Uit de Provincie Het kolentekort kan in 1956 overwonnen zijn De Amerikaanse lucht- bases in Noord-Afrika Terry en Berry en „oe witte WAT BRENGT DE RADIO' De Raad van Europa. Duitse gasleveranties aan België. INDONESIë. Triëst. EGYPTE TERNEUZEN. AARDENBURG BRESKENS. EEDE. HULST GOES. V.P.R.0. boekte 80.000ste lid Wel „Oranje koven" maar geen interesse Gaseruptie in Neder Oostenrijk Brits schip in aanraking met mijn Wedstrijd voor werkzoekenden De Sowjet-zöne van Oostenrijk Hernieuwd onderzoek zaak Marie Besnard in De Amerikaans-Franse besprekingen GROEDE. Metaangasbron in Italië ontplof! Aanvaring op de Schelde- Maandagmorgen om ongeveer 11.60 uur is het Noorse m.s. „Tento", metende 4750 bruto reg. ton, toebehorende aan de rederij Aaby te Oslo in de z.g. put van Terneuzen ten gevolge van mist in aanvaring gekomen met de Nederlandse Rijnaak „Tamponas" van de rederij Vulkaan te Rot terdam- De „Tento" is voor anker gegaan voor een nader onderzoek. Het schip heeft lichte schade op gelopen. De „Tamponas" maakte een weinig water. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Zeeman verdronken. In de nacht van Zondag op Maandag wilde een Pools ma troos van het in het tweede dok liggend Noors stoomschip „Ring- hom", terwijl hij sterk onder de invloed was, een landgenoot be zoeken die deel uitmaakte van de bemanning van het eveneens in dit dok liggende Zweedse stoom schip „Helmstadt". De bootsman van de „Ring hom" die dit wilde verhinderen zette de Pool achterna en aan boord van de „Helmstadt" ont stond na een woordenwisseling een handgemeen tussen beiden. Volgens een door de bootsman van de „Ringhorn" voor de poli tie afgelegde verklaring is de Pool bang geworden en gevlucht waarbij hij overboord is gevallen. Door de bemanning der „Helm stadt" werd*irect een boei ach terna geworpen en een sloep te water gelaten, terwijl een in de nabijheid liggende schipper, die hulpgeroep hoorde, een schijn werper over het water liet schij nen om de drenkeling op te spo ren. Alles bleef echter zonder resultaat. Hoewel gisteren de gehele dag naar het lijk van de zeeman is gedregd, werd het nog niet ge vonden. Vandaag zal met het dreggen worden voortgegaan. Bevolkingsonderzoek, Het bevolkingsonderzoek dat in onze gemeente werd gehou den haag geslaagd genoemd wor den. Van degenen die voor onder zoek in aanmerking kwamen, is 88.3 ter doorlichting versche nen. In totaal werden 2602 foto's genomen. Hiervan waren 143 Ambonezen en 236 kinderen. Het aantal weigeraars bedroeg 305. Vismijn. In de week van 1623 Maart werd op de vismijn alhier aange voerd: 2341 kg exportgarnalen van L23—0.61; 467 kg binnenland- garnalen van 1.170.30; 331 kg bot van 0.30ƒ0.16; 64 kg schar van 0.447—0.18; 14 kg schol van ƒ0.25; 10 kg tong van ƒ1.51—ƒ1.20; 2 kg tarbot van 1.38 en 6 kg rog van 0.23. Tumuitvoerlng De na de bevrijding heropge richte turnvereniging D.I.O. uit Breskens gaf in het gemeentelijk ontspanningslokaal haar eerste na-oorlogse uitvoering. De zaal was geheel uitverkocht. Het ge- bodene viel zeer in de smaak van de aanwezigen. Ter dekking van de kosten werd in de pauze een verloting gehouden. Na afloop van de uitvoering zorgde de accordeon-band „Mi riam" uit Breskens voor nog eni ge genoeglijke uurtjes. Mijnenvegers in de haven. In verband met de komende mijnenveegoefening zijn te Bres kens Maandagmiddag een twee tal mijnenvegers gearriveerd Deze trokken van de zijde van liet publiek veel belangstelling daar het zelden voorkomt dat dergelijke schepen te Breskens ligplaats nemen. „Prins Bernhard" uit de vaart. De veerboot „Prins Bernhard" is gistermiddag uit de vaart ge nomen. De „Koningin Juliana" heeft de dienst overgenomen. De ze boot is geheel gereviseerd en opnieuw geschilderd. De „Prins Bernhard" zal nu gereviseerd worden, terwijl tevens de verleden week opgelo pen scheur zal worden hersteld. Bestuursvergadering. Het bestuur van de vlassers vereniging „Vlasserswelzijn" hield Maandagavond een be stuursvergadering over de nieu we te openen roterij. Begin