Dc begroting van landbouw Het Ziekenfondswezen De Britse luchtmacht "bxr»strpsss'jS sgaab?. si- ss sïSi Sefsa«c De Chinese papegaai Rentespaarbrieven Duitsland wil eieren opslaan Crediet van de export- en importbank aan Indonesië hl« J^wiso icu tn Recordvlucht Ongeregeldheden bij de Egyptische omroep? Per schoolschip over de Oceaan DE KOFFIESMOKKEL £enlc K« de minister antwoordt De strijd in Indo-China Rede van Papagos in de Griekse Kamer By de voortgezette behandeling van de begroting van landbouw in de Eerste Kamer achtte ir Verhey (KVP) het niet mogelijk, dat de boeren er op korte termijn in zul len slagen verandering te brengen in de precaire veevoedersituatie. Verwijzende naar de recente aan kondiging, dat de veevoedertoewij zingen voor het komende seizoen zullen worden verminderd, drong sor erop aan voorzichtigheid te be trachten bij de verlaging van de normen voor de kleine bedreven. Deze hebben het al niet gemakke lijk. Scheurplicht achtte ir Verhey niet gewenst. Ook zou hij het af keuren, indien de toewijzing voor veevoeder gekoppeld zou worden aan de verbouw van aardappelen. Het vasthouden aan de maxi mumprijzen voor consumentenmelk had sprekers instemming met. Hij bepleitte een geleidelijke verho ging van de melkprys, b.v. enkele centen in deze zomer met tegelij kertijd een verhoging van het vet gehalte om dan het volgend jaar de prijs vril te laten. Waarom laat de minister het vlees wel vrij, doch niet de melk? Spr. wilde graag we ten waarop het optimisme van de minister betreffende de exportmo gelijkheden berust. Hij uitte het vermoeden, dat de minister zmh wat al te rooskleurige verwachtin gen maakt van de Europese land- bouwintegratie en besloot met de wens dat minister Mansholt, die Jn zijn bijna 7-jarig beleid veel voor de boerenstand heeft gedaan na de verkiezingen op dezelfde plaats zal terugkeren. Vóór het loslaten van de melk- punt van mr Rip, dat op de duur de subsidies op de melk moeten vervallen. Hierbij dient echter, ge zien de spanning tussen lonen en prijzen, de grootste voorzichtigheid te worden betracht. Het melkver- bruik, thans 195 liter per hoofd per jaar, zou sterk teruglopen als de melkprijs plotseling werd vrijge laten. De Amerikaanse invloed in de landbouw, waar de heer Van San ten op had gewezen, achtte de mi nister een zegen voor de boeren. De begroting is zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd (CPN tegen). Hetzelfde gebeurde met de begroting van het landbouw-egali satiefonds voor 1952. WEDEROPBOUW EN VOLKS HUISVESTING. prijs en verhoging van het vetge- halte sprak ook mr Kip A. K. zich uit. Laat men de Nederlandse burger er toch aan gewennen, dat hij de kostprijs moet betalen, maai dan ook géén afgeroomde, ge standaardiseerde melk. Opvoering van de opbrengst van het grasland is het beste middel om de veevoederpositie te verbete ren. Zie het verloop van de graan- o'iizen nog even aan, adviseerde hf de minister, vóórdat ge tot maat regelen overgaat. Spr. hield vervolgens een be schouwing over de eisen, waaraan een goede landbouwpolitiek moet voldoen. Maatregelen moeten met op de toekomst worden geprojec teerd De internationale markt dient scherp te worden geobser veerd. Bij de industrialisatie mo gen de belangen van de Inbouw niet worden verwaarloosd. De boer en tuinder mogen verlangen, dat rij van hun werk kunnen leven, heteeen echter niet mag beteke nen dat de consument te hoge prijzen moet betalen voor zijn eer ste levensbehoeften. Mr Kolff (C.H.) bepleitte méér nersoonlijke verantwoordelijkheid voor de ondernemer. z^"de.r overheidsinmenging in de lana bouw principieel af te wijzen, acht spr het gewenst de overheidsbe moeiingen meer in te perken om daardoor de zelfwerkzaamheid van boeren en tuinders te stimuleren. Zou een volledige EuropeseiuiM- houwintegratie thans nog met mo celiik ziin dan ware de weg van geleidelijkheid te ver.