Noodwet-Drees en Margarine RgfiËBX Terry en Berry en „De witte Eland" u Tokio Vragenuurtje in de Tweede Kamer over Uat «ie $fciiïiicic Verlofcenlrum voor Nederl. Koreastrijdérs in AGENDA De nieuwe geneesmiddelen tegen t.b.c. Het geschil in de Britse socialistische partij Verspreiders van valse dollarbiljetten aangehouden METEOR NEERGESTORT Opening van de Van Riebeeck-tentoonstelling Irrigatiekanaal in China Het vredesverdrag met Oostenrijk Toelating van vreemdelingen in Indonesia Verklaring van de Wafdistische partij EGYPTE RECHTSZAKEN TERNEUZEN. aardenburg absdale AXEL. dodelijk ongeval in de hoofdstad. BURGEMEESTER VEROORDEELD. In de gisteren gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft de heer Gortzak (CPN) aan de minister van Sociale Za ken de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister in verband met de zorgelijke toestand, waar in vele gezinnen van ouden van dagen verkeren» mededelen of het wetsontwerp tot verlenging van de noodwet-ouderdomsvoor ziening spoedig bij de Kamer zal worden ingediend? 2. Zal dit wetsontwerp over eenkomstig de toezeggingen een voorstel tot verruiming van deze wet bevatten voor hen die heb ben gezorgd voor een eigen in komen op hun oude dag, door het vrijstellen van een bedrag van 1Ó0 bij de berekening van de ouderdomsuitkering? 3. Kan de minister mede delen, of bedoeld wetsontwerp zo tijdig bij de Kamer zal worden ingediend, dat het nog vóór het recès, dat met het oog op de ver kiezingen dit jaar waarschijnlijk vroeg zal ingaan, kan worden be handeld? Minister Joekes deelt mede, dat het wetsontwerp spoedig zal worden ingediend. De toezegging zal gestand worden gedaan. Hij hoopt, dat het nog vóór het recès kan worden behandeld. DE MARGARINEPRIJS. Vervolgens heeft de heer Gort zak (CPN) aan de minister van Landbouw, deze vragen gesteld: 1. Is het juist, dat van de zijde der margarinefabrikanten op een verhoging van de klein handelsprijs voor margarine wordt aangedrongen? 2. Staat de minister tegen over zulk een prijsverhoging niet afwijzend? 3. Hoe is dit in overeenstem ming te brengen met de opvat ting van de regering, dat een verhoging van de prijs van het z.g volksbrood mogelijk was, omdat de prijs van margarine voor de verbruiker werd ver laagd? 4. Is de minister niet van oor deel, dat een verhoging van de margarineprijs voor de overgrote meerderheid der verbruikers niet te dragen en daarom niet te aan vaarden is? Minister Mansholt beant woordt de eerste vraag in beves tigende zin. De regering zal iedere onrede lijke verhoging afwijzen. De margarineprijsverlaging van 4 Maart staat niet in verband met de broodprijs. Ze was moge lijk door daling der grondstoffen- prijzen. De regering zal waken tegen een verhoging, die niet juist is. De minister acht geen aanlei ding aanwezig om bijzondere maatregelen te nemen De heer Gortzak (CPN) vraagt nog, of de minister kan toezeg gen, dat een besluit tot verho ging niet zal worden genomen zonder de zaak eerst in de Kamer te brengen. De Minister meent dat dit niet juist zou zijn. De regering moet zelf kunnen beslissen. Even tueel!kan de Kamer er dan vragen over stellen Grondwetsbepalingen be treffende de buitenlandse betrekkingen. De Kamer heeft daarna een aanvang gemaakt met de behan deling van het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet van de bepalingen betreffende de buitenlandse be trekkingen. Voorgesteld wordt aan art. t>», luidende: „De koning heeft het opperbestuur der buitenlandse betrekkingen",,'een nieuw lid toe te voegen, dat zal luiden: „Hij bevordert de ontwikkeling der in ternationale rechtsorde". Ook voor art. 59 wordt een nieuwe tekst voorgesteld, name lijk: „De koning verklaart het koninkrijk niet in oorlog met een andere mogendheid dan na voor afgaande toestemming van d£ Staten-Generaal. De toestem ming is niet vereist, wanneer het koninkrijk door een andere mo gendheid wordt aangevallen 01 tengevolge van de nakoming van zijn internationale