Bollentijd op komst £&ze>v>$ ditsckcifMtto Binnenlands nieuws imn De kosten der herbewapening in West-Europa Vestiging van Krupp in Brazilië Hogere prijzen in Zweden Oproep van Franse kardinalen en bisschoppen Huid Kleurenfilm over giftige planten Spaarcijfers Februari Verklaring van De Gaulle BURGEMEESTER VAN BREDA OVERLEDEN DE „V0LENDAM" BEGON LAATSTE REIS KERKNIEUWS De verhouding Aruba-Cura^ao Aanslag in Saigon De militaire productie in Australië AXEL BRESKENS. OSSENÏSSE SLUISKIL. IJZENDIJKE VLISSINGEN. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. 1951 was ee,i recordjaar Verklaring van Tito EEDE. KLOOSTERZANDE. BOTTER VASTGELOPEN BIJ CALLANTSOOG. Politieke leider in Egypte veroordeeld Uit de Provincie BRITS-NEDERLANDSE MIJNEN VEEGOEFEN1N G. Gedurende de week van 24 30 Madrt 1952 zullen in de om geving "van Vlissingen geallieer de mijnenveegoefeningen worden gehouden waaraan Britse en Nederlandse schepen zullen deelnemen. Deze oefeningen staan onder leiding van de com mandant zeemacht Nederland, schout-bij-nacht C. W. Slot. Van Britse zijde zullen deel nemen Hr. Ms. „Opportune", 4 mijnenvegers van de Algerine klasse, een 5-tal motormijnen- vegers van 105 voet, een 5-tal mijnenvegers type ML en een aantal motortorpedoboten. De Britse mijnenvegers en enige motortorpedoboten zullen 21 en 22 Maart in Zeeland arri veren terwijl Hr. Ms. „Opportu ne" en de overige motortorpedo boten 22 Maart te Rotterdam zullen binnenlopen. De Nederlandse deelnemende eenheden, bestaande uit Hr. Ms. mijnenvegers „Putten", „Goe- ree", „Schiermonnikoog", „Wal cheren", „Schouwen", „Bor diep", „Hollandsdiep", „Mars diep", „Oosterschelde", „Texel- stroom", „Volkerak" en „Wester- schelde" zullen 20 en 21 Maart in Zeeland aankomen. Bonte Avond O. en O. Ter afsluiting van het seizoen had het bestuur van O. en O. zich in contact gesteld met Martin Rijkers cabaret, en artistenbu- reau voor het samenstellen van een bonte avond, die ditmaal voor een overvolle zaal voor het voet licht werd gebracht onder de titel: ..'t Is weer zo". Het dient gezegd, dat dit bureau de smaak van het Axels publiek weet te peilen en bracht het ook ditmaal een rijk en gevarieerd program ma met zang, dans en sketches. Na een kort openingswoord ter verwelkoming van de voorzitter van O. en O., de heer J. v. d. Plas- ae, ving het programma aan, dat in een vlot non stop tempo werd afgewerkt en een lust was voor oog en oor, waarbij Rens van Dorth en Dick Binnendijk als conferenciers zorgden voor vro lijke intermezzo's. De voorzitter zeide aan het slot van de avond dat hij in zijn ope ningswoord zijn spijt had uitge drukt dat het bestuur er niet in geslaagd was een toneelavond te geven, doch gezien het op deze avond gebodene, had het succes niet groter kunnen zijn, en, na dank te hebben gebracht aan het gezelschap en de in groot aantal aanwezige leden,, werd dit sei zoen van O. en O. afgesloten. Aanrijding. Op de Scheldekade te Breskens deed zich Zondag een aanrijding voor toen van 2 Belgische auto's die achter elkaar reden, de eer ste een zijweg wilde inslaan, ter wijl op dat moment de andere juist trachtte te passeren. Door krachtig remmen van de bestuurder van de laatste wagen, de heer L. uit Gent, bleef het bij geringe materiële schade. De rijkspolitie te Breskens heeft de zaak in onderzoek. Vismijn. Aanvoer in de week van 9 tot en met 13 Maart. 