Adenauer naar Parijs De Amerikaanse presidentsverkiezingen De „staat" maakt winst De strijd in Korea INDO-CHINA Rademacher veroordeeld Kolenexport naar Oostzone van Duitsland Nieuwe arrestaties in Zweden? Critiek van Beyan op de Ver. Staten PERZIE EISENHOWER Poolse kleuterschool te Breda WITTEN RUIS -bed is ook voor U ideaal! Grote scholen roodbaars in de Noordelijke Noordzee De Chinese papegaai Verklaring van generaal Juin De status van Saarland Geschenkpakketten voor Hongarije Europeanen willen Eisenhower houden Amerikaans slagschip licht beschadigd lovett over de oorlog OP KOREA. Lekker warm en volkomen geruisloze vering V\«* Agenda Bondskanselier Dr. Adenauer heeft zich Maandag naar Parijs begeven voor de bijeenkomst van het ministerscomité van de raad van Europa. Zijn documenten be treffende Saarland vormen het belangrijkste onderdeel van zijn bagage. Dr. Adenauer, in het binnenland gedrongen door een steeds actiever houding der par tijen tegen het huidige Saar-re- giem, heeft aangekondigd dat hij het in Londen begonnen beraad met minister Schuman over een regeling voor Saarland wil voort zetten. Daarnaast heeft hij ook toegezegd de door de Duitse so ciaal-democraten reeds lange tijd gevraagde bespreking van het probleem in het ministerscomité te zullen inleiden. Tegelijkertijd zijn de Duitsge zinde politici in Saarbruecken onder luide aanmoedigingen van Bonn overgegaan tot de aanval op het politieke bestel in het om streden gebied. Zowel de dissi dente christelijke groep als de naar Bonn neigende sociaal democraten hebben aan de rege ring van Johannes Hoffman ver gunning gevraagd met nieuwe partijen in de politieke arena te mogen treden. Zoals bekend ijverde reeds een liberaal-getinte partij openlijk voor politieke aansluiting bij Duitsland en is deze partij ver boden omdat zij naar de mening der regering in strijd met de grondwet handelde. De nieuwe partijen, die zich nu gemeld heb ben, hebben het duidelijk ge maakt, dat zij de toekomstige status van land „in alle vrijheid" willen bespreken. Het verbod der vroegere liberale partij was afge kondigd, omdat de regering- Hoffman zulk een discussie strij dig achtte met de van alle par tijen gevraagde aanvaarding van de grondwet. De opvatting der regering is namelijk, dat de par tijen zich bij de huidige politieke toestand moeten neerleggen en dat een bespreking van een terug keer naar Duitsland thans slechts onrust kan wekken. Dat de nieuwe partijen zich on middellijk hebben gemeld nadat minister Schuman in Londen de mocratische zelfbeschikking in het vooruitzicht had gesteld, heeft in Bonn natuurlijk geen verwondering gewekt. Integen deel de Duitsgezinde groepen hebben sedert lang contact met haar politieke geestverwanten in de West-Duitse hoofdstad en het heeft de schijn alsof zij op een sein van hier hebben gewacht- Tegelijk hebben de stichters der nieuwe christelijke Saarpartij hun protest laten horen tegen de nieuwe partijwet, die door de re- gering-Hoffman aan de orde is gesteld. Ook dit protest, gericht aan Parijs, Bonn en Straatsburg, gaat vergezeld van de instem ming van de partijen in Bonn. Zij hebben de mening geuit, dat deze partij-wet het stempel van de politiestaat draagt. De wet be oogt naar de mening der politici in Bonn de voorlopige status van het Saargebied te consolideren zonder de wens van de bevolking ir. acht te nemen. Het verloop van de Parijse besprekingen over de Saar-regeling wordt in Bonn met spanning tegemoet gezien. De veilingen in Noord-Holland in de buurt van Alkmaar expor teren belangrijke hoeveelheden kool o.a. naar de Oostzone van Duitsland. In een vergadering van de veilingsvereniging „De Noordermarktbond" uitte de voorzitter, de heer P. Duyves zijn tevredenheid over de goede gang van zaken, daar bij de hui dige ontwikkeling de restanten bewaarkool vrij zeker op tijd ge ruimd zulen zijn. Gewoonlijk is het zo, dat er met April niet veel kool meer in de schuren van de tuinders ligt opgeslagen. De voorraad stapel groenten per 17 Maart aan „De Noorder marktbond", een der grootste koolveilingen, was: 221 wagons rode kool, 113 wagons gele kool, 297 wagons witte kool en 7 wa gons peen en 9 wagons uien (wagens van 10.000 kg). De bie ten zijn practisch afgeleverd. 