Wordt president Truman candidaat? Conferentie tussen Sowjet-Unie en geallieerden Het overleg in het bakkersbedrijf SNEEUWSTORM IN CALIFORNIË SABOTEURS GEARRESTEERD Besprekingen te Panmoendjon De Indonesische regeringscrisis „Korea" van doorslaggevende betekenis Bewegaigsvrijheid van ^-Europese diplomaten in Turkije beperkt Huishoudzeep wordt in prijs verlaagd Roemenië en de Ver. Staten Aardbeving op de Etna Tussen werknemers- en -gevers PROCESSEN IN SPANJE DE RUSSISCHE NOTA Onrustig Tunesië Zware aardbeving in Indonesië? Het bezoek van Koningin en Prms aan Amerika Dorp in Malakka met de grond gelijk gemaakt Epidemieën in China DONDERDAG 20 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1990. Neem een doos echte Atoombommen voor straaljagers WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. op onder op Maart: Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de.Sande Redactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Frank McKinney, de „nationale I sluit kenbaar zal hebben ge- voorzitter" van de democratische partij, heeft Woensdag op een persconferentie te Key West in de Amerikaanse staat Florida medegedeeld, dat president Tru man zijn besluit, of hij zich can didaat zal doen stellen bij de ko mende presidentverkiezingen, zal grondvesten op het al dan niet vinden van een bevredigende op lossing voor het Koreaanse ge schil. MrKinney, die twee dagen lang met de president heeft beraad sïaagd, was van mening dat de kans, dat Truman zich candidaat zou doen stellen, geringer zou zijn, indien de Koreaanse oorlog op een bevredigende wijze kan worden beëindigd. Hij zei dat voor Truman het vraagstuk „Ko rea" een buitengewoon belang rijke factor zal zijn bij het vor men van zijn oordeel. McKinney hoopte dat de presi dent uiterlijk 15 Mei a.s. zijn be- Het Turkse ministerie van buitenlandse Zaken heeft de Russische, Hongaarse, Roemeen se en Bulgaarse diplomaten in Turkije doen weten, dat zij voortaan van voorgenomen rei zen buiten een gebied van 40 km van hun standplaats 48 uur tevoren mededeling moeten doen aan het ministerie. In de desbetreffende nota wordt verder gezegd, dat de Turkse regering bereid is deze maatregelen in te trekken, in dien de betrokken landen de be perkende bepalingen ten aan zien van de Turkse diplomaten in hun gebied zullen opheffen. maakt. Op die dag vergadert na melijk het dagelijks bestuur van de democratische partij te Chica go om regelingen te treffen voor de nationale partijconventie in Juli d.a.v. „Ik persoonlijk", aldus McKin ney, „zou gaarne zien dat de pre sident zich candidaat liet stellen en dat is ook de mening van 75 tot 80 procent der democratische leiders in 39 Amerikaanse sta ten, met wie ik hierover heb ge sproken". Hij besloot met de mededeling dat de president had toegezegd zijn beslissing „ruimschoots vóór liet tijdstip der bijeenkomst van de nationale conventie" bekend te zullen maken. Truman zelf heeft nog geen enkele datum voor het bekend maken van zijn besluit ge. noemd TRUMAN TREKT ZICH TERUG UIT CALIFOR- NISCHE VOORVERKIE- ZINGEN. President Truman heeft be sloten zich uit de op 3 Juni a.s. te houden vóórverkiezingen in Californië terug te trekken. Mogelijk zal senator Kefauver de enige democratische candi daat bij deze vóórverkiezingen voor het presidentschap zijn. Aanhangers van de president in Washington zien in de stap van Truman een duidelijk aan wijzing, dat de president zelf z'n politieke strategie gaat bepalen. Het is bekend, dat president Tru man van gevoelen is, dat hij zijn naam buiten een verkiezing moet houden, waarvoor hij niet zelf actief heeft geijverd. DE VOORVERKIEZINGEN IN MINNESOTA. Toen Woensdag de