IV0R01* Voor de Zondag KERKDIENSTEN ZUINIG MET VLOERBEDEKKING UU Je Sreoineie Binnenlands nieuws SCHAKEN De kinderbijslag. KERKNIEUWS Toespraak van Worosjilof De Britse nationale gezondheidsdienst WEK DE GAL IN UW LEVER OP BURGERIJ IKE STAND ZONDAG G APRIL. (Palmzondag.) NED. HERV. KERK. Zilveren „Drommedaris" Proberen blijft begeren! TERNEUZEN. AXEL BRESKENS. BRUINISSE OOSTBURG. EEDE. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. dijkdoorbraak bij doesburg. Bü de Here zijn uitkomsten tegen de dood. Die God is ons een God van vol komen zaligheid. Ps. 68 21, 20. Sedert de zonde haar schepter zwaait over deze schone aarde, zijn smart en rouw de herauten van de koning der verschrikking geworden. En waar zij een wo ning naderen, daar gevoelt de mens zijn volkomen machteloos- heid. Sedert onze gezegende Heiland echter deze aarde betrad, is er ZATERDAG 5 APRIL. NED. HERV. KERK. Schoondijke 7 uur Avondgebed. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings Voorb H. Avondmal en openb. Geloofsbelijdenis; 2.30 uur Ds. P J Pennings (Bed. H. Doop). 7'uur Ds. Van Stipriaan Luis- cius, van Gent (Jeugddienst) Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft (Openb. Belijdenis des Geloofs) 2 30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Voorb. H. Avondmaal). Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver* Hulst10.30 uur Ds. JHoman (Bev. Lidmaten). Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders (Bev. Lidmaten). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Terneuzen: 10 uur Ds P. A. v. d. Vlugt (Openb. Belijdenis)2.30 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. T30P uur Ds. W. Sirag, van' Vlaardingen (Bijzondere dienst). 10 uur Dienst voor jongeren ui - .Bethel". Voorganger de heer M. Loof. Driewegen: 5.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma (Bev. Litmaten en voorber. H. Avondmaal); 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Othene: 7 uur Ds. G. Jansma. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Bev. Lidmaten). Biervliet: 10 uur Ds. H C. P. M. Wiebosch (Openb. belijdenis). Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Openb. beludems) 6.30 uur Ds. J. H. van Beuse kom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate (Bev. Lidmaten). Groede: 10 uur Ds. C. B. Boeie. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal (Bev. Lidmaten). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff (Bev. Lidmaten). Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier (Bev. Lidmaten). Retranchement2.30 uur Ds. L. P W. Groenveld, van Sluis. Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Openb. Geloofs belijdenis). Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Openb. Geloofsbelijdenis). St Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlahdkerkj e10 uur Ds. W. B Bergsma (Bev. Lidmaten en voorb H. Avondmaal). Uzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard (Bev. Lidmaten). Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijt man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. L. Bakker, van Laren. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 10 uur en 2.30 uur. Ds J. J. Ritzema. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur. Ds K. Deddens. Terneuzen: 10 uur leesdienst; o uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. W. Al berts, van Vlaardingen (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. G. W. Alberts (Dankzegging). GEREFORMEERDE GEMEENTE Hoek9.30 uur en 2 uur. Leesdienst Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 u. en 6 u. leesdienst. LEGER DES HEILS. Verschenen is het verslag van het kinderbij slagvereveningsfonds over het jaar 1950. Uit de uit komsten van de voorlopige en definitieve vereveningen en uit de bedrijfsrekenir.g