t Prins Bernhard lentefestijn te opent Lisse PRO-ITALIAANSE DEMONSTRATIES Ontwapeningscommissie der Verenigde Naties Overeenstemming over het antwoord aan de Sowjet-Unie Amerikaanse Senaat ratificeert verdragen DE BESPREKINGEN TE PANMOENDJON De dreigende staking in de Amerikaanse staalindustrie Nederlands bloembollenbedrijf van grote economische waarde Sensationeel bericht LOVETT Chinese communistische militairen overschreden de Indo-Chinese grens r Rust aan het front Nog 250 inwoners in Tignes IN TRIEST Aanvaring bij Northforeland over de „Flying Enterprise Amerikanen komen Het Westelijke antwoord op de Sowjet-nota over Duitsland FINSE PREMIER AFGETREDEN Lava-bandjirs in Oost-Java De wijziging ziektewet der ZATERDAG 22 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1992. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. TREINONGELUK BRAZILIË IN Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per wéék 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. In het genoemde dorpje Tig nes verblijven nog 250 inwoners en er zijn geen tekenen die er op wijzen, dat zij zich op ontruiming voorbereiden. Donderdag heeft de pas geko zen gemeenteraad van Tignes 'n nieuwe burgemeester gekozen. Bij de verkiezing kreeg de nieuwe burgemeester, Barrault, acht stemmen: de leider van de groep inwoners van Tignes die weige ren het dorp te verlaten, kreeg één stem. In een toespraak deelde Bar- ralt de raadsleden mede, dat hij zal trachten zoveel mogelijk in woners van Tignes rond het .stuwmeer, dat nu langzamerhand gevormd wordt, te vestigen. Een stralende zon kuste de nar- i cissen, toen prins Bernhard Vrij dagmiddag om half drie de ver fraaide en vergrote Keukenhof" te Lisse betrad. Dit derde jaar van deze nationale bloementen toonstelling scheen de zon in te genstelling tot de voorgaande ja ren, toen het regende en hagelde. Honderden vooraanstaanden uit den lande, o.a. de vice minister president Teulings en de voorzit, ter van de Eerste Kamer Mr. Jonkman waren met vele burge meesters der bollengemeenten bij de opening aanwezig. Dij de betogingen, waaraan in totaal naar schatting 80.000 personen hebben deelgenomen, zijn 30 jongelieden en 3 politie agenten gewond. Dertig personen werden naar het politiel ureau gebracht voor Ondervraging. De politie ver klaarde, dat sommigen zouden worden vrijgelaten. Het verkeer van de stad werd door de 'beto gingen stilgelegd. Van alle delen van Italië kwa men in Triëst telegrammen van solidariteit binnen. Premier De Gasperl zond een persoonlijke boodschap. Senatoren te Rome juichten, toen de voorzitter van de senaat, de voormalige presi dent Enrico de Nicola, een rede beëindigde met het uitspreken van broederlijke groeten aan Triëst". De Italiaanse gemeente-auto- Het Spaanse schip „Gueeho" (3276 ton) heeft geseind, dat het 20 km ten N. van Northforeland Zuidoostpunt van Engeland) in aanvaring is gekomen met een ander schip. De naam van het Engelse schip waarmee de ,,Guecho" in aanva ring kwam, is de „Benwyvis". De „Guecho" seinde nader, dat het geen hulp van een redding boot nodig had, doch alleen sleepboothulp verlangde. De Duitse sleepboot „Wotan" heeft hulp aangeboden, die door de „Guecho" werd aanvaard. De "Wotan" nam hierna het in nood verkerende schip op sleep touw naar Dover. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. REGEN OF MOTREGEN. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Krachtige tot harde Z.W. wind. Over het alge meen iets zachter dan gisteren. ZONDAG 23 MAART. v.m. n.m. Breskens 11.41 12.15 Terneuzen 0.16 12.50 Hansweert 0.56 1.30 Walsoorden 1.06 1.40 MAANDAG 24 MAART. v.m. n.m. Breskens 0.37 1.05 Terneuzen 1.12 1.40 Hansweert 1.52 2.20 Walsoorden 2.02 2.30 riteiten in de Brits-Amerikaanse zone van de stad protesteerden later bij 't geallieerde militaire bestuur tegen het optreden van de politie bij de „uiting van pro- Italiaanse solidariteit van de bevolking van Triëst". Te Rome diende het ministe rie van Buitenlandse Zaken bij ae Amerikaanse en Britse am