Binnenlands Nieuws VOGELVRIJ Truman dient drie-jarenplan in voor emigratie Nieuwe financiële maatregelen in België Geld gedeponeerd in alle brievenbussen van de stad PANMOENDJON. Amerika steunt het plan voor een Europese landbouwgemeenschap. Lawines in Tyrol. Drie halen twee betalen Prins Bernhard te Pariis. Frans passagiersvliegtuig te Gao neergestort. Nieuw commando voor de ya „Willem Ruys" Motie van afkeuring tegen Griekse regering verworpen Foster Dulles verbreekt randen met Am. regering Practisch onontbeerlijk middel m Warm Geruisloos Daling indexcijfer klein handelsprijzen in België Demonstralies in Zuid-Afrika President Truman heeft het congres verzocht in de komende drie jaar 300.000 Europese immi granten extra tot de V.S. toe te laten. Dit program voorziet in de toelating van personen, die aan de communistische tirannie zijn ontvlucht" en inwoners uit over- ISaBb*? Kapitein C. C. Goedewaagen, te Den Haag, tot dusver gezag voerder van het m.s. „Sibajak van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd N.V., is benoemd tot ge zagvoerder van de „Willem Ruys". De eerstvolgende thuis reis van de „Willem Ruys", zal kapitein Goedewaagen meemaken als z.g. „staf-kapitein" om daar na het commando van de tegen woordige gezagvoerder, kapitein G ,H. Visser, over te nemen. Kapitein Goedewaagen werd in 1896 geboren te Gouda, waar zijn 85-jarige moeder nog steeds woonachtig is. Hij genoot zijn opleiding aan de zeevaartschool op Terschelling en trad in 1915 bij de Rotterdamse Lloyd in dienst, Na het doorlopen der verschillende rangen werd hij in 1944 gezagvoerder, eerst op de Kedoe", vervolgens op de „Wel- tevreden", de „Bantam" en de ..Zuiderkruis" en tenslotte in Juli 1950 op de „Sibajak", Kapitein G. H. Visser, te Was senaar, wiens eervolle zeemans loopbaan dus binnenkort een einde neemt, werd 54 jaar ge leden in Den Helder geboren en bezocht de zeevaartschool te Vbs- singen. Op 18 Januari 1919 kwam hij als stuurmansleerling in dienst bij de Rotterdamse Lloyd en in 1947 werd hij gezag voerder van de „Kota Inten met welk schip hij in een zeven tal reizen de eerste Nederlandse emigranten na de oorlog naar Canada bracht. Sinds Juni 1949 voerde hij het commando op de „Willem Ruys". Kapitein Visser gaat echter nog lang niet van een welver diende rust genieten. Hij werd benoemd tot waarnemend inspec teur van de nautische dienst van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, met de bedoeling t.z.t. de heer H. J. Bouman, de huidige nautisch inspecteur, die dan met pensioen zal gaan, op te volgen In de commissie voor de rege ling van het toezicht op een wapenstilstand te Panmoendjon hebben de Noordelijke stafoffi cieren Maandag herziene kaar- ten van de Noord-Koreaanse toegangshavens ingediend. De geallieerden hadden de vorige kaarten als „oud en onjuist van de hand gewezen. De geallieerde stafofficier kolo nel Oarrow zei na een snelle blik op de nieuwe kaarten te hebben geworpen, dat er naar zijn mening algemene overeen stemming is verkregen over de vijf toegangshavens op Noorde lijk terrein. De geallieerden heb ben de kaarten na de zitting, die slechts twaalf minuten duurde, voor verdere bestudering met zich mee genomen. bevolkte gebieden in West-Euro pa. In de boodschap van de presi dent wordt geen schatting ge maakt van de kosten, die dit pro gram mee zal brengen. Voorge steld wordt de immigranten met gemiddeld 100.000 man per jaar toe te laten. Het plan zal o.m. be trekking hebben op 7.000 perso nen, die om godsdienstige of po litieke redenen uit Oost-Europa zijn gevlucht. Voorts omvat het de immigratie van 7.500 Neder landers, 7.500 