Buitengewone burgerlijk bevoegdheden gezag Moeilijkheden om Sleeswijk Frankforts „puin wordt opgeruimd Het bedrijfspensioen voor de landbouw De besprekingen tussen West-Duitsland en Israël Voor de Zondag Achterstand wordt ingehaald De moeilijkheden in de Belgische sigarenindustrie Dc voorverkiezingen in Minnesota De Weg naar hei Einddoel Wrede sport Nog dit jaar kolen uit Duifse bodem ZUID-AFRIKA TUNIS Monteur ten onrechte van vliegveld geweerd Actie voor woningbouw Agenda EGYPTE De onlusten in Newclare Verzoek van de Egyptische raad Posizegelverkeer met Canada SniccJc Kamcv Vrijdagmiddag heeft de Twee de Kamer de beraadslagingen over het wetsontwerp „Buiten gewone bevoegdheden burgerlijk gezag" voortgezet. De minister van binnenlandse Zaken, de heer Beel, zegt dat de regering geen aandacht zal schenken aan qualificaties als „Gestapo"-manieren, dictatuur, Roomse reactie, oprichting van concentratiekampen in vredes tijd e.d.. Dit alles beoogt de re gering niet. Het wetsontwerp bedoelt gezagshandhaving onder buitengewone omstandigheden door daartoe geëigende civiele organen. Het is wenselijk zolang moge lijk de bestaande civiele autori teiten tje handhaven. Het ligt voor de hand, dat de minister van binnenlandse zaken op de voorgrond treedt, omdat handhaving der openbare orde en veiligheid een taak van het civiele gezag is. Er is geen stre ven om de burgemeester onder geschikt te maken, zoals de heer Ritmeester vreesde. Uitvoerig bespreekt minister Beel de betekenis van art. 196 van de grondwet. De bedoeling van dit artikel is bepaalde afwij kingen van de grondwet moge lijk te maken, zonder dat men ge noodzaakt is zijn toevlucht te nemen tot afkondiging van de staat van oorlog of de staat van beleg. WU moeten door vele ver drukkingen ingaan in het Koninrijk Gods. Handel. 14 22. Gods leidingen met Zijn men senkinderen hebben een heer lijke, wijze, liefdevolle bedoeling. Hoe wonderlijk de weg ook moge zijn, hoe raadselachtig en donker, Hij is zich steeds bewust wat Hij doet. Hij houdt altijd door het einddoel in 't oog. En dat eind doel is: ons te brengen in Zijn eeuwig Koninkrijk, waar een heerlijkheid voor ons wordt be waard. Daarover kunnen wij stamelen hier beneden, maar wij moeten toch zeggen: geen oog heeft ge zien, geen oor heeft gehoord wat God bereid heeft degenen, die Hem liefhebben. De weg tot dat einddoel voert echter door vele verdrukkingen heen. Is dat niet reeds uw on dervinding geweest? Elke ver drukking, die tot ons komt, is als 't ware een wachtpost op de weg, die wij door moeten, waar onze kracht wordt gepeild, ons geloof beproefd en onze aardse zin ge louterd. Laten wij tegen die verdruk kingen niet murmureren, niet ontevreden „waarom?" vragen. De twijfel is een gans onno dige, ja, een gans tegennatuur lijke zaak, waar wij met onze God te doen hebben. Hoe zullen wij, Hierboven aan geland door de weg der verdruk kingen heen, danken voor Zijn genadeleidingen. Hoe zullen wij ons schamen, dat we ze ooit heb ben miskend, en ooit hebben dur ven murmureren. Eens toont Hij ons in 's Hemels [zalen Het heil. de Zijnen weggelegd, En aller lied zal dan herhalen: „De helft was mi) niet [aangezegd". (Uit het Nieuw Bijbels Dagboekje.) Spr. herinnert er aan, dat ge vraagd is of de omstandigheden, waarin het burgerlijk gezag met bijzondere bevoegdheden wordt belast, wel voldoende zijn om schreven. De bijzondere bevoegd, heden, zo zegt hij, zullen alleen d&n worden gebruikt, als de fun damenten van de rechtsorde wor den bedreigd. Deze is democra tisch en spr. heeft er geen be zwaar tegen dit in de wet te ver melden, zoals de heer Burger bij amendement heeft voorgesteld. Bovendien heeft spr. een wijzi ging ingediend om ook bedrei ging van ons volksbestaan te vermelden. Ten aanzien van de internering zegt spr., dat men zich moet hoe den voor overdrijving en voor het zien van spoken bij dag. Hoe veel personen in aanmerking zouden komen voor internering, kan de minister niet zeggen. Dat is een zaak van