bassades protesten in. In de Joegoslavische zone van Triëst werden tegenbetogingen gehouden. Hier eisten de de monstranten, dat het vrije ge bied aan Joego-Slavië zou wor den afgestaan. Begeleid door het bestuur van „Keukenhof" en de burgemeester van Lisse betrad prins Bernhard het grote restaurant, waar hij 'n toespraak hield tot de aanwezi gen. Een zijner belangrijkste be weegredenen om deze tentoon stelling te openen was, zo zeide de prins, dat deze expositie een levende demonstratie is van de betekenis van het bloembollenbe. drijf. De bloembollenexport, al dus de prins, ging vooraan bij het na-oorlogse herstel, „en als ik dan zie", zo vervolgde hij, „dat er inmiddels export-jaarcijfers van meer dan 130 millioen gul den zijn bereikt, kan men slechts eerbied hebben voor hen die dit tot stand brachten. Bij het ge noemde cijfer is dan nog geen rekening gehouden met het aan deel, dat het product bijdraagt tot de bevordering van het toe risme". Onder gelach van zijn toehoorders verklaarde de prins: „En het feit, dat de bloembol zich in geval van nood ook nog laat eten, laat ik nog maar even ter zijde. Al met al echter zijn de feiten voldoende bewijs voor de grote plaats, die het bloembollen- bedrijf in de Nederlandse econo mie inneemt". De prins zeide voort, dat de or ganisatie en de opbouw van deze expositie deze grote plaats vol komen waard is. De tentoonste1- ling „Keukenhof" is in de korte tijd van haar bestaan een begrip gewonden. Verleden jaar kwamen er 300.000 bezoekers. Onder hen waren naar schatting 80.000 bui tenlanders. Prins Bernhard hoopt en verwacht, dat ook dit jaar weer tallozen onder de indruk zullen komen van deze door be kwame mensenhand geleide na tuurproducten. De prins wenste het bestuur toe op de ingeslagen weg van gestadige verbetering en uitbouw voort te gaan. Bij het vergaan van de „Flying Enterprise" in het begin van dit jaar is er van bepaalde zijde ver wondering over uitgesproken, dat men niet gepoogd had het gekap seisde schip naar de Franse ha ven Brest te slepen inplaats van naar een Britse haven. „Rode vloot", het officiële orgaan van de Sowjetrussische marine, geeft thans als verklaring, dat Carlsen van Amerikaanse zijde per radio de opdracht had gekregen in geen geval naar een Franse ha ven te gaan, omdat de aard van de lading van zijn schip niet aan de Fransen bekend mocht wor den. In Hamburg zouden name lijk in Duitsland vervaardigde richttoestellen voor bombarde mentsvliegtuigen en onderdelen van raketprojectielen aan boord genomen zijn. Wanneer bekend was geworden, dat dergelijk oor logstuig in Duitsland werd gepro- duceerd, zou dit de Fransen ge alarmeerd hebben en dat wilden de Amerikanen voorkomen, al dus „Rode vloot". De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Robert Lovett, getuigde Vrijdag voor de com missie voor buitenlandse betrek kingen van het Huis van Afge vaardigden, zulks i.v.m. het door de regering aangevraagde bedrag van 7900 millioen dollar voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Hem werden bij zonder heden gevraagd over een Donderdag door minister Ache- son aan de commissie gedane mededeling dat „een aantal Chi nese communisten de Indochine- se grens heeft overgestoken". „Wij hebben dit vernomen", antwoordde minister Lovett, hieraan toevoegend, dat er geen nauwkeurige gegevens zijn over het aantal Chinese communisti sche militairen, dat zich in Indo- China bij de Vietminh heeft ge voegd. Lovett verklaarde verder dat de Amerikaanse regering wist dat de Vietminh sinds enige tijd door Chinese communistische mi litairen wordt versterkt en dat zij naar alle waarschijnlijkheid een aanzienlijk gedeelte van haar uit rusting uit het communistische China heeft ontvangen. De afgevaardigde Mansfield verklaarde daarop van mening te ZON MAAN op onder op onder Maart: 22 6.38 18.57 5.27 14.33 23 6.36 13.58 5.44 16.04 24 6.33 19.00 5.58 17.32 25 6.31 19-02 6.10 18.58 Meer dan vierduizend Ameri kanen gingen Vrijdag en heden uit New-York op weg naar Europa, een