Het ongeluk met de „Koningin Juliana" s Interessante proefnemingen Koudste lentedag van deze eeuw De mislukte aanslag op Adenauer Terry en Berry en „De witte Eland Incidenten in het Griekse parlement. Opstand in gevangenis. ACTIE IN INDO-CHINA GAAT VOORT. Amerikaanse bommen werper verongelukt. Binoeniands Nieuws LU Van Gelder en Van Gin'iel Het program van Kefauver. BILJARTEN. Duitse artsen in Indonesië. PANMOENDJON PERZIE SCHAKEN CR1T1EK OP SOEKARNO. Ontploffing in Monceau-sur-Mame, TANGER WEER RUSTIG. K "h«üïïider «itak De voorjaarsbeurs VERDRONKEN Sportbeoefening en gezondheid: Amerikaans sportphysioloog in Nederland wil 30 arbeitbrs ontdaan van pasgeboren kindje De emigratie uit Europa nen naar Zuid Amerika, 25.000 Cgofrum katholfek tOUTlSme Spoorwegongeluk bij Lissabon Bommenwerper neergestort in Nebraska /Ki '|t DE „GLOBE" OP WEG NAAK FALMOUTH. Het Nederlandse 376 ton me tende kustvaartuig „Globe", dat voor de zuidkust van Wales in nood ve-keerde, wordt door de Britse sleepboot „Dexterous" naar Falmouth (West-Engeland) De heer A. D. Snitslaar, chef-staat stellen de oorzaak van de „psjeeDt Vliegdienst van de K.L.M., heeft' ramp te brpalen. Het schiint wel te Frankfort verklaard dat aan zeker, dat de veronderstelling, het wrak van de verongelukte dat de „Koningin Juliana de aanwijzingen heeft gevolgd, wei vóór het K.L.M.- „Koningin Juliana" slechts wei nig onderdelen van instrumen ten zijn gevonden, die ophelde- ring over de oorzaak van het ongeluk kunnen geven. „Mis schien", zo zei hij, „heeft een brand of een belangrijke techni sche storing de piloten doen po gen zo snel mogelijk te landen". B'nnen enkele dagen zal mej. Gautier, de stewardess van de bij F-ankfort verongelukte „Ko ningin Juliana", voor verdere be- handeling naar Nederland wor den overgebracht. Sedert de ramp verblijft zij in het ziekenhuis van het Ameri kaanse leger. Op een persconferentie heeft de directeur van de K.L.M. in Duits land, Laponder, verklaard, dat haar toestand vooruitgaat. Zij kan zich echter nog niets herin neren van de ramp en men hoopt dat zij na ren langere periode van rust zich meer zal kunnen herinneren, aangezien haar ge tuigenis van groot belang zal zijn voor de commissie, die een onderzoek instelt naar de oor zaak van de ramp. ke voor een toestel uitvliegende machine be stemd waren, niet juist is. Dat vliegtuig was op het ogenblik van de ramp reeds geland en voorts stond de „Koningin Juliana op dat ogenblik no0' n'pt ;n ver'i1"- ding met de verkeerstoren van het vliegveld Rijn-Main, aldus Laoonder. Hij sprak voorts het br richt tegen, volgens hetwelk de piloot van het K.L.M.-toestel kort vóór het ongeluk had meegedeeld, dat hij „moeilijkheden met de hy draulische stuu-inriehting had." Dit kon trouwens ook niet, daar het verongelukte toestel niet met een hydraulische stuurinrichting was uitgerust. De acht afgevaardigden van de Griekse linksgeoriënteerde „ver enigde democraten" (EDA) zijn voorts, dat het ingestelde onder, zoek tot op heden nog geen bij zonderheden aan het licht heeft gebracht, die de commissie in gelopen, toen hun verzoek om een debat over de terechtstelling van de vier G'iekrn, die op be schuldiging van spionnage voor de communisten ter dood waren veroordeeld werd afgewezen. De Griekse regering heeft ver klaard bewijzen* in handen te Maandagmorgen is ue brand- hebben, dat de betrokken acht af- weer van Trenton (New Jersey) gevaarcigden instructies ontvan- begonnen met het pompen-van gen van de verboden commums- water