Korea-ambassadeurs Weinig rijkdom en veel vrijheid" Mening der Duitsers over de bezettingstroepen Binnenlands nieuws Truman over zijn „punt vier" programma Proces tegen twee Duitse joden pers De Amerikaanse het Koninklijk bezoek over Ultimatum aan Nederlandse bakkersbond De „oude** C-compagnie eindelijk op weg naar huis Aanvuilmgsdetachement naar Korea vertrokken De onderhandelingen in Korea Bradley over Korea President bevolkingscommissie der V. N. sprak in ons land Ondergang van Engels dorp De Indonesische regering en de daglonersstak'iig Gezamenlijke douane-controle bij Wernhout-Wuestwezel De Duits-joodse besprekingen over de schadeloosstelling Het vraagstuk der Nederlands-Belgische waterwegen Overwinning van Labour in Lancashire De „oude" hap is eindelijk aan boord, zo schrijft de oorlogscorre spondent kapitein B. M. Koster uit Japan. Deze voormalige C-compagnie heeft veel pech gehad met het re patriëren. Na 4 Januari werd 15 Februari als vertrekdatum ge noemd, toen 16 Maart en niemand kon geloven, dat op 23 Maart de boot heus vertrok. Als de troep thuiskomt, is ze meer dan 13 maanden weg geweest en dat is als men Korea achter de rug heeft geen sinecure. Doch de stemming is best en een of ande re grappenmaker heeft dit deta chement „mot" genoemd, hetgeen de afkorting is van: „Meijers on geregelde troepen". De 1ste luitenant der cavalerie J. W. Meyer uit Leiden is de com mandant van de 157 repatriëren de Korea-gangers. Hij is best te spreken over het moreel en de houding van de troep. Luitenant Meyer, die in Korea geruime tijd het bevel voerde over een com pagnie, heeft aardig wat grijze haren gekregen in Korea en van dat heen en weer trekken met de troep van het bataljon naar de divisie-achterhoede en eindelijk 'per trein naar Poesan en per boot naar Sasebo en van Sasebo per trein naar Kure en dan in Kure aan boord! In Sasebo hebben we enige da gen bij de troep doorgebracht. Om beurten kwamen de mannen van de „oude-compagnie" vragen of ze nu heus weggingen. Korpo raal Zouwen uit Rotterdam merkte bij de vraag tevens nog op: „Wij zijn allemaal een beetje gek, kapitein. U bent een paar maanden korter in Korea dan wij. Ken u het ook al een beetje merken?" Dan komen ze los en de meeste opmerkingen zijn dik wijls raak, hoewel ze niet alle maal geschikt zijn om in de krant af te drukken. Een grote pechvo gel is sergeant Hoogendam uit Noordwijk. Hij had al lang thuis kunnen zijn. Hij werd gewond naar het hospitaal in Tokió ge bracht. Nadat hij weer de oude was geworden, werd hij op 9 Fe bruari uit het hospitaal ontsla gen. Hij mocht meteen naar huis, doch omdat de troep toch de 16e aan boord zou gaan, ging hij lie ver met zijn oude wapenbroeders mee. „Ik ging even naar Korea terug. Ik zit nu nog hierHij zit nu aan boord en elk uur varen is een uur dichter bij huis. Een van de eerste Korea-gan gers is de adjudant-onderofficier verpleger H- v. d. Wijer uit Utrecht. Hij behoorde tot de eer ste „hap", die op 26 October 1950 met 650 man aan boord stapte om naar Korea te gaan. De adjudant vond de saamhorigheid toen groter dan nu en volgens hem kwam dat, omdat do troep toen als een volledige eenheid weg ging. Men leerde elkaar reeds aan boord kennen. Nu komen er steeds plukjes en als de nieuwe linge ingeburgerd zijn, gaat de andere groep al weer naar huis. De adjudant heeft nooit spijt ge had van zijn reis naar Korea, of schoon het vooral in het begin heus geen luxe-leven is geweest. Nu staat er een mooi tentenkamp bij het bataljon, dat de „oude hap" nooit gekend heeft. Sergeant-majoor De Jong, de administrateur, woont tegen woordig in Zundert. Er wordt be weerd, dat zijn huis te bereiken is met de polstokdienst. Boven dien beweert adjudant Van de Weijer, dat Zundert de enige plaats in Nederland is, waar 's avonds de kerktoren wordt inge haald, omdat men bang is, dat hij anders gestolen zal worden. Ser geant-majoor De Jong