^?z^,„n°V|« het forceren van moeilijkheden. Bij ontginningen mag het landschaps- schoon niet zonder meer aan land bouwbelangen worden opgeofferd. b De benarde tijden van de derti ger jaren hebben de 1boeren be vreesd gemaakt voor het zg. vrye spel der economische kraditem a - fin» dp heer Hoogland (Arb.) Urae ning in de landbouw is noodzake lijk gebleken en geen deel van onze bevoTking is zo voor het dirigisme als de boeren. Spr. achtte gro^te ge varen verbonden aan de vrye pfJ^- d?5koop wan - Ww gi-wndwn. minister op andere wijze tegemoet komen aan deze in- De Eerste Kamer begon daarna met de behandeling van de begro ting van wederopbouw en volks huisvesting. De heer Nijkamp (KVP) meen de, dat minister In 't Veld een ge lukwens toekomt, omdat voor dit jaar de bouw van 50.000 woningen s verzekerd. Willen wij voor de komende jaren evenveel of nog meer woningen bouwen, dan moe ten de huurprijzen geleidelijk wor den aangepast aan de kostprijs. Verhoging van de huurprijs is ook noodzakelijk voor het onderhoud van oude woningen. Deze verho ging moet tot stand komen binnen tiet raam van de loon- en prijzen politiek. Spr. drong aan op een rui mere bijdrage aan hen, die bij een bouwkas voor een eigen woning sparen. De heer Reyers (CH) bracht de minister hulde voor diens werk. Nu ons land zeven jaar het depar tement van wederopbouw heeft gehad, nadert het ogenblik, dat men zich moet gaan beraden over de opheffing van dit departement. De vervaldatum van de wederop- bouwwet (1 Januari 1953) zou het juiste tijdstip voor de liquidatie kunnen zijn. Spr. drong aan op meer ruimte voor het particulier initiatief. Waarom wordt de pre- miebouw nog steeds achtergesteld bij de woningwetbouw? Overheids- bouw is niet de remedie voor alle kwalen. De heer Tjahna (AR) consta teerde met voldoening, dat de wo ningbouwleningen tot een redelijk resultaat hebben geleid. Hoe denkt men de opbrengst te besteden? Volgens spr. moet de overheid eerst gaan bouwen, indien het par ticuliere initiatief in gebreke blijft. Men moet de mogelijkheid openen de door de overheid gebouwde hui zen aan particulieren te verkopen, want de overheid moet niet als huiseigenaar optreden. Ir Kraayvanger (KVP) sprak zijn waardering uit voor de arbeid van minister In 't Veld, die „al zijn krachten heeft gegeven aan de op lossing van het woningnoodpro bleem". Hij is echter niet vervuld van „blinde bewondering". De re gering is te veel vast blijven hou den aan gekunstelde regelingen bij de woningbouw. Na de verkiezin gen moet worden gestreefd naar een liquidatie van het departement van wederopbouw. Spr. beschouwde het als- een leemte, dat er practisch geen mid denstandswoningen met rijkssteun worden gebouwd. De heer Woudenberg (Arb.) be treurde het, dat er in sommige kringen in ons land de indruk ge wekt wordt, alsof de minister van wederopbouw zich wat al te ge makkelijk heeft neergelegd bij de beperkende maatregelen, welke de regering het vorige jaar heeft moeten nemen om de gevolgen van Korea op te vangen. Het ware wel licht verstandiger geweest, wan neer de regering duidelijker had doen uitkomen, dat zij de woning nood als „staatsvijand nummer 1" beschouwt, als een probleem even belangrijk als dat van de nationale defensie. Spr. toonde zich niet geheel te vreden over alle details van het