Dc Jan van Ricbeeck herdenking te Kaapstad IrWEG De R.T.C. met de West Binnenlands Nieuws Vliegtuig neergestort te Queens Borough VOGELVRIJ PUNEN 'AKKERTJES' ^nstliur Be hoogwater-misère Sterfgevallen door mond- en klauwzeer Protest tegen grondonteigening voor militair oefenterrein Aantal radioluisteraars in Nederland DE URKER VISSERS Ongeluk aan boord van de Zweedse tankboot „Trykon" Bestrijding bisamratten Vliegtuigbotsing in Alabama Nederlandse vrouw omgekomen in Italië Gij behoeft ze niet te dulden 21 Mei Opening Amsterdam-Rijnkanaal AGENDA SMOKKELAUTO AAN NED—BELGISCHE GRENS AANGEHOUDEN. LANDBOUWER KREEG DODELIJKE TRAP VAN PAARD. I>e gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, Dr. E. G. Jansen, heeft Zaterdag, ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen voor net monument ,.De poort van Z.-Afrika" in het raam van Zuid-Afrika" in het raam van de Van Riebeeck-herdenking, te Kaapstad in 'n rede verklaard, dat de Unie met toenemende moeilijkheden te kampen heeft tengevolge van verschillen op po litiek en ander gebied. De bewoners van Zuid-Afrika zijn echter, aldus Dr. Jansen, fcich bewust van hun verantwoor delijkheid, niet alleen jegens de Westerse beschaving en jegens hun nageslacht, maar ook tegen, over imillioenen kleurlingen in hun land. Naar de mening van de gouver neur-generaal is Zuid-Afrika een jonge natie, die is samengesteld uit elementen van vele Europese volkeren en een levenswijze heeft die in wezen gelijk is aan die van de christelijke volken van het Westeen. Als zodanig moet de Unie z-i. gezien worden als een voorpost van de Westelijke be schaving en verdient het land de sympathie en steun van de Wes terse landen. REDE VAN MAEAN. De premier van Zuid-Afrika, Dr Malan, heeft Zaterdag te Kaap stad de eerste steen gelegd voor het monument „De poort van Zuid-Afrika". In een rede ver klaarde Malan, dat dreigende wolken zich boven de gehele we- reld samenpakken. Naar zijn me ning kan het gevaar slechts wor den afgewend, wanneer eerst de veiligheid van Europa wordt ver zekerd, hetgeen z.i. alleen door de wedergeboorte van dit gebied kan worden bereikt. Malan zeide verder, dat on danks de binnenlandse verschil len in de unie, er toch 'n eenheid bestaat, die hecht verankerd is in een gemeenschappelijke liefde voor het vaderland en een onver deelde trouw aan de Zuidafri- kaanse gemeenschap. REDE VAN STRAUSS. De leider van de oppositie in het Zuid-Afrikaanse parlement, Strauss, heeft een rede gehouden, waarin hij zeide, dat degenen in het buitenland, die critiek op Z. Afrika en dit land soms niet be grijpen, oog moeten hebben voor iietgeen „een handvol blanken" in dit gebied heeft tot stand ge bracht. „Wij zoeken nog naar een op lossing, een definitieve regeling van de moeilijke betrekkingen tussen de volkeren en rassen, die hier leven en werken", aldus Strauss. REDE VAN MINISTER VAN JUSTITIE. De Zuidafrikaanse minister van justitie Van der Sandt Cent- livres, heeft voor het monument in een rede verklaard, dat, als Zuid-Afrika trouw blijft aan het van Nederland en Engeland ge kregen erfgoed, een goede toe komst voor het land tegemoet mag worden gezien. Tevoren was bij een symboli sche herhaling van de landing van Jan van Riebeeck aan de mi nister een Romeins-Hollandse wetsrol overhandigd, die in het monument zal worden ingemet seld. DE „DROMEDARIS" ANKERT IN DE TAFELBAAI. Talrijke toeschouwers zijn Za terdag getuige geweest van een herhaling van de landing van Jan van Riebeeck in de Tafelbaai op 6 April 1652. Bij stralend weer zeilde