lacht maar. Hij is 31 jaar en heeft 26 voor pensioen meetellende dienstjaren. Dat komt, omdat zijn tijd bij het K.N.I.L. dubbel telt. Hij is blij dat hij weer naar huis gaat, naar zijn vrouw en 4 kinderen. Niet minder blij is sergeant majoor Hotsman uit Vlissingen. Hij komt met een mooie sik (de trots van het bataljon) en 10 kilo zwaarder thuis. De sik blijft een dag aan zijn kin hangen, opdat de familie en de geburen gelegen heid krijgen eraan te trekken en de zoon het strikje, dat hij zorg vuldig heeft bewaard, om de baard van pa kan binden. Na de ze ceremoniën gaat de sik er af. Dan is het Korea-tijdperk achter de rug. De „10 kilo toename" heeft hij te danken of te wijten aan die heerlijke „Koreaanse berglucht". Thuis zal hij die ki lo's er wel weer aftippelen. Dit is een beeld van de stem ming onder „Meyers ongeregelde troepen". Jongens werden harde kerels, mannen ondergingen een levenservaring, die weinigen zul len kunnen begrijpen en al deze Korea-gangers zjjn een tikkeltje jonger dan zij er uit zien. Neer- lands ambassadeurs komen te rug Van Schiphol is gisteren een aanvullingsdetachement van 25 Nederlandse vrijwilligers per K.L-M.-vliegtuig naar Korea ver trokken. Het detachement, dat op 15 April door een tweede van ge lijke grootte zal worden gevolgd, staat onder commando van eerste luitenant F. J. F. M. Weyn Ban- ningh uit Groenlo, die reeds eer der bij het Nederlandse detache ment op Korea heeft gediend. De totaal-sterkte van het N.D.V-N. zal hierdoor op 750 man worden gebracht. In de tweede helft van Mei vertrekt uit Rotterdam per schip een aflossingsdetachement ter sterkte van 250 man. Bij al deze eenheden bevinden zich ver scheidene oud-leden van het Ne derlandse detachement, die voor de tweede keer hebben getekend. ï>e onderhandelaars, die de kwestie van toezicht op een wapenstilstand bespreken, zijn Dinsdag slechts 4 minuten bij een geweest, daar er geen nieu we voorstellen te berde wenden gebracht. Op een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel van Ma con (in de Amerikaanse staat Georgia) heeft generaal Omar Bradley, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, ver klaard goede hoop te hebben op een vreedzame regeling in Korea. Het verwezenlijken van de Amerikaanse militaire politiek op lange termijn versterkt de Ame rikaanse positie bij de onderhan delingen in Korea en vermin dert de kans op een totale oorlog, aldus de generaal. Over het toelaten van de Sow- jet-Unie als neutrale waarnemer een van de drie punten, waar over in Panmoendjon nog geen overeenstemming is bereikt zei generaal Bradley, dat de Ver. Na ties „gedurende 20 maanden in Korea Sowjet-Russische mate riaal tegenover zich hebben ge vonden". „De oorlog zou in Korea niet mogelijk zijn geweest, als de Sowjèt-Unie niet modern oor logsmateriaal had verschaft" en „de Chinese interventie zou in eenstorten, als zij niet door de Sowjet-Russische industrie ge zonden munitie gaande werd ge houden." Hij bracht hulde aan generaal Ridgway, die de „zware onderhan delingen met de communisten met zoveel geduld als menselij kerwijze mogelijk was, heeft ge voerd". „Een enorme krachtsinspanning voortkomend uit een constructief besef, kan Europa niet haar oude plaats teruggeven, maar kan haar hoogstens een eervolle plaats ver zekeren met weinig rijkdom en veel vrijheid", zo sprak prof. Al fred Sauxy uit Parijs, president van de bevolkingscommissie van de Verenigde Naties, die op uitno diging van het instituut voor so ciaal onderzoek van het Neder landse volk in de rijksuniversiteit te Utrecht het woord heeft ge voerd. „Elke emigratie werkt sterk se lectief', had hij tevoren betoogd, In de „Washington Post" schrijft Malvina Lindsay: De koningin, die hier verleden week voor een officieel bezoek arriveerde, weet en beseft heel goed, dat een gekroond hoofd in de huidige wereld méér nodig heeft dan alleen een kroon. Koningin Juliana