Het iew Karei de Koeijer de familie Van in Canada ontmoet Noord OUPE Nieuwe Kabinetten maar geen nieuwe koers DE ROOFOVERVAL TE KOEDIJK r Uitbreiding Nationaal Luchtvaartlaboratorium goedgekeurd JV Het eerste kisvilsei JT ONDER DE Da werldaoshaid in Engeland Landbotiwwmterschool in Hzlnnnd? Trekken ds -autoriieiten ziek terug uit Albanië? Weinig wijzigingen in Egypte, in Frankrijk en in Engeland onder een ander command) dan Philippijnen en Formosa Steun aan Bevan INDO-CHINA STUK NYLONKOUS GAF EERSTE AANWIJZING DE TWEEDE BLAD Zaterdag 15 Maart 1952 7e Jaargang No. 1986 VAN GROTE BETEKENIS VOOR DE NEDERLANDSE LUCHTVAART DE VRIJE ZEEUW (4.) De winter loopt op zijn einde. Voor velen betekent dit een ver ademing, niet het minst voor de werklozen, die om de een of an dere reden niet voor ondersteu ning in aanmerking' kwamen. De werkloosheid is in de loop yan deze winter in het district, waar wij wonen, erger geweest dan in 17 jaar het geval was. Onder de werklozen in en om Chatham, Blenheim en andere plaatsen in het district Kent waren en zijn heel wat Neder landers. Er zijn er, die tegen een stootje kunnen en het wel uit houden tot het voorjaar, als het werk weer opleeft. Er zijn er echter ook, die van het begin af met de handen in het haar heb ben gezeten. Wat toch is het geval? De werkloosheid is 's winters een chronisch verschijnsel, voor al voor de losse arbeiders. Zij trekken van de ene baas naar de andere op jacht naar het hoogste loon, maar ze zien daar bij over het hoofd, dat regel matig werk tegen een weliswaar lager maar toch redelijk loon tenslotte verkieslijker is dan losse arbeid. De fabrieken benutten enkele wintermaanden voor hun jaar lijkse inventarisatie, waarvan de duur afhankelijk is van het aan tal te verwerken orders. In ieder geval wordt de productie tijdens de inventarisatie zodanig inge krompen, dat men in die periode met minder werkkrachten kan volstaan. Wat het buitenwerk betreft liggen de bouwvakken in de win ter stil en slechts zolang de baas riög binnenwerk heeft, kunnen de tifnmerlieden en de schilders aan de slag blijven. Met de immigranten is het eigenlijk een geval op zichzelf. Zij die zich aan de overeenkomst houden en het hele jaar bij een boer blijven, hebben geen nood. Er zijn er echter maar al te veel, die hun boer gauw vaarwel zeggen (niet altijd ten onrechte) en zich laten verleiden door het hoge loon der seizoenarbeiders. Dat is vaak het begin van een hoop ellende. Daar is in de eer ste plaats de woningmisère. Loopt iemand bij een boer weg, dan zegt de betrokken werk gever: „Je moet mijn huis uit, want daar moet de nieuwe arbei der met zijn gezin in". Nog afgezien Van het feit, dat het lang niet eenvoudig is een andere woning te vinden, komt men dan meestal terecht in een soort van krot, waarvoor een veel te hoge huur moet worden betaald. Zijn er nu in zo'n gezin. 3 of 4 of 5 werkkrachten, dan rooit men het nog wel, maar staat de man er alleen voor, dan is het bepaald onverantwoorde lijk oude schoenen weg te gooien, vóór men nieuwe heeft. Erger dan dat alles is, dat er in Oct. en Nov. 1951 Nederlandse immigranten in Canada zijn ge arriveerd, die tot op de dag van vandaag nog geen uur gewerkt hebbed. Hoe dat in 's hemelsnaam mo gelijk is, zal men zich terecht af vragen. Wel, dat is heel eenvou dig. Deze mensen zijn hierheen gekomen, zonuer zich vooraf van een werkgever verzekerd te heb ben. Bovendien konden ze zich met de taal niet helpen en had- dan ze niemand, die