DE EREPROMOTIE IN DE COLUMBIA UNIVERSITEIT Revolutie in Bolivia Geslaagde staatsgreep Opnieuw Zweedse communisten gearresteerd URKER-HULDE aan dc Argentijnse gezant De Koninklijke reis in de Verenigde Staten RUSSISCHE LOF VOOR KONINGIN JULIANA MARIJKEKLOK TERECHT EN WEER VERDWENEN r Winkelen Geen vorderingen in Korea r „Kent u misschien de koningin Amerikaanse padvindsters bij de Koningin Commentaar van de Daily News Beschuldiging van spi Nog 3 Italiaanse dorpjes moeten verdwijnen Nieuwe overwinning van Pinay 300.000 rheunia- behandelingen per jaar DONDERDAG 10 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2008. WEERS VER WACHTING HOOGWATER, v.m. n.m. Breskens 2.20 2.40 Terneuzen 2.55 3.15 Hansweert 3.35 3.55 Walsoorden 3.45 4.05 ZON- en MAAN- Hei Koninklijk bezoek aan Amerika en de televisie iTankering bij Abonnement: Terneuzen. Dire«teur Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De Amerikaanse radio- tpr eekster MacCreary be vond zich Zondagavond op een cocktail-partij bij de Gimbels. Daar hoorde ze van een van haar vrienden, dat zich onder de gasten een Nederlander bevond. Mac Creary ging naar hem toe en vertelde hem hoe zeer zij de koningin en de prins bewonderde en hoe ze er steeds naar verlang de eens met hen kennis te maken. dient U misschien één hunner, o/ kent U mis schien de koningin?", vroeg zij- Als U het graag weten wilt", antwoordde de aan gesprokene, „Ik behoor zelf tot het gezelschap en als U het precies wilt we ten: Ik ben de echtgenoot van de koningin"- „Juliana Louise Emma Maria Willielmina van Oranje Nassau, Koningin der Nederlanden, doch ter van een groot en algemeen geliefd souverein, gepromoveerd in literatuur en philosophic van de universiteit van Leiden, actief werkster voor de verdediging van haar landgenoten tegen de noden in een tijd van wereld depressie, die door het voorbeeld van haar eigen moed en stand vastigheid gedurende de vijf jaren van opgedrongen balling schap het vertrouwen van al haar onderdanen In de uiteinde lijke overwinning wist levendig te houden, sinds 1948 de kundige, toegewijde en populaire lands vrouwe van een vrijheidslievend en groots volk". Deze woorden, als deel van de overwegingen die hebben geleid tot het verlenen van het eredoctoraat in de rechts wetenschappen aan de Columbia Universiteit, weerklonken in de aiüa van de Columbia-univer- siteit. Zij werden uitgesproken door de vice-president, Dr Gray son Kirk. Dinsdagavond hebben koningin Juliana en prins Bernhard en leden van het gevolg vier uur Lang verbleven in het gezelschap van de hoofdafgevaardigden bij de Veiligheidsraad, onder wie ook de Russische delegatieleider Jakob Malik. Het gezelschap van 45 perso nen begaf zich te kwart voor negen naar de grote balzaal en zetten zich daar neder aan de lange tafel, welke versierd was «eet rode rozen. Ter rechterzijde van de koningin zat de Pakis taanse gedelegeerde Bokhari, die gedurende de maand April voor zitter van de Veiligheidsraad is; links de secretaris-generaal van de V. N. Trygve Lie en tegen over haar prins Bernhard tussen mevrouw Lie en de echtgenote van Warren Austin, de afgevaar digde van de V. S. Bokhari zeide in zijn toespraak dat het een voorrecht was voor de Veiligheidsraad gastvrijheid te genieten aan de tafel van een souverein. Trygve Lie verklaarde dat hl de rede van koningin Juliana van zeer groot belang achtte en vroeg de Nederlandse diplo maten of zij er zeker van waren dat de tekst in het bezit van de voorlichtingsdienst van de Ver enigde Naties was gekomen om dat hij de rede als document van de V. N. wilde laten publiceren. Na het diner onderhield de ko ningin zich gedurende vijf minu