DE KONINGIN IN NEW YORK AANGEKOMEN Ontvangst op het stadhuis Amerika op de tweesprong Rede bij de van H. M. de ontvangst ten Koningin stadhuize De Koningin spreekt voor de Netherlands-American Foundation De lunch in het Waldorf Astoria hotel L PRffl ia Guur weer HET GIST IN HET NABIJE OOSTEN Een rustige Zondag De terugreis DINSDAG 8 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2006. WEERSVERW ACHTIN G HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. „Het is thans weer Nieuw-Amsterdam" iTankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De aankomst van de koningin aan de stadsgrens van New York viel minuten later dan op het of ficiële tijdschema vermeld stond. De heer Grover Whalen, voor zitter van het comité van ont vangst en vertegenwoordiger van burgemeester Impellitteri, sehudde de koningin de hand door het raampje van de auto en zeide daarbij, tot de vorstin overbuigend„Wü moeten ons haastenwe zijn te laat". Tien over half elf plaatselijke tijd kwam de stoet met motores corte aan bij het Waldorf Asto ria-hotel. De koningin was ge kleed in een ensemble van grijs turquoise ottoman met een in de zelfde tint geborduurd bovenstuk met kapmouwen en een jasje van dezelfde stof met drlekwart-mou- wen. Zij droeg verder 'n corsage van rozen in pasteltinten, rose hoed met korte voile en blauwe juwelen. De koningin kreeg bij de in gang van het hotel een bouquet tulpen aangeboden door Diana van Leeuwen, wier genaturali seerde vader geboren is in Ne derland en thans het vak van boBenkweker beoefent in Baby- Ion (Long Island). De prins was gekleed in de uni form van luitenant-generaal van de luchtmacht. Tijdens de rit naar het hotel was hij bij de ko- jjlngin in de auto gezeten. Het escorte motorpolitie was 65 man sterk. De stoet stopte onderweg voor de St. Martins Episcopal-church, waar de koningin uitstapte en be- frote werd door Ds Dr John H. ahnson. Het carillon van de kerk speelde een oud Nederlands lied en de volksliederen. De grootste batterij persfoto grafen, waarmede het koninklijk paar zich wel ooit geconfron teerd zal hebben gezien, had zich opgesteld in de niet meer dan 3 Va meter brede ingang van het Wal dorf Astoria-hotel. Het moet aan de wijze, waarop de persfotogra fen zich in de regeling van de verwelkoming mengden, worden geweten dat deze 'n min of meer gedwongen verloop kreeg. Voor dat het koninklijke paar arriveer de, hadden de fotografen de 6- jarige Diana van Leeuwen geïn strueerd, dat zij bij het overhan digen van haar bloemen niet naar de koningin, doch naar de camera's moest kijken. Het kind was hierdoor blijkbaar geheel in de war gebracht en de overhan diging van het bouquet tulpen had daardoor niet de kinderlijke charme, die men ervan verwacht had. Bovendien hoorde men uit de opeengepropte groep fotogra fen allerlei aanwijzingen roepen, zoals: „Geef de koningin 'n hand, meisje", terwijl het felle blik semen van de honderden lampen een weinig aangenaam effect maakte. Het weer werkte ook niet mee. Het was kil en de stad had een somber aanzien onder de dik be wolkte hemel, welke ieder ogen blik zware regenval deed vrezen. De koningin en de prins bega ven zich onmiddellijk naar hun appartementen in de westelijke toren van het hotel. Spoedig daarna ving de offi ciële intocht aan vanaf het Zuide lijkste punt van Manhattan. Door hagen van honderdduizenden New Yorkers reed de stoet met de koningin en prins in een open auto gezeten in langzaam tempo over Broadway naar de City Hall Plaza, terwijl uit de veertig en vijftig verdiepingen tellende wolkenkrabbers een „bui van" lange repen van koerstoandjes serpentines, confetti en papier, snippers neerdaalde. Evenals te Washington werd de stoet geleid door twee trucks, met fotografen, camera mannen en televisie-operateurs. Eén cameraman riskeerde letter lijk zijn leven door staand op een gewone luxe-auto en zich slechts vasthoudende aan zijn daarop ge monteerde filmcamera, mee