Koningin en Prins te Washington aan gekom en De duur der Herhalingsoefeningen op het Reacties nieuwe Kabinet Reacties op Eisenhowers rapport Verklaring van Kimball over Formosa en China De Koninklijke reis PROCES TEGEN KESSELRING Joego-Slavië protesteert INDONESIË HOOFDPIJN! DONDERDAG 3 APRIL L1952. 7e Jaargang No. 2002. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn Woens dagmiddag om 4 uur plaatselijke tijd (22 uur Neder landse tijd) op het militaire gedeelte van National Airport in Washington geland. Toen de „Prinses Beatrix" tot stilstand was geko men en de statietrap was aangeschoven traden achtereenvolgens H. M. de Koningin en prins Bern- ha-d uit het toestel. VEERSVERW ACHTING ZON- en MAAN STANDEN. HOOGWATER. ITankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Êureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Koningin en prins bleven boven aan de statietrap staan terwijl de op ruim 150 meter van het vliegtuig opgestelde saluutbatte- in de richting van Memorial Bridge, de eigenlijke toegang tot de stad. Van Memorial Bridge af tot voor het Witte Huis was een rij uit 10 lopen 21 saluutschotencordon gevormd door onderdelen 'v,_ 47 ii4- o y-ï !nro Hf» ma. vuurde, Alle activiteit boven de zeer intensief gebruikte luchthaven van de hoofdstad der Verenigde Staten was op dit ogenblik vol ledig tot stilstand gekomen. net vanen van net laatste schot daalden koningin en prins langzaam de statietrap af. De eerste die het koninklijk paar op Amerikaanse bodem be groette was niet de president der Verenigde Staten, doch de dezer dagen naar Amerikaanse maat staven met bijna „legendarische maent" beklede chef van het pro tocol. de heer John F. Simmons. Deze stelce op protocolaire wijze de koningin en de prins voor aan president Truman. Volgens de zelfde protocolaire regels stelde H. M. daarop minister Stikker, baronesse Van Boetselaer van Oosterhout, Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachhouwer en de directeur van het kabinet der koningin, mej. Mr. Tellegen, aan de president voor. De president stelde op zijn beurt zeven leden van zijn kabi net met aan het hoofd de minis ter van buitenlandse zaken, Dean Acheson voor aan het koninklijk paar. De heer Simons introduceerde daarop bij H. M. de deken van het Corps Diplomatique, de am bassadeur van België, baron Sil- vercruys, alsmede de gezant van LuxemDurg, Hugues ue v,aliais. De minister van defensie, Lo- vett, en de minister van sociale zaken, Tobin, waren verhinderd aanwezig te zijn. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, Dr. J. H. van Roijen, stelde tot besluit zijn belangrijkste medewerkers voor. OP rine en de luchtmacht teza men enkele duizenden geünifor meerde mannen die het straat, beeld van de ettelijke mijlen lan ge Constitution Avenue tot de Twaalfde straat bij de Pennsyl- vannia Avenue beheersten. Achter dit massieve cordon, op talrijke plaatsen vele rijen dik. stonden duizenden inwoners van Washington, van wie velen reeds voor de normale beëindiging van de arbeidstijd vrij hadden gek-e- gen, en juichten het koninklijk paar en hun president toe. De stoet, die in traag tempo reed, bereikte pas na ruim 25 mi nuten het stadhuis. De wacht bij het podium, dat bij het stadhuis was opgetrokken, werd gevormd door een vrouwe lijk bataljon, dat in het Ameri kaanse leger is opgenomen. Ook dit bataljon bestond, evenals dat der mannelijke collega's op het vliegveld, uit leden van alle vier onderdelen der strijdkrachten. KONINGIN JULIANA ONT VANGT DE SLEUTELS DER STAD. Uier overhandigde de voorzit ter van de raad van commissa rissen van het district