zich hun lot aantrok, zodat ze nog hulpelozer stonden dan een kat in een vreemd pakhuis. Bij velen van ons rijst dan ook de vraag, of de verantwoordelijke personen in Den Haag gek zijn geworden om toe te staan, dat immigranten op zulk een wijze het moederland verlaten. Of is het alleen maar zo, dat men vertrekken kan als men wil, mits men zijn geld maar in Ne derland laat? De mensen moesten natuurlijk zelf wijzer zijn en niet met de winter voor de deur lukraak de wereld intrekken, maar toch stel ik bepaalde instanties verant woordelijk voor deze m.i. mis dadige wijze van emigreren. beter voorstaan, als ze tenminste verstandig met hun inkomsten weten om te gaan. Men mene nu heus niet, dat ik min of meer bevooroordeeld ben, omdat ik van Canada houd. Ik beoog met deze artikelen slechts de nuchtere feiten weer te geven en ik hoop, dat ieder normaal denkend mens er zijn voordeel mee zal doen. Met nadruk waarschuw ik toe komstige immigranten ervoor nooit met de winter voor de deur naar Canada te komen, tenzij ze bij voorbaat van werk verzekerd zijn. Op hoop van zegen emigreren is in de zomer waarlijk al ris kant genoeg! Landbouw en veeteelt. De provincies Alberta en Sas katchewan hebben momenteel in bepaalde districten ie kampen met mond- en klauwzeer onder rundvee, varkens en schapen, hetgeen in de geschiedenis van het land nog niet was voorge komen. Vooral rond Regina in Saskatchewan schijnt de besmet ting ernstig te zijn. Nabij Regina is in het begin dezer maand een massagraf voor besmet vee gegraven van 200 voet lang, 60 voet breed en 10 voet diep. De af te slachten die ren werden in dat reusachtige graf bijeengedreven en (echt op z'n Amerikaans!) door de Cana dese bereden politie doodge schoten. Het betrof hier 1015 runderen, 190 varkens en 140 schapen. De betrokkenen ont vangen voor de afgemaakte die ren een vergoeding van 40 tot 100 dollar met een toelage voor het handelsverlies en voor het cadaver. Een en ander kan de federale regering dus een slor dige dollar kosten. Die ziekte is natuurlijk niet zo maar uit de lucht komen vallen. Iets of iemand moet de besmet ting hebben overgebracht. Op de boerderij, waar men de ziekte het eerst constateerde, werkte een zekere Willy Bruntjen, een 29-jarige Duitse immigrant, die op 27 October 1951 in Canada was gearriveerd. Deze Bruntjen had blijkens zijn verklaring kort vóór zijn vertrek uit Duitsland op een boerderij gewerkt waar mond- en klauwzeer heerste. De gevolgen van het optreden der ziekte waren ernstiger dan men zich had voorgesteld. De Ver. Staten sloten de grens voor Canadees vee, hooi en stro. De Canadese provincies New Brunswick en Ontario sloten hun grenzen voor westelijk vee. De angst zat er bij sommige veehou ders zo in, dat ze op het punt stonden hals over kop hun vee op de markt te gooien, hetgeen door ingrijpen van de regering en het hoofdbestuur der veefok kers-organisatie tijdig werd voor komen. In gebieden, waar de ziekte niet of nog niet heerst, zijn de vee- en varkensprijzen sterk ge daald. Deze daling staat overi gens maar zijdelings met het mond- en klauwzeer in verband, daar zij reeds vóór het uitbreken der ziekte optrad. De tabaksteelt. Namens de regering is een ver ordening uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat alle tabaks contracten in 1952 met een derde worden verminderd. Dit geldt voor alle districten en voor alle tabakssoorten. Iemand die voor heen dus een contract had voor 30 acres, mag in 1952 slechts 20 acres