April zullen 6 rootputten in gebruik worden genomen. De officiële opening zal eerst begin Mei ge schieden door de Commissaris der Koningin. Uurwerk verlicht. De wijzerplaat van het nieuwe uurwerk op de toren van de R.K. kerk is met ingang van Zondag avond verlicht, hetgeen een groot gemak voor de dorpsbewoners is. Schitterende vertolking van de Matthaus Passion. Van heinde en ver waren Zon dag de bezoekers naar Hulst ge komen, waar zij in dichte rijen de prachtige basiliek vulden om te genieten van Bachs vermaarde „Matthaus-Passion". Het was voor de vijfde achtereenvolgende maal, dat het indrukwekkende werk te Hulst werd uitgevoerd. Het geheel stond onder leiding van de bekende Rotterdamse di rigent Eduard Flipse, die zoals men weet geboortig is van Noord Beveland. Medewerking verleenden het Rotterdams philharmonisch or kest; het philharmonisch koor, eveneens uit Rotterdam; verder een Rotterdams jongenskoor on der leiding van Leo Smit en het Hulster knapenkoor, dat geleid werd door broeder Justinus. Als solisten werkten mee Cor- rie Bijster, die een gave sopraan partij vertolkte; Annie Hermes, wier warme en volle altstem het gehoor wist te ontroeren; voorts Heinz Martin en Laurens Bogt- man, die de Christus-partij weer gaf. Het trof ons, dat Bogtman de gehele partij uit het hoofd zong, wel een bewijs van uiterste muzikaliteit en volmaakt kunste naarschap. Leo Ketelaars ver tolkte de Pilatus-rol en hij deed het voortreffelijk. Lilly van Spengen verving Ma- rinus Flipse aan net clavecimbel. De violist Salvatore Thomasso speelde een prachtige partij sa men met de altzangeres Annie Hermes, terwijl Willem de Jong een uitmuntende cellist bleek. Buitengewone indruk maakte het gedeelteErbarme dich, mein Gott... Het slotkoor no 78 was onver getelijk en ontroerde ieder der aanwezigen. Eduard Flipse's vaardige hand voerde het geheel op tot een machtig drama, dat de 13 k 1400 bezoekers meesleepten en aan greep, waar de entourage van de eeuwenoude basiliek niet weinig toe bijdroeg. De organisatoren kunnen met meer dan gewone voldoening op deze Zondag terugzien. Kosten noch moeite heeft men gespaard om de Matthaus-Passion ander maal op te voeren tot de hoogste eisen, die men aan de uitvoering van een dergelijk werk mag stel len. Hulst heeft voor de vijfde maal een hoogtijdag op kunstgebied mogen beleven, die enig is in de provincie Zeeland. WOENSDAG 26 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nws en weer berichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; (9.30- 9.35 Waterst.)10.00 Schoolra dio; 10.20 Voor de huisvrouw, 10.30 Pianoduo; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Voor dracht; 12.15 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuint ouwmededelin- gen; 12.33 Voor het platteland; gen'; 1233 Voor het platteland; 12.38 Dansmuziek; 12.55 Kalen der; 13.00 Nieuws; 13.15 Semi- klassieke muziek; 13.40 Orgel en zang; 14.00 Gesproken portret; 14.15' Jeugdconcert; 15.00 Kin- derk.15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd16.50 Regeringsuitzen ding; 17.05 Voetbalreportage (om 18.00 nieuws)19.00 Gram. 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20X15 Politiek commentaar; 20.15 Promenade-ork.; 20.50 Hoorsp.; 22.10 Strijkkwartet; 22.45 Cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Repor tage; 23.25 Gramj; HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.7.45 Een woord voor de da.g; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; Gram.; 9.00 Voor de zieken;, 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.25 Hoorsp.; 12.00 Altviool en pianq; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Amusementsmuziek; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuis front; 12.30 Mandolinemuziek 13.50 Strijkkwartet; 14.15 Metro- pole-ork.; 14.45 Voor de meis jes; 15.00 Jeugdconcert; 15.45 Zigeunermuziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.i;17.30 Or gelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 Mi litaire kapel; 19.00 Causerie; 