Generaal versloe strateeg! Trumans kansen dalen Formateurs gaven hun mandaat terug Egyptische oud-ministers hebben huisarrest mat wmmm Minister Mansholt waarschuwt voor veevoedertekort De Koningin naar Amerika Acheson over de toestand de wereld in r Het Britse pond Geen scheuring Het officiële programma 24 Mensen verbrand in Mexico Amerik. marinevliegtuig verongelukt Het Franse dorp Tignes De Indonesische Kabinetscrisis Economische conferentie te Moskou Geen lucifers van Noorwegen naar Engeland De Siamese regering afgetreden Woningbouw in de hoofdstad J' V Japans-Chinese besprekingen mislukt Handelsovereenkomst weersverwachting. tussen Indonesië en Zweden teuDe BiIt seldie v»n woensdag Campagne tegen anti- communisme in Guatemala WOENSDAG 19 MAART 1952 7e Jaargang No. 1989. Eerste ruimtevaart van levende wezens Thans is het officiële programma vastgesteld voor het bezoek van H. M. koningin Juliana en Z K. H. prins Bernhard aan de Verenigde Staten. Het Koninklijk Paar zal volgens dit programma Woensdag 2 April te Washington per vliegtuig aan komen. President Truman zal de hoge gasten ontvangen, waarna men naar het Witte Huis rijdt. Hier zullen de koningin en de prins overnachten. Woensdagavond zal president Truman de konink lijke gasten een diner in het Carltonhotel aanbieden. HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 'I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Waarschijnlijk doordat de chauffeur door een tegenligger is verblind, is op de weg van Mexico City naar Aguas Oalien- tes een autobus van de weg af geraakt en in brand gevlogen. 24 Personen kwamen in de vlammen om en 13 passagiers slaagden er in de bus te verla ten. Zij hebben ernstige brand wonden opgelopen. In de nabijheid van Dallas (Texas) is Maandag een trans portvliegtuig van de Amerikaan se marine in brand gevlogen en neergestort. De 22 Inzittenden, allen mili tairen, wisten het toestel met 'n valscherm te verlaten. Twee van hen kwamen om het leven en 1 wordt vermist. Aan de inwoners van Tignes is meegedeeld dat zij nog 2 weken tijd hebben om hun huizen te ontruimen. Hierna zal dit zo no dig met geweld geschieden. Er is niet meegedeeld wanneer de laatste sluisdeur zal worden ge sloten. Een buitengewone verrassing beleefden de Amerikanen toen bij een voorverkiezing in dg slaat New Hampshire de afwezige Eisenhower zijn republikeinse rivaal Taft met grote stemmen- meerderheid klopte. Alhoewel deze uitslag voor velen in Europa waarschijnlijk leek, schatte men in de Verenig de Staten de kansen van de poli tiek geschoolde senator Taft veel hoger. Deze laatste kan n.l. bo gen op een voorbereiding van een tiental jaren. In wezen is de Amerikaan afkerig van een pre sident uit militaire kringen. Het hoofd van de staat dient een diplomatiek aangelegd persoon te zijn, die in het Congres een scholing heeft doorgemaakt. Dwight Eisenhower mag dan over uitzonderlijke kwaliteiten als veldheer beschikken, van de politiek heeft hij niet veel kaas gegeten. Hij is nooit lid van een De Indonesische kabinetsfor mateurs hebben Dinsdagavond hun mandaat aan president Su karno teruggegeven, nadat zij met hun partijen hadden ver gaderd. De president heeft de beschik baarstelling van het mandaat aanvaard. Hij «zal vandaag de toestand met de vice-president, drs. Moh. Hatta bespreken, waarna een nieuwe formateur of meerdere formateurs zullen wor den aangewezen. De leiding van de Masjumi was juist vóór het bezoek van Prawoto en Sidik aan het paleis tot het oordeel ge komen, dat Prawoto tot het uiterste heeft gestreefd naar de vervulling van de opdracht. De leiding van de PNI was reeds tot hetzelfde oordeel gekomen. Beide formateurs werden op 1 Maart door president Sukarno belast met de vorming van een nieuwe regering, die sterk moest zijn en ruime steun in het parle ment moest hebben, nadat het kabinet-Sukiman-Suwirjo op 23 Februari was afgetreden in ver band met de moeilijkheden rond de ondertekening van de M.S.A.