door de gebroken ruiten tische partij. van een vleugel van de plaatselij-1 ke gevangenis, waar een groep van 25 gevangenen zich heeft in gesloten. De moeilijkheden begonnen in de nacht van Zaterdag op Zon dag, toen uit protest tegen „slecht voedsel en slechte genees kundige behandeling" een aan tal moeilijke gevangenen in de vleugel in opstand kwam. De di recteur van de gevangenis heeft meegedeeld, dat 14 gevangenen ongeveer 10 anderen tegen hun wil vasthouden. Een woordvoerder van de ge vangenis heeft verklaard: „Wij zullen ze of er uit spoelen of er uit vriezen". De opstandelingen Jn de van Maart tot lage hebben de ruiten gebroken en 1 - -- Utrecht heeft ook te lijden ge had van de sneeuwval. Bij het terrein van de jaarbeurs aan de Croeselaan stond een grote tent, die door de gemeentereiniging werd gebruikt voor het opslaan van materiaal, dat anders in een garage is ondergebracht. Deze garage wordt n.l. door de jaar beurs mede gebruikt tot het on derbrengen van een aantal inzen dingen. De tent is onder de last van de sneeuw bezweken. Ook de jaarbeursterreinen zelf lagen dik onder de sneeuw, maar dertig mannen hebben de ganse nacht gearbeid en de terreinen van sneeuw gezuiverd. Strijdkrachten van de Franse Unie habben op de zesde dag van de actie in de Tonkinese delta 566 opstandelingen gedood en 644 gevangen genomen, aldus 'n mededeling van het Franse le ger. Een grote hoeveelheid wa pens en munitie is buitgemaakt. Op 50 km ten W. van Tokio is Maandagavond kort na de start voor een vluent n or Ko eu em Amerikaans Superfort in een bos neergestort en in brand ge vlogen. Twee inzittenden konden zich met hun valscherm redden. Men vreest dat de negen anderen in het brandende wrak de dood heb- ben gevonden. Door brandende benzine en ontnolffende machinegeveernr- tronen kon men het wrak niet De poppen op de Nederlandse onmiddellijk na het neerstorten beurs vertegenwoordigd, genie- naderen. De machine zou kor voor het neerkomen 32 bommen hebben uitgeworpen, ten internationale belangstelling. Een proeforder uit IJsland voor poppenonderdelen tot een bedrag van enige duizenden guldens werd geboekt en voorts een defi nitieve order op vachtspeelgoed tot een ongeveer gelijk bedrag voor Libanon. De jaarbeurs heeft bij haar voorlichting thans een rubriek i>e fab-iek van koper- en brons- geopend voor internationale werken Van Gelder en Van Gin- marktberichten. Deze beoogt kei te 's-Gravenhage heeft bij het ook langs meer administratieve gewestelijk arbeidsbureau een weg kopers en verkopers op de ontslagvsrgunning aangevraagd beurs tot elkaar te brengen. Het voor 30 arbeiders, waarondc- Braziliaanse warenhuisconcern verschillende met meer dan 25 Mesbla maakte hiervan o.a. ge- dienstjaren. De fabriek motiveert bruik en er was zoveel animo, dat dit verzoek met de mededeling, er voor de besprekingen die er dat zij het verwe-k'ngsverbod uit voortvloeiden, volgnummers voor non.ferro metalen in ver moesten worden uitgegeven. 18-JARIG MEISJE VERMOORD. Maandagmorgen omstreeks 10 uur werd onder de gemeente Hil- varenbeek langs het Wilhelmina- kanaal de achttienjarige dienst bode E. van B. ernstig mishan deld levenloos aangetroffen. Het slachtoffer was dienstbode te Tilburg en had zich als gewoon lijk omstreeks half acht per rij wiel naar haar werk begeven. Daar zij niet op de plaats van be stemming arriveerde, werd bij de ouders om inlichtingen ge vraagd. Een broer van het slacht offer, die op onderzoek uitging, vond het stoffelijk overschot van zijn