Rondom de Presidentsverkiezing Truman stelt zich niet candidaat Minister lieftinck sprak voor de O.E.E.S. Het bezoek van het Koninklijk Paar aan deV.S. DE NOODLANDING VAN DE „VENLO" Onlusten in langer. Staat van beleg in Teheran. PLAIN MAANDAG 31 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1999. WEERSVERWACHTING ZON- en MAAN STANDEN. HOOGWATER. De krijgsgevangenkempen Koiea in Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Qkonummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. President Truman heeft Zater dagavond bekend gemaakt, dat hfj zich niet candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen in November. Truman deelde dit mee op het jaarlijkse diner ter gelegenheid van „Jefferson Jackson Day", dat door zesduizend leiders der democratische partij werd bijge woond. Dit waren zijn woorden: „Ik zal geen candidaat zijn voor her verkiezing. Ik heb mijn land lang gediend en, naar mijn mening, doelmatig en eerlijk. Ik zal geen herbenoeming aannemen. Mijns inziens is het niet mijn plicht nog vier jaar in het Witte Huis door te brengen". De gasten, van wie de meesten door deze mededeling volkomen overvallen werden (enige kabi netsleden aan de sprekerstafel toonden zich niet verbaasd), rie pen in koor „Nee, nee". Men scheen er niet op bedacht te zijn geweest, dat de van te voren op gestelde rede deze mededeling zou bevatten. „Wij moeten altijd indachtig blijven hetgeen de democratische partij heeft tot stand gebracht", zo ging Truman voort, „en de hoge idealen, waardoor zij groot is geworden. Wij moeten trouw blijven aan haar beginselen en haar ten dienste van het volk in de voorste gelederen houden. In dien wij dat doen, zullen wij er zeker van kunnen zijn, dat de komende vier jaar een democra tisch president in het Witte Huis zal zetelen". Truman zeide, dat zijn republi keinse tegenstanders zouden po gen voor te spiegelen dat zwart ddt is, nadat zij 20 jaar lang niet aan de regering zijn geweest. Zij hadden gezworven als kamelen iri de woestijn op zoek naar een oase. Mochten zij deze niet spoe dig vinden, dan zou de republi keinse partij wel eens helemaal uit kunnen sterven. De meeste republikeinen zijn volgens Truman op de een of an dere wijze gericht tegen de huidi ge Amerikaanse buitenlandse po litiek. Sommigen denken, dat men aanhang zou kunnen ver werven door een terugtrekken der Amerikaanse strijdkrachten uit Korea, anderen weer verkon digen de theorie van „laat ons de zaak uitvechten en de oorlog uitbreiden en atoombommen werpen", zodoende een nieuwe wereldoorlog uitlokkend. Geen dezer theorieën echter be. houdt een grote belofte voor een republikeinse overwinning in. De kiezers, aldus Truman, zouden door de „schijnheiligheid" heen zien. Het Amerikaanse volk was zich er van bewust dat zolang er communisme was, Amerika geallieerden moest hebben en zich diende te verzetten tegen agressie. „Het Amerikaanse volk leeft in het atoomtijdperk en het west, dat de denkbeelden van het ste nen tijdperk geen succes zullen hebben, zo zij ooit succes hebben gehad". De democratische regering, zo vervolgde hij, was er in geslaagd een halt toe te roepen aan het communisme in Griekenland, Turkije, Berlijn, Oostenrijk, Ita lië, Perzië en Korea. De partij werkte met kracht en vasthou dendheid voor de vooruitgang en de vrijheid voor mannen, vrou medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Weinig verandering. In het Zuid-Oosten van het land overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbui en en aanvankelijk hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. El ders zwaar bewolkt met af en toe enige regen of sneeuw. Zwak ke tot matige wind tussen Noord en Oost. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan giste ren. wen en kinderen in Amerika en andere landen. De democratische candidaat zou iemand zijn, die trots kon te rugzien op een loopbaan, terwijl de democratische partij aan het bewind was geweest. De eerste oorzaak van het niet- verkiezen van een republikeinse candidaat in 20 jaar was volgens Truman „het feit, dat de partij Amerika in 1932 aan de rand van de afgrond heeft gebracht". De tweede oorzaak was het feit, dal de democratische partij voor een „goede regering" had gezorgd. Toen verslaggevers Truman la ter vroegen, of er een mogelijk heid was, dat hij van besluit zou veranderen, antwoordde Tru. man: „Geen enkele". Aan gouverneur Stevenson van Illinois, die Truman naar ver luidt candidaat van de democra- met minder applaus ontvangen dan bij dergelijke diners in het verleien. Anderen, onder wie vice-president Alben Barkley, kregen veel meer applaus, aldus Reuter. De perechef wilde zich niet uit- laten over de toekomstplannen van Truman. Hij zei dat de ver slaggevers dit op de eerstkomen de persconferentie maar aan dï president zelf moesten vragen. Volgens Reuters correspondent P. C. Rankine heeft de medede ling van Truman verwarring ge bracht in de democratische partij over de keuze van een opvolger en de republikeinse aanhangers van generaal Eisenhower meer moed gegeven. Enkelen hunner beschouwen de stap van Truman als een aftreden ten gunste van Eisenhower op grond van de in drukwekkende overwinningen, die de Noordatlantische opperbe- vehebber bij de onlangs gehou den republikeinse voorverkiezin gen in New Hampshire en Min nesota heeft behaald. Andere aanhangers van Eisenhower zeg gen zelfs, dat Truman door zijn besluit te kennen heeft gegeven, ervan overtuigd te zijn, dat tische partij voor de presidents- mocht een democraat er niet in verkiezingen zou willen stellen, siagen president te worden en werd gevraagd, of het besluit van Truman enige wijziging in zijn positie bracht. Stevenson antwoordde: „Het was een vol komen verrassing voor mij. Ik ben nog steeds candidaat voor 't gouverneurschap van Illinois en niets anders". De president deed zijn medede ling helemaal aan het einde van zijn rede en op dezelfde kalme toon. Volgens mensen die dicht bij de auto van Truman stonden, huil den de president en zijn vrouw toen zij wegreden na het diner. De perschef van de president heeft verklaard, dat Truman on. geveer een week geleden zijn be sluit genomen had. De president werd op dit diner generaal Eisenhower wel, het ambt in handen zal zijn van een man, die (Trumans) buitenland se politiek zal voortzetten. Reacties op Trumans verklaring. Reuters correspondenten sei nen uit diverse Europese hoofd steden de volgende reacties n.a.v. het besluit van president Truman om zich niet herkiesbaar te stel len: Londen: Britse functionarissen hebben Trumans vastberaden heid, dikwijls tegen krachtige binnenlandse critiek in, om te helpen bij het smeden van de At lantische verdedigingsgemeen schap, warm geprezen. Parijs: De Franse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, Maurice Schuman, heeft ver klaard, dat Trumans moed en ge matigdheid als voorbeeld zouden dienen voor zijn opvolgers en voor alle politici, die geloofden dat vrede en vrijheid door demo cratie konden worden gered. Rome: Waarnemers menen, dat Trumans besluit de weg voor generaal Eisenhower effent. Bonn: Ook Westduitse politici zien in het terugtrekken van Truman een verbetering van Eisenhowers kansen. Taft over Trumans besluit. „Het besluit van president