19.15 Boekbespr.; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Commentaar familie-com petitie 20.20 Residentie-ork. 21.30 Lijdensoverdenking; 22.00 Zangavond; 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.20 Oauserie; 23.35 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.30 Weer berichten; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Kamennuz.; 14.00 Schoolradio; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30Voor de soldaten19.00 Nieuws; 19.30 Bariton en piano; 19.50 Radio feuilleton; 20.00 Operette' 22.00 Nieuws; 22.15 Clavecimbelrecl- tal; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. Zeeuwse visserjjstand orga niseert zich. Onder de naam „Zevibel" is te Goes een nieuwe Zeeuwse visse rijvereniging opgericht, waar mede aan het werk van de stich ting Zeeuwse visserijbelangen die in 1948 te Middelburg het levenslicht zag, een einde is ge komen De nieuwe vereniging, opge richt „tot bevordering van de be langen der Zeeuwse vissers", zal op eigen benen moeten staan cn kan niet meer rekenen op de fi nanciële steun van gemeenten en provincie zoals de vorige stich ting dat kon. In het nieuwe be stuur van de „Zevibel" hebben zitting de leden van de vroegere adviescornmsisie onder voorzit terschap van Drs. A. L. S. Locke- feer te Hulst, die voorzitter was van het dagelijks bestuur dei- vroegere stichting. De voorzitter wees erop, dat ieder individueel lid is van de vereniging zonder plaatselijk verband- Gewone leden zijn de dragers van eigen bedrijfsrisico, de ondernemers dus. Bijzondere leden zijn personen, die als deel- vissers bij gewone leden werk zaam zijn. Ze hebben weliswaar geen stemrecht maar mogen wel aan de discussies deelnemerh- Het bestuur bestaat uit de he ren D. v. d. Berg, Bruinlsse; B- W. Schot, Zierikzee; Bal te Tho- len; J. v. d. Heyde te Nieuw- Namen; J. Barbé te Philippine; Bom te Yerseke; P. de Baere te Breskens; J. van Belzen te Arne- muiden en Drs. Lockefeer (voor zitter). Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, die gekozen werd als secretaris-penningmeester, nam de benoeming aan onder de voorwaarde, dat hij zo spoedig mogelijk zou worden vervangen De adviserende leden n.l. oud burgemeester W. v. d. Berge Dz. van Bminisse, J. P. d'Hooge te Philippine, Mr. A. J. v. d. Hoe ven te Tholen, P J. Notebaart te Breskens, L. P. van Oorschot te Vlissingen en J. L. van Leeuwen te Vlissingen zullen zitting heb- West-Europa, dat thans onge veer 700 millioen dollar per jaar moet uitgeven voor de invoer van kolen, zal in 1956 zijn kolente kort overwonnen kunnen heb- be, zo deelt de commissie voor de kolenproductie van de organisa tie voor Europese economische samenwerking mede. Volgens de commissie, die be staat uit de minister Stikker, prof. Dr. Erhard (Duitsland), Louvel (Frankrijk) en Lord Lea thers (Engeland), kan de invoer van kolen aanzienlijk worden be perkt. Zoals bekend heeft de West- europese koleninvoer het afgelo pen jaar 25 millioen ton bedra gen en wordt geraamd dat de in- ,-oer in 1956 25 k 35 millioen ton zal bedragen, wanneer er geen verandering in de Europese ko- lensituatie komt. De ministers zullen de volgen de week aan de raad der O.E.E.S. aanbevelingen voorleggen, die be ogen de Westeuropese landen in staat te stellen hun koleninvoer in 1952 te verminderen tot 17 mil lioen ton en in 1953 tot 13V& mil lioen ton. Zij verwachten, dat doer uitvoering van hun voor stellen de Westeuropese kolen- productie zodanig zal stijgen, dat zij in 1953 36 millioen ton groter is dan in 1951 en dat in 1954 wel licht in het geheel geen invoer uit andere werelddelen meer no dig zal zijn. Een van de voorstellen der mi nisters is, dat het oproepen van mijnwerkers in militaire dienst geen invloed zal hebben op de kolenproductie. WETSONTWERP NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Ouden van dagen wensen verandering. De Nederlandse Bond voor Ouden van dagen heeft de minis ter van Sociale Zaken verzocht de bepaling in het aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van