een model van Van Riebeeck's schip de „Dromedaris" de baai binnen. Na het afvuren van een saluut- salvo roeide de bemanning, ge kleed in zeventiende-eeuwse cos- tuums, naar de wal. In de laatste van de vier sloepen was „Van Riebeeck" zelf gezeten. „Van Riebeeck", die vergezeld was van zijn vrouw Maria, plant te de Nederlandse vlag op een heuvel en de menigte zong het Wilhelmus. Vervolgens overhandigde de Zuidafrikaanse toneelspeler An- dré Huguenot, die de rol van Van Riebeeck speelde, aan negen vertegenwoordigers der bevol king rollen, waarop het staats bezit stond vermeld. De rollen werden vervolgens in een kist gesloten, die werd overhandigd aan de gouverneur-generaal. De plechtigheid werd door Ma lan bijgewoond. Er viel Vrijdag en Zaterdag in de plaatsen langs de Waal nog weinig te merken van de val van het water op de Rijn. Er was zelfs nog lichte was op de Waal voor Nijmegen. Het water stroomde nog over de hoge kade. De kelders langs de Waalkade staan vol water. Het kwelwater drong zelfs naar boven in de wijde Ooypol- der tussen Nijmegen en de Duit se grens, ofschoon het electrisch gemaal dag en nacht werkte. De meeste schade is geleden door de steen-industrie langs de Waal en de Rijn. Fabrieken, die in de uiterwaarden staan, liepen deels onder, waardoor het bedrijf is gestagneerd voor weken. Ver schillende directies hebben voor een paar honderd arbeiders ver lenging van overbruggingsgeld aangevraagd. Millioenen stenen zijn verloren. De specie zal opnieuw gevormd moeten worden, zodra de water stand het toelaat het werk weer op te vatten. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauw zeer bedroeg in de week van 23 tot 30 Maart 1952: runderen 12, kalveren 101, biggen 150, var- 26 en schapen 8. Pijn verstoort Uw leven. Uw nachtrust, Uw humeur en... dat van Uw omgeving. Neem daarom bij hoofdpijn, zenuwpijn, kiespijn en vrouwenpijnen één of twee AKKERTJES en binnen 10 minuten voelt gij U vrij van pijn. AKKERTJES werken rechtstreeks op de pijnhaard, zijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. helpen direct Naar aanleiding van het voor nemen van het ministerie van oorlog om ten behoeve van mili taire oefeningen terreinen in de gemeenten Vorden, Laren (Geld.), Wamsveld en Lochem aan te ko pen of te onteigenen heeft de raad van Vorden uitgesproken, dat het toerisme en de recreatie in deze gebieden benadeeld zul len worden, temeer daar een ge deelte van de openbare weg Vor denAlmen aan het openbare verkeer zal worden onttrokken. Het aantal aangegeven radéo- ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 April 1.658.494 te gen 1.649.775 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 484.250 aangeslotenen op het rijksradio- distributienet tegen 484.620 op 1 Februari. De voorzitters der delegaties ter conferentie NederlandSuri nameNederlandse Antillen heb- ben Zaterdag het volgende com muniqué uitgegeven. „Nadat in de plenaire zitting van Vrijdag woordvoerders van de delegaties van Nederland en de Nederlandse Antillen in alge mene termen de inzichten dezer delegaties t.a.v. het als basis voor de conferentie samengestelde werkstuk hadden uiteengezet, werd in de Zaterdag onder leiding van de plaatsvervangende voorzitter der conferentie, de mi nister van Uniezaken en Overzee se rijksdelen, ir. L. A. P. Peters voortgezette vergadering door de woordvoerder van de delegatie van Suriname, Mr. Dr. R. H. Pos, algemeen vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, een „sta- tement" van deze delegatie uitge sproken. Hierin wordt