Buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag Uit de Provincie Demonstraties in Zuid-Afrika dU scUrifv&t VOGELVRIJ Gearresteerde Friese dichter op vrije vosten gesteld Zweedse koningspaar bezoekt Denemarken. Het Europese leger. PUROL IS PUUR GENEESKRACHT TWEEDE KAMER TERNEUZEN. SLUISKIL. AARDENBURG SLUIS. IJZENDIJKE Nasleep van de zaak-Bertha Hertog De Tweede Kamer heeft giste ren de artikelsgewijze behande ling van het wetsontwerp inzake de buitengewone bevoegdheden van het burgerlijk gezag hervat. In artikel 1 wordt het volgen de bepaald: ,,In geval van de rechtsorde en het volksbestaan bedreigende op roerige beweging, onlusten of soortgelijke stoornissen van de openbare orde, rust of veiligheid of van ernstige vrees voor het ontstaan daarvan, kan ten aan zien van het rijk of van een ge deelte daarvan de toestand van verhoogde waakzaamheid dan wel de burgerlijke uitzonderings toestand worden ingesteld." De heer Burger (Arb.) trekt een door hem ingediend amende ment in, dat overbodig is gewor den door de wijziging, aange bracht door de regering. De heer Koolvink (KVP) maakt bezwaar tegen de voorgestelde tekst van artikel 1. Naar zijn oordeel leidt het niet tot het be oogde doel een wet vast te stel len, die niet strijdig is met het verdrag van Rome tot herziening van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. De heer Stokvis (CPN) acht de door de regering aangebrach te wijziging een verbetering, die illusoir is. De vage termen zijn gehandhaafd en daardoor blijft de beslissing aan de 'regering wanneer het er om gaat vast te stellen, of er vrees is voor een oproerige beweging. De heer Gortzak (CPN) be toogt, dat het wetsontwerp door zijn omschrijving en door de toe lichting van de minister zich niet richt tegen de communisten, maar tegen ieder, die zich keert tegen de bewapeningspolitiek. Men wil z.i. in de grondwet vast leggen, dat de grondwettelijke rechten van de bevolking kunnen worden geschonden. Hij vraagt de minister nu eens precies te omschrijven wat bedoeld wordt in art. 1 met bedreiging der rechtsorde enz De heer Hoogcarspel (CPN) verklaart dat art. 1 in strijd is met het verdrag van Rome. Ook met andere artikelen is dat het geval. Voorts is spr. van mening, dat het artikel in strijd is met de na tionale grondwet. Minister Beel bestrijdt de op vatting van de heer Roolvink met betrekking tot het verdrag van Rome. Er is geen sprake van strijdigheid met dit verdrag Gezocht is naar een zo nauw mo gelijke aansluiting. Verder ont kent hij, dat er strijd met de grondwet zou zijn. Ware dit het geval, dan zou men met de wet van 1B99 al in strijd met de grondwet zijn geweest. Een omschrijving zoals ge vraagd is kan niet worden ge geven, omdat het gaat om een complex van factoren, die in onderling verband moeten wor den beschouwd. De heer Roolvink (KVP) hand haaft zijn mening en vraagt de regering na te gaan, of door een wijziging een oplossing moge lijk is. Nadat ook de heer Gortzak (CPN) heeft gerepliceerd, zegt de minister nog, dat alleen in een concreet geval kwestie van strijd met het verdrag van Rome zou kunnen zijn. Dat moet dan beoordeeld worden, maar z.i. is hierdoor het wetsontwerp niet strijdig met het verdrag. De minister zal niet lichtvaar dig oordelen. Artikel 1 wordt aangenomen met 73 tegen 7 stemmen. Tegen: C.P.N, en K.N.P. Vóór: K.V.P., C.H., A.R., P. v. d. A. en V,V.D. (S.G. is niet aanwezig). Het eerste lid van art. 4 zegt: „Wanneer de toestand van ver hoogde waakzaamheid of de bur gerlijke uitzonderingstoestand is