- overeenkomst. De Finse vakbeweging heeft besloten haar voorzitter en haar algemeen secretaris als waar nemers te zenden naar de inter nationale economische conferen tie, die in April in Moskou zal worden gehouden. De export van lucifers van Noorwegen naar Engeland staat voorlopig stil. De reden daarvan is, dat vol gens de nieuwe Engelse bepa lingen de Import van lucifers aan een vergunningsstelsel Is onderworpen. Men weet nog niet of een en ander vóór Noorwegen een productiebeperking van enige betekenis tengevolge zal hebben. Ook is niet bekend, wanneer de export kan worden hervat, Zo meldt het Noorse .Arbeidersbladet". der Amerikaanse partijen ge weest en voelde nog meer voor de democratische richting dan voor de republikeinse. Geen won der dat tal van republikeinen hem niet als hun candidaat wen sten te stellen. Daarenboven heeft Ike beslist nog een aantal aanhangers verloren toen hij door dik en dun de militaire maatregelen van Truman steun de. Dat desondanks de generaal in New Hampshire de voorkeur kreeg en met zulk een duidelijke meerderheid als favoriet werd verkozen, is voor de Amerikanen dus een grote verrassing en voor de republikeinen een teken aan de wand. Ongetwijfeld zal deze eerste uitslag haar invloed doen gelden op verdere voorverkiezin gen en straks op de grote stem busstrijd. De ogen van het pu bliek zijn thans geopend. Sena tor Taft zal nog een harde dobber hebben om zijn aanhang te be houden. President Truman heeft in de Verenigde Staten geen kansen meer. Het is ook thans weer duidelijk bewezen. Niet alleen kregen de democraten slechts een derde der stemmen, maar bovendien gaf het publiek nog de voorkeur aan een televisie- held, Estes Kefauver, boven het huidige hoofd van staat. Al moge de bijnaam harlekijn" ons ietwat overdreven klinken, Tru man's politiek hoe voorzichtig ook gevoerd, heeft nu eenmaal in de Verenigde Staten geen gun stige weerslag ondervonden. In een drastische poging om van het Britse betaalmiddel te redden wat er te redden valt, heeft minister Richard Butler in het Lagerhuis ernstige maat regelen afgekondigd. Zo worden de voedselsubsidies verlaagd tot de helft, hetgeen neerkomt op een prijsverhoging van de kosten van levensonderhoud. Aan dit bezwaar wordt weer tegemoet gekomen door enige verlaging van de loonbelasting, terwijl zij, die door overwerk wat extra's willen verdienen, daarvoor geen belasting verschuldigd zullen zijn. Het merkwaardige is dat dt Engelsen over de maatregelen in het geheel niet ontevreden zijn. Het plan ziet er op papier ook gunstig uit. De moeilijkheden ontstaan pas voor het buitenland omdat de invoer weer met 1 mil liard beperkt is. Zo zal Neder land geen bloembollen en kaas naar Engeland kunnen exporte ren. De Scandinavische landen kunnen geen hout meer kwijt en verscheidene andere landen on dervinden weer andere beperkin gen. Vooral Frankrijk en Italië worden zwaar getroffen. Butler vangt bovendien twee vliegen in één klap. Niet alleen stemt hij de arbeiders tevreden door hen in staat te stellen meer terug te verdienen dan zij aan hogere prijzen moeten uitgeven, doch tegelijk wordt de binnen landse productie aangemoedigd en verhoogd. Het gevolg zal zijn dat Engeland zichzelf beter kan bedruipen en misschien op de lange duur weer een export sur plus kan fokken. Dit zou dan voor het pond nog de'gunstigste remedie zijn. Hoe ingrijpend Butler's mes gesneden heeft, blijkt uit de vol gende opsomming; benzine van 42 op 49 cent, wegenbelasting van 100 op 125, ziekenfonds verhoogd met 30 cent per week, hogere belasting op voetbal- en cricketwedstrijden, hypotheek- kosten verdubbeld en dit zijn nog maar enkele getallen. De reeds enige tijd dreigende splitsing in de Labourpartij ver oorzaakt door het meningsver schil tussen Attlee en Bevan, is voorkomen door een nederlaag van de leider zelf. In een beslis sende vergadering diende Attlee n.l. een motie in, waarin van Be- van werd geëist zich voortaan strikt te houden aan de wensen van de meerderheid. Maar Bevan boekte bij zijn verzet de bijval van de gehele middengroep en met een onverwachte meerder heid van 172 tegen 62 stemmen werd de motie verworpen. Het aanzien van Bevan is dus