beleid. Hij had o.m. een zeker ge brek aan stabiliteit ten aanzien van het woningbouwbeleid gecon stateerd. Aan een betrouwbare sta tistiek voor het gehele land be staat dringend behoefte. Hij maak te er bezwaar tegen, dat het aan tal nieuwe arbeiderswoningen (wo ningwetbouw) steeds kleiner wordt, terwijl de duurdere wonin gen van de particuliere bouw in grotere aantallen verrijzen. In be ginsel verklaarde spr. dat er iets scheefs is ontstaan tussen huur en kostprijs. Verbetering hierin kan slechts geleidelijk komen, begin nend met het optrekken van de huurprijs van andere woningen naar die van nieuwbouw. De huur verhoging moet echter aan een looncompensatie worden verbon den. Ook mr baron de Vos van Steen- wijk (VVD) feliciteerde de minis ter met het goede resultaat van de woningbouwleningen. Spr. achtte het niet juist de huurverhoging uit te stellen tot na de verkiezingen. „De minister moet zijn werk afmaken". Hij wil de niets weten van een verminde ring van premiebouw, maar drong aan op een extra-premieregeling voor kleine bouwers. De heer Brandenburg iCPN) was bezorgd over de ontwikkeling van de woningbouw. Zal de minis ter zyn belofte waar kunnen ma ken en dit jaar 50.000 woningen kunnen bouwen? Er zijn aanwij zingen (bv. het nog steeds stijgen de aantal werkloze-bouwvakarbei ders) dat dit aantal niet bereikt zal worden. Spr. was de mening toegedaan, dat het woningtekort sinds de bevrijding niet is afgeno men doch integendeel toegenomen. Er zal een andere koers moeten worden gevaren, wil men uit de ellende van het woningentekort komen. Geen geld meer voor be wapening, maar voor huizenbouw. Een nieuwe huurverhoging acht te spr. uit den boze. De compensa tie bij de vorige huurverhoging is niet voldoende geweest. „Meer dan voldoende", interrumpeerde minis ter In 't Veld. De heer Branden burg besloot met een protest tegen de „willekeur waarmee de D.U.W.- arbeiders werden behandeld". De vergadering werd hierna ver daagd tot hedenmorgen half elf. Dan is het woord aan de minister. Het Christelijk Nationaal Vak verbond te Utrecht heeft een eendaagse studieconferentie ge- nouden over „Het Ziekenfonds- wezen". De heer G. Moll, pen ningmeester van 't C.N.V., heeft net onderwerp ingeleid. Hij deed uitkomen dat het van belang moet worden geacht, dat de vak beweging de ontwikkeling van 't ziekenfondswezen niet alleen blijft volgen, maar er ook aan- dacnt, belangstelling en voor zo ver nodig de medewerking van de leden voor vraagt. De invoe ring van het ziekenfondsbesluit heeft voor de krachtens de ziek tewet verzekerden geneeskundige verzorging gebracht, maar tevens door de inschakeling van de be staande ziekenfondsen de koppe ling aan de vrijwillige verzeke ring. Spr. meent, dat de nadelen daarvan aanwijsbaar zijn. Overi gens wijst hij erop, dat de aard en omvang der verstrekkingen de verplicht verzekerden en hun huisgenoten wel een behoorlijke geneeskundige hulp verzekeren, maar deze is niet zo volledig, dat geen bijverzekering nodig is. Spr. nnenstond ge- noemde de huidige situatie, spaarbneven p bedr^g vanl waarin de verplichte zieken- Tot dusver voor 4.200-000 verkocht. Naar de bank voor Nederland se gemeenten meedeelt is gedu rende de eerste 10 dagen, waar op de verkoop van de rente spaarbrieven openstond, ge plaatst voor een bedra 4.200.000, zodat de totale op brengst van de nationale wo- ningbouwleningenv tot dusver is gestegen tot 77.300.000. Het invoer- en voorraadtoureau voor vetten van de Duitse bonds republiek heeft het voornemen 110 milllioen eieren op te slaan, waarvan de helft uit het bin nenland en de helft