Schadeloosstelling voor oorlogmisdadigers De Duits-Joodse besprekingen Politietroepen enlhet Europese leger Kerkdiensten De Britse socialistische partij en West-Duitsland Vijf Noorse zeehondenjagers vermist ZEEPOST K.N.S.M. heeft 11 schepen in aanbouw Het raadsel rond de briefbom Hinderlijk parkeren Finse zeelieden willen staken SPORTNIEUWS BILJARTEN. AGENDA oor - TERNEUZEN. SLUISKIL. IJZENDIJKE. Havenstaking in Australië 421doden bij paniek in kerk ie Caracas ZUIDZANDE. Het hoofdbestuur van de ..Ne derlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezet tingstijd" schrijft ons: De Duitse ambassadeur heeft namens zijn regering een nota bij de Nederlandse regering inge diend, waarin schadeloosstelling wordt gevraagd voor Duitse bur gers, die na de oorlog gevangen hebben gezeten, o.a. voor Schreieder, die meer dan 70 pa rachutisten naar gevangenissen en concentratiekampen heeft laten sturen, waarvan de mees ten vermoord zijn. Voor Schreieder, die in wezen voor alles wat hij ons heeft aan gedaan 6400 dagen had moeten zitten, wordt ƒ6400— gevraagd. Onze barmhartigheid tegenover dit soort Duitsers wordt dus wel beloond, wanneer de Nederland se regering ook hier zou moeten intrappen. Tienduizenden Nederlanders zijn in de jaren 1940—1945 weg gesleept, waaronder velen alléén maar, omdat zij verdacht werden illegaal werk te doen of een ge vaar werden geacht voor de toe komst, die onder heel wat slech ter omstandigheden dan Schrei eder ca., in tuchthuizen en con centratiekampen hebben gezeten. Duizenden daarvan zijn door ver hongering en mishandeling om gekomen. De tienduizenden die zijn terug gekomen, waarvan er velen 4 of 5 jaar hebben gezeten, kregen bij wijze van smartegeld of zoals men dat met een aardige rechts term uitdrukt, wegens eemis aan levensvreugde geen cent ver goed. De pensioenen die uitge keerd worden aan de nagelaten betrekkingen van gevallen ver zetsstrijders en de uitkering via maatschappelijk hulpbetoon aan nagelaten betrekkingen van hen, die zo maar door de Duitsers zijn opgepikt, komen voor reke ning van het Nederlandse Volk. En nu durft de Duitse regering namens het „Herrenvolk", dat ons heeft uitgeroofd, dat tal van steden heeft uitgebrand en dat niet heeft opgezien tegen massa moord, ons ook nog schadever goeding te vragen, omdat wij een aantal spionnen en wat dies meer zij, die in ons land z.g. op bevel, een misdadige rol hebben gespeeld, een tijdje hebben vast gehouden met ontslag van rechtsvervolging in plaats van hen als oorlogsmisdadigers voor jaren te hebben opgesloten. Dat de Duitse regering dit spel durft spelen, bevestigt op nieuw, dat de departementen vrijwel uitsluitend bezet en be stuurd worden door dezelfde nazi's, die de wereld mee in brand hebben gestoken, waarvan wij nu nog de naweeën moeten dragen. Het zijn deze nazi's, die onze regering hebben verplicht de Haagse rechtbank en mis schien nog een of ander hof op te dragen na te gaan, of wij aan de voor het gevoel van het Ne derlandse volk krankzinnig ge stelde schade-eisen moeten vol doen. Is het niet erg, dat deze nieuw ste vinding van onze overweldi gers in 1940'45 niet zonder meer naar de prullemand kan worden verwezen? Sinds een week worden 5 voor de zeehondenvangst ingerichte Noorse schepen, die zich tussen I Jsland en Groenland moeten be vinden, vermist. In totaal zijn er ongeveer 100 man aan boord Van Reykjavik zijn 2 Ameri kaanse vliegtuigen op onderzoek uitgegaan. Zij hebben niets ge vonden. In Reykjavik wordt ge vreesd, dat de schepen verloren en de bemanningen omgekomen zijn. Het is echter ook nog moge lijk, dat zij op het ijs hun toe vlucht hebben gezocht. Men hoopt van de Amerikaanse autoriteiten op Groenland ge daan te krijgen, dat van daaruit vliegtuigen worden gezonden. Ook wordt nog gehoopt, dat de slechte radioverbinding de oor zaak is, dat men niets heeft ge hoord. De laatste tijd is het in het betrokken zeegebied zeer slecht weer geweest. 