Het rassenvraagstuk Zuid-Afrika AMBACHTSSCHOOL TERNEUZEN VOGELVRIJ De werkzaamheden der Tweede Kamer „Vreselijke sneeuwmens' in Niet met leuzen op te lossen f§ -bed is ook voor U ideaal! HET VEEVOER OP DE LIJN GOES—HOEDEKENSKERKE. TERNEUZEN. AXEL BRESKENS GROEDE. SLUISKIL. VLISSINGEN. Lekker warm en volkomen geruisloze vering. agfnda Uit de Provincie Gedeputeerde Staten van Zee land hebben zich, zo blijkt uit een schrijven aan de Provinciale Staten, tot de Nederlandse Spoor wegen en tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend om te komen tot hervatting van het personenvervoer en het goe derenvervoer op de spoorlijn GoesHoedekcnskerke. De Nederlandse Spoorwegen hebben hierop geantwoord, dat de stopzetting van het reizigers- vervoer per 15 Mei 1949 geba seerd was op het feit, dat dit ver voer onrendabel en overbodig was. Reeds op 4 Mei 1947 was het vervoer per spoor overgenomen door een autobusdienst. Sindsdien hebben zich geen in grijpende veranderingen voorge daan, zodat er geen aanleiding bestaat tot hervatting van het reizigersvervoer per spoor, daar het slechts zou betekenen het scheppen van een verliesgevende en overbodige lijn. De minister heeft bericht, dat hij zich met dit schrijven van de Nederlandse Spoorwegen kan verenigen, daar hem geen klach ten hebben bereikt over onvol doende vervoervoorziening tussen Goes en Hoedekenskerke. Inmiddels heeft de N.V. Auto- Mij. Zeeland (A.M.Z.) aan Gedep. Staten medegedeeld, dat op het bedoelde traject van de eindpun ten af rijwielen, kinderwagens en andere bagage op de autobus kunnen worden vervoerd, mits de aanbieding dier goederen tijdig is geschied, d.w.z. minstens vijf mi nuten vóór het vertrek van de bus. Teneinde deze regeling effect te doen sorteren, hebben Gedep- Staten maatregelen getroffen om de vervoersbehoefte tijdig ter kennis van de A.M.Z. te brengen. Op een goed zichtbaar punt nabij de aanlegplaats van de provin ciale boot te Terneuzen zal een bord worden geplaatst met de mededeling, dat reizigers die voor vervoer van hun bagage van de bus tussen Hoedekerskerke en Goes gebruik wensen te maken, dit aan de agent van de d'enst te Temeuzen kunnen mededelen. Deze agent zal dan zijn collega te Hoedekenskerke telefonisch in lichten over aard en aantal der aangegeven bagage, waarna deze op zijn beurt de chauffeur of eventueel de directie van de A.M.Z. zal inlichten. De .leeuwtjes" worden verlicht. Zoals men weet, wil de com missie die de feestelijkheden van de 5e Mei voorbereidt, het bezoek reconstrueren, dat de Engelse koningin Victoria 100 jaar gele den aan Terneuzen bracht. Hier mee komen ook de „leeuwtjes in het centrum der belangstelling te staan. Een kwastje verf moet ervoor zorgen, dat de historische „leeuwtjes" aan de ingang van wat nu de Leeuwenlaan is er fris uitzien en waardig op hun zuilen prijken. Dat zal de Terneu- zenaars, voor wie de „leeuwtjes meer zijn dan een naam, werke- lijk genoegen doen- Om van nu af reeds de aan dacht op de dieren te vestigen, zal men ze 's avonds verlichten, waarvoor een bijzondere neon- Installatie wordt aangebracht. Hedenavond omstreeks 8 uur zal deze verlichting met enige ■„praal" worden ontstoken. De werkzaamheden der Twee de Kamer in baar huidige sa menstelling lopen ten e.nde. Naar verwacht wordt, verga dert de Kamer nog slechts en kele dagen gedurende deze week om dan op Paasreces te gaan tot het laatst dér maand. De lopende werkzaamheden zullen dan nog een vergaderweek in be-slag nemen. Voorts zullen in Mei nog enige dagen nodig zijn om de open bare behandelng van een aan tal wetsontwerpen af te doen. De Kamer gaat dan naar huis om vóór die verklezngen niet meer bijeen te komen, buiten gewone omstandigheden daar