Paasfeest in Jeruzalem Eisenhower vraagt ontslag Per 1 Juni BEZOEK AAN DE TENNESSEE - VALLEY r r GEBREK AAN SCHOONHEID EN WIJDING Per autobus naar Bethlehem Mededeling Valse munters in Duitsland gearresteerd De koninklijke reis naar Amerika Marijkeklok terecht m wam Jeruzalem - eigenlijk lelijk Het heilige graj Paasfeest zonder wijding Ongestoorde Paasdagen op Sea Island ZATERDAG 12 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2010. Stralend gaat de zon in de Paastijd over 't Heilige Land op; lichtend en bloedrood fonkelend neigt zei zich 's avonds naar de aarde toe. Palestina kent geen regenachtige Paasdagen. De aarde is dan in een feestelijk gewaad gekleed. Het landschap schittert in de kleuren van de bontste bloesems en zelfs de stenen schijnen licht te geven. Ja, Palestina is waar lijk schoon in dit prille voorjaar, zowel in 't gedeelte dat thans Israël is, met zijn fraai aangelegde plan tages van cirtusfruit als in het gedeelte, dat Jordanië zich heeft toegeëigend met zyn door oeroude witte muren omgeven tuinen. Egypte V J mm f w Engeland en het Europese leger Ja meneei, V jxÏA^iv^ia^in^! WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. fTamkering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per mnairi 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE JE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Maar alle schoonheid houdt op, zodra men de grote steden be treedt. Tel Aviv, opgetrokken door bouwers die in tijdnood ver teerden, is een onaesthetische steenwoestijn. De bewoners mer ken dat nauwelijks. Ook zij ver teren in een voortdurende tijd nood in hun strijd tegen de enorme problemen, opgeworpen door een veel te snelle toevloei ing van immigranten in een staat, te arm aan middelen om de honderdduizenden nieuwe burgers binnen afzienbare tijd een behoorlijk bestaan te ver schaffen. De vertwijfeling, waarmede de duizenden doden tijdens hun Pa sen in Jeruzalem het gedekte hoofd troostzoekend naar de oude stenen van deKlaagmuur buigen, is zeker niet kenmer kend voor de stemming in Israël. Dat is slechts een oude traditie. In waarheid ziet het volk van Israël de toekomst met vertrou wen tegemoet. Dat bemerkt men, wanneer men in staat is geweest 's avonds aan de tafel van een Joods gezin, die ook bij de allerarmsten met Pasen rijk te gedekt, het feest van de be vrijding van de kinderen Israels uit de Egyptische slavernij mee te vieren. Heeft het niet in lut tele jaren tijds zijn jonge staat ontwikkeld tot verreweg de mo dernste en veiligste in het gehele Nabije en Midden-Oosten? Is Is raël niet met Turkije de enige betrouwbare factor in een ge bied, waarin bij wijze van spre ken de explosieve stoffen toren hoog liggen opgestapeld? Een volk, dat tot dergelijke uitzon derlijke prestaties in staat is, be hoeft niet te vrezen, dat het an dere problemen niet zal kunnen oplossen. Alle moderne aanwinsten, de veiligheid incluis, hebben veel van de wijding en romantiek, die in het verleden aan een pelgrim- tocht naar het Heilige Land zo'n bijzondere sfeer gaven, doen verdwijnen. De reis van de kust naar Jeru 2alem, eens een lang niet onge vaarlijke tocht per kameel, wordt au gemaakt in snelle auto's over een akelig strakke betonweg. De traditionele pelgrimage van Je ruzalem naar Bethlehem, voor een paar kwartjes in een rom melige autobus, kan bij de reizi ger slechts teleurstelling wek ken. En Jeruzalem, de Heilige Stad zelf, in feite weinig fraai, wordt met de dag lelijker. Urenlang kan men door het nieuwe, Joodse Jeruzalem rond zwerven, zonder iets ouds en fraais te ontdekken, zo snel groeit de stad. Slechts in het oude Jeruzalem, in het Arabi sche deel van de stad, vindt men schoonheid, maar zelfs daar niet overal. De bouwwerken, die er na de Kruistochten door de Christenen zijn neergezet tot de katholieke millioenenkerk