de noodwet ouderdomsvoorzie ning met twee jaar, dat de eerste 100 eigen inkomen niet afge trokken zullen worden, zodanig te wijzigen, dat de eerste 200 niet afgetrokken zal worden. Voorts verzoekt het hoofdbe stuur van de bond de nooduitke- ring te brengen op het peil der gemeentelijke sociale zorg, met dien verstande, dat de 4e en 5e gemeenteklasse van uitkering vervallen worden verklaard en worden geplaatst in de overige klassen. Zondagmiddag heeft de V.P. R.O. (Vrijzinnig Protestantse Ra dio Omroep) tijdens haar uitzen ding medegedeeld, dat zij haar 80.000e lid heeft geboekt. Dezer dagen heeft het aantal abonné's op het radioblad „Vrije Geluiden" dit aantal overschreden. Men zet de ledenwerving thans voort met het doel 100.000 leden te bereiken, omdat dit aantal 5 pet. van het totaal aantal luisteraars betekent, welk percentage men nodig heeft voor de door de V.P.R.O. gewen ste positie in de aether bij de ontworpen regeling volgens de aanstaande radiowet. Het is voor tal van vereni gingsbesturen ten plattelande een jaarlijks weerkerende teleurstel ling, dat de leden de vergaderin gen zo slecht bezoeken. Ook de Giessendamse Oranjevereniging „Oranje Boven" kampt met dit euvel. Slechts één van de ruim tweehonderd leden bezoekt trouw de jaarvergadering. Het bestuur, verstoord en te leurgesteld over dit gebrek aan contact, heeft nu gestreefd naar een oplossing, waaraan de mees te verenigingsbesturen zich nog niet gewaagd hebben. Het heeft de leden min of meer in de vorm van een ultimatum meegedeeld, dat minstens twintig personen de eerstkomende buiengewone jaarvergadering moeten bezoe ken. Komt dit vereiste aantal niet dan zou men tot zijn spijt moeten concluderen dat op voort, bestaan van de vereniging geen prijs wordt gesteld en zal deze ontbonden worden. Alle rechten en aanspraken der leden verval len dan. Uiteraard is men nieuwsgierig naar het resultaat van deze aan maning. Zou dit voorbeeld ten plattelande op grote schaal wor den nagevolgd dan is te verwach ten dat heel wat nuttige en min der nuttige organisaties van het toneel zullen verdwijnen. 30 meter in doorsnee. De vlam men scnoten tot dertig meter om hoog. Vijftien werklieden, die aan de put bezig waren, werden eni ge seconden vóór de explosie ge waarschuwd door een ontploffing in het inwendige van de bron. Zij sloegen onmiddellijk op de vlucht en slaagden er in zich in veilig heid te stellen toen enkele ogen blikken daarna de ontploffing bo. ven de grond zich voordeed. Bin nen enkele minuten werden de 40 meter hoge boortoren en andere installaties in de buurt door de vlammen verwoest. Bij Zwerndorf in Neder-Oos- tenrijk ontsnapt sedert enkele dagen aardgas uit de grond met een geluid als van „een dozijn locomotieven, die stoom afbla zen", aldus wordt bericht. Het gas voert ook ruwe olie en bruin kool mee uit de aarde. Het is niet erg giftig, doch wel gemakkelijk ontbrandbaar. Men bespuit de gaskolom voortdurend met wa ter om ontbranding te voorko men. De stalen boortoren die op de plaats van de gaseruptie stond, is een eind in de grond weggezonken. Het gevaar be staat, dat stenen, die tegen het staal geslingerd worden, vonken veroorzaken waardoor het gas zou kunnen ontbranden. De commissie voor algemene zaken van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa heeft in beginsel ingestemd met het Britse voorstel, om het sta tuut van de raad te wijzigen, al dus heeft Guy Mollet, voorzitter der commissie, Maandag te Pa rijs medegedeeld. De vorige week heeft de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden, voorgesteld dat de raad het politieke gezags orgaan voor het plan-Schuman en het Europese leger zal wor den. Mollet zeide, dat de commis sie besloot, dat Edens voorstel zo snel mogelijk moet worden bestudeerd. Een rapporteur moet vóór 16 Mei verslag uitbrengen over de wijzigingen, die in het statuut moeten worden aange bracht, wanneer het Britse voor stel zou worden aangenomen. „Edens voorstel betekent een van de weinige