de minister, die aan het bewind is, wanneer tot internering moet worden over gegaan. Spr. is van oordeel, dat het ontwerp voldoende waarbor gen bevat. Aan de heer De Haas geeft spr. de toezegging, dat van de bevoegdheden, die de wet geeft, enkel gebruik zal worden ge maakt als de veiligheid van de staat ernstig in gevaar wordt ge bracht. Het is z.i. niet nodig, dat de Staten-Generaal ook worden ge kend in het beëindigen van de toestand van verhoogde waak zaamheid en van de burgerlijke uitzonderingstoestand. De Ka mers hebben altijd de gelegen heid om vragen te stellen. De minister deelt mede, dat de voorzitter hem heeft te ken nen gegeven binnenkort een voorstel te zullen doen voor het instellen van een kamercommis sie, die contact met de minister zal onderhouden over de binnen landse veiligheidsdienst. Bij de replieken noemt de heer Haken (CPN) het een gemakke lijke methode, dat de minister niet ingaat op zijn opmerkingen. Hij handhaaft zijn opvatting over het wetsontwerp. De heer Stokvis (CPN> be toogt, dat er een opvallende over eenkomst bestaat tussen de Hit- Ierse bepalingen en dit wetsont werp. De andere sprekers maken geen gebruik van de gelegenheid tot repliek. Nadat de Minister de betogen van de heren Haken en Stokvis heeft bestreden, worden de alge mene beraadslagingen gesloten. Met het oog op het indienen van een uitvoerige nota van wij zigingen wordt de vergadering hierna geschorst. In deze nota wordt o.a. be paald, dat niet de minister doch de kroon bij algemene maatregel van bestuur nadere regelen geeft met betrekking tot de uitoefe ning van de bevoegdheden, welke aan de minister van binnenland se zaken, de commissaris der ko ningin en de burgemeester zijn toegekend. In art. 24, de internering be treffende, heeft de regering een aantal bepalingen vervangen door de volgende: Van elke internering wordt proces-verbaal opgemaakt. Dit proces-verbaal, hetwelk mede de redenen van de internering ver meld, wordt binnen twee maal vierentwintig uur medegedeeld aan de minister van binnenland se zaken, aan de arrondisse- ments-rechtbank en aan de ge- interneerde. Tegen een internering kunnen schriftelijk bezwaren worden in gediend bij de rechtbank. Indien de geïnterneerde dat bij zijn be zwaarschrift verzoekt, is de rechtbank gehouden hem zo spoedig mogelijk en uiterlük bin nen één maand na de indiening van het bezwaarschrift te horen. In het beheer van de goederen van de geïnterneerde en in het waarnemen van diens belangen wordt zo nodig voorzien op de wijze als voorgeschreven in de eerste afdeling van de negen tiende titel van het eerste boek van het burgerlijk wetboek. In art. 24 wordt verder be paald, dat bij algemene maat regel van bestuur nadere regelen worden gegeven met betrekking tot de uitoefening van de be voegdheid inzake internering. In spoedeisende gevallen kan de minister van binnenlandse zaken in overeenstemming met de mi nister van justitie nadere regelen geven of reeds gegeven regelen wijzigen, aanvullen of buiten werking stellen. Na heropening der vergadering zegt de heer Gortzak (CPN) het met het oog op de uitvoerige nota van wijziging en de vele amendementen, nodig te vinden de beraadslaging te verdagen. Hij uient daartoe een motie van orde in. De voorzitter acht dit voorstel redelijk. Besloten wordt tot schorsing der beraadslagingen tot a.s. Dinsdag. Te ruim 3 uur wordt de verga dering gesloten. Niet alleen, in het Oosten en in het Saargebied heeft West-Duits- land zijn grenskwesties, ook in het hoge Noorden zyn moeilijk beden. De Deense minderheid, die daar in Sleeswyk leeft, is na de oorlog steeds roerig geweest. Ofschoon van Deense zijde nooit territoriale eisen zijn ge steld en de officiële Deense poli tiek zich tevreden heeft gesteld met de eis om Sleeswijk admi nistratief te scheiden van Hol- stein. heeft men aan Duitse kant zich nooit los kunnen maken van de verdenking, dat de uiteinde lijk doelstelling der Deense poli tiek zou zijn het van oorsprong Deense land weer