ten met de Russische gedelegeer de Jacob Malik, en in het aan- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. AANHOUDEND ZACHT, grenzende vertrek sprak zij ver volgens met alle gasten. Bij het verlaten van het ge bouw van de Veiligheidsraad tegen middernacht werd de ko ningin door een in boerinnen- costuum geklede dame, die uren lang op straat had staan wach ten, op eigen initiatief een in cellophaan gewikkeld bouquet rode en witte tulpen aangeboden. De koningin accepteerde deze spontane hulde met een gracieus gebaar. Na afloop van het diner zei Malik: „De Nederlandse konin gin is een erg gevoelige en erg aardige vrouw". Voorts sprak de koningin lange tijd met de Indonesische vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad, Palar. Voor het koninklijk paar bij de Columbia-universiteit aankwam, traden door de smalle corridor tussen de plaatsen in de aula jongens en meisjesstudenten aan, gekleed in bruine toga's met witte boorden. Het waren de leden van het universiteitskoor, die toen koningin en prins had den plaatsgenomen het „Ecce, quam boum" aanhieven. In de aula bevonden zich o.a. de broer van de prins en zijn echtgenote. Het was doodstil toen de overwe gingen, die geleid hebben tot het verleden van het eredoctoraat, werden voorgeleden: „Wij zijn trots koningin Juliana vandaag te verwelkomen, zo zeide de de ken van het Barnard College, die de koninklijke candidate voor stelde. Zij releveerde vervolgens hoe koningin Juliana de man van haar eigen keuze huwde, doch vrijwillig afstand van hem deed gedurende de jaren van oorlog, toen hij zijn krachten wenste te geven aan de geallieer de oorlogsvoering. „Zij is een monarch naar het hart van het Amerikaanse volk. Zij werkt hard en aanvaardt haar plichten met volledige eenvoud. Zij leeft het leven van 'n normale vrouw, van een moeder en van een bur- 1 geres. Zij heeft een diep reli gieus vertrouwen en aanvaardt haar taak als koningin met over gave in de dienst van haar land en van de gehele mensheid". Tot besluit van de plechtigheid in de aula zongen het universi teitskoor het lied van de Colum bia-universiteit „Stand, Colum bia". Tot verbazing van de talrijke Nederlanders, die in de aula aan wezig waren en kennelijk ook van de koningin en prins, bleek de melodie van het lied dezelfde, te zijn als van het „Deutschland schijnen Deutschland über alles". Staan de zongen alle aanwezigen het lied uit volle borst mee. Zoals in Amerika gebruikelijk, werd de plechtigheid geopend en gesloten met invocatie en bene dictie. Tijdens de receptie werd een viertal Nederlandse studenten van de Columbia-universiteit aan het koninklijk paar voorgesteld. Dezelfde eer viel een dertigtal Amerikaanse studenten te beurt, omdat de koningin de wens te kennen had gegeven in Amerika met studentei) in contact te komen. Een grote menigte studenten en belangstellenden brachten de koningin en de prins bij het ver laten van het gebouw een dave rende ovatie, terwijl men van enkele kanten „Long live Julia na" hoorde roepen. Dinsdagmiddag ontving de ko ningin in haar suite van het Wal dorf Astoria-hotel een delegatie van Amerikaanse padvindsters. De meisjes verzochten de konin gin een groet te willen overbren gen van de Amerikaanse pad vindsters aan de padvindsters in Nederland. Onder de meisjes bevond zich Renee Hamel uit Bronxville, een Nederlands padvindstertje van twaalf jaar, dat eerst tien maan den geleden naar Amerika was vertrokken. Een achtjarig padvindstertje was zo in de war door de grote eer, die haar te beurt was geval len, dat zij zich na afloop geen woord meer kon herinneren van hetgeen de koningin tot haar ge zegd had. De „Daily