8000 VREEMDELINGEN VOOR 1952. Bij besluit van de minister van justitie is vastgesteld, dat dit jaar in principe 8000 vreemdelin gen Indonesië mogen binnenko men. Dit aantal kan echter te alle tijde worden veranderd, in dien de belangen van het land zulks noodzakelijk maken. On der de quotum-regeling vallen o.m. de echtgenoten en onvolwas sen kinderen der ingezetenen van Indonesië, die nimmer in dit land zijn geweest. In 1949 en 1950 zijn resp 4000 en 5854 vreemdelingen toegela ten. Voornamelijk betreft het hier geziridshereniging van Chinezen en Nederlanders. De Zweedse veiligheidspolitie heeft, naar Maandagmorgen uit Lulea in Noord-Zweden werd gemeld, weer een communist ge arresteerd, verdacht van spion- nage voor de Sowjet-Unie- Van de zijde der politie wil men het bericht bevestigen noch tegen spreken. Drie andere communisten be vinden zich thans in hechtenis in afwachting van een proces. Zij worden eveneens beschuldigd van spionnage voor de Sowjet- Unie. Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel der Britse Labour- partij heeft in een toespraak te Jarrow in het graafschap Dur ham verklaard, dat de econo mische politiek der Ver. Staten „W.-Europa meer schade toe brengt dan Stalin ooit zou kun nen doen. Ik geloof niet, dat 't Amerikaanse volk over de erva ring, wijsheid of zelfbeheersing beschikt, die voor de leiding in de wereld thans nodig zijn". W.-Europa zou een grote fout begaan, indien het zou toelaten dat de geestelijke en morele lei ding van de wereld op de Ver. Staten overgaat. Amerika heeft het grootste bewapeningspro gram van alle tijden, aldus Be- van, die zeide de zin er niet van te kunnen inzien. En nog nie mand heeft getracht in de ge hele zaak enige zin te brengen Nog nooit is er een bewape ningswedloop geweest, die niet in een oorlog is geëindigd, aldus Bevan. Door maatregelen van de Hou- gaarse regering is het mogelijk, dat een Hongaarse regeringsin stantie (I.K.K.A.) in Honga rije geschenkpakketten aflevert, die door personen in Westelijke landen met dollars en andere har de valuta zijn betaald. Door dit stelsel kunnen de dol laruitgaven van alle Hongaarse diplomatieke vertegenwoordigin- gen in Westelijke landen worden bekostigd, aldus meldt Reuter uit Boedapest. Door een aantal maatregelen, die de invoer van geschenkpak ketten beperken en door hoge in voerrechten wordt rechtstreekse invoer van pakketten uit het bui tenland tegengegaan en worden weldoeners in het Westen ertoe gebracht hun bestellingen tfoor geschenkpakketten via de Hon gaarse regeringsdienst (Ikka), die handelsvertegenwoordigers in t buitenland heeft, te laten lopen. Deze bestellingen moeten door de afzender in dollars of andere har de valuta, zoals Zwitserse francs, worden betaald. Op deze manier is de Hongaarse regering in staat op ieder in Hongarije uitgereikt pakket een winst van ongeveer 70 procent te maken. Eind Januari heeft de „Ikka" de prijs van de pakketten met on geveer 100 verhoogd. Een pak ket inhoudend 1 kg koffie, 1 kg thee, 2 kg biscuits, 1 kg versna peringen en 1 fles wijn of likeur, dat verleden jaar ongeveer 15 dol lar (ongeveer 50 gulden) kostte, kost nu 33 dollar (ongeveer 110 gulden). Een pakket inhoudend 1 kg koffie, 250 gram. thee, 2 blik jes sardines, 3 kg suiker, 1 kg vlees en 1 fles wijn of likeur, dat verleden jaar 45 kostte, kost nu 75. Behalve de koffie, thee, cacao zijn alle andere door de „Ikka" uitgereikte