Minister Mansholt sprak jonge boeren toe Kerkd iensten Duitser en Nederlander geëxecuteerd Ufrftp eUl Cuba herdenkt Capablanca Blouse met aangeknipte mouwen Aan drie Duitses gratie verleend SCHAAKRUBRIEK Canadese stafchefs naar generaal Eisenhower SCHOONMAAK! De tccht van de V-2 met levende wezens Het centraal comité voor uit wisseling van jonge boeren en tuinders heeft, optredend als contactorgaan, in 1949, 1950 en 1951 de uitzending verzorgd van een drietal groepen jonge boeren naar de Verenigde Staten van Amerika. De uitzending ge schiedde in samenwerking met de E.C.A., het ministerie van Landbouw, het bureau Hirsch- feld en de commissie opvoering productie (C.O.P.) In een gehouden bijeenkomst waren deze drie groepen in totaal honderd man samen ge komen en hielden de leiders dezer groepen referaten over de uitgebrachte rapporten. De secretaris '«n ,,at een tra *>1 comité, Ir. G. Wansink, wees in zijn openingswooid op net ver heugende feit, dat ons land er in mocht slagen meer agrarische jongeren van de uitzending te doen profiteren dan enig ander land ter wereld. Voor een op dr wereldmarkt georiënteerd land als Nederland is het van zeer groot belang zich te kunnen oriënteren op de internationale situatie in de landbouw. Hij heet te behalve minister Mansholt en de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw Mr Bonnerman, in het bijzonder wel kom het hoofd van de Nederland se missie van de Mutual Security Agence, Clarence E. Hunter. Deze laatste hield een korte toespraak, waarin hij het bezoek aan Amerika van 400 jonge boe ren, afkomstig uit 18 landen, van groot belang noemde ook voor Amerika. De internationale uit wisseling zou naar zijn mening niet nalaten voor de Verenigde Staten vruchten af te werpen. Door de uitwisseling ziïn niet alleen sterke banden ontstaan, maar is ook de Amerikaanse in teresse voor Europa versterkt, zowel wat betreft de industrie als het vrije handelsverkeer met Europa. De heer Hunter spoor de de aanwezigen aan, door een geregelde correspondentie tot een nog langduriger contact te komen. Hierna kwam minister Mans- holt aan 't woord. Hij sprak zijn verwachting uit dat de uitzen ding van de groepen jonge boe ren, die in Amerika kennis ge maakt hebben met de vorderin gen die daar in de landbouw ge maakt zijn, bevruchtend zal wer ken op de Nederlandse landbouw. Hij wekte het centraal comité op, de gelegde banden vast te hou den en te verstevigen. Komende tot het onderwerp van zijn rede, besprak de minis ter eerst de noodzaak en de be tekenis van productieverhoging voor de gehele wereld. Na de oorlog is er veel studie gemaakt van de wereldvoedseivoorzie- ningsvraagstukken. De stoot daartoe was gegeven door presi dent Roosevelt. Dit was met alleen een oorlogsnoodzaak, doch moet gezien worden als een be langrijk onderdeel van de were d- politiek. De wijzigingen in de wereldvoedselsituatie is bepa lend voor het bouwplan van iedere moderne boer, want dit plan wordt beïnvloed door de re geringsmaatregelen van zijn land De studie van deze situatie wordt beheerst door de snelle aanwas van de wereldbevolking. De totale behoeftebevrediging blnft daarbij verre ten achter. Het tempo van de bevolkingsaanwas was driemaal zo snel als van de verhoging der voedselproductie. De mogelijkheid om zich de nodige voeding ta verschaffen houdt ten nauwste verband met de verhouding tussen de koop kracht en de totale productie. Hongersnoden in verschillende delen der wereld bewijzen de ernst van dit probleem. In welke mate men in staat zal zijn de zg onontwikkelde gebieden te hel- z.i. te bereiken door betere ras pen en daardoor de