Onderwereld niet opgewassen tegen fiscus Misbruiken op het gebied van werklozensteun in België VOGELVRIJ VOOR DE VROUW A Bevorder crt\ust en W&Gl&L Botersmokkel in hoger beroep Plannen voor een nieuwe ouderdomsverzekering verkwikkende c* as* Labourfractie keurt nieuwe disciplinaire code goed. Maatregelen tegen spionnage in Zweden. Het Britse raket- en atoomonderzoek. TWEEDE BLAD Zaterdag 29 Maart 1952 7e Jaargang No. 1998 Gangsters betalen 300 nnillioen dollar aan de schatkist De corruptieschandalen mogen in de Verenigde Staten een dusdanige vorm hebben aangenomen, dat de terugslag ervan president Truman bij de voor- verkiezingen reeds gevoelig heeft getroffen, één ding is zeker: de moraal van de Amerikaanse belasting betaler is torenhoog verheven boven die van de in woners van vele andere landen. Hoewel een aantal ontrouwe ambtenaren en misdadige elementen onder de burgerij een slechte propaganda voor de stand van Amerika's openbare eerlijkheid maakt, verandert dat niets aan het feit, dat de overgrote meerderheid der Amerikaanse ambtenaren en burgers zich strikt houdt aan de vormen van fatsoen en het euvel van belastingontduiking toch eigenlijk maar op kleine schaal wordt bedreven. T^5T*;' fcn323l Waar zijt gij, vreemdeling Advies gevraagd aan de S. E. R. \M- Kapitein Carlsen De Amerikaanse hulp aan het buitenland DE JE ZEEUW De Amerikaanse ondernemin gen en burgers kunnen voor het grootste deel op fiscaal gebied ook niet anders dan correct zijn. Want een ongeschreven wet van het Amerikaanse kapitalisme geeft de staat als belastinggaar der een in dit land der vrijheid ongekend streng recht van con trole op de gedragingen zijner onderdanen. Het is ook niet toe vallig, dat Amerika een zo groot aantal instellingen van openbaar nut bezit, gesticht volgens de testamentaire aanwijzingen van rijke lieden. Dit is namelijk de enige moge lijkheid om de hoge successie rechten en andere belastingen op legale wijze te ontduiken". In Amerika is ondenkbaar wat zich vorig jaar in Italië afspeel de: Daar bekende een rijke tex tielfabrikant, graaf Gaetano Mar- zotto, tegenover de belasting autoriteiten millionnair te zijn, terwijl er verder op het gehele Apenijnse schiereiland geen tweede te vinden was in de ^belastingarchieven niet wel te verstaan. De Amerikaanse fis cus kent niet minder dan 95.000 millionnairs en hij weet er ten- dege voor te zorgen, dat deze mensen hun niet geringe bijdra gen aan de schatkist leveren. Toch had ook Amerika tot voor kort zijn zeer vermogende lieden, die enorme sommen aan belas ting ontdoken. Dat waren de heren van de onderwereld, die er wel revolvers, vergif en dolken, maar slechts zelden een boek houding op nahielden. Reeds vóór de oorlog kwam daar ver. andering in, toen het in politie kringen mode werd moeilijk te betrappen gangsters zoals Al Capone door middel van een aan klacht wegens belastingontdui king achter de tralies te bren gen. Naast deze heersers der onderwereld zijn nu ook langza merhand de kleinere misdadigers zoals de lieden die een dikke bo terham in het gokbedrijf verdie nen, in de weinig minzame aan dacht van de fiscus geraakt. FISCALE RECHERCHE. Voor een Congrescommissie gaf een hoge belastingambtenaar onlangs interessante bijzonder heden over de activiteit van een groep fiscale rechercheurs, die een jaar geleden door het minis, terie van Financiën werd ge vormd om zich speciaal bezig te houden met lieden, die op illegale wijze in hun onderhoud voorzien. Niet minder dan 3000 beambten omvat deze groep. Dat het apparaat zijn geld dubbel en dwars opbrengt, blijkt uit de cijfers: in het afgelopen jaar werden honderden kleine oplichters, smokkelaars en an dere boefjes tot betaling van 50 millioen dollar aan belasting ge prest. Dat is dan van de kleine die ven. Uit de groten van de on