9^" HEDEN: TERNEUZEN: Axelsestr. 173, 11.30 uur: Jaarl. Algem. ver gadering van aandeelhou ders van Schockaerts Ned. Breifabriek N.V. NIEUWLIET: Stadsherberg, 10.30 uur: Aanbesteding her stel, vernieuwing en onder houd waterkerende werken van de calamiteuze Adomis- polder. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach- ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nieuw Guinea m.s. „Oranje" (29 April). Ned. Antillen m.s. „Oranjestad" (15 April). Suriname m.s. „Bonaire" (16 April). Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (12 April). Canada m.s. „Prins Willem 3" (12 April), s.s. „Rijndam" (16 April). Uit de Provincie De leider der Duitse delegatie is uit Den Haag teruggeroepen om aan dr. Adenauer rapport uit te brengen over de scherpe reac ties der delegatie van Israël op het Duitse aanbod om drie mil liard mark herstelschulden op zich te nemen. In regeringskrin gen in Bonn spreekt men zijn verwondering uit over die reac- De vloot van 64 schepen van de Kon. Nederlandsche Stoomboot maatschappij te Amsterdam, wier schepen van de Europese en Transatlantische dienst Rotter dam regelmatig met vele havens verbinden, zal in de toekomst worden uitgebreid met 11 nieuwe schepen, die thans op Nederland se werven in aanbouw zijn. Hierbij zijn 5 kustvaarders en één hiervan, de „Boreas", zal aan het einde van deze maand zijn proeftocht gaan maken. Wanneer het gehele nieuwbouw, programma zal zijn uitgevoerd, zal de totale deadweighttonnage van de vloot van de K. N. S. M, 249.590 ton bedragen. Nederlandse en buitenlandse politie-ambtenaren zoeken nog altijd ijverig naar de afzender van de briefbom, die op 31 Maart werd ontvangen door het hoofd van de Duitse onderhandelings delegatie en Joodse vertegen woordigers in Den Haag. Veel licht schijnt in deze affaire nog niet te schijnen. Het staat ook nog niet vast, of de bomaanslag op bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in verband ge bracht kan worden met het on aangename pakket, dat naar Den Haag werd gezonden. Wel zijn diverse mededelingen bij de jus titie binnengekomen, doch veel waarde kan daaraan voorshands niet worden gehecht. Het onder zoek wordt met kracht voort gezet, o.a. In de technisch-chemi- sche laboratoria van de politie van enige landen. Sommige leden van de vaste commissie voor verkeer en wa terstaat, ,in welker handen is ge steld het wetsontwerp tot wijzi ging van de wegenverkeerswet hebben er in het voorlopig ver slag op gewezen, dat het verkeer veel hinder ondervindt van op de openbare weg parkerende vracht auto's, verhuiswagens en veewa gens. Zij stelden de vraag, op welke wijze naar de mening der regering tegen cüt hinderlijk par keren kan worden opgetreden. Een parkeerverbod voor een of meer wegen zal slechts tot ge volg hebben, dat het euvel zich gaat verplaatsen naar andere wegen en een algemeen parkeer verbod gaat wat te ver. Speciaal in gemeenten, waar geen par keerterreinen kunnen worden ingericht en waar niet voldoen de garages