gelaten. Jaarverg. Ver. „Groene Kruis". Ook dit jaar was de jaarlijkse alg. vergadering zeer matig be zocht. In zijn openingswoord verwijl de de voorzitter,' de heer A. E. C. Kruijsse, bij het verlopen vereni gingsjaar en memoreerde korte lings het daarin gerezen conflict met de gewezen wijkzuster, het geen ontslag tengevolge heeft gehad. Ir, de wijkzuster mej. Ge- leijnse heeft de vereniging een goede keuze gedaan. Na vaststelling der notulen bracht de secretaris, Se heer A. P. Ie Feber, zijn jaarverslag uit De waardering die de vereniging geniet, is niet relatief aan het grote aantal van bijna 1400 leden. Het bezoek aan deze vergadering gaf daarvan veeleer een afspiege ling. Spr. drukte de hoop uit dat een intensiever meeleven zou tot uitdrukking komen. Hierna volgde een opsomming der afgelegde bezoeken door de wijkzuster, in totaal 2416 bedra gende. Het consultatiebureau hield 24 zittingen, 938 consulten j hadden plaats. Een 99-tal kleu-| ters verschenen voor het eerst. Spr. stond ook stil bij de t.b.c. bestrijding. Een 6-tal gezinnen met 13 patiënten geniet behande ling. De lange duur van de moe dercursus heeft de aandacht van het bestuur. Aangaande het kraam-centrum werd gewezen op de te geringe deelname aan de opleiding. Verder werd nog ge memoreerd de Rijkssubsidie van ƒ1280 en de gem. subsidie, die, in weerwil van de waardedaling van de gulden, nog steeds 1000 bedraagt. Het restant der lening op het gebouw werd geheel afge lost, zodat de vereniging thans geheel vrij van schuld is. Het financieel verslag, even eens door d? heer Le Feber uit gebracht, gaf eveneens geen aan leiding tot critiek. De heer D. C. Wolfert rappor teerde namens d'3 kascommissie tot goedkeuring van rekening en bescheiden. De ontvangsten be droegen ƒ19.716,95, de uitgaven 19.426,24, zodat er een batig saldo bleek van ƒ290,71. Een bestuursvoorstel tot con tributieverhoging zal het bestuur vooralsnog niet doen, ofschoon de verwachting bestaat dat van overheidswege daartoe een ver plichting zal worden opgelegd, aldus de voorzitter. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Iz. de Feijter Wz. herko zen. De voorzitter sprak de wens uit, dat de heer Le Feber in zijn functie van secretaris-penning meester nog vele jaren op dezelf de wijze in het belang van de afd. Axel van het Groene Kruis werkzaam zal mogen zijn, waar mede de vergadering instemde. Bij de omvraag werd aange drongen op het noodzakelijke van aanmoediging van het be zoek naar de alg. vergadering en verder door één der leden gewe zen op de steeds sterker in het brandpunt der belangstelling ko mende behandeling van rheuma- tische patiënten, waarop door de heer Blok in zijn kwaliteit van lid van het prov. bestuur toelich ting werd verstrekt. Deze aange legenheid bevindt zich nog in een beginstadium. Na enkele opmerkingen van huishoudelijke aard sloot daarop de heer Kruijsse deze vlotverlo- cjaai zy die de klassieke groot- vervuld van ijzeren plichtsbe trachting, zal dit feit zonder eni ge feestelijkheid naar buiten ver lopen en zich meer tot de intie me huiselijke familiekring beper ken. Stormachtig weer. Als gevolg van het stormachtig weer in het afgelopen weekend werden op verschillende plaatsen de telefoonverbindingen gestoord en tal van palen als luciferstok jes geknakt, zodat de technische dienst van P.T.T. in onze omge ving handenvol werk heeft. Uitvoering Kamermuziek- ensemble. Blijkens de advertentie in dit nummer zal alhier a.s. Donder dagavond in het gebouw aan de Jan Scharpstraat weer een avond van hoogstaand kunstgenot te beleven zijn. De heer Jan Wisse Jr die zijn sporen in dit opzicht alhier reeds ruimschoots verdiende, heeft met een viertal muziekvrienden uit St. Niklaas een quintet gevormd dat ons zal