DE KOREAANSE OO Nieuwe communistische beschuldigingen Voorverkiezingen voor de Presidentsverkiezingen in komende de V. S. De Kabinetsformatie in Indonesië VLEIEND OORDEEL De rust keert in Egypte terug ARRESTATIES DUREN VOORT r Hevige sneeuwval Pro-Italiaanse demonstratie in Triest Prins Bernhard brengt bezoek aan -telecommunicatie Phiiips- Eisenhower candidaat dei- Republikeinen Treinen stoppen in Lisse Arrestatie van 2000 verdachten in Indo-China Van Truman over Eisenhower ""N Ontslag bij de N.V. Bakovenbouw Extra-treinen voor yoorjaarsbezoekers Noorwegen heft invoer verbod voor verse groenten op De onrust in Tunesië Inzending van aangiftebiljetten tot 29 April De „Dromedaris" te water gelaten Overvaller in Algiers gearresteerd VRIJDAG 21 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1991. in de Verenigde Staten Als de schoonmaak Artsen krijgen hogere vergoeding voor fondspatiënten WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, lerneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Het communistische nieuwsbu reau „Nieuw China" heeft Ame rika ervan beschuldigd gebruik te maken van Japanse en Duitse specialisten bij het doen van proeven met bacteriologische wa pens. Zeven laboratoria in Cana da, aldus de beschuldiging, zijn eveneens bij het project betrok- Icen. De eerste bacteriologische aan val in Korea was in de winter 1960-1951 uitgevoerd. Volgens het nieuwsbureau heb ben gcnearal-majoor Bullen, hoofd van de chemische afdeling van het Amerikaanse ministerie van defensie, en andere Ameri kaanse officieren toegegeven, dat de „chemische dienst" sinds 4 Juli 1950 in Korea actief is ge weest. Deze officieren hadden zich uitgesproken voor het voeren van een bacteriologische oorlog, daar dit de goedkoopste wijze was om een vijand te onderwerpen. Gisteren heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Phi- lips-telecommunicatie v/h Neder landse Seintoestellenfabriek te Hilversum. Tijdens dit bezoek werden aan de prins de moderne telecommunicatlemiddelen, ook voor de navigatie, getoond. De prins werd in het ontspan ningsgebouw der N.S.F. ontvan gen door Ir F. J. Philips en Ir P. F. S. Otten van de raad van be stuur der N.V. Philips en het di rectorium van de N.S.F. Nadat de lunch was gebruikt, werden ver scheidene laboratoria bezichtigd, waarna men een rondgang door de fabriek maakte. In 1946 was in Camp Detrick bij Frederick in Maryland een speciale organisatie in het leven geroepen om het bacteriologische wapen verder te onderzoeken. Deze organisatie bouwde in de laatste periode van de tweede wereldoorlog grote laboratoria en fabrieken en had 4000 personen in dienst. In Pascagoula (Mississippi) en Dugway (Utah) waren teststa tions gevestigd en in Vigo (India na) bevond zich een grote fabriek voor massaproductie, aldus de beschuldiging. Op de bijeenkomst van de sub-commissie voor toezicht op het bestand hebben de commu nisten Donderdag een nieuwe V. N.-lijst van aanvoerhavens, die gedurende het bestand gebruikt zullen mogen worden, aanvaard, aldus heeft een V. N.-woordvoer der meegedeeld. Dé staf-officier van de V. N., kolonel Kinney, verklaarde na de bijeenkomst, dat het er naar uit ziet, dat, behalve op het punt van Ruslands toelating als neutrale mogendheid in de commissie van toezicht op het bestand en de be perking van aanleg van vlieg velden, over punt drie (toezicht op het bestand) overeenstem ming is bereikt. Bijzonderheden met betrekking tot het gebruik van de aanvoerhavens als be- voorradingspunten zouden in een dag of twee geregeld kunnen worden, aldus kolonel Kinney. De toegangshavens, waarover men overeenstemming bereikte bij de wapenstilstandsonderhan delingen in Korea zijn: (voor N. Korea) Sinhidjoe, Sinandjoe, Ma- polin, Tsjongdjin, Hoengham en (voor Z.