Buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag Binnenlands Nieuws Carney over Middellandse - Zeegebied Stichting emigranten service popent doodt r/JOOj"90c/5 r Vogelvrij TWEEDE KAMER Maximumprijzen bakstenen blijven gehandhaafd Nieuwe Duitse protesten tegen de agrarische invoer Geschenk voor Amerika De Chinese papegaai Ons nieuwe feuilleton Prijsverlagingen warenhuizen in Nederlands gesehenk aan Duitse Rode Kruis HET SAARGEBIED Mei voorkeursverklaringen een woning J Agenda De Tweede Kamer heeft giste ren het wetsontwerp tot het ver lenen van buitengewone bevoegd heden aan het burgerlijk gezag in behandeling genomen. In deze wet worden enige na dere voorzieningen getroffen met betrekking tot de inwendige vei ligheid van het rijk in buitenge wone omstandigheden. De bedoeling is aan het bur gerlijk gezag in die omstandig heden betere mogelijkheden te bieden om de handhaving van de openbare orde, rust of veiligheid te verzekeren. De wet opent de mogelijkheid om in geval van oproerige be weging, onlusten of soortgelijke stoornissen van de openbare orde, rust of veiligheid ten aan zien van het rijk of van een ge deelte daarvan de toestand van verhoogde waakzaamheid in te stellen. De toestand van verhoogde waakzaamheid eindigt: a. wan neer de Kroon dit op voordracht van de minister-president be paalt; b. Indien en voor zover ten aanzien van het betrokken gebied de burgerlijke uitzonde ringstoestand, de staat van oor log of de staat van beleg in treedt. De burgerlijke uitzonde ringstoestand eindigt, wanneer de Kroon dit op voordracht van de minister-president bepaalt of indien en voorzover ten aanzien van het betrokken gebied de staat van oorlog of de staat van beleg intreedt. De commissaris der Koningin en de burgemees ter handelen tijdens de toestand van verhoogde waakzaamheid in overeenstemming met de aanwij zingen van de minister van Bin- nelandse Zaken, de burgemeester mede in overeenstemming met de aanwijzingen van de commis saris der Koningin. De minister is bevoegd de ver toning in het openbaar dan wel in tegenwoordigheid van meer dan vijf en twintig personen van door hem aangewezen films voor een door hem te bepalen tijds duur te verbieden. De commissaris der Koningin en de burgemeester zijn bevoegd het vertoeven in de open lucht te verbieden en aan personen, ten aanzien van wie ernstig vermoe den bestaat, dat zij de openbare orde, rust of veiligheid in gevaar zullen brengen, te bevelen een gebied te verlaten of te verbieden zich daarheen te begeven of daar in terug te keren. De burgemeester is bevoegd de toegang tot of het gebruik van bepaalde gebouwen, verblijf plaatsen of terreinen voor een bepaald of onbepaalde tijdsduur te beperken of geheel te verbie den. De minister is bevoegd beper kende bepalingen vast te stellen omtrent het vervaardigen, uitge ven, voorhanden hebben, ver spreiden, aanplakken, aanbren gen of in de handel brengen van geschriften, opschriften, tekenin gen of afbeeldingen. Hij kan een en ander ten aanzien van bepaal de geschriften, opschriften, teke ning of afbeeldingen geheel ver bieden. De minister van Binnenlandse Zaken krijgt de bevoegdheid door de daarvoor aan te wijzen auto riteiten elk stuk, toevertrouwd aan de post of andere instellin gen van vervoer, te doen in be slag nemen, openen, onderzoeken, achterhouden, geheel of gedeel telijk te doen vernietigen of on leesbaar maken. I* De burgemeester kan bepalen, dat geen openbare vergaderingen of bijeenkomsten, geen besloten vergaderingen of bijeenkomsten van meer dan tien personen of geen optochten zullen worden ge. houden dan met