lijkt een voor beeld te vorimen voor alle komen de koningen en koninginnen, want zij die beschouwd wordt als de meest intelligente van alle Europese vorstinnen, begrijpt dat er een tijd komt, waarin de massa zich niet meer zal ver gapen aan de glans en schittering van een koninklijke stoet en zelfs voor de tradities waarin het ko ningschap wortelt, slechts een matige (belangstelling zal tonen. Zij weet, dat in een snel verande- rende wereld óók de gekroonde hoofden met hun tijd mee moeten gaan. Zij kunnen er niet langer mee volstaan slechts een symbool te zijn, maar moeten het ontwik kelde publiek duidelijk weten te maken, dat zij de tekenen des tijds verstaan. Beroofd van hun persoonlijke macht, zullen zij zelfs hun per soonlijke invloed verliezen wan neer zij niet met de traditie dur ven breken en over de hierdoor gestelde grenzen heenzien. De vrienden van koningin Ju liana beweren, dat een van de redenen, waarom zij haar kinde ren naar de werkgemeenschap van Kees Boeke heeft gestuurd, déze is, dat zij verwacht dat er een geheel nieuw Europa zal ont staan. Zij beseft, dat in dit nieu we Europa alle jongeren, dus ook prinsessen, met elkaar leren om gaan en reeds nü vertrouwd moe ten raken met de democratische beginselen. Velen, die in de komende dagen koningin Juliana zullen zien en horen, zullen zich verheugen over haar toewijding aan haar gezin en haar uitstekende ver standhouding met haar volk. Ook zal het hen opvallen, welk een waardige dochter zij is van haar moeder, koningin Wilhelmi- na, een andere beroemde telg uit het Huis van Oranje, dat als de oudste regerende Europese dy nastie geldt. Enkelen, die veel uiterlijk ver toon verwachten, zullen wellicht in hun verwachtingen teleurge steld worden, want hoewel konin- gin Juliana zich bij voorkeur mo dern kleedt, zoekt zij het niet in het uiterlijke. Ofschoon zij groot respect heeft voor de waardigheid van haar hoge ambt, voelt zij weinig voor de etiquette en zij heeft het hof ceremonieel dan ook tot 't uiter ste beperkt. Wij allen verheugen ons erover een koningin te mogen begroe ten, die de moed had gevolg te geven aan de uitdrukkelijke wens van haar moeder, dat zij een kind van haar tijd zou zijn, die toegreep-dat elke generatie een reactie vormt op de vorige en die haar kinderen er daarom op voor bereid de komende wereld op hun eigen manier tegemoet te treden. Velen onder ons zullen zich misschien herinneren, dat het ko ningin Juliana was, die de moed had zich bij haar ambtsaanvaar ding de vraag te stellen welke al le waarlijk hoogstaande vorsten en vorstinnen al vele generaties lang heeft bezig gehouden: „Wie ben ik, dat ik dit ambt mag be kleden?" „omdat juist de direct bij de pro ductie betrokken krachten ver dwijnen (landbouwers, mijnwer kers. Daardoor worden de lasten voor de overblijvénden ver zwaard. Er is niet alleen de zorg voor ouden en gebrekkigen, maar de algemene kosten van een mo derne staat zijn aanzienlijk. In Frankrijk bedragen deze laatste ongeveer een derde van het na tionale inkomen. Dit betekent, dat als er een man bijkomt met een productiviteit minder dan een derde van de gemiddelde produc tiviteit, dit voor de gemeenschap nuttig is. Dit essentiële verschijn sel is weinig bekend. Het zou van belang ziin het aantal jonge ar beiders te verhogen om de vaste lasten over een groter aantal te verdelen. De veroudering der be volking werkt reeds nadelig op de productiviteit. Emigratie behoeft niet een gunstig effect op de werkgelegenheid te hebben. Concluderende zeide spr. o.a.: „Europa wordt bedreigd door overbevolking en een economi sche stremming tengevolge van de emancipatie van overzeese landen en het verliés van privi leges". „Het is een illusie voor Europa aan de mogelijkheid te geloven van een vredig leven dank zij de uitstoting van enige millioenen van haar kinderen". „Het kapitaal van Europa, d.w. z. de technische en culturele ca