tabak verbouwen. De uitvoer naar Engeland is sterk verminderd, terwijl ook de afname op de binnenlandse markt teruggelopen is als gevolg van de zware belastingen. Men betaalt hier 42 cent aan belas ting per pakje van 20 sigaretten; in de V. S. 30 cent. Algemene prijzen. Eieren, suiker, varkensvlees en vet zijn de laatste tijd enigszins in prijs gedaald, terwijl de prijs van andere artikelen weer opliep, zodat de situatie voor de consu ment geen noemenswaardige verandering te zien gaf. De sterkste prijsdaling trad op in varkenskoppen, die in enke'e weken tijds van 19 cent tot 10 cent per pond terugliepen. Ge smolten reuzel zakte van 18 tot 15 cent per pond. Een persoonlijk woord. Persoonlijk hebben wij geen reden tot klagen. Het gaat ons hier heel goed. Dezer dagen zijn wij met de familie Van Noord Wieles uit Temeuzen samenge- weest bij de fam. A. van Dix- hoorn, afkomstig van de Ma- grette. De Van Dixhoorns waren 12V2 jaar getrouwd en we heb ben er een gezellige avond ge had. Ook deze mensen maken het allemaal best. Op welke manier het dwaze praatje in de wereld is gekomen, dat de fam. Van NoordWieles hier met veel tegenspoed te kampen zou hebben gehad, is ons een raadsel. De roddelaars kun nen zich beter gedekt houden, want de Van Noords zijn heus wel in staat het hoofd boven water te houden, zonder dat de een of andere lasteraar hun een zwemvest hoeft toe te werpen. Ik ben ten allen tijde bereid aan wie dat wenst inlichtingen te verschaffen over de levensom- stand :gheden in Canada. Zelfs om personen op te sporen zal ik gaarne mijn medewerking ver lenen. KAREL J. DE KOEIJER, No. 5 Mauds Court, Chatham (Ont.), Canada. Te Ruurlo is Donderdag het eerste kievitsei gevon den. Vrijdagmorgen heeft de burgemeester van Ruurlo en de 2 jongens, Arend Jan Stokkink en Bernard Hak ken, beiden uit Ruurlo, die het ei hebben gevonden zich naar Soestdijk bege ven, waar prinses Marijke het eerste kievitsei in ont vangst heeft genomen. De regering heeft thans haar goedkeuring gehecht aan de door het bestuur der stichting „nationaal luchtvaartlaborato rium" het vorige jaar ingedien de voorstellen en besloten de nodige gelden ter beschikking te stellen voor de voltooiing der uitbreidingswerkzaamheden. Dit besluit heeft grote beteke nis voor de ontwikkeling van de Nederlandse luchtvaart, in het bijzonder voor de vliegtuigbouw hier te lande. Als mijn lezers deze categorie van immigranten eens bezig kon den horen, zouden zij Canada misschien net zo hard verwensen als die ongelukkigen het doen. Dat is echter niet eerlijk. Men mag de ellende van die mensen niet in de schoenen schuiven van het land, waarheen zij uit vrije wil emigreerden. Wanneer binnen een week of vier het werk in de fabrieken en op het land weer opleeft, raken ze geleidelijk aan de slag. Zij die niet kieskeurig zijn, zullen on voorziene tegenspoed als ziekte enz. daargelaten, volgend jaar een heel ander idee van Canada hebben en ze zullen er een stuk DE RICHTLIJN. Nederland heeft ruim 160.000 werklozen en zelfs de regering heeft nu bij monde van minister Van den Brink toegegeven,, dat er moet worden ingegrepen. Werkloosheid is een van de voor naamste volkskracht-ondermij nende ziekten en dus zal er iets wo-den gedaan, beloofde de mi nister. Voordat de zomer in het land is, moet het aantal werklozen ge daald zijn beneden de 100.000. Een kleine zoom van werklozen wordt normaal geacht en dient om de productiviteit van de wer kenden te vergroten. Deze zoom