4359 kg exportgarnalen 0.85 —ƒ049; 569 kg binnenland gar nalen ƒ0.82—ƒ0.50; 501 kg bot 0^4—ƒ0.16: 13 kg schar ƒ0.44 ƒ0.38; 3 kg tong 1.62—1.49. Toneeluitvoering In het gemeentelijk ontspan ningslokaal werd Zaterdagavond door de personeelsvereniging van de Kon. Mij de Schelde het to neelstuk „Moeder" van Jack Bess opgevoerd. Mevr. v. d. Broecke- de Man woonde als jurylid van het toneelconcours in Z. Vlaande ren bij. Daar dit pas de eerste maal was, dat voor het concours werd gespeeld, was het optreden ver rassend goed. De regie was bij de heer W. Kareis in goede handen. De zaal was geheel uitverkocht, Jammer dat door jeugdige la waaischoppers onder het publiek veel afbreuk werd gedaan aan dit toch zo goedgespeelde drama. jarige leeftijd heeft de overlede ne grote verdiensten gehad voor de vereniging. De aanwezigen na men ter gedachtenis één minuut stilte, in acht. De aftredende be stuursleden, de elftal- en kascom- missie werden herkozen. De voorzitter drukte in zijn slotwoord de spelers op het hart trouw aan de training deel te ne men. De vereniging heeft het afgelo pen jaar een merkwaardige voor uitgang te zien gegeven. Als we nu eindigen op de 2e of 3e plaats, kunnen we in het volgend seizoen mogelijk de ereplaats bezetten, zo besloot de voorzitter. Granaten gevonden. De landbouwer Neve heeft bij het verrichten van delfwerk zaamheden enkele granaten ge vonden. De opruimingsdienst zal de projectielen verwijderen. Gevonden voorwerpen De korpschef van gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te jbekomen aan de •daarachter vermelde adressen Konijn, P. van den Bulck, Louisastraat 10; portemonnaie M. van Ham, Pierssenspolderstr 73; zilverbon, C. Gasteleyn Middenstr. 19; heren glacé handschoen en bivakmuts, Co- kesfabriek, Oostkade 7; rood met .blauw gebreide kinderwant Veldstr. 7. Prijskaart ing. De kaartliefhebbers kregen in hotel Meert weer eens de gele genheid hun kunnen te tonen Het was er dan ook recht gezel lig. Als overwinnaars kwamen uit de bus: le. H. Meert—A. Verpoorte; 2e- A. Meert—P. Gelderland; 3e. G van Vooren (Philippine)H. de Konink (Philippine). Prjjsbiljarten In hotel Meert werd een bil jartprijskamp gehouden. De uit' slag was als volgt: le A. Meert—A. van Esbroeck 2e. A. de Krijger (Philippine)— W. Goethals; 3e. G. de Metter (Spui)—F. Molet; 4e. H. Meert— H. du Puy. Fröbelonderwijs. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot fröbelonderwijzeres aan de bewaarschool mej. Suus Nijssen te IJzendijke. Lucas Bols II weer vlot. Het Nederlands motorschip „Lucas Bols H" dat Zondag avond op de plaat van Breskens aan de grond was gelopen is om ongeveer kwart voor twee op eigen kracht vlotgekomen en de haven van Vlissingen bin nengelopen. Verkeersongeval. Maandagmiddag omstreeks half vijf had in. ter hoogte school de rijweg gedeeltelijk was opgebroken, een verkeersongeval PlJujs't in dit nauwe weggedeelte wilden de uit Terneuzen komen de vrachtauto, geladen met kalk- salpcter, van het transportbedrijf v. K. te Walsoorden, en de Ford-personenauto, waarin geze ten waren de heren A. uit Ter neuzen, elkaar passeren- De ruimte hiervoor bleek onvoldoen de en het gevolg was, dat zich een zijdelingse botsing voordeed. De Ford werd aan linkervoorzijde ernstig beschadigd, terwijl de vrachtauto er met flinke krassen aan de laadbak afkwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie stelde een onderzoek in. Gevonden voorwerpen. Bij de rijkspolitie alhier zijn de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven en inlichtin gen te bekomen bij de daarachter vermelde adressen. Een snoer parels, W- van der Hage, Griete C 101; een polshor loge (heren), Axelsestraat A 134a. Uitvoering. De muziekvereniging „Veroni ca" gaf Zaterdag in samenwer king met het dameskoor „Julia na" een uitvoering in de zaal van de heer De Witte. De klank van het dameskoor had te lijden on der de verkoudheid van vele da mes. „Veronica" bracht een goed verzorgd concert ten gehore. De „Simfonia" van Joh. Chr. Bach in het arrangement van A. Meijns werd verdienstelijk uitge voerd. Ook de. „Marche des para- chutistes Beiges" viel in de smaak. De toneelschetsen, die na de pauze werden opgevoerd, vie len evenzeer in de smaak van het publiek. Aan aankleding en gri me was veel aandacht besteed, in zijn slotwoord bracht de voor zitter van „Veronica", de heer A. Luteijn, alle medewerkenden dank voor de aangename avond. Men bleef daarna onder de tonen van de band van Pierre Leen- houts nog enkele uren gezellig bijeen. Onderzoek op t.b.c. Onder voorzitterschap van bur gemeester D. M. Vermet werd ten gemeentehuize een bijeenkomst gehouden van huisbezoekers en bezoeksters in verband met het bevolkingsonderzoek op t.b.c. De heer Van Nieuwenhuize uit Veere zette het grote belang van dit onderzoek, alsmede de werk wijze van de huisbezoeker uiteen. Ongeveer 25 personen zullen deze week de inwoners bewerken om aan het onderzoek, dat waar schijnlijk op 2 April a.s. zal wor den gehouden, deel te nemen. Volgens een bericht van de Deutsche Zeitung" in Stuttgart zou de Friedrich Krupp A. G. het plan hebben in Brazilië een loco- motievenfabriek te bouwen. De fabriek zou in Sao Paulo worden gebouwd en in 1953 beginnen met een productie van zestig locomo tieven. Na drie of vier jaren zou de productie tot het dubbele moéten worden opgevoerd- Het project zou worden gesteund door de vroegere gouverneur van de staat Sao Paulo, Dr. Adhemar de Barros. Krupp wordt op het ogenblik vertegenwoordigd door de firma Importadora en expor- tadora Drasilieira „Motsa waar in tot voor kort Amerikaanse ex porteurs een aandeel hadden. De fabriek zou de naam „Fabrica Nacional de Docomotivos (Fanal S. A.)" gaan voeren. de Veerstraat, waar van de openbare Maandag zijn de prijzen voor voedingsmiddelen in Zweden ver hoogd, waardoor de kosten voor levensonderhoud ongeveer 20 boven het niveau van de zomer van 1951 komen te liggen. De prijzen voor boter en margarine zijn verhoogd met 10 öre tot resp. 5,90 en 3,10 kr. per kg; voor kaas met 30 öre tot 4,80 kr. en voor suiker met 10 öre tot 1,30 kr. per kg. De prijzen voor vlees worden met 10 öre verhoogd tot resp. 13,10 en 10,10 kr. per kg voor resp. schapenvlees en rundvlees. De prijzen voor groenten en melk worden later verhoogd. De ho gere prijzen vormen een compen satie voor de Zweedse landbou wers voor de hogere loon- en materiaalkosten. NOGMAALS DE MELKSANERING. Als huismoeder en in de eerste dagen van de melksanering ook zeer zeker verbolgen, las ik ook het ingezonden stuk van onze Edelachtbare heer Burgemeester en, ik geef toe, toen ik dit goed gelezen had, kwam ik tot de con clusie „onze burgervader heeft toch gelijk, laat ons proberen ons uit die dorpssleur te verheffen en wat meer „grote-stads" gaan aan voelen en doen", dus ook ten op zichte van de melksanering. Zo keerde na het lezen van dat ingezonden stuk de rust, zij het gedeeltelijk, ook bij mij terug, maarnu ik zo de afgelopen weken met veel aandacht de be richten in verschillende dagbla den volg, hoe daar de melksane ring ontvangen en verworpen wordt, kom ik weer meer en meer op mijn oude standpunt te rug, dat deze sanering ook voor onze goede plaats Terneuzen geen, maar dan ook helemaal geen zin heeft. Zolang melksane ring in