De reis van het Koninklijk Paar Receptie in Washington DE STRIJD IN KOREA Diner bij minister Acheson Op bezoek bij Mevrouw RooseveSt Koningsn Juliana spreekt in Constitution Hail Koninklijk Paar ontvangt ter ambassade De symbolische aanbieding van het Carillon Reacties op de Congresrede van H.M. de Koningin mm 1 ill ZATERDAG 5 APRIL 1952. 7e Jaargang No. 2004. Amerikaanse uitnodigingen aan de Prinsessen v.;f HOOGWATER. VEERSVER WACHTING ZON- en MAAN STANDEN. Noors tanksch'p in moe lijkheden Hei onislag van Morris fc-rankerin» bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: .3 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummetZaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 etminimum per advertentie 1.80. Donderdag hebben koningin Juliana en prins Bernliard meer dan tweeduizend handeu gedrukt. Na een tocht van het Witte Huis arriveerde het koninklijke gezel schap bij het .National Office of the General Federation of Wo men's Clubs". Deze federatie, die niet minder dan elf millioen leden telt, heeft in de Ver. Staten een grote in vloed. De presidente is mevr. H. C. Houghton. Gelukkig voor de koninklijke gasten hadden niet alle leden een In geheel Washington heeft de rede van koningin Juliana in het Amerikaanse congres een goede indruk gemaakt. Talrijke leden van het congres waren diep ge troffen door den intensieve wijze, waarop de koningin zich bezig houdt met de bestaande interna tionale spanningen en naar mid delen zoekt deze te doen vermin deren. Haar woorden, dat zij niet zo kortzichtig wenst te zijn om de congresleden te vragen in het bijzonder de belangen van Neder land in het oog te houden, zelfs niet die van Europa, doch de be langen van de gehele wereld, hebben de leden door de oprecht heid die er uit klonk zeer getrof fen, zo verklaarde men. Een congreslid zeide: „Wij houden nu eenmaal van mensen, die ons komen vertellen, dat zij bereid zijn voor de volle honderd procent hun aandeel in de lasten te dragen. Dat heeft uw ko ningin ons letterlijk medege deeld. Wij geloven dit en der halve zal Nederland na dit be zoek nog meer onze sympathie hebben dan reeds het geval was. Bij de beoordeling van de in druk, welke de rede op het con gres maakte, moet men er reke ning mede houden, dat de con gresleden niet gemakkelijk tot enthousiasme op te wekken zijn, aldus A.F.P. Wanneer desondanks de rede herhaaldelijk wordt onderbroken door applaus, de daverende ova tie aan het einde niet meege rekend, dan is er alleszins reden tot tevredenheid en voldoening voor Nederland. Het eerste spon tane applaus kwam, toen de ko ningin zeide, dat Amerika zich zelf „met recht het land der vrijen en dapperen noemt." Twee der belangrijkste bladen van Amerika, de „Washington Post" en de „New York Times" juichen de congresrede zonder voorbehoud toe. De „Washington Post" schrijft, dat de gedachtegang van de ko ningin volgens de „beste tradi ties van de verlichte monarchen" verloopt. De rede, aldus het blad. houdt een ontroerende waar schuwing aan het Westen in, om niet het voorbeeld van de landen achter het „ijzeren gordijn" te volgen, die zoveel aandacht aan hun defensie besteden, dat zij de economische, sociale en culturele kwesties vergeten. In ons land zijn wij geneigd de defensie-inspanningen van an dere landen uitsluitend te beoor delen naar het aantal geweren. De defensie echter, die de vrije landen nodig hebben, bestaat uit een samengaan van wapens en geest. Men kan niet vertrouwen op landen, die geen geest bezit ten, hoe machtig zij militair ook mogen zijn. De koningin, zo vervolgt he* blad, ziet het belang der geeste lijke kracht in en maakt daar door de vrijheid nog dierbaarder. De „New York Times" is voor al getroffen door de passage over het verlenen van technische hulp aan onvoldoende ontwikkel de landen. Deze passage legt de nadruk op 1e economische, so ciale en culturele ontwikKeling win de vrije wereld. „De konin gin weet zeer wel," zo besluit' net blad, „en zi1 heeft het ge zegd, dat het welslagen van de