Mr Meynen over de Amerikaanse Bevoegdheden burgerlijk gezag Economische en militaire hulpverlening VOGELVRIJ Tegengaan van lichtvaardige echtscheiding Hallsteil over nazi's in regeringsdienst. Anti-mflaiiecampagne van Pinay. Engeland verbiedt invoer levend pluimvee en broed- eieren uit Nederland Nieuw China" over bacteriologische oorlogsvoering. TWEEDE KAMER Nog steeds „steen des aanstoots'' AGENDA Veertien mijnenvegers Dinsdagavond heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen betref fende echtscheiding in behande ling genomen. In zijn memorie van toelichting op het wetsontwerp heeft de mi nister van Justitie te kennen ge geven, dat hij met zo weinig mo gelijk wijzigingen in de bestaande wet wil bereiken, dat aan licht vaardige echtscheidingen paal en perk wordt gesteld- Hij wil trach ten een mogelijkheid te scheppen om de uitwassen te bestrijden, waartoe de methode welke tot echtscheiding voert, zich allengs heeft ontwikkeld. De minister zou de poging tot verzoening wil len opdragen aan een gespeciali seerde rechter, in het ontwerp aangeduid als „gezinsrechter", die dit ambt blijvend vervult en zo doende de voor een goede en doelmatige behandeling der des betreffende zaken onontbeerlijke ervaring zal kunnen vergaren. Zolang de daarvoor nodige reor ganisatie van de rechterlijke macht nog niet is verwezenlijkt, zal de taak van de gezinsrechter kunnen worden vervuld door de kinderrechter. De gezinsrechter zou moeten worden bijgestaan door een gezinsraad als uitbouw van de tegenwoordige voogdij raad. De heer Van der Feltz (C.H.) is van oordeel, dat de oorzaak van de waardedaling van het huwe lijk is, dat velen de heiligheid van het huwelijk niet erkennen. Met de regering is spr. het eens, dat de lichtvaardigheid waarmede de huwelijken worden gesloten en ontbonden, een ramp is voor de maatschappij, de men sen en de kinderen. Lichtvaar dige huwelijken werken licht vaardige echtscheidingen in de hand en daarom zou men eigen lijk de lichtvaardige huwelijken moeten tegengaan. Het probleem der echtscheiding wordt door deze wet niet opgelost. Er wordt ver schillend gedacht over de onont bindbaarheid van het huwelijk en men durft de grote leugen niet te wijzigen. Voor de verzoeningsgedachte in het ontwerp heeft spr. wel sym pathie. Mevrouw PloegPloeg (Arb.) betuigt haar instemming met het ontwerp. Lichtvaardige echt scheiding behoort te worden voorkomen. Naar spr-'s oordeel is er geen bevredigende oplossing te vinden met betrekking tot de grote leu gen. Tegengaan van deze zou ge wenst zijn, doch daardoor zou no dig zijn het vorderen van het be wijs van het beweerde overspel. In deze omstandigheid schaart zij zich liever aan de zijde van lien, die het voortbestaan van de grote leugen verkiezen boven de bedoelde bewijsvordering. De gezinsrechter ziet zij als een verandering van functionaris; de gezinsraad acht zij een nieuw ele ment dat zij gaarne in het leven ziet geroepen. Van grote beteke nis is h.i. te achten het deskun dig element in de gezinsraad. Men moet de beschikking hebben over vrijwilligers met veel le venservaring. Spr- heeft bezwaar tegen de amendementen van de heren Stokvis en Van der Feltz, die de werkzaamheid van de gezinsraad willen beperken tot drie maan den. De raad moet kunnen optreden, vóór de echtgenoten de weg naar de rechter zijn gegaan. Dit kan vaak een echtscheidingsprocedure voorkomen. Tenslotte zegt spr. dat het wetsontwerp geen radicale oplos sing biedt, doch wel een aan vaardbare weg om het euvel der lichtvaardige echtscheidingen te beperken. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende rhermogène verdrijft de sner ende pijn. Vijf en twintig procent van de leidende functionarissen van het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken bestaat uit oud-leden van de nazi-part ij, zo heeft het hoofd van het minis terie, prof. Hallstein, te Eonn tegenover journalisten ver klaard. Hij waarschuwde echter voor „haastige critiek" op de per soneelspolitiek van het departe ment. De functionarissen waren niet slechts door Duitse, doch ook door geallieerde autoriteiten op „werkelijk nationaal-socialis- tisch gevaar" onderzocht. Prof. Hallstein noemde het „een deel van het Duitse nood lot", dat het ministerie zoveel oud-nazi's bevatte. Nu de dena zificatie was afgelopen, zou iedere regering oud-partijleden tellen, aldus Hallstein. Hij ver klaarde voorts dat op het ogen blik een plan wordt opgesteld cm jongere krachten op te lei den. Hij had zich reeds voor ge schikt personeel tot West-Duit se universiteiten gewend. Prof. Hallstein deelde mede, dat 49 van de 75 leidende func tionarissen van zijn departe ment (65 procent)45 van de 445 hogere functionarissen (35 procent) en 59 van de ongeveer 245 functionarissen in het bui tenland (24 procent) vroegere nationaal-socialisten zijn. De kroningsteen, de Engels- Schotse steen des aanstoots, blijft degenen, die voor dit stuk tradi tie verantwoordelijk zijn, nog steeds zorgen baren. Naar aanlei ding van anonieme brieven aan Scotland Yard, waarin gedreigd werd dat men de steen opnieuw uit de Abdij van Westminster zou weghalen, zijn de veiligheids maatregelen verscherpt en de po litiepatrouilles bij de Abdij ver sterkt. Er is een speciale electri- sche installatie aangelegd waar door in Scotland Yard alarm wordt gegeven mocht men trach ten de steen te verwijderen. En kele malen is de alarmbel echter al overgegaan doordat er iets aan de leiding mankeerde. In minder dan twee minuten tijds kwamen toen zes overvalwagens bij de Abdij aan. In een te Glas gow geposte brief aan de Yard is nu beweerd, dat men een me thode heeft gevonden om de steen weg te halen zonder dat het alarm in werking komt. „Wil mCn Amerika en de Ame rikaanse industrie begrijpen, dan moet men zich eerst verdiepen in het hoe en het waarom der din gen, d.w-z. in de Amerikaanse levenshouding en Ievensphiloso- fie, welke aan dit alles ten grond slag ligt." Met deze woorden gaf Mr. Meynen, directeur van de A.K.U. en lid van het dagelijks bestuur van het verbond van protestants- christelijke werkgevers in Neder land, de grondlijn aan voor zijn betoog, dat hij in Den Haag hield voor een bijeenkomst van de Haagse, Rotterdamse en Rijn landse clubs van Chr. werkgevers. Mr. Meynen constateerde, dat het economisch handelen van de Amerikaan, zoals wij het zien, nog steeds wordt beheerst door MORGEN: SLUIS: Kantoor der Vennoot schap, 2 uur: Algem. Vergade- i ing van Aandeelhouders N-V. „Flandria". Vergadering van Woensdag. Woensdagmiddag zijn de be raadslagingen over artikel 24 en de daarop ingediende amende menten voortgezet. Art. 24 opent de mogelijkheid tot internering. Een amende- ment-Roolvink beoogt het wets ontwerp te doen aansluiten op het verdrag van Rome tot be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) betoogt, dat de mogelijkheid van internering tot rechteloosheid voert. De regering kan ieder persoon, van wie ernstig vermoe den bestaat, dat hij de openbare orde, rust of veiligheid in ge vaar zal brengen, doen inter neren. Dat betekent z.i., dat op het subjectieve oordeel der regering de politie-staat kan worden inge voerd. Spr. acht het artikel in strijd met het verdrag van Rome. Dit verdrag beschermt boven dien degene, die gearresteerd is. Art. 24 van het ontwerp verleent die bescherming niet. De ge- interneerde is volkomen rechte loos overgeleverd aan de wille keur van de