levensmidde len Hongaarse producten. Koffie, thee en cacao worden door de staat in grote hoeveelheid ingevoerd. De inhoud van het pakket van 110 bijv. kost niet veel meer dan 8 dollar 30) op de Amerikaanse markt of in West-Europa. De Hongaarse re- gering is dus in staat na aftrek van de commissie van Ikka-ver- tegenwoordigers in het buiten land op dit type-pakket een winst van tenminste 20 dollar (75 gld.) te maken. Voorts heeft de Hongaarse re gering maatregelen getroffen, waardoor slechts 'n beperkt aan tal rechtstreeks ingevoerde arti kelen mag worden afgeleverd. Als bijv. de ontvanger meer dan 2 kg koffie in een pakket ont vangt, mag hij hiervan slechts 'n hoeveelheid gelijk aan het rant soen van een of maximaal twee maanden voor eigen gebruik houden. De rest moet worden aangeboden aan de nationale maatschappij voor levensmidde lenvoorziening tegen de officiële groothandelsprijs, die ongeveer 100 procent beneden de prijs op de vrije markt ligt. Zo bestond vroeger een levendi ge handel in scheermesjes, die Hongaren bij honderden van vrienden uit het buitenland toe gezonden kregen. Deze mesjes moeten nu aan de nationale maatschappij worden aangebo den, die voor een scheermesje 1,80 forint betaalt en die mesjes op de vrije markt verkoopt voor 3 forint per stuk. Vlees in blik of sardines e.d. mogen helemaal niet ingevoerd worden. Deze goederen moeten aan de staat worden overgedra gen, die hiervoor geen vergoe ding verleent. Terugzenden naar de afzender is verboden. Voorts worden giften in geld in Hongarije niet in forints uit betaald. De ontvangers krijgen een bewijsje van de nationale bank, waarmee zij bij de „Ikka' voedselpakketten kunnen kopen Tegen betaling in harde valuta is het op het ogenblik mogelijk uit de voorraden van de Ikka te Boedapest een groot aantal ar tikelen te bestellen, zoals motor fietsen, fietsen, radiotoestellen, kleding, schoenen, lakens, Zwit serse horloges, fototoestellen, bloemen, Hongaarse sigaretten enz. Op de laatste, eind Januari gepubliceerde lijst van de Ikka komt o.m. een geschenkpakket voor, dat 3 paar nylonkousen be vat en dat 15 dollar (50 gld) kost. Op deze manier is de Ikka erin geslaagd 'n aanzienlijke hoeveel heid dollars te verkrijgen voor Hongaarse goederen, die onder normale omstandigheden nooit in het dollargebied op de markt hadden kunnen komen, aldus Reuter. De volgende aanwijzing van kiesmannen die op de in Juli a.s. te houden bijeenkomsten der democratische en republikeinse partijen de candidaten zullen aanwijzen voor de in November e.k. te houden presidentsverkie zingen, zal één April a.s. in de Amerikaanse staat Wisconsin ge schieden. Tevoren worden wel in enige andere Amerikaanse staten „kiesmanverkiezingen" gehou den, doch hierbij zijn het meer de beroepspolitici van beide par tijen, die de kiesmannen die 'n mandaat meekrijgen om op de „nationale partij conventie" op een bepaalde candidaat te stem men aanwijzen. In Wisconsin zullen echter, evenals in New Hampshire, de kiezers zelf van hun voorkeur doen blijken (de Amerikaanse staten gebruiken afwijkende methoden voor het aanwijzen van de kiesmannen). Generaal Eisenhower heeft in Wisconsin zijn naam van de can- didatenlijst der republikeinse partij doen schrappen. Daar het in Wisconsin niet mogelijk is dat de kiezers zelf een naam aan de candidatenlijsten toevoegen (het- geen in New Hampshire wel kon, waar een aantal kiezers de repu blikeinse candidatenlijst met de naam van generaal MacArthur uitbreidde), zal deze staatsverkie zing niet als maatstaf kunnen worden gebruikt om de verhou ding tussen de aanhang van Ei senhower en die van zijn voor naamste republikeinse medecan- didaat Taft te helpen bepalen. In Wisconsin dingen Robert Taft, zoon van een voormalige Amerikaanse president, die -het Witte Huis uit zijn jeugdjaren kent, en earl