DE GRONDWETSWIJZIGING De K*LM. in de a.s. zomer Het internationaal academisch instituut De besprekingen te Panmoendjon Bescherming van in het wild levende diersoorten «MO® Stakingen in Italië Invoering van een toeristenklasse De „Waterman" verwacht Verklaring van Hoffman Veerpont Wijk-bij-Duurstede HET SÜEZ-KANAAL DE TOESTAND IN INDO CHINA De smokkelarij bij Aken De Chinese papegaai BE TOESTAND OP CUBA SivccJe Kamer De Tweede Kamer heeft giste ren de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de grondwetsbepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen voortgezet. De heer Burger (Arb.) verde digt nader zijn amendement om te bepalen, dat toestemming voor een oorlogsverklaring niet is vereist, wanneer het overleg met de Staten-Generaal tenge volge van de feitelijk bestaande oorlogstoestand niet mogelijk is gebleken. Aan het amendement van de heer Bruins Slot om ook toe stemming der Staten-Generaal voor het beëindigen van oorlog voor te schrijven zal spr. zijn stem niet onthouden. Het amendement-Serrarens om in art. 60b te laten vervallen de verlenging van een goedgekeurde overeenkomst gaat naar sprekers oordeel in tegen de strekking van het wetsontwerp. Spr. bepleit de noodzakelijk heid van openbaarmaking van de overeenkomsten, die zonder verwijl in werking moeten tre De heer Bruins Slot (A.R.) merkt op, dat eigenlijk de enige controverse die over de vraag van het toetsingsreeht is In art. 60c wordt bepaald, dat in het belang van de ontwikke ling van de internationale rechts orde in een overeenkomst van bepalingen van de grondwet kan worden afgeweken. Spr. vraagt een stringenter bepaling te for muleren, door b.v. te lezen: „In dien de ontwikkeling van de in ternationale rechtsorde zulks vordert, kan in een overeenkomst worden afgeweken van bepalm- ach, he, standpunt van de heer Romme, onhoudbaar, dat de regering geen verdrag mag sluiten, dat afwijkt van de grondwet, als de regering niet vooraf de machtiging van de Staten-Generaal heeft verkre 8 Voorafgaande goedkeuring komt als eis nergens in het wets ontwerp voor, wel echter als fa ciliteit. Spr is het ermee eens, dat de kwestie van het toetsingsreeht eerf moeilijk probleem is Eigen lijk hoort dit recht principieel thuis bij de internationale rech ter Noodgedwongen moet men voor de beslissing in de nationale sfeer blijven. Met de heer Rom me is spr. het eens, dat voor de nationale rechtszekerheid toet sing ongewenst is. Wanneer men voor de noodzakelijkheid staat de zaak in nationale sfeer te houden, dan begrijpt hij niet, waarom men de zaak hier an ders zou moeten regelen dan m art. 124, tweede lid, van ^De* vraag moet z.i. zijn, hoe men de beste waarborgen kan krijgen voor een gelijkmatige toepassing van het internationale recht, via de rechter of de wet gever. Naar zijn oordeel heeft men meer waarborg, als men het aan de wetgever overlaat De heer Serrarens (KVp)be het betoog van de heer De heer Weiter sluit zich aan bij het standpunt van de heer Romme, dat het toetsingsreeht aan de rechter behoort te komen. De heer Gortzak (CPN) hand haaft zijn mening, dat het wets ontwerp moet worden verwor pen. 