Columbia (Washington), Russel Young, op plechtige wijze de sleutels van de stad aan koningin Juliana. plaats in de auto's en werd de tocht naar het Witte Huis voort gezet. Even over vijf uur plaatselijke tijd reed de stoet de hekken van het Witte Huis binnen. De koningin was bij haar aan komst te Washington gekleed in een frambozenrode organdi-ja- pon met drie-kwart-mouwen en klokrok waarop enkele zwarte filigraan-noppen. Zij droeg een grote hoed, oorhangers met dia manten en robijnen, zwarte peau de suède handschoenen en don kere opengewerkte schoenen. KONINGIN JULIANA WACHTTE OP DE TE LEVISIE. Koningin Juliana heeft ter wil le van de televisiecamera's haar aankomst op het vliegveld van Washington twaalf minuten uit gesteld. Toen de „Prinses Bea trix" boven het vliegveld ver scheen, waren de televisiecame ra's nog niet geheel gereed voor de uitzending. De koningin gaf kerwijs kleine hoogte, en laagte- punten. Maar in de grond bestaat die vriendschap steeds, en naar nvin vaste overtuiging zal dat altijd zo blijven, en een belangrijke bij drage zijn voor beter wederzijds begrip, zowel in de Atlantische als in de wereldgemeenschap. Ik weet, mijnheer de president, dat u een groot vriend van 'de mensheid is. De voorstellen, die u onlangs aan het congres heeft gedaan, met het doel het lijden vu de vluchtelingen en het probleem van de overbevolking in Eu opa te verlichten, zijn daarvan een nieuw bewijs. U staat aan het hoofd van een groot land van lieden, die zeer menslievend en van goede wille zijn en die ons een onschatbare steun verleend hebben gedurende en na de oorlog, Zij hebben zelfs een deel van ons land bevrijd. De graven van uw soldaten zijn voor ons gewijde plaatsen. Uw 'egering en uw volk heb ben ons opnieuw op 't moeilijke pad naar de welvaart gebracht. Wij zijn vol dankbaarheid je gens het Amerikaanse volk. U is de vertegenwoordiger van dit alles. Ik hef mijn glas, mijnheer de n p i ne it. +ei' eie van uzelf en van mevouw Truman, onze vriende- eevolg aan het verzoek, dat 'het lijke gastheer én gastvrouwe in rif imoriira m drink on le eeuw H DE VERWELKOMING HUT VLIEGVELD. Vervólgens leidde de president het koninklijk paar naar een op het vliegveld opgetrokken po dium en begroette koningin en prins met enkele woorden. Bij de begroeting op het vlieg veld zeide president Truman on der meer: „Het is mij als president van de Verenigde Staten een groot genoegen u en de prins welkom te heten. Het spijt mij, dat mijn dochter Margaret hier niet aan wezig kan zijn. Zij heeft zeer ge noten gedurende de tijd dat zij in Nede-land was". President Truman zeide nog, dat Margaret op concert-tournee was aan Ge Westkust. Koningin Juliana antwoordde, dat Margaret „eigenlijk niet meer haar eigen baas" was, waarop de president repliceerde dat „zrlfs Margarets vader niet meer zijn eigen baas is". Koningin Juliana, onder het oog van talloze film- en televisie camera's, antwoordde hierop: „Ik b°n u zeer dankbaar voor uw vriendelijke woorden. Ik ben erg blij hier te zijn en het is inder daad jammer dat Margaret niet bij de ontvangst aanwezig heeft kunnen zijn". De koningin verklaarde, dat zij de groeten van het Nederlandse volk aan het Amerikaanse over bracht, en dat dit haar voor naamste opdracht was. „Ik hoop, dat ge nog vriend- schappelijker gezind vertrekken zult dan ge gekomen zijt, als dat mogelijk is", aldus zeide Truman tot de koningin. Na deze formele begroeting leidde de president zijn koninklij ke gasten naar de erewacht, die was samengesteld uit eenheden van de vier onderdelen van de strijdkrachten. Nadat het „Wil helmus" en het „Stars