verwezen naar de in de door de voorzitter van deze delegatie ter gelegenheid van de opening der conferentie gehou den rede voorkomende passage, dat het niet in de eerste plaats aankomt op geschreven bepalin gen maar veeleer op onderling vertrouwen en op de wil om el- kaars behoeften en omstandighe den te begrijpen en te verstaan. De Surinaamse delegatie ziet de levende kracht in het toekomstig koninkrijk in het elkaar vinden in vrij overleg, meer dan in tot in details tredende bepalingen van staatsrechtelijke aard. Als algemene opmerking met betrekking tot het werkstuk merkt de delegatie op, dat naar haar oordeel het werkstuk teveel bepalingen van dwingend recht inhoudt en te weinig overlaat aan de ontwikkeling der toekomstige verhoudingen. De delegatie verenigt zich met het standpunt, dat er een konink rijk zal zijn, waarvan Nederland, Suriname en de Nederl. Antillen de samenstellende delen zijn. Zij zou de voorkeur geven aan een statuut, waarin in een algemeen deel datgene wordt geregeld wat alle drie landen aangaat, terwijl voor het overige de bijzondere betrekkingen tussen Nederland en Suriname enerzijds en die tus sen Nederland en de Ned. Antil len anderzijds in afzonderlijke hoofdstukken worden geregeld. De wijziging van de bepalingen van deze beide bijzondere hoofd- stukken ware voor elk afzonder lijk te regelen. Deze methode zal het gemakke lijker maken dat het statuut de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen der landen kan vol gen. Daarna ging de woordvoerder der delegatie in op een aantal hoofdpunten van het werkstuk. Besloten werd dat de sectiever gadering op Dinsdag 8 April zul len aanvangen. Ter bespoediging van de besprekingen zullen de verschillende onderwerpen over de beide secties worden ver deeld". Van de te onteigenen 400 ha grond ligt 250 ha in de gemeente Vorden. De raadsleden hadden tal van bezwaren. Het vreemde lingenverkeer, dat voor Vorden een belangrijke bron van inkom sten is, wordt ernstig geschaad. Voorts worden toegangswegen naar tal van boerderijen afge sneden. Medegedeeld werd, dat van de grondeigenaren alleen de gemeente Vorden bericht heeft gehad van het ministerie van oorlog. De andere gemeentebestu ren hebben de berichten over onteigening in de pers moeten lezen. Eventuele aankoop zal de staat 6 7 ton kosten. Er werd op gewezen dat de legervoorlich- tingsdienst heeft medegedeeld, dat de grond ook aan de staat zou kunnen worden verhuurd, terwijl daarentegen in het schrij ven, dat de gemeente Vorden ontving, uitdrukkelijk wordt ge zegd, dat alleen de verkoop of onteigening mogelijk is. Opvallend is het, aldus de raad dat in het betrokken gebied geen boerenhoeven staan. Kennelijk heeft men dit gedaan om moeilijkheden met de Stich ting voor de Landbouw te voor komen. Naar burgemeester Van Arkel mededeelde, zal deze zaak in de Tweede Kamer worden aangesneden. Tenslotte werd met algemene stemmen besloten ern stig protest aan te tekenen tegen de bestaande voornemens om be langrijk ongerept natuurschoon blijvend te offeren. Deze motie zal te» kennis worden gebracht van de ministerraad, de minister van oorlog en de Eerste en Twee de Kamer der Staten-Generaal. GEHELE KONINKLIJKE FAMILIE AANWEZIG. Het nieuwe Amsterdam-Rijn kanaal wordt na het gereedko men van de grootste sluis van het Europese vasteland nabij Tiel op 21 Mei a.s. officieel en feeste lijk geopend. De „Piet Hein", het koninklijk jacht, aan boord waarvan zich zullen bevinden H.M. de Konin gin, prins Bernhard en de vier prinsessen, zal op die dag aan het hoofd van vele vei sierde vaartuigen met autoriteiten de nieuwe sluis binnenstomen en een tocht door het nieuwe kanaal maken tot Wijk bij- Duurstede. Vandaar zal de koninklijke fa milie zich begeven naar Amster dam om in het R.A.I.