uit het bui tenland afkomstig zal zijn. Voor het opslaan van eieren in koelhuizen zullen voorname lijk Nederlandse eieren worden gebruikt. de opneming van vertegenwoor digers van de werkgevers en werknemers-organisaties in de ziekenfondsbesturen. Niettemin moet, gelet op de grote bedra gen, welke het ziekenfondswezen van het bedrijfsleven vordert, op vergroting van de invloed der werkgevers- en werknemersorga nisaties in beide instanties wor den aangedrongen en moet het medewerken en medeleven van de organisaties en de leden wor den gestimuleerd. De thans bestaande toestand, dat de vertegenwoordigers van de medewerkers en van de zie kenfondsen, die de onderhande lingen over tarieven en/of prij zen voeren, ook zelf medebeslis- sen over de aanvaarding, acht spr. minder juist. Verder dient aan het afwentelen van kosten door de vrijwillige verzekering fondsverzekering verkeert, uiter mate moeilijk. In verband met het verminderen der reserve zal voor 1953 beslist moeten worden over: inkrimping der verstrek kingen, bijbetaling door verze kerden en premieverhoging. In de loop van 1952 zal dus moeten blijken, in hoeverre bezuiniging zal worden verkregen door de ingevoerde maatregelen. Het thans in bespreking zijnde voorontwerp van een zieken fondswet noemde spr. in feite niet veel meer dan een codifica tie van hetgeen reeds tot stand is gekomen. Spr. vond het verklaarbaar dat de ziekenfondsen bezwaar hebben tegen het vergroten van de invloed van het bedrijfsleven in de ziekenfondsraad en tegen m1 vete gevallen geen uitkomst widen Kan de minister op andere wijze tegemoet komen aan deze in vesteringsmoeilljkheden n» heer Van Santen ILtUNJ oe tnrwfde dat de landbouw alleen toogae^ .aai^,. internationale uuu,,»Deze is er maar nolitieke ontspanning, niet en daardoor ziet mmm tiveren. welvaartsniveau van ons volk. JU* durf te zeggen, dathel neil zonder deze export tien p cent lager zou liggen aldus de m nister. De Nederlandse boeren lullen zich moeten aanpassen aan deze De minister verklaarde De Britse onder minister voor de luchtmacht George Ward, heeft in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over de stand van zaken by de Britse lucht macht. „De Britse luchtmacht", zei hy, „is nog verre van voldoen de om Groot-Brittannië naar be horen te verdedigen of haar rol te kunnen vervullen in de verde diging van Europa en het Atlan tische gebied. Doch er wordt aan gewerkt om verbetering in deze toestand te brengen. Zo zullen dit jaar ongeveer drie duizend vliegers volledig afgericht zyn hetgeen tweemaal zoveel is als het afgelopen jaar". Ward vroeg het Lagerhuis goedkeuring te hechten aan een bedrag van 437.740.000 pond ster ling, die in het nieuwe belasting jaar zullen worden besteed. Dit bedrag moet worden uitgebreid met de dertig millioen die de R.A.F. zal krijgen van de 85 mil lioen pond economische hulp, die Groot-Brittannië van de Verenig de Staten verwacht. „Ook met de thans aan de gang uitbreiding der Britse situatie. De minister niet voornemens te zijn het aan paasingsproces door dwangmaat regelen te bespoedigen. Het hoog tenunt van de voergraanpnjzen achtte de heer Mansholt voorbij. Hij verwachtte, dat door dF voorlichting de veehouderij be schermd zou kunnen worden tegen het tegen elkaar opbieden op de binnenlandse markt. De minister verklaarde een groot voorstander te ziln van eigen verantwoordelijk heid in de landbouw. Hij is bereid met de minister van financiën overleg te plegen over de fiscale maatregelen ten aanzien ^an boerenbedrijven, zoals door de heer Louwes was gevraagd. Tevens zeg de hij de heer