wereldwel vaart te verhogen, hangt af van de voedselproductieverhoging. De totale productie moet stij- senkeuze, grondverbetering en betere bewaring van producten. Sprekende over de import van krachtvoer, zei minister Mans gen, doch even noodzakelijk holt dat door grote importen een achtte spr. het dat de productie j groot risico op onze landbouw zijn bestemming bereikt. Want het is z.i. ook een politieke nood zakelijkheid bepaalde gebieden tot groter welvaart te brengen met het oog op mogelijke vraag stukken in de toekomst. Dit is geen idealisme, doch een zuiver realistisch streven, aldus spr. Het directe belang van de pro ductieverhoging voor ons land is de importbesparende werking, de vervanging van de import L,. o* - eeld voor ons land noemde spr. -> e i'kerproductie, die 350.000 ton bedraagt bij een binnenland se behoefte van 460.000 ton. Iedere verhoging van de binnen landse productie zal de hoeveel- le.d van de nu nog noodzakelijk te importeren 110.000 ton suiker verminderen. Het tegenwoordige investeringsniveau en de con sumptie-beperking regerings maatregelen tot het verkrijgen van een sluitende betalings balans zijn noodmaatregelen, die niet te handhaven zijn. Het zal dus duidelijk zijn, dat iedere productieverhoging ten hoogste gewenst is en een direct /ooi-deel betekent voor onze boe- sn. Deze productievei hoging is komt te rusten. De totale were ld- graanproductie is n.et uitgeoreiu De totale productie van voeder- granen is in landen ais AmenKa en Canada stijgende, maar het exportoverschot neemt af als ge volg van het toegenomen eigen verbruik. De broodgraanuitvoer van Argentinië is van 7% mil- lioen ton tot minder dan 1 mil- lioen ton gedaald. Een gelukkige omstandigheid daarbij is, dat de Verenigde Staten deze verminde ring voor een groot deel hebben opgevangen door een verhoogde uitvoer van IVz tot 6% millioen ton. Bij een misoogst in Ame rika zou echter 'n acuut graan- tekort optieden. Ook de politieke ontwikkeling in het Midden en Verre Oosten, waardoor de productie daalt en de vraag stijgt, is van betekenis voor de productieverhouding. Voorts is de traditionele graan schuur voor Europa gesloten. Er hangt een ijzeren gordijn voor, zo zei de minister. Allemaal rede nen om ons te richten op de ver hoging van de productie van vee voedergewassen. Na de aange kondigde verlaging van de vee- voertoewijzing zal de import nog 700.000 ton of 8 van het aan bod bedragen. Vermindering van de veestapel zou een onmiddellijke daling van het welvaartspeil van de boer en van de gehele landbouw tot ge volg hebben. Nogmaals, aldus spr., de enige oplossing bestaat in opvoering van de eigen voe derproductie. Hiervoor zijn nog verschillende mogelijkheden. Sprekende over de afzetmoge lijkheden, zei de minister dat er in West-Europa nog een groot tekort is. Kostprijs en kwalite't moeten echter op hetzelfde goe de niveau gehandhaafd olijven. Ondanks de protectionistische maatregelen in een aantal lan den zal het vrije ruilverkeer zich op den duur gunstig ontwikkelen omdat dit het algemene wel vaartspeil verhoogt. Over de mogelijkheden voor de Europese landbouwintegratie, gaf de minister nog als zijn standpunt te kennen, dat alles er op wijst dat deze integratie een feit zal worden. Hoezeer spreker deze integratie ook toe juicht, hij was van mening, dat men geen hoge verwachtingen mag koesteren ten aanzien van het resultaat van de conferentie die a.s. Dinsdag in Parijs wordt gehouden. Tot slot richtte minister Mans- holt zich tot de aanwezige jonge boeren met een persoonlijk woord. Hij wekte op tot verdie ping in de landbouwvraagstuk ken, die niet