zijn, wordt door de bevolking geklaagd over de hin der, welke men van deze vracht auto's en dergelijke ondervindt Gaarne zouden de hier aan het woord zijnde leden van de rege ring vernemen of zij bereid ls een bepaling in de wegenver keerswet op te nemen, waardóór althans aan het parkeren van zulke verkeersobstakels ln de avonduren en gedurende de nacht een einde kan worden gemaakt. ties. Men geeft hier voor, dat de Joodse delegatie van het begin der conferentie af ervan over tuigd kon zijn, dat het herstel jegens het Jodendom door Duits land niet geheel los van de Lon- dense schuldenconfrentie kan worden gezien. Deze verbinding is naar Duitse opvatting alleen reeds noodzakelijk, omdat het erom gaat vast te stelen, welke totale verplichtingen men de bondsrepubliek kan opleggen zonder haar economische struc tuur te ontwrichten. De correspondent van het dag blad „Die Welt" heeft erop ge wezen, dat de Duitse delegatie in de onderhandelingen met de Joodse wereldorganisaties betere resultaten heeft bereikt dan in die met Israël. Deze besprekingen hebben in hoofdzaak gelopen over door de Joden geëiste ver beteringen in de uitbetaling der schadevergoedingen aan Joodse erfgenamen. Over de algemene herstelbetaling van 500 millioen dollar, die door de organisaties is gevraagd, is volgens deze cor respondent tot nu toe niet onder- handeld. De Duitse pers schrijft de hou ding van Israël toe aan de bin, nenlandse moeilijkheden. Of' reserve oplegt, laat zij toch dui delijk een zekere ontstemming over de houding der Israëliërs doorschemeren. De binnenlandse oppositie te gen de Haagse conferentie is volgens de „General Anzeiger" een zaak, die de regering in Tel Aviv meester moet worden. „Wanneer men op grond der binnenlandse spanningen het overleg wil afbreken, gaat het niet aan de oorzaak toe te schrij ven aan de Duitse voorstellen", zo meent dit blad. De Düssel- dorpse „Rheinische Post" meent, dat men zich in Israël ervan be wust moet zijn „dat ook in Duits land nog vele mensen in omstan- digheden leven, die door de nazi's en de oorlog zijn ontstaan". Slechts de socialistische „Neue Presse" heeft critiek uitgeoefend op de verbinding, die door de Duitse regering is gelegd tussen de Haagse conferentie en de al gemene schuldconferentie in Londen" Het gaat hier om een morele en ginds om een commerciële schuld", meent het blad. Het sluit zich overigens aan bij het Duitse argument, dat niemand ermee gediend zou zijn, wanneer de Duitse betaalkracht zou worden schoon de Duitse pers zich enige overspannen Gisteren zijn de loononderhan delingen der Finse zeelieden vastgelopen en een totale zee liedenstaking schijnt nu onver mijdelijk te zijn. Van vandaag af, zo heeft de leider van de zeeliedenbond meegedeeld, zullen geen Finse schepen 't land meer verlaten en met ingang van Za terdag zou de staking algemeen zijn. Alle onderweg zijnde schepen zouden order krijgen de dichtst bijzijnde haven op te zoeken. VRIJDAG 11 APRIL. (Goede Vrijdag.) Ned. Herv. Kerk. Axel: 7 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 6 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Avondmaal). Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek (Bed. H. Avondmaal). Hulst: 7.30 uur Ds. J. Homan (Bed. H. Avondmaal). Sas van Gent: 7.30 uur Ds. A. C. Honders (Bed. H. Avondmaal). Philippine: 4.30 uur Ds. A. C. Honders (Bed. H. Avondmaal). Sluiskil: 7 uur Ds. Joh. W. Star- renburg (Bed. H. Avondmaal). Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d Vlugt (Bed. H. Avondmaal): 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. A. en Dankzegging). Zaamslag: 5 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Avondmaal). West Zeeuws-Vlaanderen. Biervliet: 7 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. A.). Breskens: 7 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. A.). Cadzand: 6 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. Avondmaal). Groede: 6.30 uur Ds. C. B. Boere (Bed. H. Avondmaal). Hoofdplaat: 7 uur Ds. J. Eijgen- daal (Bed. H. Avondmaal) Nieuwvliet: 7.30 uur Ds. J. v. d. Graaff (Bed. H. A.). Oostburg: 19.30 uur Ds. W. J. Fournier (Bed. H. A.). Retranchement: 7.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bed. H. A.). Schoondijke: 7 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. A.). Sluis: 6 uur: Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. A.). St. Anna ter Muiden: 7.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Bed. Heilig Avondmaal), Waterlandkerkje: 7 uur Ds. W. B. Bergsma (Bed. H. A.). LJzendijke: 7 uur Ds. C. Blo maar d (Bed. H. Avondmaal). Zuidzande: 7.30 uur Ds. H. Kuijl- man (Bed. H. Avondmaal). Gereformeerde Kerk. Hoek: 6 uur Ds. G. K. Geerds, van Gent. Gereformeerde Terneuzen: 7 Hove. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 6.30 uur Ds. Aan- geenbrug. Oud-Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 7 uur Leesdienst. Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten hebben het Duitse verzoek ingewilligd om de po litietroepen van de zes aan het Europese leger deelnemende landen onder controle van de hoge autoriteit van het Europe se leger te stellen, aldus ge woonlijk goed ingelichte krin gen te Parijs- Dit voorstel, waarvan de op zet ls te voorkomen dat een land onder de dekmantel van politietroepen een clandestien leger opbouwt, is door de juri_f dische commissie van de confe rentie van het Europese leger reeds goedgekeurd, aldus deze kringen. Mogelijk zullen Italië en de Benelux bezwaar maken tegen de aanvaarding van dit voor stel. Het A.N.P. verneemt van be voegde zijde, dat de landen van het Europese leger het voorstel nog in overweging hebben en dat de juridische commissie bezig is met de formulering, welke moei lijkheden met zich meebrengt met het oog op de juiste om schrijving van hetgeen onder politietroepen moet worden ver staan. Het is namelijk niet de bedoeling, dat de burgerlijke po litie bij het plan betrokken wordt, en een juiste definitie van „militaire politie" vormt wegens de verschillende omstan digheden in de landen een moei lijkheid, welke eerst moet wor den opgelost alvorens er sprake kan zijn van een opgeven der souvereinlteit aan een hoge auto riteit. Men verklaart tevens, dat het hier geen West-Duits voorstel betreft, maar een suggestie, die uit de besprekingen zelf ge groeid is. Men merkt tenslotte op, dat Engeland en de V. S. het voor stel niet formeel aan hun goed keuring kunnen onderwerpen, daar deze landen geen lid zijn van de Europese defensiege meenschap. EXTRA-TREINEN TIJDENS HET PAASWEEKEND. Op Donderdag 10, Zaterdag 12 en Paas-Maandag 14 April 1952 zullen de N.S. een aantal extra- treinen laten rijden. Donderdag 10 April 1952. Bergen op ZoomRoosendaal: Bergen op Zoom v. 14.20; Roo sendaal a. 14-32. GoesRoosendaal Goes v. 16.36; Kapelle-Bieze- linge stopt 16.42; Kruiningen-Ier- seke v. 16.49; Krabbendijke stopt 16.55; Rilland-Bath stopt 17.00; Bergen op Zoom a. 