derwereld verwacht de fiscus nog 250 millioen dollar te kunnen pompen. Tijdens het genoemde verhoor door de Congrescommissie werd een lijst overgelegd met de na men van 30.000 kleine en grote gangsters. Tot nog toe hebben 7000 van hen de bovenvermelde 50 millioen dollar betaald. En dat de andere 250 millioen er uit zul len komen, wordt door niemand betwijfeld. De Amerikaanse fis cus schrikt er niet voor terug ook de strengste middelen toe te passen en onwilligen tot betere inzichten te brengen. Voor de normale inspectie be schikt het Amerikaanse federale belastingbureau over een contro. le-apparaat van 57.000 man. Ook dat is zijn geld méér dan waard. De statistieken bewijzen, dat na- controle alle particuliere aan giften iboven de 25.000 dollar en van ondernemingen boven de 200.000 dollar worden op hun juistheid onderzocht de staat ruim 2 milliard dollar extra aan belastingen, renten en geldboeten oplevert Overigens behoeft de fiscale re cherche het werk niet alleen te doen. Haar beste helpers zijn ver klikkers, boze buren, ontevreden bedienden en de onvoorzichtig heid der belastingontduikers zelf. Bovendien zijn de rechercheurs uitstekende krantenlezers. Uit processen, ongevallen en diefstal len leren zij dikwijls méér dan de onwillige belastingbetaler aange naam is. EEN GEKLEDE GLADDE ROK Nu het voorjaar weer op komst is en de schoonmaak spoedig tot het verleden behoort, achten de meeste dames het nodig hun garderobe eens wat aan te vul len. Het is wel een eerste vereiste, dat zich in onze garderobe ver schillende rokken en blouses be vinden. Hierdoor kunnen we immers de meest geslaagde combinaties vormen. Daarom brengen wij deze week een gladde, tamelijk nauwe rok. In de zijnaden zijn een paar splitjes verwerkt om de nodige bewegingsvrijheid te verkrijgen. Benodigd voor 98 cm heup wijdte circa 90 cm stof van 140 cm breedte. De delen: A halve voorbaan B halve achterbaan C tailleband. WERKWIJZE. Als u de patroondelen op pa pier hebt overgebracht, kunt u ze op de stof spelden en uit knippen met extra naden van 2 mc breedte. U stikt de figuurnaadjes in het achterpand. De zijnaden van de rok sluiten, waarbij in de linker zijnaad een pl.m. 16 cm lang split opengelaten moet worden. Hier wordt de ritssluiting onderge- stikt. De bovenkant van de rok tus- boter naar België had gesmok keld. Op deze wijze waren suc cessievelijk 2000, 2500 en 3000 kg boter de grens overgegaan. Tenslotte was De B. tegen de lamp gelopen en gearresteerd. De president noemde de handel wijze van De B. dom en onver antwoordelijk. Als getuige werd gehoord de hoofdinspecteur van invoerrechten en accijnzen, wiens mannen De B. hadden gearresteerd. De advocaat-generaal zeide dat, al mocht De B. dan wel niet de hoofdpersoon in deze af faire zijn, hij er toch voor een groot gedeelte debet aam was. De B. liet Zich telkens weer overhalen aan deze praktijken mee te doen. Spr. was het dan ook eens met het appèl van de officier en meende, dat een lan ge gevangenisstraf hier op zijn plaats was. De B. heeft reeds 6 veroordelingen achter de rug, waarvan 4 op economisch ter rein. De eis luidde een jaar on voorwaardelijk. De raadsman van appèllant, Mr. G. Tichelman uit Terneu- zen zeide dat hij De B. meerma len de les had gelezen. De B., aldus pleiter, is te dom om te smokkelen; hij loopt steeds tegen de lamp. Wanneer hij een onvoorwaardelijke straf krijgt, dreigt zijn zaak volkomen te gronde te gaan. De B. is geen criminele figuur, maar laat zich gemakkelijk overhalen. De hoofdinspecteur van I. en A. heeft hem ook niet uit het be waakte gebied uitgewezen. In verband met dit drong pleiter aan op een voorwaardelijke straf. Gp de economische strafzit ting van het Haagse gerechtshof diende gisteren in hoger beroep de zaak tegen J. M. de B., een 21-jarige zaadhandelaar uit