B. V. D., zo betoogt spreker. Spr. vraagt waar de Interne ring zal geschieden. Het amendement-Roolvink laat de inbreuk op de rechten der bevolking bestaan. Intussen be schouwt spr. het als een kleine verbetering. De heer Haken (CPN) zegt, dat hij zich vooral wil verzetten tegen de huichelachtigheid van het wetsontwerp, die z.i. bijzon der in art. 24 tot uiting komt. De bedoeling is de inrichting van concentratiekampen mogelijk te maken. Men moet zich hierbij de realiteit van de toestanden in Duitsland voor ogen houden. De heer Ritmeester (VVD) herinnert evenals de heer Haken had gedaan aan de tijd. dat hij met de heer Haken in Buchen- wald zat. Het is zeer ernstig ge weest, wat ze daar hebben mee gemaakt, maar het is niet juist het te doen voorkomen, alsof men in Nederland hetzelfde zou willen. Spr. staat op het stand punt, dat men het erge moet kie zen om het ergere te voorkomen. Het is hard, dat ons land dit moet overkomen. Men moet ech ter afwegen wat het zwaarste is en dan zal men zich met dit voorstel moeten verenigen. De heer Gortzak (CPN) be toogt, dat het onjuist is iemand te doen interneren op vermoe den, dat hij wat zal doen. Men behoeft geen profeet te zijn, zo zegt hij, om te voorspellen dat in de interneringskampen terreur zal heersen. De heer Burger (Arb.) wil de mening van de minister over het amendement-Roolvink afwach ten. Geen enkel argument is aangevoerd om aan te tonen, dat men er zoveel slechter aan toe is dan met de wet van 1899, al is de heer Weiter de communisten te hulp geschoten. De heer Weiter (KNP) inter rumpeert dat hij niet helpt. Ik vecht voor me zelf, zegt hij. De heer Burger (Arb.) be grijpt wat de bezwaren van de heer Weiter zijn: de vrees, dat de heren van het rechts extre misme ook zouden worden opge sloten. Volgens spr. zijn de democra tische rechten voldoende ge waarborgd. De minister acht artikel 24 van grote betekenis. De bevoegdheid zal met grote behoedzaamheid worden ge bruikt. Ze kan echter niet in het ontwerp worden gemist. De kwestie van het verdrag van Rome besprekend, zegt de minister geen bezwaar te hebben tegen het amendement-Roolvink. Wel geeft hij in overweging in plaats van „volksleven" te spre ken van „volksbestaan", welke term ook gebruikt wordt in het verdrag. Het woord concentratiekamp heeft een bijzondere klank ge kregen. Daarom heeft minister Beel er bezwaar tegen de inter neringskampen zo te betitelen. De voorschriften passen wel degelijk in een rechtsstaat, die zijn bestaan moet beveiligen. Tot het vaststellen van het ernstig vermoeden, waarover de heer Hoogcarspel heeft gespro ken, zal gebruik worden ge maakt van de B. V. D., die ech ter een zuiver adviserende taak heeft. Spr. meent dat men de werking der voorschriften moet afwachten en niet moet komen met apodictische verklaringen/ De heer Roolvink (KVP) wijst de heer Hoogcarspel er nog op dat het verdrag van Rome, dat niet is ondertekend door de Sow- jet-Unie, niet in strijd is met het ontwerp. Hij brengt de door de minister aanbevolen wijziging in het amendement aan. De minister laat de beslissing over het amendement aan de Kamer over. Bij de repieken merkt de heer Weiter op, dat men het woord concentratiekampen moeilijk on der de tafel kan schuiven. Het is principieel verkeerd bevoegdhe den te leggen in handen der re gering, die kan ingrijpen in de rechten der burgers anders dan wanneer dit gemotiveerd wordt door de staat van oorlog of van beleg. De heer Stokvis (CPN) acht het onjuist, dat de positie van de vreemdeling beter is dan die van de burger onder deze wet. De heer Hoogcarspel (CPN) betoogt, dat het ontwerp niet mag worden gebagatelliseerd, zoals de heer Burger z.i. doet. De heer Roolvink (KVP) brengt