ingetreden, wordt zo spoedig mo gelijk een voorstel van wet tot het doen voortduren van die toe stand aan de Statén-Generaal gedaan. Het tweede lid luidt al dus: „Is de zitting der Staten-Gene- raal gesloten, dan worden zij on middellijk in buitengewone zit ting bijeengeroepen". De heer Burger (Arb.) wil de woorden „zo spoedig mogelijk" vervangen zien door „onver wijld". Hij verdedigt een daar toe strekkend amendement. De heer Stokvis (CPN) kan zich met het amendement ver enigen. Dat betekent niet, zegt hij, dat wij het artikel zelf toe juichen. De heer Hoogcarspel (CPN) bestrijdt het artikel eveneens. Aan de regering wordt de kans gegeven de toestand van ver hoogde waakzaamheid of de bur gerlijke uitzonderingstoestand langer te doen voortduren dan noodzakelijk is. De desbetreffen de bepalingen zijn slechter dan die in de wet op de toestand van oorlog en van beleg. De minister heeft geen over wegend bezwaar tegen het amen dement. Spr. verklaart niet te kunnen inzien, dat het artikel slechter is dan de bepalingen in de wet van 1899. Naar zijn oordeel zal de Kamer inderdaad in haar geheel aan de beraadslagingen kunnen deel nemen. De minister deelt mede, dat de regering het amendement over neemt. Artikel 4 wordt z.h.s. aange nomen. De C.P.N. krijgt aante kening, dat zij geacht wil wor den te hebben tegengestemd. Artikel 6 luidt aldus: „1. Wan neer de toestand van verhoogde waakzaamheid eindigt, houden de voorschriften, beslissingen of maatregelen, gegeven of geno men krachtens de bepalingen van hoofdstuk II, van rechts wege op te gelden. „2. De voorschriften, beslissin gen of maatregelen blijven van kracht, indien en voor zover ten aanzien van het betrokken ge bied de burgerlijke uitzonde ringstoestand intreedt". Een amendement van de heer De Haas (KVP) wil aan dit tweede lid toevoegen: „en deze niet door andere voorschriften, beslissingen of maatregelen zijn ervangen". De heer Stokvis (CPN) kan zich met het amendement ver enigen. Hij adviseert echter het woord „zijn" te vervangen door .worden". De heer De Haas (KVP) brengt deze wijziging in zijn amende ment aan. Nadat de vergadering geduren de enige tijd geschorst is ge weest, trekt de heer De Haas (K. V. P.) zijn amendement in. Bij de behandeling der andere artikelen bepleit de heer Stokvis (C. P. N.) de wenselijkheid art. 11 te doen vervallen. Daarin wordt bepaald, dat de minister, de commissaris der pro vincie en de burgemeester be voegd zijn bij een ieder inlichtin gen in te winnen. De minister zegt, dat de rege ring moet kunnen verwijzen naar dit artikel. Art. 11 wordt aangenomen met 67 tegen 6 stemmen. Tegen de C. P. N.; vóór de an dere partijen. De S. G. en K. N. P. zijn bij de stemming niet aan wezig. Naar aanleiding van art. 12 in zake de bevoegdheid tot het ver bod van filmvertoningen, vraagt de heer Hoogcarspel (C.P.N.) of de zeef van de centrale film keuring niet voldoende is. De minister zegt, dat deze zeef in de bijzondere omstandigheden niet voldoende is. In art. 19 wordt o.m. bepaald, dat de minister van Binnenlandse Zaken in overleg met de minister van Justitie nadere regelen geeft met betrekking tot het inbeslag- nemen van poststukken e.d. Een amendement van de heer De Haas (K. V. P.) wil de woor den „in overleg" doen vervangen door „in overeenstemming." De minister neemt het amen dement over. Het artikel wordt goedgekeurd. In art. 21 wordt o.a. bepaald: „Onverminderd het bij andere wetten bepaalde, is de burge meester bevoegd een ieder aan zijn kleding en/of zijn lichaam te onderzoeken door