Warren, gouverneur van Californië, naar de gunst der republikeinse kiezers. Warrens hoop is die van het populaire ge zegde der twee om het been strij dende honden, waarmede hij zich uiteindelijk uit de voeten hoopt te kunnen maken: hij zou name lijk als compromis-candidaat kun nen fungeren, indien de Eisenho- wer-Taftslag op de nationale re publikeinse conventie in Juli a.s. onbeslist zou eindigen. Taft kan van hem in Wisconsin felle strijd verwachten. Taft is inmiddels Maandag in deze staat begonnen met het voeren van een krachtige verkiezingscampagne. Vandaag vindt in de Ameri kaanse staat Minnesota een on belangrijk geachte aanwijzing van kiesmannen plaats. Deze 'staat wijst er 25 aan; Eisenhower noch Taft zijn op de candidaten lijst vermeld. Harold Stassen, een voormalig gouverneur van Min nesota, is de voornaamste repu blikeinse candidaat; zijn tegen stander is weinig bekend. Indien de eerste stemming in Minnesota geen resultaat zou opleveren, geeft men bij een herstemming generaal Eisenhower betere kan sen dan Taft. Vijftien April a.s. zullen de de mocratische en republiekeinse partijen in de Amerikaanse staat New Jersey de kiesmannen voor haar „nationale conventies" (waarop de definitieve candidaat wordt aangewezen) afvaardigen, hetgeen in deze staat weer door de kiezers zelf geschiedt. Eisen hower en Taft zijn beiden candi daat gesteld. De Gallup-instituten in ver schillende Westeuropese landen hebben tegelijkertijd de volgende vraag gesteld: „Wat is naar uw mening beter voor ons land: dat Eisenhower in Europa werkzaam blijft of dat hij president wordt van de Ver enigde Staten?" Dit zijn de antwoorden van het publiek in Nederland: 40 dat Eisenhower in Euro pa blijft; 10 dat hij president in de V.S. wordt; 12 maakt geen verschil; 38 geen oordeel. In de andere Europese landen, waar de Gallup-instituten dit on derzoek hebben verricht, zijn de uitslagen aldus: Engeland: 45 Eisenhower in Europa; 12 president; 17 geen verschil; 26 geen mening. Denemarken: 42 in Europa blijven; 9 president; 49 geen verschil en geen mening. Noorwegen: 56 in Europa blijven; 16 president; 1 geen verschil; 27 geen mening. De commissie voor buitenland se betrekkingen van de Ameri kaanse senaat heeft gisteren de behandeling uitgesteld van een motie om generaal Eisenhower uit te nodigen naar Washington te komen, teneinde gehoord te worden over Trumans plan voor hulp aan het buitenland ten be- drage van 7,2 milliard dollar. De voorzitter van de commissie, de democraat Tom Conally. noemde als een van de redenen waarom niet over de motie (In gediend door de democraat McMahon) zou worden gestemd het feit dat generaal Griinther, stafchef van generaal Eisenho wer, dezer dagen te Washington zal aankomen om over Trumans program gehoord te worden. De Een Duitse rechtbank te Neu renberg heeft Maandag Franz Rademacher, een functionaris van het vroegere Duitse ministe rie van buitenlandse zaken, die belast was met Joodse zaken, veroordeeld tot drie jaar en vijf maanden wegens oorlogsmisda den. De openbare aanklager had levenslange gevangenisstraf ge- eist. Tijdens het proces heeft Ra demacher herhaaldelijk ontkend, van massa-terechtstellingen van Joden geweten te hebben. Later evenwel gaf hij toe tenminste kennis gedragen te hebben van de terechtstelling van 1500 Joden in Belgrado in 1941. Hij ver klaarde evenwel uitdrukkelijk hiermede niets te maken te heb ben gehad. De oorspronkelijke beschuldi gingen tegen Rademacher, waar van enkele tijdens het proces zijn gewijzigd, belastten hem met medeplichtigheid aan de deporta tie van 80.000 Joden uit Roeme- naar het Oosten. Deze be- werd evenwel inge- In Breda is de R. K.