-Koreaf Poesan, Taegoe, Intsjon, Hangnoeng en Koensan. De stafofficier van de Verbon denen verklaarde, dat er geen vorderingen waren gemaakt aan gaande de kwestie van uitwisse ling van krijgsgevangenen. Ondanks sneeuwstormen en zware zeegang hebben eenheden van de geallieerde vloot de be schieting van communistische posities aan de Oostkust van Noord-Korea voortgezet. De acties van de luchtmacht werden door het slechte weer ge hinderd. Van het front is slechts verspreide patrouille-activiteit gemeld. Volgens uitzendingen van com munistische zenders hebben vier „Amerikaanse vliegtuigen" op 12 Maart bij Kosing aan de Oost kust bommen met „gifgas" ge worpen op communistische stel lingen. Radio-Peking heeft een aanval met gasbommen, op een andere communistische positie op 10 Maart, gemeld. In het oostelijke deel van mid- den-Californië zijn ongeveer dui zend personen door hevige sneeuwval van de buitenwereld! afgesneden. 125 Personen zijn driehonderd km ten O. van San Francisco, waar de sneeuw tot vijftien me ter hoo-gte ligt, ingesneeuwd. In Nevada bestaat het gevaar, dat 600.000 stuks vee tengevolge van ontberingen door de hevige sneeuwval om het leven zullen komen. De gouverneur van Ne vada heeft de staat van nood af gekondigd. Hij kan dan federale hulp voor de bedreigde veestapel inroepen. Advertentie Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 4177 ct. DE VOORVERKIEZINGEN IN MINNESOTA. Toen de uitslagen van 3.521 van de 3.769 kiesdistricten bekend waren, was de stand als volgt: Republikeinen: Stassen 127.630 stemmen Stettedahl 21.216 stemmen bijgeschreven candidaten: Eisenhower 106.512 stemmen 23.879 stemmen Taft Warren MacArthur Democraten Humphrey 5.160 stemmen 1.533 stemmen 98.491 stemmen Mr Wilopo, de nieuw aange wezen kabinetsformateur, deel de aan Aneta mede, de opdracht te hebben aanvaard omdat hij redelijke mogelijkheden voor succes aanwezig acht. De partijraad van de P.N.I. heeft besloten zijn goedkeuring te hechten aan de aanwijzing van Mr Wilopo als formateur. Deze zal de door zijn voorgan gers verzamelde gegevens gron dig bestuderen en daartoe van gedachten wisselen met de heer Sidik, een der vorige formateurs. Daarna zal hij- besprekingen Voor bezoekers van de „Keu kenhof" te Lisse zullen op de Zaterdagen van 22 Maart tot en met 17 Mei, uitgezonderd 19" April, en op de Zondagen 23 en 30 Maart, 6 April, en 11 en 18 Mei a.s. enkele treinen van de gewone dienstregeling te Lisse stoppen. De strijdkrachten der Franse Unie hebben in het district Nam Dinh 2.000 man gearresteerd, die ervan verdacht worden „links" te zjrtn. Men neemt aan, dat zich on der hen honderden geïnfiltreerde manschappen van de 320-ste di visie der Vietminh bevinden. Bij deze operatie zijn tevens 500 geüniformeerde leden der Vietminh gevangen genomen en 200 gedood, aldus de Franse auto riteiten. Een woordvoerder heeft ver klaard, dat bij deze operatie, die 8 dagen heeft geduurd en op 17 Maart eindigde, gebleken is dat de manschappen der Vietminh in genoemd gebied, dat zich on geveer 60 km ten Z.O. van Hanoi in de Tonkinese delta bevindt, niet gevechtswillig zijn. Velen hadden zich gekleed als boeren en woonden in de dorpen. De Vietnamese dorpsbewoners waren bij de actie zeer behulp zaam en hadden vele schuilplaat sen van de Vietminh aange wezen. De politie heeft Donderdag een groep studenten, die demon streerde voor de terugkeer van Triest naar Italië, met