blijkt, dat het jaar 1950 een overschot heeft op geleverd van 28.774.586,05. Het batig saldo in het kinderbijslag- vereveningsfonds is hierdoor per 31 December 1950 gestegen tot 74.930.830,16. •Hoewel de balans van het kin- derbijslagvereveningsfonds per 31 December 1950 een batig saldo aanwees, kon eerst aan het eind van 1950 tot belegging van be schikbare gelden worden overge gaan, aangezien de definitieve vereveningen met de uitvoerings organen eerst lang na afloop van een kalenderjaar geschieden- Voor belegging bleef een bedrag van ruim 16.000.000 beschik baar. In 1950 werden in totaal 727.558 kinderbijslagboekjes uitgereikt voor in totaal 1.716.611 kinderen. Er werden 264.618 boekjes uitge- een licht opgegaan over onze graven, die niet eeuwig gesloten zullen blijven. Sinds dat uur is een licht over het somber doods kleed geweven. Sprak de Doodverwinnaar niet: ,,het dochterke is niet dood, maar het slaapt"? Zeide Hij niet: „La zarus onze vriend slaapt, Ik ga heen om hem op te wekken"? Maar met nog iets anders mo gen wij elkander vertroosten: „uitkomsten zijn er bij de Here tegen de dood", maar, Gode zij eeuwig dank, ook tegen de eeuwige dood. Deze God is ons een God van volkomen zaligheid geworden. Hij, Wie wij door onze zonden de rug toegekeerd hebben, is tot ons gekomen, om de kluisters niet alleen van het graf, ook van der helle macht te verbreken. Daar is dus zekerheid der hope voor elke zondaar, die tot Hem vliedt. Voor elke verlorene, die wij in 't gebed brengen tot de God der volkomen uitkomsten enVertrIgenhwy dan niet in den reikt voor één kind; 210-995 voor gebede, om ons zelf Zijn genade twee, 119.U9 voor drie, 62.920 te bevelen. Ook niet om wie ons voor vier, 3o.231 voor vijf, 17_730 voor zes, 9632 voor zeven, 5039 voor acht, 2615 voor negen, 1097 voor tien, 399 voor elf, 122 voor twaalf, 18 voor dertien, twee voor veertien en één voor vijftien kin deren. lief zijn aan Hem op te dragen. Verwon Hij niet voor ons de dood? En nu, wat zegt ons aardse nood, Wij zullen eeuwig met Hem leven. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje") Het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (KVP) heeft aan de minister van Landbouw, Vis serij cn Voedselvoorziening schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de rijks- cultuurconsulenst in Gelde-land (ingenieur bij de Voorlichtings dienst) te Arnhem bij de inrich ting van zijn nieuwe bureaux aan de Velperweg aanvankelijk niet over voldoende credieten beschikte om een passende vloer- bedekking te kunnen aanschaf fen? 2. Kan de minister mededelen, of inderdaad een extra-crediet werd geweigerd, omdat er geen geld voor kon worden uitgetrok ken? j 3. Is het waar, dat genoemde functionaris, teneinde zijn amb-1 telijke vertrekken een beter aan-1 zien te geven, uit jprivé-middelen voor 20 te Nijmegen 'n tweede hands vloerbedekking heeft aan geschaft, bestaande uit enige matten, die wel is waar niet best waren, maar nog wel een paar jaar dienst konden doen? 4. Is het waar, dat het gevolg van dit prijzenswaardig initiatief is geweest, dat de betrokkene niet alleen door zijn superieuren, die er kennis van namen, werd gekapitteld, maar dat toen tevens een extra-crediet voor vloerbe dekking werd toegekend van on geveer 800? 5. Is het waar, dat ve-volgens een tweetal personen van 's-Gra- venhage naar Arnhem op en neer is gereisd om vloerzeilen en cocosmatten te leggen, zodat aanzienlijke reiskosten en dag vergoedingen zijn gedeclareerd. 6. Indien vaag 3 bevestigend wordt beantwoord, behoorden dan de oorspronkelijke voor 20 uitgezochte matten tot overcom plete rijksgoederen, die op deze wijze een goede bestemming zou den hebben gevonden? 7. Is het waar, dat alles te zamen voor deze aangelegenheid ongeveer ƒ1000 is uitgegeven, terwijl voor geruimen tijd met ƒ20 had kunnen worden vol staan? 