Hoogland toe na te zullen eaan, of de boeren door be paalde maatregelen uit hun inves- teringsmoeilijkheden kunnen wor den geholpen. Een Europese landbouwintegra- tie is een vereiste voor het voort bestaan van onze landbouw. Ook ls zü noodzakelijk voor de opvoering van de productie In West-Europa. De minister verklaarde zich in principe een voorstander van een landbouwwet. De minister verklaarde ach te ir„«non vwnnlg-en met het stana- luchfertacht zou deze „jammerlijk ontoereikend" zijn, indien Groot- Brittannië in de N.A.V.O. niet over machtige bondgenoten be schikte. Vergeleken met Rusland bezit Engeland niet slechts onvol doende vliegtuigen, doch is het tevens de mindere wat betreft het vermogen van sommige typen vliegtuigen. Zo is er b.v- thans geen Britse jager, die het tegen de Russische „Mig 15" kan opne men. Het zal nog enige tijd duren voor onze escadrilles de beschik king kunnen krijgen over de nieuwste Britse jachtvliegtuigen. Aan de vervaardiging van de nieuwste vliegtuigtypen is de hoogst mogelijke voorrang gege ven' Ward zei voorts dat Engeland tijdelijk achter is geraakt bij de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, doch dat het thans reeds eerste modellen heeft vervaar digd van voldoende nieuwe vlieg tuigsoorten, om in staat te zijn zijn achterstand tijdig in te lopen bommenwerpers dan vóór de oor log beschikken. Alle escadrilles gevechtsvliegtuigen zijn thans uit straaljagers samengesteld. In En geland zijn Amerikaanse en Ca nadese escadrilles gevechtsvlieg tuigen, samengesteld uit de uit muntende „Sabre"-straal jagers, gelegerd. De „Sabre" heeft zich in de strijd in vele opzichten de meerdere betoond van de Russi sche „Mig 15". De aanwezigheid van deze bevriende jagers bete kent een verbetering van het af- weervermogen van onze gehele jagersmacht. Dat het aantal bommenwerpers thans minder is en blijft dan vóór de oorlog, zal worden goedge maakt door de bommenlast te vergroten, grotere nauwkeurig heid te betrachten bij het uitwer pen der bommen en door in het algemeen verbeterde en daardoor doelmatiger wapens te gebruiken. Wanneer wij de nieuwe „Valiant bommenwerper in dienst stellen, zal dit de doelmatigheid van onze eenheden bommenwerpers ten zeerste ten goede komen. Wij zulten dan, tezamen met de in ons land gestationneerde Ameri kaanse bommenwerpers, in staat zijn alles te doen, hetgeen van bombardementsvliegtugien mag worden verwacht". Ward besloot met te zeggen dat het in de bedoeling ligt de zich Duitsland bevindende eenhe den der „tweede Britse tactische vliegtuigengroep" te doen dekken door een krachtige macht van escadrilles „Sabre's", die uit Ca nada zullen komen „Wanneer de uitbreiding der Britse luchtmacht voltooid is, zal zij over meer jagers, doch minder Geen voldoening zó groot als van een linoleumvloer 1 Ja, zo n vloer doet het - gezellig - warm - intiem - en met recht, want linoleum brengt kleur en fleur in Uw interieur. En dat is het voornaamste: met weinig onderhoud blijft linoleum als nieuw, tientallen jaren lang. Laat ons Uw vloer beleggen met De Amerikaanse export- en importbank heeft bekendge maakt, dat aan Indonesië ere- dieten ter waarde van 22.770.000 dollar zullen worden verstrekt. De gelden zullen volgens de bank, worden besteed voor de import uit de Ver. Staten van machinerieën en materialen, die nodig zijn voor het herstel en de ontwikkeling van belangrijke onderdelen van de Indonesische economie. In Januari 1961 heeft de bank reeds een crediet van 52.245.500 dollar verstrekt voor de aankoop van machinerieën. De president-directeur van de bank verklaarde