zijn schriftelijke vergunning. Deze bepaling is niet van toepassing op openbare gods dienstoefeningen. Verder worden fouilleringsbe voegdheden gegeven, alsmede bevoegdheden tot huiszoeking en inbeslagneming. Het ontwerp bevat een aantal regelen ten aanzien van de inter nering. Blijkt een internering ten onrechte te zijn geschied, dan kan een geldelijke tegemoetkoming voor de schade worden toege kend. Na een orde debatje de he ren Hoogcarspel (CPN) en Stok vis (CPN) maken bezwaar tegen de door de voorzitter voorgestel de spreektijdbeperking wordt het voorstel tot rantsoenering met 54 tegen 4 stemmen, die der CPN, aanvaard. De heer De Haas (KVP) wijst erop, dat het wetsontwerp slechts bestemd is voor buitengewone omstandigheden, die het bestaan van ons volk zouden bedreigen. Hij vraagt de verklaring, dat het in de bedoeling ligt er slechts ge bruik van te maken in tijd van oorlog of bij een algemene nood toestand. De kwestie der internering be sprekend, vraagt hij nadere voor zieningen ten behoeve van de ge ïnterneerden, die de nodige zeker heden behoren te krijgen. Een verduidelijking van de desbetref fende bepalingen is z.i. gewenst. De heer Haken (CPN) zegt, dat men het gevaarlijke karakter van het wetsontwerp wil verdoe zelen. Het beoogt z.i. het fascis me in te voeren en wel het fas cisme van de heer Romme. Het betekent de invoering van de dic tatuur in optima forma en met nationaal-socialistische brutali teit wordt het voorgesteld als dienende ter bescherming van de democratie. Met deze wet kan de regering een politieke tegenstander uit schakelen door hem eenvoudig in een concentratiekamp op te sluiten, zo meent de heer Haken, die voorts van oordeel is, dat Amerikaanse inlichtingendien sten de Nederlandse regering kunnen wijsmaken, dat er buiten, gewone omstandigheden dreigen. Vrijheid van vergadering kan worden opgeheven, evenals het briefgeheim.. Men kan weer over gaan tot inbeslagnemingen en het beheersinstituut kan weer in weelde tieren, aldus de heer Ha ken. Op dezelfde wijze is destijds alle vooruitstrevendheid in Duits land geliquideerd. Naar sprekers oordeel is de be doeling van het wetsontwerp ieder verzet tegen de oorlogs voorbereiding de kop in te druk ken. De heer Stokvis (CPN) be toogt, dat de voorgestelde wet strijdt tegen niet bestaande geva ren en dat het ontwerp de rechts staat aantast. Volgens spr. krijgt de Neder landse „Gestapo" wel degelijk uitvoerende macht, al zegt de re gering, dat de binnenlandse vei ligheidsdienst slechts een dienend apparaat is. Spr. stelt vast, dat dit wetsont werp met cynische drogredenen het waandenkbeeld tracht ingang te doen vinden, dat de democra tie zich mag handhaven met mid delen van de dictatuur. De heer Ritmeester (WD) meent, dat de aantasting van velerlei vrijheden in dit ontwerp wel zéér ver gaat. Als er een vijfde colonne werk zaam is, heeft de staat het recht en de plicht zich te verweren, als de democratie wordt bedreigd. De ontworpen regeling is een uitzonderlijke. Dat moet bedacht worden, als men zou trachten de burgemeester in een van de mi nister afhankelijke positie te brengen. Daartegen zou spr, zich verzetten. Hij vraagt hoeveel personen op het ogenblik in aanmerking zou den komen voor internering. Kan men erop rekenen, dat de inter neringskampen geen concentra tiekampen zullen worden. Ook vraagt hij o.a. hoe het gaat met de kinderen, als hun ouders of verzorgers worden geïnterneerd, Hij acht het tragisch, dat men door omstandigheden van buiten af gedwongen wordt tot het ne men van maatregelen, die ons de mocratisch volk niet liggen. De heer Weiter (KNP) herin nert aan het oorspronkelijke ont werp, dat belangrijke wijzigingen heeft ondergaan. Het aanvanke lijk ontwerp was een wanproduct van wetgeving. Het ademde de kenmerken van de politiestaat, Z.i. is het hele ontwerp griezelig, al is het sindsdien veranderd. Spr. heeft er ernstig bezwaar tegen, dat aan enige regering de macht wordt gegeven, zelfs als ze maar vreest voor het ontstaan van een oproerige beweging, de rechten van de burger te beknot ten. Dat is naar zijn oordeel in strijd met de grondwet. Hij acht het ongewenst een regering de gelegenheid te geven langs de weg der administratie een poli tieke tegenstander het zwijgen op te leggen. Naar zijn oordeel is het ont werp niet ernstig en niet degelijk gemotiveerd. Concentratiekampen in vredes tijd zijn voor spr. onaannemelijk. Hij vraagt zich af, wat de rege ring met de instelling ervan be oogt. De heer Burger (Arb.) merkt op, dat in de wet op de staat van oorlog en beleg van 1899 hetzelf de staat als wat nu wordt voor gesteld. In die 50 jaar is nooit ge- sproken over dictatuur. Er verscheidene waarborgen in het ontwerp opgenomen, dat niet al te willekeurig de burger lijke uitzonderingstoestand wordt afgekondigd. Ook ten aanzien van de internering zijn er de nodige waarborgen. Het enige nieuwe, dat het wets ontwerp brengt, is dat de bijzon dere bevoegdheden niet worden uitgeoefend door het militaire ge zag, maar door het civiele gezag. Spr. vraagt een toezegging der regering, dat een kamercommis sie voor de B.V.D. zal worden in gesteld, welke spoedig haar werkzaamheden moet kunnen aanvangen. Bezwaarlijk acht spr. het dat, wanneer een rechtspersoon straf baar gestelde handelingen ver richt, men niet de juiste man zal kunnen straffen, omdat men ge makkelijk een stroman naar vo ren kan schuiven. De heer Beernink (CH) kan met de strekking van het wets ontwerp accoord gaan. Een ver betering acht hij, dat in plaats van het militaire gezag het bur gerlijke gezag verschillende be voegdheden opgedragen kan krij gen. Te vijf uur wordt de vergade ring gesloten. Al de warenhuizen in Parijs hebben gisteren voor 115 artike len, variërend van parfum tot regenjassen, prijsverlagingen in gevoerd, welke tot 10 procent bedragen. De warenhuizen wil len hierdoor medewerken aan de campagne van minister-president Pinay tot het redden van de Franse franc. Enige typische voorbeelden van prijsverlagingen zijn bijv. eau de cologne met 25 frs., damesregenmantels met 1000 frs., herenregenjassen met 1400 fres en pullovers met 500 frs. De oude prijzen bedroegen resp. 550, 6900, 6900 en 3400 frs. Inmiddels heeft de federatie van warenhuizen een verklaring gepubliceerd, waarin wordt op gemerkt, dat wanneer met de prijsverlagingen wordt voortge gaan een soortgelijke actie bij de groothandel zal dienen te ge schieden. De Westelijke geallieerden zou den geen groot conflict in Euro pa kunnen winnen, als zij de controle over de Middellandse Zee zouden verliezen, aldus heeft admiraal Carney, de Amerikaan se bevelhebber van de Navo- strijdkrachten in de Zuid-Euro- pese sector verklaard op een bij eenkomst van Italiaanse reders in Genua. Als Italië zou vallen, zou de Middellandse Zee in tweeën ge sneden worden: Griekenland, Turkije en het Midden-Oosten Het bestuur der stichting „Emi granten service", welke een dezer dagen notarieel werd opgericht in Den Haag, heeft mededelingen over het werk der stichting ge daan. Het doel van de stichting is het verlenen van hulp en bijstand aan in of buiten Nederland ver blijvende emigranten. Deze hulp en steun betreffen onder meer de hulsvesting in den