8. Kan de minister, indien de voorafgaande lezing van het ge val in grote lijnen juist is, de conclusie van de steller dezer vragen delen, dat, het bijzon der nu de bevolking in alle gele dingen onder zo zware directe en indirecte belastingen gebukt gaat, een zuiniger omgaan met 's lands geldmiddelen dan hier geschiedde ten zeerste aanbeve ling verdient? De stichting van de nederzet ting aan de Kaap was een direct uitvloeisel van de Nederlandse scheepvaart en tot de instand houding van de banden tussen de thans zo belangrijke Unie van Zuid-Afrika en Nederland heeft vanzelfsprekend, door de eeuwen heen, de Nederlandse scheep vaart het hare bijgedragen. Dat zulks gememoreerd werd gedurende de herdenkingsplech tigheden, waarmede het volk van Zuid-Afirka herdacht, dat vóór 300 jaar Jan van Riebeeck aan de Kaap de eerste nede-zetting stichtte, spreekt voor zich zelf. De Nederlandse rederijen welke thans de Unie .van Zuid-Afrika met vele delen van de wereld ver binderi (t.w. de Holland-Amerika Lijn, de Java-Pacific Lijp en de Koninklijke Java-China pakket- vaartlijnen N.V.) zomede de Nederlandse Mij voo- de Walvis vaart N.V., hebben de rol welke de Nederlandse scheepvaart bij de geboorte en bij de groei van Zuid-Afrika heeft gespeeld sym bolisch uitgedrukt door het aan bieden van een zilveren model van de „Drommedaris",, het schip, dat op 6 April 1652 voor de Tafelberg het anker liet vallen. Op 5 April werd dit geschenk te Kaapstad door de heer S. J. Mook, directeur van de Holland- Amerika Lijn, aan boo-d van het m.s. „Öranjëfontein" aan de re gering van de Unie van Zuid- Afrika aangeboden en aanvaard door de minsterpresident, dr. D. F. Malan in tegenwoordigheid van een aantal ministers en an dere autoriteiten waaronder de ambassadeur, de heer J. van den Berg. Over dit fraaie zilveren schip valt te vermelden, dat het uit niet minder dan 2128 ve-schillen- de onderdelen werd vervaardigd. In de tuigage (het schip zou zon der bezwaar geheel onttakeld kunnen worden) zijn 200 katrol len en 200 m zilver kabeldraad ve-werkt. Tot in de kleinste details werd de zilveren „Drom medaris" naar gegevens opge bouwd en het geheel is volgens deskundigen „een voorbeeld van Nederlands vakmanschap". (Het model werd gebouwd door Schoonhovense zilverfabriek H. Hooijkaas te Schoonhoven.) CHR. GEREF. KERK. Beroan°n te Zaamslag Ds. G. van Minnen van Huizen. J. 10 en 7 uur Samen- Leider Majoor P F3 TW Terneuzen komsten. Deurloo. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur,.8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Sluiskil7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. DE WAAL BLIJFT STIJGEN. Van Nijmegen tot Tiel is de rivier bijna een kilometer breed. Woensdagavond was de Waal te Nijmegen gestegen tot pl.m. 12.25 meter. De kade is overstroomd en het water is reeds in sommige kel ders van huizen aan de Kade bin nengedrongen. De rivier heeft over de hele leng te van Nijmegen tot Tiel een ge middelde breedte gekregen van bijna 1000 meter. De overlaat „De Spyck" bij Lobith is Woensdag morgen bij een stand van ruim 15-1- N. A. P. gaan werken. Als het water nog meer stijgt, wat alge meen wordt verwacht, zal een deel van de Lymers onder water wor den gezet. De Sowjetrusslsche maar schalk Worosjilof heeft 'n een te Boedapest ter gelegenheid vsn de zevende verjaardag van de bevrijding verklaard, dat de Ver. Staten, de misdadige ben de van (maarschalk) TVtx>'A fascistische o"; cg-n geforu k,on in hun poging om de woreld te overheersen". Hij beschuldigde de Ameri kaanse regering er van miljoe nen dollars uit te geven-voor het recruteren van „betaalde moordenaars en ondermijnen de agenten, die zij naar de democratische landen stuurt Zij heeft meer dan