te rijden in de stoet, die langs de East river met een vaart van 120 km-per uur voortraasde. De symphatie en de warmte, die uit de uitroepn van de tiendiu- zenden klonken, toonde, hoewel het weer hieraan zeker niet mee werkte, onomstotelijk, welke ge negenheid Nederland en zijn ko ninklijke familie hier in de Ver enigde Staten genieten. Even vóór de stoet naar rechts af zwenkte bij het stadhuis werd een ogenblik stilgehouden bij de oudste kerk van New York, de St. Pauls chapel, waar Rev. Ro bert Hunsicer en een delegatie Koningin Juliana heeft Zondag als gast van mevr. Roosevelt op het landgoed van wijlen presi dent Roosevelt een welverdiende rust genoten na de zwaarbezette dagen in Washington en het min of meer in het water gevallen programma van Zaterdag. Zondagmorgen heeft de konin gin, vergezeld door mevr. Roose velt, de dienst in de Episcopaalse kerk bijgewoond. Prins Bernhard heeft zich naar New York bege ven, waar hij zijn broer, prins Aschwin, en verscheidene vrien den ontmoette. stadhuis. De versieringen beston den uit rode en witte tulpen, hya cinten, planten en vlaggen. Burgemeester Impelliteri sprak daarop het koninklijke paar op het podium toe. „Wij verwelkomen u met de warmte en de geestdrift, die zo kenmerkend zijn voor onze stad. Het klinkende welkom voor u, toen u door de canons van Broad- way reed, was slechts de echo van de gevoelens van genegen heid van een volk voor de toege wijde ouders van Beatrix, Irene, Margriet en Marie Christina". De burgemeester bracht voorts in herinnering, dat Nederland het eerste land was, dat Japan na de aanval op Pearl Harbour de oorlog verklaarde. „Voor ons New Yorkers is dit de thuis komst van een koningin en een „great lady", wier onderdanen met zoveel banden aan ons ver bonden zijn.". Hij noemde de namen van talrij ke plaatsen in New York die 'n en prins namen levend bewijs zijn voor de ban- op de tribune voor het I den, die de stad verbinden me van de Nederlandse Hervormde Kerk de koningin en prins be groetten. Twee minuten later ar riveerde men voor het stadhuis. Hier begroette burgemeester Im pellitteri zijn koninklijke gasten voor het eerst in zijn stad. Ter wijl de 700 personen, die een plaatsje hadden veroverd op de voor het stadhuis opgerichte tri bune zich van hun plaatsen ver hieven, speelde de eerste U.S. ar my band de volksliederen van de Verenigde Staten en van ons land. De juichende New Yorkers stonden vaak zeven rijen dik, Koningin en prins namen plaats Nederland; zoals Stuyvesant- town, Breukelen aan de andere kant van de rivier en de Eras mus Hall High-school. Onvermij. delijk memoreerde hij de ver koop van Manhattan voor 24 dollars. Maar zo zeide de burge meester, hoewel de Nederlanders Manhattan niet meer bezitten, drukken zij nog steeds hun stem pel niet alleen op de stad maar op de gehele Hudson River Valey en het omliggende gebied van New York City en zijn 8 millioen inwoners. New York City dat eens Nieuw Nederland was. ver welkomt u, omdat u, gelijk uw voorvaderen een pionier zijt op sociaal gebied en op het gebied der opvoeding, hetgeen uzelf in een van uw redevoeringen hebt gezegd. De burgemeester hing vervol gens de koningin de eremedaille van de stad New York om en overhandigde haar de oorkonde voor „Distinguished and excep tional public service." Burgemeester Impellitteri over handigde ook aan prins Bern hard de gouden ere medaille van de stad „omdat gij de vader zijt van vier prachtige kinderen en de sterke rechterhand van Hare Majesteit." Ik ben blij weer in New York te zijn, speciaal om de hartelijke groeten van het Nederlandse volk aan New York over te bren gen. Nederland is er trots op zijn stempel te hebben gedrukt op de grond van Manhattan en zijn omgeving. De Nederlandse kolo nisten hebben zich ook verspreid stroomopwaarts langs de Hud son en over de staat New York, waarvan de vele Nederlandse namen van steden en dorpen ge tuigen. Nog belangrijker