politie- of opsporingsambtenaren te doen onderzoeken." De heer Roolvink (K. V. P.) heeft een amendement ingediend om deze bepaling te doen luiden: „Onverminderd het bij andere wetten bepaalde, is de burge meester bevoegd een ieder aan zijn kleding en degene, die de openbare orde, rust of veiligheid verstoort, of ten aanzien van wie een gegrond vermoeden bestaat dat hij zich daaraan schuldig zal maken, ook aan zijn lichaam door politie- of opsporingsamb tenaren te doen onderzoeken." In de toelichting wordt opge merkt, dat onderzoek aan het voor de menselijke persoonlijk heid vernederend karakter is. De burger mag daaraan alléén worden blootgesteld, indien er gegronde redenen voor bestaan. De minister neemt het amende ment over. Het eerste lid van art. 24 luidt: „Onze minister van Binnenland se Zaken en, indien onverwijld ingrijpen noodzakelijk is, onze commissaris in de provincie zijn bevoegd iedere persoon, ten aan zien van wie ernstig vermoeden bestaat, dat hij de openbare or de, rust en veiligheid in gevaar Vier prijzen behaald. Op de 24 en 25 Maart te Goes gehouden provinciale tentoon stelling en slagersvakwedst'rijd behaalde onze stadgenoot de heer P. de Theije voor de door hem bereide tongworst, jacht- worst, leverkaas en plockworst niet minder dan drie eerste prij zen en één tweede prijs. Bij de vele vakwedstrijden waaraan de heer De Theije tot dusver heeft deelgenomen, wist hij in totaal op 14 eerste prijzen beslag te leggen, terwijl hem ook tal van ere-prijzen werden toege kend. Filmavond over Frankrijk. Voor leden en genodigden van de Alliance Frangaise en de Ned. Reisvereniging hield in Hotel „Rotterdam" de heer J. Cuvelier een lezing over Auvergne, Mas- De Friese dichter Marten Sik- kema (pseudoniem van G. Meer burg), die gearresteerd is wegens het verspreiden van als beledi gend beschouwde pamfletten in de nacht vóór de behandeling van de zaak-Schurer door het Leeuwarder gerechtshof, is op vrije voeten gesteld. De officier van justitie noch de commissaris van politie te Leeuwarden wens ten over deze zaak nadere mede delingen te doen. Het dagelijks bestuur van de raad van de Friese beweging heeft zich met een open brief ge richt tot de officier van justitie te Leeuwarden, Mr. Dr. F. Hol lander, naar aanleiding van de inval, de verhoren en de arresta tie van Marten Sikkema, gedaan naar aanleiding van het versprei den van pamfletten te Leeuwar den in de nacht, voorafgaande aan de behandeling van de zaak- Schurer voor het gerechtshof. Het bestuur verklaart hierin, dat de Friese beweging rechtens, maar niet uit een oogpunt van In Bloemfontein, de zetel van het hof van beroep, en in de diamantstad Klmberley zijn botsingen gehouden tegen de regering-Malan. In Bloemfontein nam een me nigte een resolutie aan, waarin het aftreden van de regering werd geëist. De resolutie zal naar premier Malan worden ge zonden. Er werden klappen uitge deeld toen een 80-tal studenten poogden een vergadering' van sif Central, Causses, Cevennes. De avond werd geopend door de heer J. Marvin, die in het bij zonder de inleider van deze avond hartelijk welkom heette. De heer Cuvelier hield als pro pagandist van de Franse Spoor wegen meer dan 2000 van derge lijke lezingen. Het gesprokene werd verduidelijkt door film en lichtbeelden vertoond door Kino But. De interessante lezing werd door de aanwezigen met grote belangstelling gevolgd. Toneelavond dersbond. Tern. Bestuur- Koning Gustaaf Adolf en ko ningin Louise van Zweden, die Maandag voor hun eerste offi ciële bezoek in Denemarken