eens ge tracht zich te mengen in Hon- garlje's binnenlandse aangele genheden, maar het Hongaarse volk heeft alle samenzweer ders ut tgeschakeld, aldus Wo rosjilof. De Britse eonservafeeve re gering heeft een poging van de Labour-fractie verijdeld om 'n tijdslimiet te stellen y.por de betaling voor med'sche behan deling in het raam van de na tionale gezondheidsdienst, op grond waarvan eerst vrijwel gratis medische hulp werd verstrekt. Labour stelde voor, dat de patiënten na 1 Afpeil voor tand heelkundige en chirurgische behandeling en voor recepten' geen kosten meer n rekening zouden worden gebracht. Het voorstel werd gedaan in de vorm van een amendement op een regeringsontwerp, waar in betaling voor medische be handeling wordt goedgekeurd. De regering behaalde de overw'nning met 276 tegen 263 stemmen. Reddingskasten geplaatst. Vorige week konden we be richten, dat de actie van de Ter- neuzense reddingsbrigade tot plaatsing van reddingsmateriaal langs het kanaal en op andere plaatsen zodanig was gevorderd, dat tot de vervaardiging van reddingskasten kon worden over gegaan. Gisteren nu zijn een aantal van deze kasten aangebracht en wel aan de „zeven huisjes" bij café Smolenaers tegenover het Zeve- naardok en een tweetal te Sluis kil aan de noordzijde van de brug en op Strodorpe. Ook bevindt zich ter plaatse een ruim 6 meter lange reddings- haak. Jaarverg. Harmonie „Concordia". Voor de jaarvergadering der harmonie „Concordia", die plaats had in café „Wilhelmina" was slechts een zeer matige belang stelling. Behalve het bestuur was een 9-tal werkende leden aanwe zig, toen de wnd. voorzitter, de heer P. J. Scheele Rz„ deze ver gadering met een kort woord van welkom opende. Het jaarverslag van de secreta ris wees op geringe activiteit, die het kenmerk was van het verlo pen jaar was. Alleen het solisten- concours bood moedgevende per spectieven en de secretaris moe digde de werkende leden aan zich vooral op deelname aan solisten concoursen toe te leggen. Het slechts resultaat op het bonds- concours "in Hulst werd ook ge releveerd. Verder memoreerde de secretaris alle andere ups en downs van het afgelopen veren! gingsjaar en dit op een wijze die bij de vergadering algemene bij val en instemming verwierf. De heer H. v. d. Berge werd daarop voor zijn keurig jaarverslag hul de gebracht. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer J. S. J. Wij- na, eindigde met een mooi batig saldo van het instrumentenfonds, hetgeen evenwel morgen door aankoop van instrumenten te Zaamslag zal veranderen in een tekort van 50. Het verslag over Esgelbrugge Sr ƒ25, W. Diele- man Sz. 3$ en de Wed. P. Aude naerd 50. Een langdurige omvraag be sloot deze vergadering die duur de tot het sluitingsuur. Reserve rijkspolitie. Voor de reserve rijkspolitie groep Axel werden dezer dagen 7 nieuwe vrijwilligers geboekt,- waarvan 3 uit Axel en 4 uit Zaamslag. De groep Axel bestaat nu uit 23 personen. Jaarlijkse Rode Knüscoilecte. Op de bovenzaal van „Het Centrum" kwam gisteravond het actie-comitQ voor 1952 onder voorzitterschap van de heer A. P. Ie Feber bijeen. Aanwezig was o.m. de inspecteur in algemene dienst van het Ned. R. Kruis, de heer J. D. Visser Smits, die de taak van het Ned. R. Kruis nog eens kortelings belichtte. Geme moreerd werd het hoogst bevre digend resultaat van do collecte in 1951, die in Axel ƒ3458 be droeg, waarmee Axel op een streekbedrag van 95 kwam en in de provincie Zeeland de derde plaats bezette. De gemiddelde op brengst was voor Zeeland 20 cent per inwoner. Als voorzitter van het actie-co mité 1952 werd benoemd dokter Z. C. Salomé; als'vice-voorzitter dé heer A. H. van der Lee. Dit actie-comité zal dezer dagen het plan-de-campagne voor de a.s. collecte vaststellen. Torpedo opgevist. In de buurt van Nieuwesluis