zuster achter de langs het i Wilhelm inakanaal lopende dijk. De politie en het parket werden terstond gewaarschuwd. Omtrent I de beweegredenen van deze moord is niets bekend, terwijl men omtrent de dader nog vol komen in het duister tast. In de nacht van Zaterdag op Zandag is in de IJmuitense vis sershaven de 58-jarige kolen losser G. O. uit IJmuiden tijdens het noodweer bij het aan boord gaan van een kolenlichter uitge gleden en met zijn fiets over boord geslagen. De politie heeft later het lichaam opgehaald. De Amerikaanse sportphjsio- hoogspringen wordt beschouwd, loog, prof. T. K. Cureton, die van Met behuip van filmopnamen had 29 Maart tot en met 4 April een D "1 A~* STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN 'lil kuTiElibAiiI. In de nieuwe haven nabij de Pakkrnbrug zag een voorbijgan ger Zaterdagmorgen op een bezoek aan ons land brengt, heeft in het centraal instituut voor de opleiding van sportleiders te Overveen een lezing gehouden over zijn proeven op top-athleten. In Nederland wil hij ook proe ven nemen, in het bijzonder op de Nederlandse zwemsters, die aan de Olympische spelen van 1936 in Berlijn hebben deelgeno men. Professor Cureton stelt zich ten doel, na te gaan welke invloed de sportbeoefening heeft op de lichamelijke en geestelijke ge zondheid van de mens. Men is, zo hei hij, dikwijls maar al te ge ïnteresseerd in de practische re sultaten, die de athleten berei ken, maar belangrijker is de vraag, of de sport ook de gezond heid van de mens bevordert. Om dit na te gaan, heeft hij o.a. proe ven genomen op mensen van middelbare leeftijd, van wie een deel gedurende zes maanden aan een training werd onderworpen. De overigen leefden in die tijd, zoals ze gewoon waren. Daarbij plaats, die bij laag water droog jg gebieken, dat bij de personen, valt, een pakje liggen. Di-ect waarschuwde hij de po litie, omdat hij kinderbeentjes uit het pakje zag steken en de poli tie kwam tot de vreselijke ont dekking, dat het pakje het stof- productieverhoging niet volledig kan toepassen en zich daardoor genoodzaakt ziet het bed-ijf voorlopig voor onbe paalde tijd te sluiten. Het weer ln Europa wordt de laatste tijd gekenmerkt door bij zonder schrille tegenstellingen. Dit is voor een groot deel het gevolg van het feit, dat de win ter in Rusland pas tegen eind I e- bruari zijn intrede deed en de temperaturen daar boven de ein deloze met sneeuw bedekte vlak- de zich gewapend met losgerukte pijpen van de verwarming. Se dert Zaterdagnacht hebben zij geen voedsel meer gehad en de verwarming is sedert Zondag buiten werking. Maandagmorgen hebben bewa kers door de ramen traangas- bommen naar binnen gegooid, doch aangezien alle ruiten kapot zijn en de gevangenisvleugel goed geventileerd is, had dit geen resultaat. Zondag heeft de directeur van de gevangenis ongeveer de helft van de vijftig opstandigen over gehaald een voor een naar bui ten te komen. De rest weigert tot op heden zich over te geven. Pierre Jacobsen, onderdirecteur van re Europese migratiecom missie, heeft te Genève meege deeld, dat in Februari en Maart meer dan 20.000 Europeanen met behulp van de commissie zijn ge- emlgreerd. Over de plannen voor de rest van 1952 zei Jacobsen te hopen, dat nog 10.000 Nederlanders naar *3 Australië en 3 000 r-"" Oo~da Limburg 30.000 Italia-1 waarden daalden. Boven Noord Afrika en Zuid-Europa daaren tegen deed de zon met het len gen der dagen haar invloed steeds meer gelden, zodat het daar voortdurend warmer werd. Op het eir.d van