's Ministers argumenten voor het voorstel zijn z.i. niet zeer overtuigend. Opmerkend, dat de grondwet niet gewijzigd mag worden zon der dat de volksvertegenwoordi ging uitspraak heeft gedaan, zegt spr. dat wat nu wordt voor gesteld eigenlijk nog erger is dan het voorstel tot invoering van 'n grondwetskamer. De kwestie der nationale sou- vereiniteit besprekend verklaart spr. dat de communisten er bij de verdediging der nationale zelf standigheid van uit gaan, dat door die zelfstandigheid een reële internationale samenwerking, 'n internationale rechtsorde moge lijk is. Op deze grond keert de communistische fractie zich te gen het aanhangige voorstel. De heer Hoogcarspel (CNP) be toogt, dat de grondrechten der be volking door de voorstellen op losse schroeven worden gezet, met name door de bepaling, dat van de grondwet kan worden af geweken bij verdrag. Evenzeer acht hij het een afwij king van de grondwet, als aan volkenrechtelijke organisaties bij of krachtens een overeenkomst bevoegdheden tot wetgeving, be stuur en rechtspraak kunnen Worden opgedragen. Spr. ver klaart er niet mee te kunnen in stemmen. Hij meent, dat het niet anders dan Amerikaanse organi saties kunnen zijn. De heer Romme (KVP) ver klaart zich neer te leggen bij de opvatting van de regering ten aanzien van de wijze, waarop 'n bepaalde overeenkomst geacht wordt van de grondwet af te wij- ken. Het betoog van de heer Oud heeft hem versterkt in de opvat ting, dat het goed zal zijn het toetsingsreeht aan de rechter toe te kennen. Te half zes wordt de vergade ring gesloten. De christen-democratische en communistische vakbonden in Italië hebben een staking gepro clameerd voor arbeiders in olie- en gasbedrijven om kracht bij te zetten aan looneisen. 8000 Van de 80.000 arbeiders in de olie-industrie van Italië hebben in fabrieken in Midden- en Zuid-Italië het werk vcor 24 uur neergelegd. 9000 Arbeiders in particuliere gasbedrijven in heel Italië zijn voor 4 uur in staking gegaan. Gemeentelijke gasbedrijven zijn niet bij de staking betrokken. Het in beheer van de Kon. Rotterdamsche Lloyd varende regeringsschip „Waterman", dat ruim 800 Nederlandse emigran ten naar Z.-Afrika bracht, nam daar voor de terugreis in Kaap stad en Walvisbaai 460 aan boord met Europese bestem ming. 130 Van deze passagiers zal de „Waterman" Donderdag in Southampton aan land zetten en de overige 230 debarkeren Vrijdag 21 Maart om 8 uur aan de Lloydkade te Rotterdam. On der deze laatsten bevindt zich ook een aantal Duitsers. Een van de vooraanstaande figuren in de campagne voor „Eisenhower als president" Paul Hoffman heeft verklaard, dat generaal Eisenhower zich werkelijk geroepen voelt om zich candidaat te stellen voor het presidentschap. „Wij willen echter niet, dat hij zelf een campagne voert in de staten waar hij is ingeschreven voor de verkiezingen", aldus Hoffman. „Doch zodra de vóór verkiezingen voorbij zijn willen wij, dat hij naar de Ver. Staten gaat, wellicht 6 weken voor de republikeinse conventie in Juli". Hoffman is van plan zijn functie bij de Ford-stichting neer te leggen om zich geheel aan de campagne voor Eisenho wer te kunnen wijden. De K.L.M. heeft haar- program ma voor de zomerdienst 1952 be kend gemaakt. De voornaamste uitbreidingen zijn de ingebruik neming van de toeristenklasse; de voorgenomen opneming van Salzburg (Oostenrijk), Napels (Italië), Barcelona (Spanje), Hel sinki (Finland) en Bogota (Co lumbia) in het luchtnet; de ope ning van een vrachtdienst op Johannesburg; verhoging van frequentie op verscheidene lijn diensten en uitbreiding van de mogelijkheid om met 'n beperkte reisduur tegen verminderd tarief in Europa te vliegen. De bij de I.A.T.A. aangesloten luchtvaartmaatschappijen heb ben in September j.l. te Londen besloten de toeristenklasse voor de luchtvaart in te stellen. Dit besluit is te Nice nader