Grieken, 39.000 Italianen uit Italië en Triëst en 39.000 Duitsers en personen van Duitse afkomst. Hoewel de toe lating van deze groepen volgens de president een program betreft van beperkte duur, acht hij het wel wenselijk, dat het congres in deze zittingsperiode maatregelen overweegt om het bestaande quota-stelsel te wijzigen. Truman beveelt ook aan de re gering meer bevoegdheden te ge ven ten aanzien van het deelne men aan de voorlopige interna tionale commissie voor emigra tie uit Europa, waarin reeds 17 regeringen zijn vertegenwoor digd. De V.S. hebben tien millioen dollar voor dit werk beschikbaar gesteld. Zondag heeft president Tru man order gegeven 4.300.000 dol lar uit het fonds voor de weder zijdse beveiliging toe te wijzen voor het werven van vluchtelin gen voor dienst bij de Navo- strijdkrachten. Het geld zal on middellijk worden gebruikt. De uit progressieven en libe ralen bestaande Griekse coalitie regering van generaal Piastiras heeft in het parlement een over winning behaald, toen een door de Griekse volksconcentratie in gediende motie van afkeuring met 132 tegen 114 stemmen werd verworpen. Het punt in kwestie betrof het verkiezingsstelsel. De Griekse volksconcentratie onder veld maarschalk Papagos verklaarde zich voorstandster van een meer derheidsstelsel. Het land heeft op het ogenblik een gewijzigd stelsel van evenredige vertegen woordiging, welk systeem het eerst bij de in het vorige jaar gehouden verkiezingen werd toe gepast. Sophocles Venizelos, die gedu rende de ziekte van generaal Piastiras als waarnemend pre mier optreedt, verklaarde dat een meerderheidsstelsel het Griekse volk in twee extremistische kam- pen zou verdelen. Zondag hebben zich in Tyrol drie lawines voorgedaan. Men vreest, dat twaalf mensen om het leven zijn gekomen. In het Glungezer-igebergte in de streek van Patscherkofel bedolf een lawine veertien Duitse toeris ten, van wie elf zich wisten uit te graven. Eén van de veertien kwam om het leven, twee wor den vermist. In dezelfde buurt werden zes personen, naar men gelooft eveneens Duitse toerist ten, door een andere lawine be dolven. Reddingsploegen vrezen, dat zij alle zes om het leven zijn gekomen. De gehele nacht werd het reddingswerk bij fak kels en tortsen voortgezet. Te Gries in de streek van Sellrain kwam een lawine van de Zwieselbacher Rosskogel op negentien personen neer. Zes tien werden met verwondingen bevrijd. Drie Duitsers uit Neu renberg kwamen om het leven Nader wordt gemeld, dat drie van de veertien Duitse toeristen, die door de lawine van het Glun gezer-gebergte werden overval len, om het leven zijn gekomen Correspondenten in Washing ton melden dat, naar verluidt, John Foster Dulles, de republi keinse raadgever van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken president Truman en minister Acheson in kennis heeft gesteld van zijn besluit alle officiële banden tussen hem en de regering te verbreken. De correspondenten melden, dat een reden van Dulles' beslis sing zou zijn dat hij, met het oog op de komende presidents verkiezingen, geheel vrij wil zijn de huidige Amerikaanse buiten landse politiek aan te vallen, in dien hij dat nodig acht. Een an dere reden zou zijn, dat hij even eens de handen vrij wil hebben om, voor zover mogelijk, invloed uit te oefenen op de politiek der republikeinse partij. John Foster Dulles was een der voornaamste exponenten van de z.g. „twee-partijen-buitenland se politiek" der Verenigde Sta ten. Twee jaar geleden werd hij tot raadgever van minister Ache son benoemd, met wie hij nauw samenwerkte. In September 1950 werd Foster Dulles door president Truman