Geen emigratie-stop meer voor landbouwers naar Canada inister Staf in de Eerste Kamer over Oorlog en Marine Schoolgeldreductie bij het lager onderwijs Het bezoek van Koningin Juliana aan de Ver, Staten Aanval der Noord-Koreanen afgeslagen ZEEPOST Herhalmgoefeningen luchtmacht Woningbouw in Hengelo Ex-president van Cuba naar Mexico De financiële moeilijkheden van Frankrijk H. M. de Koningin Nederlandse soldaat onderscheiden LUCHTPOST^EUWS Productiedaling Belgische lucifersindustrie Nederlandse vrouw bi Engeland veroordeeld Eerste Duitse vrachtboot met „actief" roer TUNESIE WEERS VER W ACHTIN G. HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. Trumans program voor steun aan het buitenland NEDERLANDSE SOLDAAT ONDERSCHEIDEN. De Presidenisverkiezirrë in de Ver. Staten y'•»nKprk»g b<1 Abonnement: Lei neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Sedactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct VRIJDAG 14 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1985. Vsr^cntlnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m«er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Onmiddellijk na het bekend maken van de maatregel van de Canadese regering tot tijdelijke stopzetting van de immigratie van agrariërs uit landen, waar mond- en klauwzeer heerst, zijn in Den Haag besprekingen be gonnen tussen mr. ir. B. W. Ha- veman, de regerings-commissaris voor de emigratie, en de heer A. A. Ewen, hoofd van de Canadese immigratiedienst hier te lande. In deze besprekingen is over eenstemming bereikt inzake de te treffen maatregelen, welke voor de Canadese regering een waarborg bieden, dat de besmet ting niet door middel van de goe deren, welke de emigranten mee- nemen, zal worden overgebracht. De voorzorgsmaatregelen. De desbetreffende voorzorgs maatregelen zijn de volgende: Het wcrdt de emigrant verbo den in zijn bagage mede te ne men: stalbezems, borstels, zak ken of soortgelijke artikelen, ge bruikt bij de verzorging van het vee, terwijl hooi of stro niet in bagage mogen worden meege voerd. Deze materialen* werden n.l. destijds als verpakkingsma teriaal gebruikt. Werkkleding en werkschoeisel, alsmede lederwerk zoals tuigen moeten tijdig worden toege stuurd aan de cntsmettings-in- richting in de plaats van ver trek. De werkkleding moet zijn gewassen, de schoenen gerei nigd van aarde, mest en stro. Deze kleding en schoenen wor den ontsmet door blootstelling aan een temperatuur van 85 graden Celcius in de ontsmet- tings-installaties. Gereedschappen, gebruikt bij de uitoefening van het veebe drijf, moeten eveneens tijdig vóór het vertrek worden toege- Bonden aan de ontsmettingsin richting in de plaats van ver trek. Zij worden door mid del van een formalinebad ont smet. Het is absoluut verboden in de overige bagage werkkleding, werkschoeisel of gereedschap pen mee te nemen. De verdere kleding en schoenen, welke in de bagage worden meegenomen, moeten schoon zijn. Het schoei sel, dat de emigrant op de dag van zijn vertrek aan wtrdt op het Bestaande desinfectie-inrich tingen in de havensteden zul len in nauwe samenwerking met de disrictsinspecties van de vee- artsenijkundige diensten en de diensten van de volksgezondheid de te nemen desinfectiemaatre- gelen uitvoeren. Per 24 uur kun nen zoveel goederen worden ge desinfecteerd, dat de inscheping van de emigranten niet worde vertraagd. Kleding, schoeisel en gereed schappen behoe\en door deze desinfectiemaatregelen geen schade te lijden. Nadere instructies. Aan de emigrant zullen nog nadere instructies worden toe gezonden. Hierbij zal tevens een beroep op hem worden gedaan om in dezen de nodige gemeen schapszin te betonen. Ontdui king van de voorschriften kan bij ontdekking .betekenen, dat de gehele emigratie naar Cana da wederom gevaar zou lopen te worden stopgezet. Voor hem zelfs zou dit betekenen geen in schepingsverlof of bij ontdek king in Canada terugzending naar Nederland of geruime tijd oponthoud in quarantaine. Zo lang de emigrant deze instruc ties nog niet heeft ontvangen, moet hij zich onthouden van toezending van bagage. De aanmeldingskantoren krij gen mededelingen aangaande de voorschriften, waaraan de emi grant zich heeft te houden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk' ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (29 Maart); Nieuw-Guinea: s.s. „Rempang" (22 Maart)Ned.