uit. gewerkt en thans zijn alle lucht vaartmaatschappijen, die diens ten over de Noordatlantische route onderhouden, gereed met hun op 1 Mei ingaande toeristen- diensten* De K.L.M. zal van 1 Mei af dne toeristendiensten per week uit voeren op het traject van Am sterdam naar New-York en van 8 Juni af vier. Bovendien voert de K.L.M. van 1 Mei af vier stan daard vluchten en twee „cosmo- politen" diensten uit van Neder land naar de Verenigde Staten. Deze aantallen worden na 8 Juni respectievelijk vijf en twee. De tarieven zijn voor de toeris ten dertig procent lager dan voor de „standaard"-reizigers. Toeristen kunnen voor het ver trek of op tussenlandingshavens tegen betaling een v/arme maal tijd of eenvoudige lunches ge bruiken. De toeristen zullen tij dens de vlucht hun „eigen boter ham" kunnen ten of zich van te voren voorzien van bonnen voor ontbijt en lunch voor de af stand Amsterdam—New York. Wegens werkzaamheden aan de grote veerpont te Wijk-bij- Duurstede zal van Woensdag morgen tot Zaterdagavond de veerdienst worden onderhouden met een kleinere veerpont, waar mede motorvoertuigen tot een maximaal gewicht van slechts 10.000 kilogram kunnen worden overgezet. Na Zaterdagavond a.s. functionneert de veerdienst weer normaal. £crslc Kamt» Het strijdt WD?heer Weiter (KNP) is van mening, dat geen der a"delLe den van West-Europa grond wet heeft gewijzigd als hier wordt voorgesteld. Hij geeft toe dat het nodig zal zijn van de grondwet af te wijken, maar als dat b.v. voor de Europese defen sie-gemeenschap nodig is, moe men dat door afzonderlijke bepa llngen mogelijk maken. Hij herhaalt, dat Nederland geen leidende, doch een volgende rol heeft te spelen. door de Tweede Kamer met algemene stemmen goedge keurde wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het minis terie van O., K. en W. in ver band met de oprichting van het „internationaal academisch in stituut" in Den Haag gaf in de Eerste Kamer tal van sprekers aanleiding tot opmerkingen. Mr. Wendelaar (WD) miste in dit wetsontwerp de voorzichtig heid, die hij van minister Rutten gewoon is. Men heeft het plan voor het internationaal acade misch instituut met meer idea lisme dan met realiteitszin voor bereid. Zonder zich partij te stel len in de keuzekwestie Den Haag Amsterdam verklaarde spr. niet tevreden te zijn over de wijze, waarop de minister zijn voorkeur voor Den Haag heeft gemotiveerd. Het paleis-Noordeinde achtte hij niet geschikt voor de huis vesting van het instituut en de studenten. Bovendien, zo, meen de spr., mag het paleis met door de regering voor dit doel ter be schikking worden gesteld, zowel vanwege de verbondenheid tus sen paleis en volk als om de kunstschatten. „Men geeft geen Rembrandt aan de Bosjesman nen en men speelt geen Beet hoven voor de Eskimo's". Het standpunt van de koningin liet spr. buiten geding, maar hij meende dat dit wetsontwerp het einde van Den Haag als residen tie zal inluiden. Het Huis ten Bosch kan het paleis-Noordeinde niet vervangen. Mr. Wendelaar verklaarde, dat zijn fractie niet zou medewerken aan de „ontluis tering" van het paleis en deswege zou tegenstemmen. Hij maakte verder bezwaar tegen de wijze, waarop de minister heeft gepre- judiceerd op het beschikkings-reeds op Den Haag gevallen. Dit recht van de Eerste Kamer en is, zo oordeelde spr tegen alle kondigde aan, dat hij na de an dere sprekers te hebben gehoord, wellicht een motie zal indienen. man aster antn)o®rJj In prof. dr Woltjer (A.R.) vond het internationaal acade