wo'dt meestal op drie procent van de werkenden geacht on daarmee zou 'n getal van 100.000 corresponderen. Nu zouc'en wij willen vragen, of het de bedoeling is het maxi mumgetal voor werkloosheid voor hartje zomer of hartje win ter vast te stellen. De minister wens naar meer productiviteit te verwezenlijken. In de zomer geen werklozen en in de winter zo weinig mcgeljjk zij de richt lijn. UITSTEL. Wie deelneemt aan de natio nale woinngbouwleningen, kan uitstel verkrijgen bij het betalen van belasting. Dit is een van de manieren, waarop de overheid p-opaganda maakt voor deze be langrijke leningen. Het lijkt ons niet juist op deze wijze het deelnemen in leningen te stimuleren. Er zullen enkele uitzonderingen zijn, die een voor deeltje opleveren, maar in de meeste gevallen bedriegt men zichzelf met een uitstel soor be lasting br talen, terwijl men zijn geld anderzijds gaat beleggen. Hier worden grootheden verge leken, die niet vergelijkbaar zijn. Wie belasting moet betalen, is gedwongen van 'n bepaalde con sumptie af te zien. Wanneer hij behoeft heus geen maatregelen dit uitstelt, moet men dit later te treffen voor zomerarbeid. bezuren. Beleggen in woning- betekent eveneens afzien Over enige jaren zal het na tionaal luchtvaartlaboratorium te Amsterdam ov er een zeer mo derne outillave beschikken met name voor het nemen van w'ndtunnelproeven waarmede het beter dan voorheen de zo belangrijke en nodige tëchnisch- wetenschappelijke steun kan verlenen aan de n*ttenale zelf ontwikkelende vliegtuigindustrie en aan de Nederlandse militaire en civiele luchtvaart. De uitbreiding van het natio nale luchtvaartlaboratorium te Amsterdam betreft in hoofdzaak de afbouw van een hoge snel heidstunnel voor het nemen van Droeven aan vliegtuigmodellen bi.i snelheden tot aan die van 't geluid en de bouw van een klei nere snipers'ne windtunnel, ge schikt voor metingen bij snelhs - den d'e de geluidssnelheid te boven gaan. Als onderdeel van de indu- striaPsotieplannen der regering neemt de vliegtuigindusttrie een belangrijke plaats in. De uitbreiding van de outilla ge van 't nationaal luchtvaart laboratorium werd kort na de o^r'og aanhangen en begin 1949 op last van de regering stopgezet. Uit het besluit van regering blijkt haar vertrouwen en de mogelijkheden van de lucht vaart voer ons land en haar voornemen cm mede door de bevordering van het luchtvaart- onderzoek de ontwikkeling van vliegtuigen hier te lande, dus de bouw van vliegtuigen volgens eigen ontwerp, ook in de toe- koms te blijven stimuleren. Dan loopt de werkloosheid van-1 bouw zelf terug door de vraag in land bouw- cn andere zomerseizoen- brdrijven. Hebben wij deze zo mer honderdduizend werklozen, dan zitten we de volgende met tweemaal zoveel werkzoekenden. Wij mogen geen werkkrachten opofferen om een economische van consumptie. Eerst een flinke consumptie beperking voor de woningbouw-gelcen en dan later nog eens zo'n zelfbeperking wordt voo" velen een te zwrc last. Hier kunnen financiële moeilijkheden uit voortvloeien. Is dit wel aan te bevelen? Van medio Januari tot 11 Fe bruari is het aantal werklozen in Engeland met 14.700 gestegen tot 393.500, zo maakt het Envel- se ministerie van Arbeid be kend. In het totaal per 11 Februari waren 77.000 tijdelijk werklozen begrepen. Het aantal werklozen in Engeland is thans het hoog ste sedert 1947. Onder gr: te belangstelling is Vrijdag te Gemert de officiële opening en overdracht der R. K. lagere landbouwschool aan de