gummi stokken uiteengedreven. Zij ar resteerde een aantal personen wegens het onwettig aanplakken van pro-Italiaanse affiches. Stu- derrtenoptochten verboden door de Brits-Amerikaanse bezettings autoriteiten werden door de politie verspreid. De voornaam ste betoging werd gehouden voor het hoofdkwartier van de bezet- tingsautoriteiten. De demonstraties werden ge houden ter gelegenheid van het feit, dat vier jaar geleden de Brits-Frans-Amerikaanse verkla ring, dat Triëst aan Italië diende te worden teruggegeven, werd bekend gemaakt. Duizenden Italiaanse nationale vlaggen hingen uit van kantoren en huizen. De scholen waren ge sloten. openen met de partijen, waar van als eerste de Masjumi. Deze partij is tegenover Wilopo als formateur niet ongunstig ge stemd en wacht de komende ge beurtenissen af. Intussen heeft de ex-formateur de heer Prawoto, gereageerd op de verklaring van zijn mede ex- formateur Sidik. Hij merkte op. dat de heer Sidik wel zeer naief zou zijn als hij de Masjumi als het zwarte schaap Beschouwd. Om wat de heer Sidik heeft ge zegd te weerleggen geeft Pra woto een opsomming van de meest uiteenlopende bezwaren, die zich bij de vorming van het kabinet hebben voorgedaan, zonder daarbij de namen van de betrokken partijen te noe men. PERSCOMMENTAREN. President Truman heeft op een persconferentie te Key West ver klaard, dat generaal Eisenhower de vrijheid heeft op ieder door hem „veilig en opportuum" ge acht tijdstip naar de Verenigde Staten terug te keren. De generaal vervult op bekwa me wijze zijn functie en hij kan zelf het beste beoordelen, wan neer het tijdstip het veiligst voor hem is om zijn post te verlaten. De president zeide, dat de Ko reaanse kwestie niets te maken heeft met de vraag, of hij zich al dan niet candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen. De Koreaanse zaak staat los van de binnenlandse politiek van de Verenigde Staten. Truman sprak over Eisenho wer naar aanleiding van een op merking van Walter Lippman, aangehaald door een der aanwe zige journalisten. Lippman heeft namelijk in een artikel gesugge reerd, dat het Trumans „plicht" was generaal Eisenhower terug te roepen met het oog op de voor Eisenhower zo gunstige uitslagen bij de tot nu toe gehouden voor verkiezingen. De president antwoordde hier op, dat het de plicht der Ver enigde Staten was hun doel in De directeur van de N.V. Baik- ovenbouw voorheen H. P. den Boer te Dordrecht heeft zich genoodzaakt gezien 30 van de ongeveer 300 arl Riders te ont slaan. De directie moest hiertoe overgaan, zo deelt zij mede, door de exportbeperkingen, welke door Frankrijk en Enge land worden toegepast. Europa te bereiken. Eisenhower bekleedde daar een sleutelpositie en kon de toestand beter beoor delen „dan Lippman of wie ook". Op een desbetreffende vraag zeide de president geen belang te stellen in de politieke carrière van de generaal. Hij had Eisen hower persoonlijk medegedeeld, dat deze het volste recht had in politiek opzicht te doen, wat hij juist achtte. Heden zullen generaal Pc- ron en Quijano door het Argen tijnse kiescollege worden uitge roepen tot resp. president en vice-president van de republiek, v-oor welke amlbten zij bij de op 11 November van het vorige jaar gehouden verkiezingen voor een periode van 6 jaar werden her kozen. De perscommentaren betonen zich in het algemeen gereser veerd over de kansen, ,dle Wilo po heeft om te slagen. „Merdeka" ziet geen grond voor optimisme en doet de sug gestie de heer Wilopo ruimere bevoegdheden te geven dan hij thans heeft. „Adabi" vestigt er de aandacht op, dat de P.N.I. niet ikan in stemmen met het aanwijzen van personen, die geporteerd zijn voor het aanvaarden van de Amerikaanse M.S.A.