vergasten op compo sities van Bach, Haydn en Mo zart. Alle muziekliefhebbers en spe pen vergadering. Jaarverg. Ger. Jonged. ver. j „Het Mosterdzaadje" en Kna- penver. „Samuel". Bovenstaande verenigingen hielden hun gezamenlijke feeste lijke jaarlijkse bijeenkomst in het gebouw der Chr. bewaar school o.l.v. de heer L. Hamelink. Na opening met gebed las de heer M. Brandes een gedeelte uit de onberijmde 119de Psalm. De ganse avond stond daarop verder in het teken van ontspan ning. O.a. werden de aanwezigen onthaald op zang, muziek en voordracht en werd een reciteer- wedstrijd gehouden. De hersen gymnastiek werd eveneens be oefend. waarmede de bijbelvast heid der jeugd kon worden ge toetst. Ter afwisseling werd gemeen schappelijk gezongen en tenslot te dit welgeslaagde jaarfeest op de gebruikelijke wijze gesloten. Zilveren jubileum. Heden is de dierenarts, de heer D. de Putter, 25 jaar hoofd van de vleeskeuringsdienst centrum Axel Na van 16 Juli 1924 tot 31 Maart 1927 als tweede keurings veearts te hebben gefungeerd, werd hij als opvolger van de heer L. Boogaert in zijn tegenwoordi ge functie benoemd. Wars van vertoon, maar steeds meesters bij voorkeur beluisteren zullen deze voor Axel unieke avond weer willen bijwonen. Het woningprobleem. Dezer dagen werden weer een twintigtal woningen door de plaatselijke huisvestingscommis sie toegewezen en nog een zes tigtal zal zeer binnenkort volgen, waarmede het probleem van het woningtekort alhier weer voor een deel kan worden opgelost. Ongeval. Toen Zondagnacht omstreeks 12 uur de heer J. M. C. Riteco, wonende te Nieuwesluis, zich per rijwiel huiswaarts begaf, werd hij op de Boulevard door eon rukwind gegrepen waardoor hij van de hoge dijk naar beneden tuimelde. Dokter Van der Maas, die de eerste hulp verleende, constateer de een beenbreuk en een hoofd wonde. Na verbonden te zijn werd het slachtoffer van het stormweer naar het St. Antonius ziekenhuis te Oostburg vervoerd Muziekuitvoering. In het gemeentelijk ontspan ningsgebouw te Breskens gaf de muziekvereniging „Uit het volk - voor het volk" haar jaarlijkse uitvoering. De plaatselijke toneelvereni ging „Thalia" verleende haar me dewerking door het opvoeren van de klucht in twee bedrijven „De huistiran". De verschillende muzieknum mers en de klucht vielen zeer in de smaak. Het gebodene was dan ook van goede kwaliteit. Jammer dat het zeer slechte weer oor zaak was van een matig bezochte avond. Vismqn. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Rath en J. van den Keuvel werden bij acclamatie herkozen. In beginsel werd besloten deze zomer een feest te organiseren. Opening R.K. School. Zaterdag is de R.K. school te Breskens officieel geopend. Bij de opening waren aanwezig pastoor A. Wolters van de parochie Groe- deBreskens, de burgemeester van Breskens, alsmede het vol tallige schoolbestuur en de in specteur van het lager onderwijs, de heer Leenhouts. De heer Wolters sprak een woord van dank jegens autoritei ten en ouders en uitte zijn vreug de over het vele dat door allen is verricht om de school tot stand te brengen. Ook dankte hij het gemeentebestuur voor de bizon- dere medewerking. Verder sprak burgemeester Eeckhout, die het schoolbestuur en andere medewerkenden prees om hetgeen is gepresteerd, voor- nameliik voor het aanschaffen van schoolbehocften enz. Ook in specteur Leenhouts sprak nog en kele woorden, waarin hij o-a. me dedeelde, dat in deze school de nieuwste onderwijsmethode zal worden toegepast. Namens het schoolbestuur sprak de heer De Milliano, die alle autoriteiten en voornamelijk pas toor Wolters dank bracht voor het werk om te komen tot een R.K. school in Breskens. Hedenmiddag zal de nieuwe school worden gewijd. J. J. van Drongelen en C. J. A. Kolijn, Axel; M. van Tatenhove, Sluiskil; A. A. Ch. van Peer, Sas van Gent. Afd. Electrotechniek (theorie en praktijk): C. M. Op peneer, Terneuzen; J. W. Diele- man en H. A. 