gemachtigd besprekingen te be ginnen over het opstellen en slui. ten van een vredesverdrag met Japan. In Januari 1951 werd hij tot buitengewoon Amerikaans ambassadeur in Japan benoemd hetgeen hem in staat stelde met de Japanse en andere regeringen te onderhandelen. Foster Dulles was de voor naamste samensteller van het Japanse vredesverdrag. Men zegt dat, toen de Amerikaanse senaat Donderdag j.l. zijn goed keuring aan 't ontwerp-verdrag met Japan in de loop van deze week zal bekrachtigen. GOEDE VANGST VOOR HAAGSE POLITIE. Enige tijd geleden werden te Den Haag vier platen zoolleer ontvreemd. Deze platen werden later in beslag genomen bij een bonafide winkelier. In verband met deze diefstal werd de 50-jari ge Th. G. G. aangehouden, die echter ontkende, iets met deze zaak te maken te hebben. Bij het verhoor van G. kreeg de politie de indruk, dat de 23-jarige kleermaker A. R. K. wel eens debet aan deze diefstal zou kun nen zijn. Men ging dus op zoek naar K. Intussen was op het poli tiebureau een vrouwelijk fami lielid van K. verschenen, die be angst geworden door het politie onderzoek, daar 75 dozijn dames kousen deponeerde. Even later deed de directeur van een kou senfabriek aan de Loosduinse weg aangifte, dat uit zijn fabriek 75 dozijn dameskousen waren ge stolen, ter waarde van 1600, Inmiddels had de politie K. aan gehouden, die ook de diefstal van het zoolleer op zijn geweten had G- bleek van dit leder de heler te zijn. De politie zoekt thans nog naar een man, die ook bij het geval van de kousendiefstal betrokken is. Bij monde van Paul Porter, directeur voor Europa van net bureau voor wederzijdse beveili ging, heeft de Amerikaanse re gering haar steun toegezegd aan het plan voor een Europese landtcoiwgemeenschap. Hij verklaarde, dat Amerika het Europese streven naar poli tieke en economische eenma king krachtig steunt en wees er in dit verband op, dat zijn land het tot stand komen van orga nisaties als de O.E.E.S., het plan-Schuman en de Europese defensiegemeenschap heeft be vorderd. De Verenigde Staten zien in, dat er -behoefte t.estaat aan verder gaande integratie van de Europese markt en dat oök de markt voor landbouwar- tikelen en andere producten moet worden geünificeerd. Naar uit Bonn wordt verno men is de delegatie, die West- Duitsland op de te Parijs te houden conferentie over een Europese landbouwgemeenschap zal vertegenwoordigen, van plan te streven naar langzame, doch °-estadige verwezenlijking van het plan. West-Duitsland hoopt dat Frankrijk, de initiatiefne mer, geen maatregelen zal voor stellen die te haastig of te dras tisch zijn. Het staat wegens zijn geografische situatie met enige twijfel en voorbehoud tegenover de plannen. Van Duitse ambte lijke zijde wordt in dit verband opgemerkt, dat West-Duitsland overwegend een industrieland is en dat zijn landbouw moeilijk te beschermen is. West-Duitsland is gekant tegen het Franse voorstel om gemeenschappelijke markten voor zuivelproducten en wijn in te stellen uit vrees, dat zijn eigen productie in het gedrang zal komen. Echter Is West-Duitsland wel voorstander van eenheidsmarkter. voor tar we en suiker. Deze week zullen alle huis vrouwen in de provincie Zeeland geld in haar brievenbus vinden, inruilbonnen ter waarde van 41 cent. Dit geldswaardige papier wordt voor korte tijd in omloop gebracht door de fabrikanten van de bekende Castella-produc- ten- Met deze waardebon kan men namelijk een pak Castella Wolwas betalen (prijs 41 cent), indien men bij zijn winkelier twee pakken Castella voor de Gezinswas (met het opzienbaren de „Actief Wit") bestelt. Castella Wolwas is een merkwaardig