misch instituut een warm voor stander. Hij bracht de minister hulde voor zijn initiatief en sprak er zijn voldoening over uit, dat alle instituten voor hoger onder wijs in ons land op dit terrein zuilen samenwerken. Door het overdragen van kennis omtrent het oosten zet ons land een oude traditie voort. „Wij mogen niate- rieel verarmd zijn maar op het gebied van de geest kunnen wij nog groot zijn". Het proces om ons onderwijs aan te passen aan internationale behoefte is verhaast, zo betoogde prof. dr ir Schermerhom (Arb.) door de gang van zaken in het voormalige Nederl.-Indie. Een groot aantal deskundigen daardoor vrijgekomen. Spr vroeg zich af, of het niet dienstig zou zijn ook buitenlandse leerkrach ten aan te trekken, wil het doel van het instituut: de overdracht van de Westerse cultuur, in ai haar geledingen worden bereikt. De keuze van Den Haag betreur de spr. Hij vroeg de minister naar aanleiding van dit wetsont werp het probleem van de ont vangst en de huisvesting in zijn geheel nog eens te bezien. Hoe ver gaat de autonomie van het stichtingsbestuur van het insti tuut en hoe denkt men de coör dinatie van de onderwijsinstel lingen? Spr. besloot met zijn steun toe te zeggen aan het wets ontwerp. De fractiegenoot van prof. Schermerhorn, de heer Wouden berg, bleek van oordeel dat het instituut alleen een kans van sla- gen heeft, indien het in een um versiteitsstad zou worden geves^ tigd Hij herinnerde er aan, dat een' sterke meerderheid in de Tweede Kamer zich heeft uitge sproken voor Amsterdam. Z.i heeft de Tweede Kamer het voor stel alleen goedgekeurd, omdat men dacht, dat Den Haag en Am sterdam nog gelijke kansen had den Achteraf is gebleken, dat dit niet waar was. De keuze was Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Stokvis (CPN) betreffende een door de Sophia- vereniging tot bescherming van dieren tot de regering gericht verzoekschrift over bescherming van in het wild levende dier soorten heeft de minister van Landbouw de heer Mansholt ten vervolge op het antwoord van de minister van Onderwijs, de heer Rutten 't volgende meegedeeld: redelijkheid in gebeurd. Na een korte pauze kwam mi nister Rutten aan het woord Uit besprekingen met het buitenland is gebleken, zo zei hij, dat er een ernstige behoeften bestaat aan in stellingen als het instituut. Eco nomische hulp alleen is niet vol doende om onontwikkelde gebie den uit de moeilijkheden te ha len. Zonder de kennis, die het in stituut wil overdragen, is het ge- vaar niet denkbeeldig» dat de technische hulpprogramma's van het punt vier-programma zullen mislukken. Voor Nederland ligt hier een taak. „Ik acht het on verantwoord, indien men de op richting van het instituut belem meringen in de weg legt". Ons land is moreel verplicht, onge acht de kosten en de risico, te doen wat het buitenland gezien onze traditie en onze volksaard van ons mag verwachten. Zouden wij dit werk niet uitvoeren, het nageslacht zal het ons kwalijk ne men De keuze Den Haag of Am sterdam is gemaakt door de auto- nome stichting, bestaande uit vertegenwoordigers van openba re en bijzondere universiteiten en hogescholen. De voorkeur van de Tweede Kamer voor Amsterdam kon voor de regering geen aanlei ding zijn de stichting in deze geest te beïnvloeden. De keuze is gemaakt na de behandeling van het wetsontwerp in de Twee de Kamer. De minister zei het te betreuren, dat vooruitgelopen is op de beslissing van de Eerste Kamer. Tijdnood is daarvan de oorzaak geweest. Bovendien zijn alleen