politiek, die zij voor het congres ontvouwd heeft, afhangt van de Ver. Staten. Zij heeft echter de verzekering gegeven, dat het Nederlandse volk zijn aandeel in de lasten op zich zal nemen. Da* is alles wat wij kunnen vergen". uitnodiging ontvangen om aan Hare Majesteit te worden voorge steld. Het aantal vertegenwoor digers van deze federatie was be perkt tot driehonderd. Zij kwa men uit alle delen van het land en de verscheidenheid van de plaatsen van herkomst was even groot als die van de toiletten en hoeden. Alle dames werden aan Hare Majesteit voorgesteld, waar. bij zij behalve haar naam de plaats van herkomst noemden Koningin Juliana toonde zich zeer verrast door het feit, dat ve len duizenden kilometers hadden gereisd om hier aanwezig te kun nen zijn. De koningin droeg bij deze ge legenheid het gouden ereteken, dat haar enige jaren geleden door het „American Mothers Committee" van de federatie als „eremoeder van het Nederlandse volk" was toegekend. De koningin had met de pre sidente, mevrouw Houghton, een gesprek over de wijze, waarop het fonds, dat de federatie aan Nederland heeft gezonden, is be steed. Amerikaanse minister, dat zij niet aan heengaan scheen te den ken. De anders ietwat gereser veerd aandoende en veelbespro ken figuur van Acheson bleek in eigen huis een ander mens te zijn dan in zijn bureau. Zij die dage lijks met hem omgaan herkenden in de geestige gastheer nauwe lijks de koele staatsman. Hij filo sofeerde hardop, wat er gebeurd zou zijn, als Nieuw-Nederl&nd destijds niet voor Nederland ver loren zou zijn gegaan. Wijzende op minister Stikker zei hij lachen- de, dat deze dan waarschijnlijk op zijn (Achesons) stoel zou zit ten met de daaraan verbonden zorgen. De minister maakte de konin gin een compliment over haar stylistische kwaliteiten in het Engels en hij somde de voorwaar den op, die z.i. daartoe onontbeer lijk zijn. Als een daarvan noemde hij eenvoud in woordenkeuze en een ongecompliceerdheid, waarin verstand de boventoon voert bo ven emotie. De koningin z<jide: „Het is on mogelijk hierop iets terug te zeg gen". 'Zij toonde zich onder de in druk van de vele warme woor den van waardering, die minister Acheson in het openbaar over haar had uitgestort. Op een an der onderwerp overstappend zei de zij: „Nooit zal ik vergeten hoe u en doctor Stikker tijdens die verschrikkelijke regenbui voor het districtsgebouw broederlijk onder die ene Nederlandse para pluie zaten. Voor mij waren deze twee mannen op dat ogenblik een symbool". Mevrouw Hobart M. Corning, echtgenote van een schoolopzich ter in Washington, heeft de ko ningin een aantal brieven over handigd, bestemd voor de viei prinsessen. De brieven, die ge schreven zijn door schoolkinde ren in Washington, beschrijve- het leven van Amerikaanse jon gens en meisjes, hun liefhebbe rijen en lievelingsdieren. Velr kinderen inviteerden de prinses sen om een poosje bij hen tc komen logeren. Om acht uur arriveerde de ko ningin en de prins in „Anderson House" aan de Massachusetts Avenue, waar de Amerikaanse minister van Amerikaanse Za ken, Dean Acheson, een diner gaf ter ere van het koninklijk paar. Behalve het gevolg van Hare Majesteit behoorden tot de gas ten de heer en mevrouw Van Roijen, de heer en mevrouw Cha- pin, de chef van het protocol, de heer Simmons en schout-bij-nacht Forrestal. Men droeg avondkleding met decoraties. Minister Acheson noch de ove rige gasten hadden ook maar een ogenblik gedacht, dat de samen komst in „Anderson House" tot na het middernachtelijk uur zou duren. De koningin voelde zich echter blijkbaar zo thuis bij de Zondag 6 April zullen koningin Juliana en prins Bernhard te gast zijn bij mevr. Roosevelt op haar villa in Hyde Park. Dit prachtige landgoed met golvend heuvelland en dichie bossen is gelegen aan de oever van de Hudson, even ten N. van New York. Het buitengoed is eigendom van de staat en de in 1941 gebouwde bibliotheek, waar in zich vele belangrijke docu menten uit de nalatenschap van de grote president bevinden, is ingericht