't Gilde, Sluiskil; N. Bolleman, P. J. Peeters en C. J. Wieland, Axel; F. Donze, Zaam- slag; A. Vervaeck, Westdorpe. Getuigschrift 5-jarige cursus. Afd. Schilderen (theorie en prak tijk): B. B. de Smet, Sluiskil; Afd. Metselen (theorie): A. J. Hejjens, Philippine; Afd. Timmeren (theo- J. Kroon, Terneuzen. In Katmandoe (Nepal) zijn Tibetanen aangekomen die ver klaren de „verschrikkelijke sneeuwmens" gezien te hebl on, waarvan Sir Eric Shipton voet sporen gefotografeerd zou heb- !ben. AFP tekent hierbij aan, dat deze „sneeuwmens" een wezen is, waarover men in dit deel van de Himalaya veel spreekt. Volgens genoemde Tibetanen betreft het hier geen dier doch een menselijk wezen, dat in greepen van 5 of 6 hoven de 7000 meter hoogte leeft. Het zou een grootte hébben van 2,80 tot 3 meter en geheel met een wit vacht zijn bedekt. De Tibetanen haddén de wezens echter nooit kunnen benaderen. De „sneeuwmens" wordt in deze streken „jante" genoemd. Hij zou wreed en met boven menselijke kracht zijn 1 ehept. Ook zou hij kannibalistische neigingen hebben. Prof. Dr. H. Dooyeweerd, hoog leraar aan de juridische faculteit van de vrije universiteit, die vorig jaar als rector-magnificus in opdracht van de Nederlandse regering een reis naar Zuid-Afri ka heeft gemaakt, heeft gisteren in het gebouw van de Nederland se Handel-Mij. te Amsterdam een voordracht gehouden over „Het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika". Het rassenprobleem in Zuid- Afrika is zeer gecompliceerd. Tegenover een blanke bevolking van pl.m- 2.500.000 staat een naturellenbevolking van pl.m. 8.500.000, een kleurlingenbevol king van pl.m. 1.100.000. Het uun- tal Aziaten (hoofdzakelijk Indiërs) bedraagt pl.m. 350.000. Tenslotte kent Zuid-Afrika ook een Joden vraagstuk. De rechtspositie der niet-blanke bevolkingsgroepen is in de verschillende delen der Zuidafrikaanse unie zeer ongelijk, zowel in politieke status als ten aanzien van het recht van grond bezit, vrijheid van vestiging en maatschappelijk verkeer, recht van inschrijving aan onderwijs instellingen enz. De onder de regering-Malan tot stand gekomen wet van Juni 1951 ontnam aan de Kaapse kleur lingen het algemeen stemrecht en verving dit door een stemrecht voor groepsvertegenwoordiging, gelijk zulks in 1936 door sa menwerking van de liberalen en nationalisten ten aanzien van de Kaapse naturellen was ge schied. Terwijl echter in 1936 de z.g. „verschanste" artikelen (35 en 152) van de Zuid-Afrikawet van 1909 waren In acht genomen, vol gens welke het stemrecht aan niet-blanken, die het vóór 1909 bezaten, alleen kon worden ont nomen bij een wet, die in een verenigde zitting van de beide huizen van het parlement met een meerderheid van twee derde zou zijn aangenomen, zijn bij de discriminatiewet van 1951 deze artikelen terzijde gesteld. Een uitspraak van het appèlhof van 1937 had aan de rechter de toet sing van wetten ontzegd. Dezer dagen is het appèlhof van dit standpunt teruggekomen. Het verklaarde de wet van 1951 in strijd met de grondwet. Hiertegen kondigde Malan een wetsontwerp aan, om aan de rechter definitief het toetsingsrecht te ontnemen, met terugwerkende kracht tot 1931. Bij de beoordeling van een en ander dient het juridisch en het politiek aspect scherp te worden gescheiden. Juridisch staat vast dat het Zuidafrikaanse parlement niet meer gebonden Is aan wetten 1 van het Engelse parlement, dus Uitreiking diploma's avond- tekenschool. Gisteravond werden in een bij eenkomst van bestuur, personeel en leerlingen de getuigschriften en