en volkomen alkalivrij wasmiddel, dat wol -heerlijk zacht en luch tig, en zijde nieuw, mooier en gaver maakt. De doffe aanslag, die gewone wasmiddelen op het goed achterlaten, verdwijnt nu spoorslags. Castella Wolwas is bovendien gemengd met „Kleur Actief", dat de tint van fijne pastelkleuren extra frisheid en gloed geeft. Wollen jumpertjes, fijne lingerie, babykleertjes, ny lons, etc. gaan viermaal zo lang mee. Men mag dan ook verwach ten, dat alle vrouwen de gelegen heid zullen aangrijpen, om met Castella Wolwas kennis te maken of de kennismaking te bestendi gen. Het blauwe pak Castella vcor de Gezinswas (met „Actief Wit") is reeds onontbeerlijk ge worden in practich ieder modern huishouden. Het ziet er naar uit, dat dit weldra ook het geval zal zijn met „Castella Wolwas"! (Adv.) NIET LANG PLEZIER VAN GESTOLEN GOED. Toen een familie, wonende aan de Kanarielaan te 's-Gravenhage thuis kwam, vond zij het hele huis overhoop. Onder meer was een radiotoestel met pick-up en gramofoonplaten verdwenen. De familie belde onmiddellijk de re cherche op. Deze gaf meteen de politiejeep, die daar in de buurt patrouilleerde, opdracht uit te zien naar een man, die een radio toestel bij zich had- Een kwartier ter werd door jeepagenten een man aangehouden, die achter op zijn fiets een radiotoestel ver voerde. Het bleek te zijn H. Th. van B., 28 jaar en kleermaker van beroep. Hij bekende de in braak in de Kanarielaan. Bij huiszoeking vond men in zijn woning verschillende onderdelen van radiotoestellen en een elec- trisch scheerapparaat, dat uit een ander perceel uit de Kanarielaan v/as ontvreemd. NIEUW AMSTERDAM" GAAT GROTE REIS MAKEN. Het ligt in de bedoeling van de de HollandAmerikalijn in het begin van het volgend jaar een 15.000 mijls toeristenreis met het 36.667 brt. metende s.s. „Nieuw Amsterdam" te organiseren, die circa twee maanden zal duren. Van New-York uit zal het schip dan rond Zuid-Amerika varen en de reis zal door het Panama kanaal, langs de Westkust en rond Kaap Horn leiden. De be langrijkste havens zullen worden aangedaan. .VIJFTIG GULDEN OF IK LEG JE NEER". Zaterdagmiddag verscheen in een klokkenwinkel in de Wagen straat te 's-Gravenhage een jonge man, die een pistool uit zijn zak haalde en de winkelier toevoeg de: „Vijftig gulden of ik leg je neer". De winkelier, die zag, dat zijn „klant" slechts een lucht drukpistool hanteerde, schrok in het minst niet en zei, dat hij zich niet zo moest aanstellen. De jonge man stak daarop het pistool weer in zijn zak, rukte zijn polshorloge af en vroeg de winkelier of hij dit wilde kopen. De winkelier antwoordde dat hij dit horloge niet nodig had, waar op de jonge man vertrok, in een gereedstaande taxi stapte en zich naar het Hollandse Spoor liet rijden. De chauffeur van de taxi, die zijn klant nog al zonderling vond doen, maar geen idee had, wat deze in de klokkenwinkel had uitgevoerd, reed later nog even bij de winkelier langs en hoorde daar, hoe deze daar was opgetreden. De politie heeft de zaak in onderzoek. GEZONKEN DUITSE KOLENSCHUIT GELICHT. Drie bokken uit Rotterdam, ,De Adelaar", „De Arend" en „De Condor", hebben de Duitse kolen- schuit Gebr. Stumm, gelicht. Zoals bekend zonk de boot op de Waal bij Nijmegen. Het werk werd uitgevoerd door v. d. Tak's bergingsmaatschappij uit Rotter dam. De 800 ton kolen, welke aan boord waren, bleven behou den. Het schip, dat eigendom is van de firma De Gruyter en Co. uit Oberspay bij Koblenz, kan hersteld worden. De lading kolen had een waar de van 50.000. De lading steen kool wordt overgebracht in de langszij liggende Gruyter 24. Het huisraad van schipper Gesthuizen