als museum. Dicht bi. deze bibliotheek dekt een een- DE DERDE VAN HET PACT. VERJAARDAG ATLANTISCH Koningin Juliana heeft Vrijdag op het middaguur een toespraak gehouden by de plechtigheid in Constitution Hall ter viering van de derde verjaardag van de on dertekening van het Atlantisch Pact. De koningin werd voor hét uit spreken van haar rede door pre sident Truman naar het podium van Constitution Hall geleid, na dat minister Acheson haar - had aangekondigd. Hare Majesteit zeide o.a., dat zij de Noordatlantische-verd-ags- organisatie in de geschiedenis slechts met één „Pact" kan ver gelijken, namelijk met het Ro meinse keizerrijk rond de Mid dellandse Zee. Deze alliantie hield echter, aldus Hare Majes teit, ook een bepaalde dreiging in. De Navo-landen vormen een vrijwillige gemeenschap van alle vrije landen en dit kan nooit oen bedreiging vormen voor de bul 'enwereld. Ik weet, -dat president Truman het met mij eens is, dat het Atlantisch Pact nooit alleen negatief kan zijn, maar iets posi tiefs is. Niet alleen de vrede bewaren daartoe de enige weg gekozen die tot het doel kan leiden: zij hebben zich tot gezamenlijke verdediging aaneengesloten". Hij verklaarde, dat het geens zins in de bedoeling ligt van de Atlantische volkerengemeen schap een enkel groot garnizoen te maken. Het zou dwaas zijn een dergelijk doel na te streven. „Wij hebben een geheel ander doel voor ogen: wij willen de oorlog uitschakelen en de krachten van de menselijke vooruitgang vrij maken. Wij willen al onze mensen een betere ontwikkeling geven en de levensomstandigheden verbete ren. Wij werken samen om goede sociale en economische grondsla gen te verschaffen, die voor onze militaire verdediging zowel als voor onze gemeenschappelijke toekomst absoluut nodig zijn". voudige marmeren grafsteen de laatste rustplaats van Roosevelt. Het landgoed werd in de 18de eeuw door de familie Roosevelt aangekocht. Het oorspronkelijke buitenverblijf, Mount Hope ge heten, brandde in 1866 af en daarmee kwam meteen eén eind aan de omzwervingen van het familiespook. Dit spook, zo wordt er verteld, gaf eenmaa' per jaar acte de présence, bij voorkeur wanneer er veel gas ten waren. In het holst van de nacht werd iedereen dan opge schrikt door een hels lawaai, als of er een stenen kanonskogel de trap afrolde. Het hierdoor ver oorzaak te gerommel nam gelei delijk toe, tot het mysterieuze ge val met een donderende slag in de grote hall neerkwam. Toen het huis was afgebrand, vond men in de ruïne van de kelder drie stenen kanonskogels. Het nieuwe huis leende zich minder voor „bovennatuurlijke" inwoning. Het is een eigenaar dig gebouw van hout en natuur steen, met een brede veranda, waaraan voor talloze mensen oude herinneringen verbonden zijn, want op deze veranda heette wijlen de president altijd zijn gasten welkom en stond hij te wachten, wanneer zijn vrienden en buren hem de verkiezings uitslag kwamen melden. Roosevelt sliep lange tijd in een groot „praalbed", dat nog aan zijn peettante had behoord. Het staat nog steeds in zijn slaap kamer en vlak bij het bed be vindt zich de stoel, waarop Fala, de lievelingshond van de presi dent, ongestoord van vette klui ven droomde. Hyde Park is thans openge steld voof het publiek en leder jaar komen meer dan 500.000 be zoekers de woning bezichtigen. KONINGIN JULIANA SPREEKT HET AMERIKAANSE CONGRES TOE. Op de foto, welke via de radio en telefoonlijnen rechtstreeks van Washington naar het kantoor A.N.P.