verplichtingen in oorlog geraakt. De Staten- Generaal beraadslagen en beslui ten terzake in verenigde verga dering". Tenslotte wordt voorgesteld een zestal nieuwe artikelen in te V°De heer Burger (Arb.) herin nert eraan, dat de medezeggen schap van de Staten-Generaal bij het bepalen van de buitenlandse politiek beter geregeld zou wor-, den Van deze verwachting is in het wetsontwerp weinig terug te vinden. De toepassing der nieuwe be palingen kan tot een verbetering der medezeggenschap van de Staten-Generaal leiden. Men krijgt ten deze te maken met de gezindheid der regering zelf Het is noodzakelijk, dat de Kamer doorlopend is geïnfor meerd over wat de regering be zig houdt met betrekking tot het buitenlands beleid. Omtrent de gezindheid, het be grip der regering is spr. niet al te optimistisch. Al te gemakke lijk zou men z.i. tot de oude Pr<*k- tljk kunnen terugkeren en betreurt hij. Spr. vraagt waarom het parle- in-oorlogverklaren, indien het koninkrijk wordt aangevallen. De enige gedachte welke daarbij kan gelden is, dat in de oorlogs verwarring het parlement niet bijeen zou kcmen, maar dat lijkt hem niet juist. Inschakeling van het parlement bij het eindigen van de oorlog acht spr. gewenst. De heer Bruins Slot (A.R.) betoogt, dat het nieuwe artikel 59 slechts kan worden verstaan tegen de achtergrond van het positieve volkenrecht. Spr. acht het nodig te bepalen, dat geen oorlog wordt beëindigd dan na voorafgaande toestem ming door de Staten-Generaal. Met gemende gevoelens heeft spr. kennis genomen van het nieuwe artikel, volgens hetwelk in het belang van de ontwikke ling der internationale rechts orde in een overeenkomst kan worden afgeweken van bepalin gen van de grondwet. O.a. is voorgesteld, dat goed keuring van overeenkomsten wordt geacht te zijn verleend, indien niet binnen 30 dagen na het overleggen ervan door of na mens één der Kamers de wens is te kennen gegeven, dat de over eenkomst aan de uitspraak der Staten-Generaal zal worden on derworpen. Spr. wil niet doen spreken van: ,,Door of namens een der Kamers", doch van: ,door of namens tenminste een tiende van het grondwettelijk aantal leden van een der Ka mers". Wanneer er sprake is van strijd tussen een overeenkomst en een binnen het koninkrijk geldende wet moet naar sprekers oordeel de rechterlijke macht uitspraak doen. De heer Oud (V.V.D.) ziet in de voorstellen enerzijds een vergro ting van de invloed der Staten- Generaal op het buitenlandse be leid en anderzijds een aanpas sing aan de gewijzigde interna tionale verhoudingen. Tegen het nieuwe art. 59 heeft spr. geen bezwaar, maar toch worden de regering grote bevoegheden ver leend. Practische betekenis heeft het artikel z.i. niet. De heer Serrarens (KVP) acht het gewenst dat de Staten-Gene raal alleen worden uitgeschakeld in uiterste noodzaak. De heer Schmal (CH) meent, dat men bij de herziening niet verder moet gaan dan tot de strikt noodzakelijke wijzigingen. Dit ontwerp heeft in zijn kring meer bijval gevonden dan ande re ontwerpen der laatste weken. Het wil tenslotte niet meer zijn dan een inleiding tot de generale herziening. Spr. is het er mee eens, dat de controle der Staten-Generaal niet moet leiden tot practisch mede- regeren. Het overleg tussen Ka mercommissies en regering moet vrijblijvend zijn. Tegen de toe voeging aan art 58, dat de ko ning de ontwikkeling der inter nationale rechtsorde bevordert, zegt spr. geen bezwaar te heb ben, maar hij beschouwt meer als een ornament. De heer Weiter (KNP) acht de hoofdstrekking een heel andere dan de regering aangeeft. Z.i. is de hoofdstrekking het mogelijk te maken de nationale wetgever aan de internationale regeling on. dergeschikt te maken. De invloed der Staten-Generaal wordt ver minderd en in vele gevallen tot formele goedkeuring achteraf teruggebracht. Voor Nederland is er z.i. alle aanleiding om gro te voorzichtigheid te betrachten ten aanzien van onderschikking van de internationale rechtsorde. De eigen souvereiniteit hoog hou den acht spr. van groot belang evenals het voeren van een zelf standige buitenlandse politiek. Met de uitschakeling van het parlement bij het in staat van oorlog verklaren kan hij zich niet verenigen. Te ruim zes uur wordt de ver gadering gesloten. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Het complot van het houten paard". AXEL: Het Centrum, 2 uur: Aigem. vergaaer.ng \an af gevaardigden polders en wa terschappen Hulster- en Axeler Ainoacht. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Het complot van het houten paard". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Actie in de Stille Zuidzee". AXEL: Het Centrum, 6.30 en uur: Biosc. „Tarzan en de Meerminnen". KLOOSTERZANDE: (Groe nendijk), 2 uur: Openbare ver.toping van een gedeelte lijke inboedel. De nieuwe geneesmiddelen tegen t.b.c. worden nu gepro beerd bij tenminste tienduizend patiënten in verscheidene hon derden ziekenhuizen, zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten, zo meldt de New Yorkse corres pondent van N. T. B. Hoewel het nydrazid en dimifon nog niet of ficieel zijn goedgekeurd, stromen er uit de hele wereld bestellin gen binnen. Honderden zieken huizen in verschillende landen hebben voorraden ontvangen. Bij de eerste proefnemingen werden de middelen alleen ver strekt aan patiënten in het laat ste stadium der ziekte, maar nu worden ze ook toegediend in minder ernstige gevallen. Overdreven en deels voorbarige publicaties hebben de medische autoriteiten in de Verenigde Sta ten aanleiding gegeven te waar schuwen voor te hoge verwach tingen- Men weet nog niet zeker, of de middelen de t.b.c-bacillen voorgoed uitroeien, of er ook schadelijke bijwerkingen zijn en hoelang de behandeling moet worden voortgezet. Inmiddels heeft een der belangrijkste New Yorkse deskundigen op het ge bied der tuberculose verklaard, dat hij de middelen gedurende verscheidene weken heeft toege past, zonder dat er bij de patiën ten iets van schadelijke bijwer kingen is gebleken. De nationale partijraad van de Britse socialistische partij heeft na een bijeenkomst, waarbij het vaak fel toeging en zich heftige debatten ontsponnen tussen de volgelingen van Attlee c.s. en de aanhangers van Bevan, een communiqué uitgegeven, waarin de eerder door de parlementai re fractie van .Labour" geno men beslissing welke voorziet in het weer invoeren van de na de oorlog afgeschafte disciplinaire wijze van stemmen voor de La gerhuis-fractie wordt bekrach tigd. Andere maatregelen zijn niet genomen. De Belgische politie heeft te Brussel twee Eeigen aangehou den en één Nederlander, die in Nederland valse bankbiljetten van honderd dollar hebben uit gegeven. Wegens hetzelfde feit zijn te Verviers een Engelse vrouw en een Nederlander gear resteerd. Enige tijd geleden constateerde de criminele voorlichtingsdienst in Den Haag, dat er in Nederland een valse muntersbende aan het werk moest zijn. In verscheidene steden o.a. Voiendam, Haarlem, Arnhem, Amsterdam, Delft, Lei den en Rotterdam werden valse bankbiljetten van honderd dollar aangeboden.. De bankbiljetten waren zo goed nagemaakt, aat zij bijna niet van echte warer te onderscheiden. Een onderzoek wees uit, dat de verspreiders de wijk naar België hadden genomen. Twee Neder landse rechercheurs brachten de Belgische politie op de hoogte van de resultaten van het Neder landse onderzoek en het duurde niet lang, oi.' de Belgische politie kon na knap speurderswerk overgaan tot de arrestaties. De gearresteerden zullen in België terecht staan, Het onderzoek duurt in Eelgië nog voort, want de vervaardigers van de valse bankbiljetten zijn nog niet ach terhaald. Er zouden aanwijzin gen zijn, dat zij reeds uit België zijn verdwenen. Donderdagmiddag is 'n Meteor van de vliegbasis Leeuwarden neergestort bij Dronrijk. De pi loot, de 23-jarige It. H- Stikvoort uit Voorschoten, kwam om het leven. De oorzaak van het onge val is nog niet