kansen om bc krachtiging van het verdrag voor een Europees leger door de Wes telijke parlementen te verkrij gen", aldus Mollet. De kapitein van het 7150 ton metende Britse s.s. „Chakdina" seint, dat hij tien mijl ten NNW van Terschelling vermoedelijk op een mijn is gevaren en daarbij geringe schade heeft opgelopen. Het schip, dat van Hamburg op weg was naar Antwerpen, zette de reis op halve kracht voort. De sleepboot „Holland" van rederij Doeksen op Terschelling en de reddingboot van dat eiland zijn ter assistentie uigevaren, even als de Duitse sleepboot „Wotan", maar de kapitein zegt geen hulp nodig te hebben. Later seinde het schip, dat het weer op volle kracht voer. Het gemeentebestuur van Har- dinxveld heeft een wedstrijd ge organiseerd voor woningzoeken den, met de toewijzing van twee nieuwe woningen in Boven-Har dinxveld als hoofdprijs. Ieder die bereid is rentespaarbrieven van 25 te kopen voor zichzelf, familie en kennissen, kan hier aan mee doen. Bovendien be staat de gelegenheid de eigen gemeente aan woningen te hel pen. Dat is mede het doel van deze wedstrijd. De woningzoe kende die de meeste spaarbrie- ven aan de man brengt, wordt een van de 52 in Boven-Hardinx. veld te bouwen woningen toege wezen, tegen de normale huur De Sowjet-autoriteiten in Ne- der-Oostenrijk zetten honderden boeren uit hun woningen om plaats te maken voor leden van de plaatselijke communistische partij, aldus meldt de Weense correspondent van de „Times". De Sowjets zijn hiermee sterk af geweken van hun leus, altijd de schriftelijke verplichtingen na te komen, zo voegt deze correspon dent er aan toe. „Het gaat niet zozeer om de rechten van de boe ren dan wel om de vraag, of de Sow jet-Russische regering heeft besloten te trachten een gesow- jetiseerde gemeenschap in haar zone van Oostenrijk te stichten door het verzet van de plaatse lijke bevolking stelselmatig en geleidelijk te ondermijnen. Indien dit het geval is, zouden de Sow- jet-Russischc troepen in Oosten rijk moeten blijven hetgeen niet mogelijk is, wanneer het Oostenrijkse staatsverdrag van kracht geworden is." Twee ondernemingen in het Ruhrgebied zullen met ingang van 1 Juli gas aan België leve ren. Het gas wordt gedeeltelijk uit het gebied van Aken betrok ken. Via een aansluiting met 't net voor gaslevering op verre af stand in het Ruhrgebied bestaat voor de Belgische afnemers de mogelijkheid via de gasleiding KeulenAken aanvullende hoe veelheden gas uit het Ruhrgebied te betrekken, zodat plotseling grote behoeften gedekt zullen kunnen worden. Voor de aan sluiting met België wordt een speciale leiding aangelegd, die in het gebied van Aken wordt aan gesloten aan het Duitse net. Aardverschuiving te Tjibodas. Tengevolge van een grote aard verschuiving, die zich Zondag morgen te Tjibodas voordeed, zijn 28 personen om het leven geko men, 44 gewond en enkelen ver- DE GESTRANDE „BORNEO" Maandag heeft de bemanning van de „Borneo", die Zaterdag bij Workington op de Engelse kust strandde, met behulp van de scheepsreddingboot voorraden scheepsbehoeften uit het schip gehaald. Aan boord van de „Borneo" verblijven nog twee honden van de vrouw van kapitein Westers. Alle honden die Engeland bin nenkomen, moeten zes maanden in quarantaine worden gehouden. Daarom heeft mevr. Westers Za terdag de honden aan boord van het gestrande schip achtergela ten. Een ander kustvaarder van kapitein Westers is verzocht naar de „Borneo" te koersen om de twee honden van boord te halen. DE „RADMAR" TE KOOI'. De Britse vrachtboot „Radmar" die begin van dit jaar bij het ver laten van de Nieuwe Waterweg aan de grond is gelopen op de Maasvlakte en die geruime tijd later werd geborgen, is thans te koop. Het schip ligt in de Wilhel- minahaven te Schiedam. prijs. Hij moet echter minstens mist. De slachtoffers zijn voor 75 spaarbrieven van ƒ25 kopen. Ook zijn opvolger, die op één na het grootste aantal koopt, krijgt één van die woningen toegewe zen. Op de aan de spaarbrieven gehechte briefkaart moet als voorkeur gemeenten