de vorige week bereikte de strijd tussen de koude en de warme luchtmassa's een hoogtepunt. De koude, die uit Rusland met Noordoostelijke winden over ons land naar de Golf van Biscaje werd geblazen, kwam daar in contact met e?n warme luchtstroom, die over Portugal en Spanje naar net Noorden bewoog. Hier ontwik kelde zich een diepe depressie die Zaterdag de wind bij ons tot stormachtig deed aanwakkeren en ons de koudste lentedag van deze eeuw bezorgde. Op de mees te plaatsen bleef de temperatuur bijna de hele dag onder nul. Hierbij viel voornamelijk in de Noordelijke helft van het land oen flink pak sneeuw- Maandag morgen meldde Den Helder een sneeuwlaag ter dikte van 8 cm., Groningen van 5 cm, Delen van 7 cm en De Bilt en Leeuwarden van 3 cm. In het uiterste Zuiden van daarentegen kon de warme lucht Zondagmiddag net even binnendringen en liep de temperatuur tot 10 graden op, -terwijl het in Groningen nog vroor. In de nacht van Zondag op Maandag werd de warme lucht echter weer uit Zuid-Limburg verdreven en daalde de tempera tuur in enkele uren weer tot het vriespunt- L'3 grootste tegenstellingen kwamen in de Balkan voor. Di1 gebied werd Zondag overstroomd door hete lucht uit de Sahara, zo dat de temperaturen in Joego slavië plaatselijk tot niet minde dan 34 graden opliepen, terwij. het vlak ten Noorden van de Karpaten r.og vroor. Op het ogenblik ziet het er uit, dat aan deze uitzonderlijke toestand nog geen einde komt. Bij Portugal bevindt zich n.l. een nieuwe de pressie, die zich in de richting van Frankrijk en het Alpenge bied uitbreidt en de Noordooste lijke winden over onze omge ving later weer in kracht zal doen toenemen. kan er hoogstens een paar dagen hebben gelegen. Het stoffelijk overschot werd naar de rivier politie overgebracht. diefstallen in de HOOFDSTAD. Een surveillerend agent te Amsterdam heeft in de nacht van Zondag op Maandag een 19- jarige perser, een 22-jarige los- werkman en een 24-ja-ige hulp pompier aangehouden toen hij •en od heteraaed oen •n+ afladen van een vrachtwagen van een rr.elkbedr f. Een van de jongelui had in brekerswerktuigen bij zich. Twee van het drietal zijn goede beken den van de politie. Een rechercheur heeft Zater dag een 19-jarige fabrieksarbei der en een 27-jarige landarbeider Senator Estes Kefauver, een der pretedenten voor de demo cratische candidatuur, heeft in een persgesprek verklaard dat, ndien hij tot president zou wor den gekozen, hij bereid zou zijn Stalin waar dan ook te ontmoe ten, als de mogelijkheid van een verkelijke regeling met de Sow- iet-Unie bestond. Hij zou troepen n Europa houden zolang de toe- ,tand in de wereld zo bleef als 1U. Wat Korea betreft is Kefauver oorstander van een straffere lolitiek. Hij zou de Noordelijken 0p heterdaad betrapt toen zij een ke door de Verenigde Naties ijzeren balk van een te-rein aan mtworpen regeling willen aan- de Klaprozenweg wilden weg deden. Als zulk een regeling j nemen. evenwel niet binnen een bepaal- De bedrijfsrecherche van een ie tijd was aanvaard, zou hij Amsterdamse fabriek heeft aan trachten de oorlog door militair de politie een 35-jarige electrisch daardoor zware arbeid te ver -1 1-I 1 J! „Uinn Dw/\<fnn(in» F111 rotnn r\r\ die aan de training hebben deel genomen, de reactiesnelheid met zestig tot zeventig procent was toegenomen. Dit is zeer belang rijk, als men bedenkt, dat een groot aantal verkeersongelukken wordt veroorzaakt wegens een te langzame reactiesnelheid van de betrokkenen. Professor Cureton zei, dat zijn