een aanvulling in zijn amendement aan, waardoor de minister-president het oordeel krijgt, dat er een bedreiging van het volksbestaan is. Het amendement wordt z.h.s. aangenomen. Art. 24 wordt goedgekeurd met 63 tegen 5 stemmen, die van de CPN en KNP. Bij art. 31, waarin de bevoegd heden van opsporingsambtenaren worden omschreven, merkt de De minister van Financiën heeft aan de voorzitter der Tweede Ka mer een nota aangeboden over de besteding van 856,3 mill'oen gul- projecten, de financiering van een aantal projecten ter verho ging van de produet' viteit van het Nederlandse bedrijfsleven, alsmede voor subsidies aan de 1 contactgroep „opvoering produc- den ten laste van het saldo der tiviteit" en andere instellingen die zich tot doel stellen de pro ductiviteit in Nederland te be heer Hoogcarspel (CPN) op, dat alleen voor woningen een bijzon dere last nodig is. Worden onder plaatsen, waar die ambtenaren vrije toegang hebben, ook kanto ren e.d. begrepen? vraagt spr. De minister zegt, dat dit arti kel zal worden toegepast met de begrenzing van het 2e lid. De heer Hoogcarspel protes teert tegen dit antwoord, dat niet op zijn vraag ingaat. Het wetsontwerp wordt ten slotte goedgekeurd met 61 tegen 5 stemmen. Vóór: KVP, PvdA, CH, AR en WD; tegen: CPN en KNP. De SG is afwezig. De lichtvaardige echt scheidingen. De Kamer is daarna doorge gaan met de beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen betref fende echtscheiding in het wet boek van burgerlijke rechtsvor dering. De heer Bachg (KVP) is van oordeel, dat het ontwerp kan die nen als grondslag voor erop te bouwen maatschappelijke ar beid. Spr. acht het verontrustend als hier te lande een z.g. moder nisering van het huwelijksrecht wordt bepleit, waarbij men twee tendenzen onderscheidt: een voortschrijdende erkenning van de heiligheid van het huwelijk, maar anderzijds de gedachte, dat de onontbindbaarheid van het huwelijk kan worden opgeheven. Het indirecte slachtoffer van echtscheiding is de maatschappij. De directe slachtoffers zijn vrouw en kinderen, maar het grootste slachtoffer is de liefde zelf, die de mensen niet kunnen missen. De heer Gerbrandy (AR) noemt het karakter van het ont werp beperkt. Het is geen nieuw huwelijksrecht, maar nieuw hu welijksprocesrecht. De minister wil obstakels leggen op de weg naar echtscheiding. Het wordt procureurs en partijen moeilijker speciale rekening ten name van de Nederlandse regering bij de Nederlandse Bank, waarop de legenwaardegelden worden ge stort, voortvloeiende uit de eco nomische en militaire hulpver lening. Voor de volgende drie projec ten werd thans overeenstemming bereikt met de Ver. Staten: 1. Schuldaflossing bij de Ne- derlandsche Bank 750.000-000; 2. De bouw van 14 mijnenve gers ƒ76.300.000; 3. Productiviteitsbc-vordering in Nederland ƒ30.000.000. De 14 mijnenvegers zullen op Nederlandse werven voor onze marine worden gebouwd. De con structie van deze mijnenvegers dient te worden gezien als een deel van de Nederlandse defen- ;ie-opbouw in het kader van het >Joord-Atlantisch verdrag. De douw der mijnenvegers maakt deel uit van een meer omvattend plan, hetwelk de constructie van .n totaal 32 mijnenvegers beoogt. Over de bouw van de overige 18 mijnenvegers, door Nederlandse werven af te, leveren voor Ame rikaanse rekening, zijn nog on derhandelingen gaande. Het bedrag van 30 milUoen voor de opvoering van de pro ductiviteit in Nederland, wil de regering gebruiken voor een sub sidiëring van technische bijstand- vorderen. De minister geeft uiting aan de erkentelijkheid van de Neder landse regering voor de mede werking, die de Amerikaanse re gering en de Amerikaanse auto riteiten hebben verleend bij de besteding