Het Westerse antwoord op Russische nota Indonesië Frankrijk wil het aftreden der Tunesische regering W anordelijkhcden Zuid Mexicaanse stad EGYPTE Demonstraties in Italië Eerst ürije verkiezingen Nederlandse regering acht Belgische boteraankoop in Denemarken in strijd met Benelux-overeenkomsten in Het ongeluk met de Koningin Juliana". Einde van de droogte in Australië. t WOENSDAG 26 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1995. WEERSVERWACHTING ZON- en MAAN STANDEN. HOOGWATER. 35 arbeiders omgekomen nabij Napels Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De Britse, Franse en Ameri kaanse ambassadeurs hebben Dinsdag op het Russische mini sterie van Buitenlandse Zaken nota's overhandigd, die een ant woord vormen op de Russische nota over het Duitse vraagstuk van 10 Maart j.l., waarin het sluiten van een vredesverdrag met Duitseland werd voorge steld. By de Russische nota was een ontwerp voor een vredesver drag gevoegd. De Westerse grote drie hebben het Kremlin geantwoord niet te kunnen instemmen met het tol stand komen van een verenigd Duitsland, indien dit een eigen leger, vloot en luchtmacht zou mogen hebben. In de gelijklui dende antwoordnota's wordt ge zegd, dat aanvaarding van het daartoe strekkende Russische voorstel „het tot stand komen van een nieuw tijdperk in Euro pa, waarbij de internationale be trekking tussen de landen op sa menwerking worden gebaseerd, in gevaar zou brengen". Hieraan wordt toegevoegd dat Duitsland op grond van dit nieuwe beginsel deel zal nemen aan de Europese verdedigingsgemeenschap. „De regeringen der Westerse mogendheden", aldus de nota's, „hebben inmmer krachtdadig ge- streefd naar het sluiten van een rechtvaardig en duurzaam vre desverdrag, dat een einde zou maken aan de verdeling van Duitsland. Dit kan alleen wor den bereikt, indien er een rege ring kan worden gevestigd, na dat er in geheel Duitsland onbe lemmerde en geheime verkiezin gen zijn gehouden. 'ïn de Russische voorstellen is niet aangegeven, hoe de interna tionale positie zou zijn van een regering voor geheel Duitsland vóór het tot stand komen van een vredesverdrag. De Westerse mogendheden zijn van mening, dat een dergelijke Duitse rege ring vrij moet zijn om zowel vóór als na het sluiten van een vredesverdrag bondgenootschap pen aan te gaan, die in overeen stemming zijn met de beginselen en doeleinden, neergelegd in het handvest der Verenigde Naties. Dc Russische regering heeft zich bereid verklaard ook andere voorstellen dan de hare te be spreken. De Westerse mogend heden zijn van mening, dat het niet mogelijk zal zijn gedetail leerde besprekingen over een vredesverdrag met Duitsland aan te vangen, vóórdat er onbelem merde en geheime verkiezingen ajn gehouden en er een vrije Duitse regering is gevormd, die aan dergelijke besprekingen kan deelnemen", aldus de gelijklui dende Britse, Franse en Ameri kaanse antwoordnota's. In dit verband wordt herinnerd aan het feit, dat de Verenigde Naties een commissie hebben in gesteld om te onderzoeken, of in geheel Duitsland dergelijke ver kiezingen kunnen worden gehou den. Nu deze commissie van de regeringen van West-Duitsland en West-Berlijn de voor haar on derzoek in deze gebieden noodza kelijke faciliteiten heeft gekre gen, verklaren de drie Westelijke mogendheden gaarne te zien, dat dergelijke faciliteiten ook door medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Kouder. Oost-Duitsland en Oost-Berlijn worden gegeven. Vervolgens wordt in de nota's gesproken over de Russische ver klaring dat het Duitse grondge bied wordt bepaald door de gren zen, die bij de conferentie van Potsdam zijn vastgelegd. De Westelijke mogendheden zijn van mening, dat te Potsdam in feite niet de definitieve grenzen zijn vastgelegd, doch dat toendertijd is uitgemaakt, dat de eindbeslis sing in deze kwestie bij het op stellen van een vredesverdrag zou worden genomen. De Westelijke mogendheden verklaren tenslotte overtuigd te zijn van de noodzaak van een streven naar Europese eenheid. In dit verband steunen zij volle dig