record-aantal voor het huidige vroege tijdstip in het voorjaar. De „Veendam" van de Holland-Amerika-lijn heeft er 350 aan boord, het Franse „He de France" 900, de Zweed „Stock holm" 315, de Noor „Stavenger- fjord 400 en de „Parthia" van de Cunard-lijn 915, terwijl het s.s. ..Queen Elizabeth" van de Cunard lijn, die hedenmorgen vroeg ver trok, een 1600-tal meebrengt. zijn dat de Chinese communisten „bezig zijn een omschakeling op Indo-China voor te bereiden, voor het geval hun positie in Korea verslechtert". ,,Dat is mogelijk", antwoordde Lovett. Een woordvoerder van het Franse ministerie voor de ver enigde Indo-Chinese staten heeft Vrijdagavond te Parijs verklaard dat geen berichten zijn ontvan gen over het oversteken van de Indochinese grens door Chinese communistische troepen. De minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika hebben hun goed keuring gehecht aan de tekst van het antwoord op de Sowjet-voor- stellen over het houden van een vredesconferentie voor Duits land, zo verklaart men van be voegde zijde in Parijs. De defini tieve tekst Is Vrijdagmiddag door deskundigen opgesteld en de mi nisters hebben telefonisch hun goedkeuring aan de tekst ge hecht. Kanselier Adenauer heeft bij zijn terugkeer te Bonn verklaard, dat drie ministers en hij volledige overeenstemming hebben be reikt. Het antwoord zou „bin nen enkele dagen" overhandigd worden. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie "van Fuitenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat het Westelijk ant woord op de Sowjet-nota over Duitsland niet voor de volgende week gereed is voor publicatie. Een Westduitse woordvoerder heeft verklaard, dat kanselier Adenauer „in het algemeen tevreden" is over het Westelijke antwoord. Volgens gezaghebbende bron te Parijs zal het Westelijke ant- De Amerikaanse Senaat heeft het Japanse vredesverdrag en de met Japan, Australië en Nw.- Zeeland en met de Philippijnen gesloten verdragen voor weder zijdse beveiliging geratificeerd. Het Japanse vredesverdrag werd bekrachtigd met 66 tegen 10 stemmen, nadat enige repu blikeinse senatoren op het laat ste ogenblik hadden gepoogd voorwaarden aan de ratificatie te verbinden, of de behandeling voor onbepaalde tijd uit te stellen. Een door de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen aanbevolen voorbehoud werd aanvaard. Hierin werd gezegd, dat het verdrag niet erkent: 1. Het recht van de Sowjet- Unie om Zuid-Sachalin en de Koerillen vroeger behorend tot het Japanse keizerrijk te bezetten 2. De voorzieningen van de in Februari 1945 te Jalta gesloten overeenkomst betreffende de beschikking over Japans grond gebied. De Sowjet-Unie heeft, zoals bekend, het verdrag niet ondertekend. Het nieuwe verdrag is reeds goedgekeurd door Japan, Enge land, Australië, Nw.-Zeeland en Ceylon. Het zal van kracht wor den, zodra het nog door een der volgende landen wordt bekrach tigd: Canada, Frankrijk, Indo nesië, Nederland, Pakistan en de Philippijnen. Het Canadese par lement zal het later in dit zit tingsjaar in behandeling nemen. De verdragen voor wederzijdse beveiliging met de Philippijnen en met Australië en Nw.-Zee land werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Over het beveiligingsverdrag met Japan werd gestemd, waarbij het werd bekrachtigd met 59 tegen 8 stemmen, den. De Senaat telt 96 le- Op het station van Triagam, enkele kilometers buiten Rio de Janeiro, zijn twee treinen in de mist op elkaar gereden. Er zijn 36 gewonden, van wie sommigen ernstig. Er zijn geen doden. Een houten passagierstrein, komende van Caxias, reed op een stilstaan de passagierstrein. woord naar verwachting in het begin van de volgende week naar Moskou worden gezonden. Men meent te weten, dat de voornaamste punten van het antwoord zullen zijn: een nieuw verzoek, dat de Sowjet-Unie de commissie der V. N. in Oost- Duitsland zal toelaten om de omstandigheden aldaar met het oog op algemene verkiezingen te bestuderen; een verzoek om op heldering aangaande het Sow- j et-voorstel