binnen zijn grenzen te trekken. Nadat in Hitiers tijdperk de minderheidsrechten van de in Sleeswijk wonende Denen teloor waren gegaan, heeft deze bevol kingsgroep na de oorlog terstond weer een eigen leven ontplooid- Er werden weer Deense scholen gesticht en er werd een uitge breide Deense culturele propa- Het Frankfortse stadsbestuur is dezer dagen een grote aanval begonnen op de zevenjarige puin. hopen van de oude binnenstad. Tot dusver heeft men in deze snelst opgebouwde Duitse stad nog niet veel om de resten van de oude kronkelende straten kun nen bekommeren. Daar rondom heen zijn echter de nieuwe hoge zakenhuizen bij honderden her rezen. Zij staan als coulissen voor de ellende van de stenen woeste nij, waaruit de dom, het Goethe- huis en de oude Romeinse burcht opsteken. Het loslaten van bull dozers en andere technische mon sters op deze vlakte is niet alleen bedoeld om de architecten de ge legenheid te geven hun vele plan nen voor het doen herrijzen van de binnenstad een kans op ver wezenlijking te geven. Het is MinUlev anlwoertll Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Van de Wetering (C.H.) betreffende een achter stand in de administratie van door het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw ontvangen pre mies (ingezonden 21 Febr. 1952) heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer Joekes, geantwoord, dat het be drijfspensioenfonds voor de land bouw de nodige maatregelen heeft genomen om de achterstand met betrekking tot de individuele premietegoedschrijving in te ha len. De organisatie van de bui tendienst van het fonds is name lijk reeds sinds geruime tijd doende de werknemers op te sporen, te wier name de ontvan gen maar nog niet individueel ge boekte premies moeten worden te goed geschreven. De verwach ting is gewettigd, dat de achter stand binnen redelijke tijd zal zijn ingehaald, al zullen er geval len overblijven, waarin het niet mogelijk zal zijn de rechthebben- Volgens „Le Solr" ondervindt de Belgische sigarenindustrie op het ogenblik grote moeilijkheden door de Nederlandse concurren tie. Talrijke kleine fabrikanten zouden hun fabrieken reeds heb ben moeten sluiten. Het blad wijst erop, dat Nederland thans 35 millioen sigaren per jaar in België Invoert, hetgeen 50% van het totale verbruik in België is. Vóór de oorlog bedroeg deze invoer slechts 3 millioen sigaren. De massale invoer van Neder landse sigaren in België schrijft het blad voornamelijk toe aan het grote verschil in lonen, die in de Nederlandse en Belgische siga renindustrie worden betaald. Hierdoor is het mogelijk, dat Volgens de Belgische Katho lieke afgevaardigde Marcel Phi- lippart worden in België jaarlijks meer dan 10 millioen vogels door vogelaars gedood. In een desbe treffend door hem ingediend wetsontwerp zegt de afgevaar digde, dat het „hoog tijd" wordt, dat België het voorbeeld volgt van Nederland, Engeland en de Scandinavische landen en „de wrede sport van het vangen van vogels met netten" verbiedt. Enkele weken geleden had de zelfde afgevaardigde voorgesteld het boksen te verbieden. de Nederlanders in België een sigaar voor fr 4 kunnen verko pen, waarvoor de Belgische fa brikant fr 6 moet vragen. De lo nen in de Belgische sigarenindu strie maken thans ongeveer 35 tot 40 procent uit van de kost prijs. „Le Soir" wijst in dit ver band nog op de politiek van en kele grote sigarenfabrikanten in Nederland, die erop gericht zou zijn op korte termijn de kleine fabrieken te doen verdwijnen en die zich schuldig zouden maken aan dumping. Om zich hiertegen te beschermen heeft de Belgische sigarenindustrie in het kader van de Benelux 'n protocol opgesteld, dat in December 1951 werd ge tekend. Sedertdien, zo gaat het blad voort, hebben de Nederlan ders een ontwerp tot verminde ring van de accijnsrechten op si garen uitgewerkt. Een accoord hierover in het kader van de Be nelux zal echter niet gemakkelijk zijn. De vertegenwoordigers van de Belgische sigarenindustrie zijn namelijk van