News" schrijft over het bezoek van het koninklijk paar: „Natuurlijk is het een genoe gen de koningin van Nederland drie weken in ons land te heb ben. Zij is innemend en hetzelfde kan gezegd worden van prins Bernhard. Wij zouden geen ogen blik koud water, azijn of iets der gelijks willen gooien over de gastvrijheid, die New York aan het koninklijk paar verleent. Echter we moeten ons niet laten verblinden door het bezoek van vorstelijke personen, hetgeen vaak gebeurt bij mensen en kranten als een gekroond hoofd deze republiek binnenkomt. De meeste van hen zijn gedu rende de laatste vijfendertig jaar alleen hier gekomen met één hoofddoel. Elk van ons weet wat dat is. Het is om het Witte Huis, de opinie van het congres en het publiek m de stemming te bren gen voor het verlenen van Ame rikaanse hulp. Koningin Juliana vormt geen uitzondering, haar land heeft het moeilijk, daar pas geleden een groot deel van het rijk verloren is gegaan. Het heeft onze hulp nodig of in elk geval wenst het deze en hoe meer hoe beter, ter wijl we dus de koningin het ge paste warmte begroeten, moeten we geen illusies hebben over de vraag waarom zij hier is. De kleinste klok van het caril lon, dat het Nederlandse volk aan het Amerikaanse volk zal aanbieden is weer terecht, of lie ver, was weer terecht. De klok, waarop gegraveerd is: „Ik, de reinste en de fijnste", was meegekomen met het ko ninklijke vliegtuig. Zij was ver voerd als diplomatieke post. Bij het uitladen van hef vliegtuig echter verschillende fouten te zijn gemaakt en tal rijlce artikelen op het vliegveld blijven staan. Toen de plechtigheid in Men dian Hillpark in Washington een aanvang zou nemen, realiseerde men zich plotseling, dat de klok niet aanwezig was. Gespannen keken de leden van het gevolg naar de processie, waarin het, ko ninklijk paar het veld betrad, of mogelijk een der adjudanten het pak meedroeg. Dit bleek echter, tot grote schrik, niet het geval te zijn. j Men moest dit wel meedelen aan de koningin. Dé hele rede van de koningin was opgebouwd op de Marijkeklok en op het laatste ogenblik kon die rede niet veranderd worden. De ko ningin deelde dit president Tru man mede en nauwelijks iemand heeft hiervan iets gemerkt. Aanvankelijk hier en daar mist, overigens veranderlijke be wolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid op tredende buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen Z.O. en Z. Aanhoudend zacht weer, VRIJDAG 11 APRIL. Opnieuw zijn Zweedse commu nisten op beschuldiging van spionnage voor de Sowjet-Unie gearresteerd, namelijk Artur Karlsson, lid van de gemeente raad en politiefunctionaris in de plaats Halmstad, in West-Zweden en Leo Fingal Lasson, een spoor wegarbeider uit Bureaa, in Noord-Zweden. Er zijn in de laatste tijd in to taal vijf Zweedse communisten, op beschuldiging van spionnage voor de Sowjet-Unie gear resteerd. Zij zullen in de tweede helft van deze maand worden be- réchL De drie anderen zijn: Lillian Ceder, Fritjof Enbom en Hugo Gjersweld. Op 't ogenblik werkt Karlsson in Stockholm bij het communis tische blad „Ny Dag". Naar verluidt is Fritiof Enboms broer, Martin Enbom, inmiddels op vrije voeten gesteld, maar de nieuwe arrestaties versterkende indruk dat Fritiof Enbom de hoofdpersoon is geweest in een omvangrijke spionnage-organisa- tle, aldus „Svenska Dagbladet". Karlsson zou een tijdlang zijn opgetreden als „reiziger in com munisme", zonder er een gewoon CTANnPV beroep bij te hebben en voorts 1 rt-rN is hij o.m. redacteur van een ZON MAAN communistisch weekblad ge- op onder op onder weest. Bij „Ny Dag" heeft hij nu April. I een betrekking die meer wordt 10 5 55 19-29 20.11 5.31 