- Antillen: m.s. „Willemstad" (18 Maart)Suriname: s.s. „Cotti- ca" (19 Maart): Canada: s.s. „Rijndam" (19 Mrt; Australië: via Engeland: (15 Maart); Ar gentinië, Uraquay en Chili: m.s. „Tambo" (26 Maart); Brazilië: m.s. „Aldabi" (22 April). In 1952 zullen dienstplichtigen van onderdelen van de militaire luchtvaart voor herhalings- oefenngen worden opgeroepen. De opxomst voor soldaten en 'korporaals varieert van 50 da gen (commando tactische lucht strijdkrachten) tot 12 dagen (luchtmachtsbewakingskorps) Voor een bedrag van 602.600 is aa» de firma B. J. Nijhuis te Rijssen opgedragen de bouw van 78 woningen op een terrein te Hengelo voor rekening van de woningstichting der Hengelose bouwvereniging. Het zijn 4 gebouwen met 12 won.ngen, 10 duplexwoningen en 10 ééngezinswoningen. Het schilderwerk werd voor 25.992 opgedragen aan de firma Lan- sink te Enschedé. Prio Socarras, de voormalige president van Cuba, is met zijn minister van Binnenlandse Za ken Segudo Curti en zijn gezin" per vliegtuig uit Cuba naar Mexico vertrokken. Minister Staf begon Donderdag morgen in de Eerste Kamer met de beantwoording van de opmer kingen, welke de leden in eerste termijn hadden gemaakt bij de behandeling van de begrotingen van oorlog en van marine. De minister verklaarde de waardering voor zijn beleid op hoge prijs te stellen. Hij zag daar in een erkenning van het werk van de staatssecretarissen en de militaire leiding. De Navo zal volgens sp". nimmer een instru ment van agressie zijn, ook niet heeft, van een preventieve oorlog. Er terrein van de is geen wrevel of verzet bij het vervoersmaatschappij gedesin- officierenkorps tegen samenwer- fecteerd. De nakoming van de king in internationaal verband, aan de emigrant gegeven voor- zoals onlangs in een artikel in schriften zal streng worden ge- „Ons Leger" is gesteld. Wij aioe- controleerd. I ten rekening houden met psycho- logische factoren, die opneming van Duitsland in de Navo verhin deren. Daarom zijn wij thans aanwezig op de E.D G. Het ge- Staatssecretaris Moorman verze kerde, dat er voor de ^erded^ing van de cnarinebasis Den Helder geen bezorgdheid behoeft te be vaar voor wederopstanding van staan. Ultimo 1955 is de streefda- de Duitse generale staf bestaat zowel in de E.D.G. als in de Navo. De overgangsperiode naar de E.D.G. zal zoveel mogelijk wo-den bekort. De minister keer de zich tegen de opvattingen van de heer Van Santen (CPN). Hij betoogde, dat dienst beschuldi gingen over sprekers werkzaam heden in de bezetting op onjuiste gegevens zijn gebaseerd. „Ik heb in de bezetting geen zelfstan dig beleid gevoerd, waaraan eni ge politieke verantwoording ver bonden was. Na de oorlog is mijn we-k tijder-s de bezetting door de regering beoordeeld. Men heeft gern aanleiding gevoriöen tot enige veroordeling", aldus de mi- nister. Met de opmerkingen van oud minister Shinwell is het Engelse regeringsstandpunt niet weerge geven. „Ik ben ervan overtuigd, dat de heer Shinwell niet de be doeling heeft gehad ons land on turn bij het ge-eedmaken van de ze basis. Dit werk is weinig ge schikt als project voor de werk loosheidsbestrijding. De handels vloten van de Navo-landen zijn bijeengebracht in één pool. Aan het hoofd staat een niet perma nente „defence-schipping-coun- cil". Het dagelijkse werk wordt gedaan door een uitvoerende raad van vijf leden, waarvan Nederland er een is. Op het ogenblik, zo gaf