-Foto te Amsterdam werd overgeseind, zien we koningin Juliana tijdens het uitspreken van haar rede voor het congres. Linies achter de vorstin Alben B. Barkley, de vice-president, rechts de speaker van het Huis, Mr. S. Raeburn. Radiotelefoto A.N.P. Enkele honderden Nederlan ders begaven zich Vrijdagochtend doch ook de vrele winnen, is het i naar de Nederlandse ambassade loei van dit pact, aldus zeide ko ningin Juliana. Er bestaat geen grote-e moed op het grote slag veld van de wereld dan de moed van de geest. Wij zijn het er allen over eens, dat het de geest is welke de factor van belang vormt bij al onze ondernemingen. De zaal bracht de koningin een minutenlange ovatie. Prins Bernhard was met mevr. Truman in een van de loges ge zeten. President Truman, die na de koningin het woord voerde, zeide o.m.: „Wanneer wij de begonnen krachtige poging voorzetten kun- nen wij duidelijk het tijdstip in het verschiet zien, waarop onze gezamenlijke militaire verdedi ging sterk genoeg zal zijn om ons tegen elke aanval te beseher- me'? President Truman verklaarde opnieuw, dat de N.A.V.O. een in strument van de vrede is. „De volken van onze landen willen geen nieuwe oorlog voeren", al dus de president. „Zij willen de oorlog verhinderen en hebben in Washington om hier tijdens een Nederlandse receptie aan de koningin en de prins te worden voorgesteld. Reeds lang vóór de aanvang van de ontvangst ston den rijen landgenoten voor de ambtswoning van dr Van Roijen. Een van de meest opvallend? figuren op deze bijeenkomst was wel het Markense meisje Anna van Brederode. Anderhalf jaar geleden nam een Zwitserse diplo- matenfamilie het meisje mee van Marken naar Washington, waar zij thans als dienstmeisje voor de familie werkt. Een vol jaa^^nog na haar aankomst in de Ver. Staten heeft Anna haar Markens costuum gedragen Haar broer, een begaafd musicus, is lid van het Concertgebouwor kest. Ambassadeur Van Roijen stelde ook zijn beide dienstmeis jes de schorten nog voor aan Hare Majesteit en de prins voor. Het koninklijk paar ver bleef tot omstreeks half twaalf in de ambtswoning van de am bassadeur en begaf zich daarna per auto naar de Constitution Hall om de plechtigheid ter her denking van de ondertekening van het Noordatlantische pact (drie jaar geleden) bij te wonen. Te kwart voor twaalf kwam het koninklijk paar bij Constitu tion Hall aan. De plechtigheid, waarbij konin gin Juliana en president Trumar het woord veerden, werd biige- woond door de ministers Stikker en Acheson, generaal Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse stafchefs, en Averell Harriman. directeur van de wederzijdse be veiliging. ZONDAG 6 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.31 0.04 0.44 0.54 n.m. 11.59 12.34 1.14 1.24 Gistermiddag te kwart over 3 vond op de kanselarij van de Ne derlandse ambassade de symbo lische aanbieding aan president Truman van het carillon-, liet ge schenk van het Nederlandse aan het Amerikaanse volk, plaats. H.M. Koningin Juliana sprak hierbij de vozende rede uit- „Dit is de kleinste van d? klok- ken, die het Nederlandse volk wenst te schenken aan de Ver enigde Staten. Het is een groot genoegen voor mij, mijnheer de president, u deze kleine klok aan te bieden, omdat het luiden van een klok kenspel iets waarlijk Nederlands is. Reeds eeuwenlang ko-i rre het horen in de steden van de lage landen. Het Nederlandse volk in al zijn geledingen heeft bijged-agen aan deze gift en de klokken, die nog volgen, komen van verschillende groepen van de bevolking, zoals zeelieden, mijnwerkers, landbou wers, de strijdkrachten, vrouwen verenigingen, zakenlieden, kun- stenaars, studenten en anderen. Elk der provincies van Neder land wenste, dat een der klok ken haar naam zo.u dragen. Daarnaast geven Suriname en de Antillen, de rijksdelen in dit halfrond waar de Nrderlend.se vlag wappert, eveneens uitdruk king aan hun dankbaarheid je gens de bevolking van de Ver. Staten. Bovendien zal nog een klokke- *oren worden ran"ebod°n do er- Nederlanders, die hier te lande wonen en door Amerikanen van Nederlandse afkomst. Deze klok, die ik heb rreege- bracht naar uw land, is geschon ken door de Nederlandse kinde- rjoor hot K N M.T. t<- De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Droog weer. Droog weer met nu en dan wolkenveMen. Zwakke tot mati ge Zuid-Oostelijke wind. Iets ho gere temperaturen. ren, uit wier naam mijn jongste dochter haar over roeg aan mij. De inscriptie „Ik kleinste, het reinste" is het begin van een ge dicht, waarvan elke klok een regel zal dragen. Zo onaanzienlijk zij moge