederlandse emigratie autoriteiten zelfstandig ond°r- handelingen met Belgische amb telijke instanties en de rederij gevoerd en heeft daartoe een reis naar Brussel en Oostende onder nomen. Ter elfder ure werd de stichting Landverhuizing Neder land in deze aangelegenheid be trokken voor het afgeven van de z.g. „verklaring van geen be zwaar", welke benodigd is voor het verkrijgen van 'n Argentijns visum. Ambtenaren van deze stichting hebben toen in Urk be sprekingen gevoerd met de bur gemeester, de vissers cn de reders. Zij hebben de burgemees ter van Urk meegedeeld, dat voorshands geen „verklaring van geen bezwaar" kon worden af gegeven, aangezien deze emigra tie onvoldoende voorbereid was en dat eerst een plaatselijk on derzoek in Argentinië door het gezantschap zou moeten worden ingesteld, of de emigratie wel verantwoord was. Tevens werd het voorstel van de Belgische reder om de gezinnen van de vis sers, waaronder zich jonge kin deren bevonden, tegelijkertijd met de trawlers mede te laten reizen als zijnde onverantwoord van de hand gewezen. Tenslotte hebben genoemde ambtenaren inzage van de reeds opgemaakte contracten gehad. Op verzoek van de commissaris voor de emi gratie is toen door de emigratie afdeling van het gezantschap te Buenos Aires een plaatselijk on derzoek naar huisvesting, levens onderhoud en andere voorzienin gen ingesteld- Op grond van de redelijke voor waarden (de vissers zouden 27 van de besomming evenredig verdeeld als gage ontvangen), die de vissers door de heer Van Iseghem geboden werden, welke voorwaarden contractueel wer den vastgesteld, zomede op grond van voorzieningen met betrek king tot de kosten van levenson derhoud voor de achtergebleven gezinnen eveneens contrac tueel vastgelegd en v-m gunstige rapporten over huisves ting en andere voorzieningen; afkomstig van bovengenoemde emigratie-afdeling, werden ver volgens de benodigde „verklarin- het voetlicht met een komische schets, „De eerlijke vinder" ge heten. Een welverdiend applaus beloonde hem voor zijn heldere en vlotte voordracht. De leerlingen der hoogste klas sen zongen daarna een drietal meerstemmige liederen, waarvan Waterland" wel gememoreerd mag worden. Dit nummer werd met gevoel vertolkt. Het programma, dat vlot werd afgewerkt, bracht vervolgens een toneelstukje, getiteld „De kabou terdokter". Dit geheel op rijm gezette schetsje was door de zui vere voordracht en door de goede mimiek een succes. De oudere leerlingen voerden hierna een toneelstukje op, ge titeld „Patelijn." Hierna werd gepauzeerd om de bezoekers dp gelegenheid te geven zich even te verfrissen van de benauwende hitte in de zaal. Tijdens de pauze werden loten verkocht tot dekking der kosten. Vele Axelse neringdoenden had den een prijs beschikbaar gesteld voor deze verloting, terwijl de oudervereniging onder de leden ook nog tientallen aardige prijzen had ingezameld. Na de pauze kwam- het hoofd nummer van het programma, het kindertoneelspel „De Gouden Lepels." De spelers van dit stuk oogst ten na ieder bedrijf een welver diend applaus. Een speciale ver melding verdienen de prachtige costuums. De grime van de jon gen van geen bezwaar" aan de Urkers verstrekt door de stich ting Landverhiuzing Nederland. De minister heeft na kennis neming van de gerezen moedi.ik- heden terstond in overleg met en door tussenkomst van ziin ambt genoot van Buitenlandse Zaken de nodige stapaan doe-> o^d^r- nemen door Harer Majesteits gezantschap te Buenos Ahes om de Urker vissers hulp en bijstand te verlenen. Uit recente berichten blijkt, dat het gezantschap grote activi teit aan de dag heeft gelegd en voorlopige voorzieningen met be trekking tot huisvesting en levensonderhoud heeft getroffen. Eveneens wo-den pogingen in het werk gesteld om de door de ruder on pfpnornpn financiële verplichtingen ten aanzien van het onderhouden van de in Urk achtergebleven gezinnen door hem