der tegenwaardegelden. gemaakt, maar voor de rechter olijft het precies hetzelfde. De kwaal moet worden bestre den, waar ze zich bevindt en dat is bij de procureur en de rechter lijke macht. Met voorbijgaan van art. 263 wordt het huwelijk ont bonden door onderling goedvin den. Dit euvel moet worden be streden. Spr. heeft een amende ment ingediend, dat het kwaad in het hart aanpakt. De heer Stokvis (CPN) merkt op, dat de wettelijke regeling in ons land aanzienlijk afwijkt van die in andere landen. Is het mo rele peil hier zo anders dan in andere landen? In onze wettelij ke regeling missen we een bepa ling, dat echtscheiding mogelijk is, als de rechter een zodanige mislukking van het huwelijk heeft vastgesteld, dat voortzet ting ervan niet kan worden ver langd. Spr. is van oordeel, dat art. 263 (hetwelk bepaalt, dat echtscheiding nimmer door on derlinge toestemming kan plaats hebben) moet worden geschrapt. Het aantal lichtvaardige echt scheidingen is naar zijn oordeel niet zo groot, doch slechts een fractie van het aantal gevallen. De vergadering wordt daarna verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. elementen uit de Calvinistische levensbeschouwing van de pres byterianen, quakers, puriteinen en andere godsdienstige groepen, die in de oorsprong het Ameri kaanse karakter hebben gevormd. Deze mensen besloten in hun nieuwe vaderland een maat schappij op te bouwen, waarin vergrijpen tegen de menselijke vrijheid, het leven en het geluk, zoals zij die in het land, waaruit zij stamden, gekend hadden, on bestaanbaar zouden zijn. Het Amerikaanse constitutio- nalisme is het regeringsstelsel, dat gebaseerd is op de overtui ging, dat iedere regering en iede re regeringsvorm een potentiële bedreiging inhoudt van de indi viduele vrijheid. Hun rechten wilden de Ameri kanen echter niet slechts verde digen tegenover regeringen, doch ook heden ten dage nog in een geïndustrialiseerde wereld, waar in de mens gevaar loopt door de machine te worden doodgedrukt, in een wereld waarin grote so ciale problemen allereerst om een oplossing vragen en waarin de ideologische tegenstelling de eco nomische wereldopbouw tot inzet heeft. De ontwikkeling van het z.g. Amerikaanse kapitalisme in de laatste 30 jaar is fundamenteel verschillend van die van het kapitalisme in Europa. In de ont wikkeling van het Amerikaanse kapitalisme heeft steeds op de voorgrond gestaan een afkeer van het gehele Amerikaanse volk, arm of rjjk, arbeider of fabrikant om zich door een regering econo misch te laten overheersen. Wel heeft Amerika een Ricardo gekend met zijn ijzeren loontheo- rie, maar dit heeft niet tot de klas senstrijd geleid. De Amerikaan erkent geen klassen. De Amerikaanse arbeider voelt zich de gelijke van zijn baas. De baas was vroeger misschien ar beider en hijzelf of zijn zoon kunnen evengoed baas worden. De arbeider is trots op zijn eigen werk zo goed als de baas op het zijne, aldus spr. Zou de baas hem te kort doen in zijn rechten, dan weert de ar beider zich geducht. De arbeidersorganisaties zijn zuiver vechtorganisaties. Arbei ders en ondernemers zijn lid van beide 'politieke organisaties. De arbeidersorganisaties hebben niet getracht politieke macht uit te oefenen. De bestaande staatsin stellingen heeft de Amerikaanse vakorganisatie geaccepteerd en zij heeft er zich een plaats in ver worven. Door erkenning van de mense lijke waarde in de arbeid, het be sef dat arbeid geen koopwaar is, de wijze waarop de manager zijn beroep uitoefende in de overtui ging, dat zijn arbeider en zijn klant even belangrijk waren als zijn aandeelhouder, heeft ook de Amerikaanse werkgever zelf een krachtige bijdrage geleverd bij de transformatie van het