wel zeer gestegen. Clement Attlee heeft geen zeggenschap meer over het Labourlid dat zijn eigen mening wil verkondigen. De middengroep heeft voorkomen dat Bevan een nieuwe partij ging stichten. Voor Churchill ^vordt 't regeren er gemakkelijker op, want zo lang er geen eenstemmigheid heerst in de oppositie, zullen de conservatieven hun tegenstan ders wel baas blijven. De Siamese regering is op de eerste bijeenkomst van de pas gekozen nationale vergadering afgetreden. Men verwacht, dat de nieuwe samenstelling van daag bekend zal worden ge maakt. Politieke waarnemers nemen aan, dat premier Song gram een kabinet zal vormen, bestaande uit officieren. Vier apen hebben als eerste le vende wezens een ruimtevaart per V-2 gemaakt en de tocht over leefd zonder er schade van te ondervinden. De apen werden in een drukkajuit in de raket op gesloten. De raket werd op het proefterrein te White Sands in Nieuw-Mexico afgeschoten en berefkte een hoogte van veertig kilometer, dat is buiten de damp kring van de aarde, aldus heeft Cornelius Ryan, redacteur van „Colliers", in de Canadese club te Toronto meegedeeld. Ryan noemde niet zijn bron, doch zei, dat hij „van betrouwbare zijde was ingelicht". „Allen, die hier aanwezig zijn, zullen nog een vlucht naar de maan beleven en uw kinderen vluchten naar de andere planeten", zo voegde hij er aan toe. B. en W. van Amsterdam heb ben de gemeenteraad het voor stel doen toekomen aan de alge mene woningbouwvereniging ir verband met de bouw van 374 woningen (waaronder 261 eens gezinshuizen, welke worden inge richt tot 522 tijdelijk zelfstan dige woningen) en 3 winkels op terreinen in Amsterdam-West 'n geldlening te verstrekken tot een bedrag van ten hoogste 5.970.000. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft het hoofd van de politieke politie, generaal Moh. Iman Ibrahim, tot onderstaats-secretaris voor binnenlandse politieke aangele genheden benoemd. De generaal zal in het belang van de staatsveiligheid toezicht houden op het gedrag van alle Egyptische politieke partijen, aldus een woordvoerder van het ministerie. El Din Pasja, minister van Binnenlandse Zaken in de vori ge Egyptische regering, is om veiligheidsredenen onder huis arrest geplaatst. AFP meldt verder, dat dezelf de maatregel is genomen tegen oud-minister Abdel Fattah Has- sen Pasja, e\eneens behorend tot de Wafdistische partij. Abdel Hassan is oud-minister van Sociale Zaken. De beide oud-ministers zijn onder sterke politiebewaking uit Cairo weg gevoerd en naar hun landhuizen gebracht. In een radiorede tijdens het weekeinde heeft de premier de Wafd verantwoordelijk gesteld voor de onlusten van 26 Januari te Cairo. De premier verdacht de Wafd van opruiende activi teit. De minister vap Binnenlandse Zaken heeft het hoofd van de politieke politie belast met het toezicht op de activiteit van alle partijen in het land. Het parlement, waar de Wafd de meerderheid heeft, is bij koninklijk besluit geschorst. De minister van Landbouw en de stichting voor de landbouw hebben zich in verband met het dreigende veevoedertekort in een gemeenschappelijke bekendma king tot de boeren gewend met de mededeling, dat zij zich niet verantwoord achten, indien zij niet met klem zouden aandringen op het onverwijld treffen van maatregelen, welke ertoe kun- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, heeft in de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenland se betrekkingen in vogelvlucht 'n overzicht gegeven van de toe stand in de wereld. Acheson was van oordeel, dat de wapenstilstandsonderhandelin. gen in Korea succes zouden heb ben, doch hij waarschuwde voor „optimisme of pessimisme" in 't huidige moeilijke stadium. Ame rika is voortdurend bezig, zijn bondgenoten er toe te brengen meer troepen voor Korea te le veren. doch tot nog toe zonder succes, aldus de minister. Acheson noemde de toestand in Indo-China zeer ernstig. Dit zou zo blijven, totdat de Fransen een grote geoefende strijdmacht van inheemsen in het veld zouden kunnen brengen, zo voegde hij er aan toe. Volgens Acheson is het