Hulst. De B. was door de rechtbank te Middelburg wegens overtre ding van het deviezenbesluit 1945 tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Bo vendien was hem een proeftijd van twee jaar opgelegd met af trek van preventieve hechtenis. Tegen dit vonnis had de officier van justitie te Middelburg appèl aangetekend. Bij het verhoor van De B. bleek, dat hij in 1951 op verschil, lende tijdstippen tezamen met anderen in een gepantserde auto sen de dubbele tailleband stik ken. De zoom wordt met de hand ingelegd. Tot slot worden aan de paar lusjes bevestigd om de rok aan op te hangen. Succes, dames! •4-t^j- Nu het reiSseizoen spoedig weer vele vreemdelingen naar ons land zal trekken, heeft de K.N.A.C. opniepw bij de betrok ken autoriteiten aangedrongen op een bespoediging van het aan brengen van de plaatsnaambor den bij de voornaamste ingangen der gemeenten. Reeds het vorig jaar is het gebleken dat het voor vreemdelingen vele bezwaren opleverde zich te oriënteren, aan gezien plaatsnaamborden ontbra ken en men bij informatie de uitspraak der Nederlandse plaatsnamen niet begreep. POGING OP RIJDENDE TRAM TE SPRINGEN MET DE DOOD BETAALD. De 44-jarige Haarlemmer Van S., filiaalhouder te Am sterdam is bij 'n poging op de rijdende motorwagen van lijn 5 te springen onder de bijwagen geraakt. Zijn beide benen wer den verl rijzeld. Een uur na aan komst in het binnengasthuis is hij overleden. Het aantal misbruiken op het gebied van de werklozensteun is in België nog steeds zeer groot en alleen reeds in 1951 moesten 18.000 personen wegens bedrog van deze steun worden uitgesloten. Men neemt echter aan, dat ook thans nog duizen den mannen een vrouwen ten onrechte van de steunuitkering genieten, waardoor de Belgische schatkist jaarlijks ettelijke mil- lioenen francs schade wordt be rokkend. Onder de mannen be vindt zich een aanzienlijk aan tal, dat van de werkloosheid ge woon een beroep maakt. Volgens de thans geldende regeling behoeven zij slechts een keer per dag te gaan „doppen", zoals het stempelen hier heet en kunnen zij zich daarna rus tig aan eigen werkzaamheid wijden. Het stempelen wordt op deze wijze een ruime bijver dienste, want al naar gelang De minister van sociale zaken en volksgezondheid en de staats secretaris van sociale zaken heb ben het probleem van de toe komstige ouderdomsverzekering bij de sociaal-economische raad aan de orde gesteld. Zij hebben de raad advies gevraagd omtrent een aantal concrete vraagpun ten, welke als volgt luiden: 1. a. Behoort de toekomstige ouderdomsverzekering voor de gehele bevolking te gelden of dienen er uitzonderingen te wor den gemaakt op grond van het overschrijden van een bepaalde inkomensgrens b. Hoe hoog dient de in komensgrens in laatstbedoeld ge val te zijn? Bij welke leeftijd dient de ver zekering een aanvang te nemen? 2. aBehoort de wettelijke ouderdomsverzekering een aan vullend karakter te hebben, zo dat men van de verplichte ver zekering dient te worden vrijge steld op grond van het feit, dat men kan aantonen, dat men bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd reeds aanspraak op een redelijk geacht ouderdomspen sioen, lijfrente e.d. zal hebben? b. Indien de wettelijke ouder domsverzekering een aanvullend karakter behoort te hebben, aan welke voorwaarden moet de par ticuliere voorziening dan vol doen om vrijstelling van de al gemene wettelijk verplichte voorziening te kunnen meebren gen? c. Op welke wijze kunnen de administratieve moeilijkheden worden opgelost, welke het ge volg zijn van een vrijstelling van de verplichte verzekering, zoals bedoeld onder b? 3. a. Op welk bedrag dient het ouderdomspensioen te worden gesteld? In hoeverre dient hier bij onderscheid te worden ge- maakt tussen de overgangsrege ling en de definitieve regeling? b. Is het