ging geheel verloren. Deze was niet verzekerd. De Stumm zal te Nijmegen proviso risch hersteld worden. DE URKER VISSERS IN ARGENTINIË. De burgemeester van Urk, G. Keijzer, heeft te Mar del Plata 'n onderhoud gehad met G. Ise- ghem, de Belgische reder, bij wie de Urker vissers in Argentinië in dienst zijn. Zoals bekend wei geren zij om godsdienstige reden op Zondag te werken. Zij zijn op het ogenblik gehuisvest in de gebouwen van de Belgische maatschappij, die hun toestaat in de stad te werken in afwach ting van een definitieve oplos sing. Volgens een vertegenwoor diger van de Nederlandse legatie in Argentinië is het probleem niet ernstig en rechtvaardigen de tot nog toe gevoerde besprekin gen de verwachting, dat een op lossing niet lang op zich zal la ten wachten. De burgemeester van Urk zou waarschijnlijk Maandag naar Buenos-Aires vertrekken om met personen uit het Nederlands Argentijnse zakenleven de moei lijkheden te bespreken, waarin de gezinnen der vissers in Neder land zich tengevolge van het ge schil bevinden. INBREKER AANGEHOUDEN. De recherche te Tilburg heeft aangehouden de 17-jarige P. M. uit Noordwijkerhout, die aldaar een bedrag van 840 had ver duisterd ten nadele van een le- vensmiddelenbedrijf, waarvoor hij werkzaam was. Met medene ming van het geld was hij met de motor van zijn vader naar Noord-Brabant vertrokken. Hij had een volledige kampeeruit rusting gekocht, die hij in de bossen van 't landgoed „Utrecht onder Esbeek verborg. Daar bracht hij enige nachten door. Vervolgens ging hij naar Til burg, waar hij zijn intrek nam in een hotel op de heuvel. Hier wist hij zich, na een verblijf van enige dagen meester te maken van een bedrag van 340, een verzameling zilveren munten en enige luxe voorwerpen, toebeho rende aan de hotel-directie. Die diefstal werd reeds enige uren nadat zij gepleegd was, ontdekt. De Tilburgse recherche stelde n onderzoek in, waarbij de verden king viel op de jongen, die zich reeds ter ruste had begeven. Hij werd van zijn bed gelicht en ver hoord. Een bekentenis volgde en het gestolene kon in beslag wor- den genomen. Tevens bekende hij zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstallen, uit land- huisjes te Hoge en Lage Mierde. In de bossen van „De Utrecht werd de kampeeruitrusting ge vonden, benevens een grote hoe veelheid inbrekerswerktuigen, dolken en levensmiddelen. De knaap werd in verzekerde bewaring gesteld. GEMOTORISEERD GESCHUT EN ARTILLERIETRACTOREN VOOR NEDERLAND. Gisteren is in de haven van Rotterdam weer een belangrijke zending militaire goederen aan gekomen. De zending omvat 72 stukken gemotoriseerd geschut, ieder bestaande uit vier machi negeweren van het kaliber 50, en 41 snelle tractoren voor het ver voer van middel-zwaar gescut. Deze militaire goederen zijn be stemd voor het Nederlandse le ger en vormen een onderdeel van de Amerikaanse steun uit hoof de van het M.D.A.P. (Mutual De fence Assistance-program). De „Eemdijk" arriveerde Vrij dagavond met reeds 40 tractoren en 26 stukken gemotoriseerd ge schut aan boord. De „Aalsdijk" liep Zondag de Nieuwe Waterweg binnen met een lading, bestaande uit 46 stukken gemotoriseerd ge schut en een artillerietractor. Met het ontschepen van deze goe deren zal vandaag een begin wor den gemaakt. Elk van de 41 tractoren weegt dertien ton en kan gemakkelijk zware stukken geschut in positie brengen, zoals bijv. de 155 mm. houwitzer, waarvan er door de Verenigde Staten op 11 Maart j.l. 48 aan de Nederlandse strijd krachten werden afgeleverd. De gemotoriseerde artillerie be staat uit complete batterijen snelvuurgeschut, dat zowel tegen doelen op