de plannen om Duitsland op te nemen in een „zuiver defensie ve Europese gemeenschap, die de vrede zal bewaren, agressie voorkomen en het herleven van militarisme zal verhinderen". Het Russische voorstel voor de vorming van een Duits nationaal leger wordt strijdig met dit doel geacht. De diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en de V. S. hebben Dinsdag de antwoorden van hun regeringen op de Sowjetnota over Duitsland aan de Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Wysjin- sky, overhandigd. REACTIES OP HET WESTE LIJKE ANTWOORD. Volgens een Westduitse func tionaris heeft de inhoud van de drie-mogendhedennota aan de Sowjet-Unie de instemming van bondskanselier Adenauer. De bondskanselier heeft vorige week de nota, toen deze werd opge steld, te Parijs met de drie Wes telijke ministers van Buitenland se Zaken besproken. Prof. Carlo Sehmid, een vipor- aanstaand lid van de Westduitse socialistische oppositie, verklaar de zich voorstander van onder handelingen met Rusland, omdat men dan zou kunnen zien, „hoe het vraagstuk van de Duitse be wapening kan worden opgelost". Met belangstelling heeft men te Bonn opgemerkt, dat de Wes telijke mogendheden niet zijn in gegaan op de Russische voorstel len inzake het verbieden van „or ganisaties, die vijandig staan te genover de democratie", en het verzekeren van dezelfde politie ke rechten voor oud-militairen, met inbegrip van nazi's en gene raals, als de andere burgers ge nieten. Volgens een mededeling van het hospitaal te Frankfort ver toont de toestand van de Neder landse stewardess Truus Gau- tier voor het eerst merkbare tekenen van verbetering. In de loop van Maandagnacht is zij na 43 uur buiten bewustzijn te zijn geweest zo nu en dan bij gekomen. De andere vrouwelijke over levende, Ruth Horn, blijft voor uitgaan. Dr. Schauniburg is nog buiten kennis. Toestand der geredden. Uit een gisteren bij de K.L.M. uit Frankfort binnengekomen bericht blijkt, dat de toestand van mej. Truus Gautier langzaam vooruitgaat en dat die van dr. Schaumburg achteruit gaat. De toestand van mevr. Horn is onveranderd. Het is mogelijk dat zij binnenkort het ziekenhuis kan verlaten om naar een ander ziekenhuis te worden overge bracht, of naar huis. De toestand van dr Schaum- berg, de derde overlevende van de ramp, wordt ernstiger. Behal ve zijn vele verwondingen lijdt hij nu ook aan longontsteking. Hij verkeert in een diepe coma. Dinsdagavond hadden de dok ters weinig hoop, dat dr Schaum- berg in leven zal blijven. Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Droesen (KVP) over door de Belgische regering 1 oegelaten invoer van een aan zienlijke hoeveelheid boter uit een ander land dan Nederland heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede namens de ministers van Buitenlandse Zaken en van Eco nomische Zaken het volgende ge antwoord: Het is juist, dat de Belgische regering een hoeveelheid van 500 ton boter in Denemarken heeft aahgekocht voor invoer in Bel gië. Het voornemen tot de boven bedoelde aankoop werd kort voordat de desbetreffende beslis sing door de Belgische regering werd genomen door middel van een telefoongesprek namens de Belgische minister van Land bouw kenbaar gemaakt aan de plaatsvervangende directeur-ge neraal van de Voedselvoorzie ning. Daafbij werd evenwel niet de vraag gesteld of Nederland de bedoelde hoeveelheid geheel of gedeeltelijk zou kunnen leve ren. Gevraagd is slechts of de Nederlandse minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zou kunnen instemmen met de invoer door de Belgische rege ring van 500 ton boter uit Dene marken. Van Nederlandse zijde is uit drukkelijk te kennen gegeven, dat met dit voornemen niet kon worden ingestemd en dat de des TERREUR IN DE RESIDEN TIE BUITENZORG. Zestig huizen in de kampongs Babakan Ilaur, Babakan Tjikeas en Leuwinutug, op korte afstand van de stad Buitenzorg, werden Maandagavond gerampokt door een bende van ongeveer 50 man, zwaar bewapend met brenguns, stenguns en karabijnen. Voor een totale waarde van rp. 22.334, werd door de