aanbevelenswaardig een wettelijke bepaling op te nemen, waardoor het ouder domspensioen zich automatisch aanpast aan de daling en stijging van de kosten van levensonder houd of op de lonen, of verdient het voorkeur door middel van wetswijziging telkens een inci denteel te beslissen, of verlaging of verhoging van het ouder domspensioen moet plaatsvin den? 4. Dient cumulatie van uitke ringen krachtens de sociale ver zekering na het bereiken van de 65-jarige leeftijd zoveel mogelijk te worden voorkomen? Is het met name minder wenselijk, dat ongevallenrente en ouderdoms pensioen naast elkaar worden genoten. 5. Dient de financiering van kinderbijslag aan 65-jarigen en ouderen uit het ouderdomsfonds plaats te vinden? 6. Onder welke voorwaarden dienen degenen, die ouderdoms pensioen genieten, in de ver plichte ziekenfondsenverzekering te worden opgenomen? 7. Welke economische reper cussies kunnen worden verwacht van de invoering van een ouder domsverzekering, welke uitgaat van de door uw raad wenselijk geachte grondslagen? 8. Welk financieringsstelsel behoort voor de toekomstige wet telijke ouderdomsverzekering te worden gevolgd? 9. Dient de uitvoering van de ouderdomsverzekering gecentra liseerd of gedecentraliseerd te geschieden? Tevens heeft de minister aan de sociaal-economische raad een uitvoerige nota omtrent het vraagstuk van de toekomstige ouderdomsverzekering overge legd. van de gemeente bedraagt de weriklazenuitkering 70 tot 85 franks per dag. Om voor steun in aanmerking te komen moet men gedurende drie maanden ergens gewerkt hebben. Wan neer men de dagbladen geloven mag, dan gebeurt het herhaal delijk en vooral in de platte landsgemeenten in Vlaanderen, dat de arbeiders zich na deze periode van drie maanden met opzet door hun werkgevers laten ontslaan, om zodoende van de werklozensteun te kunnen ge nieten en tegelijkertijd fo.v. op het land te kunnen werken. Het moet zelfs zijn voorgekomen, dat deze pseudo-werklozen, na dat zij via het arbeidsbureau coor een industrieel waren aan genomen moedwillig gereed schap vernielden, om zo spoe dig mogelijk weer op straat te worden gezet. Daar volgens de huidige regle mentering een werkloze in Bel gië buiten de normale arbeids uren van 7 tot 18 uur werk zaamheden mag verrichten, we ten vele caféhouders en eige naars van detailzaken door een handig uitbuiten van deze be paling maandelijks een extra 2500 francs te verdienen door zich als werkloze te laten in schrijven. Ook werklozen wier vrouw een café of winkel heeft, zijn niet zeldzaam. Tenslotte is er nog een categorie dienstper soneel, dat 'bereid is iets van het loon te laten vallen, indien zij daarvoor van hun baas ge legenheid krijgen elke dag naar het stempellokaal te gaan. De fraude bij de vrouwelijke werklozen is nog groter in om vang. Hoewel de vrouwen vol gens de statistieken van einde 1951 slechts 20 procent uitma ken van het totale aantal der verzekerden tegen werkloosheid, vormen zij op het ogenblik 4 van het totale aantal werklozen. Veelbetekenend is vooral ook dat van het aantal gehuwde werkende vrouwen niet minder dan 60 procent als werkloos in geschreven staat. Ook bij de vrouwen bestaat het trukje erin zich na een drietal maanden arbeid te laten ontslaan en zich daarna als werkloos op te geven. Ontvangen zij een beroep van het arbeidsbureau en wor den zij eventueel aangenomen door een werkgever, dan stellen zij alles in het werk om weej zo snel mogelijk op straat te worden gezet. Vroeger maakten vele vrou wen van de seizoendrukte aani de kust gebruik om iets extra's te verdienen. Wanneer het sei zoen dan voorbij was zetten zij hun huishoudelijke bezigheden weer voort. Thans is de situatie echter zo, bat deze vrouwen, nadat zij een drietal maanden in de hotels of pensions aan de kust hebben gewerkt, zich een voudig