onderzoekingen van topathleten opmerkelijke resul taten hadden opgeleverd. De Australische zwemmer, John Marshall, die aan de universiteit van Yale studeert, wist na een jaar van intensieve training vijf wereldrecords binnen korte tijd te verbeteren. Een onderzoek stelde vast, dat Marshall vrij zwakke schouder spieren had, terwijl men juist zou verwachten, dat bij een zwem mer dit onderdeel van 't lichaam bijzonder ontwikkeld zou zijn. Da capaciteit van het hart, de longen en het bloedvatensysteem was daarentegen zo groot, als men te voren nog niet had aange troffen. De hoeveelheid zuurstof, die Marshall in één keer kon in haleren, was enorm. De souplesse van 't bloedvatensysteem zorgde er voor, dat deze zuurstof op de 'uiste wijze in het bloed kon wor den opgenomen. Zijn geweldige ademhaling stelde hem zo in staat, veel te verbranden en 1 men bij Richards vastgesteld, dat hij verkeerd „timede", dat wil zeggen, dat hij niet op het juiste ogenblik de stok losliet. Boven dien bleek de kracht van zijn benen, waarmee hij zich van de grond afzette, wel voldoende was. Bij de training werd speciale aandacht aan de tekortkomingen besteed en na enkele maanden wist Richards zijn beste prestatie met 30 cm te verbeteren. Volgens hetzelfde systeem werd ook Don Laz getraind en enkele malen heeft deze athleet Richards reeds overtroffen. Beiden zijn al ruim boven de 4 meter 50 uitgekomen. Een derde athleet, Dick Coleman. is nog maar weinig van deze grens verwijderd- Zijn beste prestatie was tot dusver 4.40 m. Professor Cureton meende, dat zijn studies grote wetenschappe lijke waarde inhielden. Zij had den in de Verenigde Staten aca demische erkenning verkregen in gelijke mate als de andere weten schappen. In vele landen was men nog lang niet zover. Enkele vragen, die zich bij zijn studie voordoen zijn: Maakt het voor de leeftijdsgrens wat uit, of men aan sport doet of niet? Loopt een sportsman dezelfde ziekten op als een ander mens? Vraagt men bij sport niet te veel van het hart? Een antwoord op alle vragen is nog lang niet gevonden, maar de bestudering er van is zeer be langrijk. optreden tot een einde te bren gen. Hij heeft geen politieke bezwa ren tegen het bombarderen van militaire concentraties in Mand- sjoerije of tegen het blokkeren van communistisch China met steun van de Verenigde Naties. kunnen vertrekken Duitse vluchtelingen naar de V.S.; 30.000 Duitsers naar Au stralië, Canada en Zuid-Amerika; 15.000 Oostenrijkers merendeels naar de V.S. en 8.000 Grieken waarschijnlijk naar Australië en Zuid-Amerika. Op ongeveer 10 km van Lissa bon is Maandag een aantal rots blokken, die door de zware re gens van de laatste dagen waren losgespoeld, op een personen- treln gestort, waardoor een groot aantal reizigers werd ge wond. De reddingswerkzaamheden werden belemmerd door zware regen en een krachtige wind. Voo-al de derde-klasserijtuigen werden door de stenen getroffen. Een onafgebroken rij ziekenau to's brengt gewonden over naar het voornaamste ziekenhuis van Lissabon. Maandagmiddag waren daar reeds dertig gewonden op gekomen. Volgens de eerste berichten zijn zes personen om het leven gekomen en 42 gewond. Volgens latere berichten zijn 7 reizigers om het leven gekomen en ongeveer 50 gewond. Dezer dagen werd te 's-Herfo- genbosch het eerste Inlichtingen- en boekirwskantoor ve cte stichting „Centrum voor Katho liek tourisme en verkeer" ge opend. Het doel der stichting, die in December werd opgericht, is het verband te De Franse bladen hebben een con'e