HET KONINKLIJK PAAR IN DE VERENIGDE STATEN r mè Bezoek aan V.N.-gebouw en St. Marks Church KONINGIN JULIANA ERE DOCTOR Diner aangeboden aan de Veiligheidsraad Toespraak van de Koningin in de Columhia-universiteit Ontvangst van Nederlandse burgers m Een diner bij kaarsverlichting Het Koninklijk Paar en de pers Staking dreigt Australië WOENSDAG 9 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2007. Nieuwe spionnage-alfaire in Zweden ontdekt De studie der Prinsessen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. r~>1 Draper benoemd tot vertegenwoordiger in de NAVO-Raad cankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. v*p de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De koningin zat Dinsdagoch tend in de Nederlandse zetel van de Veiligheidsraad in het 36 ver diepingen tellende gebouw van de Verenigde Naties, dat als een enorme iuchtkolos aan de East- river is opgetrokken. Het koninklijk paar arriveerde omstreeks elf uur bij het V. N.- gebouw en werd ontvangen door de permanent vertegenwoordiger secretaris-generaal Trygve Lie en de heer D. J. van Balluseck, van Nederland bij de V. N. Bij de begroeting was voorts aanwe zig de Indonesische gedelegeer de bij de V. N., de heer Palar. St. Marks Church, gebouwd in 1799 op grond van de kapel van Pieter Stuyvesant, de beroemde gouverneur van Nieuw Amster dam. Door Ds Richard E. McEoy, die aan de koningin en prins voor stelde de hoofdbewaarder L. Stuyvesant Chanler, een afstam meling van Pieter Stuyvesant, en ander leden van de kerkeraad. Mevrouw McEoy overhandigde de koningin enkele geschenken voor haar dochters. Voor prin ses Beatiix het boek „Lysbet", voor prinses Irene een boek „Pieter Stuyvesant, jongen met de klompen" en voor de prinses sen Margriet en Marijke elk een pop. De koningin legde 'n krans bii het standbeeld van Stuyve sant, dat vóór de kerk is opge richt. De Zweedse veiligheidspolitie heeft een nieuwe, ogenschijnlijk zeer ernstige spionnage-affaire ontdekt. Ongeveer 3 weken ge leden bereikten de veiligheidspo litie de eerste aanwijzingen. Er werd door de politie-ambtenaren onder hoogspanning gewerkt. Het spoor leidde tenslotte naar Stockholm. Zaterdag werd de eerste arres tatie verricht. De arrestant is een 57-jarige man uit Stockholm, die werkzaam is in overheids dienst. In zijn functie kreeg hij dagelijks inzage van „gewichtige documenten." Hij zou vertegenwoordigers van een „vreemde mogendheid" van de inhoud op de hoogte hebben gesteld. Zondag en Maandag is de ar restant aan een langdurig ver hoor onderworpen geweest. De politie is er zeker van, dat de man in zijn spionnage activiteit is geholpen door andere heden. Men verwacht, dat nog verschei dene arrestaties zullen volgen. De 52-jarige Italiaanse Adèle Galli, die door de radio vernam, dat zij bij een voetbalpool alle uitsla gen juist had vermeld, stierf ter plaatse van emotie. Het bleek ech ter dat 120.000 andere Italianen ook alle winnende elftallen op hun biljet hadden ingevuld, waardoor elke winnaar slechts 1200 lire kreeg uitgekeerd. Mijn man en ik zijn zeer ver heugd u vanavond bij ons te zien, omdat w ij in u de Verenigde Naties begroeten. Wij verwelko men in uw persoon de grootmoe dige en vertwijfelde poging der mensheid tot vrede en veiligheid. Uw taak is van levensbelang voor de vrede van de wereld, hoe enorm moeilijk zij ook moge zijn. Waar wij leven in een tijd, zo vol van ernstig misverstand en on enigheid,, hebben we reden om dankbaar te zijn voor een inter nationaal lichaam als waarborg van de veiligheid. In korte maar veelbewogen ge schiedenis van deze raad heeft Nederland uw pad gekruist. Wij waren het niet steeds eens over de wegen en middelen, maar wi, waren het niet oneens met u, waar het ons gemeenschappelijk doel, een toestand van vrede, ge rechtigheid en vrijheid te vesti gen, betrof.