Tru man om zich niet beschikbaar te stellen voor het democratische candidaatschap werpt vele moei lijkheden op voor een democra tische partij", aldus heeft de re publikeinse senator Taft, zelf een candidaat voor het president schap verklaard. „Waarschijnlijk zullen de democraten ontdekken, dat alle mogelijke andere demo cratische candidaten zwakker zijn dan Truman. Mogelijk zullen zij zich dan toch tot Truman wenden", aldus Taft. Volgens Taft zou Trumans be sluit geen invloed hebben op de strijd om het republikeinse can didaatschap. Overwinmg voor Eisenho wer in Maine. Bij de verkiezingen van een afgevaardiging naar de nationa le conventie van de republikein se partij heeft generaal Eisenho wer in de staat Maine een over winning behaald. Negen van de gekozen afgevaardigden zijn aanhangers van Eisenhower, vijf zijn aanhangers van Taft. Twee van de zestien afgevaardigden hebben verklaard neutraal te zijn, doch politieke waarnemers voorspellen, dat zij zich voor Ei senhower zullen uitspreken. KONINGIN JULIANA EN PRINSES BEATRIX EIJ HUWELIJKSINZEGENING Bij de huwelijksinzegening van Jvr. C. C. Th. Hooft Graafland uit Baarn met Ds. W. Dijckmees- ter uit Vorden, die Zate "dagmid dag is geschied in de Nederlands Hervormde kerk te Baarn, waren koningin Juliana en prinses Beatrix aanwezig. Ter gelegenheid van de ver jaardag van het Frans-Marok kaanse protectoraatsverdrag is het Zondag in Tanger tot onlus- ten gekomen. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwa pens gebruik te maken. Volgens de eerste berichten gelooft men, dat twee personen zijn gedood en den en de positie van de extreme Minister Licftinck heeft Zater dag in de Raad van de O. E. E. S. te Parijs een rede geïïouden, waaraan wij het volgende ont lenen. De ervaring van de eerste jaren van het bestaan van de Europese Betalings-Unie heeft geleerd, dat twee centrale preblemen de toe komst van de E. B. U. in gevaar brengen, n.l. de interne financiële stabiliteit der deelnemende lan- enige gewond. Een aantal perso nen werd gearresteerd. In de namiddag schenen de autoriteiten de toestand meester te zijn. crediteuren. Wat het eerste probleem betreft dient elk land te beseffen, dat het door onvoldoende orde op eigen zaken te stellen niet alleen zich In verscheidene delen van Tan-zelf, maar de gehele Europese ge- ger werden ruiten van honder- meenschap schaadt. den winkels en restaurants inge gooid. Auto's werden geplunderd en in brand gestoken. In de Arabische wijk van Casa blanca waren de meeste winkels en café's als teken van rouw ge sloten. Twintig personen wedden gearresteerd, omdat zij busreizi gers hinderden. Volgens te Madrid ontvangen berichten zijn in Tanger zes per sonen om het leven gekomen. Ter gelegenheid van het ko- dankbaarheid aan president Tru-Het bronzen ruiterstandbeeld mende bezoek van koningin Ju- I man zal aanbieden, binnenkort van Jeanne d Are, dat dichtbij t liana en prins Bernhard is Vrij-zal spelen, is een fraai park op te-ras werd geplaatst, is een co- a1rvi/\ unvi licit Mflfir W n 1 1 I 1 iilnfllS een heuvel, ongeveer anderhalve pie van het door Paul Dubois km ten N. van het Witte Huis. vervaardigde beeld voor de ka- Het beslaat een oppervlakte I thedraal van Reims staat. Het van bijna 5 ha in een der mooiste t werd onthuld in 1922. Verder wijken van de Amerikaanse dagavond j.l. in het gebouw van de Nederlandse ambassade te Washington een luisterrijke re ceptie gehouden, waarop o.m. een aantal korte films over Neder land en de koninklijke familie is vertoond. De receptie werd door talrijke diplomatieke vertegen woordigers te Washington bijge woond. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, was vertegenwoordigd door Michael McDermott. Zoals reeds gemeld zal tijdens het verbijf van koninging Julia na en prins Bernhard in Ame rika, n.l. op 15 April a.s., een bezoek worden gebracht aan de Fordfabrieken te Detroit, waar tevens een Lunch zal worden gebruikt in de Dearborn Inn. De directeur van de Neder landse Ford automobielfabriek te Amsterdam, de heer C. G. F Stenger, Is in verband hiermede oor mr. Henry Fcrd II persoon lijk uitgenodigd bij deze gele genheid te Detroit aanwezig te zijn. De heren K. R. van Staai, di- recteur van het uitgevers- en warm is, ontvluchten duizenden drukkersbedrijf Boom-Ruyg-ok de hitte van het geblake-de as- N V Haarlem, en de auteur Ton fait om in het park een zonnebad Koot, hebben Zaterdagmiddag op te nemen cn sommigen nemen paleis Soestdijk aan H. M. de Ko- zelfs dekens en kussen mce om ningin en Z. K. H. de Prins der de nacht in de buitenlucht door Nederlanden een exemplaar in te brengen. fraai lederen band aangeboden Aan het eind van het grasveld De Perzische regering heeft Zondag de staat van beleg afge kondigd in Teheran voor een maand. Tot militair gouverneur is benoemd generaal Moghadam. Voorts zal van 11 uur des avonds tot 5 uur in de ochtend een uit gaansverbod in Teheran van kracht zyn. In een regeringscommumque zo meldt A.F.P., wordt gezegd, dat de regering tot genoemde maatregelen heeft besloten om dat zij in het bezit is van gege vens, volgens welke zekere ele menten voorbereidingen treffen om de openbare orde opnieuw te verstoren. Volgens het communi- qué zijn bij de ongeregeldheden van Vrijdag j.l. in Teheran, waar bij procommunistische betogers handgemeen werden met anti communistische demonstranten. 3 doden gevallen en 30 personen, onder wie 25 politiemannen, ge wond geraakt. Er werden 40 ar restaties verricht. In officiële kringen is verno men, dat het aantal gearresteer den naar aanleiding van de inci denten van Vrijdag j.l. 43 be draagt. 42 Politiemannen zijn bij ongeregeldheden gewond. De deelnemende landen moeten dan ook bereid zijn zich aan een regelmatig onderzoek te dezer zake door competente organen van de O. E. E. S. te onderwerpen en de aanbevelingen van die or ganen ter harte nemen. De organisatie van de O. E. E. S. en haar bevoegdheden dienen met het oog hierop te worden ver sterkt en uitgebreid. Nederland is bereid elk redelijk voorstel, dat deze strekking heeft, te on dersteunen. Sprekende over de positie der extreme crediteuren, merkte mi nister Lieftinck op, dat de econo mische geschiedenis heeft geleerd dat in elk internationaal stelsel, naar het wreten staat José Cla ra's „Serenitas", dat door de Amerikaan Charles Deering in 1900 op de Parijse wereldtentoon stelling is aangekocht. DE KLOKKEN VOOR AMERIKA. De voorzitter van het werk comité „Klokken voor Amerika" deelde mede, dat de buseollecte een bedrag van 174.000,96 heeft opgebracht. Zuid-Holland gaf met 145 ge meenten ƒ45.000; Noord-Holland met 101 gemeenten 29.000; Overijsel met 58 gemeenten ƒ21.000; Gelde "land met 88 ge meenten 18.000; Noord-Brabant met 112 gemeenten ƒ14.000; omgeven door een rustieke bak-Groningen met 57 gemeenten stenen muur. I n.500; Utrecht met 36 gemeen- 's Zomers krioelt het op de gras- ten ƒ7000; Limburg met 93 ge velden van ravottende kinderen, meenten ƒ9500; Friesland met 45 terwijl vele jonge moeders er gemeenten 17.500; Zeeland met haar babies van het zonnetje la- 45 gemeenten ƒ7000 m Drente met 23 gemeenten ƒ4500. Verder kwamen 796 persoon lijke giften binnen, variërende van 1 tot f 10. Deze beliepen in totaal 4196. Voo"ts 