op de Olijvenhof toe zijn bijna zonder uitzondering stijlloos. En dat geldt zeker voor de Kerk en het Heilige Graf op Golgotha, waarnaar in deze Paasdagen na tuurlijk alle belangstelling uit. gaat. Gebouwd in de veertiende eeuw door keizerin Helena, de moeder van Constantijn de Gro te, brandde zij in 1808 vrijwel geheel af en wat er daarna door de verschillende christelijke gods dienstige instellingen is aange bouwd. heeft de Heilige Hari Kerk gemaakt tot een smake loze opeenhoping van alle moge- Kjke stijlen en on-stijlen. Neen, mooi in Jeruzalem is kloosters, maken zich daaraan schuldig. En zo gebeurt het steeds weer, dat op het graf van Christus Mohammedaanse politie een menigte woedende, dringen de en tierende pelgrims, die on danks duur betaalde toegangs kaarten de Heilige Graf Kerk niet kunnen binnenkomen, in be dwang moet houden. Wij hebben geen absolute zekerheid. Reeds Constantijn de Grote, die de bouw van de oor spronkelijke basiliek liet vol tooien, noemde de kerk niet de kerk van het Heilige Graf, maar „kerk van de Opstanding van de Heiland". In de zin van Jezus zelf „wat zoekt gij de levenden onder de doden?" -- is de vraag van de echtheid van het graf ook zonder betekenis. Donderdagavond is bij militair deceet bepaald, dat de Egypti sche minister van binnenlandse zaken, Mortada el Maraghy Bey, gemachtigd is „naar eigen goed dunken personen te arresteren en vast te houden om de open- Het graf van Christus? Het historische graf van Jezus Chris tus in de tuin van Jozef van Ari- mathia, ligt het werkelijk onder de Kerk van het Heilige Graf? i bare veiligheid te beschermen De echtheid van het graf wordt veelal betwijfeld en zelfs ont kend. Wel zijn op de plaats van de huidige grafkerk enige rots graven ontdekt en de mogelijk heid bestaat dus, dat het graf van Jezus zich daaronder be- slechts, wat er vroeg-christelijk en Mohammedaans is. Dat kan men ondervinden op het enorme Tempelplein met zijn oud-chris telijke en Arabische monumen ten. En om romantiek te be leven, moet men een lang niet ongevaarlijke zwerftocht door de nauwe straten met de vervallen huizen van de Mohammedaanse wijk ondernemen. Is de schoonheid over Jeruza lem dus niet zo rijk gezaaid, als velen wellicht aannemen, nog minder vindt men er wijding, vooral juist nu tijdens het Paas feest. Dat heeft niets te maken met de tegenstelling Joden en Ara bieren, want van alle grenzen, die Israël met de Arabische sta ten heeft, is die met Jordanië, voor zover zij dwars door Jeru zalem loopt, het veiligst. En ove rigens zijn zowel de Israëliërs als de Jordaniërs geneigd, het de christelijke pelgrims zo aange naam mogelijk te maken. Zij wil len de Verenigde Naties geen en kele aanleiding geven de oude aanbeveling, de Heilige Plaatsen onder toezicht van de wereldor ganisatie te stellen, nog eens op te rakelen. Twee heersers in ééi. stad vinden zij al meer dan vol doende. Het gebrek aan wijding is ge heel aan de Christenen zelf te wijten. Lang vóór het Paasfeest beginnen de verschillende ge meenten. die het kerkencomplex op Golgotha, de Schedelplaats, onderhouden reeds plaatsen voor de Paasdiensten te verkopen en elk jaar blijkt weer, dat er aan zienlijk meer plaatskaarten ver kocht zijn dan er plaatsruimte is. Vooral de Grieks-katholieken, die veel geld nodig hebben voor het onderhoud van hun kerken en vindt. Maar er zijn in Jeruzalem vele oude rotsgraven en van verschillende ervan wordt be weerd, dat zij de laatste rust plaats van de Heiland zouden zijn geweest. In verband met het Paasfeest zal ons eerstvolgend nummer op Dinsdag 15 April verschijnen. Agenten van het Amerikaanse leger hebben op drie plaatsen in München een overval gedaan en zes personen gearresteerd, be schuldigd van het vervaardigen van valse tiendollarbiljetten voor de Amerikaanse bezettingsstrijd krachten in