zijn aangekomen, zijn te Kopenha gen feestelijk verwelkomd door het Deense koningspaar en de hoofdstedelijke bevolking. Koning Frederik van Dene marken zei in zijn welkomst woord, dat de traditionele vriendschap tussen de beide landen versterkt is door de Zweedse hulp aan Denemarken gedurende de oorlog. Ook al hebben Denemarken en Zweden na de oorlog niet alle dezelfde koers kunnen volgen, toch zijn het saamhorigheidsgevoel en de vriendschap sterk gebleven. Onze idealen en doelstellingen zijn dezelfde, aldus de Deense koning. Koning Gustaaf Adolf ant woordde dat Zweden, al heefjt het andere wegen gekozen om zijn onafhankelijkheid te be schermen, principieel dezelfde gedachte bezield is als Dene marken. Ook wij zijn vastbeslo ten onze nationale vrijheid en onafhankelijkheid te verdedi gen, als dat geëist zou worden 'Zo zei (koning Gustaaf het „fakkelcommando" te ver storen. In Klmberley verklaarde een plaatselijk lid van het parle ment op een bijeenkomst in de open lucht, dat de regering ...niets ontziend en onoprecht van plan is de grondwet te on dermijnen". Wat de regering van plan is, „is geen parlemen taire, doch een revolutionaire handeling", aldus het parle mentslid. In Kaapstad hebben premier Malan en andere nationalisti sche leiders Maandagavond ver klaard, dat „de strijd, die dooi de handelingen van de verenig de (oppositie) partij weer is opgelaaid, niets minder is dan een herleving van de imperia listische aanvallen op het na tionalisme". „Het volk v'an Zuid-Afrika zal een toestand van grondwettelij ke slavernij, waarin de verenig de partij het wil storten, niet gedogen", aldus de verklaring. „Geen hof, dat niet verant woordelijk is voor het volk, kan het parlement opzij zetten, na dat het parlement zijn plicht tegenover de kiezers heeft vol bracht. De kiezers kunnen zich bij de volgende algemene ver kiezingen uitspreken". In de verklaring wordt een overzicht gegeven van de pogin gen van wijlen generaal Smuts en andere Zuid-Afrikaanse lei ders om het beginsel, dat „ge rechtshoven niet het recht heb ben het recht van handelen van het parlement te onderzoeken", ingesteld te krijgen. In Pretoria zijn duizenden betogers met traangasbommen en rotte eieren bekogeld. Twee vrouwen en een 10-jarig meisje werden gewond. Draden van luidsprekers werden doorgesne den, autotoeters gebruikt om de sprekers op een anti-Malan vergadering onverstaanbaar te maken. De Franse generaal Edgar de Larminat heeft voorspeld, dat het Franse parlement het plan voor een Europees leger uitein delijk zal bekrachtigen ondanks de vijandigheid, die onlangs bij de parlementsdel Utten tegen het plan aan de dag is gelegd. De generaal gaf het volgende beeld van het toekomstige leger: De soldaten en officieren der deelnemende landen krijigen de zelfde velduniformen. De sala riëring van officieren en de legervoorschriften worden ge standaardiseerd. Straffen wegens inbreuk op de discipline zullen gelijk zijn voor alle landen. Tactische en strategische leerstellingen zullen identiek zijn. De strijdkrachten voor de verdediging van het eigen land blijven op nationale basis georganiseerd onder een nationale opperbevelhebber. Deze laatste zal echter in ge val van oorog onder het Euro pese opperbevel staan. taktiek, het pamflet en alle daar in vervatte bewoordingen, voor zijn rekening neemt en zich vol- slagen solidair verklaart met de schrijver, de drukker en de ver spreiders. Genoemde raad stelt vast, dat het schrijven en verspreiden van dit pamflet, waarin onder meer vermeld staat, dat vrijheid