die verbouwingen ver richt, welke in ieder geval tot stand moesten komen. Spr kon zich niet aansluiten bij Mr W en delaars opvatting inzake de be stemming van het paleis-Noord einde. De regering had overwe gingen genoeg om het aanbod van de koningin dankbaar te aan vaarden. Over „de schoonheid van het paleis zei de minister van mening te verschillen met de heer Wendelaar. De investe ringskosten voor Den Haag en Amsterdam lopen niet ver uit een. Amsterdam heeft het na deei, dat de studenten niet in de onmiddellijke omgeving van het instituut gehuisvest kunnen wor- Bij de replieken deelden de he ren Wendelaar en Woudenberg mede, dat hun bezwaren niet wa ren weggenomen door de uiteen zetting van de minister. „Amster dam heeft geen eerlijke kans ge had", hield de heer Woudenberg vol. Mr Wendelaar achtte het niet wenselijk, gezien de erkenning van de minister, zijn aangekon digde motie in te dienen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de VVD, CHU, CPN en twee leden van de P.v.d.A. (Oos terhuis en Woudenberg). De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft te genover verslaggevers verklaard dat het Suez-kanaal, wanneer in 1968 de concessie der kanaalmij afloopt, onder Egyptische sou- vereiniteit zal komen. „Wij zullen alle pogingen van Noorse of andere scheepvaart maatschappijen, om alsdan het kanaal onder internationaal toezicht te plaatsen, verijdelen", zeide hij. De minister zeide verder dat de Egyptische regering de Zweedse gezant te Cairo om in lichtingen heeft verzocht n.a.v. een bericht, dat ook Zweden stappen zou hebben gedaan in de richting van internationaal toezicht cp het Suez-kanaal na 1968. Voorts is de Egyptische ge zant te Stockholm opgedragen een volledig onderzoek naar deze aangelegenheid in te stel len en zo spoedig mogelijk ver slag aan zijn regering uit te brengen. Volgens gewoonlijk betrouwba re bron zal de Franse minister voor de verbonden staten, Le- toumeau, eind Maart een gede tailleerd rapport uitbrengen over de militaire en politieke situatie in Indo-China. Men verwacht, dat de minister zal aandringen op snelle opleiding van een sterk Vietnamees leger om aan de Viet- minh het hoofd te bieden en ge leidelijke terugkeer naar Frank rijk van de Franse troepen moge lijk te maken, opdat Frankrijk 'n doelmatiger rol bij de Europese verdedigingsplannen kan spelen. In parlementaire kringen neemt de overtuiging toe, dat de mili taire toestand in Indo-China ern stiger is dan in officiële verkla ringen wordt erkend en dat zelfs het handhaven van een sterk front voor Frankrijk een aderla ting van manschappen en geld betekent en zijn positie in de Navo ondermijnt tot uiteindelijk voordeel van Duitsland. Om het parlement genoegdoening te ge ven zouden daarom ook andere stappen worden overwogen, aldus politieke kringen te Parijs. Naar vernomen wordt zal Letoumeau klachten van verslaggevers te Hanoi en Saigon onderzoeken, dat hun berichten zwaar gecen sureerd worden en dat sommige hoge officieren „de feiten willen verdoezelen". Grote gezinnen in Syrië zullen op grond van een regeringsplan om de bevolking te doen toene men in het gehele land gratis rei zen mogen maken. BEGROTING VAN LANDBOUW. De Eerste Kamer zette ach vervolgens aan de behandeling van de begroting van landbouw. De heer Louwes (VVD) ver klaarde zich in grote lijnen met het beleid van minister Mansholt te kunnen verenigen. Hij vroeg de aandacht voor de moeilijkhe den, waarin de boeren tengevolge van de inkomstenbelasting