paciteit, moet ten dienste worden gesteld van nieuwe taken, die vóór alles vergroting van de na tuurlijke omgeving meebrengen1 „De verschillende beleggingen of de verschillende vormen van vooruitgang moeten worden gese lecteerd naar het gezichtspunt van het belang van de Europese gemeenschap en niet volgens het gezichtspunt van de rentabiliteit van de ondernemingen". „De tolunies moeten zich op hét zelfde principe baseren en in de eerste plaats worden toegepast op de sectoren, welke gevoelig zijn voor 'n uitbreiding van de werk gelegenheid of de export". Het alternatief was volgens prof. Sauvy te blijven leven op wat men verworven heeft en op de Amerikaanse hulp met verlies van de krachtigste elementen. „Wii krijgen dan over enige tijd een oud Europa, dat langzaam wegkwijnt of inslaapt. Rust is echter niet verzekerd, want zon der een grote uitbreiding van de werkgelegenheid zijn er sociale onlusten te vrezen. Bovendien zijn het communisme en de Sow- jet-Unie geduchte concurrenten, die ons evenwel in de goede rich ting kunnen duwen. Ieder jaar neemt de productie van de Sow- jet-Unie met 10 15 pet toe. Hoe zal de toestand over 20 jaar zijn? De Engelsen zijn als bezet tingstroepen in Duitsland nog altijd het meest in aanzien, zo heeft een onderzoek van het Duitse instituut voor meningson- derzoek uitgemaakt. Op het ogenblik, waarop de omschakeling van bezettings troepen naar bondgenoten voor de deur staat, heeft het insti tuut nagevorst aan welke be zetters de Duitsers de minst onaangename herinneringen behouden. De Engelsen, die vooral in het begin in Duitsland goed stonden aangeschreven, doch later de zware psycholo gische druk van de ontmante lingen in het Ruhrgeibied heb ben moeten ondergaan, hebben zich slechts volgens 11 procent der ondervraagden „zeer on aangenaam" gedragen. 26 Pro cent vond hun aanwezigheid „onaangenaam". 16 Procent (blijft echter aangename herin neringen aan de Engelse solda ten behouden- Voorts heeft bijna de helft der ondervraagden bekend, dat zij van de aanwezigheid der Britten niet veel hebben gemerkt- De grootscheepse hulpverlening, die de Amerika nen in de na-oorlogse jaren hebben geschonken, heeft hun soldaten nog niet naar het eerste plan kunnen brengen. Weliswaar toonden de Duitsers zich gevoelig voor de chocolade en de koffie, maar de zelfbe wustheid der blanke en de on stuimigheid der zwarte Ameri kanen heeft de schaal toch naar de negatieve zijde doen doorslaan- De helft der onder vraagden bleek onaangename of zeer onaangename herinne ringen aan hen te hebben. 15 Procent is best met hen uitge komen. In het Westen hebben de Franse soldaten het minst te schenken gehad. Zij liggen dan ook met grote achterstand achteraan in de Duitse appreciatie. Dertig pro cent der ondervraagde Duitsers noemt de herinnering aan de „poilijs" „zeer onaangenaam", 35 procent „onaangenaam". Daarentegen behoudt slechts 6 procent der Duitsers prettige herinneringen aan hen. Zij kunnen zich troosten met het besef, dat de sympathie voor de Russen nog minder is. Driekwart der ondervraagden had hoogst onprettige ervarin gen met de rode soldaten, een kwart „onaangename" en slechts één procent omschreef zijn ervaringen als „aange naam". Dit laatste kan eigenlijk alv leen nog maar verwonderen, daar de vragen omtrent de sympathie voor de Russen slechts konden worden gericht tot vluchtelingen uit Oost- Duitsland. Een langzame, doch onweer staanbare grondverschuiving dreigt het dorpje Jackfield in West-Engeland, dat 700 inwoners telt, in de rivier de Severn te slepen. De muren van winkels en hui zen bij de rivier vertonen scheu ren en gaan overhellen. De hoofd straat van het dorp vertoont eveneens scheuren. Reeds hebben zes gezinnen het dorp verlaten en maatregelen worden genomen om nog 200 personen te evaeuëren. Een gemeentelijke functionaris heeft verklaard, dat de moeilijk heden bijna zeker zijn veroor zaakt door niet