als werkloze laten in schrijven om van de steunuit kering te kunnen genieten. Bij besluit van Juni 1951 heb ben de betreffende instanties de bevoegdheid verkregen sanc ties te treffen tegen degenen, die kennelijk de periode van werkloosheid willen rekken, doch tot nu toe hebben zij aan de misbruiken nog geen paal en perk kunnen stellen. De Amerikaanse raad voor de scheepvaart die een onderzoek instelt naar de ondergang van de „Flying Enterprise", was het Woensdag niet eens met het besluit van kapitein Oarlsen de vrijwillig aangeboden diensten van bemanningsleden om met hem aan boord van het schip te blijven af te slaan. Hoewel de raad geen critiek leverde op het besluit van ka pitein Carlsen meende hij, dat „mogelijk het verloop der ge beurtenissen anders zou zijn ge weest", als de kapitein hulp had gehad, toen voor de eerste maal de sleepboot „Turmoil" trachtte een lijn over te brengen naar de overhellende „Enterprise'. De commissie voor buiten landse betrekkingen van de Amerikaanse senaat heeft een verdeling bekend gemaakt van de voorgestelde 1800 millioen dollar voor militaire of econo mische hulp aan het buiten land, deel uitmakend van het buitenlandse hulpplan van 7900 millioen. Engeland zou het grootste deel krijgen, n.l. 590 millioen, Frank rijk zcu 420 millioen ontvan gen, West-Duitsland 160 mil lioen, Griekenland 145 millioen, Italië en Triëst 110 millioen, Oostenrijk 86 millioen, Neder land 80 millioen, Joego-Slavië 78 millioen, Turkije 70 millioen, Denemarken, Noorwegen 10 mil lioen en IJsland 1 millioen dol lar. SSgffls 7) (Nadruk verboden)' De oude herder zag terluilks eens een paar keer naar Wil lem Frankes. Diens gelaat bleef steeds een ijzige vastbesloten heid uitdrukken. In diens blik was een grimmigheid te lezen, een gemoedstdmming, die zich geenszins bij h$t onvermijdelij ke had neergelegd. Die avond zaten Willem Fran kes en zijn dochter bij 't flau we schijnsel van het raapolie lampje bij het haardvuur. Naast hem lag Snel, die sinds het ver dwijnen van zijn jonge meester zich nog meer aanhankelijk aan hen betoonde dan vroeger. Vader en dochter wisselden slechts weinig woorden. Beiden waren In hun binnénste nog te veel vervuld van het plaats gehad hebbende drama. Voor de oveelste keer na de noodlots dag had Frankes zijn dochter gevraagd hoe de moordenaar er precies uitzag. Hij had nu lang zamerhand wel een juiste in- Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. druk van het ongure element gekregen. Het was erg stil in de hoeve. Het waren alleen de geluiden uit de stal, die zo nu en dan door het lichte houten beschot drongen. Nu eens was het het zuchten van een der koebeesten, dan weer was het een stampen v an een der paarden of gaf een varken enig geluid. Maar over het geheel heerste in de boer derij de vredige rust van het eenvoudige landleven. Nadat er een langere pauze n hun gedachtenwisseling was geweest, vroeg het meisje bijna mekend: „Vader, zoudt ge het stropen eraan Willen geven? O vader, we zijn nu nog slechts net zijn beiden. Hoe gemakke lijk zou U bij de jacht iets kun- len overkomen. Ik heb thans U illeen maar meer." De stroper wachtte een ogen- olik met zijn antwoord. Toen ei hij': „Ik houd op met het jagen op 't gedierte des velds." Hanna zag hem aan. Het was alsof ze op dit antwoord met .