verklaringen uitgereikt, be haald door leerlingen van de avondschool aan het eind van de cursus 19511952. Deze cursus is de eerste, waarin gewerkt was volgens de nieuwe richtlijnen voor het avondnijverheidsonder- wijs. De voorheen 5-jarige avond school n.l. is thans gesplitst in een 3-jarige A-cursus (voor leer- rie) lingen zonder getuigschrift dag- vfnhi'i'fTp'" Slui-kïf en G A Vloed ambachtsschool) en een 2jarige beid Axel Afd Timmeren (theo- B-cursus (voor leerlingen met rie én praktijk): J. de Kok en S. getuigschrift dagambachtsschool Jansen, Terneuzen; Afd. Automon- alsmede de avondschoolleerlin- tage (theorie en praktijk): L. den gen met A-getuigschrift). Boven- Engelsman, f!h Afd. Rankwerken (theorie): M. F. ook niet aan de Zuid-Afrikawet. De vraag is alleen, of een wet die de „verschanste" artikelen ter zijde stelt of definitief afschaft, daarbij zelf nog aan de proce dure, voorgeschreven in art. 152 is gebonden. Dit is dubieus. Poli tiek gezien ligt de wet van 1951 geheel in de lijn van het nationa listisch apartheidsbeleid, dat uit eindelijk aanstuurt op verdeling van Zuid-Afrika in onderling on afhankelijke rassenstaten. Dit be leid, hoe eerbiedwaardig ook, schijnt in de gegeven economi sche, sociale en politieke situatie niet consequent doorvoerbaar. Anderzijds is ook de liberalis tische politiek, die op volledige assimilatie der rassen aanstuurt, niet consequent- Deze politiek kan, indien consequent doorge voerd, moeilijk op iets anders uitlopen dan op overheersing van de blanke bevolking door de ge kleurde rassen, waarbij de eerste niet op een „moederland" kan terugvallen. In elk geval is het rassenprobleem van Zuir-Afrika niet op te lossen met algemene democratische leuzen, maar eist het een nauwkeurige bestudering van de feitelijke toestanden, al dus Prof. Dooyeweerd. In de week van 2229 Maart werd op de Vismijn te Breskens aangevoerd: 2191 kg export-garnalen ƒ1,21 tot 0,50; binnenland-grar.alen 0,72 tot ƒ0,24; 301 kg bot 0,48 tot ƒ0,16; 82 kg schar 0,55 tot 0,25. Benoemd. Tot onderwijzer aan de open bare school te Breskens is be noemd de heer Iz. Risseeuw al daar. Geslaagd. Geslaagd. Te Wageningen slaagde voor het vakdiploma molenaar de heer J. Snoep te Groede. T.b.c.-onderzoek. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. alhier kon geen volledige doorgang vinden, daar het appa raat in het ongerede geraakte. Zodra het hersteld is, volgt er een nieuwe oproep voor hen, die nog niet aan de beurt kwamen. Teerdig biljartclub O.B.K. Zaterdag hield de biljartclub O.B.K. te Sluiskil haar teerdag in haar clubgebouw bij de heer O. Stockman. Deze bestond hoofd zakelijk uit een biljartwedstrijd onder de leden, waaraan ver schillende attracties en prijzen verboden waren. De prijzen wer den gewonnen door: 1. E. Bleijen- berg—T. Bleijenberg; 2. J. Wul- lemsE. Sandrini, 3. O. Stock man—J. Sijs; 4. J. Zegers—W. Froment, 5. M. Stochman—J. Mo- bach, 6. E. van MaeleJ. Caste- leiin, 7. R. Sandrini—F. Lauret, 8. "p. GelderlandD. Mobach, 9. P. Maas—R. Schelfaut. De hoogste serie werd gemaakt door M. Stockman, n.l. 19 caram- bols. loodsen- De heer Joh. le Bleu te Bres kens slaagde voor het diploma 3e stuurman grote handelsvaart. Jaarvergadering Winkeliers vereniging. De Winkeliersvereniging van Breskens hield haar jaarvergade ring, die maar matig bezocht was. Wegens verhindering van voor zitter en vice-voorzitter opende de heer J. Carels deze vergade ring, waarin hij zijn spijt uit sprak over de slechte opkomst. Nieuwe Belgische sociëteit. Op de plaats van de huidige aan de Boulevard De Ruyter te Vlissingen zal een nieuwe Eelgi- sche loodsen-sociëteit worden ge bouwd. Nu het Belgisch ministe rie van Verkeerswezen onder de huidige omstandigheden