oordeel, dat 'n definitieve oplossing moet wor den gevonden voor de massale invoer van Nederlandse sigaren in België. Zij menen, dat de Nederlandse sigaren belast moeten worden met een overdrachtbelasting van 12 procent van de detailprijs. Hierdoor zou het verschil in lonen in Nederland en België worden geneutraliseerd en zou een normale concurrentie moge lijk zijn. de op te sporen. Deze gevallen zullen, in het algemeen werkne mers betreffen, wier band tot de bedrijfstak zo los is, dat zij voor een toekomstig pensioen uit het onderhavige fonds geen belang stelling hebben. De gestorte pre- miën komen in deze gevallen aan het fonds ten goede en verster ken dus zelfs nog de financiële positie van het fonds ten gunste van alle deelnemers. De achter stand in de tegoedschrijving van de ontvangen premiën over 1949 en 1950, welke nog niet terecht zijn gebracht, beloopt zelfs bij benadering niet het bedrag van minstens twee millioen gulden, in de eerste vraag genoemd. Voor de schuldvraag zou men een oordeel moeten uitspreken of het bij de oprichting van het fonds te voorzien was, in welke mate aan het indienen van admi nistratieve bescheiden door werkgevers en werknemers ge breken zouden kleven. De minis ter zou de conclusie van de vra gensteller, dat de administratie ondeskundig is gevoerd, dan ook bezwaarlijk voor zijn rekening kunnen nemen. De verhoging van de premie in het bedrijfspensioenfonds voor de metaalindustrie, welke bij be schikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken is goedge keurd, houdt geen verband met tekorten bij dit fonds en is even min een gevolg van administra tieve moeilijkheden. De verho ging heeft plaats gevonden, ten einde een uitbreiding van de rechten der deelnemers mogelijk te maken. De minister vindt geen aanlei ding om alsnog een bijzonder on derzoek bij alle bedrijfspensioen fondsen te doen instellen, omdat de verzekeringskamer tot taak heeft geregeld toezicht op de fondsen uit te oefenen en hem van bijzondere feiten, die het vertrouwen in de bedrijfspen sioenfondsen zouden kunnen schokken, niets is gebleken. Volgens de vragensteller staat de betrokkene te goeder naam en faam bekend. Zijn vader is lid van het N.V.V., zijn moeder is bestuurslid van de Amersfoortse afdeling van de vrouwenbond van het N.V.V. en hij zelf is lid van de A.J.C. en van de „Nieuwe Koers". De minister van oorlog, de heer Staf, heeft deze vragen thans be vestigend beantwoord. Een nader onderzoek heeft de minister aanleiding gegeven te bepalen, dat aan betrokkene wederom een pas voor het vlieg veld kan worden verstrekt. Het is de minister bekend, dat de tijdelijke intrekking voor be trokkene loonderving ten gevolge heeft gehad, welke hem inmid dels is vergoed. De minister is voor de geno men maatregel verantwoordelijk. Zi^ vonden hun grond in bepaal de, doch nadien niet bevestigde informaties, welke minister Staf hadden bereikt. De zorgvuldig heid, welke de minister in acht meent te moeten nemen, ener zijds ten aanzien van de toegan kelijkheid van militaire objecten voor buitenstaanders, anderzijds ten aanzien van de belangen van hen die daar werkzaam zijn, heeft tot het hiervoor weerge geven verloop van zaken aanlei ding gegeven. vooral ook een middel om de Frankfortse politie bij te staan in haar verwoede strijd tegen een steeds driester wordende onder wereld. De kelderholen onder steenbergen van Frankfort zijn namelijk, zoals trouwens in de meeste grote steden, reeds lang niet meer het jammerlijke onder komen van gezinnen, die huis en haard verspeeld hebben. Dezulke wonen er weliswaar hier en daar nog, doch zij vormen uitzonderin gen. De kelders en de uit het wrak hout der verwoesting opgetrok ken barakken vormen sedert ja ren de goot, waarin de afval der menselijke samenleving samen stroomt. Hier hebben de rovers en autodieven hun schuilplaat sen. Hier hebben vrouwen in kel derbars haar strikken gezet. Met ratten en ongedierte tiert hier een nachtleven, waartegen de po litie tot