stembrief jes van 2.018 stembureaux in Minnesota waren geteld, waren 95.874 stemmen uitgebracht op afgevaardigden naar de conven tie van de Amerikaanse republi keinse partij, van wie vaststaat, dat zij Stassen candidaat willen stellen voor de presidentsverkie zingen, en 88.722 stemmen op aanhangers van Eisenhower. Taft wiens naam naderhand aan de lijst is toegevoegd, kreeg 18.560 stemmen. Bij de democraten was de stand als volgt: Humphrey 80.155 stem men; Kefauver 15.691; Truman 2.858. Leiders van de campagne voor Eisenhower zijn er meer aan ooit van overtuigd, dat de generaal niet later dan begin Juni naar de V. S. zal terugkeren, zo schrijft de diplomatieke correspondent van de New-York Times. Paul Hoffman, president van de Ford stichting, is tot een der leiders van het comité burgers voor Eisenhower" aangewezen. De re publikeinse senator Henry Cabot Lodge blijft leider van de bewe ging „Eisenhower als president". Gouverneur Thomas Dewey van New York zou deel uitmaken van het comité voor de politieke stra tegie van de beweging voor Eisenhower. Naar hét A.N.P. verneemt is een prijsverlaging voor huis houdzeep aanstaande. Deze prijsverlaging, die waar schijnlijk nog enige weken op zich zal laten wachten, vindt haar oorzaak in de daling der grondstof f enprijzen De Verenigde Staten hebben, als gemeld, Roemenië in Novem ber j.l. in de Verenigde Naties beschuldigd van schending van de in het vredesverdrag opge legde verplichtingen inzake de vrijheid van woord en geschrift. Roemenië heeft daarop verklaard dat de .Amerikaanse beschuldi ging „geheel onwaar en verzon nen" was. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft thans op het Roemeense gezantschap te Washington 89 documenten doen overhandigen ter staving van de Amerikaanse beschuldi ging. De Verenigde Naties heb ben afschriften ontvangen. Bij de documenten was een nota ge voegd, waarin minister Acheson de Roemeense regering uitdaagt te verklaren „welke van deze documenten nu als vervalst moet (en) worden beschouwd". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat het „zeer aannemelijk" is, dat er een vergadering van vertegen woordigers van de Sowjet-Unie en de Westelijke geallieerden ge houden zal worden over de Sow- jet-nota, waarin voorstellen voor een Duits vredesverdrag worden gedaan. Deze conferentie zou mo gelijk worden gehouden door plaatsvervangers van de minis ters van Buitenlandse Zaken of de Westelijke hoge commissaris- Op de hellingen van de Etna zijn tengevolge van 'n aardschok verschillende huizen ingestort. Minstens twee personen kwamen om het leven en een vijftigtal werd gewond. De schok werd ook te Catania gevoeld. Ongeveer 60 gezinnen werden dakloos. Volgens een deskundige te Ca tania was het geen buitengewoon zware schok voor dit gebied. TJ 1 Dinsdag heeft in de Sierra Ne vada, op de grens van de Ameri kaanse staten Nevada en Califor nië, een hevige sneeuwstorm ge woed, waardoor wegen en spoor lijnen zijn versperd. Tot óp heden zijn vier perso nen om het leven gekomen, 125 personen zijn in de bergen inge sloten. Onder de ingeslotenen bevindt zich een groep soldaten, die de bergen zijn ingezonden om een nieuwe ,,anti-koude"-uitrus- tlng te beproeven. In Nieuw-Mexioo en in delen van Texas en Oklahoma veroor zaakten stormen verstuivingen. Stof waaide op tot een hoogte van 6000 meter. Gedeelten van Missouri en Illinois werden getroffen door tornado's, waardoor bomen ont worteld en bovengrondse elec- triciteitsnetten werden bescha digd. De openbare aanklager in het proces te Oorunna tegen 43 personen, die beschuldigd wor den van roverij, het herbergen van rovers en het verspreiden van communistische