242 gif hoofdstad en behoort tot de meest bezochte van de kleine parken, die de stad rijk is. In de onmiddellijke nabijheid van het park, op de hoek van de 16de straat en Euclid Avenue, be vindt zich de Nederlandse am bassade. In de 16e straat treft men veel grote hotels en andere kapitale gebouwen aan. Iets verderop begint de „Embassy Row", de „diplomatenboulevard", waar de Italiaanse, Spaanse Poolse, Cubaanse, Mexicaanse en andere ambassades en gezant schappen gevestigd zijn. Het park zelf is aangelegd op een heuvel. Het bestaat groot- deels uit glooiende grasvelden en lommerrijke paden en is ten 'ele ten genieten. Wanneer het erg In Italië is door het algeme ne vakve-bond Zaterdag een staking van tien miunten gehou den als protest tegen de gebeur-, tenissen in Triëst. Er deden zich geen incidenten voor. Teruggekeerd in Nederland heeft Zaterdagmiddag gezag voerder J. Creel iets verteld over het ongeluk, waarbij vorige Zon dag bij Bangkok de K.L.M.-Con- stellation „Venlo" verloren is gegaan. „Wij waren al dichtbij 't vlieg veld en maakten ons gereed voor de landing", zo zeide gezagvoer der Creel, „toen er in de rechter- binnenmotor brand uitbrak. Even later brak een van de drie pro ten variërend tussen 10 en pellerbladen af en enkele ogen- ZON MAAN op April. 1 6.15 2 6.13 onder op onder 19.14 19.15 9.14 10.17 2.40 3.24 DINSDAG 1 AP1LL. Breskens Terneuzen Ilnnsweert Walsoorden v.m. 5.59 6.34 7.14 7.24 n.m. 6.22 van het boekwe-k „Spell of the Netherlands" en tevens 'n exem plaar, in dezelfde uitvoering, be stemd voor de president van de Verenigde Staten. De koningin en de prins zullen dit bij hun aankomst in Amerika aan Mr. Henri Truman aanbie den. Zoals bekend bedoelt dit rijk geïllustreerde boek uitgege ven in verband met het bezoek van ons koninklijk paar aan de Verenigde Staten „de faam van Nederland in de Nieuwe We reld uit te dragen op een wijze zoals voorheen niet is geschied". Het voorlopige carillon van 32 klokken, dat V-ijdag officieel door koningin Juliana aan presi dent Truman zal worden aange boden, is thans op zijn plaats ge bracht, n.l. in Meridian Hill Park. bevindt zich een terras met wui vende iepen en sprankelende fonteinen, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de stad en het heuvelland van Vir ginia en Maryland, dat aan gene zijde van de Potomac en de Ana- costis begint. Aan de zuidkant van het park kunnen de liefhebbers van bloe men hun hart ophalen. Rondom hen strekt zich daar een zee van bloemen uit en 'n waterval com pleteert het idyllische geheel. Het water wordt vergaard in en grote vijver, waarin bij speciale kleine lampjes ƒ250. De totale opbrengst hier van was 13.184. Mr. Kortenhorst wees erop, dat de giften uit het Nederlandse bedrijfsleven hier nog niet bij waren. Giften zijn en zullen nog ontvangen wo-den van de tex tielindustrie in Twente, van de scheepvaart, de K.L.M., de mijn bouw, de jeugd (ongev. ƒ6000), de Nederlandse vrouwenorgani saties en de banken. In totaal beschikt men nu over een bedrag van drie ton en de bestelling van de beiaard bij de Nederlandse klokkengieters, die volledig samenwerken, kan nu gedaan worden. Binnen enige dagen zal het contract worden getekend. Zoals gelegenheden wo "den aangebracht, waarvan 't schijnsel 's avonds een feeëriek bekend zal de Holland-Amerika- schouwspel oplevert. Vlak bij de lijn het carillon gratis vervoeren vijver is een openluchttheater maar het transport in Amerika waar 's zomers toneel- en ballet- naar Washington moet betaald uitvoeringen worden gegeven. 