Ameri kaanse kapitalisme tot een sy steem van free enterprise, waar in zowel ondernemer als arbei der zich vrij voelen en een sy steem ontstond, dat men bijna „volkskapitalisme" zou kunnen noemen. Een van de belangrijkste be ginselen, waardoor de Ameri- Door het in werkijjg treden van een nfeuiwe phase van de anti-inflatiecampagne van de Franse premier Pinay is de Franse huisvrouwen een aange name verrassing bereid. De prijzen van en aantal eer ste levensbehoeften zijn vastge legd cp het peil van 1 Maart. Onder deze maatregel vallen o.m. chocolade, koffie, aardno- tenolie, vetten, spiritus, vermi celli en pharmaceutische arti kelen. Bij een voorgaande phase zijn de prijzen van fruit, groente, boter, melk en 'kaas reeds ver laagd. Een aantal fabrikanten heeft erin toegestemd vrijwillig de prijzen te verlagen van banden voor fietsen, motorfietsen, ver schillende huishoudelijke goede ren, schoenen, Franse kaas en kousen. In de meeste gevallen betreft het hier een prijsverla ging van vijf procent. Fabrikanten van kunstmest hebben er mee ingestemd hun zomerprijzen met ingang van 1 April van kracht te laten wor den, hetgeen in sommige geval len een verlaging Van 10 pro cent betekent. Per 1 Mei en l Juni zullen de prijzen voor meststoffen cpnieuw worden j331/56 1"^ustnc bereikte, was verlaagd krachtsinspanning om zoveel Premier Pinay heeft via de goederen van de beste radi;. een beroep gedaan cp het Franse volk om meer te spareti, In een mededeling van het Britse ministerie van landbouw Is aangekondigd, dat de invoer van levend pluimvee en broed- eieren uit Nederland, Canada en Zuid-Afrika met ingang van vandaag zal worden opgeschort in verband met het voorkomen van vogelpest in die landen. Het besluit geldt voor hoenders, parelhoenders, kalkoenen, gan zen, allerlei soorten eenden, fa- verontwaardiging zanten en patrijzen. 5) Nadruk verboden. Hij gooide de deur van de woonkamer open en vond daar zijn zuster worstelend met de zwartgebaarde landsknecht. Snel sprong hij toe en gaf de kerel een hevige vuistslag tegen het hoofd. Een kort ogenblik wan kelde de onverlaat; hij herstelde zich echter direct, trok een lang dolkmes en stak dit de jonge boer in de hartstreek. De onge lukkige zakte onmiddellijk ineen. Dit drama had zich in een mi nimum van tijd afgespeeld; het was de hopman onmogelijk ge weest, zo hij dit had gewild, tus senbeiden te treden. Hij keerde zich nu woedend tegen de moor denaar. „Hiervoor zult ge reken schap moeten afleggen," beet hij hem toe. De schurk lachte honend. „Moet ik me door een boer laten afros sen misschien?" De hopman werd wild van en schreeuw de: „Uit mijn ogen, schoft!" Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. Nu kwamen de beide andere soldeniers, die inmiddels ook wa ren binnengedrongen, tussenbei den. Eén van hen sprak dreigend: „Kalm wat, kwajongen, sinds wanneer mag een Gelderse hop man met de vijand heulen?" En grijnzend verlieten de drie huur lingen het vertrek. Hanna lag geknield bij het li chaam van haar broer en snikte wanhopig. De hopman boog zich over de jonge boer. Hij voelde zijn pols, onderzocht de wonde en legde zijn oor op de borst. Daarna schudde hij medelijdend het hoofd tegen Hanna, die hem ang stig vragend aanzag. „Ik ben bang, dat het hopeloos is, meisje," zei hij op zachte toon. Hij wist, dat de jonge boer reeds dood was. Hanna wierp zich weer heftig snikkend op het lichaam van haar broer, hem op het gelaat kussend en zijn naam roepend. Onmachtig en met diep mede gevoel zag de jonge hopman dit teneinde hem te helpen bij zijn „red-de-frank"-politiek. De „weg van het vertrouwen" die hij had gekozen, was geen gemakkelijke, aldus Pinay. „In tegenstelling tot