-gebouw aanwezig te zijn bij de opening van de tentoonstelling, die aan de ingebruikstelling van de nieu we Rijn-verbinding is gewijd. De drie sluizencomplexen in het nieuwe kanaal zullen de vol gende namen krijgen: het com plex bij Tiel zal heten Prins Bern- hardsluis, dat bij Ravenswaai (gem. Maurik): Prins Marijke- sluis, dat bij Wijk bij Duurstede: Prinses Irenesluis Zoals bekend bestaan reeds de Prinses Beatrixsluis bij Vrees wijk en de Prins Margrietsluis in Lemmer. De positie van de Urker vis sers te Mar del Plata is nog niet gerégeld en in de naaste toe komst is nog geen oplossing in zicht, zo wordt uit betrouwbare Belgische bron te Buenos Aires medegedeeld. De Belgische reder Van Ise ghem, die met de vissers een con tract van een jaar sloot, is van oordeel dat deze contractbreuk hebben gepleegd. De vissers handhaven hup standpunt, dat zij bij de ondertekening overtuigd waren, dat zij Zondags vrij zou den zijn. Het is niet uitgesloten, dat de reder in de naaste toekomst de uitbetaling aan de vissers moet staken. Van Iseghem is boven dien van oordeel, dat hij gerech tigd is het belangrijke voorschot terug te eisen, dat de vissers bij hun vertrek kregen en waarvan hij tot nog toe een gedeelte op hun salaris heeft ingehouden. Hij doet verder moeite ander werk voor hen te vinden, doch de immigratie-autoriteiten willen er zeker van zijn, dat de vissers voor een andere reder willen werken, voordat zij de verblijfsvergun ning, die alleen op de dienstbe trekking bij Van Iseghem betre king heeft, wijzigen. De kapitein van het 8.000 ton metende tankschip „Trykon", dat Donderdagmorgen zwaar geha vend de haven van Suez is bin nengelopen, heeft meegedeeld, dat tengevolge van de ontplof fing, die zich aan boord heef voorgedaan, een 24-jarige Neder lander en een Zweed over boord zijn geslagen en niet meer terug gezien. Een Zweedse dekjongen was op slag dood, terwijl een Let ernstige brandwonden opliep. De ontploffing had zich Maan dag voorgedaan, toen het schip in ballast varend zich in de Rode Zee bevond, op weg van Mena el Ahmadi, de voornaamste olieha ven van Koeweit. De explosie lis, naar men aanneemt, veroorzaakt door een opeenhoping van gas sen. Onmiddellijk na de ontplof fing ontstond in vijf tanks brand, die niet kon worden bestreden, omdat het blusmateriaal over boord was geslagen. Met grote moeite was men er in geslaagd het zwaar gehavende schip, dat ieder ogenblik kon zinken, naar Suez te brengen. Onderweg had men van het Franse passagiersschip „Rous- sel" medische hulp gekregen voor de gewonde Let. De kapitein was vol lof over het werk van zijn bemanning, bestaande uit Zwe den, Italianen, Belgen, Duitsers, Denen, Nederlanders, Esten, Let ten en Polen, De laatste tijd zijn in Limburg verschillende bisamratten gevan gen, o.a. in Weert, Roosteren, Geleen en Maastricht. Waar schijnlijk zijn deze schadelijke dieren afkomstig uit België, waar verscheidene exemplaren uit kwekerijen wisten te ontsnappen. In de loop van deze week zal in Limburg een grote bestrijdings actie worden ingezet. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Het gevloekte zeilschip". Concertgebouw, 8 uur: Biosc, „Schipper naast God". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biogc. ,31oedvlag bo ven Quinto Patronaatsgebouw, 2 uur: publieke verkoping van een inboedel. LAFFE OVERVAL OP TWEE OUDE MENSEN. Zaterdagmiddag is te Rotter dam een laffe overval gepleegd op een 75-jarige ziekelijke man en zijn 72-jarige vrouw. Terwijl de oude mensen (het echtpaar Tierolf) in de woonka mer, gelegen achter hun winkel in kleermakersfournituren, za ten te eten, is een ongeveer 30- jarige man naar binnen gedron gen. Hij heeft het oude echtpaar onder bedreiging met een revol ver op de stoelen vastgebonden met handdoeken, die hij zelf uit de linnenkast had gehaald. Ver volgens heeft hij het grote geld uit de winkelkassa geroofd, ten bedrage van ongeveer 265, waarna hij ijlings de vlucht heeft genomen. DUINBRAND IN SANTPOORT. De Santpoortse en IJmuldense brandweer moesten in de voor avond van Zaterdag de strijd aanbinden tegen een hevig om zich heengrijpende duinbrand, die ontstond in de zeereep nabij een voormalige militaire Duitse weg achter het buiten „Duin- en Kruidberg". Een jachtopziener ontdekte te ongeveer 5 uur de brand en kon het vuur al gauw niet meer ibaas, waarom hij de brandweer waarschuwde. Er werd ongeveer 3000 m2. duinter rein zwart geblakerd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, maar de Velzense recherche heeft de zaak in onderzoek. Een Belgische vliegende tolbri- gade ontmoette in de nabijheid van de Belgisch-Nederlandse grens nabij Hamont 'n smokkel auto. De achtervolging werd in gezet en de smokkelauto kon in de omgeving van Oostham na 'n jacht van ruim 20 km tot staan worden gebracht. De wagen be vatte 350 kg Nederlandse boter. Zowel boter als auto werden in beslag genomen. De bestuurder was een inwoner uit Hamont. BRAND IN BROODFABRIEK TE MAASTRICHT. Zondagmiddag is de bovenver dieping van een broodfabriek te Maastricht uitgebrand. De scha de, die door verzekering wordt gedekt, wordt voorlopig geraamd op enkele tienduizenden guldens. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Omstreeks kwart vóór twee werd de brand door enkele kin deren ontdekt. Aanvankelijk was er slechts een rookontwikkeling, doch reeds spoedig sloegen de vlammen uit de ramen. De brandweer, die spoedig met groot materieel ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat de bo venverdieping geheel uitbrand de. De meelvoorraad ging verlo ren, alsmede pakpapier en em ballage. De directeur van de broodfa briek, de heer R. Hamers, was omstreeks half een nog in de een verdieping lager gelegen banketbakkerij geweest. Deze af deling liep veel waterschade op, doch werd niet door het vuur aangetast. TWEE BOERDERIJEN EN 20 KOEIEN VERBRAND. In enkele uren tijds zijn Zon dagmiddag te Goudriaan in de Alblasserwaard twee boerderijen afgebrand. Twintig koeien kwa men in de vlammen om. Omstreeks één uur brak brand uit in de boerderij van G. Zwij- nenburg. Het vuur greep razend snel om zich heen, zodat men zelfs geen kans zag het vee uit de stal los te maken. Twintig koeien verbrandden levend. De gehele inventaris van de heer Zwijnenburg ging verloren. De vlammen sloegen over op het dak van de boerderij van H. van Ermen te Gier, welke even eens tot de grond toe afbrandde De bewoners slaagden er in enig meubilair en het vee te redden. Nog een derde boerderij vatte vlam door de wegvliegende von ken. De brandweren van Mole naarsgraaf, Groot Ammers, Op- hoorn en Goudriaan wisten er ger te voorkomen, hoewel het van rieten dak van deze hoeve J. de Jonge reeds brandde. Vermoed wordt, dat de brand in de boerderij van Zwijnenburg ontstaan is door een ongeluk met een petroleumstel. De schade aan beide boerenbe drijven wordt geschat op een