-overeen- komst en is van mening, dat de heer Wilopo dit zeker ter harte zal moeten nemen. „Perdoman" acht weinig kans van slagen aanwezig en wijst er op, dat voor de groep-Sukiman uit de Masjumi de deur gesloten zal zijn, als Wilopo vasthoudt aan de door zijn eigen partij geschapen situatie. „De Nieuwsgier" zegt, dat de consequenties van de nieuwe op dracht pas zullen kunnen blij ken wanneer Wilopo met de be staande opdracht en zijn pro gramma in een andere richting gaat zoeken dan van de „nog al tijd bijzonder netelige combina tie Masjumi-P.N.I." Het blad stelt vragenderwijze de moeilijk heid van een regering die zou steunen op de P.N J. en de mid dengroepen en eventueel op de naar links aanleunende partijen. bijgeschreven candidaten: Kefauver 19.750 stemmen Truman 3.590 stemmen Waarnemers te Washington be- I schouwen het succes van gene raal Eisenhower in Minnesota als belangrijker dan de overwinning, die de generaal vorige week in New Hampshire heeft behaald. Aanhangers van senator Taft verklaarden dat, indien deze niet de overwinning zou behalen in Wisconsin, waar de republikein se partij-organisatie Pro-Taft is, hij geen kans heeft om tot can didaat van de republikeinse par tij te worden aangewezen. Zij achten het zelfs mogelijk, dat hij zich vóór de in Juli te houden partijconventie zal terugtrekken. Niettegenstaande regen en sneeuw hebben in Minnesota 2 X zoveel mensen hun stem uitge bracht als men had verwacht. TAFT LAAT ZICH SCHRAP PEN VAN CANDIDATEN- LlfST IN NEW JERSEY. Senator Robert Taft heeft be sloten zich te laten schrappen van de lijst der republikeinse candi daten in New Yersey, waar de kiezers 15 April a.s. de kiesman nen zullen afvaardigen naar de democratische en republikeinse partijconventies in Juli e.k„ waar de definitieve candidaten der bei de partijen voor de komende pre sidentsverkiezingen zullen wor den aangewezen. Taft zeide zich te hebben laten schrappen, omdat de gouverneur van New Jersey, Discroll, „zijn woord heeft gebroken door zich aan de zijde van generaal Eisen hower te scharen", waardoor geen rechtvaardige strijd meer mogelijk is. Politieke waarnemers zijn ech ter van mening, dat Tafts besluit werd ingegeven door: 1. Het grote aantal stemmen, dat generaal Eisenhower op de in New Hampshire en Minnesota ge. houden vóórverkiezingen op zich wist te verenigen. 2. Het feit dat de omzwaai van gouverneur Driscoll Tafts neder laag tot een bijna volslagen ze kerheid maakt. Tafts hoop is thans vooral ge vestigd op de één April in de Amerikaanse staat Wisconsin te houden vóórverkiezing. Eisenho wer is hier niet candidaat ge steld en de kiezers mogen zijn naam niet aan de republikeinse candidatenlijst toevoegen. Tafts republikeinse mededingers in Wisconsin zijn Stassen en de gouverneur van Californië, War ren. Aangenomen wordt dat bei de laatstgenoemden op de repu blikeinse partijconventie, wan neer het zou gaan een keuze tus sen Taft en Eisenhower, laatst genoemde zouden steunen. Ten behoeve van bezoekers i van de jaarbeurs te Utrecht zul len van 25 Maart tot en met 3 April, behalve op Zondag 30 Maart extra treinen rijden. COMMENTAAR VAN GEN. EISENHOWER. In zijn eerste officiële commen taar op de resultaten van de vóórverkiezingen in de Ameri kaanse staten New Hampshire en Minnesota heeft generaal Eisenhower o.m. verklaard: „De resultaten dezer vóórverkiezin gen dwingen mij mijn persoonlij ke positie en in het verleden ge nomen besluiten opnieuw te overwegen". EISENHOWERS STAFCHEF