alleen de regering aangaan. „Neem contact op met organisaties van landbouwers in binnen, en bn'tentend en w"s op de noodzakelijkheid van Interna tionale samenwerking. Alleen hierdoor kunnen we de moeilijk heden overwinnen, die een ge zond Europa nog in de weg staan". De minister van Justitie deelt mede, dat aan de Duitser W. A. Albrecht tot de doodstaf veroor- leeld bij sententie van het bij zonder gerechtshof te Leeuwar- l3n en aan de Nederlander A. J. Pieters, tot de doodstraf veroor- leeld bij arrest van de bijzondere raad van cassatie, geen gratie is verleend. De twee vonnissen zijn inmiddels voltrokken. Voorts zijn de doodstraffen op gelegd aan de Duitsers F. Fran kenstein, B. G. Haase en F. Bell- mer bij wijze van gratie ver anderd in levenslange gevange nisstraf. Het enige geval, waarin thans nog niet is beslist over gratie verlening met betrekking tot een opgelegde doodstraf, betreft de Duitser IV. P. E. La^es, ter dood veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerecntsnoi te Am sterdam Ten aanzien van laatst genoemde is de gratiebehande ling opgeschort in verband met de spoedig te verwachten indie ning van een revisie-aanvrage Albrecht was van September 1944 af hoofd van het z.g. Aus- senkommando Leeuwarden van Sicherheitspolizei en de Sicher- heitsdienst. Een groot aantal Nederlanders is met behulp van onder zijn bevel staande execu- tiepeletons gefusilleerd. Voorts is bewezen verkteard dat arres tanten, waarvan hij zich wenste te ontdoen, door hem uit de weg zijn geruimd door aan onderge schikten opdracht te geven hen dood te schieten. Ook is hij ver antwoordelijk gesteld voor het bij wijze van z.g. „verscharfte vemehmung" op ernstige wijze mishandelen van arrestanten en het opzettelijk toelaten dat on dergeschikten dit deden. Pieters was hoofd van het z.g. Jagdkommando dat gedurende de laatste maand van de bezet- j heeft uitgeoefend. Talrijke Ne derlanders, waaronder ook vrou wen, zijn door de leden van dit commando gearresteerd en op de meest afgrijselijke wijze mishan deld. Ook hebben zij zich op uit gebreide schaal aan plundering van bezittingen van Nederlan ders schuldig gemaakt. Naar aanleiding van de in omloop zijn de geruchten over folteringen en plunderingen, door dit „Jagd kommando" gepleegd, is Pieters tezamen met zijn ondergeschik ten op 3 Mei 1945 door de Duitse feldgendarmerie ontwapend en gearresteerd. Ten aanzien van Pieters is bewezen verklaard, dat talrijke mishandelingen van gruwelijke aard door hem per soonlijk zijn gepleegd, terwijl e^- deze ernstige wandaden op zijn last en in zijn tegenwooia.^- heid door ondergeschikten zijn bedreven. Frankenstein, die tijdens de oorlog in Gelderland werkzaam is geweest als Hauptscharführer bij de Sicherheitspolizei, heeft in November 1944 tezamen met an deren een zestal personen van Joodsen bloede opzettelijk van het leven beroofd. Haase was tijdens de bezetting van 1942 af hoofd van de z.g. Aussenstelle van de Sicherheits polizei en Sichprheïtsdienst te Groningen, terwijl Bellmer als plaatsvervangend chef optrad. Beiden zijn verantwoordelijk ge steld voor de terreur, die door de Duitsers met name in het laatste gedeelte van de bezetting in de stad en in de provincie Gro ningen is uitgeoefend. COLORADOKEVER LIMBURG. IN Apen en muizen bevonden zich in een V-2, die als een katapult meer dan 130 kilometer 't lucht ruim is ingeschoten, aldus heeft Dr J. P. Henry van het medisch laboratorium op de vliegbasis Wright-Patte'son te Dayton in Ohio op een bijeenkomst van de vereniging voor geneeskunde op het gebied der luchtvaart meege deeld. Het was een voorlopige proef