bekend. Een com missie van onderzoek vertrok naar de plaats van het ongeval De piloot keerde terug van schietoefeningen op de Vliehors Het ongeluk gebeurde om 15.05 uur bij Baayum ten Z.W. van Dronrijp. Ongeveer 5000 personen, onder wie premier Nalan, leden van zijn kabinet en leden van het corps diplomatique hebben Donderdag te Kaapstad de opening bijge woond van de Van Riebeeck-ten- toonstelling, die een onderdeel vormt van de Van Riebeeckfees ten. Gouverneur-Generaal Dr. E. G. Jansen verrichtte de ope ningsplechtigheid en verklaarde in een rede, dat geheel Zuid- Afrika van harte deelneemt aan de feestelijkheden. Jan van Rie- beeck was niet de personificatie van slechts een deel van de uit vele rassen samengestelde bevol king van Zuid-Afrika. Hij was de eerste burger van Zuid-Afrika en de herdenking van de stich ting van de Kaapkolonie was een gebeurtenis, waaraan iedere man, vrouw en kind in Zudi-Afrika kon deelnemen. Ruim 800.000 boeren leggen op het ogenblik ongeveer 150 'km ten N. van Nankong een der grootste irrigatiekanalen van de Chinese volksrepubliek aan, al dus bericht 't persbureau „Nw.- China". Het 107 km lange kanaal door snijdt de vlakte van N.-Kiang- soe en verbindt de Gele Zee met het Hoengtse-meer. Honderden kleine irrigatiekanalen worden bevloeid. De aanleg van het ka- nalensysteem, waarbij 70 mil- lioen kubieke meter aarde moe ten worden weggegraven, zal volgens de plannen tegen het eind van 1953 gereed zijn. Ongewenste Kascontrole. Sedert enige tijd miste de win kelier v. D. op onregelmatige tijden geld uit zijn kassa, die in zijn winkel in de Noordstraat stond. Het spreekt vanzelf dat dit hem verontrustte, temeer daar ieder spoor van braak ontbrak en zijn personeel boven elke verdenking stond. Hoe hij ook piekerde en voortdurend controle instelde, 't mysterie bleef, tot de heer v. D. onder een schuifraam in de kel der van zijn winkelpand een prop je papier ontdekte, waardoor dit raampje, dat juist groot genoeg was om een persoon door te la ten, op een kiertje zag staar.. Het was toen duidelijk, dat de insluiper langs de achtergang op de binnenplaats kwam, vervol gens het raampje openschoof en via de kelder de trap bereikte, die naar de bovengang leidde. De weg naar de kassa was daardoor vrij. De politie van een en ander op de hoogte gebracht, ging daarop een post in het winkelpand be trekken, waar zij zowel de bin nenplaats als de winkel in het oog kon houden. Het wachten was thans op de dingen, die ko men zouden. Woensdagavond zag de politie in het maanlicht een persoon op de binnenplaats lopen. Het kel derraampje werd opengeschoven en weldra was hij er doorheen ge kropen. Behoedzaam ging de in sluiper de trap op, de bovengang door en na zich overtuigd te heb ben dat, naar hij meende, de weg veilig was, sloop hij naar de kas sa om daarin een greep te doen. Men kan zich ziin schrik voor- stellen, toen hij bezig was met zijn contanten tp ve-sterK-n, cl - politie hem in zijn financiële be- zigneden stoorde en hem op heter daad betrapte. Het bleek de 15-jarige Th. O. te zijn aan wiens ongewenste be zoeken een eind werd gemaakt. Deze jeugdige inbreker had blijk baar veel geld nodig, want sedert Januari had hij bij zijn herhaalde insluipingen ongeveer 150 op bovenomschreven wijze ont vreemd. Diefstal van koper. ,De Nederlandse soldaten in Korea, die allen 5 dagen verlof krijgen om naar Japan te gaan, hebben in Tokio nu een eigen huis. De schitterende villa van markies Hosokawa, thans com missaris van de provincie Kuma- moto, staat ten dienste van deze verlofgangers", zo schrijft de ooifogscorrespondent, kap. B. M. Koster uit Tokio. drankje aan de bar, een wande ling in de stad, een kijkje hier en een kijkje daar. Vijf dagen blij ken vijf jaar tekort te zijn. In het „Holland-huis", dat be heerd wordt door de liaison-offi cier kapitein C. D. Tielenius Kruythof onder supervisie van de kolonel (kapitein ter zee) J. A L. Muller, hoofd van de Neder landse