Noord- atlantische leger van vijftig di visies, waartoe men op de confe rentie te Lissabon besloot, meer dan een leger op papier en zal dit spoedig een leger zijn van vlees en bloed. Acheson was het niet eens met senator Theodore Green, dat de V. S. de buitenlandse hulp aan Europa afhankelijk zouden moe ten stellen van een groter stre ven naar eenwording van Euro pa. Volgens Acheson zijn hiertoe reeds grote stappen genomen en zal dit zo voortgaan. „Mijns in ziens zal het sneller en spontaner gaan, indien wij geen voorwaar den stellen". Acheson was het niet eens met de veronderstelling, dat de om vang van het Amerikaanse tekort het volgend jaar zou leiden tot inflatie. Indien de begroting be snoeid zou moeten worden, zou de hulp aan het buitenland hier voor niet het eerst in aanmerking komen, „omdat West-Europa bij het uitbreken van een oorlog in de frontlinie zou liggen". In antwoord op andere vragen zei Acheson, dat hij een zeer gro te vooruitgang had waargenomen in de bereidheid van de ledensta- ten der Navo, verantwoordelijk heid op zich te nemen voor de ge meenschappelijke bewapenings actie. Acheson verklaarde niet meer als verleden jaar van oordeel te zijn, dat de hulp aan het bui tenland niet langer dan een jaar of drie op het huidige hoge peil zou behoeven te blijven. Verleden jaar schatte hij de to tale kosten voor de V. S. van de hulp aan het buitenland op 24 a 27 milliard dollar. Hij achtte deze schatting thans onjuist, doch wilde niet nader zeggen, of de totale kosten hoger of lager zou den liggen. Het gemeentepersoneel voor de openbare diensten te Antwer pen, aangesloten bij de christe lijke vakbond, is Zondag te mid dernacht een staking van 48 uur begonnen. Voor de volgende dagen luidt het programma; Donderdag 3 April!: Kransleg- ging op het graf van George Washington en het graf van de onbekende soldaat. Na de terugkeer zal koningin Juliana de verenigde vergadering van het congres toespreken. Vrijdag 4 April: Ontvangst Ne derlandse ambassadestaf en Ne derlandse burgers van Washing ton en omgeving en Baltimore. Aanbieding aan president Tru man van het symbolisch carillon. De heer Lefèvere zal Neder landse liederen op het carillon ten gehore brengen. Na het in ontvangst nemen door president Truman worden de Nederlandse en Amerikaanse volksliederen gespeeld en de klokken ingewijd. Diner in de Nederlandse am bassade ter ere van president en mevrouw Truman. Zaterdag 5 April: Vertrek van koningin en prins naar Philadel phia voor een kort bezoek aan Independence Hall. Te Westpoint zal prins Bern hard een onofficieel bezoek bren gen aan de militaire academie. Kranslegging bij het standbeeld van Peter Stuyvesant te King ston. Bezoek aan Hyde Park, waar koningin Juliana en prins Bernhard de gasten zijn van me vrouw Roosevelt. Maandag 7 April: Vertrek naar New York. Officiële intocht in de stad. Lunch in het Waldorf As toria hotel. Ontvangst van Ne derlandse burgers en personen van Nederlandse afkomst. Dinsdag 8 April: Bezoek aan de St. Mark's Church, Verenigde Naties en Columbia-universiteit. Woensdag 9 Apriü: Opvoering van „The king and I". Donderdag 10 April: Bezoek aan de waterwerken van de Ten nessee-Valley. Het Paas-weekeinde wordt door koningin en prins met leden van het gevolg doorgebracht te Sea Island. Maandag 14 April: Vertrek naar Detroit. Dinsdag 15 April: Officiële ont vangst in het stadhuis van De troit. Bezoek aan de Ford-fabrie ken en Greenfield Village. In het ontspanningscentrum Patton zul len duizenden schoolkinderen en vertegenwoordigers van jeugd organisaties het koninklijk paar verwelkomen. Woensdag 16 April; Bezoek aan Grand Rapids in Michigan. Kranslegging op het graf van senator Vandenberg. Donderdag 17 April gaat het gezelschap naar Ann Arbor, de universiteit van Michigan. Na dit bezoek vertrekt het konink lijk paar per vliegtuig naar Cali- fornië. Prins Bernhard zal de konin gin niet begeleiden op haar offi cieuze bezoek aan Canada. De Prins gaat na afloop van het be zoek aan de Westkust recht streeks naar New York, waar hij een lezing zal volgen. Later