meer in ontgin ning zijnde kleimijnen onder het dorp, die volgelopen zijn met water. In zijn eerste vergadering heeft het nieuwe Indonesische kabinet besloten aan de sta- jkende dagloners bij de over heidsinstantie in West-Java 'n voorlopige toelage uit te keren op de voet van de toelage, die aan soortgelijke werkers -bij de -centrale regering wordt uitbe taald. Dit brengt het minimumloon van deze daggelders op ruim 4 rupiah per dag. Er zal een commissie worden ingesteld om de toestand in andere gebieden te bezien. De douane-controle aan de Ne derlands-Belgische grens te Wernhout-Wuestwezel zal in de komende zomer aanzienlijk worden vereenvoudigd, zo deelt de A.N.W-B- mede. Deze controle zal dan name lijk door de Nederlandse en Belgische douane, de mare chaussee en de rijkswacht ge zamenlijk geschieden. Het verkeer, -komende uit de richting Zundert, zal langs een nieuwe wegomlegging zonder onderbreking achter het grens- kantoor Wemhout worden om gelegd en uitsluitend te Wuest- wezel worden gecontroleerd- Het verkeer uit de richting Antwerpen zal zonder te stop pen het grenskantoor Wuest- wezel passeren en te Wemhout door de instanties worden ge controleerd. Deze vereenvoudigde controle, welke in het kader van de Be- nelux-.samenwerking wordt doorgevoerd, betekent voor het internationale personen- en speciaal ook voor het vracht vervoer een grote verbetering- WAARSCHUWING VOOR KAMERVERHUURDERS. Een kleine 36-jarige man met lichtkrullend, -blond haar en een veel te wijd boord, zo meldt de Amsterdamse recherche, heeft zich de laatste tijd in diverse steden van ons land bij kamer verhuurders gemeld en verteld, dat hij ambtenaar bij de Ne derlandse spoorwegen (soms ook bij de P.T.T. was overgeplaatst Daarna bespreekt hij een kamer en vraagt enig geld telleen, om dat hij een pakket dekens en la kens kan kopen. In enkele ge vallen zou hij een lening zijn aan gegaan onder het voorwendsel, dat hij geen geld had om zijn ba gage van het station te halen. Tenslotte wordt 'hij er nog van verdacht zich en passant aan diefstal (b.v. van een horloge) te hebben schuldig gemaakt. Na zijn vertrek heeft geen der ka merverhuurders hem terug ge zien. De naam van deze man is Hen- dricus Gerardus Teunen. Hij heeft zich echter telkens onder President Truman heeft op "n conferentie van vooraanstaande personen uit landbouw en indu strie verklaard, dat de Verenigde Staten niet kunnen blijven be staan als „een eiland van wel vaart ln een zee van menselijke ellende". „Door de vorderingen van de wetenschap", aldus de president „kan de mensheid nu voor het eerst in de geschiedenis armoe de, onwetendheid en ellende van de aarde wegvagen. Dit kan echter alleen geschieden, als de vooruitgang van de wetenschap gepaard gaat met politieke vrij heid- In de handen van de „totali- tairen" kan de wetenschap wor den gebruikt om de beschaving te vernietigen. De volken van Azië en Afrika hebben verna men, dat zij geen honger en ge brek -beh-oeven te lijden en niet ziek 'behoeven te zijn. Ook hebben zij gehoord over de idealen van politieke vrijheid en zelfbestuur- Zij willen niet, dat bun natuurlijke rijkdom men nog langer worden ge ëxploiteerd in het belang van buitenlanders en evenmin in 't belang van het Russische im-( perialisme. Zij willen hun hulp bronnen tot hun eigen welzijn ontwikkeld zien- Dit is goed. Het houdt een geweldige belofte in", aldus de president, „maar ook grote gevaren. Zulk een bewe ging kan gemakkelijk worden misleid. Communisten of re- actionnairen kunnen de hoop en de aspiraties van deze volken uitbuiten. Agitators kunnen wanordelijkheden en -bloedver gieten teweegbrengen. Wij moe ten alles doen wat wij kunnien om dat te voorkomen. Wij wil-, len de volken van deze gebieden helpen, hun onze methoden bij brengen ter ontwikkeling der hulpbronnen. Als we de mensen van het Oosten een evenwichtig diëet kunnen geven drie goede maaltijden