dan deze aardrijkskundige kenteke nen is de invloed, die de geest der vrijheid, welke de verenigde Nederlanden kenmerkte, heeft uitgeoefend op hen, die verant woordelijk waren voor het op stellen van de grondwet der Ver enigde Staten. Wij Nederlanders zijn blij te hebben meegewerkt aan de grootheid van deze stad. In zekere zin, mijnheer de burge meester, hebben wij hier de eer ste werkelijk internationale ge meenschap in de wereld gesticht. Waar elders ter wereld vinden wij zovele rassen en nationalitei ten in vrede en harmonie levend? Zij zijn gekomen van verschillende delen der aarde en hebben in vele opzichten de ken merken van hun ras behouden. Toch voelen zij zich allen bur gers van deze alomvattende ge meenschap, de stad New York. Deze onderlinge verdraag zaamheid op het gebied van ras en godsdienst is een' waarborg dat onze beide landen zullen op komen voor de idealen, die in vele delen van de wereld in ge vaar zijn. De democratie is ons in dé loop van de geschiedenis een even dierbaar denkbeeld ge worden als vrijheid. Wij leven nu in een moeilijk tijdperk. Wij hebben te weinig Naar het A.N.P. van de K.L.M. verneemt, zal de terugreis niet met een DC6, doch met een „Constellation" geschieden. In dat geval zou althans één lid van de bemanning, die de heenreis mee maakte, moeten worden vervan gen. namelijk de boordwerktuig kundige. De rest van de beman ning zal vermoedelijk ongewij zigd blijven. Des avonds te half acht woon den de koningin en de prins in het Waldorf Astoria hotel het diner bij, dat de „Netherlands- American Foundation" ter ere van de koninklijke gasten gaf. Hierbij sprak H.M. de volgende rede uit: Toen ik de burgemeester dank te voor zjjn zo vriendelijke woor den, kon ik zeggen, dat mijn man en ik geen vreemdelingen waren in deze grote stad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. OPKLARINGEN. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend mati ge wind draaiend van W. naar Z. Weinig verandering in tempe ratuur. WOENSDAG 9 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 ZON op onder op April. 8 5.59 19.25 17.35 9 5.57 19.27 18.52 10 5.55 19.29 20.11 11 5.53 19.31 21.35 12 5.50 19.32 23.01 MAAN onder 5.09 Wij voelen ons onder vrienden van het ogenblik af, dat wij in Washington aankwamen. Maar na bijna een week van Ameri kaanse vastvrijheid en vriende lijkheid heeft deze avond toch een bijzondere betekenis. Ik weet, dat ik spreek tot man nen en vrouwen, die in hun hart warme gevoelens koesteren voor Nederland. Amerika is een land, dat zeer benijd wordt om zijn rijkdom, maar ook om de geest van vrij heid, waarvan het doordrenkt is en die het zijn zedelijke grootheid heeft gegeven. Het zal in de ogen van de wereld bekleed zijn met grootheid, zolang het op komt voor vrijheid en een waar lijk goed leven voor allen. Nooit zal het in het kleed van machts wellust verschijnen, zoals som migen wel denken, want dan zou het ontdaan worden van alle grootheid. De bijzondere vorm van uw democratische organisatie vraagt om bepaalde werkwijzen bij het nemen van beslissingen. U komt tot uw besluiten, bijvoorbeeld daap, waar het gaat over de 5.19levensvraag of ge economische 5.31hulp aan het buitenland zult ver- 5.45 lenen, op grond van overwegin- 6.041 gen die wij, die hulp ontvangen, n.m. 1.40 2.15 2.55 3.05 niet altijd ten volle kunnen be grijpen. Wij vertrouwen op uw zin voor verantwoordelijkheid en uw vast verlangen de middelen, die u ten dienste staan, te gebrui ken om de groei van de vrijheid in de wereld te bevorderen, wat de sceptici en critici ook mogen zeggen over de motieven, die aan uw daden ten grondslag liggen. Daarom is het een voorrecht voor mijn man en mij als gasten naar uw land te komen, omdat wij geen betere paspoorten heb ben dan het vertrouwen van ons volk in uw goodwill en, wat meer is, het uitzicht op de vrede, dat gij gegeven hebt, die vrede waar naar zij allen zozeer verlangen. Het doel