werd gisternamiddag door de Br. 23, schipper H. van Haneghem, een torpedo opgevist. Het projec tiel werd de haven van Breskens binnengebracht en zal hedenmor gen door de mijnenopruimings- dienst uit Den Helder onschade lijk worden gemaakt. Nieuwe kerk. De nieuwe Nederl. Herv. kerk te Bruinisse kwam deze week ge- reed. Zij zal op 5 April in gebruik worden genomen in een speciale dienst. De kerk werd gebouwd Verg. Ambachtsschool Donderdagavond kwam de ver eniging „Ambachtsscnool voor Oostburg en Omstreken" in al gemene vergadering bijeen in hotel „De Eenhoorn." De voorzitter, de heer J. Miis te Oostburg, zette in zijn openings woord het doel van -de vergade ring uiteen, namelijk om -een be slissing te nemen tot openbare verkoop van -de oude ambachts school cn de overtollige inventa ris als gevolg van de nu bijna ge reed gekomen nieuwe school. Na opening der discussies merkt de heer J. Schippers op, dat -de raad na ampele overwe ging met 4 tegen 3 stemmen be sloot bij monde van spreker te informeren naar de redenen, waarom de gunning der am bachtsschool aan de tweede in schrijver de heer Verstraete niet heeft, plaatsgevonden, terwijl de mad tevens haar leedwezen uit sprak, dat hierdoor de 15 -door de aannemer te bouwen woningen met behulp van de van de school afkomende materialen voor Oostburg op de wip kwamen. Hierna vroeg de heer Verstrae- te, aannemer te Oostburg, het woord. Spr. liet de gehele gang van zaken de revue passeren. Zo bleek dat hij aangezocht was zijn inschrijving te doen voor de oude school. Het bestuurslid, de heer Putte uit Breskens, vroeg hij om medewe'king. Dit kon deze niet toezeggen omdat hij niet alleen in het bestuur zat, terwijl Ver- straete hem verder mededeelde hoe hoog zijn inschrijvingsprijs zou zijn. Bij de opening van de twee ingekomen briefjes bleek, dat de heer Putte de hoogste in schrijver was voor 11.000. Ver- straete had ingeschreven voor 10.690. Het bestuur besloot hierop de school voor 11.000 aan Putte te gunnen. De minister keurde gunning aan Putte als bestuurslid niet goed, maar wel aan de tweede inschrijver voor 10.690. Aan Verstraete wenste het bestuur niet te gunnen. Dit was aanleiding voor Verstraete om te vragen, ol men van oen bepaalde richting moet zijn om de ambachtsschool toegewezen te krijgen. Da heer Mijs ontken de dit ten stelligste en schetste de gedragslijn van het bestuur en de diverse bezoeken aan het ministerie, waar o.m. op oen des betreffende vraag was medege deeld, dat op de beslissing cm aan Verstraete te gunnen geen enkele invloed uitgeoefend was van buiten. Dc rijksbouwmeester die, enkele tijd daarna in Oost burg kwam zei evenwel, dat Ver straete met de burgemeester van Oostburg in Den Haag geweest was om over de gunning te spre ken, waarbij 't belang van Oost burg in verband met de 15 wo ningen, die dan zouden worden gebouwd, mede naar voren werd gebracht. Dat Verstraete heeft getracht zijn recht te krijgen, is hem in geen geval kwalijk te ne men, maar dat de burgemeester van Oostburg, die tevens in het bestuur van de ambachtsschool zit, meeging cn in de bestuurs vergadering hierover met geen woord repte, heeft het bestuur verbaasd en is aanleiding ge weest om de minister te verzoe ken goedkeuring te geven aan openbare veiling. De heer K. Hoekzema betoogde, dat het zijn plicht was als burge meester om voor de belangen van de gemeente te pleiten, ter wijl zijn functie als bestuurslid van de ambachtsschool hem dit in geen geval verbood. De voorzitter repliceerde, dat als m de bestuursvergaderingen open kaart was gespeeld, deze zaak nooit zo ver was gekomen. Het bestuu'svoorstel om de school nu in openbare veiling te verkopen, werd hierop in stem ming gebracht. Met 46 stemmen vóór en 18 tegen werd het voor stel aangenomen. Tot openbare