17-14; Roo sendaal a. 17.28. Zaterdag 12 April 1952. RoosendaalVlissingen Roosendaal v. 12.12; Bergen op Zoom v. 12.28; Kruiningen-Ierse- ke v. 12.50; Goes v. 13.02; Middel burg v. 13.27; Vlissingen a. 13.35. Roosendaal v. 15.12; Bergen op Zoom v. 15.28; Rilland-Bath stopt 15.43; Krabbendijke stopt 15.48; Kruiningen-Ierseke v. 15.57; Ka- pelle-Biezelinge stopt 16.05; Goes v- 16.13; Middelburg v. 16.35; Vlissingen a. 16.43. RoosendaalBergen op Zoom: Roosendaal v. 17.12; Bergen op Zoom a. 17.28. VlissingenN ijmegen Vlissingen v. 14-03; Middelburg v. 14.23; Goes v. 14.41; Kruinin- gen-Ierseke v. 14.52; Borgen op Zoom v. 15.15; Roosendaal v- 15.35; Breda v. 15.57; Tilburg v. 16.18; Den Bosch v. 16.41; Oss v- 16.59; Wychen v. 17.14; Nijmegen a. 17.25. Maandag 14 April 1952- Bergen op ZoomRoosendaal: Bergen op Zoom v. 17.17; Roo sendaal a. 17.29. GoesRoosendaal Goes v. 20.41; Kruiningen-Ier seke v. 20.53; Bergen op Zoom v- 21.16: Roosendaal a. 21.29. Moeder was haar kind kwijt. Groot was de consternatie ener moeder, die gisteren na 't kopen van een jurk aan één der kramen op de Woensdagmarkt tot de ont dekking kwam, dat haar drieja rig dochtertje verdwenen was. Moeder en familieleden en ken nissen gingen in alle richtingen aan het zoeken, maar het kind was en bleef weg. Ook het politiebureau bracht geen uitkomst. Daar zat wel een kind, maar niet het bewuste. Toen kwam iemand op het lu mineus idee ook eens op de Baandijk te gaan kijken, waar het verdwenen „schaap" thuishoort. En warempel, voor de deur der ouderlijke woning trof men de peuter aan, die op d'r step dwars door de drukte van het Woens- dagverkeer huistoe was „gere den". Op de vraag, waarom ze weggelopen was, antwoordde de kleine meid: „Moeder is kwijt". Het „drama" eindigde dus blij de. Toch zit er een les in, die me nigeen ter harte zal nemen: Moeders, verlies je kinderen op de markt niet uit het oog! Tankschip loopt van stapel. Naar men ons mededeelt, zal het tankschip „Dillgentia", dat voor rekening van de firma Minnaar te Rotterdam in aan bouw is bij de Tem. Scheepsn bouwmaatschappij, a.s. Zater dagmorgen tussen 10.30 en 11 uur te water" worden gelaten. Verder mag met lof genoemd worden het optreden van de Ter- neuzense Wai-Kapua Hawaiïans, o. 1. v. de heer C. Ribbens. Dit fleurige groepje met als refrein zangeres mevr. Eckhardt oogstte eveneens zeer veel bijval. De griezelklucht „Spoken in de Wilde Os", van Jack Bess, gere- giseerd door de heer F. Leroux, deed de zaal bij afwisseling grie zelen om het spook 'en daveren van het lachen om de malle situ aties, die door de medespelenden op verdienstelijke wijze ten to nele werden gebracht. Een in de pauze gehouden ver loting verliep tot grote tevreden heid van de penningmeester. Een propaganda-avond, waarop zowel medewerkenden als bezoe kers met genoegen zullen terug zien. Een ongewenste vreemdeling. Hedennacht werd door de sluis- knecht v. H. bij de politie mede deling gedaan, dat een dronken zeeman een rijwiel op de weg bij de sluiswacht van de Oostkolk had geworpen en zonder zich hier verder om te bekommeren de weg naar de Westsluis had ge vraagd. De politie, die hiervan wel iets naders wilde weten, zette de zee man achterna en wist hem nabij de Westsluis aan te houden. Als verdacht van diefstal werd hij ingerekend. Hier bleek, dat hij een 29-jarige Pool was, deel uitmakende van de bemanning van de Nederland se kustvaarder „Libelle." Het rijwiel, dat voor de woning stond van de