van ieder streven is toch steeds weer vrede, gerech tigheid en welvaart. Dit is de er varing der geschiedenis. Hier ligt de vrucht van het verleden. Ik zie van dichtbij, hoe moeilijk het proces is in Europa, het eni ge deel van de aarde, waar naties er tenminste ernstig over onder handelen een deel van hun sou vereiniteit op te geven. Maar hoe vaak falen berekeningen. Het is geimakkellijk genoeg de grote lijnen van het schema te trekken, maar waar Is onze ze kerheid, indien er naast het zwart en wit eens enige grijze nuanceringen verschijnen, die 't gehele beeld wijzigen? Wat ik wilde zeggen is dit: Waar ligt de start voor het doel en wanneer wordt het bereikt? En naar welk doel vraagt onze tijd? Men zou in het kort kunnen zeggen: naar strijdkrachten, ge wapend voor vrede. En vrede om de volkeren eens een ander as pect van het leven te tonen dan oorlog. Maar een beeld van het leven zonder oorlog te tekenen is voor de volkeren van nu zo ab surd. dat men, als men het pro beerde, voor gek zou worden uitgemaakt. Dus probeert men in plaats daarvan dikwijls de dingen te ontwijken door te zoe ken naar een andere uitweg, een compromis. Zelden heeft er echter een ver lossend element in dit soort ont vluchting gelegen. Natuurlijk is vlug en raak han delen goed in al die gevallen, waarin men zeker is van hetgeen men doet, maar lichtvaardig en ondoordacht handelen is vaak verkeerd. In de vreselijke haast, waarin wij momenteel leven, ko men wij voortdurend in de ver leiding overhaaste beslissingen te nemen. Een overijlde daad is ge vaarlijk en een situatie forceren is altijd verkeerd. Laat ons de tijd nemen en geduld oefenen en toch steeds werkzaam zijn. Laat ons de tijd nemen om de, „Pax Atlantica" te maken, een kring van landen, van nature aan elkander verwant door hun culturele erfenis, die zich op erewoord verbonden hebben voor de vrijheid op te komen. Misschien wordt deze eerder bereikt dan wij nu verwachten. Laten wij haar zo goed als in ons vermogen ligt bevorderen en met een vurige ijver nastre ven. Emerson zegt: „Niets groots werd ooit verricht zonder geestdrift". Een verbond van vol keren zou een wet voor de vol keren kunnen worden, gegrond op vrijheid en wederzijds respect. En het uitzicht voor de volkeren van onze tijd zou tenslotte van leed naar geluk worden verlegd. ruimte en te weinig tijd en daar om wordt de spanning te groot voor onze zenuwen. Hoe kunnen wij ons bezinnen? Ik zou willen, dat er een wereldomvattend program was voor al die streken, waar de techniek een grote macht heeft over het dagelijks leven van de mens. Dat programma zou moe ten inhouden, dat iedereen een plaats zou trachten te vinden, waar hij alleen kan zijn om een goede gelegenheid te hebben zich te bezinnen en te denken over alles, waar een volwassen en verantwoordelijk mens over be hoort te denken. Misschien zou den de resultaten verbazingwek kend zijn. Moge het zo zijn, dat men, als men nadenkt, de problemen waar men tegenover staat, tege moet treedt, vastberaden om ze te overwinnen en op te lossen. Op deze wijze zou de democratie onaangetast blijven en opnieuw haar waarde tonen. New York is altijd groot ge weest, ook in het oplossen van problemen. Ik daag u vriend schappelijk uit om dit probleem op te lossen dat, zo het al iemand aangaat, u New Yorkers aan gaat. Vergeet niet, dat New York eens gekocht werd voor zestig gulden, het equivalent van 24 dollars of 24 daalders. En zie hoe het nu is. Hoe ver strekt het zich niet uit naar de hemel en naar de zee. Dit is symbolisch voor al haar verbindingen over het water, door de lucht en door de aether. Haar schoonheid ligt in het feit, dat het zo reusachtig is, dat het zo reusachtig is, dat het één is geworden met de natuur en be schikt over de krachten der na tuur. Het is een forum voor de gehele wereld en het verwelkomt gasten zoals alleen New York dit kan doen. Daarna had een parade van verschillende onderdelen der