beschouwd als een pensionnering 11 5.53 19.31 21.35 5.45 lan als een beloning voor de vele 12 5.50 19.32 23.01 6.04 aan het communisme bewezen diensten. Nu en dan reisde hij nog naar Halmstad om daar zijn gemeentelijke werkzaamheden te verrichten. Volgens een ander Zweeds ochtendblad „Morgentidningen" heeft het reeds in 1949 opzien ge baard, dat Karlsson als agent van een communistische uitgeve rij met een privé-vliegtulg naar een plaats reisde, waar maar 2 gezinnen woonden, maar waar 'n waterkrachtcentrale lag. Hij zou geheime communistische verga deringen hebben geleid in Noord- Zweden, bij welke gelegenheid hij in contact kwam met Fritiof Enbom. De politie heeft Karlsson drie weken geschaduwd. Bij verhoren heeft hij alle feiten ontkend, maar volgens „Morgentidningen" is er veel bewijsmateriaal tegen hem. De nieuwe arrestaties zullen waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de rechtszaak tegen Enbom, Gjersvold en Lilian Ceder zal worden uitgesteld. De Nederlandse televisiestich ting deelt mede, dat de eerstvol gende uitzending over het bezoek van het koninklijk paar aan de Verenigde Staten zal worden ge geven in het programma van Vrijdagavond a.s. Drie in de provincie Turijn gelegen Italiaanse dorpjes zullen hetzelfde lot ondergaan als het Franse Tignes. Zij zullen onder zeventig millioen kubieke meter water worden gezet, de inhoud van een kunstmatig meer, dat zal worden gevormd om een nieuwe eleetrische centrale in het dal van Aosta te voeden. De inwoners der drie Italiaanse dorpjes Servey, Beauregard en Fornet verzetten zich echter, in tegenstelling tot de bewoners van Tignes, niet tegen de komen de onderpand van hun woon plaatsen. Zij zijn tevreden met de hun aangeboden schadeloosstel ling. Thans blijkt echter, dat de klok zich bij de Amerikaanse douane bevindt, die een hardnek kige strijd levert met het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken over het bezit van de klok en de andere artikelen. De Nederlandse autoriteiten in New York en Washington kon den de verslaggever van het A. N P niet meer medelen, waar dé kiok zich thans precies be vindt. Men meende aanvanke lijk, dat de zaak nu opgelost was, maar de douane werkt niet mee en de zaak is daarom niet zo eenvoudig. Men heeft echter wel goede hoop, dat de Marijke klok spoedig boven water zal komen. Radio New York maakt mel ding van berichten, afkomstig uit de Boliviaanse hoofdstad La Paz, waarin wordt meegedeeld, dat een revolutiepoging in Boli via succes zou hebben opgele verd. Leden van de militaire Junta, die Bolivia thans bestuurt, zouden gearresteerd zijn. In een te Washington opgevan gen uitzending van Radio-La Paz wordt medegedeeld dat leger en politie de Boliviaanse regering in de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben gezet. Er zijn slachtoffers gevallen. Volgens Radio La Paz wordt er thans in de Boliviaanse hoofd stad scherp patrouille gelopen door patrouilles van leger en po litie. Gemeld wordt dat de revo lutie op touw is gezet door de nationale revolutionnaire bewe ging, die onder leiding staat van Victor Paz Estenssoro. Estensso- ro vertoeft reeds sinds enigetijd in ballingschap te Buenos Aires. Hij heeft reeds eerder vergeefs gepoogd de Boliviaanse regering P f tP 7PttPTl Radio La Paz meldt verder: „Generaal Antonio Seleme, de vroegere minister van justitie en voor industrie en immigratie, is voorlopig tot president van Bo livia benoemd. Ook in Sure, Oruro en Cocha- bamba heeft de nationale revolu tionaire beweging de macht aan zich getrokken. De studentenfederatie heeft de inwoners van La Paz uitgeno digd zich op het centrale plein van de stad te verzamelen en