bandieten geroofd- BIJZONDERHEDEN OVER DE KABINETSFORMATEUR. De nieuwe kabinetsformateur, Mr. Wilapo, werd in 1909 te Pur- woredjo geboren. Hij studeerde aan de technische hogeschool te Bandung en vervolgens aan de rechtshogeschool te Djakarta, waar hij in 1942 zijn titel behaal de. Mr. Wilopo is als leraar ver bonden geweest aan de Taman S. Iswa-scholen te Sukabumi. Hij behoorde tot de oprichters van „Gerakan Rakjat Indonesia" en is lid van de „Partai Nasional In donesia". In Augustus 1945 werd hij lid van het K.N.I.P. In het kabinet- Sjarifudin was hij vice-minister voor Arbeid. Na het aftreden van dit kabinet bekleedde hij de functie van secretaris-generaal van dit departement. Tijdens de Ronde Tafelconferentie trad hij op als adviseur van de republi keinse delegatie. Na afloop van de conferentie verlengde hij zijn verblijf 'in Europa voor een stu diereis in Europa. Hij was minis ter van Economische Zaken in het kabinet-SukimanSuwirjo sinds 19 Januari 1951. VREEMDE ZEEBODEMS GESIGNALERD. Volgens onbevestigde berichten werden vorige week Vrijdag aan de Zuidkust van West-Java vreemde zeebodems, twee onder zeeërs en een ander schip gesig naleerd. De kustbevolking in de omgeving van de Wijnkoopsbaai en bij Udjung Genteng aan de uiterste Zuid-Westpunt van Preanger rapporteerden het be- gei KJA. OIIVUMMWVUV", -I vrij krachtige wind uit Noorde lijke richtingen en kouder. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen, ha- j. .tangci lap^untxiucii we gel of sneeuwbuien. Matige tot I zoek van deze schepen aan de v.,.)>,o 1 dorpshoofden, die het bestuur daarvan op de hoogte stelden. Toen Aneta bij het ministerie van binnenlandse zaken te Dja karta nadere inlichtingen vroeg, werd medegedeeld, dat de be richten thans op hun juistheid worden onderzocht. De twee onderzeeboten zouden volgens de kustbevolking Vrij dagmiddag om 16.00 uur bij de monding van de rivier Tjihurang zijn opgedoken. Zij voeren geen vlag of een ander kenteken van hun nationaliteit. Om 17.00 uur diezelfde middag werd een groengeverfd schip ge signaleerd, dat uit Westelijke richting de Wijnkoopsbaai bin- ZON MAAN op onder op onder Maart: 26 6.29 19.04 6.23 20.24 27 6.27 19.05 6.36 21-48 23 6.24 19.07 6.53 23-12 29 6.22 19.08 7.14 3Q 6.20 19.10 7.43 0.32 31 6.18 19.12 8.22 1.42 DONDERDAG 27 MAART. v.m. n.m. Breskens 2.34 3.01 Terneuzen 3.09 3.36 Hansweert 3.49 4.16 Walsoorden 3.59 4.26 daar de bevolking er niet op af durfde gaan, is niet bekend of men uiteindelijk aan wal ge gaan is. Zaterdag is de regent van Sukabumi in Pelabuhan Ratu aangekomen om deze kwestie te onderzoeken; eenheden van leger en politie hebben een onderzoek in het kustgebied ingesteld. De mededelingen van de kustbewo ners kwamen van plaatsen, die uiteen liggen, en werden onaf hankelijk van elkaar gedaan. MEVROUW ROOSEVELT IN INDONESIË Mevrouw Roosevel t is Dins dagmiddag op het vliegveld Ke- rriajoran bij Djakarta uit India aangekomen. Zij zal gedurende twee dagen in Indonesië verblij ven, waarbij zij een vrouwencon gres in Djakarta zal toespreken en ere gaste zal zijn aan een di ner ten paleize van president Sukarno. Op het vliegveld wa ren de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subardjo, de ambassadeur der Verenigde Sta ten, Merle Cochran, en vele be langstellenden aanwezig. ZAAK TEGEN DIRECTEUR VAN DE S. V. P. M. Het landgerecht van Palem- bang heeft een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de heer Meinveld, direc teur van de Standard Vacuum Petroleum Mij te Pendopo, die ervan wordt beschuldigd de re gering van de R. I. te hebben beledigd. Zijn rechtsvervolging is gebaseerd op artikel 154 van het wetboek van strafrecht. Hij had volgens verklaringen van getuigen de regering beledigd door demonstratief op drie alu minium munststukken te trap pen. De officier van justitie eiste 6 maanden gevangenisstraf. De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan. GEEN SUBSIDIE VOOR DELEGATIE NAAR MOSKOU. Het demissionaire kabinet heeft uitspraak gedaan over het vef- zoek tot het verlengen van