veiling van de overtollige inventaris der oude school werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Aan het slot der vergadering dankte de voorzitter voor de gro te belangstelling en sprak de hoop uit, dat in de toekomst de opkomst der leden even groot zal zijn. VERKEERSONGELUK OI' DE WEG DEN HAAG-AMSTERDAM Nabij het viaduct op de rijksweg AmsterdamDen Haag, nabij de kruising van de weg Hoofddorp- Haarlem, heeft zich Vrijdagmid dag een gecompliceerd auto-on geluk voorgedaan, waarbij de heer M. Belinfante uit Amster dam zwaar werd gewond en zijn auto volkomen vernield. De wagen van de heer B. stond stil, toen uit richting Den Haag een zeswiclige, met sinaasappe len geladen, vrachtwagen nader de. De chauffeur wilde links uit halen om de stilstaande auto te passeren. Op dat moment werd hij echter zelf door een andere auto voorbijgereden. De chauf feur van de vrachtwagen tracht te nog door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch dit gelukte niet. De vrachtauto reed van achteden op de auto van de heer B„ waardoor zij omsloeg cn van de dijk rolde. Zelf kantelde de vrachtwagen om en kwam deels op de berm, deels op het wegdek terecht. De heer B. werd per zie kenauto naar het Burgerzieken huis in Amsterdam overgebracht DE HEER C. DE BOER MAAKT OPNIEUW BINNENKORT EEN FLINKE TRIP. De blinde heer C. de Boer, uit Ermelo, heeft wederom alle plan- nen klaar voor een flinke trip, nadat hij in de zomer van 1949 van Amsterdam naar Brussel liep. De heer De Boer is in structeur van het Ned. Geleide honden Instiuut „Anco" en hij heeft reeds 28 honden opgeleid. Elke opleiding kost 5 5 600 les uren cn vaak blijkt het ook nog tijdens de opleiding, dat menige hond er niet voor deugt. Er zit dus heel wat vast aan de oplei ding van zo'n hond en het is daarom helemaal niet vreemd, dat een afgerichte geleidehond ƒ450 kost. Heel veel blinden kunnen dat niet betalen. De heer De Boer wil nu door zijn werk -ie overheid er op attent maken, dat zij ook hier een taak heeft. De thans 63-jarige, heeft op nieuw zijn plannen klaar. Nu voor een trip van Groningen naar Maastricht, een afstand van 426 km. Met groot enthousias me spreekt hij over deze tocht met zijn éénjarige hond Max, een Schotse terrier, als metgezel. Hij wil door deze voetreis opnieuw laten zien, dat een blinde met zijn hond overal heen kan en dus niet aan een bepaald traject, dat hij goed kent, is gebonden. Voor- al de jonge blinden wil hij door deze tocht als het ware opnieuw er van doordringen, dat ze niet behoeven te wanhopen. Ze heb ben ook kansen voor het leven, als ze die maar willen begrijpen. De heer De Boer hoopt 16 April a.s. te starten bij de Mar tinitoren te Groningen en dan in 14 étappes de weg naar Maas tricht af te leggen. In elke ge meente wordt zijn logboek afge tekend. vluchtend voor het hoge'water, de dijk gedeeltelijk hebben onder mijnd, waarna het water de rest deed. Het zal wel enkele weken aan lopen, voor men wederom zover is, dat de werkzaamheden voort gang kunnen vinden.' A 3 DODEN BIJ ONTPLOFFING TE OIRSCHOT. Bij het zoeken naar oude me talen op de Oirschotse heide zijn gistermiddag omstreeks half 12 een man en twee kinderen om het leven gekomen, doordat zicb een explosie voordeed, vermoede- lijk van een landmijn. Een, vierde persoon werd zwaar gewónd en is in zorgwekkende toestand naar het Rooms-Katholiëke Bin- nenziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Het ongeluk gebeurde bij het zoeken naar afvalproducten in de trechters die ontstaan zijn door dat de mijnopruimingsdienst hier verscheidene explosieven tot ont ploffing heeft gebracht. In deze trechters werd later het afval ge gooid en tussen dit afval moet zich vermoedelijk een mijn heb ben gevonden. De slachtoffers waren afkom stig uit het woonwagenkamp