spangled banner" waren gespeeld inspec teerde de koningin de erewacht. Onmiddellijk daarop begaf men zich naar de wachtende auto's. In de eerste wagen namen, na de koningin, plaats de president en generaal-majoor A. Vaughan, adjudant van de president. In de tweede auto de prins en mevrouw Truman alsmede schout-bij-nacht Dennison, marine-adjudant van de nresident. In de derde auto minister en mevrouw Acheson en minister Stikker. De gehele stoet bestond uit zeven auto's. Omstreeks half vijf plaatselijke tijd verliet de stoet het vliegveld Hij sprak hierbij het volgende: „Als president van de raad van commissarissen voor het district Columbia en namens de burgers van Washington is het mij een eer en een genoegen, u en uw gevolg in onze hoofdstad welkom te heten. Het is inderdaad een grote dag voor ons, nu wij het voorrecht smaken u officieel m onze stad welkom te heten. De banden tussen de V.S. en Neder land zijn sinds de geboorte van dit land zeer nauw geweest. Ne derland speelde een zeer grote rol bij de ontdekking, verkenning en kolonisatie van de V. S. Toen Henry Hudson zijn lange reis vai, de oude Schreier toren in Amster dam begon en in 1609 de baai van New York binnenvoer op zijn schip „Halve Maan", was dit pas het begin van de rol, die Neder land speelde bij de kolonisatie van dit land. In 1614 droeg de ge hele landstreek tussen Virginia en Canada de naam Nieuw-Ne- derland en kolonies werden ge sticht en van een naam voorzien door de Nederlanders. Vele dezer nederzettingen, zoals Brooklyn in New York, dragen deze namen nog. Nederland was het eerste land, dat in 1782 de Amerikaans- se republiek als staat erkende, en de republiek kreeg van de Amsterdamse bankiers haar eer ste lening. Deze vriendschap is in de loop der jaren niet verminderd, zoals tijdens de moeilijke oorlogsjaren bewezen werd, toen Nederland zich bij zijn bondgenoten aansloot in de strijd voor democratie. Het zou onmogelijk zijn hier te gewagen van de vele bewijzen van de vriendschap en de verbon denheid, die altijd tussen onze landen hebben bestaan. Laten wij alleen dit zeggen: er is veel van Nederland in de V. S. en veel van de V. S. in Nederland. Het komt bijzonder goed uit, dat gij ons thans bezoekt, nu de frisse kleu ren der tulpen beginnen te ver schijnen. Wij zullen dit histori sche blijde gebeuren lang in her innering houden en alles doen wat in ons vermogen ligt om uw bezoek aan ons zo aangenaam mogelijk te maken. Ik ben ervan overtuigd, dat gij u bewust zijt van de hoogachting en genegen heid, die de bevolking van ons land voor u en uw volk koestert en ik heet u nogmaals van harte welkom. Om u een tastbaar bewijs te leveren van onze gevoelens ten aanzien van uw bezoek, is het mij een genoegen u de sleutel van cD dad Washington te overhandi gen. Dit kleine symbool gaat ver gezeld van de genegenheid en de toestel nog twaalf minuten zou blijven rondcirkelen. ZON EN VLAGGEN IN WASHINGTON. Een uur \óórdat het koninklij ke vliegtuig op het vliegveld van Washington werd verwacht, wa ren schilders nog druk in de weer om het Witte Huis van een verse laag verf te voorzien. Voor het stadhuis werd nog in aller ijl een rood-wit-blauwe ereboog opgetrokken met daarvoor grote portretten van de koningin en de prins. De verkeerspolitie had op dit tijdstip reeds talrijke straten afgezet en voor heel stadswijken een parkeerverbod opgelegd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hadden zich boven Washington nog onweders ont last, gepaard met hevige slagre gens. In afwachting van de koninklij ke bezoekers was bij de toegang tot het vliegveld een dubbel po- litiecordon