liaison-groep in Tokio, is het goed verblijven. ment wordt uitgeschakeld bij het Het is een openbaring, wan neer men van Korea komt en dan gebruik kan maken van een ech te kamer met warm en koud stromend water, een echt bed met lakens (je kunt er gewoon met van slapen de eerste nacht), gro te leeskamers, danszaal, uitste kende maaltijden enz. enz- en dat allemaal voor niets. De mannen staan aanvankelijk wat verbaasd te kijken, want deze villa bezit een sfeer, die een beetje aan thuis en het vaderland doet denken. Zij is vijf dagen het bezit van een groep verlofgan gers. Er wordt niet kinderachtig gedaan met het beknotten van de vrijheid. Aanvankelijk was het zo, dat de verlofgangers op het vliegveld aankwamen en dan I voor de duur van het verlof ver dwenen in deze derde stad van de wereld, in deze wir-war van na tionaliteiten, uniformen en kimo no's. Nu hebben de Nederlanders een eigen „pied a terre", een huis waar de beste maaltijden -"orden geserveerd (elke maltijd is gelijk aan een feestmaaltijd thuis, zo vertrouwde een der mannen i.iij toe). Er is een schitterende radio- gramofoon. Verder zijn er legio tijdschriften en een prima bedie ning. Deze verzorging slaat gun stig terug op kleding, houding en gedrag van de „Koreastrijder die eindelijk eens 5 dagen mag rusten. Geen patrouilles, geen wacht, geen acties, doch een Bij besluit van de minister van Justitie is vastgesteld, dat dit jaar 8000 vreemdelingen In donesië mogen binnen komen. Dit aantal kan ten allen tijde worden veranderd, indien de be langen van het land zulks nood zakelijk maken. Onder de vreemdelingenrege ling vallen o.a. de echtgenoten en volwassen kinderen van in gezetenen van Indonesië, die nooit in het land zijn geweest. In 1949 en 1950 zijn resp. 4000 en 5854 vreemdelingen toegela ten. Het betreft hier voorname lijk gezinshereniging van Chine zen en Nederlanders. Het is prettig in een wereld stad te zijn en erin. verloren te gaan, doch nog beter is het te weten, dat ergens in de stad bui ten het gewoel van het verkeer een groot huis staat, dat vijf da gen het „huurhuis" is van de Nederlandse „Koreastrijder". Van gezaghebbende zijde is te Londen vernomen, dat de Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou gelijk luidende nota's hebben over handigd, waarin wordt voorge steld de impasse in de bespre kingen over een vredesverdrag met Oostenrijk te doorbreken door het opstellen van een kor tere overeenkomst dan de oor spronkelijk beoogde. Bij de nota bevindt zich een bijlage met een ontwerp van het voorgestelde nieuwe ver drag, waarin de punten, waarover geen overeenstemming kon wor den bereikt, niet zijn opgenomen Het denkbeeld voor het op stellen van een korter vredes verdrag is afkomstig van de Amerikaanse regering. De Brit se, Franse en Amerikaanse mi nisters besloten op hun te Lis sabon gehouden bijeenkomst de Russische regering een nieuwe, verkorte ontwerp-overeenkomst voor te leggen. Bij een van de plaatselijke op kopers trof de politie 15 kg koper aan, dat aangeboden was gewor den door J. B., wonende alhier en werkzaam op de Terneuzen- sche Scheepsbouw Maatschappij. Vermoedende, dat dit koper van genoemd bedrijf afkomstig was, werd aldaar een onderzoek inge steld. Het bleek, dat een grote kope ren koffieketel, toebehorend aan de Scheepsbouw Maatschappij, verdwenen was. B. bekende zich hieraan te heb ben schuldig gemaakt, zodat hij er t6 zijner tijd wel meer van zal horen. Koper-diefstal. De Rijkspolitie alhier trof bij een opkoper ter plaatse een hoe veelheid van 48 kg koper aan. Naar de herkomst hiervan ge ïnformeerd, kwam vast te staan dat de op de scheepswerf te Ter- neuzen werkzaam zijnde metaal draaier A. V., wonende te Bier vliet, de verkoper was geweest. Tegen V., die, aan de tand ge voeld, bekende het koper op het terrein der scheepsbouw maat schappij te hebben gestolen, is Bij de rondvraag werd door de heer Van Leeuwen hulde ge bracht aan het adres van de heer Buma voor