-Poolse vereniging, bestaande uit oud- strijders van de eerste Poolse pantserdivisie, overgegaan tot stichting van een kleuterschool voor kinderen, die van Poolse ouders afkomstig zijn. In afwachting van een ge schlkter gelegenheid heeft men de school gehuisvest in het ge bouw van de vereniging. Op de school zal onderwijs worden ge- gegeven in de Poolse taal, ter wijl de kinderen ook vertrouwd worden gemaakt niet de zeden en gewoonten van het Poolse volk. Breda heeft in deze een pri meur, maar wanneer de opzet blijkt te voldoen, wil men ook elders tot stichting van derge (ijke scholen overgaan. me schuldiging trokken. Rademacher werd verantwoor delijk gesteld voor het overbren gen van tenminste 108-000 Joden uit Frankrijk, België en Neder land naar het concentratiekamp Auschwitz. Aan Rademacher werd een plan toegeschreven om alle Europese Joden naar Madagascar te ver bannen nadat Hitier de oorlog zou hebben gewonnen. In 1947 werd Rademacher door de Amerikanen als verdacht van oorlogsmisdaden gearresteerd. In 1948 werd hij overgeleverd aan de Duitse justitie. Van dat ogen blik af heeft hij zich, met uitzon- dering van een korte periode voor zijn berechting, waarin hij als journalist in Bonn werkzaam is geweest, in hechtenis bevon den. De veroordeling van Rade macher is geschied op grond van de beschuldiging van medeplich tigheid aan de terechtstelling van 1500 Joden in Belgrado. Van alle andere beschuldigingen is hij vrijgesproken. De tijd, die Rademacher in Amerikaanse en Duitse gevange nissen heeft doorgebracht, is in het vonnis inbegrepen, zodat hij over één jaar zal worden vrijge laten. Toen het vonnis werd voorge lezen, sprong Rademacher op cn riop: „Ik ben veroordeeld om Jo den, die nooit hebben bestaan Zowel Rademacher als de open bare aanklager Hans Güttler zul len in hoger beroep gaan. Het hoofd van de propaganda- dienst van het Franse leger in Indo-China, kolonel Clement heeft via de radio een beroep gedaan op de leider der Viet- minh-opstandelingen, Ho Tse Minh. Kolonel Clement, die het bevel voerde over de Franse strijd krachten in Hoa Binh tot aan de evacuatie 3 weken geleden, verklaarde, dat het terugtrek ken een overwinning was en niet een nederlaag. Hij vroeg Ho Tsje Minh; „Waarom geen einde gemaakt aan het bloedvergieten. U weet, dat de dag zal komen, dat uw eenheden, door onafgebroken vechten vernietigd, niet meer opnieuw gevormd kunnen wor den. Uw hulpbronnen zijn niet onuitputtelijk". In gezaghebbende Franse krin gen te Saigon is tegengesproken, dat Clements radiorede een vre desaanbod zou zijn of een veran dering in de Franse politiek zou inhouden. De rede had slechts ten doel, zo zegt men, de Viet minh te wijzen op „de nutteloos heid van verder verzet." Twee leden van de Cubaanse diplomatieke missie in Mexico hebben een mislukte poging ge daan, de Cubaanse ambassade in Mexico, die bewaakt wordt, bin nen te dringen. Maandag heeft Boesjiri, een woordvoerder van de Perzische regering verklaard, dat de radio rede van Sjajagan van Zondag de reacties van de Perzische re gering volledig weergeeft. Het speet Perzië, dat bij de bespre kingen de deskundgen van de bank slechts aandacht hadden besteed aan de economische kanten van de kwestie en dat zij de politieke kanten genegeerd hadden, aldus Boesjiri. Door de bank en de Perzische regering is een voorzichtig ge steld, gezamenlijk communiqué uitgegeven. Er is op vriendschappelijke en openhartige wijze gesproken over de belangrijkste vraagstuk - ken van de olie-industrie, aldus het communiqué. Op sommige punten was een zekere graad van overeenstemming bereikt, doch over verscheidene belang rijke punten had men het niet eens kunnen worden. Van de komende feestdagen in Perzië maken de vertegenwoordigers van de Internationale bank ge bruik cm naar Washington te reizen en verslag uit te brengen. Als het cr naar uitziet, dat later verdere voortgang kan worden geboekt, zal de missie naar Te heran terugkeren. Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat de 45-000 ton nietende „Wisconsin", een der grootste Amerikaanse slagsche pen Zondag, ter hoogte van Noord-Oost-Korea door het vuur van kustbatterijen getroffen is, waardoor drie leden der beman ning licht werden gewond. Volgens deze mededeling werd de bovenbouw licht beschadigd. Het schip had de beschieting van de kust echter kunnen voortzet ten, waarbij een batterij van de Noordelijken werd vernield. Het slagschip, dat in 1943 te water werd gelaten, neemt sinds December van het vorige jaar aan de strijd in Korea deel. zien om de oorlog te kunnen voortzetten. Na de landing van Intsjon in September 1950 kregen de Verbondenen documenten in handen, waaruit bleek dat een grote partij mijnen, die op Int sjon aanwezig waren, kort tevo ren uit de Russische haven Wla- diwostock was aangevoerd, aldus de minister. Zaterdag hebben geallieerde tanks aan het westelijk deel van het front, ten Z. van Panmoen- djon, een aanval uitgevoerd op communistische stellingen, hier bij werden 36 bunkers en artille riestellingen vernield en 121 ver laten huizen beschoten. De communistische onderhan delaars te Panmoendjon hebben Maandag verklaard, dat een vliegtuig van de V. N. Zondag n krijgsgevangenkamp in Noord- Korea heeft beschoten als gevolg waarvan een Britse gevangene werd gewond. Het kamp was ge kenmerkt op de overeengekomen wijze, aldus de communisten- De Amerikaanse minister van Defensie, Robert Lovett, heeft op een vergadering verklaard, dat de Noord-Koreanen door de Rus sen van materiaal worden voor- POEDERS-TABLETTIN. CACHETS Tussen de Shetland-eilanden en de Noorse kust hebben En gelse vissersboten visgronden ontdekt, waar het zou wemelen van roodbaars. In Britse vissershavens wor den reeds recordvangsten aan gevoerd. Inmiddels is er een wa re wedren begonnen tussen vis sersboten uit verschillende lan den. Zo zou onder meer een zeer groot aantal Franse en Duitse schepen onderweg zijn. Uit Nederlandse visserskringen vernemen wij, dat de roodbaars in Nederland niet erg gewild Is, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitsland, zodat de Nederlandse vissers er niet veel belangstel ling voor hebben. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 114) (Nadruk verboden). 's Morgens gingen zij weg, be halve de professor, die zich ook bij ons vrolijk gezelschap had aangesloten. Hij bleef achter, verbond mijn schouder, en gaf me te eten maar het was er naar. Op Zondagmiddag ging hij weg en kwam laat in de nacht terug met Slappe Flip. Maan dagochtend verliet de professor mij, en daarna was Slappe Flip gevangenenbewaarder. Niet zo vriendelijk als zijn broer. „Wat er op de ranch voorviel weet u beter dan ik. Dinsdags telegrafeerde mijn dochter, dat zij komen zou, en natuurlijk was het spelletje uit geweest, als zij hier kwam. Dus haalde Thorn haar in Eldorado af, zei haar, dat ik gewond in Petticoat lag, en bracht haar daar. Natuurlijk vertrouwde zij hem. Sedert die dag is zij bij mij geweest, en we zouden er nog zijn, als Eden en Holley vanavond niet waren ko men 'zoeken naar deze, andere jongedame, die, jammer genoeg voor haaf, vroeger op de dag ook in de zaak werd betrokken." Madden stond op. „Dat is alles, commissaris. Verwondert het u, dat ik deze bende graag achter de tralies zien zou? Dan zal ik rustiger slapen." „Nu, dat zal wel in orde ko men", antwoordde Cox. „Ik neem ze mee, een bevel tot inhechte nisneming komt later. Ik zorg, dat ze veilig achter slot komen op het landgoed Eldorado kan hen niet alle gemakken van een eerste klas cel verschaffen." „Nog één ding", zei Madden. ..Horn, ik hoorde je die avond tegen Delaney zeggen: „Je bent altijd bang van hem geweest toen in New YorkWat be doelde je daarmee? Heb je het al eens eerder geprobeerd?" Thorn had met het gezicht in de handen gezeten; hij zag er diep ellendig