Noordbrabantse christelijke boe renbond geschiedt. Ir N. van Vliet, directeur van het landbouwonderwijs van het m'nisterie van Landbouw, die hierbij tegenwoordig was, deel de mee, dat het streven van het kringbestuur van de N.C.B. afd. Helmond om te komen tot de op richting van een middelbare landbouwwinterschool de volle sympathie van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft. Deze school zoals er reeds één in de gemeente Boxtel is gevestigd komt zeer vermoe delijk te Helmond. Een kabinetscrisis is altijd groot nieuws in da internatio nale wereld. Men kan lang niets over een land horen, maar zodra de regering valt, komen er toch wel de nodige regels over in de krant. In het bijzonder geldt dit wel voor landen als Egypte en Frankrijk, die zich in het middel punt der belangstelling geplaatst zien. ShWlpf-HilI'nKïi'PlIPlI 7icb Frankrijk was het de be- duwjel-duiurutliui Z.1U1 lastingverhoging van 15 procent welke Faure nodig achtte in verband met de hogere bewape ningslasten, maar door het par lement niet kon worden aan vaard. Diezelfde vergadering keurde wel de glijdende loon schaal goed, welke de regering voor nieuwe lasten stelde. En het wonderlijke is nog, dat Frankrijk niet met een lege schatkist behoefde te tobben, indien de Fransen zelf op meer gedisciplineerde wijze aan hun verplichtingen voldeden. Op het ogenblik is het n.l. zo, dat de op brengst der belastingen en ac cijnzen millioenen francs te laag blijven, omdat de staat geen kans ziet het aandeel van elke Fransman volledig te in casseren. Wat Frankrijk in de eerste plaats nodig heeft, is dus een krachtiger regering, welke nu eens niet in haar boezem ver deeld werdt door de tegenge stelde partijbelangen, en een parlement dat uitsluitend let op het nationaal belang in plaats van op het behoud van eigen kiezerscorps. Toch is het de vraag of in dit opzicht de Gaul listen voldoende kracht kunnen ontwikkelen. Al ligt Frankrijk braak voor een dictatuur van uiterst linkse of extreem rechtse zijde, de bevclking is te impul sief en te verdeeld om tot een eenheid te worden gesmeed. Zouden de Gaullisten of com- De correspondent van de „Daily Graphic" in Triëst ver klaard, d^t de Sowjet-Rnssen zich uit Alban'ë terugtrekken. De corresopndent zezt, dat Al banië, de enige vooroost van de Sowjet-Un'e aan de Middelland se Zee, ziin strategische waaras heeft verloren, „daar de voor uitzichten op een terugwinnen van Joego-Slavië gerinsrer zijn dan ooit en de hooD cm het heft in Griekenland in handen te kunnen nemen, is vervlocen". Albanië is voor de Sowjet- Unie slechts te bereiken door de lucht en over het water en het laatste staat onder geallieerde controle. Volgens de correspon dent heeft de Sowjet-Unie kort geleden een einde gemaakt aan de economische hulp aan Alba nië, waardoor onmiddellijk een gebrek aan levensmiddelen in trad en de prijzen in de sluik handel „astronomische afmetin gen" aannamen. Thans, aldus het blad, worden de Sow jet-deskundigen terugge trokken. In de plaats komen Oostduitse technici en vele of ficieren oefenen de Albanese po litie President Truman heeft de aanbeveling van het eecombi- neerde opperbevel goedgekeurd, 'nhoudende, dat het gebied van de Philippijnen en Formosa, dat tot nog toe tot het commando van generaal Ridarway behoorde, onder dat van admiraal Arthur Radford. opperbevelhebber der vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan, wordt gesteld. In kringen van het Ameri kaanse m'nisterie van Defensie en