zijn activiteit aan de £ifdeling verleend, waarbij zich ook namens het hoofdbestuur aansloot de heer G. de Noo, die de afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen prees. De heer Buma dankte voor de tot hem gerichte woorden, waar na de vergadering werd gesloten. Feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan Chr. Besturenbond. Onder overgrote belangstelling van de zijde der bij de Chr. vak beweging hier ter plaatse aange sloten leden met hunne huisgeno ten vierde bovengenoemde orga nisatie het heugelijk feit van haar 20-jarig bestaan, dat door de voor zitter de heer C. J. Risseeuw ln het kort werd herdacht. Spreker memoreerde o.a. dat, dank zij het initiatief van de Pa trimoniumman wijlen burgemees ter Huizinga en met medewen king van de predikanten Ruyscli van Dugteren en Post, het zo ver kon komen. Als eerste voorzitter fungeerde de heer Joh. van Dnel die helaas onlangs is overleden. Het verheugt spr. aanwezig te mogen zien de toenmalige secre taris de heer Jac. Goosscn en de eerste penningmeester de heer P. Rouw, die hij speciaal begroette. Hierna was het woord aan het hoofdbestuurslid van het C. N. V. de heer Van Nierop. Deze hield een uitvoerige feestrede, waarin hij de doelstellingen der Chr. vak beweging belichtte en wees op hetgeen tot stand was gebracht voor de Chr. arbeiders en het levenspeil in het algemeen onder deze vrienden. Nadat door mevr. C. J. Risseeuw enige liederen waren gezongen, begon de opvoering van het to neelspel in 4 bedrijven „Een schip vaart uit," waarvan de eerste 2 bedrijven vóór de pauze voor het voetlicht werden gebracht De rollen waren met nauwge zetheid verdeeld en het bleek, dat de optredenden zich geheel hadden ingezet om een harmoni eus geheel te verkrijgen, zodat de aanwezigen ten zeerste ge boeid werden door het vertoonde spel, waarmede de vertolkers een welverdiend applaus oogstten. In de pauze had een verloting plaats ter dekking der kosten. Alle 2000 loten waren reeds bij de aanvang aan de man gebracht, zodat ook dit een succes werd. Deze zeer geslaagde feestelij ke herdenkingsavond, die was ge opend met het zingen van Psalm 150 1, werd besloten met het staande zingen van het „Wilhel mus." De Wafdistische parij die de proces-verbaal opgemaakt, meerderheid heeft in het Egyp-| proces veroa pk tis>cihe parlement, heeft de be volking gewaarschuwd tegen „hetgeen in het duister der krijgswet geschiedt". De regering van Hilaly Pasja gebruikt de staat van beleg om de vrijheid te knotten en on schuldige mensen te arresteren aldus deze verklaring. Het land moet „zich voorbe reiden op de critieke dagen van een harde en bittere strijd, die het wacht, en misschien nieuwe offers zal vragen". De door de min.-president bij de aanvaar ding van de kabinetsformatie geuite zienswijze, dat land en parlement doortrokken zijn van corruptie en omkoperij, noemt de Wafdistische partij „een on vergeeflijke blunder". Verkeersongeval. Gisternamiddag omstreeks vijf uur wilde de chauffeur van een autobus der Z.V.T.M., komende uit de richting Hulst, op de weg tussen Hulst en Absdale een hem voorop rijdende vrachtwagen voorbijrijden. Doordat de bestuur der van de vrachtwagen daartoe geen voldoende ruimte het, kwam de bus met de linkerwie- len op de zachte zijberm van de weg terecht, die tegen het ge wicht van de bus niet bestand was en hierdoor gleed de bus zachtjes in de naast de weg lo pende sloot. Geen der passagiers bekwam enig letsel. Jaarvergadering der Alg. Ned- Bond van Gepensionneerden afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Bovenstaande afd\hippXurn" middag alhier in het een welbezochte jaarvergaderig onder leiding van de heer J. Bu ma uit Axel en wees o.m. op de verbeterde toestand in velerlei opzicht van de gepensionneerden. Toch moet nog méér worden be reikt Spr. heette in t bijzonder de heer G. de Noo, lid van het hoofdbestuur, welkom. Door mevr. Ferket uit Sas van Gent werd na voorlezing van de