steden als Amsterdam, Haarlem, Tilburg, en nog andere niet eens kans van slagen heeft, vraag ik me juist af „willen ze nu andermaal alleen de kleinere plaatsen op dergelijke manier hogerop helpen? Nu de melksanering een week of acht aan de gang is, en met ingang van Maandag a.s. weer enkele wijzigingen zullen plaats hebben en dus zo zachtjes aan wel alle voor. en tegenstanders bekend zullen zijn (inderdaad zijn verschillende huismoeders voor uitgegaan, doordat ze toevallig een melkverkoper kregen toege wezen die hun beter lijkt" dan de vroegere, maar waar blijven die anderen die minder tevreden zijn dan voorheen?), zie ik als nog steeds uit naar een actie van de een of andere vereniging of van particulieren tegen deze door de massa van het publiek niet ge wilde sanering. Laat een huis aan huis onder zoek da voor- en tegenstanders uitwijzen; als tegenstander zal ik zo fair zijn, als moest blijken, dat er meer voor- dan tegenstanders zijn, mij hierbij neer te leggen Laat de dames die het met mi. eens zijn hun wensen bekend ma ken aan hun huisvrouwenverem- ging, opdat in samenwerking met verenigingen van diverse pluima ge een onderzoek ingesteld kan worden. Een andere manier, die mij echter minder gewenst lijkt en die alleen toe te passen ware, wanneer de melkverkopers zich na een gehouden enquête niet wensen te schikken, zie ik in de komst van de een of andere vrije melkverkoper. die dan zeer zeker op een ruime klandizie kan reke- nen- j Als ik wel ben ingelicht, is door het Bedrijfschap voor Zuivel overleg met de gebruikers gead viseerd, hetgeen hier jammerlijk vóór de sanering niet heeft plaats gehad. Verder vraag ik mij af. of de melkverkopers, vóór zij zich in 'n dergelijk „avontuur" stortten, niet eerst advies hebben inge wonnen bij hun middenstands vereniging. Als ik zo het verslag las van de lezing van de heer Pijl, gehouden voor de Midden standsvereniging „Klimop", staat deze geheel afwijzend tegenover sanering. Laat de heren melkver kopers zich nogmaals terdege bezinnen vóór het te laat is. M.i. komt vroeg of laat deze sanering ten val en wee dan die verkopers, die niet in de gunst gevallen zijn van het publiek. OBSERVER. Dezer dagen zijn tal van jour nalisten de gasten van de prov. V. V. V„ de burgemeesters van de zes bollengemeenten en van de stichting „Keukenhof". Punt van samenkomst was het be roemde raadhuis van Noordwij- ktrhout, waar burgemeester A. A, C. M. van Iersel het woord voerde. Deze vertelde, dat in 1951 voor 135 millioen aan bloembollen is geëxporteerd tegen 114 millioen gulden in 1950. Alle factoren, ook internationaal handelspoli tieke, werkten tot dit record mee. Thans zijn weer vele wolken aan de hemel van de bollenexport. De beperkingen van Frankrijk, VV-. Duitsland en Engeland wekken enige bezorgdheid. Burgemeester Van Iersel betreurde het, dat Europa op het pad der liberali satie stappen terug doet. Ten koste van grote offers aan pro paganda en reclame zullen de oonenexporteurs eenter net hun ne doen om in alle landen ter wereld hun waren te verkopen. De welvaart van de bollenstreek hangt hiermee ten nauwste samen. Het dorp Noordwijkerhout is een belangrijke producent van bolgewassen en trekt daarom ook veel bezoek. Financiën om door verbreding van de Delftweg de bollenstreek verder te ontsluiten had de gemeente echter niet. Men kon van de regering geen toe stemming krijgen om daartoe kapitaal tegen meer dan 4 per cent te lenen, hoewel, aldus bur gemeester Van Iersel, „diezelfde regering zonder blikken of blozen vier en een kwart bij