Duitsland. Onder de gearresteerden bevindt zich het echtpaar Zeberko dat, naar men aanneemt, de leiding van de ben de had. Valse biljetten tot een waarde van twee millioen wer den in beslag genomen. De gear resteerden waren bezig met druk ken op het moment van de over val en de agenten moesten zelf de machines afzetten. Men is op het spoor van deze bende gekomen, toen men in We nen valse bewijzen ontdekte, die de toonder het recht geven ac cijnsvrije sigaretten, koffie en an dere waren in Amerikaanse Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat generaal Dwight Eisenhower heeft verzocht met ingang van één Juni a.s. van zijn functie van opperbevelhebber der Navo-strijdkrachten in- Euro pa te worden ontheven. Dit houdt in dat generaal Ei- sennouwer ruunsciioocs op tud te. rug kan zijn om de nationale con ventie der republikeinse partij op 7 Juni a.s.. waarop de candi- daat voor de presidemsverk.em- gen in November e.k. zal worden SwiXVmhke0dennd?re polite WUteb hSSWSceerde namen vijf weken in beslag. Ver klaard wordt dat de tien-dollar- biljetten tot de beste imitaties behoren, die ooit zijn gemaakt. Zij werden langs fotografische weg gereproduceerd. De drukke- rii was op de tweede verdieping gevestigd van een bakstenen ge- ibouw in het kamp voor ontheem den van Föhrenwald. .-.-„v.vCv - - - - -r Vrijdag afschriften van tussen Eisenhower en de Amerikaanse minister van landsverdediging Lovett gewisselde brieven. Eisen, hower heeft Lovett twee April verzocht hem met ingang van 1 Juni a.s. van zijn functie van op perbevelhebber der Navo-strijd krachten in Europa te ontheffen. In zijn brief zegt Eisenhower z'n verzoek om ontslag op een dus danig tijdstip te hebben gedaan, dat er ruimschoots tijd is voor het aanwijzen van een opvolger. Hij schrijft verder, dat zijn ver zoek in overeenstemming is met de omschrijving, die Amerikaan se gezagsdragers hem van zijn taak hebben gegeven, toen hij ge roepen werd zijn huidige functie op zich te nemen. ,,Ik ben van me ning", aldus de generaal, „dat de speciale doeleinden, die moes ten worden vervuld en waarvoor ik ben aangezocht om ze zo goed mogelijk te doen vervullen, thans grotendeels zijn verwezenlijkt. De bevelvoering is in kannen en kruiken, onze werkwijzen zijn vastgesteld en er is overeenstem, mlng bereikt over de fundamen- te'e vraagstukken. De regeringen der Navo-landen hebben bovendien overeenstem ming bereikt over een program ma van groei en ontwikkeling der Europese vertfbdigingsgr- meenschap, gegrondvest op de jongste ervaringen en diepgaan de studie. Er zijn weliswaar nog vele moeilijkheden te overwin nen, doch met de volledige steun der Navogemeenschap, zullen deze te boven worden gekomen en het zal ondanks de nog steer"s aanhoudende dreiging van het Sowjet-communisme mogelijk zijn een geruststellende mate van veiligheid in het Navo-gebied te verzekeren. Er is alle reden om aan te ne men, dat de Navo-staten op ge slaagde wijze zullen blijven sa menwerken ter verzekering van dat ene doel: het beveiligen van de wereldvrede", aldus Eisenho wer in zijn ontslagbrief aan mi nister Lovett. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Truman aan generaal Eisen hower een lange brief heeft ge zonden. De inhoud hiervan zal echter niet worden gepubliceerd. De woordvoerder zeide verder dat Eisenhower de president had verzocht zijn ontslagaanvrage Vrijdag 11 April 1952 op het uur, waarop dit is geschied, bekend te maken. Minister Lovett heeft Eisenho wer geantwoord hem met goedkeuring van de president met ingang van 1 Juni a.s. van zijn fuctie te zullen ontheffen en hem bij zijn terugkeer in de V.S. op nonactief te zullen plaatsen. Het Witte Huis publiceerde Vrijdag eveneens een afschrift van een brief van gene raal Eisenhower aan luite nant-generaal Paul Ely, voorzit ter van de permanente