van de Friezen blijkbaar betekent gummiknuppels, brandspuiten, kortom Schalkhaar-methoden en dat de Friezen op de knieën moe ten als zij hun recht willen zoe ken, uit niets naders kan voortko men, dan uit een sterk rechtsge voel bij grote lagen van de bevol king. Over de z.g. „kneppel-Vrij- dag" zijn ambtelijke rapporten uitgebracht, die echter de schuld vraag niet oplossen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft gezegd, dat er nieuwe feiten aan het licht zijn gekomen- Blijkbaar zijn dus de ambtelijke rapporten niet volledig geweest en is nu een nieuw onderzoek ingesteld, waar bij ook het doen en laten van de justitie en politie-autoriteiten zal worden betrokken. Maar zolang de schuldvraag niet is vastge- teld, zo lang kan men verwach ten, dat er pamfletten als het on derhavige zullen worden ver spreid. Het Friese volk wil recht, publiekelijk. Het wil een onpar tijdig onderzoek, publieke reha bilitatie van de Friese beweging en aanwijzing en bestraffing van de schuldigen, aldus de open brief. De raad stelt verder vast, dat er blijkbaar tweeërlei recht is in Nederland, een recht voor de ge wone Nederlanders en een recht voor de Friezen. Tegen deze dis criminatie van de Friezen en van hun recht als volwaardige vrije Nederlandse staatsburgers, willen wij, aldus de raad, zo scherp mo gelijk protesteren. De raad wijst er ten slotte op, dat deze discri minatie van de Friezen en hun recht in alle lagen van het Friese volk met recht en reden de on partijdigheid van de Nederlandse justitie sterk ondermijnt en een verzet oproept, waarvoor de ver antwoordelijkheid geheel op de officier van justitie terugvalt. zal brengen, te doen interneren.'' Van de heer Roolvink (K. V. P.) is er een amendement om dit eerste lid als volgt te lezen: „Indien de omstandigheden, die tot de vaststelling van de bur gerlijke uitzonderingstoestand hebben geleid, een bedreiging voor hut volksleven inhouden, zijn onze minister van Binnen landse Zaken en, indien onver wijld ingrijpen noodzakelijk is, onze commissaris in de provin cie bevoegd iedere persoon ten aanzien van wie gegrond vermoe den bestaat, dat hij de openbare orde, rust en veiligheid in gevaar zal brengen, te doen interneren." De heer Welter (K.N.P.) merkt op, dat men de geïnterneerden zal moeten opsluiten. Men komt dan tot concentratiekampen. Het is struisvogelpolitiek dat niet te erkennen. Spr. acht het gevaar lijk deze machtsmiddelen toe te voegen aan het arsenaal, waar over men al kan beschikken. Hij stemt in met het amende- ment-Roolvink. Spr. zegt zijn stem niet aan dit artikel te ge ven, daar het mogelijk maakt concentratiekampen op te richten in volle vredestijd. De heer Stokvis (C. P. N.) be toogt, dat de voorschriften niet passen in een rechtstaat. Er is analogie met de situatie zoals men die in nazi-Duitsland kende. Te kwart vóór zes wordt de vergadering gesloten. De ramp van de „Koningin Juliana". Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat hij aan de K. L. M. namens de Kamer een brief heeft gezon den om haar deelneming te be tuigen met de ramp van de „Ko ningin Juliana." Vaste commissie voor de B. V. D. Op voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer besloten tot het instellen van een vaste commissie voor de binnenlandse veiligheidsdienst. Als leden zijn aangewezen de heren Schouten (A. R.), Tilanus (C. H.), Oud V. V. D.), Donker (P.v.d.A.) en Romme (K.V.P.) Voor een geheel uitverkocht Concertgebouw trad gisteravond het Ned. Volkstoneel op voor leden van de bij de Tern. B. B. aangesloten