voorshands te doen nakomen. Het ligt in de bedoeling om, indien een compromis met be doelde reder ten aanzien van de visse-s niet mo,Teli'|k v>'™kt, de zen elders in Argentinië in hun eigen vak te werk te stellen. Reeds is ter zaka contact op genomen met daarvoor in aan merking komende Argentijnse werkgevers. De minister ver trouwt, dat binnenkort een be- vredigende regeling tot stand zal komeri. Tweede afd.: 14. „Concordia", ge toneelisten was uitstekend, ter- wijl het spel van deze jongens en meisjes duidelijk te zien gaf, dat het instuderen met ernst en on der kundige leiding was geschied. Nadat alle leerlingen nogmaals het podium hadden beklommen, waar zij het Zeeuwse Volkslied ten gehore brachten, werd de Axel (sectie harmonie); 15. „Nut en Genoegen", Nieuwvliet (sectie fanfare); 16. „Kon. Aardenburg- se Fanfaren", Aardenburg (sec tie fanfare). Derde afd.: 17. „Chr. Fanfare Hosanna", Axel (sectie fanfare); 18. „Excelsior", Terhole (sectie bouw Ter benoeming van een onder wijzer aan de o. 1. school zijn op de voordracht geplaatst: 1. G. L. de Meijer te Breskens; 2. J. G Timmerman te O. en W. Soa burg; 3. Z. C. Risseeuw te Bres kens. Het bestuur der R. K. scheel „St. Petrus", Zandstraat 28, ver zoekt gelden beschikbaar te «tel len voor de aanschaffing van een nieuwe kachel. Raadsvergadering De raad van Schoondijke kwam gisteravond in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. F. van Ro seyelt. Het enige punt van de agenda bestond uit het voorstel van R. en W. met de Bank van Ned. ge meenten een overeenkomst aan te gaan betreffende de te ontvan gen gelden als gevolg van de voorkeursinschrijvingen ten be hoeve van de gemeente Schoon dijke op de nationale leningen Woningbouw 1952. Blijkens ee» schrijven van de Bank van Ned. gemeenten bedroeg het totaai van de op Schoondijke uitge brachte voorkeursinschrijvingen in bestanddeel A 5000 en in be standdeel B 400. De voorkeursinschrijvingen voortvloeiende uit de spaarbrief- lening zijn nog niet bekend, aan gezien de inschrijving hierop nog niet is gesloten. Z.h.s. besloot de raad de aan de gemeente Schoondijke uit te keren gelden te aanvaarden te gen de door de Bank van Ned. gemeenten gestelde voorwaar den, in concept aan de raad ken baar gemaakt. fanfare)19. „Oefening baart avond door de voorzitter ge- Kunst", Hoofdplaat (sectie fan fare). Het gemeentebestuur van Biervliet gaf reeds daadwerke lijke steun zoals gisteren blijkens een door de raad genomen be sluit reeds in ons blad werd ge publiceerd. BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK TE GOUDA. Vrijdagmiddag om half twee >rak door onbekende oorzaak irand uit in de chemische indu- trie „Gouda", waar voorname- ijk zepen en andere wasserij- iroducten worden vervaardigd. Het vuur greep snel om zich leen en tientallen glazen vaten, evuld met zoutzuur en zwavel- .uur, sprongen met doffe knal- Kapitein Kurt Carlsen is als gezagvoerder van de 10.600 ton metende „Flying Enterprise 2" uit de haven van Mobile in de Amerikaanse staat Alabama naar Houston in Texas vertrokken, waar hij graan zal laden, dat in een Franse haven zal worden ont scheept Carlsen verklaarde vóór zijn vertrek tegenover verslaggevers dat het „een grote verademing' was te kunnen ontsnappen aan „de stortvloed van aanbiedingen voor optreden in films, het schrij ven van boeken en het houden van lezingen, hem gedaan sinds zijn terugkeer in de Verenigde Staten". De bescheiden gezagvoerder van de eerste „Flying Enterpri se" is op geen van deze aanb'e dingen ingegaan. „Wie ben ik?", vroeg hij de verslaggevers. „Wie zou er naar mij willen luiste- ren?" De „Flying Enterprise-Two" heette aanvankelijk „Moonday". Het schip werd door de „Is- brandtsen-lines" van de „Water man Steamship Corporation" overgenomen, herdoopt en onder gezag van Carlsen geplaatst. len uiteen. De brandweer van Gouda en Waddinxveen bestre den het