Jde grond als tegen vliegtuigen kan worden ge bruikt. STAKING ONDER AARDAPPELLOSSERS Circa 35 aardappellossers bij de centrale markthallen te Amster dam zijn gisteren in staking ge gaan. De redenen zijn oude grie ven, o.m. over het feit, dat de pa- troons meehelpen bij het lossen Een loonkwestie zou niet tot de voornaamste grieven behoren. Bi' een aantal grossiers is het perso neel aan het werk gebleven. NA ECHTELIJKE TWIST HUIS IN BRAND GESTOKEN.? Zondagnacht kwam een zekere K. uit de Herenstraat te Bussum op het hoofdbureau van politie mededeling doen, dat hij zijn huis in brand had gestoken. Inderdaad kwam onmiddellijk hierop het be richt binnen, dat in genoemde straat een huis in brand stond Toen de brandweer ter plaatse arriveerde, sloegen de vlammen reeds uit het dak. De bovenbewo ner, een zekere F, die wakker was geworden, kon zich nog ti; dig in veiligheid stellen. De be Prins Bernhard is Maandag morgen door generaal Eisenho wer op het Atlantisch hoofd kwartier te Parijs ontvangen. De prins heeft een onderhoud met de opperbevelhebber dei- Atlantische strijdkrachten en de voornaamste leden van diens oppercommando gehad. Aan het eind van de middag heeft de prins zich naar Fontainebleau begeven, waar hij werd ontvan gen op het hoofdkwartier van de centraal-Europese zóne. Hoewel het bezoek aan Eisen hower „een beleefdheidsbezoek" wordt genoemd, geloven waar nemers, dat prins Brenhard, die inspecteur-generaal van de landmacht is, de kwestie van de Nederlandse bijdrage aan de defensie met Eisenhower heeft besproken. Het onderhoud met generaal Eisenhower duurde anderhalf uur. Over het onderwerp van de besprekingen is niets bekend gemaakt. In. bevoegde kringen verklaart men, dat de prins zich in tegenstelling tot eerder gegeven -berichten niet naar het hoofdkwartier van de centraal- Europese zóne zal begeven, doch naar „het gebied van Fontaine bleau" zal gaan. De prins zou Maandagavond per vliegtuig naar Nederland te rugkeren. nedenverdieping brandde geheel uit. De man zou onenigheid hebben gehad met zijn vrouw, die de woning had verlaten en naar haar moeder was gegaan. K. had hierop het huisraad met petro leum overgoten en in brand ge stoken. De man is wegens brandstich ting in arrest gesteld. RESTITUTIE ACCIJNS OP SIGAREN. Zoals reeds is aangekondigd ligt het in het voornemen de ac cijns op sigaren tijdelijk te ver lagen. Teneinde stagnatie in de pro ductie en afname van sigaren te vermijden deelt het ministerie van Financiën mede, dat indien deze verlaging tot stand komt, de mogelijkheid zal worden over wogen onder bepaalde voorwaar den evenredige restitutie te ver lenen van de accijns, welke drukt op bij de industrie, groot- en kleinhandel aanwezige voor raden Historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek door H. VAN NORG. 3) Nadruk verboden. Willem Frankes was nog maar een knaao geweest, toen zijn va der hier op vreselijke wijze zijn einde vond. De gebeurtenis had een onuitwisbare indruk op hem gemaakt. De wilddief keek naar boven. Zie, van die tak hadden de boe ren het lijk van zijn vader losge sneden. Zijn vader. Het was de zwaargebouwde stroper nog, als of dit drama zich pas had vol trokken, hoewel er lange en vaak moeilijke jaren overheen waren gegaan. Zijn vader. Hij zag nog de goedige man voor zich, de ar beidzame, die steeds zo zorgzaam was geweest voor zijn gezin. De Saksische benden waren weer vertrokken, nadat ze jaren van grote ellende over Friesland hadden gebracht, maar in hun plaats waren de huurlingen van Karei van Egmond, de Helderse hertog gekomen. En deze hadden de roof- en brandpraktijken van hun voorgangers