vreemde, montage en andere woningen, kapitaal om woningen te kunnen kopen, kennis der vreemde talen en de overzeese transporten. Voorlichting betreffende emi gratie naar bepaalde plaatsen, streken en landen wordt door de stichting niet verleend, daar deze is voorbehouden aan de Neder landse instanties. Aan de stichting kunnen tal van bedrijven deelnemen, zoals fabrikanten van montage- of an dere geschikte woningen voor emigranten, van meubelen, expe ditie-, transport, en verpakkings bedrijven, passage-bureaux, on derwijs- en taaiinstituten, verze keringsmaatschappijen, scheep vaartmaatschappijen en vereni gingen of stichtingen op het ge bied van de emigratie. Er heb ben zich reeds een tiental deel nemers aangemeld. Men wil de belanghebbende on dernemingen bijeenbrengen, om op deze wijze gemakkelijker con tact met de emigranten te heb ben en die emigranten te helpen op het gebied, dat door de onder nemingen bestreken wordt. Op die wijze wil men het werk van de ondernemingen coördineren. De door de stichting te maken kosten worden bestreden uit de gelden der deelnemers. De ser vice aan de emigranten kan daardoor gratis worden verleend. zouden verloren igaan en Afrika ernstig worden bedreigd, aldus Carney, die verklaarde somtijds van gevoelen te ztfn, dat de vei ligheid van Italië het belang rijkste deel van de gehele be veiligingsstructuur in Europa was. Zolang de geallieerden de con trole behouden over de Middel landse Zee de gehele Zuidelij ke flank van het schiereiland Europa zou him zaak, zelfs in geval van grote moeilijkhe den of tegenslag elders, niet als verloren behoeven te worden beschouwd, aldus de admiraal. Hij zei, dat deze verklaring geen oorlog-ophitsing was, doch een onder de ogen zien van de eenvoudige strategische waar heden. Als middelen, waarmee de Middellandse Zee aan de Atlan tische mogendheden zou kunnen worden ontnomen noemde Car ney: duikbootacties, bedreiging met luchtmacht, verlies van ge bied of combinaties van deze mogelijkheden. BARKEEPER AANGEHOUDEN De 23-jarige barkeeper J. H. S. uit 's-Gravenhage, is door de politie aangehouden wegens op lichting, flessentrekkerij en po ging tot oplichting. S. kwam enige dagen geleden bij een ju welier in de hofstad om een ring van ongeveer 250 te kopen. S. deed daarbij een heel verhaal, wist de koop aannemelijk te ma ken, mocht een ring van circa 250 op zicht meenemen om hem aan zijn vader te laten zien en kwam bij de juwelier terug met de boodschap, dat hij eigenlijk 'n mooiere ring wenste. De juwe lier bracht een mooie damesring te voorschijn, die S. wel aan stond. Kosten 525. S. zou er even met zijn vader over telefo neren. Dat gebeurde in de win kel van de juwelier. S. kwam met „vader" aan de andere kant van de lijn overeen, dat „vader" wel zou bijpassen. S. kreeg na het telefoongesprek de ring mee en betaalde niet. Na een paar dagen ging de ju welier naar het door S. opge geven adres. Dat bleek te klop pen en de naam was ook goed. De vader wist alleen niets van het telefoongesprek en de ring. De juwelier gaf daarop de zaak in handen van de politie. Bij het onderzoek bleek dat S. de ring binnen een half uur na dat hij hem bij de juwelier had gekregen, aan een andere juwe lier voor 150 had verkocht. Negentig gulden daarvan heeft hij besteed aan het betalen van een boete waarvoor hij nog in het krijt stond en de rest heeft hij opgemaakt. S. had, zo kwam verder aan 't licht, drie briefjes van de bank van lening voor een fototoestel (van ongeveer ƒ100) voor een dure vulpen en voor een paar gouden manchetknopen. Deze De president van het Neder landse Rode