propagan da in fabrieken, heeft straffen van 6 tot 15 jaar geëist. De algemene bond van arbei ders in voeding- en genotmidde- lenbedrijven deelt het volgende aan de pers mede: In November hebben de geor ganiseerde werknemers in het bakkersbedrijf, verenigd in de be drijfsunie, voorstellen met be trekking tot sociale verbeterin gen voor arbeiders in het bak kersbedrijf ingediend bij de werkgevers in dit bedrijf. Het overleg stagneerde aanvankelijk omdat van werkgeverszijde een verhoging van de broodprijs noodzakelijk werd geacht. Inmid dels is de verplichting tot het bakken van volksbrood opge heven, een der voorwaarden van de zijde der werkgevers. De minister wilde graag, dat met de ingediende voorstellen om de arbeidsvoorwaarden te verbeteren tegelijkertijd een broodprijsherziening zou komen, waardoor een verhoging van de broodprijs in étappes zou worden voorkomen en de werkgevers een redelijke winstmarge zouden krijgen. De onderhandelingen hadden tot de volgende overeenstemmin gen geleid: 1. verhoging van de nachttoeslag van 2,31 tot 3,50 per week, resp. van 1,16 tot 1,75 per week; 2. het opnemen van vacantietoeslag in de binden de regeling; 3. de stichting van een bedrijfspensioenfonds en 4. een verhoging van betaling van overuren tot 25 procent. Een commissie werd benoemd om deze punten te formuleren en Dinsdag zouden deze in het ge- HET WESTERSE ANTWOORD. Naar verluidt zal er in het Westerse antwoord op de jong ste Sowjetrussische voorstellen voor een viermogendhedeneon- ferentie over Duitsland voorna melijk op aangedrongen worden, dat de Scwjet-Unie de V. N.- commissie voor verkiezingen in geheel Duitsland toestemming geeft O.-Duitsland binnen te komen. De Westelijke mogend heden zouden de gedachte van hereniging van Duitsland niet afwijzen, doch slechts een rege ring voor geheel Duitsland wil len aanvaarden, wanneer deze tot stand komt op grond van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De tekst van het Westelijke antwoord zal later deze week definitief worden vastgesteld wanneer Eden, Schuman en Adenauer te Parijs bijeen zijn voor de vergadering van het mi nisterscomité van de raad van Europa. Politie-autoriteiten hebben op Dinsdag te Tunis meegedeeld dat te Sfax, in Zuid-Oost-Tunesië, zeventien jonge Tunesiërs zijn gearresteerd, die hebben toege geven in het gebied van Sfax sabotagedaden te hebben bedre ven. De sabotage is gepleegd aan spoorwegen en krachtstations. De arrestanten hebben uiteengezet hoe hun sabotage-organisatie werkte. De springstoffen werden ondergebracht bij te goeder naam en faam bekend staande Tune siërs. Anderen, die in het bezit waren van auto's, leverden de springstoffen af bij de leiders der sabotageploegen. Laatstge noemden verstrekten tot in bij zonderheden uitgewerkte' in structies over de te saboteren ob jecten en het aandeel dat elk der bendeleden hierbij zou vervullen. De organisatie was van plan in de naaste toekomst een aantal nieuwe sabotagedaden te bedrij ven, waarbij speciaal olie-opslag plaatsen en bedrijven voor de verwerking van olijfolie het zou den hebben moeten ontgelden. De watertoevoer van Bizerta, de derde stad in grootte van Tu nesië en de Franse marinehaven, was Dinsdag sterk belemmerd, doordat de aanvoerbuis over een afstand van 500 meter op tien plaatsen was doorgesneden. Een Tunesisch militair ge rechtshof heeft Dinsdag zes Tu nesiërs, wegens onwettig wapen bezit, tot gevangenisstraffen van zes maanden tot twee jaar en boeten van 50.000 tot 100.000 francs veroordeeld. Eén der be klaagden werd voorwaardelijk veroordeeld- Woensdag hebben verzetslie den in het centrum van Sousse een bom tot ontploffing gebracht. Een