organisaties met het toneelspel in 3 bedrijven van Maurits Dekker „De wereld heeft geen wachtkamer" onder leiding van Ferd. Sterneberg. Een toneelstuk met een diepe inhoud dat door alle medespelen den meesterlijk werd vertolkt, waarbij een speciale vermelding toekomt aan Jan Hudling, die de hoofdrol vertolkte. Toen op het e. Sandrini, W. Froment, J. Sijs, einde van het laatste bedrijf deze 1 en P. Gelderland. Aan deze kaïn seeuw, Oostburg ƒ19.261. De begroting bedroeg 18.725. De gunning is aangehouden. Jaarfeest Herv. jeugdver. In het jeugdhuis van de N. H. kerk vond het jaarfeest plaats van de hervormde jeugdvereni gingen. De feestavond, die werd ge opend met een welkomstwoord door de heer J. Ketele, is goed geslaagd. Ds L. Groenveld ging voor in gebed en onder zijn lei ding werden enkele liederen ge zongen. Enige samenspraken vie len zeer in de smaak. De heer I. de Kramer, lid van de hervormde jeugdraad, hield tot slot een toespraak, waarna de avond met zang en gebed werd gesloten. ClubkampioenscJiap. In het clubkampioenschap, dat de biljartclub O.K.B. in het club lokaal bij O. Stockman organi seert, begint tekening te komen. Van de 20 mededingers hebben een 5-tal spelers de finale be reikt, t.w. de heren M. Stockman, DE CANDIDAAT DER „ARMELUIS-PARTIJ. Met een schreeuwend var ken onder de arm is de 40- jarige Henry Krajevsky, een boer uit New Jersey, die als „candidaat van de partij der armen" naar het presidentschap der Verenig de Staten wil dingen, te New York aangekomen. De boer bezit 4000 varkens en is eigenaar van een goed beklante bar. Zijn programma is: „Geen zwijntjes voor de rijken in Washington en meer bier feesten voor de armen." speler alleen ten tonele was werd hem een ware ovatie gebracht. De heer B. Burger, die de avond had geopend, zeide dat, ge zien de belangstelling op deze avond, getracht zal worden op dezelfde voet voort te gaan. In de pauze werd een geslaag de verloting gehouden waarvoor de opbrengst was bestemd voor de a.s. eerste-lustrum kinderreis van de Terneuzense Bestuurders- bond. Lijk opgehaald. Gistervoormiddag werd door de rivierpolitie in het tweede dok het lijk opgedregd van de stoker van het Noors stoomschip ,Ringhorn", de 30-jarige Pool Ciepielowski. Door de gemeentepolitie is liet stoffelijk overschot naar het lij kenhuisje op de algemene be graafplaats vervoerd. Heden zal de zeeman ter aarde worden be steld. Eervol ontslag. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is met ingang van 1 April a.s. aan de gemeente-arbeider C. Roedts eervol ontslag verleend. Aanbesteding. In café Lamminsvliet te Sluis werd door het architectenbureau Risseeuw en Van Cruijningen aanbesteed het bouwen van een woonhuis bij het Sluisse Veer in opdracht van de heer A. Beun. Hiervoor werd als volgt inge schreven: Fa Cortvriendt en Zn, Sluis ƒ23.905; J. van Hee, Sluis ƒ22.475; Simpelaar, Oostburg pioenswedstrijd is beker verbonden. een wissel BekerbolMug. In de bolbaan van de heer P. Martens had de jaarlijkse club- bolling plaats tussen de clubs van Uzendijke en Eede. IJzendijke behaalde 99 punten tegen Eede 65 punten. Hierdoor kwam zij in het bezit van de beker. De daarna gespeelde prijs kamp met de krulbol gaf de vol gende uitslag: le. prijs Al. Mar tens—C. de Looze; 2e. pr. Cor NeijssenCh. Impens; 3e. pr. C. VersprilleH. Verhoosel; 4e pr. H. van Canneijt—-P. Boerjan De commissie van onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de ongeregeldheden te Singapore in December 1950, die een gevolg waren van 't proces Bertha