Navo- groep te Washington. In deze brief zegt Eisenhower dat de re sultaten, die tot dusver zijn be reikt bij de organisatie van de hoogste bevelvoering over de Navo-strijdkrachten in Europa positief zijn. Noch in zijn brief aan minister Lovett, noch in die aan luitenant- generaal Ely maakt Eisenhower gewag van zijn voornemen om zich met de politiek bezig te gaan houden. KONINGIN BEZOEKT DE VERENIGDE NATIES. Koningin Juliana heeft tijdens haar bezoek aan het gebouw van de Verenigde Naties 'n ogen- blik plaats genomen op de zetel van de Nederlandse gedelegeerde. Daar luisterde zij aan de kop telefoon om kennis te kunnen nemen van de werking van de „vertaal-instaUatie", welke bij de V Rechts^va™!!. M. Trygve Lie, secretaris-generaal van de V. N. Staande achter de koningin de Nederlandse eedeleseorde bii de V. N„ de heer D. J. von Balluseck. Achter hem op de achtei- grond staandlderdf vin links onze minister van Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Stikken Voordat de koningin en de prins Donderdag op het Mek- Innon-vliegveld op St. Simons Island begroet werden door dui zenden vacantiegangers, brach ten zy een kort bezoek aan een van de grootste projecten, die ooit in de historie van de Ver enigde Staten is uitgevoerd. Het vliegtuig van president Truman, de „Independence" zet te 't morgens koers naar Knox- vilte in Tennessee. Door een gunstige wind werd de vlucht in slechts twee uur en drie kwar tier volbracht. Per auto begaf het gezelschap zich daarop naar de Norris-dam, een van de 32 dammen, die de eens beruchte Tennessee-rivier in bedwang hou den. Deze rivier was lange tijd een van Amerika's grootste vijanden. De gevaarlijke reus, die door de staten Virginia, Ken tucky, Alabama, Georgia, North Carolina, Mississippi en door Tennessee stroomt, maakte sinds onheuglijke tijden het leven in deze streken schier onmogelijk. Keer op keer trad de Tennessee buiten haar oevers en verwoest te het land. George Morris uit Nebraska is de geestelijke vader geweest van het machtige pro ject om de Tennessee te beteu gelen. Dertig jaar van zijn leven heeft hij gegeven aan het groots opgezette plan om door het bou wen van een groot aantal dam men de overstromingen te voor komen en het water, dat zoveel schade en ellende aanrichtte, dienstbaar te maken voor andere doeleinden. Op 18 Mei 1933, na ^eel tegenwerking te hebben on dervonden, werd begonnen met het uitvoeren van het plan. Dat was slechts enkele maanden, na dat Franklin Delano Roosevelt zijn intrede in het Witte Huis had gedaan. De 32 dammen in de rivier hebben een billioen dol lar gekost. Aan de hand van een kaart, waarop het gehele project aanschouwelijk was aangegeven, werd het koninklijk paar tech nisch over het gehele plan voor gelicht. Het bezoek duurde ongeveer vijf kwartier. PAASVACANTIE SEA ISLAND. OP Om tien over zes plaatselijke tijd is het koninklijke gezelschap aangekomen op het vliegveld Mcklnnon op St. Simons-Island in Georgia, gelegen aan de At lantische Oceaan, ongeveer 120 kilometer ten Z. van Savanna. Het vliegveld ligt op de plaats, waar vroeger een Indiaanse nederzetting was. Tegenover het" vliegveld be vindt zich een ruimte van een oud slavenhuis uit de tijd, dat slaven in Georgia nog de plan tages bewerkten. Het koninklijk paar begaf zich onmiddellijk na aankomst naar de kamers op het aangrenzende Sea Island. Hier is voor de ko ningin het met palmbomen om geven z.g. „retreat-house" gere serveerd, dat slechts enkele tien tallen meters van de oceaan is opgetrokken. Uit hun apparte menten hebben koningin en prins een prachtig uitzicht op de oceaan. Het gevolg woont in het Clois- ter-hotel, dat accomodatie biedt voor driehonderd gasten en even als alle andere hotels en pen si ons tot de laatste kamer is be zet. Er bevinden zich meer dan duizend vacantiegasten in Sea Island, terw'jl