bij het vliegveld Welschap., Kort vóórdat de explosie zich voordeed, bevonden zich nog twee vrouwen en een kind op de plaats van het ongeluk. Op het fatale moment hadden zij zich juist op een korte afstand ver wijderd VIERLING! De geit „Sonja" van de heer J. Kuiper te Hoorn heeft Vrijdag morgen een vierling ter wereld gebracht. Een dergelijke gebeur tenis is volgens deskundigen in de geitenwereld hoogst zeld zaam. O lult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig e« loom. Neem de plantaardige CALTBR'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen, Eist Carter's Leverpilletjes. de gew. dienst gaf evenzeer een j op ongeveer dezelfde plaats, waar gunstig resultaat te zien, aange-de door de oorlog verwoeste zien over 1951 een batig slot kon worden geboekt van 89,14, het geen gevoegd kon worden bij het goed slot van 1950. De financiële toestand is alzo niet onbevredi gend. De aftredende bestuursleden de heren Leopold de Meij en P. J. Scheele werden herkozen. Hierna werden nieuwe statu sten in behandeling genomen en vastgesteld, aangezien de oude statuten wegens het verstrijken van de wettelijke termijn niet meer van kracht waren. Hierna werd overgegaan tot uitloting van een bedrag van 105 aandelen, die werden uitge loot ten bate van de heren P. H. stond. Er zijn 683 zitplaatsen. De glazenier W. Korteweg ver vaardigde acht gedeeltelijk ge brandschilderde ramen met bij belse voorstellingen. Aanbesteding. Door architect W. Bruijnooge werd aanbesteed het herstellen van stallingen voor rekening van de heer C. L. Rodts te Eede. De laagste inschrijver was de fa Vlaming en Verhulst te Eede voor 12.180; hoogste inschrijver was de fa Standaert en De Roo ver te Eede voor f 15.600. De gunning werd aangehouden. Geslaagd. Aan de R. K. economische hogeschool te Tilburg is ge slaagd voor 't candidaatsexamen in de sociale wetenschappen de heer W. R. V. Dusarduijn, alhier Animo voor wielrenner Een drietal jonge ingezetenen hebben het plan opgevat zich op de-wielersport toe te leggen. Het zijn Robert Ca'lon, wiens vader als consul van de N.W.U. zijn zoon hierin zeker wel zal steu nen, verder Paul Batselaere en Max Termont. De jongens heb ben reeds in enkele trainmgsrit- ten meegereden en Paul Batse- leare heeft hierin blijk gegeven van zijn doorzettingsvermogen. Ook zullen zij deelnemen aan de Paaskoers te Groede. Deze jonge renners zullen ze ker medewerken om de populai re kermiskoersen nog meer in de publieke belangstelling te bren gen. Wij wensen hun in de toe komst veel succes. Overgeplaatst. De assistent bij de inv. on ac cijnzen alhier, de heer K. Entjes, wordt met ingang van 1 Mei overgeplaatst naar Amsterdam. Gevonden voorwerpen. Een paar nylons, inlichtingen bij postcom. der Rijkspolitie te te Zaamslag. GERAFFINEERDE DIEFSTAL. Kan uit een verzegelde enve loppe, inhoudende uenduizend gulden, vijfduizend gulden ver dwijnen zonder dat de enveloppe opengesneden of het zegel ver broken is? Voor deze vraag zag zich dezer dagen de Haagse reche-che geplaatst. Een dame, die in een pension in Den Haag woont, had voordat zij op reis ging, tienduizend gul den in een verzegelde enveloppe toevertrouwd aan de pension houdster, de 50-jarige mevrouw M. R. D. De pensionhoudster had de enveloppe met nog andere eigendommen van de dame in een koffer gedaan on deze kof fer gedeponeerd bij een bank. Toen de dame van haar rris was teruggekeerd ging zij met de pensionhoudster de koffer op halen. Tot haar grote ontstelte nis kwam toen aan het licht, dat een bedrag van 5000 guden ui de enveloppe was verdwenen zon der dat het zegel verbroken of de enveloppe was opengescheurd. De recherche werd or bij ge haald. De pensionhoudster ontkende aanvankelijk iets met dit geval uitstaande te hebben, maar een zeer nauwkeurig