vakwerkman der P. T. T. P. M. v. d. V., wonende in de Nieuwediepstraat, had de zeeman tot goede buit verklaard, doch na het bezoeken van café's was de Pool niet meer in staat het te berijden. Been gebroken. Ter hoogte van de bakkerij van de heer Van Hoeve in de Spoorstraat stak het 4-jarige zoontje van de heer F., die juist uit de openbare kleuterschool kwam, de straat over. Hij ge raakte hierbij onder een fiets, waardoor het knaapje een been brak. Dokter Wechgelaar die de eer ste hulp verleende, vervoerde het kind per auto naar het zie kenhuis. Kerk (Art. 31). uur E>s. J. ten OUDE LIEFDE ROEST NIET. De Engelsman Gyles Mackrell, oud-vlieger uit de eerste wereld oorlog, maakte in 1931 als eerste retour-passagier op de K.L.M.- lijn BataviaAmsterdam de vlucht mede. De vliegers van het toestel waren de heren Geysen- dorffer en Parmentier. Zij leid den hun passagiers door Amster dam en dit bezoek heeft zulk een indruk op hem gemaakt, dat hij thans, na 43 jaar in Calcutta te hebben gewerkt, de wens heeft te kennen gegeven op de reis naar Londen de Nederlandse hoofdstad nog eens te mogen zien. De heer Mackrell zal vergezeld van zijn echtgenote op Eerste Paasdag op Schiphol aankomen en op uitnodiging van de K.L.M- er.ige dagen in ons land verblij ven. In Australië zijn de haven arbeiders Woensdag voor 24 uur in staking gegaan teneinde kracht bij te zetten aan hun loon eisen. De arbeiders te Melbourne en Sydney besloten niet langer dan acht uur per dag te werken. Op 7 Mei zullen zij voor 24 uur in staking gaan, indien niet aan hun eisen tegemoet wordt ge komen. De arbeiders in de overige 56 havens zullen later hun houding bepalen. Men verwacht, dat zij het voorbeeld van hun collega's te Melbourne en Sydney zullen volgen. De employé's van de spoor wegmaatschappij van Zuid-Wales die ook over een loonkwestie in staking zijn, hebben besloten geen gehoor te geven aan het bevel van de regeringsbemidde laar om het werk te hervatten. Men vreest, dat dit besluit zal leiden tot een ernstig geschil bij de spoorwegen. Het loongeschil tussen perso neel en directie van het electrici- teitsbedrijf van Victoria is nog niet opgelost. Men zal waar schijnlijk ertoe moeten overgaan de stroomvoorziening voor de industrieën in de steden belang rijk te beperken. Paard op hol. Gistermiddag omstreeks 1 uur brak op de oprit van de Vloos- wijkstraat de buikriem van een voor 'n rijtuig gespannen paard van de vrachtrijder P. G. H. te Driewegen. Het paard schrok hierdoor en sloeg op hol. De bestuurder bleef op de bok zitten en trachtte zo goed en kwaad als het ging het paard nog te leiden. Teneinde een voor de slagerij van de firma IJsebaert staande auto te ontwijken, stuurde hij het paard zoveel mogelijk naar links en probeerde langs de trot toirband af te remmen. Hierdoor werd echter een voor de gevel van de heer J. van Wijck staand rijwiel zodanig aangereden, dat het totaal werd vernield. Het mocht H. gelukken even verder het paard tot stilstand te brengen zonder verdere ongeluk, ken te hebben veroorzaakt. Geslaagde Rode Kruis-avond. Gisteravond hield de Colonne van de Afd. Terneuzen van het Nederl. Rode Kruis een geslaag de propaganda-avond in het Con certgebouw. Burgemeester Teilegen zeide met genoegen te voldoen aan de uitnodiging deze avond te ope nen en bracht hulde aan de co lonne, die een volle zaal bezoe kers had weten te trekken, waar uit blijkt de belangstelling in het werk van de colonne en het Rode Kruis. De hoop