Hardinxveld ingevuld worden. het merendeel vróuwen en kin deren. Volgens het nieuwsbureau An- tara raakte een aardmassa van 16 meter hoogte en 50 meter lengte van een heuvel los tengevolge van de aanhoudende regen en be dolf de mensen, die op een rijst veld aan het werk waren. Negen der gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. Volgens een te Madrid verschij- nend blad zullen de Amerikaans- Spaanse besprekingen over mili- Bey, heeft verklaard, dat het De Egyptische minister van binnenlandse zaken, Maraghy taire bases niet zo spoedig begin nen als enige Amerikanen menen. In een artikel, dat naar men aanneemt de opvatting van of ficiële kringen te Madrid weer- leven in de steden in de Suez- kanaalzöne, zoals Port Said, Is- mailia en Suez, weer normaal is. Het scheepsverkeer neemt snel toe tot de gewone omvang en de handel in de Kanaalzone is her- Behalve enkele demonstraties van studenten was het Maandag, na vier dagen van ongeregeldhe den, waarbij ongeveer 160 perso nen zijn gewond, in Triëst rus ben tot de eerste vergadering In tig-, 74 Personen, van wie 24 mln- 1053. De vergadering machtigde het bestuur desgewenst de advies commissie uit te breiden. Inzake de contributie werd besloten, dat het bestuur een begroting zal op stellen om, naar verhouding van het aantal opgegeven vaartuigen, te berekenen hoeveel per jaar zal moeten worden betaald. Door een der aanwezigen werd gepleit voor de botvissers, die lage be sommingen maken. Kaartavond. De K.A.B. afd. Groede hield Zaterdagavond een kaartavond waaraan door 16 spelers werd deelgenomen. De prijzen, be staande uit sigaren en sigaret ten, werden gewonnen door: 1. A. AdamD. van Houcke; 2. A. Ferket—C. Caus. Aangehouden. De rijkspolitie te Groede heeft een zekere B. uit Breskens aan gehouden, verdacht van een zedendelict tegenover 2 jeugdige meisjes. Maandag is hij gevanke lijk naar Middelburg overge bracht. derjarigen, moesten zich Maan dag voor een geallieerd militair hof verantwoorden wegens „hin deren van de politie gedurende demonstraties". De meeste min derjarigen, uitgezonderd zij die bij arrestatie in het bezit van stenen waren, werden voorlopig vrijgelaten. In Rome heeft politie in jeeps Maandag een einde gemaakt aan een demonstratie van studenten. De betogers trachtten de offici ële residentie van de premier te bereiken. De politie bespoot de betogers met water uit brand slangen, waarop de studenten antwoordden met een hagel van stenen en brokken hout. Tien studenten en zeven politieman nen werden gewond. Maandag heeft Eden, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, op het „foreign office" een onderhoud gehad met de Ita liaanse ambassadeur in Londen. Zij hebben gesproken over het optreden van de Brits-Ameri kaanse autoriteiten in Triëst. Britse functionarissen zijn er van overtuigd dat bij het optre den tegen de demonstranten geen onnodig geweld is gebruikt. BRAND IN TIGNES. In het Franse Alpendorpje Tig- nes, dat binnenkort in het nieu we stuwmeer zal ondergaan, is Maandagavond een hotel door brand verwoest. Politie en brand, weer hebben de hoteleigenaar geholpen zijn inboedel te ber gen. De brand breidde zich uit naar het hoofdkwartier van de genen die weigerden het dorp te verlaten. De stoffelijke overschotten van de elf personen, die de 56-jarige Franse boerenweduwe Marie Bes nard volgens de tenlaste legging met arsenicum om het leven zou hebben gebracht, zijn Zaterdag onder toezicht van de politie, voor de tweede maal opgegraven. Haren der overlevenden zullen, als gemeld, in de Franse atoom zuil worden onderzocht, daar ar senicum de neiging heeft zich in de haarwortels te concentreren, hetgeen in de atoomzuil kan wor den aangetoond. Het hernieuwde onderzoek vindt plaats omdat de verdedi ging had aangevoerd dat de eer ste maal bij de bestudering der stoffelijke resten niet de nodige zorgvuldigheid zou zijn betracht, terwijl ook in de bodem van het kerkhof arsenicumsporen te vin den zouden zijn. Het onderzoek der haren in de atoomzuil wordt