Kruis, baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuy- len, heeft Donderdag in Düssel- dorf aan het Duitse Rode Kruis dekens en kinderkleding ter waarde van 5200 gulden overge dragen. Een en ander is bestemd voor Duitse vluchtelingen. Voorts werden overgedragen tien biblio theken met 250 nieuwe boeken en verschillende gereedschappen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 30 Duitse vluchtelingenfa milies „geadopteerd". De Neder landse gift zal in Noord-Rijnland- Westfalen, Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein verdeeld wor den. Bestuursleden van de vereni ging de Nederlandse baksteen industrie (vertegenwoordigend 98 procent .van de Nederlandse 1 laiksteenproductie) en vertegen-1 huis gehaald en onaangenaam goederen had S. verkregen door ze zogenaamd in winkels te ko pen, maar hij had ze niet betaald. Hij handelde ook zo met een hoe veelheid boeken van circa 100. Deze boeken zijn nog niet te recht. Zij zouden zich bevinden in het huis van de vrouw met wie hij vroeger heeft samenge leefd. Tenslotte heeft S. met brief papier van deze wouw, op welk papier haar naam was gedrukt, 25 van iemand gekregen. S. heeft bekend. ARBEIDERS HIELDEN GRAAN ACHTER. Begin Maart deed een veem- cn factorijbedrljf te Groningen bij de recherche aangifte, dat vermoe delijk fraude werd gepleegd bij het afleveren van graan. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat twee arbeiders van bedoeld bedrijf, die belast waren met het toezicht en de controle op de af levering van granen, welke met vrachtauto's uit de provincie wer den aangevoerd, knoeiden met weegbriefjes. Zakken, die een normaal gewicht hadden, werden door hen vijf of tien kilogram la ger genoteerd. Het graan, dat de heren op deze manier over had den. verhandelden zij tegen een zacht prijsje. Gelukkig kon wor- dn ingegrepen, vóórdat deze knoeierijen grote afmetingen had den aangenomen. De oneerlijke arbeiders zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Tevens heeft de Groninger recherche proces verbaal opgemaakt tegen twee expediteurs, die het op oneerlijke wijze verkregen graan hadden gekocht. ELFJARIG JONGETJE VERONGELUKT. Op de Mathenesserweg te Rot terdam is gisteren de 11-jarige Anthonius C. de Jongh tengevol ge van een ongeval om het leven gekomen. Het knaapje stond met zijn grootvader op een vluchtheuvel en zwaaide met zijn schooltas, die in aanraking kwam met een pas serende auto. De jongen hield de tas vast, kwam eerst tegen de auto aan en viel toen op de straat. Met een schedelbasisbreuk en een gebroken voet werd hij naar het ziekenhuis Bergweg ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. HAAGSE JONGENS VINDEN MUNITIE. Dezer dagen hebben jongens in een sloot langs de Sportlaan te 's-Gravenhage munitie aange troffen: kogels voor geweren en mitrailleurs en lichtkogels. De jongens stelden de politie van hun vondst in kennis en deze nam het oorlogstuig onder haar hoede. De mogelijkheid bestaat dat andere jongens ook dergelijke gevaarlijke spullen hebben ge vonden, maar ze niet hebben aan gegeven bij de politie. De politie roept de medewerking van ouders in. In het algemeen wordt bovendien ieder die oor logstuig in zijn bezit heeft ver zocht de politie daarvan in keni- nis te stellen. Het wordt van ten de schapen worden bijge voerd om op krachten te blijven Dit is niet in voldoende mate ge schied, waardoor de lammeren op hun beurt te weinig melk kregen en in vrij groten getale stierven. De sterfte onder deze kudde schapen, die op de dijk ten Noorden van Urk graast, is dus niet zoals sommige geruchten willen, veroorzaakt