om na te gaan, of de mens buiten de dampkring of op de grens daarvan tot op een hoogte van tweehonderd kilometer in leven kan blijven. De muizen, die zich tijdens de vlucht vrij konden bewegen, wa ren bij terugkomst nog in leven en vermenigvuldigden zich vrije lijk. Hun bewegingen zijn gedu rende de gehele vlucht gefoto grafeerd. De vijf apen overleef den de eigenlijke vlucht even eens, aldus dr. Henry, doch vier van hen kwamen om, toen hun valschermen, die hen naar de aarde terugbrachten, niet open gingen. De vijfde aap kwam be houden op de begane grond aan, doch stierf tengevolge van de hitte in de woestijn van Nieuw- Mexico. De apen, die voor de vlucht een slaapmiddel hadden gekregc n, waren uitgerust met instrumen ten voor het registreren van de polsslag, de ademhaling, de hart slag en de bloeddruk, waarvan het resultaat gedurende de ge hele vlucht per radio naar de aarde werd geseind. De V-2 bereikte een snelheid van drieduizend kilometer per uur. ZATERDAG 22 MAART. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur. Avondgebed. ZONDAG 23 MAART. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Eerw. heer Tabaks- blatt, van 's Gravenhage; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haalt, van Hoek. Hoek: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur. Ds A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur. Ds A. C. Hon ders (Bev. Ambtsdragers). Sluiskil: 10 uur. Ds Joh. W. Star renburg; 2.30 uur Eerw. heer TabaksDlatt, van 's -Gravenhage. Terneuzen: 9.30 u. Ds. G. Jansma, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 7.30 uur Ds. J. W. van Swigchum, van Rotter dam (C.). (Bijzondere Dienst). 9.30 uur Dienst voor Jongeren in „Bethel". Voorganger: de heer J. L. Hamelink. Driewegen: 5.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. H. Jansma. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur. Ds P. L. W. Groenveld. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Etjgen- daal. St. Kruis: 9 uur. Ds L. S. Blom. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. J. van de Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement10 uur Cand. Doeschot. Schoondijke10 uur. Ds M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur. Ds L. P. W. Groen-» veld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke10 uur. Ds C. Blomaard Zuidzande: 10 uur. Ds H. Kutjlman GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Zaamslag: 10 uur en 2.30 uur. Ds J. J. Ritzema. CHR. GEREFORMEERDE KERK, Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. art. 31 D. K. O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur. Ds K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. GEREFORMEERDE GEMEENTE Hoek9.30 uur en 2 uur. Leesdienst Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Axel: 10 uur Ds. D. L. Aangeen- brug, van Terneuzen (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. D. L. Aangeenbrug (Bed. H. Doop); 6.30 uur Ds. D. L. Aangeenbrug. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 u. en 6 u. leesdienst. Evangelisatie Dienst. Othene: 7 uur Ds. J. J. Ritsema. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur en 7 uur Sa menkomsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Hulst6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. 3as van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Westdorne: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. AANVARING AAN ENGELSE ZUIDKUST. Vrijdagmorgen is ten Zuidoos ten van Prawle Point (Zuidkust van Engeland) het Amerikaanse schip „Seaworld" in botsing ge- komen m et het Franse motor tankschip „Nordest" (567 ton). De „Seaworld" seinde na de aanvaring, dat het de bemanning van de „Nordest", op drie perso nen na, aa boord had genomen. Uit Cherbourg is de Franse sleepboot „Cherbourgeois 4i' ver- trokken om de „Nordest" bij te staan. De „Seaworld" seinde nog dat behalve sleepboothulp geen andere hulp nodig was. VERRADEN DOOR ZIJN EIGEN VROUW. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de zaak behandeld tegen de 22-jarige machine-houtbewerker G. G. Z. uit Amsterdam, die door de rechtbank op 24 Januari werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek wegens brandstichting en diefstal, voor afgegaan door geweldpleging. De officier van justitie had des tijds acht jaar gevangenisstraf tegen Z. geëist. Na zijn terugkomst uit Indone sië, waar Z. dienst had gedaan in het Nederlandse leger, kreeg hij onenigheid met zijn vrouw, die daarna haar echtgenoot bij de justitie voor diverse door hem ruim drie jaar geleden gepleegde delicten verried. De vrouw vertelde, dat haar man tijdens de Paasdagen van 1948 in hun woning op de tweede etage van een dichtbevolkte Am sterdamse buurt brand had ge sticht, teneinde de verzekerings premie uitbetaald te krijgen. (Bu ren hadden de brand tijdig ge smoord, zodat het perceel slechts geringe schade opliep. De uitge keerde premie bedroeg 200). Enkele maanden later, toen 't echtpaar weer in financiële moei lijkheden verkeerde, beraamden man en vrouw een roofoverval. Alles verliep „volgens de plan nen". De vrouw knoopte in oen café op het Haarlemmerplein 'n gesprek aan met een 49-jarige Amsterdammer en liet zich coor hem 's avonds laat naar huis be geleiden. Zij lokte hem in een steegje bij de Marnixstraat, waar haar man, voorzien met een met lood opgevuld stuk fietsband als slagwapen, verdekt stond opge steld. Hij gaf de begeleider daarmee een klap op het hoofd, zodat deze bewusteloos neerviel. Daarna nam hij hem zijn portefeuille met ƒ84 af. De procureur-generaal eiste thans vier jaar gevangenisstraf tegen Z. De verdediger verzocht het hof zijn cliënt tot dezelfde straf, die de rechtbank had opge- legd, te veroordelen. I Het hof zal op 3 April uitspraak doen. Hevige stormen en zware regenval hebben langs de kust van Japan grate schade veroor zaakt aan vissersboten en veer ponten. Twee personen zijn om het leven gekomen en 5 gewond. In Blerik bij Venlo is een Colo radokever gevangen. Deze kevers worden in het algemeen in het laatst van April of begin Mei in ons land gezien. Het is dit jaar 30 jaar geleden, dat José Raoul Capablanca de wereldtitel veroverde op dr Las- ker in een gedenkwaardige match te Havana gespeeld. Ter gelegenheid daarvan werd te Havana een internationaal tournooi gespeeld, waaraan paast Reshevsky, Gligloric en Najdorf ook onze landgenoot Lod. Prins deelneemt. De grote favorieten zijn de drie eerstgenoemde spe lers, al zijn ook Eliskases en To- ran zeker niet kansloos. Jammer dat zowel Capablanca als Lasker niet meer van de par tij kunnen zijn. Het zou belang wekkend zijn geweest te zien, hoe de oude garde zich zou houden tegen de sterren van het ogen- blTer herinnering aan de grote Cubaan het hieronder volgende partijtje, gespeeld in het tournooi van Moskou, waaruit blijkt wat José in zijn mars had. Wit: J. R. Capablanca. Zwart: L. Zubarev. Damegambiet. 1. d2d4, d7d5; 2. c2—c4, (Capablanca is min of meer te beschouwen als de geestelijke vader van het damegambiet, al is de theorie in de latere jaren na tuurlijk niet stil blijven staan.) 2. e7e6; 3. Pgl—f3. d5Xc4, 4. e2e4, c7—c5. (Er moet iets worden gedaan tegen de sterke witte centrum pionnen.) „wjk 5. d4d5, e6Xd5; 6. e4Xd5, Pg8f67. LflXc4, Lf8—d6; 8. 