strijdkrachten plaats, waarna wederom onder escorte de weg naar het Astoria-hotel werd af gelegd. Bij de komende presidentsver kiezingen zal Amerika een nieuwe president krijgen, dat staat nu wel vast. De oude ver trouwde figuur van Harry S. Truman zal hiermede uit het Witte Huis verdwijnen. Zeker heid hieromtrent kregen wij, toen Truman bij een toespraak tot een Jefferson-Jackson"- diner plotseling midden in de rede van een notitieboekvelletje, de zinnen las, die een grote con sternatie veroorzaakten. „Ik zal geen candidaat zijn voor herver kiezingen", was het korte zinne tje^ dat alles inhield en waar mede een Amerikaanse presi dent, die acht jaar lang de lei ding van een van de grootste sta ten van de wereld heeft gehad, gaat verdwijnen. Aan deze zet van president Truman zat meer vast dan men ogenschijnlijk zou vermoeden. Hij heeft de Verenigde Staten gebonden aan West-Europa, Ja pan, Australië en Nieuw-Zee- land, hetgeen de defensieve kracht heeft versterkt, maar dat aan de andere kant zeer grote verplichtingen heeft gegeven Door het opbouwen van deze groep van samenwerkende lan den, heeft Truman zich in de ge schiedenis een grote plaats ver overd, want hierdoor heeft Ame rika een van zijn peilers van de buitenlandse politiek grondig veranderd. Tijdens het president schap van Harry S. Truman iso leerde Amerika zich niet meer. Door het werk van de presi dent zijnde de aangegane over eenkomsten en verplichtingen, zal Amerika in deze koers door moeten varen, ongeacht welke nieuwe president er in het Witte Huis zal gaan wonen. Wie dat zal zijn, is nog zeer twijfelachtig. Zeker hebben Eisenhower en Taft, de twee voornaamste repu blikeinse candidaten een grote kans, maar dit vindt hoofdzake lijk zijn oorzaak in het feit, dat de democraten, gehandicapt door de weigering van Truman, hier tot nog toe geen volwaardige candidaat tegenover hebben kun nen stellen. Als het echter blijft gaan, zoals het tot nu toe is ge gaan, bewijzen de voorverkiezin gen, die reeds in verschillende staten van de V. S. werden ge houden, dat de democraten een grondige nederlaag zullen lijden. Voor Europa zit er ook een zeer groot belang bij de presi dentsverkiezingen in de Verenig de Staten. Wanneer Eisenhower de meerderheid zou krijgen en voor vier jaar president zou wor den, dan zullen wij, ongeacht het feit, dat hij zich candidaat stelde voor de republikeinen, een in grote lijnen continueren van de politiek van Truman kunnen ver wachten, hetgeen Eisenhower ongetwijfeld in conflict met zijn partij zal brengen. Zal de andere republikeinse candidaat Taft het pleit winnen, dan zal er een ommekeer in de Amerikaanse buitenlandse poli tiek zijn te verwachten, welke wij nu niet bepaald gunstig voor Europa kunnen noemen. Sena tor Taft is namelijk een voor stander van het bezuinigen op de schenkingen aan Europa. Het gevolg zal dan waarschijnlijk zijn, dat Europa minder defensie materiaal zal ontvangen en over het algemeen op minder steun van Amerika zal kunnen rekenen dan voorheen. Bij Taft zal het Oosten voor gaan en het is dan ook te verwachten, dat hij een scherpere politiek ten aanzien van het China van Mao zal gaan voeren, hetgeen bovendien gro tere risico's met zich zal bren gen. EEN KRUITVAT. Het Nabije Oosten is nog steeds een van de gevaarlijkste plaat sen in de wereld. Hier gist en kookt het en slechts met de grootste voorzichtigheid en tact zal het Westen de onrust daar kunnen bezweren. Of het echter een bevredigende oplossing zal zijn en of het na verloop van tqd niet weer tot excessen zal ko men, daaromtrent tasten wij nog in het duister. In Tunesië duurt de crisis nog voort, terwijl Marokko zich ook reeds begint te roeren. Boven dien staat de gehele Arabische Liga achter het streven van bei de protectoraten. Hier zal Frank rijk al haar gewicht in de schaal moeten werpen, wil zij de toe stand meester blijven. Na een korte periode van schijnrust zijn ook in Perzië weer