NAAR WASHINGTON. Generaal Gruenther, Eisenho wers stafchef, zal heden naar Washington vliegen om, naar verwacht wordt, Harrimans pro gramma voor hulp aan het bui tenland te ondersteunen. Eisenhower zelf is voor het ogenblik niet van plan naar de Verenigde Staten te reizen, aldus een woordvoerder van het geal lieerde hoofdkwartier bij Parijs. In Noorwegen zijn verschil lende maatregelen tegen mond en klauwzeer opgeheven, omdat de situatie aanzienlijk is verbe terd. O.a. is het invoerverbod voor levende planten en plantedelen en verschillende verse groenten niet meer van kracht. Mogelijk zal prins Tsjadey Bey, zoon van de Bey van Tunis, lei der van een nieuwe Tunesische regering worden, als de Fransen staan op ontslag van premier Tsjenik, aldus is in gewoonlijk betrouwbare kringen in Tunis geopperd. Maandag j.l. heeft prins Tsjad- ly een onderhoud gehad met de Franse resident-generaal in Tu nis, de Hautecloque. Over hun onderhoud is niets bekendge maakt, doch Woensdag hebben zij de mogelijkheid van een rege ring onder leiding van prins Tsjadly besproken, aldus deze kringen. Na nationalistische demonstra ties zijn twee Mohammedaanse scholen in Tunis, één voor meis jes en één voor jongens, tot nader order gesloten. In verband met de omstandig heid, dat de effectenkoerslijst 1952 pas op 25 Maart zal verschij nen, kon de inzending van de aangiftebiljetten inkomstenbe lasting en vermogensbelasting, die in de eerste helft van deze maand zijn uitgereikt, door de belastingplichtigen, tot wier ver mogen effecten behoren, niet da delijk ter hand worden genomen. Hierdoor zal het voor de effec tenbezitters in sommige gevallen bezwaarlijk zijn het volledige aangiftebiljet vóór 15 April 1952 in te leveren. Dit geldt met name ook voor de effectenbezitters, die geen gebruik wensen te maken van de ook voor hen geschapen mogelijkheid om tot 15 Juli 1952 uitstel te verkrijgen voor de in diening van dat volledige aan giftebiljet door vóór 15 April a.s. een voorlopige aangifte van hun geschatte inkomen in 1952 te doen. De minister van Financiën heeft hierin aanleiding gevonden te bepalen, dat aan de belasting plichtigen niet vóór I Mei 1952 een waarschuwing zal worden ge zonden, zodat zij nog tijdig zijn, indien zij het aangiftebiljet 29 April a.s. indienen. Vier hoge ambtenaren van het Egyptische ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn Woensdag met vervroegd pensioen gezonden wegens administratieve nalatig heid, verband houdend met de on geregeldheden van 26 Januari te Cairo, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken medege deeld. De politie patrouilleert in de straten na premier Hilaly Pasja's maatregelen tegen de Wafd- partij. De betrokken ambtenaren zijn het voormalige hoofd van de af deling politie bij het ministerie van Binnenlandse Zaken, generaal Ahmed Hadi, de voormalige poli- tiechef te Cairo, generaal Moe rad Kholi, voormalige plaatsver vangende gouverneur van Cairo, kolonel Mahmoed Bediny, en de oud-commandant van de hulppo litie, brigade-generaal Mohamed All. Donderdagmorgen zijn Britse soldaten begonnen het gebied ten N. van het zoetwaterkanaal te Is- mailia, dat zij sedert half Januari bezet houden, te ontruimen. De geëvacueerde Egyptische gezin nen mogen naar hun woningen terugkeren. Over de ontruiming van het ge bied is Woensdag op een bijeen komst van de bevelhebber van de Britse derde infanterie-divisie en de onder-gouverneur van Ismai- lia overeenstemming bereikt. De ontruiming zal drie dagen duren. In het ontruimde gebied zal de Egyptische burgerlijke politie verantwoordelijk zijn voor