ver keren. Landbouwvoorlichting en me chanisatie zijn noodzakelijk om de export op peil te houden. Vrij heid van regeringsinmenging achtte de heer Louwes voor de landbouw niet wenselijk, zolang de gehele samenleving niet het principe van vrije economie kan aanhangen. „Wij kunnen niet in een onbeschutte sfeer werken, als de industrie in de beschutte sfeer blijft". De huidige toestand van de landbouwbedrijven noem de spr. redelijk. Op grond van de wisselingen op de wereldmarkt moet men echter met veranderin gen rekening houden. De land bouw neemt in ons land een bij zonder kwetsbare plaats in. Dat vereist meer dan gewone zorg van de overheid. Spr. is voor stander van een landbouwwet zo als Engeland en Zwitserland die hebben. Het zou nuttig zijn het geheel van plichten en rechten in de landbouw vast te leggen. Een rigoureuze prijsbeheersing voor grond- en pachtprijzen achtte spr. niet gewenst. Hij bracht de minis ter hulde voor diens werk bij de Europese landbouwintegratie. Deze intergratie is noodzakelijk, De communistische onderhan delaars te Panmoendjon hebben bezwaar gemaakt tegen het ge bruik door de V. N. van hun luchtbasis te Taegoe als een van de voorgestelde vijf „toegangs havens" na de ondertekening van een wapenstilstand. Zij verzetten zich ook tegen het samenvoegen van stad en haven als een geheel. De geallieerde onderhandelaars hebben geen vorderingen gemeld. Zij hebben voorgesteld de haven Intsjon te beschouwen als deel van Seoel en Masan als deel van Poesan en boden de communisten overeenkomstige aan. uitbreidingen Het Achtste leger heeft gemeld, dat Dinsdag aan het westelijk front een hevig artillerieduel heeft plaatsgevonden. De Noor delijken openden het vuur, waar na de Verbondenen antwoordden met een krachtige kanonnade. Waarschijnlijk werd tengevolge hiervan een aanval van de Noor delijken niet doorgezet. Afgaande op de vuurkracht schat men het aantal Noordelijken in deze sec tor op 1000 man. Radio-Peking heeft verklaard, dat afgelopen Zondag 75 Ameri kaanse vliegtuigen aanvallen ge daan hebben in de provincie Liaotoeng in Noord-Oost-China- 'g v Laaotoeng in iNoora-uosi.-c.miia. /I06SF Ten Noord-Oosten van Tsjih wa- Bedenk, dat uit een ren twee huizen verwoest en zes- onverzorgde kinder- tien personen gewond, hoest een zwakke borst In deze uitzending werd voorts kan overblijven. Help en gezegd, dat- Amerikaanse vlieg- beseherm Uw Kleine met tuigen tussen 3 en 9 Maart „nog meer met bacteriën besmette in- maar er zullen grote weerstanden te overwinnen zijn. De kleine boe renstand van Frankrijk en Duits land zal eerst moeten leren ra tioneel te werken, wil zij vertrou wen kunnen hebben in deze inte gratie. Spr. achtte het noodzake lijk. dat de landbouw de steun van de grote industrieën, die over laboratoria beschikken, zou ver werven in verband met het re- searchwerk. De vergadering werd daarop gesloten. De minister heeft kennis ge nomen van een in December '51 door de te Amsterdam gevestig de Sophia-vereniging tot be scherming van dieren ingezon den schrijven, waarbij wordt verzocht met spoed tot wette lijke bescherming van de vos, de bunzing, de hermelijn en de wezel over te gaan. Het mag voldoende .bekend worden verondersteld, dat ge noemde roofdieren aanzienlijke schade kunnen toebrengen aan het pluimvee en dat, waar deze dieren in enig'aantal optreden, mede de stand der in het wild levende vogels in het gedrang komt, in het bijzonder van die vogels, welke op de grond broe den. DÏaarnevens heeft de