onlusten voorgekomen, het geen tot bloedige botsingen ge leid heeft. Het ging hier om groepen communistische jonge ren, die zich roerden. Egypte ontdekte een samen zwering, hetgeen tot gevolg had, dat de regering ruim 300 socia listen en leden van de Moham medaanse broederschap liet ar resteren onder beschuldiging, dat zij medewerkten aan een om vangrijke organisatie, die zich ten doel stelt wapens en munitie voor opstandige doeleinden het land binnen te smokkelen. Tot op heden heeft men de stormen en de roerige stromin gen in het Nabije Oosten enigs zins in de hand kunnen houden. Laat liet laatste exces in Cairo echter een teken aan de wand zijn. NEW YORK TIMES De „New York Times" heeft Maandag aan het bezoek van ko ningin Juliana en prins Bernhard aan New York een artikel ge wijd, getiteld: „Het is thans weer Nieuw-Amsterdam". „New York, dat zijn bestaan is begonnen als voorpost van Nederlandse onversaagdheid, is trots en gelukkig, omdat het Juliana, de koningin der Neder landen, kan verwelkomen. Wij laten ons van harte heroveren. Wij zwichten voor haar warme menselijkheid, haar ruime visie, hoge idealen en diep begrip. Wij zijn er fier op, dat wij reeds zo lang verbonden zijn met het gro te volk, dat zij vertegenwoordigt, en trots op het aandeel van de Nederlanders op onze afstam ming. Vandaag behoort de stad aan de koningin. Het is thans weer Nieuw-Amsterdam", aldus de „New York Times". Omstreeks half twee arriveer den de koningin en de prins in het Waldorf Astoria hotel. Daar de ticker parade een half uur langer had geduurd dan oor spronkelijk voorzien, kwamen de koninklijke gasten laat voor de lunch, aangeboden door de stad. Er waren ongeveer 600 genodig den. Aan de hoofdtafei waren behalve de koningin en de prins gezeten burgemeester Impellet- teri, kardinaal Spelman en me vrouw Roosevelt. In de zaal prijkten rode en wit te tulpen en hyacinthen en de vlaggen van Nederland en Ame rika. De burgemeester zeide in zijn tafelrede, dat voor zover hij zich kon herinneren de stad nooit een warmer welkom voor enig ander bezoeker had bereid. De belangrijkheid van het be zoek achtte hij gekenmerkt door de aanwezigheid van mevrouw Roosevelt. Vandaag is New York weer Nieuw Amsterdam, zo riep hij uit. Daarna sprak mevrouw Roose velt enkele woorden en gaf uit drukking aan haar trots over haar Hollandse afstamming. De Nederlanders weten hoe zijwe reldproblemen moeten aanpak ken, zo zeide zij. Hierna gaf de president van deze middag, commissarioner Grover Whalen het woord aan prins Bernhard, die hierop ge heel onvoorbereid was. Onder donderend applaus van de aanzittenden merkte de prins dan ook op: „Ik weet niet wat voor een goede poets mij gebak ken wordt, maar in elk geval is het een goede poets. Dit welkom is voor ons een ge heel nieuwe ervaring. Het toont ons duidelijk de nauwe banden, die bestaan tussen onze beide landen." De koningin stemde volkomen met de woorden van de prins in en zei: „New York bezit op mij een grote aantrekkingskracht. Eens toonde ik m'n kinderen zich van New York herinneren. Wij weten niet altijd waar we heenvaren, maar deze hand zal ons altijd wijzen waar we zijn." Bij de koninklijke intocht in New York was de temperatuur aanmerkelijk gedaald en wel tot enkele graden boven het vries punt. Een sterke vrij gure wind woei van tijd tot tijd regendruppels aan toen de stoet langs de East River reed. Het gezicht op de rivier deed aan Rotterdam of Amsterdam denken, met de laaghangende New York, toen we op een regen- grijze wolken boven het tamelijk achtige dag aan boord van de onstuimige water. Queen Mary" stonden. Plotse- - ling zagen we uit de mist een hand oprijzen, een hand, die een toorts vasthield. Deze hand is nog het enige wat mijn kinderen Ook op de tribune vóór liet stadhuis was het guur en men kon de koningin lachend horen zeggen, dat haar vingers koud waren geworden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1