- Moge uw raad in staat zijn zijn hoge plichten na te komen, de volkeren leren volgens de woorden van het handvest, hoe „verdraagzaamheid te beoefenen en tezamen in vrede met elkan der te leven als goede buren". Tegenwoordig overschaduwt de vrees voor een nieuwe oorlog Bij een interview te Washing ton heeft koningin Juliana onder meer de schriftelijke vraag ont vangen of haar kinderen mis- sehien in de Verenigde Staten willen studeren als zij wat ouder zijn geworden. De koningin antwoordde hier op lachend, dat haar oudste doch ter haar reeds daarover had ge sproken. De New Yorkers bereidden H.M. de Koningin tijdens haar tocht door t^pze millioe- norstad een hartelijke ont vangst: een ware sneeuwbui van confetti daalde op de stoet neer. De radiotelefoto toont de stoet tijdens de tocht over Broadway. Koningin Ju- ljana bevindt zich in de eer ste auto. De heer Van Balluseck stelde de leden van de Nederlandse de legatie voor. Daarna toonde de hoofdarchi tect van het gebouw, de heer Wallace K. Harrison, het in de lichtzaal opgestelde model van het gebouwencomplex. Het gezel schap begaf zich naar de tweede verdieping en bezichtigde hier de door Noorwegen ingerichte zaal van de Veiligheidsraad. Toen de fotografen wat al te hinderlijk met hun camara's omsprongen, maakte de koningin \^>or het eerst tijdens de reis hierover een opmerking, „Heren ik wil ook nog wel graag iets van de zaal zelf zien", zeide zij. In het privé-kantoor van de se cretaris-generaal bracht Lie een toast uit op Hare Masjesteit, de prins en het Nederlandse volk. De koningin beantwoordde dit met een toast op de Verenigde Naties. Vervolgens ging men lunchen. Het tamelijk zwak bezette pro gramma van Dinsdag was voor koningin en prins een ware ver lichting. Behalve het bezoek aan het gebouw der V. N. stond in de ochtenduren alleen nog op het programma een bezoek aan de Mijn diepgevoelde dank, mijn heer de voorzitter, voor de grote eer, uit uw handen de graad van doctor in de rechtswetenschap pen te mogen ontvangen. Persoonlijk acht ik mij deze graad onwaardig, vooral waar deze wordt verleend door een zo eerbiedwaardig en eminent col lege van vele vooraanstaande geesten van onze tijd. Wanneer ik deze graad aanvaard, dan doe ik dat, omdat ik gevoel dat het een hulde is, gebracht aan het rechtsgevoel van het Nederland se volk van nu. Onmiddellijk na de lunch, die Maandag door de stad New-York werd aangeboden, ontvingen de koningin en prins in het Waldorf Astoriahotel ruim 2000 Neder landse burgers en tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlanders, onder wie alle in New-York wer kende correspondenten van Ne derlandse bladen. Na ingeleid te zijn door de president van de Nederlandse club te New-York, d-e heer J. A. de Lanoy, sprak de koningin als volgt: „Het is natuurlijk prettig weer medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. ZACHT. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist, overigens nu en dan op klaringen maar ook enkele ver spreid optredende buien. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige naar Z. krimpende wind. Voornamelijk in het N. van het land hogere temperaturen. DONDERDAG 10 APRIL. eens onder Nederlanders te ver toeven. Hier in deze zaal rnet al deze landgenoten, zou je een ogenblik kunnen gedenken weer heel even op Nederlandse grond te staan, maar 't valt mij en m'n man in het geheel niet moeilijk ons hier in de Verenigde Staten te acclimatiseren. Want het is toch eigenlijk zo, dat de Ameri kanen en wij, al is het dan niet letterlijk, dezelfde taal spreken Toen ik aan het einde van de oorlog hier voor u stond hadden velen uwer en wij maar één ver langen: terug te keren naar huis. Maar