sub sidie ten behoeve van delegaties naar Moskou. Dit verzoek werd verworpen. Als reden werd op gegeven, dat de conferentie in Moskou niet van regeringswege is uitgegaan. In de door droogte geteisterde gebieden van de Australische staat New South Wales zijn in het afgelopen weekeinde regens gevallen, die de hoop der land bouwers voor het komende sei zoen hebben doen herleven. In het verre westen, waar het se dert 6 maanden niet heeft ge regend, werd een regenval van 5 cm geregistreerd. De tarwe boeren deelden mede, dat de regens niet op een beter tijdstip hadden kunnen komen, daar zij thans in staat zijn met de uit zaai voor het seizoen 1952-1953 De Franse resident-generaal van Tunesië, De Hauteclocqne, heeft in een onderhoud met de bey van Tunis op hei aftreden van het kabinet-Tsjenik aange drongen. Alle leden van de regering- Tsjenik waren bij het onderhoud aanwezig. Het kabinet telt leden van de nationalistische neo-des- toer partij. De resident-generaal verklaar de, dat Frankrijk niet langer be reid is te onderhandelen met de Tunesische regering die, zo zeide hij, in de afgelopen zes maanden slechts tweemaal bijeen is ge weest. „Het is moeilijk te onderhan delen met een regering, die in feite, zo niet met opzet onrust in Tunesië heeft verwekt, welke na delig was voor het land", aldus De Hauteclocque. In de Zuid-Mexicaanse stad Oaxaca hebben wanordelijkheden plaats gevonden. Een menigte heeft de ambtswoning van gou verneur Mayoral Heredia be stormd. De aanvallers werden uit de gouverneurswoning bescho ten. Twee hunner zfjn gedood en tien gewond. Zondag poogden ordeverstoor ders gevangenen uit de stadsge vangenis te bevrijden. Hierbij viel opnieuw 'n dode, terwijl ver- scheidene personen werden ge wond. Gouverneur Heredia ver klaarde later, dat de derde man in een messengevecht, dat om particuliere redenen werd gele verd, om het leven is gekomen. Een bataljon van het Mexi caanse leger heeft ingegrepen en een einde gemaakt aan de wan ordelijkheden. De moeilijkheden begonnen, r.adat gouverneur Heredia bij be sluit nieuwe belastingen had in gevoerd voor de industrie en voor grote en kleine zaken. Er brak een staking uit, die de steun had van de twee te Oaxaca ge vestigde kamers van koophandel. Alle winkels werden gesloten. Een aantal bioscopen deed niet aan de staking mee. Daarop werden hun cassa's door studen ten bestormd en vernield. Een organisatie van gewapen de boeren heeft met de militairen samengewerkt bij het herstellen van de orde. A.F.P. meldt nog, dat het be stuur van de Zuid-Mexicaanse staat, waarin Oaxaca is gelegen, heeft besloten de nieuwe belas tingen in verband met het daar tegen gerezen verzet op te hef fen. De inwoners van de stad zijn hiermede echter niet meer tevre den, daar zij de gouverneur aan sprakelijk stellen voor de bij de onlusten gevallen doden. Zij eisen dat hij zal aftreden en zij weigeren het werk te hervatten, zolang hij nog in functie is. Autoriteiten der Mexicaanse federale regering zijn van me ning, dat beroepsopruiers ge bruik hebben gemaakt van het afkondigen der nieuwe belasting wetten om de onlusten op touw te zetten. Verscheidene Mexi caanse dagbladen leggen verband tussen de wanordelijkheden te Oaxaca en de presidentsverkie zingen, die in Juli a.s. in Mexico worden gehouden. Salah den Yoessief, Tunesisch minister van Justitie, die thans te Parijs verblijft, heeft in een telegram o.a. bij president Auriol geprotesteerd tegen de Franse stap. De bey van Tunis deelde de Franse resident-generaal mee, dat hij tijd nodig had om de Fran, se verklaring te bestuderen, en dat hij zijn ministers had ontbo den in de hoop voorstellen voor hervormingen te zullen ontvan gen. Na een bespreking van twee uur met zijn kabinet heeft de bey Dinsdagavond een nota naar de residentie van De Hautecloc que gezonden. De inhoud van de nota is niet bekend gemaakt, doch volgens gewoonlijk be trouwbare kringen heeft de bey geen duidelijk omlijnd antwoord gegeven op de Franse eis. Als de bey de huidige regering ontslaat zal zijn benoeming van een