uit. Nu keek hij op. „Chef, het spijt me zo. Ik zal het vertellen. We hadden eens alles klaar op het kantoor van New York, toen u op reis was om te gaan jagen. Maar als u bang was van Delaney hij nog veel meer van u. Op het laatste ogenblik krabbelde hij terug.... „En waarom ook niet?" blafte Delaney. „Geen van jullie was te vertrouwen. Een troep laffe hon den „Zo?" riep Slappe Flip. „Ik soms ook?" „Ja, natuurlijk jij ook. Jij hebt zeker niet geprobeerd de paarlen te gappen in Frisco, toen we je daarheen stuurden om Louie rug met een zwart koffertje, dat wee te lokken? Ik weet er im- hij voor Madden neerzette, „ik f- - - H 11117 QQhl mers alles van Waarom zou ik ze niet gap pen?" vroeg Slappe Flip. „Heb jij dat soms ook niet gepro beerd? Toen jij dacht, dat Dray- cott ze brengen zou, wat deed je toen? Henri was je te slim af". „Dat was ik", viel de profes sor in. „Je wou er tussenuit knijpen en Draycott alleen ont moeten. Als je dacht, dat ik niet wijzer was, moet je zelf gek zijn geweest. Maar je bent het ook een armzalige gek, die brie ven schrijft aan actrices „Zwijg!" brulde Delaney. „Wie had beter recht op die paarlen? Wat konden jullie beginnen zon der mij? Mooie helpers waren jullie rondlopen en praatjes maken, dat kon je. En jij" -j- hij wendde zich weer tot Slappe Flip „jij hebt een mooie streek uitgehaald Louie hier voor de deur dood te steken „Wie heeft Louie gestoken? schreeuwde Slappe Flip. „Jij", zei Thorn. „Ik was er bij en heb het gezien. Ik bezweer je, dat „Medeplichtig, ha!" grijnsde Cox. „Laat de bende los op el kaar, dan hangen ze zichzelf op" „Jongens", zei de professor zacht, „houdt op. Daar bereiken we niets mee. Commissaris, wi, zijn gereed „Eén ogenblik", zei Chan. Hi; verdween en kwam dadelijk te- verheug mij, hier uw aandacht op te vestigen", verklaarde hij. „U zult binnen in uitgestrekte menigte geld vinden. Geld van verkoop obligaties, geld gezon den door kantoor in New York. Vrij erg onaangeroerd maar niet volkomen. Ik vraag Dela ney „Het is er, allemaalgromde Delaney. Chan schudde het hoofd. „Het smart mij te verschillen, zelfs me.t schurk gelijk u. Maar Eddie Boston „Ja", antwoordde Delaney. „Dat is waar, ik heb Eddie vijf duizend dollar gegeven. Die her: kende me, op het erf. Ga ze bij hem terughalen die vuile op lichter!" De commissaris lachte. „Van oplichters gesproken", zei hij „dat is net iets voor jullie. Laten we maar gaan, Bliss. We zullen in Eldorado wel een paar gezwo renen vinden. Tot morgen, me neer Madden, dan. kom ik bij u. Bob ging naar Delaney toe „Nu, Jerry", glimlachte hij, „dit is dan ons afscheid, vrees ik. 'Je bent hier mijn gastheer geweest en mijn moeder heeft me ge leerd, dat ik altijd bedanken moet voor „Loop naar de duivel zei De laneV (Wordt vervolgd). Generaal Alphonse Juin, opper bevelhebber van de Westelijke geallieerde landstrijdkrachten in midden-Europa, is uit Frankfort naar Parijs vertrokken, nadat hij gedurende zes dagen met hoge geallieerde officieren besprekin gen had gevoerd over de plannen voor de grootste na-oorlogse ge allieerde manoeuvres, die in de komende herfst in West-Europa worden gehouden. „De manoeuvres worden ge houden in een gebied, dat zich uitstrekt van de Noordzee tot de Zwitserse grens", aldus verklaar de hij tegenover verslaggevers. Op een vraag over de wense lijkheid van deelneming van Duitse troepen antwoordde hij: Hoe meer hoe beter". HEDEN: TERNEUZEN: Ambachts school, 7.30—9 uur: Scheeps- bouwtentoonstelling. Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „De mooiste tijd van je leven". HOEK: Oafé Wed. Nieuwe- link, 2 uur: Openbare verko ping van een huis met erf. MORGEN: TERNEUZEN; Luxor Theater 8 uur; Biosc. „De mooiste tijd je leven". AXEL: Het Centrum, 8 uur; Biosc. „Verboden huwelijk".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2