1 worden, zodat er zeker in totaal Dicht by de zuidelijke muur I vier ton moet komen. Het van het park staat een grote plaatsje Roosteren in Limbu-g TT™, parit ton bronzen globe, te-wijl men cl- wil een eigen klok geven, -omdri 1*1 t ciït-t I ders in het park verschillende daar in de oo-log een verzets- z,Ai, beelden aantreft. o.a. een va" Ja- groep van veertig man onder Het Meridi-n Hill-oark in mes Buchanan en een van Dm- leiding van de heer Peters, thans 6.57 Wnshin'-t-n, wan- het carillon te, dat „namens alle Ammika- Tweede Kr rerlid, met de Ame- 7.37 dat koningin Jnli-nn narmns het nen van Italiaanse .afkomst" aan rikanen aan de bevrijding heeft 7.47 Nederlandse volk als blij': van.de regering is aangeboden. deelgenomen. blikken daarna viel de hele mo tor van de vleugel af. We moes ten toen een noodlanding maken en daarbij brak een wiel van het landingsgestel, terwijl de rechter vleugel over de grond sleurde. Hierdoor werd de vaart van ons toestel sterk verminderd". De eigenlijke landing werd uit- gevberd door de tweede bestuur der, D. W. J. McDermott, die de linkerstoel in de cockpit van de „Venlo" bezette. Nadat het toe stel aan de grond stond, verlie ten alle passagiers de „Venlo" op de normale wijze. Een van de vrouwelijke inzittenden waar schuwde, dat haar baby zich nog in het vliegtuig bevond, waarop een grond-mecanicien van het vliegveld te Bangkok onmiddel- bij de betrokkene n^geen tekenen lqk de „Venlo" binnenging en1 tricht" volgeboekt was. Zij zullen deze week de terugreis naar Ne derland aanvaarden. De heer J. J. van Balkom, on derdirecteur van de K.L.M., deel de voorts mede, dat het nog nooit in de geschiedenis van de burger luchtvaart gebeurd was, dat een propellerbPd tijdens de vb'cht afbrak. Het bewuste blad is intus sen in Nederland aangekomen en zal hier grondig worden bestu deerd. Inmiddels is na het onge luk met de „Venlo" door de K.L. M. besloten, dat alle propellebla- den van de Constellations buiten de gewone inspectie om een ex tra controle zullen ondergaan. De heer Van Balkom zeide ten slotte, dat verscheidene onderde len van de verongelukte „Venlo" nog bruikbaar zyn, doch dat de machine niet meer te herstellen is. DE RAMP MET DE „KONINGIN JULIANA". De ïykschouwing van de ver ongelukte piloten en marconisten van de „Koningin Juliana" heeft geen aanwyzing opgeleverd voor het ontstaan van de ramp. In een rapport wordt verklaard, dat gebasseerd op een vrij handels- en betalingsverkc er extreme ere. diteurlanden steeds een bron van gevaar hebben gevormd vooreen goede functionering van dat stel sel, omdat zij de monetaire reser ves van de debiteurlanden drai neren met alle ernstige gevolgen van dien. Een zodanige ontwikke ling kan slechts worden voorko men, indien de extreme crediteu- landen bereid zijn de consequen ties uit hun positie te aanvaar den zowel op het gebied van hun interne monetaire politiek als op dat van hun buitenlandse han dels- en credietpolitiek. Gegeven liet ïeit, dat de Euro pese betalings-unie niet univer seel is, doch slechts een deel van de wereld omvat, dient men zich af te vragen wat de vereiste interne monetaire politiek be treft of de extreme crediteur- landen een crediteurspositie in nemen tegenover de rest van de wereld dan wel slechts tegenover de andere deelnemende landen gezamenlijk. In het eerste geval dienen zij een politiek te voeren van monetaire expansie en hetzy een stijging van hun binnenlands prijsniveau te aanvaarden, hetzy hun wisselkoersen te herzien. In het twee geval mag men dit niet van hen eisen. De correctie moet dan echter worden gezocht in de sfeer van een heroriëntatie van hun buitenlandse handel met dien verstande, dat zij er naar moeten streven