nu is dat heel anders. Wij hebben weer het verlangen de wereld in te gaan, wij voelen ons weer wereldburgers, we willen weer emigreren en wij willen weer de vele waarden, die ons land bezit, deelachtig doen wor den aan andere landen". De koningin zeide de grote op komst van de Nederlanders in New-York City als een bewijs Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.48 2.23 3.03 3.13 n.m. 2.08 2.43 3.23 3.33 te zien voor het feit, dat Neder land ook voor hen, die een nieu we woonplaats hebben gevonden buiten de grenzen, toch steeds iets blijft betekenen. Tot besluit zeide de koningin in het Engels: „En ook u, die wel onze taal spreekt, zij het dan ook niet let terlijk, onze hartelijke dank voor het vele, dat u ons deze dag hebt geschonken". Het „Leve de goningin", dat hier uit 2000 monden in deze hall van het Waldorf Astoriahotel weerklonk, was een unieke de monstratie van saamhorigheid, die ook geëmigreerde Nederlan ders bereid zijn op te brengen. De koningin vertrouwde de verslaggever van het ANP nog toe, dat zij het schudden der dui zenden handen, die haar dezer dagen zijn en worden toegesto ken, nimmer moe kan worden. „Het doet je zo goed te voelen welk een affectie Amerikanen en Nederlanders hier voor ons land en ons hebben" zei de koningin. De koningin begint overigens reeds te wennen aan de vrijmoe digheid, men mag zelfs wel zeg gen vrijpostigheid, waarmede de Amerikaanse persfotografen ple gen op te treden. Maandag scheen zij er zelfs plezier in te krijgen, want tijdens de receptie van de in New-York wonende Nederlanders nam Hare Maje steit voor een ogenblik zelf de regie over. Dat was toen het 4-jarige dochtertje Cornelia Schepper, de koningin een bosjF bloemen zou overhandigen. Cor nelia met een schattig bloesem hoedje op de blonde krullen, bleek In de vorige eeuwen hebben grote geesten in Nederland bij dragen geleverd op alle gebieden van het recht en in het bijzonder op dat van het volkenrecht. Ik mag misschien vermelden, dat de grondbeginselen van uw fede rale grondwet min of meer wer den ingegeven door de goede trekken van de staatsinrichting der Verenigde Provinciën. Ik voel mij gelukkig nu toege treden te zijn tot die grote en hoogstaande gemeenschap, die geworteld is in de beroemde Amerikaanse academie, die men de universiteit van Columbia noemt. Kennis en wetenschap ontslui ten de toegang tot vooraanstaan de plaatsen in de menselijke sa menleving. Zij doen dit zowel voor het individu als voor de groep, voor de natie zowel als voor de groep van natiën. Wie kennis bezit, heeft meer verplichtingen en draagt groter verantwoordelijkheid. Als we tenschapsmens zal hij weten, dat er nieuwe hoogten en diepten van waarheid achter iedere nieu we ontdekking liggen. Wij zijn de diepste dankbaar heid verschuldigd aan de weten schap en de techniek. Zij zijn in staat geweest de mensheid de grootste zegeningen te brengen en wij kunnen er op vertrouwen, dat zij nog meer ongedachte wel daden en rijkdommen zullen brengen. Het is dank zij de wetenschap, dat de hele wereld binnen ieders bereik ligt en dat de mensheid op weg is naar een wereldeenheid, daarbij alle mensen tonend, dat zij één behoorden te zijn. Gedurende de laatste twee ge neraties kwamen vele nieuwe begrippen, gedachten en gevoe lens naar voren, die alleen maar de voorlopers van betere tijden kunnen zijn. Het komt mij voor, dat gij allen pioniers in dit grote herontdekkingsgebied zoudt kun nen zijn en ik geloof zeker, dat ge het ver zoudt brengen in die richting. Er is toch niemand, die werkelijk kan geloven in een grauw en triest einde van de mensheid als roemloos gruis? Laten wij niet te veel afhanke lijk zijn van onze reeds verwor ven culturele waarden of van die van anderen, hoe inspirerend ook, maar laten