door de mui- zentarwe waarvan onlangs zo vele ganzen het slachtoffer werden. CAEN AYALDIEVEN De Geleense politie heeft een jeugdige bende aangehouden, die bestond uit vier jongens van 15 tot 17 jaar. Zij hebben tijdens hel carnaval tal van diefstallen met braak en inklimming gepleegd Bij hun strooptochten gebruikten zij onbeheerdstaande auto's, die zij dan later achter Meten. SLOEG RIJKSPOLITIE GOEDE SLAG De rijkspolitie te Wierlngen heeft de 33-jarige ex-verzeke ringsinspecteur J. S. uit Den Helder gearresteerd, die er van verdacht wordt een aantal boe ren in de kop van Noord-Holland voor ten minste 25.000 gld. te hebben opgelicht. S. heeft reeds een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. De man gaf voor bemiddeling te verlenen bij de aankoop van landerijen en hofsteden en vroeg daarvoor een borgsom. Eén land bouwer uit Den Helder zou hij op deze wijze voor ruim 12.000 hebben benadeeld en een boer uit Anna Paulowna vóór 10.000 S. zou deze praktijken in de ge hele kop van Noord-Holland en Texel hebben uitgeoefend. Bij een nader onderzoek wordt verwacht, dat het bedrag der oplichtingen vermoedelijk nog aanzienlijk ho ger zal zijn. Toen S. met een landbouwer in Wieringen aan het onderhande len was gaf de laatste ongemerkt zijn echtgenote een seintje. Deze waarschuwde telefonisch de rijkspolitie, die S. arresteerde. Een Duitse woordvoerder heeft medegedeeld, dat Frankrijk en West-Duitsland het eens zijn ge worden over de instelling van een gemengde commissie om er voor te zorgen, dat de toestand in het Saargebied het houden van democratische verkiezingen in de herfst van dit jaar toelaat. woordigers van het ministerie van Economische Zaken en van Wederopbouw hebben besprekin gen gevoerd betreffende de prij zen van bakstenen. Hierbij is oun. besloten, dat hoewel de opheffing van de ma- ximumprijzenregeling voor met sel- en straatstenen werd over wogen. de overheid, na gemeld overleg met de industrie, tot handhaving hiervan heeft be sloten. Verwacht wordt, dat de vraag naar deze materialen In verband met de sterke opleving van de bouwnijverheid dermate groot zal worden, dat het vrij geven der prijzen tot verhoging aanleiding zal geven. In ver- 1 rmd met de kosten van de wo ningbouw en andere bouwwer ken, dient dit te worden voor komen. heden zijn niet te duchten. KIND VIEL VAN TWEEHOOG. De bijna driejarige Johanna P. uit de Eschdoornstraat te 's-Gra venhage klom Woensdag op het balcon van de tweede étage van het ouderlijk huis op een teil. Zij kon daardoor over de leuning van het balcon komen en is naar beneden gevallen. Haar val werd gebroken door drooglijnen op de eerste étage. Het meisje liep een hersenschudding op. Haar toe stand is redelijk. DE LAMMERENSTERFTE IN DE NOORDOOSTPOLDER. Dezer dagen zijn, zoals wij reeds meldden, ongeveer veertig lam meren en enkele schapen in de Noordoostpolder gestorven. De directie van de Noordoost- polderwerken deelt ons thans mede, dat de lammerensterfte in de polder te wijten is aan onvol doende zorg door de herder. In deze tijd van het jaar moe- Het Duitse boerenverbond heeft opnieuw een protest ge uit tegen de naar haar mening te grote agrarische importen, die door de bondsregering wor den toegestaan. Door de grote omvang van de import bevindt volgens het ver bond de Duitse toter en vet- markt zich in een zodanige toe stand, dat ernstige gevolgen moeten worden gevreesd. Deze zullen volgens de leiding van 't verbond ook op politiek gebied tot uiting komen. Men spreekt van „een ernstige vertrouwenscrisis tussen land bouw en regering". Volgens het vertoond heeft de