de nationale woningbouwleningen biedt". Toch is de Deittweg tot zes m verbreed, want de „Kepkenhof" heeft op korte termijn snel en afdoende geholpen, zoals van reële zakenmensen verwacht mocht worden. Spr. wilde niet nakaarten over de wijze, waarop werd geholpen. Wel wilde hij er op wqzen, dat deze mamer naar het oordeel van het departement van binnenlandse zaken er een was, „die het aanzien van de overheid schaden". „Hetgeen ik overigens in het licht der recente historie als een ongelukkige de partementale uitlating meen te mogen classificeren", aldus bur gemeester Van Iersel. Cijfers noemende zeide hij, dat voor on persoonlijke reclamedoeleinden dit jaar bijna 2,5 millioen is uit- getrokken, waarvan 820.000 voor Amerika. Voor wetenschap pelijk onderzoek wordt een half millioen besteed teneinde de ge bruikswaarde der bloembollen te verhogen. In het bollenvak be staan voor tulpen en narcissen surplusfondsen, waardoor een bodem in de markt wordt gelegd. In het gunstige jaar 1951 hield men ruim een millioen in die fondsen over. Fondsvorming voor hyacinthen is niet nodig. Deze voordelige teelt breidt zich gere geld uit. (In 1951 444 ha, nu 481 ha). Thans zijn ruim 2500 ha met tulpen beplant, 964 ha met narcissen. Voor beide teelten is oppervalktevergunning nodig. In Noordwijkerhout komen door zandafgravingen voor de kalk zandsteen-industrie geregeld meer goede bolcultuurgronden vrij. Deze worden in overleg met het gemeentebestuur aan klei nere kwekers in huur uitge geven. Thans is 23 ha daarvan in cultuur. Dit oppervlak kan door de loop der jaren tot het viervoudige stijgen. Maarschalk Tito, de commu nistische premier van Joego-Sla- vië, heeft Zaterdag in een toe spraak tot studenten verklaard: „Wij moeten onze jeugd niet la ten vergiftigen door godsdienst". Hij zeide, dat dit alleen verhin derd kon worden door onderwijs, niet door „maatregelen van be stuur". De maarschalk zeide voorts, dat de Rooms-Katholieke aartsbisschop van Zagreb, mgr. Stepinac, niet was vrijgelaten bij wijze van concessie aan het Vati- caan en katholieke kringen in de V.S., doch uitsluitend met de be doeling „hem geen gelegenheid te geven zich als martelaar voor te doen". In een vergelijking van het te genwoordige communisme in Joego-Slavië met het communis me in de oorlog verklaarde Tito tot zijn spijt te moeten constate ren, dat het communisme van tegenwoordig ietwat verbleekt was. Er was evenwel besloten naar het vroegere communisme terug te keren langs politieke en opvoedkundige wegen en niet „door zuiveringen naar Russische trant". Inbeslaggenomen. Door ambtenaren der I. A werden in de wijk De Valeiskreek 3 koeien in beslag genomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. Aanbesteding. Door architect L. van Dongen werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van de heer P. Moelaert. De hoogste inschrijver was P. Claeys te Aar denburg voor ƒ22.000; de laagste fa. Standaert en de Rover te Eede voor ƒ18.380. De begroting was 18.500. De gunning is aangehouden. Jaarvergadering V. V. „Hontenisse". De voetbalvereniging „Honte nisse" hield dezer dagen haar jaarvergadering in hotel „De Linde". In zijn jaarverslag herdacht secretaris Van Hijfte het overlij den op 59-jarige leeftijd van een der oprichters van de voetbalver eniging, de heer E. Steijns Als oud-voorzitter en als speler in het le elftal tot op ruim 40- De Franse kardinalen en aartsbisschoppen hebben alle christenen aangespoord, zich te verzetten tegen „de golf van Immoraliteit, die de reinheid van de Franse jeugd, de