wij ieder onze onvergelijkbare, levende nationa le schatten voortbrengen, schep pen, die geheel van onszelf en geheel nieuw zijn. De creativiteit van mensen en volkeren is wat de mensheid haar waarde en zin geeft. Onze tijd is een crïtieke tijd, maag ik geloof dat we op de drempel van een nieuw en rijker tijdvak staan. De oude vogel Phoenix uit de mythe stierf in de vlammen, ter wijl in zijn nest het vurig ei van de nieuwe Phoenix lag, klaar om haar nieuwe leven te beginnen en haar vleugels uit te slaan. Ik hoop en vertrouw in diepe ernst, dat ons nieuwe tijdperk geleerd zal hebben van de fou ten in 't verleden begaan en ge lijk de jonge Phoemx een vlucht zal nemen hoger dan ooit te vo ren, een groter gezichtsveld van aarde en hemel bestrijkend. alles in de harten der mensheid. Waarom is het mensdom in de greep van zulk een grote angst? Is het omdat het natuurlijke le vensbeginsel, dat de mens de meester van de mens wordt, de dreigende robot, het monster dat wij zelf hebben gemaakt? Agressie is zijn naam. Een van de methoden, waardoor wij trachten het mensdom te red den, is de organisatie der Ver enigde Naties en haar Veilig heidsraad. Wanneer er ergens op de wereld brand dreigt, moeten zij deze voorkomen en wanneer hij werkelijk uitbreekt, moeten zij hem zo spoedig mogelijk blussen. Waar het op aankomt, is dat de Verenigde Naties resoluter worden in hun houding tegen over agressie. Dit versterkt het vertrouwen. Agressie betekent elkander do den als noodzaak om voor zich zelf het leven op te eisen. Als wij agressie plegen, draaien wij een handvat om, dat maakt dat het monster zich in beweging zet, onherroepelijk chaos en vernie- ging veroorzakend. Staande te genover dit fatale feit is de eni ge manier, die wij hebben om de wereld te redden, het leven vei lig te maken voor de mens. En tenslotte zullen de wapens voor oorlog en dood uit zichzelf ver roesten. Er is hier een grote opdracht voor u te vervullen door uw stre ven naar veiligheid voor de ge meenschap der volkeren. Eens zal de boze droom van deze tijd voorbij zijn. Zolang cr leven is, is er hoop. Ik wil u tot besluit een bijdrage geven op het thema van uw mandaat en wel in de woorden van mijn voorvader, de voorvechter der vrijheid in Nederland: „Point n'est besoin d'espérer pour en- treprendre, ni de réussir pour persévérer". Mijnheer de voorzitter, leden van de Veiligheidsraad, geëerde gasten, ik hef mijn glas ter ere van alle mensen en van hun vei ligheid. De Australische radio-omroep heeft bekendgemaakt dat ruim 25-000 bootwerkers met ingang van Dinsdag 24 tuur in staking zullen gaan, teneinde op deze wijze te protesteren tegen een beslissing van het hof voor ar beidszaken, dat een verzoek de zer havenarbeiders om een on middellijk ingaande loonsverho ging, heeft afgewezen. Als gevolg van de staking zal het werk op 120 in Austra lische havens liggende koop vaardijschepen en 80 kustvaar ders worden stilgelegd. Koningin Juliana op bezoek bsj mevrouw Roosevelt te Kingston. ZON MAAN 9 10 11 12 13 op onder op onder 5.57 19.27 18.52 5.19 5.55 19.29 20.11 5.31 5.53 19.31 21.35 5.45 5.50 19.32 23.01 6.04 5.48 19.34 6.30 „Gij allen zijt mij nu langzamer hand wel van gezicht bekend, want we zien elkaar immers overal" aldus zeide koningin Ju liana lachend tot de Nederlandse journalisten, wie zij en prins Bernhard na afloop van de recep tie een kwartiertje van de druk ----- bezette tijd schonken. De konin-1 echter nogal bedeesd te zijn, het- gin uitte haar waardering en geen niet verwonderlijk was met voldoening over de door de Ame- de vele persfotografen om haar 1 r-, 1 vl i V-I cr Varxrara To 7al trvoh hi#vr mnPtPtl rikaanse pers naar aanleiding van 't bezoek gegeven commen taren. Het state department, al dus vertelde de