regering on danks haar toezegging om de import tot de werkelijke behoef te te beperken de weg gegaan van een verhoogde import ten einde de uitvoer van industriële producten te kunnen bevorde ren. Daarmee is naar zijn over tuiging het economische even wicht ten nadele van de land bouw verstoord. De agrarische politiek der re gering moet volgens het ver bond-gericht blijven op een eo groot mogelijke voorziening uit eigen productie. Voor de hulp, in de tweede wereldoorlog verleend, zal Su riname aan de Ver. Staten een geschenk aanbieden. De staten hebben voorgesteld dat dit ge schenk een pressepapier zal zijn, voorstellend het Ameri kaanse vrijheidsbeeld in goud, staande op een voetstuk van bauxiet, waarin het Surinaams wapen ls gegraveerd. Het gemeentebestuur van Heerlen heeft een actie op touw gezet teneinde te bereiken, dat zoveel mogelijk voorkeursver klaringen betreffende de rente- spaarbrieven van de nationale woningbouwlening 1952 op naam van Heerlen zullen worden ge steld. Daarom heeft het bepaald, dat aan ieder, die dergelijke ver klaringen tot bedragen van resp. 5000 of 10.000 inlevert op de afdeling financiën van de ge meente-secretarie, voorkeur voor een met de gelden der lening te bouwen duplexwoning of gehele woning zal worden verleend. Voor wat deze laatste woningen betreft, is echter de restrictie ge maakt, dat het gezin uit tenmin ste vier personen moet bestaan. Het is niet nodig, dat degenen, die van deze regeling willen pro fiteren, zelf voor bedragen van 5000 c.q. 10000 inschrijven op de lening. Vereist is alleen, dat zij op naam van de gemeente Heerlen gestelde voorkeursver. klaringen tot deze bedragen ver zamelen. Deze regeling geldt ook voor niet-Heerlenarendie zich in Heerlen willen vestigen. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 117) (Nadruk verboden). „Juffrouw Wendell zeer vrien delijk", zei Chan. „Vriendelijk en voorzichtig", lachte Bob. „Je bent hier als een Wilbur een soort buffer tussen deze jonge dame en de gevreesde instelling het huwelijk. Zij ge looft niet in het huwelijk, Char lie. Waar denk je, zou ze die dwaze gedachten opgedaan heb ben?" „Overvloedig dwaas", zei Chan. „Er moet tegen haar geredeneerd worden". „Er zal tegen haar geredeneerd worden. Ze heeft jou meege vraagd, omdat ze weet dat ik dol op haar ben. Ze heeft het gezien in mijn grote vertrouwde ogen. Ze weet, dat mijn kostbare vrij heid niets waard schijnt sinds ik haar heb ontmoet. Zij beseft, dat ik haar nooit meer los laat dat ik plan heb, haar uit de woestijn weg te halen maar zij dacht, dat ik er niet over spreken zou, als jij er bij was." „Ik begin mij te voelen gelijk geraamte op feest," zei Chan. „Niet zo somber ik voel je volstrekt niet als zodanig", ver zekerde Bob hem. „Ja ze dacht dat ik niet over de zaak reppen zou maar ze heeft het mis. Ik spreek er toch over. Charlie, ik heb dit meisje lief. „Natuurlijk", zei Chan. „Ik heb plan haar te trouwen." „Verheven, gepast plan", stem de Chan toe. „Maar zij heeft geen woord gezegd". Paula lachte. „Het huwelijk!", zei ze. „Laatste toevlucht van zwakke geesten. Ik heb een fijn leventje; dank je wel. Ik heb mijn vrijheid lief eri die zal ik verdedigen." „Het spijt me dat te horen", zei Chan. „Sta mij toe, dat ik enige woorden spreek ten gunste van gehuwde staat. Ik ben iemand, die weet. Waar is betere plaats dan nieuw tehuis? Waarlijk, één aards paradijs, waar zorgen spoorloos verdwijnen, waar de hemelse melodie van vrouwen stem alles doet trillen in vreemde symphonie." „Dat klinkt wel aardig", merk te Eden op. „Hand in hand dwalen met vrouw door avondstraten, wan