Her tog, heeft een rapport ingediend, dat de regering van Malakka aanleiding heeft gegeven aan de plaatsvervangende commissaris van politie R. C. B. Wiltshire te verzoeken zijn ontslag uit de po litiedienst aan te vragen. Hoewel de heer Wiltshire van bepaalde beschuldigingen werd vrijgespro ken, was de commissie van oor deel, dat hij nalatig is geweest in het nemen van maatregelen, waardoor een volledig beeld had kunnen worden verkregen van de ernst der ongeregeldheden. Vijf andere commissarissen en inspecteurs van politie te Singa- ƒ21.000; H. Zwier, Retranche-pore werden vrijgesproken van ment ƒ20.729; J. A. Hermans- de tegen hen ingebrachte be Boidin, Oostburg ƒ20.577; A. Ris- schuldigingen. Zeer geachte heer redacteur, Het bestuur van de afdeling Terneuzen van het Nederlandse Roode Kruis stelt er prijs op middels Uw blad allen dank tè zeggen, die ertoe hebben medege. werkt de bloedplasma-avond van Donderdag 20 dezer tot een zo volledig succes te maken. Er is van 185 donors bloed af getapt, van ieder liter, totaal dus 92% liter en toen moest het werk gestopt worden, omdat die zelfde avond de nieuwe voorraad nog te Amsterdam moest worden afgeleverd. Het gevolg was dat voor olka plak van Uw huid dia varwond. gabrand, ruw, rood Is ol ontstoken. Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. 4) Nadruk verboden. Hoofdstuk 2- De Huurlingen. Al vroeg in de morgen van de volgende dag was Willem Fran- kes, geholpen door zijn zoon in de v/eer om het jachtwild op de wa gen te laden en verdere toebe reidingen te maken voor de reis. Hij hoopte in „de stad" een gou den prijs voor het wild te maken. Met „de stad" werd Groningen bedoeld. Assen bestond in die da gen uit nog niets anders dan een nonnenklooster en enige onaan zienlijke huisjes. De stroper bespande de wagen alleen met de bruine ruin. Het jonge zwarte paard liet hij op de boerderij. De vracht was niet zwaar, zodat de ruin geen moeite zou hebben met het trekken van de kar. Rijden in een draf was op vele plaatsen van de hobbe lige en uitgestoven zandwegen ook niet mogelijk. De afstand naar de stad was een kleine veer tig kilometer en Frankes was dan granen of huisgerei te laden. ook van plan in Groningen te overnachten. De wilddief had zich dik in de kleren gestoken. Zoals hij daar zat op de wagenkist met zijn weelderige rossige baard was hij een imposante verschijning. Zoon en dochter wuifden hun va der toe zolang hij nog in zicht was. Beiden hingen hem erg aan, want hoewel hij naar buiten vaak de indruk gaf ruw en hard te zijn, was hij in werkelijkheid een gevoelig en rechtvaardig mens. De dag ging op de boerderij kalm en rustig voorbij. En niets wees er op, dat spoedig het nood lot op de hoeve zijn intrede zou doen. Het was ongeveer 10 uur in de morgen van de volgende dag. toen de dorpsbewoners werden opgeschrikt door het verschijnen van een sterke bende Gelderse landsknechten. Deze waren uit Drente komen binnenvallen om het dorp te brandschatten. Ze voerden een aantal karren mee Vier van deze soldeniers onder leiding van een hopman kwamen het erf van Willem Frankes op. In hun vuile versleten kleren waren het echte typen van de huurlingenkaste. Eén van de groep had al een bizonder ongun stig uiterlijk. Het was een kerel van tussen de dertig en veertig jaren. Zijn gezicht was grof met barse trekken. Hij droeg een wanordelijke zwarte baard, ter wijl hij door een sabelhouw de helft van zijn neus was lcwijtge- De hopman was een nog jonge kerel. Zijn kleding, hoewel ook niet rijk, was netter en beter