de permanente be volking uit niet meer dan tien gezinnen bestaat. De koningin en de prins heb ben ieder een bruin gedecoreerde slaapkamer en een lichtgroen gehouden salon ter beschikking. Er zijn in het retreat-house in totaal tien kamers. Vier boven en zes beneden. De koningin en de prins bewonen gedurende de Paasdagen de bovenste verdie ping. Behalve de secretaris en de kamerdienaren zullen hier prins Aschwin en diens echtge note logeren. Het retreat-house heeft zijn eigen keuken, maar de koningin en de prins hebben de wens te kennen gegeven hun maaltijden in het Cloister-hotel te gebruiken. De „tulpenclub" van de vrouwelijke inwoners van Atlanta heeft per vliegtuig hon derd verse tulpen naar Sea Is land gezonden. In de kamer van de prins prijken volle anjers. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van Sea Island, dat koninklijke gasten op dit zon. nige oord verblijven. Talrijke welgestelde Amerikanen kiezen het als hun vacantieverblijf. Koningin en prins hebben de wens te kennen gegeven hier een ongestoorde Paasvacantie door te brengen. Er zijn dan ook geen recepties of officiële diners ge organiseerd. De prins zal hier zijn hart kunnen ophalen aan zijn geliefde paardensport, die op het eiland druk wordt beoefend. De belangrijkste Europese cor respondent van de „New York Ti mes", Sulzberger, meldt uit Pa rijs dat de Britse regering heeft besloten de zes landen, die zich willen aansluiten bij de voorge stelde Europese verdedigingsge meenschap, een welomschreven en algemene waarborg te geven, dat Engeland automatisch mill taire bijstand zal verlenen, in dien deze landen een gewapendt aanval te verduren krijgen. „Di: betekent, dat Italië en West Duitsland onmiddellijk hulp var Engeland zullen krijgen, indier. zij het slachtoffer van agressie zouden worden", aldus Salzfoer ger. De bekendmaking van het Britse besluit, die omstreeks 15 April wordt verwacht, zal in Europa groot opzien baren, zc voegde hij eraan toe. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zakcr, heeft bevestigd, dat Engeland, voorstellen heeft gedaan tot eer, nauwere aansluiting bij de Europese defensie-gemeenschap. Er zal een bekendmaking wor den gepubliceerd, zodra de ant woorden van de betrokken rege ringen ontvangen zijn. U bent de zoveelste vandaag, dte Strand vraagt Hoe kan het ook an ders: zo'n kwaliteit voor die prijs! Naar A.F.P. meldt is de juiste toedracht van de zoekgeraakte klok, die koningin Juliana in Washington aan president Tru man zou overhandigen, thans bekend geworden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Weinig wind. Aanvankelijk nog weinig wind, later tijdelijk meer bewolking met kans op enkele verspreid op tredende buien. Meest zwakke veranderlijke wind. Nog warm voor de tijd van het jaar, maar in de kuststreken tijdelijk zee wind met afkoeling. ZONDAG 13 APRIL. De klok is niet bij de Ameri kaanse douane blijven liggen, zoals eerder werd gemeld. Nadat het koninklijk vliegtuig bij aan- komst in Washington was ontla- tijdens het koninklijk bezoek ook den, is het kleine kistje waarin de Marijke-klok was verpakt verkeerd afgeleverd, doordat een deel van het adres door onbeken de oorzaak ontbrak. In plaats van op de kanselarij is het kistje afgeleverd aan het woonhuis van ambassadeur Van Royen, waar 't geplaatst werd bij bagage, die niet onmiddellijk nodig wrs. De klok zal thans door bemiddeling van de betrokken autoriteiten naar de plaats van bestemming worden gebracht. v.m. n.m. Breskens 3.25 3.52 Terneuzen 4. 4.27 Hansweert 4.40 5.07 Walsoorden 4.50 5:17 MAANDAG 14 APRIL. Breskens 4.06 4.3S Terneuzen 4.41 5.12 Hansweert 5.21 5.53 Walsoorden 5.31 6.03 ZON MAAN 12 13 14 15 op onder op onder 5.50 19.32 23.01 6.04 5.48 19.34 6.30 5.46 19.36 0.23 7.09 5.44 19.38 1.34 8.06

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1