zal hij naar Canada vliegen om teza men met de koningin de terug reis te aanvaarden. Op verzoek van de koningin Zullen de televisie-uitzendingen van het bezoek tot het uiterste worden beperkt. Alleen de aan komst te Washington, de rede voor de leden 'van de National Press-club en de toespraak in het congres zullen per televisie wor den uitgezonden. De koningin en de prins heb ben Woensdag 9 April gereser veerd voor privé-bezoeken, o.a. aan prins Aschwin. Zij hopen dan ongestoord in New York te kun nen winkelen. De grootste receptie tijdens het bezoek is op de tweede dag, n.l. in de Army and Navy Country Club, waar ruim 1600 Amerika nen, van wie tien procent jour nalisten, aan het koninklijk paar zullen worden voorgesteld- De koningin zal tijdens de reis iri de Verenigde Staten zoveel mogeliik staatszaken afwikkelen. Zelfs zijn hiervoor maatregelen getroffen tijdens do vacantie op Sea Island. De Nederlandse televisiestich ting heeft besloten in de televi sie-uitzendingen bijzondere aan dacht te wijden aan het bezoek van II. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan de Verenigde Staten. Het is de be doeling reportages van het be zoek van Hare Majesteit gedeel telijk op te nemen in de Dinsdag en Vrijdagavonduitzendingen en zo mogelijk enige extra-uitzen dingen aan het bezoek te wijden. nen leiden, dat op de Nederland se landbouwbedrijven in meerde re mate producten worden gewon, nen, welke in de plaats treden van gelijksoortige importproduc: ten. Genoemd worden de ver bouw van gewassen, die de ver dere intensivering van de be drijfsvoering bevorderen en het scheuren van grasland. De minis ter en de stichting zien zich hier bij genoodzaakt de aandacht te vestigen op een mogelijke, ern stige ontwrichting van de be staanbasis in de landbouw indien zich laksheid of falen ten aanzien van de voor de voedervoorziening vereiste omschakeling zou voor doen. Het is een boerenbelang en een nationaal belang van de eerste orde, dat het intensieve karakter van onze landbouw blijft behouden. Op initiatief van de stichting voor de landbouw heeft de minis ter een commissie benoemd met het doel na te gaan, of bijzondere maatregelen kunnen worden ge troffen, teneinde de grote geva ren, die op het terrein van de veevoedervoorziening dreigen, 't hoofd te bieden. Een functionaris van de Japan se regering, die zich tien dagen geleden naar Taipèh had bege ven, om te helpen de tussen de Chinese nationalisten en Japan gevoerde besprekingen over een vredesverdrag tot een goed ein de te brengen, is naar Tokio te ruggekeerd om nieuwe instruc ties te halen. Tot nu toe, zo zeide hij, waren de besprekingen een mislukking. Men had geen over eenstemming kunnen bereiken over de kwestie der herstelbeta ling. ij medegedeeld door het K. N. M. I. ochtend tot Woensdagavond. Oostelijke wind. In de ochtenduren hier en daar\ Maandag is te Stockholm een nieuwe handelsovereenkomst ge tekend tussen Indonesië en Zwe den, geldig voor de periode van 1 Maart 1952 tot 28 Februari mist, overigens verande rlijk e be 1953. - - - Indonesië zal naar Zweden voornamelijk grondstoffen uit voeren. waaronder 25.000 ton co pra en 12.000 ton rubber alsmede palmolie, specerijen en tin. De Zweedse uitvoer zal voornamelijk lucifers, papier en producten van de mechanisclie industrie omvat ten. De links georiënteerde rege ring van Guatemala gebruikt vliegtuigen voor de verspreiding van pamfletten tegen de anti communistische beweging in het land. Het regeringsblad „Dlari.o Dela Manama" schrijft dat het nodig is de anti-communistische élementen „te vernietigen in 't belang van het land". wolking met op de meeste plaat sen droog weer. Meest matigeX Oostelijke wind. In het Zuiden van het land iets lagere, elders ongeveer dezelfde temperaturen. DONDERDAG 20 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.05 8.40 9.20 9.30 n.m. 8.53 9.26 10.06 10.16 op Maart: 19 6.45 20 6.43 21 6.41 22 6.38 ZON MAAN onder op onder 18.51 18.53 18.55 18.57 3.41 4.30 5.03 5.27 10.12 11.31 13.01 14-33

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1