uitsprekend, dat deze belangstelling zich verder zou demonstreren in een groei end aantal leden, waardoor de colonne haar oude plaats, als grootste in Zeeland, zou kunnen heroveren, gaf hij het woord aan de medewerkenden van de avond. Het eerste optreden in Terneu zen van de mondaccordeola en accordeonvereniging te Axel, o. l.v. van de heer Meulemeester, was zeker geslaagd te noemen, Het bleek, dat de vereniging over goede solisten beschikt. Een ver rassing was het optreden van de Mgr. Baeten consacreerde de parochiekerk. Blijde dag voor parochianen. De 8e April 1952 zal in de an nalen van de parochie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Dzendijke geboekstaafd zijn als een dag van grote vreugde en dankbaarheid. In tegenwoordigheid van zeer vele parochianen heeft de bis schop van Breda, monseigneur Jos Baeten, de nieuwe kerk in gewijd. Deze wijding werd ge volgd door een mis, die door de bisschop zelf werd opgedragen. De plechtigheden begonnen 's morgens om half negen met de zegening van het kerkge bouw. In plechtige stoet trok de bisschop rond de kerk, waarbij de reliqulieën werden meege dragen. Hierna bracht men de reli- quieën naar binnen, waar zij later in het hoofdaltaar worden ingemetseld. Toen ook kregen de parochianen toegang tot het kerkgebouw, waar zij de plech- volgen. Namens de gemeente werd de plechtigheid bijgewoond door de beide wethouders en de gemeentesecretaris. Na afloop gaf de bisschop dë gelovigen zijn zegen. Eerste Paasdag zal de nieuwe •kerk feestelijk in gebruik wer den genomen. Oudera rond ln de openbare school alhier werd de jaarlijkse ouderavond gehouden welke goed was be zocht. De aftredende leden van de oudercommssie, te weten de da mes DeesVan Hoeve en De KramerJansen, alsmede de heer J. P. de Zwart werden her kozen. Besloten werd uit de schoolkas een radio-toestel aan te schaffen, opdat de school kan deelnemen aan radio-uitzendin gen. Met betrekking tot de jaar lijkse schoolreis stelde de ouder commissie voor met de klassen 1 tot en met 3 dezelfde reis te maken als het vorig jaar, name lijk Walcheren, Zuid-Beveland, O. Z.-Vlaanderen, Zuidzande en met de overige klassen naar Breda en omstreken. Uit de ver gadering kwamen suggesties nu eens "n andere reis in elkaar te zetten voor de kleinsten, aanga- men ieder jaar dezelfde reis »e eentonig wordt, terwijl voor de groteren nog genoemd werdea een bezoek aan Rotterdam af Antwerpen. In zijn slotwoord deelde de voorzitter de heer De Zwart mede, dat in zijn plaats in het vervolg de heer J. C. Risseeww de funetie van voorzitter cal uitoefenen. Aanleg dorpsplein De defintieve aanleg van het dorpsplein, alsmede de verbe tering van enkele straten is door het gemeentebestuur ge gund aan de laagste inschrij vers, te wieten de firma Cambier te Breskens. Men is inmiddels met het werk begonnen. Bazar voor de keak. Tweede en derde Paasdag Ml Zuidzande in het teken staan van de bazar voor de nieuwe kerk. Deze bazar wordt gehoude* in de lokalen van het vereni-' gingsgebouw „Het plekje" en in een nog op te richten te*t Reeds enkele maanden is me* ijverig aan het werk om de op brengst zo groot mogelijk te doen zijn. Er is veel textiel, w,o fraaie handwerken Verder een groot aantal goe deren, welke verloot worden of op het rad van avontuur ver draaid. Er komt een theeache»- kerij, terwijl men zich ook aan olie-bollen en patates-frites te goed zal kunnen doen. Gebrek aan schoolruimte Aangezien de herbouwde CXK- sehool