vuur. Nadat met een tien tal spuiten een uur lang water op de vuurhaard was gestort, had men het vuur onder de knie. Drie brandweerlieden, die door het wegstromende zuur onwel wer den, waren spoedig weer ter been. In het bedrijf was een nieu we menginstallatie geplaatst, die 's middags zou proefdraaien. Een naast de chemische fa briek gelegen timmerfabriek liep enige brand- en vrij veel water schade op. Beide bedrijven wa ren verzekerd. De totale schade is nog onbekend. KERKTOREN TE SLIEDRECHT WORDT GEVAARLIJK. ONTOELAATBAAR. Meer dan 95 Nederlanders zit ten nog in Indonesië gevangen. Dertien van hen zitten al meer dan 2 jaar achter slot en grendel. Er zijn er ook bij, die niet eens weten, waarom ze gevangen zit ten. In de Eerste Kamer is ge bleken, dat de regering pogingen aanwendt om in deze toestand verbetering aan te brengen. Men beraadt zich over eventueel te nemen maatregelen. Het opzette lijk kwetsen van Nederland ligt niet in de bedoeling van de Indo nesische regering, aldus onze staatssecretaris. Wij vragen ons af, wat eigen lijk de bedoeling is van deze ge vangenschap. De Indonesiërs wil len ons niet kwetsen, zo wordt betoogd. Het wordt echter tijd, dat men de heren in Djakarta nu eens duidelijk maakt, dat men ons wel terdege kwetst met dit vasthouden van gevangenen. De Indonesische regering moet maar uitzoeken, waar de oorzaken lig gen van deze wantoestand. Hier zijn krasse maatregelen ge wenst. Is onze regering van plan een kleine honderd landgenoten op te offeren aan staatkundige of economische belangen? Wij ge loven niet dat dit de wens is van ons volk. Deze mensen moeten op korte termijn weten waar ze aan toe zijn. Wij houden toch ook niet ongemotiveerd Indonesiërs gevangen?! VIJF BESTE JAREN VAN HET LEVEN. Talrijke jongemannen zijn maar matig tevreden met hun positie in ons verarmde land. Iedere kans om een goede toe komst te grijpen in het buiten land wordt meestal met beide handen aangegrepen, vooral nu het werkloosheidsspook de kop weer begint op te steken. Geen wonder dat emigratie naar alle windstreken op grote schaal wordt geambieerd. Een paar Arnhemse jongens probeerden hun kansen eens te Parijs, waar zij al spoedig door geldgebrek gedwongen werden bezigheden te zoeken. Zij geraak ten daarbij in handen van ronse laars voor het Franse vreemde lingenlegioen. Ternauwernood zijn zij nog ontsnapt aan 5 jaar harde dienst in dit leger van naamlozen, dat de meesten veel meer tranen biedt dan romantiek. Ook in Nederland opereren ronselaars van het vreemdelin genlegioen. Voordat jonge man nen zich misschien onder schone toekomstbeloften laten verleiden tot deze zeer harde dienst, wil len wij een woord van waarschu wing tot hen richten. Laat men niet gedachtenloos vijf van de beste levensjaren offeren in ruil voor enkele uren schijnroman- tiek. Wantzeer velen komen nooit terug! Deskundigen hebben vastge steld, dat voor de toren van de Ned. Hervormde kerk te Slie- drecht onmiddellijk gevaar voor instorten bestaat. Direct is last gegeven, dat een aangrenzende kapperszaak en woning moeten worden ontruimd. De politie heeft het zware autoverkeer op de Merwededijk in de nabijheid van de kerk omgeleid. De kerk dienst van gisteravond mocht geen doorgang vinden. OUDE MAN GEDOOD. Donderdag werd op het Wll- lemsplein te 's-Hertogenbosch de 79-jarige B. uit Haarsteeg (ge meente Vlijmen) door een truck met aanhangwagen uit Tiel aan gereden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis bezweek de man aan zijn verwondingen. Op de plaats van het ongeluk is een zeer druk verkeer. OP 17 MEI VLAGGETJESDAG. De vissersvloot zal dit jaar op Dinsdag 20 Mei a.s. ter haring visserij uitvaren. Dit betekent, dat de feestelijk heden van „vlaggetjesdag" in de diverse visserijplaatsen op Zater dag 17 Mei zullen worden inge luid en de vloot van die datum af gepavoiseerd in de havens te pronken zal liggen. In de