koningin, had een heen. „Je zal toch hier moeteh komen Cornelia", zei de konin gin. „Er helpt geen lieve moe dertje aan, je moet op 'n plaatje volledige knipselverzameling en je moet nog lachen ook over haar reis beloofd. I De koningin moest deze korte Prins Bernhard verzekerde de1 redevoering tot Cornelia herha-j- iournalisten dat hii de kou, wel- len, vóórdat de fotog-afen hun neert en er toezicht op ui toe- Re, hem een' viertal dagen gehin- blitzlampen konden laten af-fent", aldus een officiële bekend- derd had, geheel te boven was. I gaan. William Draper is Dinsdag be noemd tot Amerikaans perma nent vertegenwoordiger in de Noord-Atlantische raad. Hij zal bovendien speciaal vertegen woordiger in Europa voor het program voor wederzijdse bevei liging blijven. „Op die wijze is er voor het eerst een enkele functionaris in Europa, die de Amerikaanse deel neming aan het werk van de Noord-Atlantische raad en de uit voering van het program voor wederzijdse beveiliging coö-di- I making. grote dag was voor de stad. Be roemde zwemmers, vliegers en zeelieden zoals Carlsen, aldus de burgemeester, zullen vertellen dat geen ervaring, succes of ont bering waarvoor zij geëerd zijn, zo moeilijk was als de „Broad- way-parade". Hij sprak verder over „de beklagenswaardige ko ningin en prins en excellenties die hen begeleidden op hun tocht door Amerika, welke pas is be gonnen en waarop alleen God weet wat voor hen nog in het vat zit". De burgemeester be sloot zijn toespraak met de ver klaring, dat New-York tot in lengte van dagen de herinnering aan het bezoek van de „charming Queen of the Netherlands" zou bewaren. Hij wenste het ko ninklijk paar een voorspoedige reis door Amerika 10e. Mevrouw Roosevelt die eerst later op de avond de zaal binnr n- kwam, sprak over de geschiede nis van de Foundation, die in 1921 werd opgericht met als een van Het grote diner, gegeven door de Netherland American Foun dation, waarmede de eerste dag van het koninklijk bezoek aan New-York is besloten, werd bij gewoond door meer dan vijftien honderd gasten. De balzaal van het Waldorf Astoria-hotel was in een fantas tische tulpentuin herschapen. Drie duizend rose „Prinses Eli- zabeth-tulpen" pronkten op de dinertafels terwijl de hoofdtafel op het podium omzooimd was met een haag groen, waaraan nog eens drieduizend rose en witte tulpen een kleurenpracht gaven. De kaarsenverlichting op de honderden tafels gaf het geheel een feeëriek aanzien. Thomas J. Watson, ere-voorzit- ter van de Netherland American Foundation, bracht een dronk uit op koningin Juliana. Hare Ma jesteit hief hierop het glas voor een toast op president Truman. Vervolgens werd een toast uitge bracht op prins Bernhard. KS'SStt Fran*»" Del»» deze dag van het bezoek een I Roosevelt. Amerika kan nog wel het een en ander leren van landen met langere historie zoals Nederland en er kan nog veel worden ge daan om het onderling begrip te verbeteren. Vele mensen verke ren in de mening, dat Amerika alleen maar denkt in termen van economische overheersing. De Verenigde Staten staan echter voor hun eigen principes die, hoe ook uitgelegd, niet uit te leggen zijn als slecht bedoeld. Er is niet alleen een een verdedigingsmacht nodig doch het is noodzakelijk dat er geloof leeft in de natie en dat is meer waard dan militaire macht. Mevr. Roosevelt gaf ko ningin Juliana de verzekering dat zij, waar zij ook gaan of staan zal, steeds op de steun van de Amerikanen zal kunnen rekenen. Zich wendend tot prins Bernhard zeide mevr. Roosevelt dat hij de belangrijke taak heeft de konin gin bij het vervullen van haar moeilijke taak ter zijde te staan. Het was bijna twaalf uur toen het koninklijk paar de balzaal verliet en zich terugtrok.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1