dat „deze cre- dieten het resultaat zijn van de voortgezette samenwerking tus sen de export- en importbank en de Indonesische regering, welke gericht is op het doeltref fend herstellen en ontwikkelen van de economische economie". Gaston noemde in dit verband o.m. het bezoek van een missie van de bank aan Indonesië, in de zomer en herfst van 1951. De rente zal drie en een half procent per jaar bedragen, ter wijl de aflossing in 30 vrijwel gelijke halfjaarlijkse termijnen op 1 Maart 1956 zal beginnen. op de rekening der verplichte verzekering, alsmede aan het eer der laten ingaan van een ver hoogd tarief voor de verplichte verzekering dan voor de vrijwil lige verzekering een einde te komen. Spr. besloot met erop te wijzen dat voor het stichten van christe lijke ziekenfondsen vooralsnog geen aanleiding bestaat, mits in de besturen van de ziekenfondsen ook de leden van het CNV een be hoorlijke vertegenwoordiging krijgen, mits het bestuur inder daad als bestuur fungeert en er zorg voor wordt gedragen, dat bij de vrije artsenkeuze en bij de aanstelling van de medewerken den met de verschillende levens beschouwingen rekening wordt gehouden. In een samenvattend woord deed de voorzitter, de heer M. Ruppert, uitkomen, dat de vakbe weging volledige belangstelling dient te hebben voor het zieken fondsen het element van sociale verzekering voorop dient te staan dan wel of zij uitsluitend orga nen dienen te zijn ter bevordering van de volksgezondheid. Naar sprekers mening is er wel degelqk een belangrijk ele ment van sociale verzekering in het spel. Wanneer men over dit punt tot klaarheid Uan komen, zal men ook een betere kijk krij gen op de vraag, of er verplicht en vrijwillig verzekerden moeten zijn, of er ambtenaren-zieken fondsen behoren te ontstaan en ook of er Chr. fondsen moeten komen. En daarnaast rijst- dan nog de vraag of het bedrijfsleven dan wei de dokter een stem In het- kapittel dient, te hebben. In het gebied ten Zuid-Oosten van Hanoi, dat Maandag door strijdkrachten der Franse unie is bevrijd, zijn tweehonderd lijken van opstandelingen van de Viet- minh geteld, aldus een Frans communiqué. Tommy-guns en mortiergeweren werden buit ge maakt. Deze operatie, die 10 Maart begon, was onderdeel van een actie om de Vietminh uit de Tonkinese delta te verdrijven. jLjURRÏJ^JI MANUFACTUREN WONINGINRICHTINGUP NOORDSTRAAT 58-60 - TERNEUZEN - TELEFOON 2091 Twee Amerikaanse straal vliegtuigen F-84 hebben zonder te landen in 4 uur en 48 minu ten een tocht over 7 landien ge maakt van ruim 3200 km, hete o-een tweemaal zoveel is dan de gebruikelijke afstand voor dit type. Aan het eind van de reis hadden de toestellen nog voor 240 km benzine aan boord. Bij het beheer van de Egyp tische staatsomroep zijn „grove onregelmatigheden" aan het licht gekomen en de minister van "voorlichting zal zorgen, da^ de dienst wordt gezuiverd, aldus meldt het te Cairo verschijnen de -blad „Al Har am". Volgens het blad is, sedert de staat de omroep 5 jaar geleden overnam, het aantal functiona rissen verdubbeld. Het ministerie van voorlich ting is pas korte tijd geleden gesticht. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 116) (Nadruk verboden) 500 Noorse jongens tussen 15 en 18 jaar zullen deze zomer per opleidingsschip een reis naar Amerika maken. De reis zal 30 tot 40 dagen duren. Dat hangt af van de wind. Aan 120 jongens is gegarandeerd, dat ze bij aan komst in New York op Noorse schepen kunnen monsteren, ter wijl zij zich van hun kant moe ten verplichten, na volbrachte opleiding 18 maanden dienst te dioen op de Noorse handelsvloot. „Ik wacht ook op Paula", zei Bok „Ik zie je nog wel aan het station." Holley en Victor namen af scheid van Madden en zijn doch ter en vertrokken. Bob raad pleegde zijn horloge. „Nu gaat het gezelschap slinken. Nog iets Charlie. Toen meneer Madden hier vanavond binnenkwam, was niets verbaasd. Toch moet toen je Delaney herkende, je eer ste gedachte zijn geweest, dat Madden vermoord was." Chan lachte stil. „Ik merk op u hebt onwetendheid omtrent ge woonten van speurders. Verbaas de speurder kan wel ijzeren hals band omdoen en in haven sprin gen. Hij is afgemaakt. Meneer Madden's verschijning duizeling wekkende slag voor mij, maar Ik laat mededinger politieman niets weten, dank u- Het is duidelijk, wij laten juffrouw Wendell wachten. Ik heb enig eigendom in keuken één ogenblik „De keuken", riep Madden. „Bij de hemel, ik heb honger. Ik heb niets anders dan eten- uit blik ge had, dagen lang." Een bezorgde blik kwam uit Chan's ogen. „Zo jammer" zei hij. Tegenwoordige kok op ranch is tot oud beroep teruggekeerd Juffrouw Wendell, ik ben in vijf seconden bij u." Evelyn sloeg haar arm om Mad den heen. „Dat komt in orde, vader", zei ze. „Ik rijd naar de stad en we logeren vannacht in het hotel. U moet dadelijk uw schouder door een dokter Ja^eï} behandelen." Zij wendde zich tot Bob. „Er is zeker wel een restau rant in Eldorado?" „Natuurlijk", glimlachte Bob. Het heet de Oase maar het is er geen. Maar ik kan het rund vlees zeer aanbevelen." P. J. Madden stond op, hij was weer geheel de oude. „Best, Eve lyn. Bel het hotel op een reser veer een suite vijf kamers neen liever een Verdieping. Zeg de eigenaar dat ik vanavond wil eten in mijn zitkamer twee porties rundvlees en verder al, wat ze maar hebben. Zeg hem, dat de knapste dokter van de stad er zijn moet, als ik kom Help me eens telegram-formulie ren te zoeken. Vraag vijf inter communale gesprekken aan - neen - laat maar, tot we in het hotel zijn. Vraag, of er iemand in Eldorado is, die een dictaat opne men kan. Bel het voornaamste woningbureau op, en zeg, dat de zaak hier te koop is- Ik wil hier nooit meer terugkomen. En o ia, laat de Chinese speurder met weggaan, voor hij bij me geweest is. Ik moet met hem afrekenen. Help me onthouden, dat ik mor genochtend om acht uur een bu reau in Los Angelos opbel ik moet een nieuwe secretaris heb ben....". Bob snelde naar zijn kamer en pakte zijn valies. Toen hij i®rug- kwam, stond Chan naast Mad den, met ritselende bankbiljetten in zijn hand. Meneer Madden heeft kwi tantie voor paarlen gegeven zei de Chinees. „Hij heeft my ook deze uitgestrekte som geld opge drongen, welke ik ietwat met af schuw aanneem." „Onzinnig, antwoordde Bob- „Pak aan, Charlie, je hebt het verdiend". Precies, wat ik hem gezegd heb", zei Madden. Chan borg de bankbiljetten zorgvuldig weg. „Vrij op te mer ken, dat deze som twee en een half jaar salaris in Honolulu ver tegenwoordigt. Dit vasteland- klimaat is toch nog zo slecht niet." w „Adieu, Eden", zei Madden Chan heb ik bedankt maar wat moet ik nu zeggen? Je hebt hier heel wat meegemaakt. Enige van de gelukkigste ogen- blikken van mijn leven", ant woordde Bob. Madden schudde het hoofd- „Nu, dat begrijp ik niet Ik wel, geloof ik zei zijn dochter. „Veel succes, Bob en duizend maal dank". De woestijnwind was koel en opwekkend toen zij buiten kwa men, waar de kleine auto gedul dig stond te wachten. Paula ging achter het stuur zitten. „Stap in, meneer Chan", noodde zij. Chan ging naast haar zitten. Bob gooi de zijn valies in de bagage-afde ling achterin en kwam naar het dG?Schuif wat op, Charlie", zei hij. „Maak de