dusverre vergeefs heeft gevochten. Talloze misdadigers zijn vóór haar ogen in de kelder gaten weggeglipt. In de late avonduren was het de bezoeker niet geraden zich in dit domein der onderwereld te begeven. Me nigeen, die het toch deed, is er nooit uit teruggekeerd. Thans wroeten de grijpers en bulldozers meter voor meter van het gebied der misdaad weg en binnen een jaar hoopt men de zaak radicaal te hebben schoon geveegd om met de herbouw van het historische stadsdeel te be ginnen. Men weet inmiddels nog niet of men zal proberen het oude karakter van deze verloren city der koopmansstad te redden dan wel ook hier de zakelijkheid der omringende coulissen vrij baan te laten. ganda gevoerd. Maar ook politiek heeft de Deense beweging de wind in de zeilen gekregen. De Deense partij (Zuidsleeswijkse kiezersbond) heeft bij de eerste verkiezingen grote successen be haald. Naar Duitse mening werd zij gesteund door een massa „Spekdenen", die zich uitsluitend op hun Deense afkomst lieten voorstaan, omdat er niet alleen culturele gaven, doch ook spek- pakketten uit Denemarken kwa men. In Flensburg, de grootste stad, had de Deense partij on danks de grote toevloed van vluchtelingen zelfs de meerder heid in het stadsbestuur verwor ven. Bij de laatste verkiezingen is het aantal Deense kiezers ech ter weer sterk achteruit gelopen en het Flensburgse bestuur is weer Duits geworden. Wel heeft de Deense partij kans gezien om ook een afgevaardigde in de bondsdag in Bonn te krijgen. Na veel stubbelingen, voorna melijk veroorzaakt door de wens der Deense minderheid bevrijd te worden van de druk van de juist hier zo talrijk neergestreken vluchtelingen. Is het in 1949 tot een wapenstilstand gekomen. De Deense minister Kraft heeft toen in Kiel met de regering van Sleeswijk-Holstein een overeen komst getroffen, waardoor de Duitse vrees voor een streven naar afscheiding van het gebied tot bedaren werd gebracht. Daar na is het lange tijd vrij rustig geweest in Sleeswijk en de Deen se minderheid heeft er rustig kunnen voortbouwen aan de cul turele taak, die zij op zich geno men' had. Zij wil alle kinderen van Deense afstamming weer de gelegenheid bieden in Deense scholen te worden opgevoed. Zo zijn na de oorlog in de streek bijna tachtig Deense scholen ge bouwd. De Deense regering heeft jaarlijks vele millioenen kronen beschikbaar gesteld om dit cul turele werk te steunen. Het heeft nu zuil: een omvang aangeno men, dat het opnieuw de be zorgdheid der Duitsers heeft ge wekt. Als gevolg daarvan heeft de minister-president van Sleeswijk- Holstein, Luebke, thans een noodroep tot Bonn gericht. Hij heeft geld gevraagd om het Deense „offensief" met een in spuiting van „Deutschtum" te kunnen beantwoorden. „Het Deutschtum in Sleeswijk is uiterst verontrust en ziet zich in zijn nationale bestaan bedreigd", al dus seinde hij. Men vreest kenne lijk, dat het Deense element in de bevolking weer aan invloed zal gaan winnen als gevolg van de groeiende activiteit der minder heid. De noodroep van minister Luebke is terstond beantwoord door de politieke leider van de Deense groep, Hermann Clausen, de enige niet-Duitser in het par lement te Bonn. Hij is naar Dene marken getogen om daar te waarschuwen, dat „de campagne tegen de Deense minderheid" nu begonnen is. Hij heeft daarbij terstond de ruggesteun gekregen van de Deense regering. Ole Bjoern Kraft, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich tot Adenauer gericht om de Deense eisen inzake Slees wijk nog eens in herinnering te brengen. Zij luiden: volledig vrije culturele arbeid van de Deensge- zinde bevolking, ondersteuning van de Deense culturele arbeid met Deense staatsmiddelen en er kenning van het recht van zelf beschikking voor de bevolking van Zuid-Sleeswijk. Deze eisen hebben de bezorgdheid in Bonn nog aangewakkerd. De mijn „Willem Sophia" te Spekholzerheide zou nog in de loop van dit jaar de eerste steen kolen gaan delven uit het onder Duits gebied gelegen Malanie- vekt, zo werd