nieuw kabinet onderworpen zijn aan goedkeuring door de Franse resident-generaal. In Zuid-Tunesië is bij Gabes een auto beschoten. Voorts heb ben onbekenden te Gafsa scho ten gelost op het huis van een vooraanstaande Tunesiër. Bij geen dezer aanslagen vielen ge wonden te betreuren. In Tunis heeft de politie een aantal personen, verdacht van aanslagen en sabotage, gearres teerd. Voorts heeft in Tunis een gerechtshof 17 personen veroor deeld tot gevangenisstraffen va riërend van 3 maanden tot 2 jaar wegens verboden wapenbezit. betreffende hoeveelheid uit Ne derland zou kunnen worden be trokken. Naar de mening van de Neder landse regering heeft de Belgi sche regering door het verrich ten van deze koop in Denemar ken, zonder voorafgaand overleg te plegen met Nederland, gehan deld in strijd met de geest en de letter van de Benelux-overeen komsten op dit punt. In het protocol, vastgelegd door de regeringen van België, Luxemburg en Nederland op 21 October 1950, is overeengekomen dat voor landbouwproducten die onderworpen zijn aan het regime van minimumprijzen, de drie lan den elkaar preferentie verlenen voor de invoer van deze produc ten. Vastgesteld kan worden: a. Dat boter onderworpen was aan het regime van minimum prijzen; b. Dat niet was vastgesteld, dat Nederland de gevraagde hoeveel heid niet zou kunnen leveren; c. Dat van Nederlandse zijde was medegedeeld, dat op korte termijn voor extra-aanvoer van boter op de Belgische markt kon worden zorg gedragen. De Nederlandse regering heeft terstond na het bekend worden van deze aankoop door Hr Ms ambassadeur te Brussel een no ta doen overhandigen, waarin bij haar teleurstelling heeft uitge sproken over het feit, dat de Bel gische regering nagelaten heeft overleg met haar Nederlandse Benelux-partner te plegen, en waarin zij op grond van het bo ven gestelde protest heeft aan getekend tegen hetgeen naar haar mening een inbreuk is op de gemaakte afspraken. Ant woord op deze nota. die op 13 Februari door Hr Ms ambassa deur werd overhandigd, is nog niet ontvangen. GEVECHTEN IN TAILAND EN MALAKKA. Volgens een bericht, dat door het Thailandse ministerie van Binnenlandse Zaken is ontvan gen, zijn een Chinese communist gedood en drie gevangen geno men. Dit geschiedde na een ge vecht van een uur, waaraan af delingen van de politie van Thai* land en Malakka hadden deelge nomen. De politie belegerde een kamp van verzetslieden, 25 km ten Z. van Beton, en eiste hun overgave. Na een vuurgevecht van een uur trokken de verzets lieden zich terug met achterla ting van een dode. De drie ge vangenen zullen naax Bangkok overgebracht worden. Vertegenwoordigers van grote Egyptische partijen zijn bijeen geroepen om de tcestand te be spreken, die ontstaan is uit de ontbinding van het huis van af gevaardigden en om de campag ne voor de verkiezingen op 13 Mei voor te bereiden. De berichten, volgens welke premier Hitali Pasja zich aan het hoofd zal stellen van een nieuwe partij van afgescheide nen van de Wafd en partijlozen zijn nog steeds niet bevestigd. De meeste Egyptische partijen hebben besloten aan de verkie zingen mee te doen. Vijf en dertig arbeiders zijn omgekomen en 42 gewond als gevolg van een ontploffing in 'n tunnei, die voor een hydro-elec- nenvoer naar de monding van de trisch project tussen Migliano en Tjimandiri. Het type van het Venafro in de buurt van Napels schip kon niet geïdentificeerd wordt aangelegd. xrrvifTQno Korifhto,, /Uo jCj- werkten ongeveer 100 man in de tunnel toen het ongeluk ge schiedde. Men vermoedt, dat er nog mensen onder het puin lig gen. De eerste berichten schre ven het ongeluk toe aan een ont ploffing van methaangas. worden. Volgens berichten, die correspondenten van Aneta ont vingen, werden vier sloepen ge streken, terwijl het schip onge veer drie kilometer buiten de kust bleef. De sloepen zouden naar de wal gevaren zijn, doch In Rome heeft een menigte van ongeveer 5.000 studenten voorde Amerikaanse ambassade gede monstreerd. Men zong „Triëst voor Italië" en poogde een poli- tiecordon te doorbreken. De stu