voortgezet. Frieslands steden en dorpen had den onder de zwaarste afpersin gen te lijden. Nu waren ook de Gelderse landsknechten vertrokken en Friesland had weer een nieuwe heer gekregen. Bourgondische troepen hadden nu het land in hun macht. Of de toestand thans beter zou worden? Willem Fran kes had hierin nog weinig ver trouwen, maar hij en de andere boeren ploegden plichtmatig als vanouds hun akkers, ze molken hun vee en bereidden hun boter en kaas gelijk zij en hun vaders dit altijd hadden gedaan. De Gelderse benden waren nu wel uit Friesland vertrokken, maar Karei van Egmond was nog heerser In Drente en zijn troe pen vielen nu en dan nog in de Friese grensgebieden binnen om deze te brandschatten. Een kwartier had Willem Frankes daar met Snel naast zich zijn wilde onder de eiken gezeten als vader, iemand, die een bedevaart deed- Toen besteeg hij weer zijn paard en reed naar zijn woning. Het was een boerderij van middelbare grootte, welke Fran kes zijn eigendom mocht noemen. Ze lag een paar honderd meter van de weg in een kring van oude eiken. Sinds honderd en meer jaren had zijn familie hier gewoond- Het eigendom was steeds gegaan van vader op zoon. Frankes bewoonde met zijn 20- jarige zoon Franke en zijn 18- jarige dochter Franna de hoeve. Alleen in de drukste oogsttijd was er een extra hulp. De vrouw van Frankes was gestorven en ze rustte op de hoge dodenakker om de kerk, waar ook twee kinderen, een, jongen en een meisje naast haar sliepen. Toen de wilddief het erf op reed, kwam direct zijn dochter naar buiten. Het was een slank, aanvallig blond meisje met een vriendelijk gezicht. „Br ben blij, dat U er weer bent, vader. Ik ben altijd angstig, dat u bij de jacht iets overkomt, of dat ze u om het stropen op pakken." „Och, malle meid, ze zijn allen bang voor de grote Willlem met baard", lachte haar En geluk gehad, vader?" vroeg het meisje. „Gaat best. Kijk eens hier. En de stroper wees vol trots op de dode ever, die hij- van het paard tilde. „O vader, wat een vreselijk dier. Kun je dat ook eten?" „Natuurlijk. Maar ik breng het meest naar de stad. Daar vindt men er meer liefhebbers voor „Nog meer geschoten?" „Ja, nog een zak vol met klem goed. 'ik heb vandaag de kost wel verdiend." Nu, kom dan maar gauw bin ne'n. Ik lieb het eten klaar en zal het opdissen." Meteen verdween het meisje weer naar binnen. De jager bracht zijn buit naar het achterhuis. Daar hing reeds een hele collectie wild van aller lei schakering. De kroon spande een zware reebok, die de vorige dag door hem was neergeschoten Toen de nieuwe buit ook een plaatsje had gekregen, beschouw de Frankes een ogenblik met wel gevallen de collectie en verwij derde zich daarna om zijn honge rigs maag tevreden te stellen. (Wordt vervolgd.) De Belgische regering heeft nieuwe maatregelen getroffen om de ongewenste groei van België's tegoed bij de Europese betalings unie tegen te gaan. Zij heeft be paald, dat met ingang van Zon dag 23 Maart, een groter gedeelte van de opbfbngst der exporten voor een periode van 6 maanden geblokkeerd zal worden. Naar gelang van de aard der uitge voerde goederen en toestand in de onderscheidene industrieën werd tot dusverre 5 pet., 7% pet., en 10 pet. van de opbrengst der exporten geblokkeerd bij de na tionale bank, doch voortaan gel den hiervoor percentages van 5, 10, 15, 20 en 25 pet. Het totaal der geblokkeerde gelden zal hier door stijgen van 500 milllioen tot 1,1 milliard frc. per maand, om liquiditeitsmoeilijkheden te voorkomen zullen de exporteurs verhandelbare ,,betalingscertifi- caten" op hun geblokkeerde te goeden kunnen verkrijgen. In samenhang met deze maat regel is besloten, dat de finan ciering van de uitvoer naar de E.B.U.