geen gelden voon'dit doel ter beschik king kan stellen, heeft de socië teitsvereniging „De Unie" zelf naar een oplossing gezocht. De plannen verkeren in een verge vorderd stadium en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat het nieuwe gebouw in het voorjaar van 1953 beschikbaar zal zijn. Gedeelte van gezonken tanker wordt gelicht. Als de weersomstandigheden meewerken, zal deze week het voorschip van de tanker „War Diwan", die tijdens de oorlog in de Wielingen zonk, worden ge licht. Het schip is in tweeën ge breken en de belde delen liggen dien wordt voor beide cursussen vaktheorie gegeven. De A-cursus is uitsluitend theoretisch, de B- cursus geeft theorie of theorie en praktijk. Enkele leerlingen, die voor het 5e jaar (volgens oude regeling) de avondschool bezochten en dus pas in het laat ste jaar met de speciale vaktheo rie te maken kregen, zijn beoor deeld volgens de eisen, die voor heen werden gesteld voor het verkrijgen van het 5-jarig getuig schrift. Werd aan deze eisen vol daan, dan is aan hen bij wijze van overgangsmaatregel het tot nog toe geldende 5-jarig getuigschrift toegekend. De heer J. F. de Klerk sprak er in zijn openingswoord zijn vol doening over uit, dat dit onder wijs in brede kringen de aandacht heeft en algemeen wordt gewaar deerd. Deze cursussen verdienen dan ook de belangstelling, omdat de cursisten hun vakkennis ver meerderen en de deelnemers zich veel opofferingen getroosten. Ze geven blijk dat zij opgaan in hun werk en aan deze mensen is het dat de maatschappij behoefte heeft. Nadat de heer De Klerk zijn dank had uitgesproken tot de di recteur en leraren voor hun me dewerking tot het welslagen van de cursussen en hij de hoop had uitgesproken, dat het aantal deelnemers, en zodoende het aantal uit te reiken getuigschrif ten, nog zal toenemen, werd tot de uitreiking der diploma's overgegaan. Getuigschrift 3-jarige A-cursus theorie: Afd. Schilderen: P. W. de Zeeuw, Terneuzen. Afd. Tim meren: K. C. de Quelery en J. C. Sol, Terneuzen. Afd. Bankwerken G. M. Borgsteijn, Axel. Afd ScheepsbeschietenA. J. de LiJser, Hoek Afd. Ijzerwerken: I. Dier> en C. Weststrate, Terneuzen. Getuigschrift 2-jarige B-cursus Afd. Schilderen (theorie en prak tijk): Th. E. Eeman, Vogelwaarde en D W. F. Zegers te Hoek. Afd. Metselen (theorie): R. A. Claeijs- sens, Sas van Gent. Afd. Timme ren theorie en praktijk): W. de Jonge, C. J. Kayser, C. Weststrate en M de Zeeuw, Terneuzen; A. B L den Gronckel, J. C. den Hamer R Ph Steel, A. P. van Bendegem en A Rinn, Axel; A. de Koeijer, Zaamslag; J. A. Eggermont, West dorpe en M. Hamelink, IJzendyke. Afd. Bankwerken (theorie en prak tijk): M. M. Gulden, Terneuzen; I J. Meesen en M. J. Oppeneer, Axel P. A. Harms en J. M. J. van Pas- Terneuzen; Ch. de Pooter en J. M. de Pooter, Zaam- slag. Verklaringen. Electrotechniek (V.E.V.); J. D Riemens en J. M. de Smit, Terneu zen; P. J. E. Corveleyn, Sluiskil. Timmeren (3-jarige Hosp.-cursus) M. de Putter, Axel. Afschrijven (3-jarige A-cursus)W. E. Elve, W. H. Koole, H. Zegers, Terneu zen; C. Zegers en J Pladdet, Hoek en A. P. Hamelink Axel. Electrisch lassen (Hosp.): C. B. f. de Soomer. Terneuzen; C. van Her- mon, M. J. Jansen, L. Schieman en A. M. Wieland, Axel; C. Dobbe laar, Zaamslag; A. P. A. van Aer- de J. B. Neels en J. Schieman, Sluiskil; R. Coone en P. Schieman, Sas van Gent; O. Dehulsters te Westdorpe en R. Lammens, nede Autogeen lassen (hosp.): A. Dieléman, Terneuzen; S Jansen, J L van Kouteren en C. C. de Ma- rêe,'Sluiskil; C. Vermeulen, Hoek. E. F. Boogaert, Sas van Gent en J. L. M. de Groene, Westdorpe. Bevorderd werden A-cursus, afd. Timmeren, van klas 1 naar klas 2: I. Hubregtse, M. Maas en P. Harte, Terneuzen, p W Alewijnse, Zaamslag en E. Verschelden, Sas van Gent. Afd. Bankwerken, klasse 1 .