de handhaving van rust en orde. Een aantal Egyptische gezinnen keek toe, toen de Britten de kilo meterslange prikkeldraad-ver sperring begonnen weg te ne men. Naarmate het werk vorder de drong de menigte langzaam, op. De Egyptische politie gelast te de burgers echter niet dichter bij te komen en een bevel om te rug te keren af te wachten. Een krijgsraad heeft drie Egyp- tenaren, die 26 Januari j.l. had den deelgenomen aan het in brand steken van de sportclub van de „Shell" in Cairo, tot zeven jaar dwangarbeid veroor deeld. Een vijftienjarige jongen werd naar een verbeterhuis ge zonden. Drie beklaagden zijn vrijgesproken. Het bijna zeventien meter lange model van de „Dromedaris", het schip, waarmee Jan van Riebeeck drie eeuwen geleden in de Tafel baai arriveerde, is te water ge laten door mevr. Van de Merwe, de echtgenote van de voorzitter van het feestcomité in Kaapstad. Op 5 April zal het schip dienst doen bij de historische herden king van de landing. In Sousse, waar stakende scho lieren waren geschorst, zijn drie bommen in een schooltuin ge worpen. In Moknine zijn 49 Tunesiërs, onder wie twee plaatselijke lei ders van de nationalistische „Neo-Destoer" gearresteerd. Zij worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een kort geleden uitgevoerde aanval op het plaat selijke politiebureau, waarbij drie politiemannen om het leven kwa men. Voorts zijn arrestaties verricht in Zarzis, waar op een Franse boerderij 55 olijfbomen waren omgekapt. Ook is in Zarzis een plaatselijk leider van de nationa listische jeugdorganisatie gear resteerd op beschuldiging van het zenden van dreigbrieven naar Joodse zakenlieden. De internationale politie arres teerde korf geleden in Algiers een zekere L. uit Roermond, een der vijf daders van de in Novem ber gepleegde roofoverval op de bejaarde veekoopman G. te Ge leen. L., die al vaker met de poli tie in aanraking is geweest. L. is kort na de overval naar Frank rijk uitgeweken en vandaar naar Noord-Afrika overgestoken. Hij zal naar Geleen worden overge bracht. De vier overige daders hebben Dinsdag terecht gestaan voor de arrondissementsrecht bank te Maastricht. De ziekenfondsraad heeft een circulaire aan de algemene zie kenfondsen doen toekomen be treffende de tussen de organisa ties van algemene ziekenfondsen en de landelijke huisartsenvereni- ging gesloten overeenkomst in zake een verhoging voor de prak- tijkonkosten van de huisartsen. „Het basishonorarium van 5 per ziel per jaar wordt verhoogd met een bedrag van 0,46 per ziel per jaar met dien verstande, dat 1. deze verhoging ingaat, voor wat betreft de verplichte verze kering op 1 Juli 1951 en voor wat betreft de vrijwillige verzekering op 1 Januari 1952. 2. deze verhoging slechts geldt tot een maximum van 3000 zielen per huisarts, hetgeen derhalve betekent, dat in de periode van 1 Juli 1951 tot 1 Jénuari 1952 de toeslag zal worden betaald over ten hoogste 3000 verplicht-verze kerden en met ingang van 1 Ja nuari 1952 over ten hoogste 3000 verplicht en vrijwillig verzeker den. medegedeeld door het O.M.I te De Blldt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. NU EN DAN ZON Vrijwel overal droog weer met nu en dan zonneschijn. Matige tot vrij krachtige wind tussen N. en W. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. ZATERDAG 22- MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.11 11.46 0.26 0.36 n.m. 11.25 12A0 12.50 op Maart: 21 6.41 22 6.38 23 6.36 124 6.33 ZON onder MAAN op onder 18.55 18.57 18.58 19.00 5.03 5.27 5.44 5.58 13.01 14-33 16.04 17.32

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1