-landen niet langer zal ge schieden door de Belgische schat kist, doch dat hiervoor een zekere vorm van particuliere financie ring in de plaats zal komen. De Belgische regering heeft verder bepaald, dat 40 pet. van de financiële transfers der E.B.U.-landen naar België voor taan eveneens voor een perio de van zes maanden zal worden geblokkeerd. Deze bepa ling heeft betrekking op overma kingen van kapitaal en inkom sten, doch niet op betalingen voor diensten, zoals lonen, huren, en dergelijke. Naar de regering mededeelde zijn deze maatrege len uiteraard van tijdelijke aard De Belgische regering heeft met ingang van 23 Maart de uit- voerbelasting afgeschaft voor de goederen, waarvoor de in Beigie gevestigde exporteur een prijs heeft bedongen, die uitsluitend betaalbaar is in Amerikaanse of Canadese dollars. De bestem ming van de goederen speelt hierbij geen rol. Om de moeilijkheden, die uit de verhoogde inhouding van export betalingen mochten voortvloeien, te ondervangen, is de marge der actiemiddelen van het herdiscon- terings- en waarborginstituut verhoogd. Deze instelling is hier door in staat op grotere schaal crediet te verstrekken. Naar nog vernomen wordt heeft de Luxemburgse regering dezelfde maatregel genomen als de Belgische. Eerste minister v. Houtte heeft in aansluiting op de genomen maatregelen nog verklaard, dat de Belgische autoriteiten hier door een einde hopen te maken aan de verliezen van de schatkist bij de financiering van de export. Zij hebben niet ten doel de ex port te remmen doch beogen de lasten hiervan over te brengen van de publieke naar de particu liere sector en de exporteurs zelf te betrekken bij de financiering van de uitvoer. Volgens sommige Vlaamse kranten zal het indexcijfer van de kleinhandelprijzen voor de maand Maart 420.5 punten be dragen tegen 424.4 punten de maand daarvoor. Deze bladen zeggen dat de daling het gevolg is van de vermindering der prij zen van boter, eieren, melk, vlees, textiel en zeep. In Johannesburg is door een menigte van duizenden een de monstratie gehouden tegen de verwerping door de regering-Ma- lan van de uitspraak van het op pergerechtshof over de rassen wetgeving. Op de vergadering, die op het stadsplein werd gehouden, is 'n resolutie aangenomen, die het af treden van de regering verzoekt. Dergelijke vergaderingen zouden isvrvtiiior JjergenjKt: veigducim^n w.««w. Een Frans passagiersvli^tuig dezelfde avon<j jn de gehele stad is Maandag te Gao in Frans West-Afrika neergestort, mar verluidt zijn 16 personen om het leven gekomen. Drie inzittenden werden uit het brandende wrak bevrijd. Gao ligt ten O. van Timboektoe. Het toestel was op weg van Abidjan aan de Ivoorkust naar Nice. Het was te Gao geland om te tanken en stortte onmiddel lijk na het verlaten van de startbaan neer De motoren schenen te weigeren, zodra het toestel de grond verlaten had. Nader wordt gemeld, dat het toestel een C 60 was van de Afri kaanse luchtvaartmaatschappij worden gehouden. Zij staan on der auspiciën van de verenigde (oppositie)-partij en het „Fak keicommando", een organisatie van oorlogsveteranen. In Kaapstad heeft de oppositie opnieuw getracht de kwestie in het parlement te bespreken. De voorzitter oordeelde echter, dat het voorstel van de oppositielei der, Strauss, niet aan de orde was. In de senaat heeft de oppo sitieleider aangekondigd heden een motie te zullen indienen, waarin de regering wordt ver zocht „in overeenstemming met de grondwet te handelen of af te treden".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2