voor een regering voor geheel Duitsland en voorts een voorstel, dat de Sowjet- Unie het sluiten van een ver kort staatsverdrag voor Oosten rijk zal aanvaarden. De Nederlandse afgevaardigde in de ontwapeningscommissie der V.N., Von Balluseck, heeft Don derdag verklaard, dat Nederland een onderzoek naar de beschuldi gingen, dat de Amerikaanse troe pen in Korea een bacteriologische oorlog voeren, zou toejuichen. „Alwie een dergelijk onderzoek afwijst, laadt het odium slechts op zichzelf", zeide hij. Er is van de zijde van de Sow- jet-delegatie nog geen duidelijk antwoord op het voorstel voor een onderzoek gekomen en dit moet het einde van de zaak zijn, t voorzover het de commissie be treft, aldus de Nederlandse afge vaardigde. „Wij zijn hier niet om ons over te geven aan lage pro paganda, maar om een eerlijk stuk technisch werk te verrich ten. De wereld verwacht van ons geen holle redevoeringen, maar ernstig overleg over uitvoerbare en realistische methoden om re sultaten te bewerkstelligen zon der onze veiligheid in gevaar te brengen". Hij deelde mede, dat zijn dele gatie het Amerikaanse werkplan voor de toekomstige werkzaam heden van de commissie steunt. De commissie moet, zo zeide hij, met voorzichtigheid en stap voor stap voortgaan. Von Balluseck zeide voorts, dat de kleine landen, die tussen de grote verpletterd kunnen worden, het meeste belang hebben bij de verwezenlijking van een algeme ne en evenwichtige ontwapening. De Chinese nationalistische af gevaardigde, dr Tsiang, zeide, dat het Chinese volk ondervoed is en dat het daarom „natuurlijk" is, dat er epidemieën uitbreken. Niet alleen in Mandsjoerije, maar ook in Sjantoeng, Anhwei en de Zuid-Westelijke provincie Kwang- si zijn epidemieën, aldus Tsiang, die er aan toevoegde, dat gedu rende eeuwen in China epidemie ën hebben beheerst. Ook Selim Sarper van Turkije en Alexis Kyroe van Griekenland steunden het Amerikaanse voor stel om door het internationale Rode Kruis een onderzoek naar de Russische beschuldigingen te laten instellen. Zij drongen er bij Malik op aan, een duidelijk ant woord op dit voorstel te geven. Malik beperkte zich echter tot de verklaring, dat hij het vraag stuk van de baeteriolische oor logvoering volledig in de com missie wenste te laten bespreken. De Franse afgevaardigde, Ju les Moch, zeide het te betreuren, dat de Sowjet-Unie haar beschul digingen had geuit „zonder het minste bewijs". De Finse eerste minister Urho Kekkonon, is gisteren afgetre den. Hij trad af, nadat zijn partij had geweigerd haar steun te ge ven aan het anti-infiltratiepro- gram van de coalitie-regering. De overige leden van het ka binet, agrariërs en sociaal-de mocraten, hebben besloten in functie te blijven. De afgetreden premier be hoort tot de agrarische partij. De parlementsfractie van deze par tij had geweigerd haar steun te verlenen aan een nieuw anti-in flatieprogram van de regering, dat werd opgesteld, nadat de door de sociaal-democraten gelei de vakbond had verklaard, dat het oorspronkelijk program na delig was voor de minder bedeel den, omdat o.m. de voedselsubsi dies werden afgeschaft. Het nieuwe program voorzag o.m. in een belastingverlaging voor minder bedeelden en verla ging van de boterprijs. De boe renpartij verzette zich hiertegen. Kekkonen behoort tot de meest linkse vleugel van zijn partij. President Paasikivi heelt z'n ont slag nog niet aanvaard. Men acht het mogelijk, dat de presi dent hem zal kunnen overreden zijn ontslagaanvrage in te trek ken. Op de bijeenkomst van de sub commissie voor toezicht op het bestand hebben de communisti sche onderhandelaars om meer tijd gevraagd, teneinde nauwkeu rig de gebieden, waarin de neu trale commissies voor toezicht ge durende het bestand zullen mo gen komen, te bestuderen. Voorts zijn op de bijeenkomst kaarten, waarop de havens voor aanvoer van militairen en materiaal gedu. rende het bestand zijn aangege ven, uitgewisseld. De V.N.