^Ljdasae 2: A. Notschaele, Sluiskilklasse 2 naar klasse 3: A. M. Stoffels, Ter neuzen^ en J. Hoffman, Sluiskil Afd. Automontage, klasse 1 naar klasse 2: W. Meyer Terneuzen. Afd. Scheepsbouw, klasse 1 naar klajsSö 2: P. J. Dommanschet, 1^- Michielsen, D. de Terneu- zen' Th Meertens en M. Meeusen, Hoek; van klasse 2 naar klasse 3 G. v. d. Berge en P. A. Hamelink, Terneuzen. B-cursus, klasse 1 naar klasse 2 Afd. Schilderen: E- Sluiskil en D. W. Ju"^' Afd. Metselen: C. Kaijser en P. Spruitenburg, ZaamslagJ. M- Francke, Philippine. Afd. Scheefis- timmeren: P. A. Gommers, Sluis kil; Afd. Timmeren: P. J. de Bak ker, M. Dieleman, L. J. van Kou teren en J. J. Suy, TerneuzenW. p v. d. Bulck, Sluiskil; P. C. Die leman, Hoek; J. I. Meesen, Axel; P G A de Witte, Westdorpe en W v. d. Zalm, Sas van Gent. Afd. Bankwerken: P. W. Eekman en S I Hamelink, Terneuzen A. A van Drongelen, C. M. Verhelst en C Vinke, Axel; J. E. van Dam, Westdorpe; F. W. v. d Bergen, Zaamslag C. Bellotto, F. F. Lauret, J F. v. d. Velde en L. M. AVis ser: Sluiskil; D. Maas en M. de Putter, Hoek; A. A. Poppe Sas van Gent en H. E. Segers, PhiliD- pine. Afd. Automontage: M. A. de Lhser, Hoek; Th. de Boelje en A. C Goethals, Westdorpe; A. A. Haers en R. de Wit, Philippine; F. F. A. van de Westen, Sas van Gent. Afd. Electrotechniek: F. O. /i. Iiauus vil UV11L. e sel, Sluiskil; A. A. Baart, Sas vanM Klaothor en J. C. P. van Moef- Gent; P J. Remeljnsen, Hoek. faert, Terneuzen; D. M. Dieleman, Afd. Automontage (theorie enAxei; D. J. W. Dietrich en J. P. M- praktyk): G. Buljze, P. F. Gelder-Notschaele, Sluiskil; P. Durink, land, G. J. Wieckardt, TerneuzenHoekF. D. de Jonge, Zaamslag; r F. de la Ruelle, A. D. Walkiers en J D. Hamelink, Sas vanTJent; elkaar. Eerst q 'p A, <je Groene, Westdon>e. drie kilometer van heeft het bergingsbedrijf „Ir. E. van Wienen" uit Amsterdam de olie uit het voorschip geborgen, frcdert enkele maanden is men bezig het casco te dichten en thans is men bijna zover, dat het gelicht kan worden op een wei nig gebruikelijke wijze: Men zal er namelijk lucht in pompen tot het begint te drijven. Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door II. VAN NORG. 9). (Nadruk verboden). Het waren vertrouwde men sen, die Frankes op zijn boerde rij had genomen. Hanna kon dan ook best met hen opschie ten. Het leven ging zijn gere gelde gang. Enige dagen na het vertrek van Frankes reed in de middag een ruiter het erf op. Het was de jonge hopman. Hij was nu veel rijker en netter gekleed dan op de ongeluksdag, toen hij ook hier aanwezig was geweest. De ruiter reed op Enbert Hen driks toe, die op het heem bezig was en die hem met open mond aanstaarde. Hij boog zich naar hem over en vroeg of de doch ter van de boer ook aanwezig was. Hendriks was te verbouwe reerd om te antwoorden. Hi; wist niet beter te doen dan snel in de woning te verdwijnen en Hanna te zoeken. Deze kwam nu spoedig naar buiten en bi, het zien van de hopman kreeg ze een vuurrode kleur. „Juffrouw, zou ik een ogen blik met U mogen spreken? vroeg de krijgsman beleefd. Even ging door het hoofd van het meisje een angstige gedach te: Zou haar vader iets zijn overkomen? Maar neen, dan zou deze jonge man niet zo rustig en kalm zijn. En ze beantwoord de de vraag van de ruiter met een hoofdknik. De hopman liet zich snel van zijn paard glijden. Er begon nu ook weer leven te komen in Enbert Hendriks. Nu hij zag, dat zijn meesteres niet vijandig ge stemd was tegen de Gelderse krijgsman, schoot hij toe. „Meneer, Uw paard is erg be zweet en het is buiten koud. Ik zal het in de warme stal zetten en het te eten en te drinker, geven." De ruiter reikte hem de teu gels toe en trad met