-en nieuwe vraag wilde komen. Frankes voorkwam haar.. „Ik heb over de toekomst nagedacht Hanna. We moeten hulp hebben op de hoeve. Hoewel ik van plan ben om niet meer te stropen, zullen er toch dagen komen, dat ik je alleen moet laten. Het bes te lijkt me, dat we een ver-, trouwde huishouding bij ons in nemen. Wat dunk je van het gezin van ide dagloner Jongbert Hendriks? Er zijn daar drie kin deren, waarvan de oudste al wat,licht werk kan doen." Hanna gaf niet direct ant woord. Ze scheen over iets te peinzen Eindelijk zei ze: „U zegt niet meer te zullen stro pen. Maar waarom zegt ge tevens, dat ge me dagen alleen zult moeten laten?" De boer antwoordde nu na drukkelijk: „Hanna, bij alles wat ik ga doen, zal ik je steeds in mijn gedachten houden. Jij bent mijn alles, het enige wat mij nog aan het leven bindt." Hij pauzeerde nu een ogenblik en vervolgde daarna langzaam: ..Maar er is nog iets, beste meid, iets, wat ik als mijn plicht voel. De moordenaar van mijn zoon moet worden gevonden en ge straft worden." Het meisje begon weer te schreien. „O, ik vreesde 'dit wel. Maar er is ons geleerd, dat we onze eigen rechter niet mogen zijn." „Hanna, toen ik nog een jon gen was, is mijn vader, jouw grootvader, door die satanische huurlingen op smadelijke wijze ter dood gebracht. Ik was toen nog niet in staat hem te wre ken. Langzaam heeft de tijd mijn hevige verdriet verzwakt, maar vergeven kan ik die wan daad ook heden nog niet. Elke keer, als ik een ogenblik verwijl onder die eik, waaraan hij zijn einde vond, is het alsof hij me weer verschijnt en dat zijn ogen me vragen: „Willem, hebt ge me wel gewroken"? De stroper wachtte een ogen blik Hij stond op en liep heen en weer door het vertrek. Dan ging hij verder: „Ik heb mijn leven geleefd zonder een mens kwaad te berokkenen, naar ik meen. En nu dit. De arme jon gen vermoord, zo'n beste kerel, die nog geen vlieg kwaad kon doen. De maat is nu meer dan vol, Hanna. Ik zal geen rust meer kunnen vinden, voor ik die beiden van ons eigen bloed zal hebben gewroken. Ik heb me het beeld van de schurk, die jou aanrandde en je broer ver moordde, nu goed in m'n her sens opgenomen. Willem Fran kes zal hem vinden en wee dan zijn gebeente," eindigde de wilddief grimmig. Frankes bleef nog opgewon den door het vertrék lopen, ter wijl het meisje de tranen in de ogen stonden. (Wordt vervolgd). De Labourafgevaardigden heb ben 'n nieuwe dsciplinaire code goedgekeurd. De partijleiding kan op grond hiervan tegeih „rel ellen" drastische maatrege len treffen, zodra van de door de partij gegeven gedragslijn wordt afgeweken. Ook wordt het aantal gevallen beperkt, waarin men op gewetensgron- den zich van stemmen volgens ae gegeven richtlijnen mag ont houden. Zweden gaat zijn maatrege len tegen militaire spionnage verscherpen. Bij alle weer- machtsafdelingen zullen specia le personen worden aangewezen die zich door veelvuldige in specties ervan moeten verge wissen, dat de beveiliging tegen spionnage voldoende is. Alle chefs van militaire veiligheids diensten zullen in April en Mei nieuwe cursussen moeten vol gen. Het gehele weermachts- perscneel zal worden ingelicht over doel en werkmethoden van spionnen en saboteurs. Het Britse ministerie van be voorrading, dat het wetenschap- oelijke werk bij het atoom- en -aketonderzcek beheert, zal vol gens een regeringsschatting in het komende jaar meer dan 100.500.000 pond sterling (meer dan één milliard gulden) aan 't onderzoekingswerk besteden. Dit betekent 18.252.000 pond meer dan in het lopende finan ciële jaar, dat 31 Maart eindigt. Er zal om. een bedrag van 3.500.000 p. worden 1 esteed voor de aanleg van installaties voor de productie van uranium in Zuid-Afrika „BINTELOORD" HEEFT WEER VOLDOENDE VLAS. De werkvoorraad geroot vlas van de coöp. vlasfabriek „Dintel- oord" te Steenbergen, die vorig jaar half December bij een felle brand verloren ging, is thans weer op het oude peil. Als ge volg daarvan konden de kort na de ramp tijdelijk ontslagen ar beiders van enige afdelingen v/eer in dienst worden genomen. De verbrandde voorraad vlas be droeg 600.000 kg. Het bouwen van een nieuw pakhuis voor het afgebrande ge bouw is inmiddels aanbesteed. Binnen enige weken zullen de eerste werkzaamheden kunnen beginnen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5