opgesteld, waarach ter het steeds aangroeiende pu bliek zich ve-drong. Te 15.45 kwam de presidents auto voorrijden, waaruit presi dent en mevr. Truman stegen. De dag tevoren hadden tuinlie den honderden oranje tulpen ge plant in de tuin van het Witte Huis. De witte anjer, door prins Amerika, en drink op de eeuw g durende vriendschap tussen onze twee landen. „THE EVENING STAR" OVER KONINGIN JULIANA. Onder het opschrift „Z'i d^cht dat de mensen haar toebehoor den" heeft Robert K. Walsh Woensdag in „The Even Star" een beschouwing gewijd aan de persoon van koningin Ju liana. „De inwoners van de Verenigde Staten", zo schrijft Walsh, „wij zen met trots op haar ongeëve naarde zin voor humor, haa" af keer van duffe vormelijkheid, haar gehechtheid aan democratie. Een dergelijke overeenkomst met onze eigen gevoelens ver sterkt de vriendschap tussen gast en gastheer". De schrijver van dit artikel legt de nadruk op de uitstekende opvoedme. rted»k" ningin van haar moeder heeft ontvangen. Als een typisch voor beeld hiervan haalt hij een ge beurtenis aan, waarbij de kroon- prinses naar de juichende me nigte keek en vroeg: „Moede", behoren al deze mensen aan mij toe?" „Neen", zou koningin Wil- helmina geantwoord hebben, „Jij behoort aan hen toe". Walsh zegt, dat koningin Julia na in haar optreden verder gaat Verschenen is het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp houdende voorzieningen ten aanzien van. de duur der her halingsoefeningen 1952, 1953 en 1954. Hieraan is het volgende ont leend. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het onderhavige voorstel moest worden aanvaard, indien een langere duur van de herhalingsoefeningen nodig is om de Nederlandse troepen het be slist noodzakelijke peil van ge oefendheid te doen bereiken. Dat deze largere duur voor de jaren 1952, 1953 en 1954 inderdaad noodzakelijk is, heeft de rege ring aannemelijk gemaakt. Zeer vele leden stelden de vraag, of voor alle legeronder delen van de gevraagde bevoegd heid voor de maximale duur van 90 dagen gebruik zal worden ge maakt. Er werd in dit verband op aangedrongen, dat, wanneer de materieelvoorziening voor de on der de wapens te roepen herha- lingsplichtigen niet zodanig is, dat redelijk geoefend kan wor den, de regering alsdan de be doelde lichtingen niet oproept. Ook betreurden deze leden, dat nauwelüks aandacht is geschon ken aan de grote bezwaren, die er bij de betrokkenen uit voort vloeien. Deze doen zich vooral gevoelen bij het zoeken of behou den van een betrekking en bij het maken van promotie. Zelfs over heidsdiensten houden dikwijls bij benoemingen e.d. rekening met de vraag, of betrokkenen voor kortere of langere tijd herha ling ;oefeningen moeten doen, dan wel geheel vrij zijn van militaire dienst. Gevraagd werd of de re gering niet tegen een dergelijke minder juiste wijze van optreden van hogere en lagere overheids diensten maatregelen meent te moeten nemen. Dat er in het be drijfsleven met de militaire ver plichtingen van de werknemer of aspirant-werknemer in grote ma te rekening wordt gehouden, is bekend. Gevreesd werd, dat door dit voorstel de moeilijkheden nog groter zullen worden. De vraag werd gesteld, of de regering ter zake reeds contact had opgenomen met het georga niseerde bedrijfsleven. Zou het niet aanbevelenswaard zijn, ter zake het advies van de S.E.R. in te winnen? Deze leden achtten het redelijk dat de regering de ongunstige financiële gevolgen, die een en ander voor de dienstplichtigen van de op te roepen lichtingen heeft, tot het uiterste beperkt. De kostwinnersvergoeding zal in dit verband in vele gevallen