be drag, dat aanzienlijk hoger dan 100.000 moet liggen. Te Oosthuizen sloeg een voor eert kunstmeststrooier gespan nen paard op hol. De 29-jarige be stuurder, N. Stam, trachtte het dier nog in toom te houden maar kwam hierbij te vallen en kreeg van het paard een trap in de buik. Kort na het ongeval is hij overleden. AMERIKA CONTRA AMERIKA IN ROTTERDAM. Amerikaanse opvarenden van de schepen „John Fiske" en de „John A. Quitman" verpoosden zich Vrijdagavond in een bar aan de Nieuwe Binnenweg te Rotter dam, toen de harmonie plotseling werd verstoord, omdat de 45-ja- rige F. B. tegen een van zijn col lega's opliep. Dit was het sein tot een algemene vechtpartij. Het offensief werd geopend door de 23-jarige M. E. H., die op een tafel sprong en een kruk weggooide. Al smijtende sprong hij van tafel tot tafel en het leek wel of hij zijn vernielzucht wilde botvieren. De vechtpartij werd zo hevig, dat de caféhouder en zijn personeel naar buiten vlucht ten. De politie werd gewaarschuwd, doch toen zij arriveerde, was het slagveld reeds ontruimd, behalve door de genoemde F. B„ die een hersenschudding had opgelopen en naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Met enkele politie-auto's wer den zeven van de strijders van hun schip gehaald en naar een politiebureau overgebracht. Een verzameling builen en blauwe ogen was voor hen het resultaat van de ontmoeting. M. E. H., die naar een voorlo pige schatting voor 500 heeft vernield, werd opgesloten. De ra vage was zo groot, dat de bar ge sloten moest worden. RAADSLID, DAT GEEN VERGADERING BEZOEKT. Er is in Geleen een raadslid, onderwethouder, die in de huidi ge zittingsperiode nog geen en kele raadsvergadering heeft bij gewoond, terwijl hij de vorige zittingsperiode slechts één maal een vergadering heeft bijge woond. Dit raadslid, de heer E. G., heeft pogingen in het werk ge steld, om wethouder te worden Blijkbaar als reactie op het mis lukken van deze pogingen is hij daarna niet meer in de raadzaal verschenen. Dit optreden was sinds lang een doorn in het oog van het gemeentebestuur en de overige raadsleden. De heer G. is nu door een be sluit van de raad voor de keuze gesteld vóór 1 Juni a.s. af te tre den, of de eed als raadslid af te leggen, zo niet, dan verliest hij het recht op ouderdomspensioen, waarop hij als oud-wethouder aanspraak kan maken. Immers op deze vergadering werd een verordening aangenomen, waar in het ouderdomspensioen dei' oud-wethouders wordt geregeld. Hierin komt een artikel voor dat „geen ouderdomspensioen wordt toegekend aan hem, die tot raads lid gekozen zijnde opzettelijk na laat zijn eed als zodanig af te leg gen, ofschoon daartoe opgeroe pen zijnde". De 'voorzitter noemde het geval G. een unicum onder de tiendui zenden raadsleden in Nederland „Diens houding demonstreert een gebrek aan politieke zeden en een misbruik maken van een leemte in de gemeentewet. Zij is in strijd ook met de beginselen der democratie. Een raad, die zichzelf respecteert, moet zjjn afkeuring over deze wijze van handelen, openlijk demonstre ren". Zonder hoofdelijke stemmin|. werd het voorstel toen aangeno men. DUITS SCHIP AAN DE GROND Het Duitse motorschip „Burg Sparrenburg", dat Zondagmor gen uit Rotterdam vertrok, is om 7 uur bij het Zuidenhoofd II onder Hoek van Holland aan de grond gelopen. Het schip is waarschijnlijk uit het roer gelo pen. Het 5300 ton metende schip werd door sleepboten „Maas" en „Argus" van L. Smit en Co. te Maassluis nog voor 9 uur'vvlot getrokken. Het Duitse schip ver volgde de reis. De „Maas" kreeg