doorslaggevend geacht. In de buurt van Cremona heeft zich Zaterdagochtend een ontplof fing voorgedaan in een bron van methaangas, dat onder een druk staat van 220 atmosfeer. Het gas ontbrandde en aanvankelijk spiegelt, worden als oorzaken steld aldus de minister, die voorts hiervan genoemd de omstandig- meedeelde, dat alle militaire be- heid, dat minister van Buiten- perkingen ten aanzien van het landse Zaken Artajo in April af- spoor- en wegverkeer zijn opge- wezig zal zijn wegens zijn rond- heven. reis door het Midden-Oosten en het feit, dat Spanje tijd nodig zal hebben om de Amerikaanse voorstellen te bestuderen. Er schijnt geen sprake van, dat Spanje uitsluitend aan de Ver enigde Staten bases ter beschik king zal stellen. Men beschouwt het artikel als een aanwijzing, dat de Spaanse regering niet wenst, dat de ko mende onderhandelingen te zeer een eenzijdig karakter zullen dra gen. De nieuwe Amerikaanse am bassadeur, Lincoln MacEagh, is in het weekeinde te Madrid aan gekomen. Hij zal bij de bespre kingen worden bijgestaan door een groep van 25 militaire advi seurs en vertegenwoordigers van de M.S.A. Naar de mening van de minis ter zal de Egyptische politie wel dra de taak van het leger over nemen, waar het betreft het be waken van belangrijke installa ties en openbare gebouwen te Cairo en Alexandrië. Hij zeide niet wanneer de avondklok, die te Cairo na de grote ongeregeld heden werd ingesteld, en de staat van beleg zullen worden opge heven. In de haven van Wellington (Nw.-Zeeland) hoeft zich bij het lossen van een tankschip een ontploffing voorgedaan, waar door 21 personen om het leven zijn gekomen en 4 personen ern stig gewond, aldus meldt de Australische radio-omroep. Frank Pace, de Amerikaanse ren onder leiding van brigade minister van het leger, heeft generaal Horvell Walsh, is naar bekendgemaakt, dat officieren, Marokko gezonden om het be schoot een steekvlam van 100 me- die verantwoordelijk waren voor heer over het project voor de ter uit de 40 cm brede put. Door de aanleg van geheime Ameri- aanleg van luchtbases op zich te kaanse luchtbases in Noord- nemen. Pace heeft de voorzitter Afrika, zijn vervangen. Een van de senaatscommissie, die een nieuwe groep technische officie- de grote hitte en druk van het ontsnappende gas werd de ope ning van de put snel verbreed tot J*C gttSB» De ogen van Satan werden een verrekijker de stand van za- steeds groter van verbazing toen ken precies kon opnemen, het dier bemerkte, dat er nog Jack Jones zag, dat hij moest andere viervoeters waren die ingrijpen. Liever had hij nog ook konden trekken. Satan bleef even gewacht tot Wolk wat meer langzaam terrein verliezen. uitgeput zou zijn door zijn aan- „Het is gauw afgelopen", zei val, maar het zag er dusdanig Terry optimistisch toen hij door slecht uit voor Satan, dat hij wel tot spoed gedwongen was. „Zullen wij maar beginnen te schieten?" vroeg hij aarzelend aan een van zijn aanhangers. „Nog even wachten", antwoord de deze „er .bestaat natuurlijk nog een kans dat Satan c|p- haalt". onderzoek in deze kwestie heeft ingesteld, medegedeeld, dat zes grote aannemers, die bij het pro ject betrokken zijn aan een ver hoor zullen worden onderwor pen. De voorzitter van genoemde senaatscommissie, Lyndon John son heeft verklaard, dat „ver spilling, ondoelmatigheid en cor ruptie" bij de werkzaamheden aan de luchtbases een grote rol spelen. Een commissie van onderzoek uit de Amerikaanse senaat heeft zich het weekeinde bezig gehou den met rapporten, waarin wordt gezegd, dat millioenen dollars zijn verspild bij de aanleg van de geheime luchtbasis „Bluejay" op de Noordpunt van Groenland. Het is mogelijk, dat de voor zitter van de subcommissie uit de senaat voor de paraatheid van de strijdkrachten, Lyndon Johnson, deze week openbare audities over deze kwestie zal laten houden. Hij heeft onlangs ook beschuldi gingen geuit, dat bij de aanleg van luchtbases in Noord-Afrika op grote schaal is geknoeid.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3