huwe lijkstrouw en de openbare zeden bedreigt." In een verklaring, uitgegeven na hun jaarlijkse conferentie, spreken zij tevens hun bezorgd heid uit over de huidige metho den van sexuele voorlichting. Dr. D. G- Steyn, hoogleraar in ae pharmacologic en toxicologie aan de universiteit van Pretoria, laat een kleurenfilm maken over giftige planten.' Dr. Steyn heeft de bedoeling de film in alle Zuid- Afrikaanse scholen te doen ver tonen, om zo reeds de kinderen te waarschuwen voor het eten van de vruchten dezer planten. Krabben t en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare UlldlBtj d.D D. dringt diep In de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest le huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Bij de algemene spaarbanken leden van de Nederlandse spaarbankbond werd geduren de Februari ingelegd 42.703.282 en terugbetaald 32.684.662, het geen 'n besparing van ƒ10.018.620 betekent. In Januari werd 10.245.348 gespaard. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling gedurende Februari resp. 1.261.923 en ƒ980.073, zodat hier ƒ281.850 is gespaard (in Jan. ƒ2.617.405). Tijdens een dikke mist is Maan dagmorgen de botter HD 220 van schipper Wezelman uit Den Hel der tussen Callantsoog en Petten op een strekdam langs het strand vastgelopen. De reddingboot „Prins Hendrik" van de Kon. Noordzuidhollandse reddingmij voer de haven van Den Helder uit "om de opvarenden van de ge strande botter over te nemen. THEO UDEN MASMAN VERLAAT DE RAMBLERS. Aan Theo Uden Masman, thans leider van het radio-dansorkest „The Ramblers", is door de Vara de functie van hoofd der afdeling lichte muziek aangeboden als op volger van de heer H. de Heus, die belast is met de functie van leider van de televisiestaf der Vara. De heer Masman, die meer dan 25 jaar de leiding van „The Ramblers" heeft gehad, heeft deze functie aanvaard. WONINGBOUWLENING EN TONEEL. De toneelvereniging „De Flits" te Delft heeft het initiatief geno men om de Rationale woning lening te steunen. Zij geeft in haar Microtheater aan de Asvest voorstellingen van „De zaak A-D.", welke toegankelijk zijn bij aankoop van een spaarbrief van 25,—. Volgens radio-Belgrado zijn Maandag vier Albanese soldaten op Joegoslavisch grondgebied ge komen en is een van hen bij een vuurgevecht met twee Joegosla vische grenswachten gedood. De anderen konden ontsnappen, al dus de radio. Oostenrijk en het Vaticaan hebben besloten hun legaties tot ambassades te verheffen. Generaal Charles de Gaulle heeft op een bijeenkomst van de Franse volksconcentratie (R.F.P.) te Le Mans in het de partement Sarthe verklaard, dat hij in 1947 een staatsgreep had kunnen uitvoeren, daar hij alle materiële middelen had, maar verkozen had zich uit de rege ring terug te trekken. Ik had een staatsgreep kun nen uitvoeren, maar waarheen zou deze ons hebben geleid, al dus De Gaulle. „Ik zou in het land nog elk georganiseerd li chaam tegen mij hebben ge had en in het buitenland Ame rika en Engeland, die nooit een dictatuur in Parijs zouden heb ben aanvaard, in het bijzonder niet die van mij". Op 56-jarige leeftijd is gisteren te zijnen huize overleden Mr- Dr. Claudius A. Prinsen, burgemees ter van Breda. Burgemeester Mr. Dr. Prinsen Werd op 10 Januari te Haarsteeg (N.