in Maastricht ver nomen. In dit veld heeft deze mijn een concessie gekregen, dank Zij de overeenkomst, die zij enige tijd geleden sloot bij de Eschweiler Bergwerk Verein. Zoals bekend werd de overeenkomst op 18 Januari bekrachtigd door een verdrag tussen Nederland en de West-Duitse bondsrepubliek. Rekening houdend met eventu ele tegenvallers verwacht men voor de komende jaren een jaar productie van 2 k 300.000 ton. Het zou in de bedoeling liggen om in dit veld voorlopig twee pijlers te exploiteren, indien mogelijk zal het afhouwen geheel mecha nische geschieden. Het Melanie- veld bevat 12 millioen ton zrer goede anthraciet. Aangenomen wordt, dat de levensduur van de „Willem Sophia" dank zij deze nieuwe concessie met minstens veertig jaar is verlengd. De leider der Zuidafrikaanse oppositie, Jacobus Strauss, heeft in de volksraad voorgesteld de raad te schorsen met het oog op de „ernstige constitutionele cri sis, waarin het land zich bevindt. De crisis is veroorzaakt door pre mier Malan, die geweigerd heeft de uitspraak over de vertegen woordiging der kleurlingen van het hoge gerechtshof te aanvaar den". De crisis benadeelt de zaak van vrede, orde en goed bestuur, al dus Strauss. Hij diende het voor stel in als een zaak van groot openbaar belang. De voorzitter zeide echter, dat de zaak volgens de reglementen geen kwestie was van groot openbaar belang. De Franse regering heeft nieu we instructies aan de resident- generaal van Tunis, graaf De Hauteclocque, gezonden, waarin plannen worden uitgewerkt voor hervormingen in het protecto raat. Hoewel de inhoud der instruc ties niet bekend is gemaakt, is men in gewoonlijk welingelichte kringen van mening, dat zij niet voldoen aan de nationalistische Tunesische eisen voor zelfbestuur en een nationale vergadering, ge heel bestaande uit Tunesiërs. Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (P.v.d.A.) heeft on langs aan de minister van Oor log gevraagd, of het juist is, dat de militaire autoriteiten van het vliegveld Soesterberg in Decem ber 1951 zond-er opgave van rede nen de pas van een 22-jarige ver warmingsmonteur, die in dienst van een Amersfoortse firma op het vliegveld werkzaam was, hebben ingetrokken, zodat de man het militaire vliegveld niet meer mocht betreden. De monteur werd dientenge volge door zijn werkgever ont slagen. Volgens berichten van de Haagse correspondent van de „Frankrfurter Rundschau" zul len bij de Haagse besprekingen tussen Joodse on Duitse delega ties de moeilijkheden voorname lijk liggen in de vraag, hoe de bondsrepubliek de schadeloos stelling van een milliard dollar, die als basis van discussie is ge nomen, zal moeten betalen. De Duitse delegatie is van me ning, dat slechts leveringen van goederen op lange termijn in aan merking komen. Daarbij wordt aan Duitse zijde het standpunt ingenomen, dat deze leveringen zich over minstens 35 jaren moe ten uitstrekken. Daarentegen zou de Joodse delegatie het stand punt innemen, dat de Duitse le veringen in de eerstvolgende vijf of zes jaren moeten worden ver richt, aangezien de staat Israël juist in deze periode voor zijn op bouw de grootste materiële be hoeften heeft. Uit kringen van de Duitse delegatie verluidt, dat de bondsrepubliek voor haar plan voor betaling op lange termijn rekent op Amerikaanse onder steuning, in weinige jaren zou worden ver- In Den Haag heeft een aantal bouwvakarbeiders, woningzoe kenden en middenstanders een comité opgericht, dat zich ten doel stelt een motie, die de ge meenteraad met algemene stemmen bij de behandeling van de begroting heeft aangenomen, ook uit te voeren. In deze motie heeft de raad de wens vastgelegd, dat de bouw van 4000 woningen per jaar noodzakelijk is om aan de grote nood enigeirmate het hoofd te kunnen bieden. Op een persconferentie ver klaarden de woordvoerders van het comité, de heren H. H. Kes- senich en J. van Dissel, dat er guote achterstand is met de uit voering van de louwplannen. Hoewel de raad nog niet zo lang geleden een lening van 20 mil lioen heeft kunnen afsluiten, die aangewend kan worden voor de woningbouw, blijft de uit voering achterwege, ondanks 't feit, dat er in Den Haag 2000 bouwvakarbeiders werkloos zijn. Door middel van een manifest heeft het comité zich tot de Haagse bevolking en alle orga nisaties gewend met het verzoek deze actie te steunen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Angelo". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Minderjarig meisje vermist". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Het licht dat verdween". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Angelo"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Minderjarig meisje vermist": 2.30 uur: Middag voorstelling. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „Het licht dat verdween"; 8 uur: Biosc. „Abbot en Costello in het vreemdelingenlegioen". van de Duitse verdedigingsbij drage kunnen gaan, zo zegt men. De conferentie zal vrij lange tijd duren. Gedurende de eerste twee weken zullende Joodse eisen worden ingediend en be handeld. Daarna zal de Duitse delegatie naar Bonn terugkeren om eerst na beraad met haar regering te trachten tot overeenstemming te komen over de principiële erken ning der gestelde eisen. De derde fase van de onderhandelingen zal worden gewijd aan de bespreking der mogelijkheid om de door de bondsrepubliek op zich genomen schuld te voldoen. In de plaats Newclare (in de nabijheid van Johannesburg) zijn Vrijdag 600 inheemsen gearres teerd. Zoals gemeld kwamen hier eni. ge tijd geleden ernstige botsingen voor, waarbij 13 personen om het leven zijn gekomen. De politie heeft ook een aantal wapens in beslag genomen, waar onder zich echter geen vuurwa- Wanneer de betaling I pens bevonden. jaren zou worden ver- Overigens was de toestand nu richt, zou deze namelijk ten koste in Newclare rustig. De Egyptische minister van binnenlandse zaken heeft ver klaard, dat de Wafdistische lei ders Serag El Din Pasja en Ab- del Fattah Hassan Pasja huis arrest was opgelegd, omdat zij trachtten „de gemeenschappen tegen elkaar op te zetten met het doel wanorde en opstand te verwekken". De beide leiders zijn Dinsdag j.l. onder politiegeleide naar hun buitenhuizen, ongeveer 50 km van Cario, gebracht. De Egyptische raad van state heeft een verzoek van de rege ring om de parlementaire werk zaamheden op te schorten we gens „dringende redenen", ver worpen. Het besluit zal aan premier Naguib Hilali Pasja medegedeeld worden. Volgens de uitslagen van 3608 van de 3769 kiesdistricten in Min nesota heeft de officiële candl- daat Stassen 128.605 stemmen op zich verenigd. Eisenhower heeft thans 106.946 stemmen behaald waaronder 1277 van democrati sche kiezers. Verder luidt de stand: Taft 24.019, generaal MacArthur 1537, gouverneur Warren van Californië 5199 en Edward Sletterdahl (leider van de groep welke MacArthur steunt)21.399 stemmen. In per centages uitgedrukt heeft Stas sen tot dusver 44,7 Eisenho wer 37,2 en Taft 8,3 van de republikeinse stemmen gekre gen. Senator Hubert Humphrey van Minnesota, de officiële ean- didaat van de democraten, heeft 99.199 stemmen behaald in de 3608 districten waarvan de uit slagen binnen zijn. De bijge schreven Candida ten senaior Kef au ver van Tennesse en pre sident Truman hebben respectie velijk 19.868 en 3644 stemmen op zich verenigd. Met ingang van 31 Maart a.s. wordt de herleidingskoers voor postwissels naar Canada vast gesteld op 1 Canadese dollar is f 3,84. Voor postwissels uit Cana da is de koers bepaald op 1 gul den is 0,265 Canadese dollar. Van de zijde van de „Vickers- Armstrong" vliegtuigfabriek is meegedeeld, dat de bouw van een tweede „Valiant"-straalbommen- werper vrijwel voltooid is en dat begin April de eerste proefvlucht zal worden gemaakt. Zoals bekend is het prototype van dit toestel, dat de atoom bom over grote afstand kan ver voeren, onlangs in het Engelse graafschap Hampshire veronge lukt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2