van een getypte .brief ont vangen, waarin wordt verklaard, dat ae „Jccdse partisar.enccga- nisatie" verantwoordelijk Is voor de aanslag op kanselier Adenauer. De i'erief is gedateerd in Zü>- rich en gepost in Genève en zegt letterlijk: „Onze kamera den hebben 27 Maart hun eer ste .actie op Duits grondgebied uitgevoerd". De brief spreekt van „het leed dat de Joden van de zijde van 't Duitse volk hebben onde-von- den". „De Duitsers moeten we reizen in Katholiek bevorderen en in het algemeen ten aldus de j*1ief, dat er gr en de Katholieke beginselen uit te verglffeim rar Ilun misdaden riracrpn nn LlPt QT'bië'd Vein TlOt W< ij ZU116Ï1 nUll flllCS O0 tourisme en het verkeer. De taald zetten. Het eerste geschenk stichting kent geen lidmaatschap is zojuist ontvangen. Er ge er meer of contributie. Het ligt in de bedoeling in Amsterdam, Haar lem, Utrecht of Maastricht een kantoor te openen. In Malang zijn drie Duitse art sen aangekomen, van wie twee als geneesheer werkzaam zijn op de burgerlijke ziekeninrichtlng ln Slaget. De derde arts wordt te werk gesteld in het krankzin nigengesticht Sumberporong. Hun contract duurt twee jaar. Bij de landing op de luchtbasis Offutt bij Omaha (Nebraska) is Maandag een B.-25 bommenwer per verongelukt. Brigade- gene raal Auton, waarnemend leider van operaties der jachtvliegtui gen bij het commando van de strategische luchtmacht in de V.S.. en pon van Z'in assis+pnten, luitenant-kolonel Bush, zijn bij dit ongeluk om het leven geko men. Drie andere inzittenden van het vliegtuig werden gewond. Van de zijde van het Westduit- se ministerie van binnenlandse zaken Is verklaard, dat men niet over inlichtingen .beschikt, op grond waarvan zou kunnen wor den verondersteld dat een Jood se organisatie betrokken is bij de aanslag op Dr. Adenauer. dat onlangs een anti-semietische o-ganisatie, geleid door de-Zweed Einer Aberg, West-Duitsland, W Berlijn, Zwitserland en andere landen had overstroomd met an ti-Joodse propaganda, waarin ge sproken werd van een „organisa tie van Joodse panisanen". Marx zei dat een deel van Abergs vlugschriften uit Zwit serland afkomstig was, vanwaar ook de Parijse blac en thans brie ven van deze z.g. Joodse organi satie hebben ontvangen. De -roep van Aberg wil volgens Marx Joden de schuld geven van de aanslag op Adenauer tenein de nieuwe haat te kweken en de huidige Duits-Joodse onde-han- delingen over herstelbetalingen te saboteren. Marx is ervan overtuigd dat geen Joodse organisatie iets met de aanslag te maken heeft. lasser, verdacht van diefstal van loods overgegeven. HOND MAAKTE ZICH AAN STROPERIJ SCHULDIG. Zondagmiddag verdwenen er dertien kippen uit een hok bij de landbouwer A. E. V. aan de Bui tendijk te Rotterdam. Een kip was er dood en twee anderen gewond. Bij het hok was een hond ge signaleerd en tot op honderd m van een woonschip in de Kreek haven waren sporen van honde- poten, bloed er veren te zien. De hond van een de- bewoners der woonschuiten werd verdacht, omdat het dier zich al eens eer der aan een dergelijke stroperij had schuldig gemaakt. De ver- moedelijke dader kreeg van een i dlerena-ts, in overleg met em imMenaar o.m. een braakmiddel en kort daarop kwamen er kip- penveren te voorschijn. De hond is ondergebracht naar het gebouw van de hondenbri gade op het eiland van Brlenen- oord. richten. Professor Cureton po neerde de stelling, dat geen en kele athleet, die niet dezelfde adenmhalingscoefficiënt wist te ontwikkelen als Marshall, aiens ■orestaties zou kunnen