zijn, is deze klok toch niet van minder wezenlijk belang dan haar gro tere en machtigere zusters. Om een werkelijke harmonie te verkrijgen, moet men ook recht doen wedervaren aan de kleine en héél kleine stemmen, die zich niet door de macht van haar gewicht kunnen laten gel den. Het mensdom zou hieruit lering kunnen trekken. Zovele stemmen in onze bewo gen wereld worden nog steeds niet gehoord. Laat dit een aansporing voor ons zijn, wanneer we de klokken horen luiden. En thans, mijnheer de presi dent, verzoek ik u uit naam van het Nederlandse volk dit ge schenk te aanvaarden. Het Noorse tankschip „Aslaug Roegenes" verkeerde Vrijdag morgen in het Skagerrak tussen Hanstholm en Lindenaes door motorstoring in moeilijkheden Bergingsvaartuigen zijn naar het scnip onderweg, dat met een bemanning van 50 koppen op weg was naar Amsterdam. De Donderdag door de Ameri kaanse procureur-generaal ont slagen Morris, die door president Truman was aangesteld om een onderzoek in te stellen naar cor ruptie van ambtenaren, heeft verklaard dat hij voornemens is volgende week zijn programma voor bestrijding van curruptie openbaar te maken. Tevens zou hij zijn programma aan president Trumna zenden. Morris verklaarde, dat hij „in geen enkel departement de op rechte wil heeft gevonden om met hem samen te werken bij een zuivering van het ambtenaren corps." Ook bij de leden van het con gres had hij „geen enthousiasme" ontmoet. ZON MAAN op onder op onder April. MAANDAG 7 APRIL. v.m. n.m. Breskens 0.12 12.36 Terneuzen 0.47 1.11 Hcnsweert 1.27 1.51 V/alsoorden 1.37 2.01 6 7 8 9 10 11 12 13 6.04 6.01 5.59 5.57 5.55 5.53 5.50 5.48 1922 19.24 19.25 19 27 19 29 19.31 19.32 19.34 15.07 16.21 17.35 18.52 20.11 21.35 23.01 4.47 4.58 5.09 5.19 5.31 5.45 6.04 6.30 Nadat de laatste twee dagen de Chinese artillerie de geallieer de stellingen aan het Weste lijk front had beschoten, wer den in de nacht van Donder dag op Vrijdag de rollen om gedraaid. De geallieerden hebben dui zenden granaten afgeschoten op de communistische heuvel- steLLngen. Tegen de morgen luwde net vuren. Retjer, een officier van het Amerikaanse 8ste leger heeft verklaard, dat Donderdag „een van de lichtste dagen van dit jaar was wat betreit de gevech ten in Korea. Hij zeide voorts dat in Maart 4648 Noordelijken zijn sneuveld, 3836 gewond en 178 gevangen genomen. Volgens de woordvoerder behoren deze cij fers bot de laagste, welke tot nu toe ibekend waren gemaakt. De besprekingen. Na slechts 11 minuten Is Vrij dag de bijeenkomst van de sub commissie voor toezicht op het bestand verdaagd tot heden. Men bevindt zich nog steeds in het slop over de kwestie van vli egveldaanleg gedurende het bestand en toelating van de Sowjet-Unie als neutrale waar nemer. De geheime besprekineen van de commissie voor uitwisseling van krijgsgevangenen zijn na 42 m'nuten verdaagd. Beide partijen zijn overeenge komen de datum van hervatting der besprekingen later door ver- bndingsofficieren te laten vast stellen. Verklaring van generaal Ridgway. Generaal Ridgway heetft'na 'n conferentie met militaire leiders •p het hoofdkwartier van de .wapensti istandsdelegatie te 'Moensan verklaard: „Ik geloof, dat wij hij de be- standsbesprekin.gen vorderingen maken". Eivj zeide dat dit ook van toe passing is op de kwestie van de u'twisse ng der krijgsgevange nen. Commentaar leverend op de militaire toestand verklaarde de generaal, dat de Noordkoreaanse en Chinese strijdkrachten „hun offenn eve mogelijkheden, in het bijzonder die in de lucht, hebben opgebouwd tot een hoger peil dan ooit tevoren". „Wij vertrouwen volledig in staat te zijn onze opdracht te kunnen vervullen", aldus voeg de hij er aan toe. Op vragen over de aanhou dende communistische beschul digingen inzake geallieerde bac- ter'n'oris^he oor'ogvoer, n? ant woordde de gen. met het herha len van zijn vroegere verklaring, cri* v-en enkel onderdeel der <*e- al'deerde strijdkrachten zich s-hu'dig heeft gemaakt aan deze fe ten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1