geen voldoende soulaas bieden. Gevraagd werd, of de regering bereid is een verdergaande ver goedingsregeling voor de bij dit ortwerp betrokken dienstplichti gen tot stand te brengen. Of is zij voornemens andere maatrege-, len te treffen om deze zwaardere belasting voor bepaalde herha- lingsplichtingen zoveel mogelijk te compenseren? Tenslotte vroegen deze leden nog, welke lichtingen bij deze herhalingsoefeningen betrokken zullen zijn. Bernhard beroemd gemaakt, was dan het „Ik zal handhaven echter misschien wel de popu lairste bloem in Washington. In een dagbladadvertentie, geplaatst door een winkelmagazijn, icon men lezen: „Dit is een dag, die in herinnering brengt, dat een anjer een vreemde overweldiger weer- stond". Daaronder werd geschre ven op welke wijze de anjer van prins Bernhard een symbool van verzet tegen tyrannic is gewor den. De advertentie besloot met een op'oep aan de Washingtonse bevolking om, evenals het perso- neel van de betrokken winkel, witte anjers te dragen als eer welkom aan de koninklijke gas ten. De straten van Washington bieden een vrolijk aanzien met het rood-wit-blauw van de Neder landse en Amerikaanse vlaggen. Bij de officiële tribune, waar le commissarissen van het district Washington koningin Juliana de sleutels van de stad aanbieden, vormen twee enorme brandlad ders een reusachtige poort met een spandoek, waarop koningin en prins worden welkom gehe ten. Woensdag is officieel tot „Ne therlands Day" geproclameerd in de Amerikaanse hoofdstad. Alle regeringsemployé's, die slechts enigszins gemist kunnen worden, hebben 's middags vrijaf gekre gen om de feestelijkheden bij te wonen. Niet minder dan negen tien muziekkapellen zorgen voor vrolijke muziek langs deze hele route van het vliegveld naar het Witte Huis. Het stadscomité van ontvangst heeft duizend Neder landse vlaggetjes uitgedeeld on der schoolkinderen, die de gasten langs de route toewuiven. toast VAN H. M. DE KO NING TIJDENS 'T BANKET Tijdens het Woensdagavond door president Truman in het Carlton-Hotel te Washington aangeboden diner heeft koningin Juliana de volgende toast uitge bracht: „Wij koeste*-den het verlangen hier te komen en u wenste dat wij zouden komen. Deze wens kwam van weerskanten. U stond erzelfs op dat wij zouden vertoe ven in het Witte Huis in zijn nieuwe gedaante. Ik kan mij geen vriendschappe- Haar handelwijze duidt erop, dat ze het plan breft meer te hand haven dan uitsluitend een mo narchie. Zij heeft haa-zelf letter lijk een deel gemaakt van het alledaagse leven van haar volk en dat in grotere mate dan mo gelijk geweest zou zijn in ko ninkrijken in het verleden of zelfs thans in andere landen. Woensdag is een Westduits zuiver n^shof te München be kennen met het pro: es tegen de voormalige Duitse veldmaar schalk Kesselr.ng, die docr de geallieerden wegens oorlogsmis daden is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De 66-jarige Kesselring, die zijn straf in de gevangenis van Werl (West-Falen) uitzit, was niet aanwezig bij de behande ling van zijn zaak. Hij wordt er van beschuldigd bevel te hebben gege\en tot het doodschieten van 335 Italianen als reoressail- le voor het doden van 32 Dn tse politiemannen in Rome in 1943. Volgens een andere beschuldi ging had hij toet elen voor optre den tegen partisanen op een dergelijke manier gesteld, dat de mcruk werd gewekt, dat hij voor het optreden verantwoordelijk was. Hierdoor zouden verschei dene eenheden de Haagse cnr- Icgsconventie hebben geschon den. De openbare aanklager eiste, dat Kesselring als een vooraan staande nazistische overtreder zou worden veroordeeld. Het