minis ter toch wel de indruk gekre gen dat, hoewel vossen, bun zings, wezels en hermelijnen thans niet in bescherming wor den genomen, deze soorten zien algemeen handhaven. Op een en ander gelet, kemt het de minister voor, dat aan het treffen van maatregelen ter bescherming van voormelde roofdieren zowel met het Oog op economische als ethische belan gen wel zeer grote bezwaren zijn verbonden. Voor wat betreft het inperken van muizenschaae, bestaan andere bestrijdingsmid- delen die bij oordeelkundige toepassing geen gevaar opleve ren voor nadeel aan boven aan gegeven belangen. Niettemin is de minister be reid nader te onderzoeken in hoeverre enige vorm van de be scherming nuttig en mogelijk is. Uit een statistiek van de Akense douane blijkt, dat door deze douane in de maand Febr. langs de Nederlands-Duitse en de Belgisch-Duitse grens in totaal in beslag werden geno men: 7400 kg koffie, 45.000 siga retten, 3000 sigarettenvloeitjes en 7 kg tabak. Tevens legde de douane toen de hand op 8 auto's en 3 fietsen waarmee smokkelarij was bedre ven. De Akense justitie veroor deelde in Februari een 400-tal smokkelaars samen tot 9 jaar gevangenisstraf en 30.000 mark boete. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 115) (Nadruk verboden). Cox en Blisse voerden hun ge vangenen de woestijnnacht in en Bob ging naar Paula- ,Het Delaney-kwartet af", zei hij. „Mijn uitsteldagen op de ranch zijn voorbij. Ik neem de trein van tien uur dertig naar Barstow, en „Neem liever een taxi", stelde ze voor. „Niet zo lang jij en je auto op het terrein zijn. Als je even wachten wilt, tot ik gepakt heb ik heb nog iets met je te be praten. Over Wilbur." „Eén gelukkige gedachte houdt mijn gemoed bezig", zei Will Holley. „Ik ben de schrijver van een beroemd persgesprek met Madden één, dat u nooit hebt toegestaan." „Werkelijk?" zei Madden. „Nu wees daar niet bezorgd over. Ik sta achter u." „Dank u", antwoordde de re dacteur. „Waarom zou hij dat verhaal opgedist hebben?" peins de hij. Zij seinen naar New York geld zenden alsublieft. Hoe beter feit bevestigen, dat Madden op Woes- I tijnranch is dan door hetzelve in kranten te laten voortbazuinen. Gedrukt woord heeft klank van overtuigende waarheid." Ik denk wel, dat je gelijk hebt", knikte Holley. „Maar zeg, Charlie, wij dachten, dat we gro te verrassing voor je hadden, toen we van de mijn terug kwa men. En jij hebt ons tenslotte nog de» loef afgestoken." Het was maar een haarbreed verschil", antwoordde Chan. „Nu ik tijd heb, buig ik mijn hoofd en geef mij over aan aanzienlijk blozen. Moet toegeven, dat ik overvloedig langzaam was om tastbaar feit te begrijpen. Pas deze nacht begon licht te schij nen. Om deze Victor te behagen; ik paarlen overhandigen. Madden tekent kwitantie hij schrijft langzaam en moeilijk. Plotseling denk ik hij doet alles lang zaam en moeilijk met die rech terhand. Waarom? Ik herinner mij Delaney's vest, gebouwd voor linkshandige. Inwendig, onzicht baar, hijg ik naar adem. Om proef te nemen, ik grijpen naar paarlen. Madden, om hem zo te noemen, grijpt ook. Maar zonder waakzaamheid hij grijpt, met linkerhand. Hij scheurt revolver Feit is bewezen ik weet het." I en deze bende zou verdwenen „Nu, dat was snel denken", zei zijn, wie weet_waarheem ttbe^ „Eenvoudig te raden", zei Chan, van muur weer linkerhand. Holley. Chan schudde treurig 't hoofd- „Waarom niet? Arme, oude her sens moeten overvloedig zijn uit gerust. Zonder werk vele dagen lang. Toen ik deze oneerlijken op stoelen