bij het losma ken een tros in de schroef en is door de „Argus" binnengebracht. VIJFHONDERD AMBONNESE BABIES OP KOMST. Vijfhonderd Ambonnese babies zjjn op komst. Dit blijkt uit een mededeling van „Pihan", parti culier initiatief tot hulp aan Am- bonnezen. Genoemde organisatie tracht de 15000 in Nederland ver toevende Ambonnezen daar te helpen, waar de overheid niet kan helpen. Op het ogenblik is deze organisatie bezig geld en goederen in te zamelen om baby- goed, sport en spelmateriaal en zomerkleding te kunnen ver strekken. Zaterdag is een vliegtuig neer gestort in Queens Borough, een dichtbevolkte voorstad van New York. Tenminste zeven personen zijn om het leven gekomen. Het toestel, een tweemotorig trans portvliegtuig, boorde zich door 2 gebouwen en -ramde een derde aan de overkant van de straat. Volgens ooggetuigen schoot de machine als een „vuurbal" naar beneden. Voordat het toestel de huizen raakte, verloor het beide vleugels, waarvan er één op een passerende politie-auto terecht kwam, waardoor een Inspecteur werd gewond. Het is het vijfde grote vlieg tuigongeluk, dat de laatste tijd in Groot New York gebeurd. De hitte van de brand, die in de getroffen gebouwen uitbrak, was zo fel, dat men het aantal slachtoffers nog niet heeft kun nen vaststellen. Functionarissen van het vlieg veld Idlewild deelden mee, dat de piloot van het verongelukte toe stel poogde bij zware regen een landing op zijn Instrumenten uit te voeren. Nader wordt gemeld, dat vijf 13) (Nadruk verboden). De man met de rode baard stond ook hier op zijn post. Hij had de trek naar het Noorden reeds voorzien en zijn schuil plaats met zorg uitgekozen. Het achterland besto-nd hier uit heide en plassen en iets verderop de Smilder venen. Een paar maal was hij de weg gegaan, die hem het meest geschikt en veiligst leek, als hij straks de vlucht moest nomen- Toen de lansknechten uit Bei- len waren opgebroken en ruim een uur hadden gemarcheerd, kraakte daar weer een schot en de hoofdman tuimelde van zijn paard. Een ogenblik was de gan se troep verbluft en heerste er besluiteloosheid bij de krijgers. Toen ze tot het besef kwamen, wat hen te doen stond en het bos langs de weg door hen was door zocht, had de moordenaar reeds een voldoende voorsprong gekre gen. Wel namen een aantal rui- Ilislorisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. ters de vervolging op, maar deze bleef vruchteloos. Zonder resul taat moesten ze naar de troep en hun dode kapitein terugkeren. De huurlingen echter koelden hun woede door een paar boerde rijen in brand te steken. Willem Frankes bleef de eerst volgende dagen weer zwerven. Hij was bevreesd, dat de Gelder se troepen zouden vermoeden, wie hen deze poets paar ma len gebakken had. Hij wilde daarom vermijden voorlopig naar zijn woning terug te keren. Hij dacht er over na, op welke wijze hij zich minder goed kenbaar kon maken. Van zijn mooie volle baard te scheiden door deze te laten knippen en zich te laten scheren, daar voelde hij weinig voor. Bovendien, het landvolk zou hem nog wel aan zijn robuste gestalte herkend hebben. Ook had hij er over gedacht om ziin bruine paard tegen, de zwarte te verwisselen. Maar ook dit denkbeeld had hij afgewezen. Met de bruine was hij als het wa re een geheel geworden; hij en de ruin kenden elkaar in al hun bewegingen. Daarbij, als hij daar met zijn klepper over de heide of over de oneffen zandwegen rende wist hij, dat het dier geen enkele misstap zou maken. Kon hij dat wel van de zwarte zeggen? En juist die zekerheid moest hij bij