hun overschot ten opzich ten van de deelnemende landen te verkleinen en hun tekort je gens de niet-deelnemende landen te verminderen. Intussen zullen zy bereid moeten zijn aan de deelnemende landen in redelijke mate crediet te verlenen. Wat hier redelijk is, is mede afhanke- ïyk van de toestand, waarin hun arbeidsmarkt verkeert, met na me van de vraag of zij over on gebruikte productiekrachten be- schikken Minister Lieftinck paste deze beschouwingen toe op het geval van de Belgisch-Luxemburgse economisch unie, die zoals be kend is in een extreme credi teurspositie verkeert. Hierbij merkte de minister op dat Bel gië reeds op grote schaal credie- fen aan de Europese betalings- inie verstrekt heeft, hetgeen de Belgische schatkist in ernstige moeilijkheden dreigt te brengen. In het midden latend of de Bel gische politiek in dit verband al of niet een fundamentele herzie ning behoeft, sprak minister Lieftinck zich krachtig uit ten guhste van een ernstige poging om België behulpzaam te zijn om althans een deel van de door dit land binnen zijn quote aan de E.B.U. verleende credieten te mo biliseren. Tenslotte bepleitte de minister een versterking van het kapitaal van het fonds van de E.B.U. Hy sprak de hoop uit, dat de Ver enigde Staten in het belang van de Europese integratie daartoe zouden willen bijdragen. Hij maakte echter duidelijk, dat een beroep op de V.S. slechts dan verantwoord zou zijn, indien de deelnemende landen zelf een re delijke bijdrage leverden om het kapitaal van het fonds te vergro ten. Hij wekte de delegaties op daarvoor de bijzondere aandacht van hun regeringen en parlemen ten te vragen. het kindje er uit haalde. „Dat was een gevaarlyk werk je", vervolgde gezagvoerder Creel, want kort daarop stond het toestel geheel in lichter laaie. Het ongeluk met de „Venlo" is het eerste, dat Creel heeft mee De V.N. hebben Zaterdag op Nederland aangenomen en 1 een speciale bijeenkomst te Pan- - - moendjon geprotesteerd tegen het inrichten van geallieerde krijgsgevangenenkampen naby Noordkoreaanse militaire doelen, aldus heeft een geallieerde staf officier medegedeeld. Volgens de V.N. is dit een schending van de conventie van Genève. De stafofficier verklaarde, dat volgens bevindingen van gealli eerde vliegtuigen zeven van de elf kampen niet voldoende waren aangegeven. De communisten hebben Zaterdag geantwoord, dat zy alle kampen in Noord-Korea op de juiste manier hebben ge kenmerkt. Radio-Peking meldde Zondag avond, dat de communisten te Panmoendjon een geallieerde eis om de ligging van sommige kam pen in Noord-Korea te verande ren, „categorisch hadden afge wezen". Communistische officie ren hadden verklaard, dat er geen sprake was van veiligheid voor geallieerde gevangenen, „als de Amerikanen zich niet aan de overeenkomst hielden en zich bezorgd toonden voor de veilig heid van hun eigen mensen", al dus rad'o Peking. van critieke liehamelyke stoor nissen konden worden geconsta- tee-d. De lichamen van 25 van de 45 slachtoffers van de ramp met de „Koningin Juliana" zyn naar hun vaderland terug gebracht, zo ve kla-rde een KL.M. official :n Frankfort. Zeventien werden naar Neder- gemaakt tijdens de 10.000 vlieg uren, die hij cp zijn na^m heeft. De derde piloot, H. Roos, en de land getransporteerd, vqr n tweed"1 telegrafist, G. J. J. mom-weren en nnar "Ingelan Schuckard, z.jn in Bangkok ach- Frank-yk en Zwitserland werd In I,on "en lag de sneeuw 15 cm ter gebleven, omdat de „Maas-één slachtoffer vervoerd. hoog. In reheel Zuid-Engelend en es h~ het Zondagochtend al oir een stuk gesneeuwd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1