winkel werd zwaar bescha digd. Dit was de vierde bomaan slag in tien dagen. In Tunis hebben jongemannen stenen gegooid naar trams, waar door ruiten werden verbrijzeld. Dinsdagavond is te Montfleury bij Tunis een kweekschool voor onderwijzeressen door brand ern stig beschadigd. Naar verluidt was de brand veroorzaakt, nadat benzine over de voordeur was uitgegoten. organiseerde overleg worden be sproken en na goedkeuring wor den ingediend bij het college van Rijksbemiddelaars. De Nederlandse bakkersbond heeft zich onverwachts van de besprekingen gedistancieerd, om dat deze bond de verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden op nieuw afhankelijk stelde van een broodprijscorrectie. Dit was aan leiding voor de afd. Rotterdam van de algemene bond van arbei ders in voeding- en genotmidde- lenbedrijven, met de vakgroep bakkers een vergadering te be leggen. De ontwikkeling in de onderhandelingen gaf aanleiding tot een motie, waarin de verga dering haar verontwaardiging uitsprak over de houding van de Nederlandse bakkersbond in het georganiseerd overleg, waardoor de indiening van de voorstellen bij het college van rijksbemidde laars is opgehouden. De verga dering drong er bij het hoofdbe stuur op aan zonodig met de uiterste middelen de gerechtvaar digde verlangens van de bak- I kerijarbeiders te verwezenlijken. De motie heeft landelijke be tekenis, omdat zij wordt onder steund door de hoofdbesturen der Rooms-Katholieke, de Chris telijke en de Algemene werk nemersbonden. De Nederlandse bakkersbond heeft in een schrijven van de be- drijfsunie gelegenheid gekregen tot vandaag zijn houding te her zien. Mocht geen wijziging in de houding van deze bond komen, dan zullen, zo verzekerde men ons, alle maaregelen worden ge nomen, die nodig zijn om het ge wenste doel te bereiken. De Fordham-universiteit te New York heeft Woensdag resp. om 12.16 en 12.18 uur een zeer zware aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum naar men vermoedt in Indonesië ligt. De afstand van de twee schokken bedroeg ongeveer veertiendui zend kilometer van New York. sen in Duitsland enerzijds en de Sowjet-Russische opperbevelheb ber in Duitsland, generaal Tsjoei- kof, anderzijds. In, Franse kringen is men niet van oordeel, dat het antwoord aan de Sowjet-Unie vóór Vrijdag gereed zal zijn. Vrijdag namelijk zullen de Franse en Britse minis ters van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse ambassadeur in Parijs wederom bijeenkomen om over het antwoord te confereren. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Bonn is verklaard,"*dat de Westelijke geallieerden in hun ant woord aan de Sowjet-Unie waar schijnlijk zullen zeggen, dat zij op bepaalde voorwaarden met het Sowjet-voorstel voor besprekingen accoord gaan. Tot deze voorwaarden behoren: 1. De Sowjet-Unie zou duidelijk moeten maken, welke omvang zij voor een nationaal Duits leger op het oog heeft. 2. De Sowjet-Unie zou haar ver klaring met betrekking 'tot een eventueel Duits lidmaatschap van de V.N. nader moeten toelichten. 3. De Sowjet-Unie zou moeten verklaren, of de bepalingen, vol gens welke West-Duistland nage noeg onafhankelijk zou worden en de bezetting aldaar zou eindigen, ook van toepassing zouden zijn op een verenigd Duitsland. De Westelijke geallieerden zou den volgens deze kringen er niet op aandringen, dat de Sowjet-Unie onmiddellijk aan de commissie der V.N. voor verkiezingen in geheel Duitsland toestemming zal verle nen de toestand in Oost-Duitsland te onderzoeken, „als bewijs van goede wil vóórdat de besprekingen beginnen". De sociaal-democratische opposi tie heeft Woensdag in een in het parlement te behandelen motie