slechts 2 lokalen telt, is er tengevolge van de aanstel ling van een derde leerkracht "n tekort aan schoolruimte ont staan. Zolang nog geen derde lokaal kan worden gebouwd, zal ©e- bruik worden gemaakt van het verenigingslokaal in „Het plek je", waardoor de verenigingen, die van dit lokaal gebruik maak ten na de Paasvacantie weder om hun intrek zullen nemen in tigheden der consecratie konden de noodkerk aan de Mariastraat Twee en veertig personen zijn om het leven gekomen en meer dan honderd gewond bij een paniek in een kerk te Caracas. Men gelooft dat de paniek on der de duizenden kerkgangers uitbrak nadat iemand het brand-Belgische accordeonvirtuoos Mar- signaal ln de kerk in werking I cel Verbiest, die een verdiend had gesteld. extra applaus kreeg. De zes millioen leden der Britse socialistische partij zullen wor den aangemoedigd plaatselijk te debatteren over „de mogelijkheid dat een herbewapend West-Duits land zou kunnen pogen de Wes terse wereld in een oorlog te be trekken, die de vereniging van Duitsland ten doel zou hebben." Dit onderwerp wordt genoemd bi een pamflet over de buiten landse politiek, dat de partij haar leden ter bespreking heeft toe gezonden. Deze besprekingen zijn de tijd, „wanneer de socialisten de kans hebben de bestuursmacht ln Groot-Brittannië te herwin nen." Partij-secretaris Morgan Phil lips zegt in een voorwoord, dat de onderwerpen van bespreking, genoemd in dit en andere pam fletten, die reeds zijn uitgegeven of nog het licht zullen zien, „geenszins als politieke verkla ringen moeten worden opgevat" en dat „het partijbestuur noch de partij zelf gebonden zullen zijn door de meningen, die de leden naar voren zullen bren gen." In het pamflet over West-Duits land wordt o.m. gesteld: "Het is onmogelijk Europa ten Noorden en ten Oosten van de Rijn zon der Duitse deelneming te verde digen. Het is van het grootste belang dat de Westerse mogend heden een militaire organisatie opbouwen, die sterk genoeg is om een herbewapend West-Duits- land aan de Westerse kant te houden. Dit kan alleen geschie den door middel van de Noord- Atlantische Verdrags-organisatie. Het heeft geen zin te menen, dat thans stappen zouden worden genomen oiu t© beletten» clat Duitsland zijn rechten als gretu mogendheid herneemt. Het caige, dat er nu op aankomt, is te ver zekeren, dat een machtig Duits land eerder geneigd zal zijn met het Westen samen te werken dan met de Sowjet-Unie en ook, oan te voorkomen dat het zich ait- sluitend zou inspannen uit me tteven van nationale zelfzucht." DWS—GRAZ A. K. 1—3 In-tegenwoordigheid van 0000 toeschouwers heeft de Oosten rijkse eerste klasse profclub Graz A. K. Woensdagavond met 31 van DWS gewonnen. BH de rust was de stand 12. Biljartclub RV.V. In het clublokaal van de biljart club B. V. V„ café „La Belle Vue", werd gisteravond het seizoen be sloten met een z.g. eier-biljart- prijskamp, waaraan 25 personen deelnamen. De uitslag luidde: 1. C. Oppeneer 680 p.; 2. J. Kaan 670 p.; 3. J. de Mul 650 p.; 4. A. de Zeeuw 605 p.; 5. C. v. d. Broek 570 p. Tevens had de uitreiking plaats van de prijzen aan de eerst ge- classeerden in de afgesloten win tercompetitie. De winnaars hier van waren: le 4-tal B. de Klerk (gem. 4.34)2e 4-tal L. Dekker (gem. 2.90)3e 4-tal J. de Zeeuw (gem. 2.46) en 4e 4-tal P. Kouw- ijzer (gem. 2.10). De overige deelnemers ontvi* gen als herinnering aan deze avond een aardige verrassing.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2