me de te helpen bij het consolideren van de revolutie. Gemeld wordt dat het volk zich in de omgeving van arsenalen verzamelt en om wapens vraagt. Burgers helpen de patrouilles bij het handhaven der orde". De Boliviaanse regering die, naar gemeld, is afgezet, was als militaire Junta in Mei 1951 door een staatsgreep aan de macht ge komen. Zij stond onder leiding van generaal Hugo Ballivian. Bij de in Mei 1951 gehouden presi dentsverkiezingen behaalde Vic tor Paz Estenssoro, die door de nationale revolutionnaire bewe ging candidaat was gesteld, de meeste stemmen, dit ondanks 't feit dat hij in ballingschap bui tenslands vertoefde. Nader wordt gemeld, dat de le den van de militaire Junta van generaal Ballivian inmiddels zijn vrijgelaten. Een woordvoerder van het Amerikaanse state department zei, dat de revolutie niet onver wacht is gekomen. Het was al enige tijd onrustig in het land. Uit Buenos Aires wordt gemeld dat Victor Paz Estenssoro ver wacht spoedig naar La Paz te vertrekken, nu de coup van zijn beweging gelukt is. Uit La Paz wordt gemeld, dat de rust is hersteld. Premier Pinay heeft weer een parlementaire hindernis geno men. Met 310 tegen 238 stemmen nam de nationale vergadering een motie aan tot uitstel van '1 debat over het wetsontwerp be treffende de glijdende loonschaal tot 29 Mei. Het wetsontwerp is reeds in eerste lezing door de nationale vergadering aangenomen, doch verworpen door de senaat. Volgens A.F.P. heeft Pinay voor de stemming verklaard, dat de regering niet kon aanblijven als de motie niet werd aangeno men. De gematigd-conservatieven, radicalen, links-radicalen, een meerderheid van volksrepubli keinen en wat gaullisten steun den de motie. Tegen stemden so cialisten, communisten en een 30-tal volksrepublikeinen. Onge veer 70 gaullisten en volksrepu blikeinen onthielden zich. J Peis na uren onderhandelen, voornamelijk met de volksrepu blikeinen, was Pinay van een i meerderheid verzekerd. Koningin Juliana heeft Woens- rnorgen temidden van duizenden New Yorkers gewinkeld in het bekende warenhuis van Saks aan de Vijfde avenue. In gezelschap van twee harer hofdames verliet de koningin om ongeveer kwart vóór elf 't Waldorf Astoria-hotel en begaf zich eerst naar de ver tegenwoordigers van de Coty- parfumerieën aan de Park-ave nue. Daarna stak Hare Majesteit de straat over en kocht een kin derjurkje in een dameszaak. De koningin scheen zich uitste kend op haar gemak te voelen, terwijl zij, slechts opgemerkt door weinige voorbijgangers, in de steeds bedrijvige straten van New York rondliep. Zij bezocht verschillende verdiepingen van Saks, een van de grootste waren huizen van New York. De prins was reeds eerder ver trokken en zocht enkele oude kennissen op. 's Avonds bracht het koninklijk paar een bezoek aan een theater om de voorstel ling te zien van „The king and I. Te Genua staakten Woensdag 40.000 metaalarbeiders uit pro test tegen het ontslag van 2.000 medearbeiders wegens slapte. De Belgische kamer van af gevaardigden heeft een motie aangenomen, waarin de rege ringspolitiek van handhaving van de militaire dienst op twee jaar werd goedgekeurd. De onderhandelaars over de kwestie van toezicht op nale ving van een wapenstilstand in Korea hebben ook Woensdag geen vorderingen gemaakt- Beide partijen bleven op hun standpunt staan wat betreft de kwesties van Sowjetrussische vertegenwoordiging in een neu trale inspectiecommissie tijdens een wapenstilstand en herstel van vliegvelden. Aan het front was het in het algemeen rustig- Schepen der Verbondenen gingen voort met hun beschie ting van doelen- De communisten hebben op de bestandsbesprekingen te Pan- dat de Sowjet-Unie