belastinghef fing vertegenwoordigt sparen de echte geest van soberheid. Het is vrijwillig. Terwijl belas- tnig tot uitdrukking komt in de prijzen, vermindert het sparen het verbruik". Pinay verklaarde er zeker v an te zijn, dat zijn vertrouwen in het Franse volk zal worden be loond en dat de frank zal wor den gered. toneel aan. Toen zei hij: „Ik zal de buren waarschuwen." Daarna vertrok hij. Al spoedig kwamen de naast bijwanenden om hun buren- plichten te vervullen. De hopman was nog even teruggekomen. Hij trad enigszins schuchter op het nog steeds schreiende boeren meisje toe en zei zachtjes tegen haar: „Wat hier gebeurd is, spijt mij onuitsprekelijk. Ik heb het niet kunnen voorkomen. Ik hoop, dat ge dit wilt geloven, meisje." Hanna zag de jonge man met betraande ogen aan en knikte slechts. Toen verliet de hopman de woning om zich weer bij zijn troep aan te sluiten. Enkele uren na deze gebeurte nis kwam Willem Frankes zijn dorp weer binnenrijden. De stro per was in de beste stemming: de jachtdieren hadden een goede prijs opgebracht. Door het brand schatten van de oorlogsbenden zovele jaren reeds aaneen waren de levensmiddelen steeds schaar ser geworden en steeg alles, wat eetbaar was, geregeld in prijs. Hier en daar zag de wilddief boeren en boerinnen bijeengroe pen. Hij vroeg zich af, dat dat be tekende, want gewoonlijk zag men slechts een enkeling bij en op de weg. Hij groette de mensen lijke kostprijs te produceren, het creëren van de welvaarts-econo- mie. Het doel van de Amerikaanse industrieel is vanzelfsprekend al lereerst om geld te verdienen, doch Mr. Meynen ontkende, dat hij „pur sang"-materialist is. Zijn industriële taak ziet hij als een roeping voor zichzelf en voor an deren. DE MASSAPRODUCTIE. Spr. behandelde vervolgens de massaproductie met als gevolg daarvan de standaardisatie, waar bij hij in het bijzonder wees op de hoge arbeidsproductiviteit. Deze komt niet voort uit een har vrolijk, maar het was hem, alsof ze hem slechts aarzelend terug groetten. Hij begreep een en an der niet. Willem Frankes reed het erf op. De huisdeur werd openge worpen en zijn dochter kwam huilend naar buiten gestormd. Het was de boer of een schok door zijn lichaam voer. Hij be vroedde thans een onheil. Snel liet hij zich van de wagen glij den. Het meisje viel hem snikkend om de hals. „Vader, o, vader!" „Maar Hanna, wat is er toch?" Hortend en stotend vertelde zijn nog steeds hevig ontstelde dochter, wat er deze dag was voorgevallen. Het bloed steeg de boer naar het hoofd en in zijn ogen verscheen een wilde blik. Willem Frankes liet het paard en de wagen in de steek en spoedde zich naar het woonver trek, waar zich nog de buren be vonden. Een van hen begaf zich naar buiten om het paard te ver zorgen. De vader ging naar de bed stede, waar zijn zoon nu de eeuwige slaap sliep. Hij boog zich over het wasbleke gezicht, een paar tranen rolden over de rode baard. (Wordt vervolgd.) der werken van de Amerikaanse arbeider dan de Europese, maar hij doet zijn werk, ook het een voudige, zeer zorgvuldig en met veel liefde. Daardoor is het aan tal storingen en fouten minimaal er. de productiviteit zowel kwali tatief als kwantitatief hoger dan in andere landen. E*e schoolopleiding van de Ame rikaanse arbeider is ruimer dan die in andere landen. Ook dit draagt bij tot een hogere produc tiviteit en verruimt de kansen tot promotie. Mr. Meyren pleitte sterk vo®r het werken van studenten en scholieren van middelbare scho len in fabrieken tijdens hun va- cautie, zoals dit in Amerika de gewoonte is. Het vuile handen leren krijgen is voor de toekom stige leider vari groot gewicht- Hij moot het eenvoudigste werk eerst leren kennen. Een belangrijke oorzaak