denten weigerden uit elkaar te gaan en gingen op de grond zit ten. Zy verwijderden zich pas, toen een delegatie van vijf stu denten werd doorgelaten, die een protestschrift aan de Amerikaan, se ambassadeur wilde overhandi- gen. Een functionaris van de ambassade zeide echter, dat de ambassadeur niet aanwezig was en daarom het protest niet in ontvangst kon nemen. Inmiddels was de menigte aan gegroeid tot het viervoudige. Zij bewoog zich over de hoofdweg via Del Corso. De demonstranten poogden door te dringen tot de woning van de premier. Hierbij bekogel den zij de politie met stenen en vruchten, die zij van de mark- stalletjes grepen. Ongeveer 18 politiemannen en 48 studenten raakten gewond. Ook voor het ministerie van Buitenlandse Zaken werd gede monstreerd. In Napels werden 70 studenten in hechtenis genomen. Een menigte van 10.000 demon stranten poogde zich een weg te banen naar het Amerikaanse consulaat-generaal. Te Rome werden 130 studenten gearresteerd. De politie maakte gebruik van traangas om de de monstranten te verspreiden. In Triëst zelf is het rustig ge bleven. Dinsdag is op het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken opnieuw een bespreking gevoerd tussen minister Eden en de Ita liaanse ambassadeur in Londen, Brosio. Volgens mededeling van het ministerie is enige vordering gemaakt. Er zullen verdere be sprekingen worden gevoerd, doch voor een volgende bijeen komst is nog geen datum vastge steld. Diplomatieke kringen in Lon den menen, dat Brosio voorstel len indiende om de toestand in Triëst te verbeteren. Deze voor stellen zouden nu in Londen en Washington worden onderzocht. In een gesprek met journalisten heeft de politieke secretaris van de christen-democratische partij in Rome verklaard, dat de Ita liaanse regering van plan is een internationale conferentie bijeen te roepen om het vraagstuk- Triëst op te lossen. GLOSTER-METEOR STRAALJAGER VERONGELUKT. Omstreeks half twaalf Dinsdag morgen is een Gloster-Meteor- straal jager van de vliegbasis Twente op het schietterrein „De Vliehors" aan de westzijde van het het eiland Vlieland veronge lukt. Bij een schietoefening op de grondschijf raakte de vlieger met grote snelheid de grond, waarna het vliegtuig weer op sprong en vernield in zee terecht kwam. De vlieger, de 23-jarige reserve- sergeant-vlieger L. Engelsman uit Borger, vond daarbij de dood. Hij was ongehuwd. Zijn lichaam is geborgen. Ibrahim Farag Pasja, een lid van de voormalige Wafdistische regering, heeft verklaard dat zijn partij „ongeacht de ont wikkelingen" aan de verkiezin gen zal deelnemen. Hij eiste op heffing van de staat van beleg, die na de ongeregeldheden in Januari werd afgekondigd, „ten minste voor de duur van do verkiezingscampagne". De regering bestudeert amen dementen op de kieswet en maatregelen ter verzachting of opheffing van de staat van be leg gedurende de verkiezingen. Volgens een nader bericht heeft de Egyptische regering bij koninklijk besluit „tot nader or der" de staat van beleg, die op 26 Januari I „zwarte Zaterdag") werd afgekondigd, verlengd. Het parlement had indertijd een voorstel goedgekeurd om de staat van beleg twee maanden tot vandaag te handhaven. De minister van voorlichting' heeft verklaard, dat de staat van toeleg gedurende de verkie zingen zal worden verzacht. Hij voegde er aan toe, dat de ver kiezingen de Brits-Egyptische besprekingen, „de eerste taak van premier Hilali", niet zou den onderbreken. Dr. Hassan Al Hodeiby, het hoofd van de invloedrijke reli gieuze Mohammedaanse broe derschap van Egypte, heeft er bij Hilali Pasja cp aangedron gen een tijdslimiet te stellen voer de Brits-Egyptische onder handelingen, „daar anders de nationale strijd moet worden voortgezet." Dr. Hassan eist voorts, opheffing van de staat van toeleg, vrijlating van alle politieke gedetineerden „onver schillig op welke teschuldi- va gen zij worden vastgehouden" en uitbreiding van de binnen landse zuivering tot alle rede ringen en toesturen in het ver- I leden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1