overtref fen. In een tijd, dat de verrichtin gen van de Amerikaanse pols tokhoogspringers matig waren, verden van de 15 beste polsstok- ïoogspringers ter wereld lang- ;ame filmopnamen gemaakt. Men nvam daarbij tot de ontdekking, lat zii allen bepaalde onderdelen /an de techniek gemeen hadden- \an de hand van deze resultaten werd een training toegepast op enkele studenten van de univer siteit van Illinois. En de eerste topathleet, die deze training op leverde, was Bob Richards, de man, die op het ogenblik als één van de voornaamste kanshebbers op de Olympische titel polsstok- B. v. d. Eijk sleept kampioen schap uit het vuur. Onder grote belangstelling werd gisteravond in hotel Cen traal de beslissende partij ge speeld in de strijd om het Ter- neuzense biljartkampioenschap tussen de sterke en gelijkwaar dige tegenstanders de heren G. van Damme (kampioen 1950 en 1951) en B. van der Eijk. Onder grote spanning en voel bare stilte werd de strijd begon nen. Na de 20e beurt was de stand 99122 in het voordeel van de heer Van Damme. In uiterste spanning werd de stand 101145 eveens in diens voordeel. Van der Eijk, die men reeds ge slagen achtte, toverde een serie van 48 (de hoogste in dit tour- nooi) en eindigde op 149 door 'n zeer eenvoudige carambole te missen. Van Damme poedelde hierop en Van der Eijk maakte zijn partij (150) vol. Van Damme had nog een laatste kans, doch hij wist hiervan geen gebruik te maken. Hierdoor weird Van der Eijk biljartkampioen van Ter- neuzen 1952, in een eindstrijd die niet gauw vergeten zal worden. De eindstand luidt: De communistische afgevaar digden te Pnnmoendjon hebben voorgesteld, dat de besprekingen Dertig uur na het afkondigen van de staat van beleg was het in de perzische hoofdstad rustig. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. HONDERDJARIGE BUSSUM. IN v. d. Eijk v. Damme Vers traeten Meert De Mul Kramer Goethals De Bock 0 0 0 1 1 0 0 0 0 14 1 12 3 8 48 32 23 23 27 20 22 23 4.73 5.39 3.75 3.76 338 337 331 3.Q4 Na afloop vond een Intiem sa menzijn plaats, waarbij de nieu we kampioen namens zusterver enigingen hartelijk werd geluk gewenst met zijn succes en bleek dat de onderlinge rivaliteit van een gezonde geest getuigt. Naar we vernamen zal dit jaar de biljartclub „Krijt op Tijd" het 25-jarig bestaan vieren, wat ze ker niet ongemerkt voorbij zal gaan. Zowel de organisatoren als de deelnemers aan dit tournooi om. het kampioenschap, hebben hier- De heer P. van Stuijvenberg te - - Bussum vierde gisteren zijn mede ald honderdste verjaardag. „Oom Piet", zoals hij in het dagelijks leven wordt genoemd, is nog kras en leest zelfs nog zonder zijn gelukwensen aanbieden. Hij overhandigde de 100-jarige een mand fruit bril. Van vele zijden mocht de cours de sport op 't groene laken, ten goede komen. De militaire gouverneur van jarige blijken van belangstelling Teheran, generaal Mo^hadam, ontvangen. Namens het gemeen- heeft Maandag een rit door de tebestuur kwam de burgemeester stad gemaakt om na te gaan, HET MAROCZY-TOERNOOI TE BOEDAPEST. De uitslagen van de partijen van de 16e ronde luiden: KeresBotwinnik SmyslovFlatz 10 TroianescoPllnik 01 SliwaO'Kelly 0—1 Na de 16de ronde leidt Geiler met 11 pnt. en 1 afgebroken par- Het dagblad „Pedoman" criti- tij, voor Keres 10% pnt en 1 af- hoe het Perzische leger zich van zijn taak kwijt. Door het afkondigen van de aansiag op ui. «ucuautistaat van beleg, naar aanleiding uagmau cuumou ..uw- llji Vuui nacs - Karl Marx, redacteur van het oyer het toezie it op de