deling aan strand bij maneschijn. Ik herinner mij gelukkige lente van mijn eigen huwelijk met on begrensd smachten." „Hoe vind jij, dat het klinkt, Paula?" drong Bob aan. „En deze Jonge man", ging Chan voort „ik ben niet in staat te vatten, waarom u tegen stand biedt. Voor mf) is hij over vloedig flinke kerel. Ik heb grote genegenheid voor hem." Paula bleef zwijgen. „Zeer grote gene genheid", voegde Chan er nog bij. „Nu, als het daar op aan komt", erkende het meisje, „heb ik ook wel wat genegenheid voor hem." Chan gaf Bob een ribbestoot. Zij bestegen de donkere heuvels en de lichten van Eldorado sche nen hen tegemoet. Toen zij voor het hotel stopten, werden zij be groet door Holley en Victor. „Ziezo", zei de redacteur. „Je tas staat op het kantoor, Charlie, de deur is niet op slot." „Veel dank", antwoordde Chan en vluchtte weg. Holley keek omhoog, naar de witte sterren. „Het spijt me, dat je heengaat, Eden", zei hij. „Het zal een beetje eenzaam zijn, zonder jou." „Maar je komt in New York", opperde Eden. Holley glimlachte, hoofdschud dend. „Neen, ik ga niet. Van avond heb ik een telegram ver zonden. Enige jaren geleden, misschien maar nu niet. Nu kan ik niet gaan. Ik weet niet hoe maar dit woestijnland houdt me vast. Ik zal voortaan New York alleen zien in de bios coop." Ver weg, op de kale vlakte, verbrak het fluitje van de trein naar Barstow de stilte van de woestijn. Charlie kwam om de hoek; jas en vest van Sergeant Chan hadden de Kantonnese kiel van Ah Kim vervangen. „Hese stem van spoorweg kon digen aan einde van ons avon tuur", merkte hij op. Hij nam Paula's hand. „Aanvaard laatste wens van ietwat vermoeide post bode. Moge dit voor u zijn begin van grootste levens-avontuur. En gelukkigste." Zij staken de lege straat over. „Adieu", zei Bob, toen hij en het meisje in de schaduw van het stations? ïbouw bleven staan. Iets in de warme druk van haar slan ke sterke vingers, zei hem alles, wat hij wenste te weten, en zijn hart klopte sneller. Hij trok haar naar zich toe. „Ik kom gauw terug", beloofde hij. Hij deed de smaragden ring aan haar rech terhand. „Alleen maar ter herin nering", zei hij. „Als ik terug kom, zal ik een plaatsvervanger meebrengen de stralendste keuze uit de mooiste voorraad van het land. Onze voorraad." „Onze voorraad?" „Ja." De trein was rammelend bin- nengestoomd, en Chan riep hen toe vanaf de treeplank. „U weet het nog niet, maar voor u wordt droom van elk vrouwenleven be waarheid u zult een man trou wen, die eigenaar is van juwelen- winkel!" EINDE. Historische verhalen uit Drente zijn schaars. De historie van dit oude land ligt begraven onder fle voorbijgegane eeuwen. Wij meen den daarom voor de afwisseling eens een historisch verhaal uit deze minder bekende streek als feuilleton te moeten aankopen, spelende in de eerste helft van de 16e eeuw. De geschiedenis van de man, die verklaard werd door de soldaten- benden, die de Drents-Friese grensstreek plunderden. Rooie Willem Frankes, die als avontu rier de mannen, die met de vijand heulen, straft en derhalve de vijand op alle mogelijke manie ren de voet dwars zet. Spannend en interessant. In het volgende nummer van ons blad maken wij een aanvang met „VOGELVRIJ", historisch verhaal uit de Drents-Friese grensstreek. DE REDACTIE. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Angelo". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Angelo". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Minderjarig meisje vermist". AXEL: Het Oentrum, .6.30 en 9 uur: Biosc. „Het licht dat verdween".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2