onderzoek wees anders uit. Zij bekende daarop, dat zij met haar vriend, de 49- iarige M. C. B., de enveloppe met tienduizend gulden had verwis- seld voor oen enveloppe met vijl- duizend gulden. De enveloppes waren gelijk en de lakstempels waren ook -eender. De vijfduizend gulden had ze geb-uikt om oude schulden af te lossen. De promotiewedstrijden Op 20 April nemen de promo tiewedstrijden een aanvang, die moeten beslissen welke provin ciale kampioenen het volgend sei zoen zullen meedingen in de com- petitie van de Kon. Nederl. Schaakbond (de voormalige hoofdklasse C). Het eerste tiental van de Ter neuzense schaakclub, dat als kampioen van Zeeland opnieuw een poging zal wagen om in de hogere regionen door te dringen, krijgt het in deze promotiecom petitie zwaar te verantwoorden tegen „Ruy Lopez" uit Voorburg en „De Pion" uit Rotterdam. In de eerste ronde heeft Terneuzen vrijgeloot, zodat op 3 en 4 Mei de beslissing zal vallen tegen de winnaar van da wedstrijd Ruy LopezDe Pion. Het wordt een zware opgave, maar kansloos zijn de Terneuzen se schakers in deze ontmoeting stellig niet. Vrijdagmorgen om half tien be zweek plotseling over een lengte van civca 10 meter de Kleidijk bij Doesburg die het water van de Oude IJssel de toegang ver sperde tot hat terrein, waar de nieuwe 80 meter lange, 11 meter diepe en 8 meter brede schut sluis wo-dt gebouwd. Met donderend geweld stortte het water zich in de schutsluis en In mine'er dan zes minuten stond de kolk geheel gevuld. Een tweetal arbeiders kon zich nou welijk in veiligheid stéllen. De ladders waarop zij stonden te werken werden -door het geweld van het water als luciferhoutjes geDe0Qlectromotor, -die buiten de schutsluis stond opgesteld, heeft men in veiligheid kunnen bren- g Naar wij vernamen was de dijk Donderdag nog gecontroleerd on in orde bevonden. De vermoede lijke oo-zaak zal waarschijnlijk gezocht moeten worden in 't feit, dat mollen en ander ongedierte, AXEL. Huwelijks-aangiften. 5 Maart. Cornelis Dekker (van Zaam slag), 27 j., jm. en Gatharina Neeltje van Cadsand, 25 j„ jd.; Feike Boschma (van Wymbrit- seradeel23j., jm. en Janneke Cappon, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Mrt. Jan Moes, 42 j„ jm. en Jacoba P eternella Sara R nn. 4ff i.. wed.; Machiel van Arenthals, 48 j., jm. en Maria Martha Moes, 43 j., jd. 20 Mrt. Cornelis Dekker (van Zaamslag, 27 j„ jm. en Catharina Neeltje van Cadsand, 25 j.„ jd. Geboorten. 1 Mrt. Rudy Desiré, z. van Marinus Wiemes en Maria Lima Esbeukman. 7 Mrt. Andries, z. van Jozias van Dixhoorn cn Ca tharina Leentje van Alten. 8 Mrt. Johanna Margaretha, d. van Ni- colaas de Kunder en Margaretha Franeo'se Lansen; Grietie. d. van Albert Peersman en Neeltje Smaal. 9 Mrt. Alnhonsus José- phus, z. van Petrus Franciscus de Dijcker en Elise van Gimst. 11 Mrt. Adriana Johanna, d. van Pie- ter van Meurs en Cornelia Wille- ma Goetheer. 12 Mrt. Jannetje Maria, d. van Jo"oh Goos="~ en Maria Joostzlna Francke. 17 Mrt. Pieterne 11a Maria Geertje, d. van Cornelis Jan Reninsm en Hille- china Geertrulda Prinjs. 20 Mrt Marion Astrid. d. v. Hé) te v. Mar ie en Maartje Cornelia Theodora van Elswijk. 25 Mrt. Elisabeth Jo- zina, d. van Joseph Alouisius Strijdonk en Pauwelina Verpoor ten. 28 Mrt. Jan Jacobus, z. van Abraham Pijpelink en Maria Bakker. Overlijden. 3 Maart. Catha rina Verstrate, 77 j„ wed. van Pieter van LangeveMe. 6 Maart. Mathilda Maria de Beule, 71 J., echt", van Gustaaf Joseph Bort. 17 Maart. Maria Coleta Sophia van Haver, 64 j., ec'htg^ van Camillus Lippens. 18 Maart. Neeltie van den Broeke. 66 j., <L van Cornelis van den Broeke en OeTtruida M"gdaiena de \,RC^r (beiden overleden). 24 Maart Maria Cornelia Hendrikse, 92 j-, wed. van Johannes Cornells EeK- man.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2