dat van Buitenlandse Zaken verklaart men, dat dit besluit alleen op het terrein van de mi litaire organisatie ligt er geen verband houdt met de toestand in Korea, het Jananse vredes verdrag of tactische overwegin gen in het Verre Oosten. Volgens sommige waarnemers echter zou deze wijziging zijn aanbevolen cm de operaties van de Amerikaanse strijdkrachten voor de „neutralisering" van Formosa te vergemakkelijken. kan slechts een grotere chaos, zo niet een burgeroorlog als re-, actie het betreurenwaardig ge volg zijn. Wij wachten dus maar eens af, wat Pinay voor mee- of tegen' De „National Union of Rail- waymen", de in grootte op de vijfde plaats staande Britse vak vereniging, heeft in haar or gaan verklaard Bevan te steu nen in zijn conflict met de an dere Labour-leiders over de kwestie der herbewapening. De strijdkrachten der Franse un'e hebben Donderdag bij Namdinh 600 man van de Viet- minh krijgsgevangen gemaakt. De 5 Spaanse vakvereni gingsleden, die 7 Februari door het krijgsgerecht te Barcelona ter dood werden veroordeeld, zijn Vrijdagmorgen terechtge steld. Omtrent de arrestatie van de beide verdachten van de bru tale roofoverval te Koedijk, op de alleenwonende 66-jarige vee houder Akkerman, gepleegd op 4 Maart j.l., vernemen wij het volgende: Fen stuk nylonkous, dat op het erf van de boerderij is ge vonden, gaf de eerste aanwij zing. Eon der daders had name lijk een kous over zijn gezicht getrokken, de ander een lap stof. Het enderzeek dat met be hulp van speurhonden werd in gesteld, leidde naar de woning van de 24-jarige J. van der V. te Alkmaar een oud W A-man. Bij een poging hem in de nacht van 8 cp 9 Maart te arresteren wist hij te ontsnappen, waarbij de politie waarschuw?ngsscho ten moest lossen. Dezelfde mor gen werd hij echter in een schuur nabij zijn woning geven- den. Dank zij de samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie te Alkmaar en de recherche van de gemeentepolitie te Amster dam, kon de politie te Alkmaar zoveel bewijsmateriaal verzame len, dat Van der V. een volledige bekentenis heeft afgelegd. Op zijn aanwijzingen werd in de berm van een landweg te Schoorl een revolver gevonden 'die niet geladen bleek te zijn), waarmede Van der V. bij de overval de heer Akkerman had bedreigd. Tevens werd een stuk van het vest van de veehouder gevonden, dat de daders in de haast hadden meegenomen. De revoh er bleek afkomstig te zijn van de 40 jarigs G. H., een oud landwachter, die Dinsdag middag te Amsterdam is ge arresteerd. Deze had zich in middels in nieuwe kleren gesto ken. Zijn met bloed besmeurde kleding, die hij op de avond van de roofoverval droeg, werd door de politie in Een Haag opge spoord. H. heeft nog niet volledig bekend en wil de politie deen ge'.oven, dat hij bij de overval n'et aanwezig is geweest. Het bewijsmateriaal is aldus de politie echter van dien aard, dat ontkennen niet zal baten. De beide daders hadden zich op de avond van de overval op één fiets naar de boerderij begeven en reden na afloop via 'n omweg naar Alkmaar, vanwaar H., die werking- ondervindt. In elk ge val ziet hij in, dat de strijd in Ïndo-China niet tot in den treure kan worden voortgezet. Hij streeft naar onderhandelingen en wapenstilstand, maar ook hoopt hij op krachtiger Ameri kaanse hulp. Het laatste, is, ge zien het dreigende bankroet, geen wonder. EGYPTE. In het land van de Nijl wre ken zich thans de troebelen van het nationalisme. Na de oproer van 26 Januari en de val van Nahas Pasja, die