per dag inplaats van de paar handenvol rijst, die de meesten hunner nu hebben, dan kan dat van méér invloed op het wereldbeeld zyn dan alle le gers en veldslagen in de geschie denis". Midden April begint in Mün- chèn een proces dat in de verant- woordelijke politieke kringen der bondsrepubliek als een hoogst pijnlijke aangelegenheid wordt beschouwd, omdat de verhouding tussen Duitsers en de nog weini ge in het land levende Joden mee in het geding is gebracht. Be klaagd zijn twee Joden, die na de oorlog in Beieren vooraanstaan de plaatsen hebben ingenomen: dr. Philipp Auerbach, hoofd van het Beierse bureau voor schade- herstel jegens om hun ras ver volgde personen, en dr. Aaron Ohrenstein, de rabbijn van Beie ren. Auerbach, Hamburger van geboorte, is na de oorlog een der hoofdfiugeren van het Beierse politieke leven geweest. Hij ge noot in de gehele bondsrepubliek de faam van „eerste Jood" van Duitsland en werd zelfs „onge kroonde koning van Beieren" ge noemd. Hij was in 1942 door de Franse politie aan de Gestapo overgeleverd, kwam in Ausch witz en later in Buchenwald. Toen hij daar bevrijd werd, be gon hij zijn politieke carrière bij het landelijke bestuur in Düssel- dorf. De Engelse bezetting heeft hem in 1946 ontslagen, daar hij de doctorstitel voerde zonder daartoe gerechtigd te zijn. Toen verscheen hij in Miinehen, waar zijn merkwaardige carrière be gon. Een jaar geleden heeft deze echter plotseling een einde genomen, toen in zijn boeken on- regelmatigheden tot een totaal van zes millioen mark werden ontdekt. Niet dat deze in de zak ken van Auerbach waren ver dwenen, maar zij waren volgens Auerbachs grote tegenstander, de Beierse minister van justitie dr. Joseph Müller, in handen ge speeld van mensen, die generlei recht op schadeherstel konden doen gelden. De opperrabijn is ervan beschuldigd, dat hij zou hebben medegewerkt aan het vervaardigen van valse papieren, die de onregelmatigheden moes ten dekken. Auerbach zelf wordt beschuldigd de nodige steekpen ningen te hebben geïnd. Een jaar lang is in Beieren een politieke strijd rond het geval gevoerd. Een pijnlijk intermezzo heeft vorige week het begin van het proces 2 weken vertraagd. De verdediging had namelijk uit stel gevraagd wegens „vooringe nomenheid der rechters". De president der rechtbank en zijn twee raadsleden blijken namelijk lid van de N.S.D.A.P. te zijn ge weest. Bovendien meent de ver dediging, dat het proces niet zonder de toestemming van de Amerikaanse bezetting kan plaats hebben. De Israëlische delegatie heeft nog geen besluit genomen over haar terugkeer naar Israël. De besprekingen tussen de Israëlische en West-Duitse de-, legaties zijn opgeschort. Ver wacht wordt, dat de delegaties heden op Paasrecès zullen gaan. De onderhandelingen zullen dan midden Mei worden hervat. Een zegsman van de Israli- sche delegatie deelde mee, dat hij niet kan zeggen, of zijn de legatie in Mei in Wassenaar zal terugkeren- Het is echter mogelijk, dat men in een ander land bijeen komt- Hij herhaalde, 'dat de Is raëlische delegatie op pijnlijke wijze verrast was door de me-) dedeling, dat de Duitsers hun regering zullen voorstellen een schuldverplichting van 3 mil liard marken te erkennen. De Israëlische delegatie had haar aanspraken op 4200 millioen marken gefixeerd. Het door de Duitsers genoem de bedrag wordt door Israël on bevredigend geacht. Voorts toe- treft het hier een theoretische- erkenning van de schuldver plichting en niet een voorstel tot betaling van dat bedrag. Dat wil zeggen, dat de Duitsers straks kunnen komen met een percentage van het bedrag van 3 milliard marken, dat Duits land wil betalen. Met het voorstel tot de theo retische erkenning van de schuldverplichting kan de Is raëlische delegatie geen genoe gen nemen- een valse naam aangediend, zo als Jo Lama, Van der Heuvel. Lammers en Lamers. Hij wordt thans gezocht door de politie te Haarlem-, Zuilen, Naaiden, Til burg en Eindhoven. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS MIJNONTPLOFFING. Gistermorgen zijn te Eindhoven onder grote belangstelling drie van de vier slachtoffers van de mijnontploffing in de Oirschotse hei, de 26-jarige C. Pruijmbootn en zijn twee dochtertjes op het St. Catharinakerkhof in Eind hoven ter aarde besteld. Honderden bewoners van de woonwagenkampen te Eindhoven en veldhoven, zowel mannen als vrouwen, vergezelden het stoffe lijk overschot der omgekomenen van het binnenziekerihuis naar de St. Catharinakerk, waar ka pelaan Teulings een gezongen requiem mis opdroeg. Na de ab- soute vertrok de lange stoet naai het kerkhof aan de Edenstraat. Hier speelden zich hartverscheu rende taferelen af met heftige uitbarstingen van smart en droe fenis, toen de drie lijkkisten in de grote groeve werden neergela ten. Met 'n défilé langs het graf door de woonwagenbewoners werd de aangrijpende plechtig heid besloten. Na het Paasrecès zullen de senatoren Buisseret en Dehous se de regering interpelleren over het vraagstuk der Neder lands-Belgische waterwegen. In een nota wijzen de senato ren er op, dat sedert Juni 1951 geen enkele voortgang is ge maakt met de onderhandelin gen. De commissie Van Cauwelaert Steentoerghe is ter ziele", zo heet het hierin, „en de -beide voor zitters, die door hun regeringen worden aangewezen om de be sprekingen voort te zetten, heb ben geen enkel resultaat toe reikt". Het blijkt zelfs aldus de nota. dat 't geschil een ernstiger ka rakter heeft gekregen in ver band met de plannen, die van Nederlandse zijde bestaan met betrekking tot het gebied der waterwegen. Naar de heren Buisseret en Dehousse verder betogen, maakt het van kracht worden van het plan-Schuman de verbetering van de verbin dingen per water tussen België en Duitsland noodzakelijker dan ooit. lOok de opheffing van de stop van Ternaaien is thans voor 't industriegebied rondom Luik "n eerste vereiste- De interpellatie zal waar schijnlijk op 6 Mei worden ge houden. Voor het eerst heeft de La- bourpartij de meerderheid be haald bij verkiezingen voor de graafsehapsraad van Lancashire, een belangrijk centrum van de katoenindustrie Labour kreeg hier 64 zetels, de conservatieve partij 50- De bedrijfsunie van de organi saties der bakkerij-arbeiders is Dinsdag te Amsterdam in verga dering bijeen geweest ter bespre king van de situatie, die ont staan is doordat twee bakkers- patroonbonden zich in het over leg over de looneisen der gezel len afzijdig hebben gehouden. Van de christelijke bakkerspa- troonbond was een schrijven ter tafel, waarin werd medegedeeld, dat men zich achter de in het overleg goedgekeurde verbete ringen schaart, doch invoering afhankelijk stelt van een veran dering in de brood- en/of bloem- prijs. Aan deze bond - zo be sloot de vergadering zal thans worden bericht, „dat zijn condi ties niet kunnen worden aan vaard, doch dat aanvaarding der verkregen verbeteringen zonder meer dient te geschieden, omdat zij door alle partijen redelijk zijn geacht en de minister van Land bouw doorberekening heeft toe gezegd van de dag af, waarop de verbeteringen door het college van rijksbemiddelaars zijn goed gekeurd". De andere patroonsbond, die zich afzijdig houdt, is de Neder landse Bakkersbond. Medege deeld werd, dat deze opnieuw om uitstel had verzocht. De bedrijfsunie besloot met een verder uitstel geen genoegen te nemen, doch te berichten, „dat zij zich ten aanzien van de ver der te voeren actie tegen de leden van deze bond alle rechten voor behoudt". De unie besloot voorts deze actie niet tegen a.s. Zater dag te ontplooien teneinde hel publiek met de komende feest dagen niet te duperen. „Echter zal onmiddellijk na Pasen ln di verse plaatsen in ons land de actie worden georganiseerd, ter wijl het publiek over de stand van zaken zal worden ingelicht".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2