hof verklaarde, dat de procesvoering werd gehinderd, omdat de Britse aut rite't-en geen g&geiens over Kesselring ook niet zijn veroordeling, als oorlogsmisdadiger, ter beschik king van het hof hadden ge steld. HILVERSUM RELAYEERT TOESPRAAK VAN DE KO NINGIN. De toespraak van koningin Ju liana tot het congres van de Ver enigde Staten zal vandaag door de „Voice of Amerika" naa" Ne derland worden uitgezonden cn via Hilversum gereiaye°rd. De uitzending zal plaats hebben over beide zenders van 18.15 tot 19.15 Aanhangers van generaal Eisen- /king, een van de grondslagen van oede wensen van ons vo^k en lijker gebaar jegens ons land :'n- zouden worden, le hoop, dat het u in de toekomst leze gebeurtenis in herinnering :al brengen". Terwiil de kapel van co stede- 'ijke politie speelde, namen de hower in de Amerikaanse Senaat beschouwen Eisenhowers rapport als tekenend voor zijn verstan dige houding ten opzichte van het vraagstuk der Europese verdedi ging en de democraten hebben weinig in het verslag gevonden, waarmee zij het niet eens kunnen zijn. De republikeinse senator Cabot Lodge, leider van de camnagne om Eisenhower republikeins candidaat voor het president schap te stellen, verklaarde, dat Eisenhower gelijk heeft als hij zegt, dat de Ver. Staten doelma tige bondgenoten moeten kweken. De fractieleider van de demo cratische meerderheid in de Se naat, McFarland, verklaarde, dat de democraten altijd van mening zijn geweest, dat er een grens was aan. hetgeen de Ver. Staten op het gebied van de buitenland se hulp konden doen en dat Europa bereidheid tot samenwer king moest tonen. De democratische voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandse Zaken, Connally, ver klaarde, dat Eisenhower een prachtige verklaring had afge legd. Hij zei, dat het congres hulp aan West-Europa zou toestaan, hoewel het ingediende plan mo gelijk wat veranderd en de ge vraagde uitgaven wat beknot liet succes, moest kweken. .Sedert de aanval op Korea zijn grote vorderingen met de verdediging van Europa ge maakt", aldus Pleven, „doch er moet nog veel meer worden ge daan." Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders.Doos 47 ct. Het kabinet-Wilopo heeft in de Indonesische bladen over het al gemeen een gunstig onthaal ge bonden. „Fendomnn" schrijft er van overtuigd te zijn, dat het nieuwe kabinet ge'eidelijk aan het ver trouwen van het volk in de rege ring zal kunnen herwinnen. „On der de leden bevinden zich zwak kere broeders, personen, wier kundigheid en volharding betwij feld moeten worden, maar wij stellen vertrouwen in het kabi net, dat onder leiding staat van figuren ui,t de jonge garde". Tn de afgelopen tien maanden had de oude garde de macht in handen, aldus „Pedoman", dat voorts schrijft, dat het grote waarde hecht aan een „doorbraak". Over Mukarto bericht „Pedo man" nog, dat van bepaalde zijde, voornamelijk die van het mini sterie van Buitenlandse Zaken, reacties waren binnengekomen op zijn voordracht die ongewenste gevolgen zouden kunnen hebben, derhaive koos men de gulden middenweg, waarbij de oortc- feuille voorlopig beheerd wordt door permier Wilopo, aldus h°t blad. De overwegingen, die bij de voordracht van Mukarto hebben gegolden, waren volgens „Pedo man", dat Mukarto geacht werd het meest op de hoogte te zijn van de Amerikaanse betrekkin gen ten opzichte van de interna tionale wereld en dat hij r.og nooit betrokken was geweest bij een „politieke fout" te Djakarta. „Pemsndangan" legt er de na druk op, dat Wilopo zowel „new comers" als „oldtimers" heeft bij eengebracht, die allen de eigen schap bezitten eenvoudig te zijn en die niet