notulen het jaarverslag over 1951 uitgebracht. Het ledental blee sedert de oprichting verdubbe.d en bedraagt nu 292. Door de heer M C. Hack uit Terneuzen werd hpt financieel verslag over 1951 uitgebracht, dat een batig saldo aangaf van 144,76. Bij de bestuursverkiezing wer den zonder candidaatstelling b6stuurslGd6.i heer Van De Britse ambassade te Cairo heeft ontkend, dat het Zweedse voorstel, om het Suezkanaal on der toezicht van de Verenigde Naties te plaatsen, is gedaan op instigatie van de Britse regering. Desbetreffende berichten zij* in de Egyptische pers verschenen. De Britse regering, aldus de woorvoerder van de ambassade, had nooit een dergelijke maat regel overwogen. Anderzijds had zij nooit de wens gekoesterd het kanaal alléén te beheren. Bij koninklijk decreet is gene- raal-majoor Hoesein Farid Bey benoemd tot chef van de gene rale staf. Hij volgt generaal Es- man El Mahdi Pasja op. De Egyptische ministerraad heeft een nieuw crediet van hon derdduizend pond goedgekeurd voor steun aan de inwoners van de kanaalzone, die schade heb ben ondervonden van de inciden ten, welke zich in dit gebied heb- ben voorgedaan. Het lobbiet heeft voorts de'Egyptische dele gatie samengesteld naar de con ferentie van de Arabische liga» welke 29 Maart zal beginnenu Deze delegatie zal word-en geleid door premier Hilali Pasja. Nadat oom Bear naar het dorp was gegaan om suiker klontjes te kopen, een middel, dat hij onfeilbaar achtte om Wolk tot de uiterste krachtsin spanning te bewegen, besloten Terry en Berry één keer „proef te blazen" om te zien of Wolk zich werkelijk iets zou aantrek ken van 't geluid van de elands hoorn. Woïk stond nog aan het schuurtje gebonden. „Voordat ik hem losmaak en werkelijk blaas, moet ik even oefenen", dacht Terry. Hij zette het gevaarte aan zijn mond en blies met alle- kraciht van zijn longen. Eerst kwam er cbn zwak ge piep. De tweede maal volgde een korte heldere en wat ijle t:on. Een schok ging door Wolk heen. Het vreedzame, stille dier Onvoorzichtigheid heeft het leven gekost aan de 66-jarige Amsterdamse expediteur Van der L De man reed op de fiets op de Middenweg te Amsterdam en be vond zich bijna op de tramrails, midden op straat. Blükbaar is de expediteur ge schrokken, toen een auto hem rakelings passeerde, want hij be gon te slingeren en omstanders hebben gezien, dat hij zich met een hand van de auto afduwde. De man werd door een naderen de auto, die hem niet meer kon ontwijken, in de flank gegrepen en viel op straat. Met ernstige verwondingen werd hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. maakte plotseling een kramp achtige beweging en rende met vooruitgebogen kop weg. Het gebouwtje, waaraan hij was vastgebonden, kraakte in elkaar als een luciferdoosje. De eland maakte een grote boog en liep toen recht op Terry af. Die kon nog maar juist op zij springen. „Ik zou wel denken, dat de hoorn werkt", zei Berry. beide aftredende mevr. Ferket en de Leeuwen uit Koosterzande her kozen In de vacature van de heer Buma, die wegens vertrek uit Axel als voorzitter moest be danken, werd gekozen de heer A. de Rijk uit. Rapenburg De vergadering sprak zich ten gunste uit voor de instelling van een ondersteuningsfonds. Als af gevaardigden naar de jaarl. lan delijke vergadering werden be noemd de heren Van Leeuwen (vnd) en H. Koene uit Terneuzen De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde Donderdagmorgen de burgemeester van Worver- veer, de 49-jarige J. C. L. tot 250 boete, subs. 25 dagen hech tenis, 1 jaar voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van drie ia;ir- De burgemeester werd door de rechtbank schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde feit, namelijk dat hij in Novem ber van het vorige jaar onder drankinvloed met zijn auto op de openbare rijweg heeft gereden. Deze zaak werd veertien dagen geleden met gesloten deuren door de rechtbank behandeld.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2