-stafofficier kolonel Kinney verklaarde na de bijeen komst, dat overeenstemming was bereikt over de door de neutrale inspectiegroepen te gebruiker wegen voor het reizen van Pan- moendjon naar de aanvoerhavens in Noord- en Zuid-Korea. Voorts hebben de communist! sche onderhandelaars een van df nog hangende vraagstukken ter sprake gebracht door te verkla ren, dat zij Sixnandjoe, Donder dag genoemd als aanvoerhaven slechts als vliegbasis willen ge bruiken. Het zou dan echter no dig zijn het vliegveld te herstel len en kolonel Kinney verklaarde dat de V.N.-vertegenwoordigerr niet gemachtigd waren over he' eerder ingenomen standpunt var de V.N., dat vliegvelden niet dar in bepaalde uitzonderingsgeval len dienden te worden hersteld besprekingen te voeren. Door de hevige regens van de laatste dagen zijn de koude lahar (gestolde lava) massa's, die na de jongste uitbarsting van de Kloet, in Oost-Java, op de hellin gen van de vulkaan waren ach tergebleven, in beweging ge komen. Grote hoeveelheden af gekoelde lava, boomstammen en stenen werden door het snelstro- mende water meegesleurd. Een aantal sawah's werd bedolven. Op enkele plaatsen moest het verkeer worden verlegd. Aan het front in Korea blijft het rustig. Alleen in de Westelij ke sector bij het neutrale gebied van Panmoendjon ondernamen de communisten een nachtelijke proefaanval, die werd afgeslagen. De luchtmacht heeft bekendge maakt, dat Donderdag bij lucht gevechten vijf communistische straaljagers werden neergescho ten en acht beschadigd. O.m. is boven Noord-Korea een luchtge vecht geleverd tussen „Mus tangs" %'liegtuigen met propel ler-aandrijving) en communisti sche straaljagers. Sedert het begin van de oorlog in Korea hebben vliegers van de luchtmachtgroep „Verre-Oosten" 394 communistische vliegtuigen vernietigd, 107 waarschijnlijk ver nietigd, 493 beschadigd en 6 mo gelijk beschadigd, hetgeen een totaal van duizend getroffen com munistische vliegtuigen betekent. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging der ziektewet (bijdragen tijdens ziekte voor sociale fond sen) zegt minister Joekes dat 't van belang kan zijn te onderzoe ken in hoeverre het in liet stelsel^, der sociale verzekering gewenst is, dat ook tijdens ziekte voort zetting plaats vindt van de pre miebetaling ten behoeve van de geneeskundige verzorging ihgë-, volge het ziekenfondsenbesluit. De hieraan verbonden conse quenties acht de minister even wel verbonden zijn aan de door betaling tijdens ziekte van pen sioenpremie, vacantiegelden e.d. Het komt hem dan ook raad zaam voor de resultaten van een zodanig onderzoek af te wachten alvorens hetzij op grond van de voorgestelde bepaling, hetzij op grond van een nadere wettelijke regeling te bevorderen, dat ook bijdragen kunnen worden ver strekt voor de geneeskundige, verzorging ingevolge het zieken fondsenbesluit. De Amerikaanse raad voor het stat iliseren van de lonen heeft aanbevolen de lonen van de arbeiders in de staalin dustrie met ruim 17 cent per uur te verhogen. De vakvereniging kondigde onlangs aan, dat de arbeiders a.s. Zendag te middernacht het werk zouden neerleggen tenein de hun eisen voor hogere lonen kracht bij te zetten. Het bestuur van de bond van staalbewerkers heeft bekend gemaakt, dat 8 April als datum Is vastgesteld voor een staking, indien geen genoegdoening ver kregen wordt. Er was een alge mene staking aangekondigd vodr Zondag, doch de regering had de leiding van de vakbond verzocht deze datum te ver schuiven. Het bestuur van de (bond heeft de aanbeveling van de raad voor de loonstabilisatie goedgekeurd. Het voorstel van de raad om een collectieve ar beidsovereenkomst voor 18 maanden met verplicht lid maatschap van de vakvereni gingen tot stand te brengen werd eveneens door het bestuur van de vakbond aanvaard. Wegens zijn gunstige positie in de Europese betalingsunie heeft West-Duitsland na overleg met de O.E.E.S. besloten de libe ralisatie van zijn invoer met in gang van 1 April a.s. niet zoals oorspronkelijk de bedoeling was tot 70 doch tot 75 uit te breiden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1