vroege morgen van 20 Mei gaat dan de jacht op de „Hollandse nieuwe" weer begin nen. Bezoek van de Flandria XVI. Maandag (2e Paasdag) zal de Flandria XVI, het in 1951 ge bouwde vlaggeschip van de rede rij „Flandria" te Antwerpen, on ze haven bezoeken. Veel wandelaars langs Schel- dekade en zeedijken hebben vorig seizoen deze salonboot op de Schelde gezien op haar toeristen- tochten naar Vlissingen. Nu komt dit moderne schip ligplaats nemen in de midd'enkanaalarm, waar het te bezichtigen zal zijn. Een bezoek aan deze mooie boot is zeer aan te bevelen omdat zich aan boord een maritieme tentoon stelling bevindt. Deze tentoonstelling zal de reis naar Gent maken. De ver tegenwoordiger van de Flandria- rederij, de heer P. de Doelder, is erin geslaagd de directie van de rederij te bewegen de inwoners van Terneuzen en omgeving in de gelegenheid te stellen èn deze boot èn de tentoonstelling te be zoeken. Een te waarderen geste is hef stellig, dat de directie 50 van de toegangsprijs (50 ct) schenkt aan het comité „Ouden van da gen". Schooluitvoering Oudervereniging. Donderdagavond vond de jaar lijkse schooluitvoering plaats voor de leden van de ouderver eniging der openbare school te Axel. De grote zaal van „Het Centrum" was geheel gevuld met belangstellende ouders, toen de voorzitter der oudervereniging, de heer W. Dieleman, de avond opende. Spr. vestigde de aan dacht op het feit, dat deze avond geen propaganda-avond was, maar een avond, door de leerlin gen aangeboden aan de ouders. De beurt kwam daarna aan de leerlingen zelf, die het Zeeuws- Vlaamse Volkslied ten gehore brachten. Een der jeugdige to neelspelers trad vervolgens voor sloten. Waterschap Ierseke heeft ƒ900.000 schuld. Het waterschap „De Breede Watering bewesten Ieseke" heeft een schuldenlast van 900.000, waaronder begrepen een nieuwe lening van 150.000. Deson danks blijft het mogelijk verho ging der polderlasten te vermij den. Dit werd Donderdag mede gedeeld op de vergadering van de ingelanden van genoemd water schap, welke te Goes is gehou den. Vrijdag is kort na het opstegen een vliegtuig van de „Pan-Ame rican" met 69 personen aan boord bij de haven van San Juan in zee gestort. Het vliegtuig was op weg naai New York met vacantiegangers aan boord. Onder hen bevonden zich zes babies. Tien lijken zijn reeds geborgen. Er zijn, volgens de eerste berichten, tenminste 23 overlevenden, onder wie de piloot John Burn, die in de oorlog met zijn toestel in de Taag stortte, doch ook toen het ongeluk over- jster Jane Froman, die toen in het zelfde toestel zat. Zij werden toen beiden zeven maanden in het ziekenhuis verpleegd en huw den daarna. Na de opening deelde de dijk-1 ieef<je- Hij is gehuwd met de film- graaf, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge meile, dat de voor jaarspeilingen, die in Februari zijn aangevangen van de voor oever ter hoogte van het stoom gemaal te Kattendijke, bevredi gend zijn. Er is weinig storm schade geleden aan de zeedijk. Het bestuur heeft de technische dienst van het waterschap opge dragen mogelijkheden te onder zoeken tot het verkrijgen van 'n moderne ontwatering. De vergadering ging accoord met het sluiten van een lening van 150.000. Hiervan wordt ƒ47.000 besteed aan de vernieu wing van de glooiing; 33.000 voor verbetering van wegen; ƒ10.000 voor electrificatie van 't stoomgemaal en 60.000 voor aflossing van een rekening cou rant-lening. De electrificatie van het stoom gemaal moet vóór Juni 1953 zijn beslag hebben gekregen. Dit na jaar zal nog met diesel en stoom worden gewerkt. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Sas van Gent is bijeengeroepen tegen Donderdag 17 April a.s. om 18,30 uur. De agenda vermeldt o.m.: Een verzoekschrift van de heer H. A. Weijens om eervol ontslag rniet ingang van 16 April a.s. als directeur-veearts van de vlees- keuringsdienst „Sas van Gent"; verder een voorstel tot het aan gaan met de N. V. Bank voor Nederl. Gemeenten te 's-Gra venhage van een geldlening uit hoofde van uitgeoefende voor keur bij de inschrijvingen op de nationale lening voor de woning- Michael Harris, M.S.A.