moet worden vertegenwoordigd in de commis sie van neutrale landen, die toe zicht zou moeten houden' op de naleving van een wapenstilstand in Korea, te laten varen, indien de Verbondenen afzien van de eis dat tijdens een bestand geen vliegvelden mogen worden aan gelegd. Dit is door de geallieerden afgewezen MARINE VAN DE V.N. IN ACTIE. Het 45.000 ton metende Ameri kaanse slagschip „Iowa" is in ac tie in de Noordkoreaanse wate ren. De Britse torpedobootjager „Cossack" heeft doelen in het ge- Burgemeester G. Keyzer van Urk en zijn blonde dochtertje Puck brachten gisteren een be zoek aan de Argentijnse gezar.t, de heer A. R. M. Valenzueala, om deze diplomaat namens de Urker bevolking te danken voor hetgeen hij deed voor het welzijn van de vissers in Argentinië. Zoals men weet werden deze Urkers aangemonsterd door de Belgische zakenman G. van Ise- ghem om vissersschepen naar Argentinië te varen. Door een arbeidsconflict de vissers wil den niet op Zondagen werken verbrak de Belgische werkgever het accoord. Op uitnodiging van de Argen tijnse gezant is burgemeester Keyzer toen naar Argentinië ge vlogen om te trachten het geschil bij te leggen. Dit is niet gelukt, doch wèl is er een gerede kans, dat de Urkers in het nieuwe land een behoorlijk bestaan zullen krijgen. In een map, waarop het Urker wapen, een vis op een schild, was aangebracht, heeft Puck Keyzer aan de gezant een oorkonde in versvorm als hulde en dank voor diens bemiddeling en hulp over handigd. De oorkonde werd ge- caligrafeerd en getekend door de gemeente-architect van Urk, de heer J. H. van der Spek, die in 4 verzen de daden van de heren Valenzuela en Keyzer schreef Een bouquet Hollandse tulpen begeleidde deze hulde. SCHROOTSMOKKEL AAN NED.—BELGISCHE GRENS. moendjon voorgesteld hun eis, i bied van Wonsan beschoten. Aan de Nederlands—Belgische grens is 'n nieuw soort smokkel ontstaan; die van schroot. De douaniers hebben thans handenvol werk om deze smok kel de kop in te drukken. Mees tal wordt 't oude ijzer per fiets over de grens gebracht naar Bel gië, waar de prijzen voor dit schroot heel wat hoger zijn dan in Nederland. Het is verboden, dit schroot uit te voeren. De smokkel is dermate winst gevend, dat men zich niet ontziet soms diefstal te plegen om aan oud ijzer te komen. Op 'n vracht je van pi. 50 kilo schroot, per fiets over de grens gebracht, wordt gemakkelijk 14 winst ge maakt. Bovendien staat even over de grens nabij Esschen een sneioven, waar het oude ijzer in verdwijnt, om te worden omge smolten. Zodoende kan dan niet meer worden nagegaan, waar 't ijzer vandaan komt of hoeveel het is geweest. In Januari is te Amsterdam opgericht de „vereniging tot steun aan rheumatiekbestrjj- ding, die los staat van de .Ne derlandse vereniging voor rheu- matiek-bestrij ding. De Amsterdamse vereniging stelt zich ten doel: bevordering van het onderzoek van de ven- schillende vormen van rheuma- tiek; afleiding en verpozing van ernstige- rheumatdek-patenter en het 'bouwen van een speciale rheuma-kliniek in de hoofdstad. Het centrum van de rheuma- tiekbestrijding in de hoofdstad is gevestigd in het instituut voor physische therapie (direc teur Dr J. van Bremen), dat 3 dependances heeft in de stad. De capaciteit van deze inrich tingen is echter niet voldoende voor de behandeling, die de 7 tot 8000 nieuwe patiënten en dc 2 tot 3000 „recidivisten" per jaar nodig hebben. Behandeling in een speciale kli niek, waar ook nazorg mogelijk is, is gewenst. De rheumatick is de derde volksziekte in Neder- land. Twintig procent van het uit gekeerde ziekengeld gaat naar i rheumatieklijders.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1