bij de Westduitse regering er op aan gedrongen pogingen te doen om de Westelijke geallieerden te overre den, met de Sowjet-Unie bespre kingen te voeren over het houden van verkiezingen in geheel Duits land onder internationale contro le. De sociaal-democraten stellen voor, dat de Westduitse verkie zingswet als basis voor verkiezin gen in het gehele land zal dienen. GANZELEVERPASTEI VOOR HE SOEP. Ganzeleverpastei zal de eerste gang vormen op het menu voor het diner, dat door koningin Juliana en prins Bemhard te Washington in de Nederlandse ambassade aan president en mevrouw Truman zal worden aangeboden. Mevrouw Van Roijen, de echt genote van de Nederlandse am bassadeur in de Ver. Staten, zei ter verklaring hiervan, dat zij, gezien de situatie van het ver keer in de Amerikaanse hoofd stad, er niet op durfde rekenen alle 44 genodigden op tijd te zien arriveren. Daarom had zij de soep na de ganzenleverpastei op het menu geplaatst om niet het risico te lopen, dat sommi ge gasten hun soep koud zouden vinden. Het menu vermeldt verder soles de douvres", op de dag zelf per vliegtuig aangebracht, „filet mignn" met nieuwe aard appelen, Hollandse kaas, wijnen en likeuren cok uit Nederland aangevoerd. Bij de besprekingen van de subcommissie voor de krijgsge vangenen zijn Woensdag geen vorderingen gemaakt. De geallieerde afgevaardigde, kolonel Hickman, verklaarde na afloop van de bijeenkomst van Woensdag, dat geen van beide partijen onlangs ingediende vra gen had beantwoord.- De geal lieerden hadden verklaard, dat, als de besprekingen heden wor den voortgezet, „geen- van beide partijen vast moet houden aan formaliteiten of protocol". Dinsdag hadden de communis ten verklaard, dat zij de inge diende vragen nog bestudeerden en de geallieerden op hun beurt drie vragen gesteld. Nh de bijeenkomst van de sub commissie voor toezicht op het bestand verklaarde kolonel Kin ney, dat, naar het schijnt, over het grootste deel van de kwestie der aanvoerhavens overeenstem ming is bereikt. Over de begrenzing der gebie den rond de havens, die na het sluiten van het bestand gebruikt kunnen worden voor aanvoer van voorraden in Korea, was nog geen overeenstemming bereikt, doch kolonel Kinney geloofde, dat binnenkort over het gehele vraagstuk overeenstemming zou worden bereikt. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten heeft Woens dag bekendgemaakt, dat het Amerikaanse slagschip „Wiscon sin" een scheepswerf in Noord- Oost-Korea heeft beschoten, waarbij de werf en verscheidene schepen werden vernield. De Britse torpedoboot jager „Concord" bombardeerde Noor delijke stellingen bij Haedjoe aan de westkust. Volgens een woordvoerder van de marine duurt de strijd om de strategisch belangrijke eilanden in dit gebied nog voort. Een woordvoerder van het 8ste leger heeft meegedeeld, dat Dins dag aan het westelijk front door een zes uur durende artillerie beschieting ruim vijftig commu nisten, die een heuveltop in het niemands bezet hielden, om het leven zijn gekomen. De ge sneuvelden waren door een V. N.- patrouille gevonden. Veiligheidstroepen hebben een dorp in het district Koeala Selan- gor, - waar een afdelingshoofd kwartier van de communisten ge. vestigd was, met 'de grond gelijk gemaakt, aldus een mededeling van de regering van Malakka. De 250 inwoners, voornamelijk Chi nezen, werden geëvacueerd. De huizen werden vernietigd, opdat zij door de verzetsstrijders niet als schuilplaats of hinderlaag zouden worden gebruikt. 