verzorgd dan die van zijn metge zellen. Zijn niet onknap gezicht had ook geen afstotende uitdruk king, integendeel, het boezemde een zeker vertrouwen in. De mannen begaven zich naar Franke, die achter in de stal be zig was. „Waar is de eigenaar van de hoeve?" vroeg de hoofdman. „Die is niet aanwezig. Hij is vandaag naar de stad. Ik ben zijn zoon," antwoordde de jonge boer. „Hoeveel koeien hebt ge?" „Negen melkbeesten." „Zo, dan zult ge twee moeten afstaan." „Tegen betaling?" waagde Franke te vragen. De hopman glimlachte. „Met geld kunnen we overal terecht, we hadden dan niet zo ver behoeven te reizen. Neen man, ik heb alleen opdracht om vee te vorderen. Geld heeft onze baas me niet meegegeven- Maar vooruit, gooit de deuren open, dan kunnen we een paar dieren uitzoeken." De jonge boer begreep, dat er niets anders opzat dan te gehoor zamen. Hij voldeed aan het ge geven bevel, zij het dan ook met wrok in het hart. De Gelderse huurlingen traden de stal binnen. En hier ontdekte de jonge hopman het zwarte paard, dat hij met welgevallen beschouwde. „Een mooi paard hebt ge daar staan, boer," zei hij. Franke knikte slechts. Hij was doodsbang, dat die kerels hem dat dier ook zouden afnemen. Twee van de best bevleesde koeien werden uitgezocht en naar buiten geleid. Onder dit bedrijf was het on gure indivu met de zwarte baard in het woongedeelte van de hoeve verdwenen. Terwijl men nu bui ten bezig was met de koeien, klonk er eensklaps een gillende vrouwenstem. De jonge boer her kende hierin de angstkreten van zijn zuster. Gevolgd door de jon ge hopman snelde hij onmiddel lijk op het hulpgeroep af. (Wordt vervolgd.) een kleine 100 donors moest wor den medegedeeld, dat zij niet meer aan de beurt konden ko men. Dat was zichtbaar een te leurstelling, maar de bloedtrans fusie was niet op een zo grote toeloop berekend. Zeer waar schijnlijk wordt er in het najaar weer een dergelijke avond ge organiseerd, waarbij dan maat regelen zullen worden genomen, dat allen die zich komen melden geholpen zullen worden. Dat er nog zo'n grote voorraad kon worden verzameld, is te danken mede aan de bereidwillig heid van de rector van 't lyceum die de gymnastiekzaal beschik baar stelde, zodat er 14 donors in één keer konden worden af getapt; verder aan de leden van de colonne en vooral aan de help sters die onder leiding van mevr. Verlinde-Maandag onafgebroken in touw zijn geweest. De firma Scheele heeft geheel belangeloos de schragen afgestaan. Zo heeft ieder meegeholpen deze mooie daad van echt gemeenschapsge voel volledig te doen slagen. Het deed goed dit eens mee te maken in deze tijd, nu men wel eens ge neigd is aan het gemeenschaps gevoel van de mensen te gaan twijfelen. Dr. Van Breda Vries man, die de gehele avond een oog in het zeil hield dat ieder de hem toekomende zorg kreeg, was en thousiast en vertrouwt dat deze avond ook een propaganda is ge weest voor onze afdeling, zodat er zich nog meer helpsters en vooral leden voor de colonne op geven, die een cursus in E.H.B.O. willen volgen. Nogmaals aan allen hulde en dank. Namens het bestuur van de af deling Terneuzen van het Neder landse Roode Kruis. De voorzitter, P. TELLEGEN. LEEUWARDER GROSSIER AANGEHOUDEN. De politie te Franeker heeft aangehouden en ter beschikking van de officier van justitie te Leeuwarden gesteld de in exportartikelen Th. van H. te Leeuwarden, wegens vermoede lijke oplichting ten nadele van zijn compagnon. Het schijnt hlei 'n bedrag van meer dan een ton te betreffen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2