bezeten zijn van par tij fanatisme. „Adabi" schijft, dat het kabinet ten aanzien van de binnenlandse aangelegenheden een compacte groep vormt en ten aanzien van buitenlandse zaken een groep, waarmede niet gemakkelijk „te spelen" zal zijn. „Merdeka" wenst een duide lijke regeringsverklaring over drie vraagstukken, waarbij het blad doelt op de overeenkomst inzake de wederzijdse veiligheid en het Japanse vredesverdrag, het oplossen van economisch- financiële vraagstukken en het terugwinnen van het vertrouwen van de bevolking in diverse ge bieden door het oplossen van de vraagstukken inzake de veilig heid. denken, 'n symb' de vriendschap de r^ties. Mm zou ove- reen bijzonder'•v- president en zijn gasten weer: kunnen schrijve 'sch teken ven tssen onz" hei- dschep - o J- rZi V> n n mT mogelij- In Parijs heeft de Franse mi nister van Defensie, Pleven, ver klaard, dat Eisenhower had ge weten, hoe hij onder de legers van de N A.V.O.-landen een geest Van saamhorigheid en samer.wer- Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Dinsdag verklaard dat de door de Ameri kaanse minister van marine, Dean Kimball, te Tokio op een persconferentie afgelegde verkla ring „niet in overeenstemming is met de Amerikaanse politiek". Hij zeide dat minister Kimball „klaarblijkelijk slechts blijk heeft gegeven van zijn eigen mening". D 2 woordvoerder, Michael Mo- dermott, verklaarde dat er geen wijziging is gekomen in de poli tiek, die er in voorziet dat de Amerikaanse zevende vloot de strijdkrachten der Chinese natio nalisten op Formosa „neutrali seert", terwijl zij er tevens voor waakt dat van uit het door de communisten beheerste Chinese vasteland geen aanval op Formo sa wordt gedaan. Modermott zei de dat minister Kimball zijn ver klaring klaarblijkelijk in ant woord op vragen heeft afgelegd. De (reeds weergegeven) ver klaring van Kimball hield in dat de Amerikaanse zevende vloot communistische pogingen om Formosa binren te vallen zal verijdelen, doch dat zij „een wel willende neutraliteit zou be trachten, indien de Chinese na- t'o^abstischen zouden D"""" en het Chinese vasteland te landen". Het hoofd van de Joegoslavi sche missie in de Brits-Ameri kaanse zone, Zemlajak, heeft bij het gaallieerde militaire bastuur een protest ingediend tegen het kiesstelsel, volgens hetwelk op 25 Mei in de zone verkiezingen zul len worden gehouden. Hij verklaarde, dat overeen stemming tussen Joego-Slavië en Italië over de toekomst der beide zones moeilijker was gamaakt door het aannemen van het kips stelsel. Dit stelsel is hetzelfde als het in Italië gebruikte en is bedoeld om niet-communistische partijen in staat te stellen zich te vereni gen, teneinde het communistische front te verslaan. Verwacht wordt, dat dit kies stelsel in Triëst de pro-Italiaanse partijen in staat zal stellen de pro-Tito-partijen en de groepe ring die een vrij Triëst onaf hankelijk van Italië en Joego- Slavië voorstaat, te verslaan. Officieel is verklaard, dat de verkiezingen niet zullen gelden voor de Joegoslavische zone van Triëst. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Toenemende bewolking. Toenemende bewolking met later kans op enige neerslag. Tot vrij krachtig of krachtig toene mende wind uit WestehjKe rich tingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder April. 4 6.08 19.19 12.40 4.17 5 6.06 19.21 13.54 4.34 6 6.04 19.22 15.07 4.47 7 6.01 19.24 16.21 4.58 8 5.59 19.25 17.35 5.09 9 5.57 19.27 18.52 5.19 VRIJDAG 4 APRIL. v.m. n.m. Breskens 9 i.r> 1*7 i Terneuzen 10.10 ~2 Hinsweert 10.50 "2 Walsoorden 11.— I.42

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1