voor de hoge productiviteit zocht Mr. Meynen ook in de goede oplei ding, welke de lagere leiders in de fabriek hebben ontvangen op het gebied van de werkmetho- denverbeteringen. Hierna kwam spr. op het met de steeds weer verhoogde pro ductie samenhangende probleem van de afzet. Nog steeds wordt in Amerika de z.g. „waste economy" gevoerd, d.w.z. verkocht wordt tegen zo lage prijzen, dat de koper steeds meer verbruikt en het nieuwe product goedkoper is dan de re paratiekosten voor het gebruikte. Alles is erop gericht de vervan- gingsmarkt zo groot mogelijk te maken. Als één van de meest funda mentele gedachten, waardoor de Amerikaan meent deze wel- vaartspolitiek te kunnen stimule ren, noemde Mr. Meynen de ge dachte der vrije concurrentie. Tegen monopolisatie-practijken beriep de Amerikaan zich op zijn vrijheidsrechten en daardoor ontstond de „Sherman-act". De totstandkoming van deze anti- trustwetten was een van de wei nige gelegenheden, dat de over heid te hulp werd geroepen. Wel wordt er gezondigd tegen deze wet, maar in het algemeen Is de Amerikaan afkerig van kar tels of trustvorming. Met nadruk wees Mr. Meynen op de verschillen tussen Amerika en Europa, waardoor een toepas sing in Europa van Amerikaanse gedachten en methoden zonder meer onmogelijk is, doch wel valt er voor de Europese industrieel uit te leren. Zo ook b.v. uit de gedachte, dat een slecht product van een concurrent het product als zoda nig in discrediet brengt. Daardoor bestaat er in veel mindere mate geheimzinnigheid tussen de ver schillende industrieën in eenzelf de bedrijfstak. Ook de gedachte dat de indu strie moet worden gezien als een samenwerking tussen de man, die het geld verschaft, de man die met dit geld werkt en de man die de producten van dit geld koopt en eveneens de gedachte, dat de industrie voor het volk werkt en uit het volk opkomt, welke tot uitdrukking komt in de verhou ding van aandeelhouder tot in dustrie. Een ieder moet kunnen deelnemen aan de opbouw van de industrie. Daarom worden de aandelen bewust klein gehouden- Publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en medezeggenschap der arbeiders zijn in Amerika over bodig, aldus Mr. Meynen. Bij ons zijn ze nodig om de verhouding, die jammer genoeg tussen onder neming en arbeiders is gegroeid, te verbeteren. De leider van het Amerikaanse bedrijf heeft zijn positie verwor ven op grond van zijn verdienste, niet omdat hij zoon van zijn vader was. Voor research wordt door de Amerikaanse bedrijven veel meer besteed dan in andere landen. Het wordt niet beschouwd als luxe, doch als inhacrent aan de groei van het bedrijf. Mr. Meynen waarschuwde zijn hoorders vooral niet te generali seren en niet te menen, dat er geen uitzonderingen zouden zijn. Het is onmogelijk een dergelijk groot land geheel en al te leren kennen, ook niet al heeft men er meer dan 14 jaar vertoefd, zoals spreker zelf. Mr. Meynen betreurde het, dat de Amerikanen onze Europese verhoudingen niet begrijpen en vaak een carricatuur maken van de industriële verhoudingen, zo als die zich in Europa hebben ontwikkeld. Volgens het communistische persbureau „Nieuw Cihina" heeft in Noord-Oost-China een com missie van onderzoek „duidelij ke bewijzen" verkregen van bacteriologische oorlogsvoering door de Amerikanen. Op 11 Maart hadden loeren waargenomen, dat een Ameri kaans vliegtuig in 't gebied van Langtow houders uitwierp, die later witte kristallen, zo groot als maïskorrels bleken te bevat ten. In het gebied van Wu- ungpei hadden boeren dezelfde dag op de grond groene blaad jes gevonden, die In dit jaarge tijde in dit gebied niet voorko men, aldus het 'persbureau.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2