zijn rijdier vinden, als hij tracht te om aan z'n vervolgers te ont komen. Willem Frankes besloot ten slotte om voorlopig niet van paard te verwisselen. HOOFDSTUK VII. De Scheper. Folkert, de jeugdige scheper van Bakkeveen, was in de beste stemming, toen hij op één der laatste Maartdagen met zijn kud de uittrok langs de oude Drentse weg of Zwartendijk om de dieren te laten weiden op het uitge strekte Mandeveld. De lucht was helder en de zon goot haar eerste verwarmende stralen van de jonge lente over de weer uit haar winterslaap ont wakende aarde. De herder floot een vrolijk wijsje. Siep, zijn hond scheen ook het voorjaar in de kop te hebben, want hij holde als een malle de stuifzandkoppen op en af en hij joeg de kraaien en an dere vogels, die hij op de bodem ontwaarde, het luchtruim in. De kievitten buitelden in de lucht en dreven reeds hun min nespel. „Als dit weer nog enkele dagen aanhoudt, kan ik weldra de èerste eieren rapen," bepeins de Folkert. [Varese (Noord-Italië) Aan de randen der veenplassen Nederlander personen om het leven zijn ge komen. De verontwaardigde New Yorkers, aldus Reuier, eisen strenge veiligheidsmaatre gelen en zelfs het sluiten van NewYorks twee grote vliegvel den La Guardia en Idlewild voor verkeer over Qu-eens Borough. AMERIKAAN S SUPERFORT NEERGESTORT. Een Amerikaans vliegtuig voor meteorologische waarnemingen is Zaterdagavond 25 km ten N.O. van Sacaramento in Californië geëxplodeerd en vervolgens n-eer gestort. De 10 bemanningsleden kwamen om het leven. Het toestel een superfort zou juist landen na een routine- vlucht beven de Stille Oceaan. Twee militaire transporivlleg tuigen zijn Vrijdagavond boven een spoorwegemplacement van Mobile (Alabama) met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort. Vijftien inzittenden kwamen om het leven, n.L de aes leden der bemanning van een viermotorige „Globemaster" en negen bemanningsleden en pas sagiers van een „Dacota C-47". lawaaiden ook reeds de grutto's. Een eend werd door Siep aan de oever van een veentje opgejaagd. „Die zullen al haast jongen heb ben", overdacht de scheper. Met belangstelling zag hij nu naar de bewegingen der wulpen en hij beluisterde hun roepstem. Ze mochten ook al erg slim zijn bij 't verstoppen van hun eieren, en ze mochten al de benen nemen als het onraad ver weg was. Fol kert kende hen door en door in hun gedragingen en listen. Vele van hun zwarte eieren zou hij ook dit voorjaar wel weten te vinden. In een pannetje boven het houtvuur zou hij straks dage lijks weer eieren koken en ze met een weinig zout smakelijk oppeuzelen. En als dan de meeu wen van de kolonie in en om de Nieuwmeer eieren hadden, dan kon hij wel een emmer vol rapen, zodat hij zijn hele familie kon tracteren. (Wordt vervolgd). Op de weg van Milaan naar lg een lauto met Nederlanders in bot sing gekomen met een vrachtauto De auto werd bestuurd door de NederlanderG. K., directeur van 'n veevoederfabriek in Stre- sa (Italië). Zijn echtgenote, mevr. S. KouwenhovenMole naar, werd op slag gedood. Haar zuster, mej. J. Molenaar, werd ernstig gewond. De heer Kou wenhoven en zijn twee kinderen liepen minder ernstige verwon dingen op. DE ONTPLOFFING TE WALSUM. Het aantal doden tengevolge van de ontploffing van een ketel met chloorgas in de cslstoffabriek te Walsum op Vrijdag is thans tot zeven gestegen. Drie personen, die door het ontsnappende chloorgas zwaar vergiftigd waren zijn in 't week einde overleden. Eén persoon verkeert nog in levensgevaar.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2