59 Inwoners van het dorp wer den als „actieve helpers der ter roristen gedeporteerd". De ande ren werden elders ondergebracht, aldus de verklaring. Mr. Wilopo van de Indonesische nationale partij (P.N.I.) heeft het verzoek om een nieuwe regering te vormen aanvaard. De opdracht aan Mr. Wilopo is vervat in dezelfde bewoordingen als die aan de vorige formateurs. Er is geen tijdslimiet gesteld, doch president Sukarno heeft de hoop uitgesproken, dat Mr. Wilo po zo snel mogelijk zal werken ten einde binnen de kortst moge lijke tijd een regering te kunnen vormen. Mr. Wilopo noemde het rege ringsprogram dat door zijn voor gangers is ontworpen, aanvaard baar en bruikbaar. De manier om te komen tot een „sterk kabinet" acht hij het plaatsen van de juis te personen in het verband van een ploeg, doch zodanig, dat de steun van parlement en maat schappij is verzekerd. Mocht de heer Wilopo niet snel genoeg tot een resultaat Iftnnen komen dan is zijn voornemen, de opdracht ten spoedigste terug te geven. Mr. Wilopo zeide, zich be wust te zijn van de zwaarte van zijn taak. Volgens een mededeling van de vorige formateur, de heer Sidik (P.N-I.), was bij de pogingen tot nu toe, de grootste moeilijkheid gelegen in de interne situatie in de Musjumi, hetgeen ertoe geleid neeft, dat beide formateurs niet konden slagen. Hij deelde Dins dagavond mede, dat de heer Si- dik, de door de Masjumi aange wezen formateur in de laatste fase der pogingen er aan had vastgehouden, dat alleen perso nen uit de „groep Natsir" voor ministerzetels candidaat werden gesteld, iets, waartoe de P.N-I. zich niet wenste te beperken. Volgens zeggen van de mede formateur van Sidik, de heer Frawoto (Masjumi) is het bestaan van twee stromingen binnen de Masjumi, indien dit al een moei lijkheid heeft gevormd, niet meer geweest dan een tegenwerkende factor naast vele andere. Prawo- to zeide voorts, dat er meer resul taat had kunnen worden ver wacht, indien er een enkele for mateur ware aangewezen. Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de vlucht van twee Amerikaanse .Thunderjets" over een afstand van ruim 3200 km aangetoond, dat het spoedig practisch moge lijk zal zijn gevechtsbommenwer pers met straalaandrijving kleine atoombommen over tamelijk lan ge afstanden te laten vervoeren. Door de grote snelheid van deze vliegtuigen zouden zij moeilijk te onderscheppen zijn, aldus deze correspondent. Verleden week is uit Washing ton gemeld, dat atoombommen, klein genoeg om door straalja gers te worden vervoerd, reeds beschikbaar zijn of binnenkort beschikbaar zullen komen. De bommen zouden zijn bestemd voor een type „Thunderjet", dat is ingericht voor bevoorrading met brandstof in de lucht. Een vleigtuig van dit type zou bij proeven ruim 12 uur onafgebro ken in de lucht zijn geweest. Volgens een te Hongkong ont vangen bericht zijn door de droogte in de afgelopen wintër ernstige epidemieën van pok ken, mazelen en longontsteking in Noord-China uitgebroken! De ziekten woedden in de pro vincies Sjantoeng, Hopeh, N- Anhwei en Noord-Kiangsoe. Meer dan 3800 mensen waren m een gebied van Hopeh tussen 16 en 19 Februari aangetast. Er wordt geen verband ge zocht met de epidemieën in Ko rea, die volgens de communisten door bacteriologische oorlof-voe ring van de geallieerden veroorzaakt. zqn medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Zuidelijke wind. ,Ij\ de vroege ochtenduren plaatselijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met in de na middag in het Westen van het land kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Iets lagere middagtempe raturen. VRIJDAG 21 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.42 10.17 10.57 11.07 n.m. 10.29 11.04 11.44 11.54 ZON 20 6.43 18-53 4.30 21 6.41 18.55 5.03 22 6.38 18.57 5.27 MAAN onder -11.31 13.01 14.33

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1