schik om op u te wachten, ik veel tijd hebben voor bittere zelfbeschuldigingen. Waarom heb ik deze domme tijd van inzinking ondervonden? Steeds was alles helder als woestijnmorgen. Een man schrijft gewichtige brief, verbergt hem in vloeiboek, gaat weg- Komt terug, raakt dezelve niet aan. Waarom? Hij keert niet terug. Andere makkelijke bewij zen Madden noem hem weer zo ontvangt dokter Whitcomb in schemering van patio. Waar om' Zij heeft hem vroeger ge zien. Hij praat met huisbewaar der in Pasadena wanneer? Zes uur, als duisternis valt. Ook vreest hij uit auto te stijgen. O nu ik hier zit geef ik mijzelf in gedachten veel klinkende schop pen. Waarom ben ik zo dom ge weest? Ik beschuldig dit klimaat van Zuid-Californië. Overvloedig snel haast ik mij naar Honolulu waar ik behoor." „Je valt je zelf te hard" zei P. J. Madden. „Als je het niet had tegengehouden, zegt Eden, was het halssnoer al lang afgeleverd I je heel veel verschuldigd, en als dank alleen. „Staak mij te danken", zei Chan. Dank Tony. Als Tony met had gesproken op openingsavond, waar zou halssnoer nu zijn? Ar me Tony, nu begraven achter schuur". Hij wendde zich tot Victor Jor dan, die zich bescheiden op de achtergrond hield. „Victor, alvo rens terugkeer naar Noorden, is het gepast u plaatsen bloesem- krans op graf van Tony, Chinese papegaai. Tony stierf, maar zijn leven diende prachtig doel. Voor hij overleed, redde hij Phillimore paarlen." Victor knikte. „Best, Charlie. Ik zal een doorlopende bestelling doen bij de bloemist Zou iemand mij naar de stad kunnen brengen?" „Ik", zei Holley. „Ik wil alles gauw overseinen, Charlie zie ik je nog?" „Vertrek op volgende trein antwoordde Chan. „Ik kom aan op uw kantoor om meer passende kleding te verzamelen. Wacht echter niet. Juffrouw Wendell was zo vriendelijk mij Sebiuik van haar wagen aan te bieden. secten" boven Noord-Korea heb ben uitgeworpen. Volgens radio- Peking had een correspondent een onderzoek ingesteld in de stad Antoen in Mandsjoerije, waar op 4 Maart met bacteriën besmette insecten zouden zijn uitgeworpen. Hierbij waren hem vliegen getoond, die in grote ge tale zouden zijn uitgegooid. LUCHTALARM IN SEOEL. Dinsdagmorgen vroeg was er luchtalarm in Seoel. Radartechi- ci hadden gemeld, dat een forma tie vliegtuigen op geringe hoogte en met een snelheid van 130 km per uur in de richting van de stad vloog. Het afweergeschut werd gereed gemaakt en piloten van straaljagers renden'naar hun wachtende machines. Toen werd in het schijnsel van de zoeklich ten een vlucht sneeuwganzen zichtbaar. Het sein „veilig" klonk en iedereen ging weer naar bed- (Wordt vervolgd.) De parlementaire oppositie van Cuba heeft een manifest gepubliceerd, waarin het volk wordt verzocht de handelingen van de regering-Batista niet te erkennen en mede te helpen de grondwettelijke vrijheden te herstellen. Het manifest is on dertekend door de voorzitters van Kamer en Senaat. Een aantal afgevaardigden van de oppositie wilde het ka- pitool binnengaan om het par lementaire werk te hervatten Zij werden door de schildwach ten door middel van schoten in de lucht weggejaagd. Zoals be kend, is de zitting van het con gres vorige week door generaal BatiSta geschorst na zijn staatsgreep. Gemeld wordt, dat in de provincie enkele commu nisten zijn gearresteerd wegens het verspreiden van revolution- naire propaganda. Spanje heeft Maandag als eerste land de Cubaanse rege ring van generaal Batista er kend.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2