de boeren dochter de kamer binnen. De beide jongste kinderen van Eng- bert Hendriks, die zich daar be vonden, zagen met angstige ogen naar de Gelderse krijgs man en maakten snel, dat ze wegkwamen. Hanna gaf de hopman een stoel aan de zware eikenhouten tafel; zij zelf nam aan de andere zijde plaats. Het gesprek scheen eerst niet te willen vlotten. De hopman stelde zich voor als Godfried van Rijssen, officier van lagere rang in het Gelderse leger. Het meis je zei toen, dat ze Hanna heette en dat ze de dochter van Willem Frankes was. Hierop was er een pauze. De jonge krijger hervatte het gesprek. „Is Uw vader niet aan wezig, juffrouw... of mag ik U Hanna noemen? Noem mij God fried, als ik U verzoeken mag. „Neen, vader is een paar da gen weg." Enigszins aarzelend vervolgde ze: „Ik ben bang, dat vader U ook niet erg vriendelijk ontvangen zou hebben. Hij is erg gebeten op de Geldersen. Ge zult dat wel kunnen begrijpen, na hetgeen hier is voorgevallen." „Ik kan dit volkomen begrij pen, maar ik hoop..., Hanna, dat ge hem hebt duidelijk gemaakt lat de moord reeds was geschiec voor ik kon ingrijpen. En dat ik leze ten zeerste betreur." Het meisje schudde mismoedig het hoofd. „Ja, ik heb vader de juiste toedracht medegedeeld en het hem gezegd, dat U geheel geen schuld treft, dat ge me zelf hulp hebt geboden, God fried." Bij het aarzelend uitspre ken van zijn naam vloog haai het bloed naar het hoofd. Ze vervolgde: „Maar de dood van mijn broer heeft vader zo aangegrepen, dat ik vrees, dat hij alle Gelderse soldaten als zijn vijanden beschouwd." Even zweeg ze, toen ging ze voort: „We leefden gelukkig, vader, mijn broer en ik. We wa ren slechts met ons drieën. Mijn moeder, een zusje en een broer tje rusten reeds lang op het kerkhof. Nu is ons geluk plotse ling geheel verdwenen. Is het te verwonderen, dat vader nu alles haat, wat Gelders soldaat is. Toen hij nog jong was, heeft hij ook reeds een zware slag gehad. De soldaten, het heetten toen Saksische, hebben zijn vader vermoord. En met welk recht komen toch steeds die vreemde soldaten in onze vreedzame dor pen om vee weg te halen, huizen te verbranden en de boeren weg te voeren en te doden?" De laatste vraag trof de hop man diep in zijn gemoed. Zijn "ezicht kleurde zich donkerrood. Het scheen, alsof hij een ogen blik om een antwoord moest zoeken. (Wordt vervolgd). Vervolgopleidingen: bevorderd: Afd. Schilderen: W. F van Cam- pen, Vogelwaarde; F. B. Baart en G 5. van Ecken, Clinge: F. Ver schelling, Axel en L. Tack, Groe de Afd. Schilderen (Hosp.): A. Jansen van Rosendaal, Axel en P. j. v. d. Bulck, IJzendijke. Afd. Timmeren: J. A. Gelderland, Ter neuzen; P. C. H. van Hermon en G. D. Zegers, Hoek; F. P. Hemd- soet, Axel. Na de uitreiking complimen teerde de directeur, de heer A. de Nie, de cursisten met hun be haalde resultaten, waarbij hij In het bijzonder waarderende woor den sprak tot de gehuwden on der de cursisten. Als bijzonderheid zij vermeld, dat dit jaar voor het eerst diplo ma's voor de cursus scheepsbouw werden uitgereikt. EEN WEEK-EINDF, OP EKtf IJSSCHOTS. Negen mannen, die op een ijs schots 400 mijl van de Noord- pool waren gestrand, zijn door vliegtuigen rered en naar Bar row in Alaska overgebracht, al dus heeft Radio-New York gis teren gemeld. Zaterdag was hun vliegtuig bij een poging om van het ijs op te stijgen ernstig be schadigd. Zij zelf bleven onge deerd en hadden voldoende voor raden voedsel en brandstof. HEDEN: Concertgebouw, 8 uur: B'osc., „Noodlot in de Woes tijn". MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: B;osc. „Noodlot in de Woestijn". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „De dochter van de Sherif".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2