wapen- |vn de onae-eyeldheden van Vrij- tn een hoofdartikel het be- gebroken partij. Stahlberg met 10 algemene Joodse weekblad in stTstand weer verwezen worden dag waarbij ongeveer honderd sjujt van president Soekarno om pnt. en 1 afgebroken partij, Duitsland, heeft het bericht een naar een scb-cmmlssie. Thans personen werden grwond, zijn - - - -- anti-semietische camouflage- worden deze door de hoofdoffi- I openbare bijeenkomsten op manoeuvre" genoemd. Hij zei eieren aangevoerd. I straat verboden. Maandagmiddag heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in de z.g. vergassingskamer van de maatschappij „Acièries et Mi- nieres" te Monceau-sur-Sambre. Een 20-tal arbeiders liep lichte verwondingen op. De materiele schade is groot. De ontploffing veroorzaakte 'n brand, die de gehele ruimte, waarin het ongeluk gebeurde, vernielde. Volgens latere h°rieh- ten werd één man gedood. Zeven Terry en Berry, die elkaar in arbeiders zijn ernstig gewond. de arm kr.epen van spanning, Een der arbeiders, div bij de zagen dat het ogenblik voor de ontploffing werd gewond, is in krachtproef nu toch zeker was het ziekenhuis aan zijn verwon-1 gekomen. „Het is goed, dat hij dingen overleden, waardoor het zich heeft laten vallen", zei Ber- aantal doden tot twee is geste-ry, „nu heeft hij enige seconden I gen. I om uit te rusten". _r—_ ie Zondag aan hem voorgelegde Botwinnik en Keres 10 pnt. lijst van ministers te willen be- uderen, alvorens te beslissen of il hij de samenstelling van de nieu we regering goedkeurt. Volgens de gewoonte in democratische landen heeft de president het ka binet slechts te bekrachtigen, wanneer de formateur erin ge slaagd is een kabinet samen te stellen overeenkomstig de gege ven opdracht. De president had de gelegenheid suggesties te doen, toen formateur Wilopo Donderdagavond zijn interim rapport uitbracht, aldus het blad. „Nu blazen, Terry!" Terry blies al, maar er kwam geen geluid- Terry voelde dezelfde weerstand in de hoorn, die hij al bij het proefblazen had bespeurd. Toen had hij het ook maar tot een korte, tamelijk benauwde toon kunnen brengen. „Maak voort, Terry!" riep Berry nu dringend. ,Wolk is bijna over de eind- rtreeo"' Terry hirg nu biina aan de hoorn. Hij ademde diep ea b'ies toen met alle kracht, die hij kon opbrengen op de hoorn. Het resultaat was verrassend. JEUGDSCHAAK. Deze week wordt een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland „Jeugdschaak". De deelnemers zijn: W. A. Du- vekot te Goes, M. de Wit. G. Woudstra en G. Snip te Middel burg; W. de Wolf te Oostburg en J. W. Marsilje te Temeuzen. Elke speler heeft 10 partijen voor de boeg. De winnaar, die begin Juni bekend zal zijn, krijgt het recht om op kosten van de Nederlandse Schaakbond deel te nemen aan het j *ugdkamp i oen schap van Nederland 1952. Deze wedstrijden zullen vermoedelijk plaats hebben tegelijk met de bondswedstrijden 1952, welke dit jaar in Augustus te Maastricht gehouden worden. Hoewel wij de ook in Temeu- Volgens een communiqué van de internationale politie van Tanger is de rust in d.e stad weergekrerd. Er zijn vier doden I' en 17 gewonden onder de beto-zen bekende Gabe Woudstra uit ge-s gevallen on talrijke gewon- Middelburg (15 jaar!) de beste den onder de leden van de orde- kansen geven, willen we honen dienst. De meeste gearresteer- <jat de Temeuzense „ieugdcrack" den zijn Marokkanen, aldus het jan Marsilje de Temeuzense communiqué. i kleuren zal hooghouden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3