het zover had laten komen, beleefden wij een nieuwe crisis met het vertrek van Maher Pasja. Het betreft hier zuiver een strijd tussen ko ning en Wafd. Nu is de hofgroeD aan de macht gekomen met Na- goeib Hilaly aan het hoofd. Deze zond het parlement naar huis, verlengde de staat van beleg en trof de roerige studenten door 'n sluiting hunner universiteit. Over en weer vliegen thans de beschuldigingen van corruptie. De Wafd beschuldigt vertrouwe lingen des kvnings, dat zij het geld voor wapens in hun zak hebben laten glijden, zodat Egypte een slecht figuur sloeg tegenover Israel en de Britten. Het hof heeft een actie onder nomen tegen de z.g. corruptie van de Wafd-leiders Gezien deze roerige toestand heeft Engeland het raadzaam geoordeeld de onderhandelingen uit te stellen. Van een duurzaam aocoord en van macht tot het doen van concessies is bij der gelijke regeringswisselingen en compromitterende beschuldigin gen weinig sprake. De Britten wensen uitsluitend in zee te gaan met een krachtig kabinet, dat bereid is te praten over een gezamenlijke verdediging van t Suezkanaal tegen eventuele agressors. Het blijft dus roerig in Egypte* want nu Engeland zich weer af zijdig houdt, krijgen de nationa listen vrij spel. Nagoeib Hilaly zal een zware dotober hebben, het door zijn voorgangers op gezweepte volk in toom te hou den. Voor koning Faroek brengt deze situatie ook gevaren met zich mee, want krijgt straks de Wafd-partij weer het heft in handen, dan zullen de leiders zeker ook met het hof willen af rekenen! EN ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Chur chill in vredigér sfeer met op positie te kampen. Een aanval van Attlee, die een motie van afkeur'ng indiende in verband met een vertraging in de Engel se bewapen'ng, werd afgeslagen. De premier hield een bloemrijke rede en vertelde, hoe naakt 'hij zich gevoelde, teen hij aan het bewind kwam. Fr was toen n.l. geen enkele perste gevechts formatie in Engeland aanwezig. Nu is er veel verbeterd, maar het gehele dëfehsiepregramma van 4700 millioen pend sterling is achter op het schema. In plaats van 3 jaren zullen 4 ja ren nodig zijn voer de uitvoe ring. De oerzaak ligt in de trage Amer'kaanse hulp. Churchill vertrouwde er even veel op, dat een oorlog niet op handen Is. Hij gaf geruststellen de cijfers over de verhoudingen in de bewapen'ng van verschei dene landen en hij wist het La gerhuis de gewenste opheldering te verschaffen. Overigens bewezen diverse de batten te Londen, dat Attlee en Churchill het op het gebied der buitenlandse politiek volkomen eens z';n en al wo:dt er dan eens heftig van leer getrokken, prin cipieel zal het ChurchlUs beleid, dat ook Labours goedkeuring wegdraagt, niet wijzigen. cescheiden van zijn vrouw leeft, zich naar Amsterdam begaf, waar hij bij iemand inwo-nde. Tot rru tce ken n'et worden na gegaan of er van de buit, die 3 tot 4000 gulden bedroeg, nog iets over is. Beide verdachten zijn voor de Officier van Justitie geleid. Het onderzoek werdt voortgezet. Na gegaan wordt of beide ge arresteerden ook iets te maken hebben met verscheidene inbra ken, die de laatste tijd in Alk maar en omgeving zijn ge pleegd. Er werdt zelfs verband gezocht met de brutale roof overval, op 3 bejaarden', het vo- r'ge jaar in de Purmer gepleegd. Een zekere P. uit Alkmaar, die de vorige week was gearresteerd bleek met de cverval te Koedijk niets u.tstaande te hebben en is weer vrijgelaten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5