0—0. 0—0; 9. Lelg5, Lc8g4; 10. Pblc3, Pb8d711. Pc3e4, (Beide partijen hebben hun ont wikkeling voltooid, maar reeds heeft wit ruimtevoordeel, vooral ook door zijn vooruitgeschoven sterke centrum-pion.) 11 Dd8c712. Lg5Xf6, Pd7 Xf6; 13. Pe4Xf6t, g7Xf6; (Het eerste concrete voordeel voor wit. Zwart heeft een dubbel- pion en een verzwakte rochade- stelhn^l-hg, Lg4_h5; 15. Tfl— el, Tf8e816. Ddl—b3, a7—a6; 17. a2a4!, Lh5g6; 18. Lc4d3, Dc7d7; 19. Pf3U2!Te8—e7; 20. Ld3Xg6, f7Xg6; 21. Pd2—e4, Kg8g722. Db3c3, Ld6—e5; 23. Dc3Xc5, Le5Xb2; 24. Pe4 g5! (Eén van de kleine verrassin gen, die Capablanca zo vaak re serveerde. Er dreigt Te7:t, met damewinst.) 24. Ta8e8; 25. Pg5e6tü, (Dit paard toont zich een echte „volbloed" en verzet bergen werk.) m 25. K g7—f7; 26. Tal—bl, Lb2e5; 27. Dc5c4, Te8c8; 28. Dc4b3, L. e5—b8; 29. f2—f3, Dd7d6; 30. PeG—f4!Tc&—e8; 31. Tel—e6ü, (Zéér fraaie omwisseling van stukken op dit veld.) 31. Dd6d732. Te6Xe7t, Kf7Xe7; 33. Db3xb7, Lb8Xf4; 34. Tblelt (De inleiding van een mooie slotcombinatie, die mat forceert of damewinst.) 34. Lf4e5; 35. d5—d6t.;, (Het „gewone soldaatje" grijpt beslissend in.) 35. Kc7e6; (Indien 35. Ke7d8; 36. Db7 -b6t, Kd8—c8; 37. Tel—clt en mat.) 36. Db7—b3tü, Ke6—f5; (De koning wordt midden in het strijdgewoel gedreven en vindt daar zijn ondergang.) 37. Db3d3ï, Kf5g5; (Op Kf5e6 mat in 2 zetten door 38. Dc4, Dg4, enz.) 38. Dd3e3t, Kg5—f5 (gedw.); 39 De3e4t, Kf5e6; 40. De4 c4t, Ke6Xd6 (gedw.); 41. Tel— dit, Kd6e7; 42. TdlXd7t, Ke7 Xd7; 43. Dc4Xa6, (Het pleit is beslecht. Zwart is het mat ontgaan, maar heeft kwalitatief een dusdanige achter stand, dat er niets meer is te hopen.) 43 Te8b8; 44. Da6a7t, Kd7—c6; 45. Da7xh7, Tb&—b2; 46. Dh7Xf6 en zwart gaf op. Zó speelde de grote „Capa schaak. De 3 Canadese stafchefs zul len binnenkort naar Parijs gaan om een algemene bespreking tussen militaire vertegenwoor digers van de Navo-landen en generaal Eisenhower bij te wo nen. De chef van de Canadese ge nerale staf, luit.-generaal G. Simons, is naar New York er- trokken, alwaar hij zich naar Europa zal inschepen. Hij wordt vergezeld door zijn eerstaanwe- Deze week is de beurt aan de meer gezette dames. We bren gen haar een blouse met kovte aangeknipte mouwen. Deze blou se maakt jeugdig en vlot. Ze wordt van voren gesloten met 8 knoopjes, welke twee aan twee zijn aangezet. De hals sluit met een strikje. Als materiaal kan b.v. nylon gebruikt worden. Deze I stof heeft het voordeel, dat het zende generaal, generaal-mar 1 niet gestreken hoeft te worden, joor Chris Vckes en de hoofd-1 Daar het echter een beetje aan intendant, gen.-majoor Clarke, die een deskundige is in Navo- aangelegenheden. De stafchefs van de lucht,- I macht en de vloot, luchtmaar- schalk W. Curtis en vice-admi- raal E. Mainguy, zullen binnen kort per vliegtuig volgen. DE REIS VAN HET KONINKLIJK PAAR NAAR AMERIKA. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling dat de volgende bemanning aan boord is van de K L.M.-Douglas DC—6 die het koninklijk paar met zijn gevolg op 1 en 2 April naar Washington zal brengen: Gezagvoerder R. P. A. van Rees, eerste bestuurder L. C. Ackerson, tweede bestuurder P. C. A. Schüller, eerste telegrafist A. J. I. Lensing, tweede telegra fist J. Staal, eerste boordwerk tuigkundige H. H. Sijbrand, twee de boordwerktuigkundige C. van Etten, eerste steward G. Wol- ders, tweede steward J. M. K. Helder, eerste stewardes mej. Helena Yvonne Johanna Bosman en tweede stewardes mej. Maria Charlotte Kostelijk. de kostbare kant is, kan natuur lijk heel goed een ander mate riaal worden gebruikt. Witte zijde of piqué doet het ook