-hoofel in West-Duitsland, heeft in een persgesprek met het blad der Amerik. strijdkrachten „Stars and Stripes" onder meer medege deeld, dat Amerikaanse deskun digen op het gebied van wapens en de voortbrenging daarvan in geallieerd verband gereed staan West-Duitsland te helpen bij het uitvoeren van zijn herbewape ning, zodra het plan voor het vormen van een Europees leger door de zes betrokken staten is bekrachtigd. Deze deskundigen bevinden zich thans te Parijs. Br zullen er uit de V. S. nog meer komen, indien dat nodig zou zijn. Harris zeide dat de Westduitse industrie in goede vorm is en dat zij binnen zes tot negen maanden gereed kan zijn voor de vervaar diging van lichte wapens. De Duitsers zullen ervan worden weerhouden te pogen zioh op de zware oorlogsindustrie toe te leggen, daar dit te lang zou du ren, zeer veel niet beschikbaar kapitaal zou vergen en beslag zou leggen op arbeidskrachten èn grondstoffen, die het best konden worden aangewend om bij gebruikmaking van de bestaande productiemogelijkheden een zo groot mogelijke voortbrenging te verzekeren. Het officiële Sowjetrussische persbureau Tass heeft Vrijdag morgen vroeg de tekst van de laatste Russische nota aan de Westelijke mogendheden bekend gemaakt. In de nota, die Woensdagavond aan de Westelijke diplomatieke vertegenwoordigers in Moskau is overhandigd, wordt het Weste lijke voorstel om een commissie van de Verenigde Naties vrije verkiezingen in Duitsland te la ten controleren, verworpen. Het Westelijke voorstel was „in tegenspraak met het handvest van de Verenigde Naties", aldus de nota. Volgens de nota zou een door de vier bezettende mogendheden ingestelde commissie de moge lijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland kunnen onder zoeken. Over het voorstel om Duits land eigen strijdkrachten (zee-, land- en luchtmacht) toe te staan, verklaart de nota, dat de Sowjet-Unie indertijd voor Japan ook eigen strijdkrachten had voorgesteld. Het is volgens de Sowjet-Unie ondenkbaar, dgt Ja pan wèl strijdkrachten voor zijn verdediging zou mogen hebben en Duitsland niet. Rusland acht het voor de zaak van de vrede beter, dat Duitsland een nationaal leger krijgt in plaats van „de Westduitse huurlingen onder lei ding van fascistische, Hitleriaan- se generaals, die bereid zijn Euro pa in de afgrond van een derde wereldoorlog te storten". De Sowjet-regering acht de kwestie der Duitse grenzen af doende geregeld door de confe rentie van Potsdam. De besluiten van deze conferentie zijn door de Amerikaanse, Engelse en Franse regering onderschreven, aldus de nota. Rusland stelt in de nota op nieuw voor met de Westelijke mogendheden besprekingen te beginnen over een Duits vredes verdrag, over hereniging van Duitsland en over een regering voor geheel Duitsland. Het ziet geen redenen om het regelen van deze kwesties uit te stellen. „Nu dient te worden uitgemaakt, of Duitsland als onafhankelijk, vre delievend land zal worden opge nomen in de kring van vredelie vende volkeren in Europa of dat een oorlogsdreiging in Europa zal blijven bestaan". De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, heeft na een onderhoud van twee uur met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Acheson ver klaard, dat het antwoord van de Westelijke mogendheden op de Sowjet-nota over de verkiezingen in Duitsland zorgvuldig moet worden opgesteld. De inhoud van de nota moet zorgvuldig bestu deerd worden, vóórdat een ant woord wordt gezonden", aldus minister Stikker. Hij deelde mede, dat hij met Acheson de Duitse kwestie en andere vraagstukken, waarbij Europa belang heeft, had bespro ken.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2