advertenties met tot leugenaars. Dit is een wagen voor drie personen." Chan schoof wat op. „Ogenblik vah lichte ongelegenheid voor mij", merkte hij op. „De grote uitgestrektheid van mijn opper vlakte wordt pijnlijk merkbaar. Nu waren ze op weg. De Jozua- bomen wuifden hen een spook achtig vaarwel toe in het maan licht. „Charlie", zei Bob. „Je droomt er zeker niet van, waarom je hier eigenlijk zit?" (Slot volgd) Veldmaarschalk Alexander Pa- pagos, voormalig opperbevelheb ber van het Griekse leger en thans leider der rechtse „Griekse volksconcentratie" heeft Maan dagavond, toen zijn partij een motie indiende, waarin zij haar afkeuring over het regeringsbe leid uitsprak, een felle rede ge houden, waarin) hij de regering onder meer toevoegde: „noch het parlement, noch de regering ver tegenwoordigen 't Griekse volk" De „Griekse volksconcentratie beschikt in de volksvertegen woordiging over 112 zetels. De beide regeringspartijen, namelijk de „Epek" (een groep van voor uitstrevende partijen) en de libe ralen onder Venizelos, hebben er tezamen 131." Papagos deed onder meer een aanval op het stelsel der even redige vertegenwoordiging. Vol gens hetwelk in Griekenland in 1946 en 1950 algemene verkiezin gen zijn gehouden. Hij daagde de regering uit nieuwe verkiezingen volgens het meerderheidssysteem uit te schrijven. Maarschalk Papagos beschul digde de regering er voorts van „de Griekse strijdkrachten te hebben gewond door opper-ofti- ren over te plaatsen of met pen sioen te doen gaan". Hij ontken de dat er, toen hij opperbevel hebber was, een of ander mili tair verbond in het leger werk zaam zou zijn geweest. „De Griekse volksconcentratie", al dus Papagos, „is een democra tische en parlementaire partij, doch dit zal mij er niet van weer houden mij rechtstreeks tot het Griekse volk te richten en de on doelmatigheid van de huidige re gering aan de kaak te stellen". De maarschalk zeide verder dat de regering „de veiligheid van het land in gevaar brengt door gevaarlijke communistische ele menten, die verbannen waren, toe te staan Griekenland weer binnen te komen". Hij voegde hieraan toe inzage gehad te heb ben van vertrouwelijke stukken van de geheime dienst van het leger, „waarin staat dat de com munistische leuzen in Grieken land meer ingang gaan vinden Papagos besloot met een be roep op de regering om af te tre den. Hij drong er bij de volks vertegenwoordiging op aan tegen de regering te stemmen. De minister van landsverdedi ging, schout-bij-nacht Alexander Sakellarioe, antwoordde op Pa pagos' beschuldigingen betreffen de de huidige leiding der Griek se strijdkrachten. W.-Buitse maatregelen 'langs de Duits-Nederlandse grens. De Wesbduitse douaneautori teiten hebben de regering te Bonn verzocht de politie langs de Duits-Nederlandse grens te versterken. Beoogd wordt de grens zo vol ledig mogelijk af te sluiten, zulks in verband met de zeer sterk toegenomen smokkel van uit Ne derland afkomstige koffie over de grens met "W.-Duitsland. Deze toeneming is een gevolg van het afschaffen van de koffierant- soenering in Nederland. Een woordvoerder van de re gering te Bonn heeft verklaard dat het toezicht op de Duits- Nederlandse grens even streng zal worden als dat op de grens tussen België en Duitsland, waarover enige tijd geleden in hoofdzaak de koffie W.-Duits land werd binnengesmokkeld Het smokkelen van koffie ove. de Belgisch-Duitse grens ls sinds het begin van dit jaai toen de Westduitse douane autoriteiten de beschikking kre gen over eenheden grenspolitie, sterk verminderd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2