heel goed. Ook een soepele gestreep te stof kan voor deze blouse wor den gebruikt, maar dan moet de streep in de lengte worden ge nomen, daar het dan slanker af- kleedt. Gezette figuren kunnen geen streep in de breedte dragen, daar dit nog veel dikker toont. Benodigde hoeveelheid stof voor bovenwijdte 104 cm is 1.75 m van 90 cm breed. DE DELEN. voorpand (2 X knippen) helft rugpand halsstrikje WERKWIJZE. Als U de delen op patroon papier hebt overgenomen en uit geknipt, kunt U ze opspelden. Deel B moet hierbij aan de stof-1 vouw komen te liggen. Alle aan wijzingen van het patroon op de stof overbrengen. De delen moe ten met extra naden van 2 cm geknipt worden. Nu kunt u het blousje in elkaar stikken. De figuumaden en de plooitjes in de schoudemaad wor- het eerst gestikt. Vervolgens sluit u de schouder- en zijnaden. In het rechtervoorpand worden de knoopsgaten gefestonneerd en het halsboordje wordt opge stikt. Nu nog de zomen leggen in de mouwtjes en aan de onder kant van het blousje. De knoop jes aanzetten volgens de knoops gaten en klaar is de nieuwe aan winst voor uw garderobe. Veel succes. Voor de mannen Als uw vrouw met onbestemde blikken door de kamers loopt, als medio Maart de keuken kastjes beginnen uit te puilen van boenwas, bleekwater en groene zeep, al u inplaats van uw das een stofdoek aan de kap stok vindt, als onder uw bureau een emmer lauw sop staat te wiebelen inplaats van de papier mand, dan kunt u er op aan, dat zich de eerste ideeën voor de jaarlijkse schoonmaak in uw gade's hoofd beginnen te vor men. Weldra is dan de hel los. Vreemde lieden met witkalkem mers balanceren op keukenstoe len boven uw boekenkast cn aidaar valt per ongeluk een halve liter op die nieuwe romans, die u op zicht hadUw dienst bode laat de melk overvloeien, cmdat ze die knecht van de be hanger „effe mos helpe". Kort om, het welbekende gruwel-tijd- perk is déar. Een stadhouder loostijdperk overigens, want in deze koortsige dagen bent u iets wat niet schoongemaakt kan I worden en dus in de weg staat en uw eega zwaait de scepter, In casu de stoffer. Is het een won der dat de getergde man zich af vraagt, hoe lang deze rage nu eigenlijk al aan de gang is. Het moge ons allen een troost zijn dat reeds de Romeinse heren der schepping in Maart met rooie hoofden de straat op ren den ten gevolge van bovenge noemde verschijnselen. Bijge staan door haar legertje slavin nen, welke in die dagen een wel zeer heidense glans in de ogen kregen, streed de Romeinse ma trone haar strijd tegen stof en smeerboel. Een strijd, waar ze overigens een heerlijk excuus voor had bij haar gemaal, te we ten het feit, dat de Romeinse godsdienst in deze tijd alge hele reinigingsceremoniën voor schreef En daar iets, dat zo aanlokkelijk blijkt te zijn, er met geen zweep uit te krijgen is, na men andere geslachten de goede gewoonte naarstig over. Speciaal in Nederland viert de zindelijkheidsorgie in Maart sinds jaar en dag hoogtij. En zo u het thuis nog niet ondervonden hebt bereidt u dan vast voor aan de hand van dat schone oud-Hol landse gedicht, in de Gouden Euw ontstaan: (de huisvrouw spreekt) „Mijn stoffer is mijn swaerd, [mijn b.ussem is mijn wapen, lek kenne geene rust, ick weete [van geen slaepen. Ick denck aen geen salet, ik [denck niet aan mijn keel, Geen arbeyt mij te swaer, [geen zorge mij te veel. Om alles gladdekens en sonder [smet te maecken, Ick wil nyet dat de maegd^n [pronckstuk aen sal raecken. Ick nes op 't kleinste stof [ick bleef niet voor de tob Gelijck de pronckmadam Mannen van Nederland, weest gewaarschuw d

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 6