-B.) geboren. Na zijn school opleiding studeerde hij voor on derwijzer. Hij was slechts enlceie maanden als onderwijzer werk zaam en ging toen over naar de gemeente-administratie. Hij was aanvankelijk werkzaam op de gemeentesecretarie van St. Mi chielsgestel en werd op 25-jarige leeftijd chef van de afdeling fi nanciën te 's-IIertogenbosch. In 1932 werd Mr. Prinsen be noemd tot burgemeester van Roosendaal, welk ambt hij gedu rende 10 jaar uitoefende, totdat hij in Februari 1942 door de Duit sers werd ontslagen. Gedurende vijf maanden werd hij in gijze ling gehouden. Als burgemeester van Roosendaal heeft hij hard gewerkt om belangrijke indus trieën naar deze grensstad te trekken. Onmiddellijk na de bevrijding hervatte burgemeester Prinsen zijn ambt en gaf hij de stoot tot de verdere uitbouw zijner ge meente om het herstel van de in dustrieën. In 1946 werd hij be noemd tot burgemeester van Breda. Volgens een artikel in de „New York Times" zijn de huidige be lastingen in elk der landen, wel ke naar verwachting zullen deel nemen aan de Europese defensie gemeenschap hoog, doch kunnen desondanks vete landen de kos ten der herbewapening niet dek ken. Het blad komt tot deze con clusie op grond van een in de be treffende landen ingesteld onder zoek. Met de mogelijke uitzonde ring van Italië is de belasting heffing in de betreffende landen reeds hoger dan normaal aan vaardbaar zou worden geacht, doch desondanks, aldus het blad. is uit het ingestelde onderzoek gebleken, dat Frankijk, België Nederland, West-Duitsland en Luxemburg de nieuwe middelen vereist voor de defensie niet kun nen vinden tenzij door nog hoge re belastingontvangsten. Een aanzienlijk deel van de huidige economische moeilijkhe den in Europa vormt louter een weerspiegeling van het feit, dat door het niet-aanwezig zijn van een functionnerende kapitaals markt, de regeringen verplicht zijn het geheel nieuwe experi ment te verrichten van financie ring van een herbewapening op grote schaal uit lopende belas tingontvangsten. Amerika is de machtigste staat in de. wereld en Amerika is niet in staat geweest dit klaar te spelen. Deze feiten zijn er de verklaring voor, waar om Europa's enige kans tot het vormen en handhaven van defen siekrachten, zoals dit herhaalde lijk door de Amerikaanse leiders is vastgesteld, ligt in een uitbrei ding van de economische en vooral van de industriële kracht, zodat hogere staatsontvangsten en hogere reële bronnen voor de defensie uit de stijging zouden kunnen voortvloeien. Volgens het blad schijnt de ervaring er op tc wijzen, dat elk der landen in de Europese defensiegemeenschap heel wat meer zou kunnen doen zowel ter verhoging van de staatsontvangsten als voor het verlenen van stabiliteit aan het monetaire systeem der betreffen de landen door een wijziging in het belastingwezen. Misschien waren de Rotter- dammers, die Maandagmorgen om half acht voor de opgehaalde brug over de Koningshavenston den te wachten, wel lichtelijk verbaasd, omdat ze daar het 15.434 b.r.t. metende s.s. „Volen- dam" van de Holland-Amerika Lijn zagen passeren. Want het schip voer in een richting, die de Maasstadbewoners een beetje raar aandeed: In plaats van naar zee volgde de „Volendam" de ri vier stroomopwaarts, geleid door zes puffende sleepboten. Dit alles vond zijn oorzaak in het feit, dat het schip, na 29 jaar trouwe dienst op de wereldzeeën, zijn laatste vaart was begonnen: zijn laatste vaart, die bij de slo per zal eindigen. De „Volendam", die o.m. dui zenden Nederlandse militairen uit Indonesië naar Nederland bracht, vele emigranten naar hun nieuwe vaderland verhuisde en in dienst van de geallieerde oor logsvoering vele soldaten ver voerde, zal nu voorlopig een plaatsje krijgen op de Lek bij km 989, onmiddellijk bovenstrooms van het scheidingspunt tussen de Lek en de Noord, waar zij in de loop van de morgen arriveerde- Er zullen geen passagiers meer door de salons en over de dekken lopen, maar slopers zullen be ginnen, stukje voor stukje, bet schip zijn luister te ontnemen. Zijn gewicht zal afnemen en de „Volendam" zal zich hoger uit het water oprichten, tot deskun digen beslissen „Nu is het ge noeg". Dan kan het schip de Noord indraaien om zijn aller laatste tocht aan te vangen na een werkzaam leven hem ge schonken op de werf van Har- land en Wolff te Glasgow. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Hoek Cand. G. ter Steege te 's Gravenhage. Naar de politie Maandag heeft meegedeeld, zijn Zaterdag twee handgranaten geworpen in een menigte havenarbeiders in de Chinese wijk van Saigon. Twee Vietnamezen waaronder een meisje van 12 jaar, kwamen om het leven terwijl 13 Vietna mezen en acht Fransen werden gewond. De havenarbeiders vierden de feestdag van de Godin van het Water en baden voor de veilig heid van havenarbeiders in jon ken, toen de granaten werden geworpen. Amerika, Engeland en Canada zullen Australië voor honderd millioen Australische ponden che mische artikelen, bouwmateriaal en uitrusting voor de defensie leveren om de plaatselijke pro ductie op te voeren. Andere landen van het ge menebest zullen eveneens uit rusting zenden. Daar de orders van vloot, leger en luchtmacht de laatste 18 maanden verdrievou digd zijn, wil men allereerst de munitie-industrie meer uitbrei dingsmogelijkheden geven. In Victoria en vermoedelijk in Nieuw Zuid-Wales en Zuid- Australië zullen nieuwe fabrie ken worden gebouwd. Op een dezer dagen gehouden persconferentie met enige leden van de regeringsraad werd de vraag gesteld, of deze het moge lijk achtte, dat de verhouding Aruba-^Curagao, vóór de R. T. C. begint, op bevredigende wijze wordt geregeld en welke precies de verlangens van Aruba zijn. Dr Da Costa Gomez, de voor zitter van de regeringsraad, heeft hierop geantwoord, dat er twee commissies zijn, die zich met de verlangens van Aruba bezig hou den. Spr. meende, dat de Neder landse regering de gouverneur heeft gemachtigd de eilandsraad van Aruba te vragen zijn wensen op te stellen. Bovendien is er een sub-delegatie uit de delegatie voor de R. T. C. in het leven ge roepen om de wensen van Aruba te formuleren. De rapporten zijn nog niet binnen. In zekere zin komt de verhou ding ArubaCuracao op de R. T. C. niet in de eerste plaats ter sprake, doch de bovenbouw van het koninkrijk. Op de vorige R. T. C. was een commissie onder voorzitterschap van prof. Van Poelje benoemd. Deze heeft een rapport uitgebracht, dat bestemd was om aan de R. T. C. te worden voorgelegd. Aangezien de vroe gere R. T. C. thans is ontbonden, is dit nu onmogelijk. Een oplossing is altijd mogeRPc, als men weet wat men wil en als er goede wil bestaat om de moei lijkheden te overwinnen. Ahmed Hoessein, advocaat en leider van „Al Isjterakeyah", vroeger bekend als „groenbemd- fascisten" is tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het schrijven, van artikelen, die beledigend voor de souve- reine macht worden- geacht Drie hoofdredacteuren van na- tionaal-socialistische bladen, «Be hetzelfde proces terechtston den, werden vrijgesproken, maar hun bladen mogen gedurende drie maanden niet verschijnen. Vier Egyptenaren zijn gisteren elk tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld twee hunner met dwangarbeid wegens htm aandeel in een aanval op het restaurant „A l'Americaine" tij dens de onlusten te Cairo.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3