de heer Moor man toe, is er enige spanning tussen de investeringen en de ex ploitatie van de marine. Aiie aan dacht wordt echter besteed aan het opvoeren van de geoefend heid van de vloot. Staatssecretaris Kranenburg verzekerde, dat de militaire lei ding geen last heeft van minder waardigheidscomplexen bij het vragen van materieel aan Ameri ka. Er is een goede kans dat spe cialistische producten uit Neder- Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat thans „met ver trouwen verwacht" wcrdt, dat ton'ngin Juliana en prins Bern- hard tijdens hun bezoek aan Washington in het hernieuwde Witte Huis zullen verblijven. Het is echter nog niet zeker, ol de officiële eetzaal gereed zal zijn. Indien dit niet het geval is, zal het officiële diner, dat door president en mevr. Truman aan de koningin en de prins zal wor den aangeboden, in een hotel te Washington werden gegeven. Het bezoek van het Koninklijk Paar wordt muz.kaal omlijst. Programma's over Nederland, „die de emigranten in Canada tranen van weemoed en trots in de ogen zullen brengen", zullen tijdens de eerste helft van April als muzikale omlijsting van het bezoek van koningin Juliana en prins Earnhard aan de Nieuwe Wereld door honderden Ameri kaanse stations worden uitgezon den. De Franse ministerraad heeft gisteren een wetsvoorstel goed gekeurd, dat beoogt de regering in staat te stellen bij de Banque de France nieuwe leningen te s uiten om te kunnen voldoen aan haar verplichtingen in de Europese betalingsunie. Het voorstel, voorziet ook in het lenen van geld voor de lopende regeringsuitgaven. Volgens het voorstel zal de Eanque de France aan 't valuta- stabiiisatiefonds 22.216.772 gram goud lenen ter vereffening van Frankrijks betalingstekort in de Europese betalingsunie en zal de Banque de France eerts op 15 Mei terugbetaling verlangen van de in Februari verstrekte lening van 25 milliard francs, die oorspron kelijk op 20 Maart zou moeten worden afgelost. Deze lening dient voor de financiering van de regeringsuitgaven. Als eerste reactie op deze maat regelen trad op de vrije goud- en valutamarkt te Parijs een scher pe prijsdaling in. By de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot wijziging van het schoolgeld voor het lager onderwys. Het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945 kan naar de mening van de ministers van Onderwijs en van Financiën niet ongewijzigd blijven voortbestaan, doch moet door een nieuwe defi nitieve regeling worden vervan gen. Het zal nog wel enige tijd duren, voor een regeling als vorenbedoeld in werking zal kun nen treden. Op één punt achten de ministers reeds nu een aan vulling van het thans vigerende wetsbesluit noodzakelijk. Dit be- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Zonnig weer. Droog en zonnig weer met een overwegend matige N.-O. wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. ZATERDAG 15 MAART. Breskens Temeuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 3.49 4.24 5.04 5.14 n.m. 4.11 4.46 5.26 5.36 ZON MAAN op onder op onder Maart: 14 6.56 18.43 22.29 7 23 15 6.54 18.45 23.52 7.38 16 6.52 18-47 7.56 17 6.50 18.48 1.16 8.27 18 6.47 18.50 2.35 9-10 19 6.45 18.51 3.41 10.12 toeft het verlenen van een reduc tie op het schoolgeld wegens schoolbezoek van meer dan één kind uit hetzelfde gezin. Het is namelijk gebleken, dat het ont breken van een zodanige reduc tie in de huidige regeling voor de grote gezinnen een zware druk betekent. Bovendien zal, nu bij het middelbaar onderwijs in een soortgelijke reductie is voo-zien, ten aanzien van de andere takken van onderwijs eenzelfde gedrags lijn moeten worden gevolgd. Het ontwerp van wet betoogt de bovenbedoelde schoolgeld- reductie bij het lager onderwijs in te voeren. In het ontwerp wo-dt voorge steld het verschuldigd bedrag voor het lager onderwijs te ver minderen met een vierde deel, indien twee of drie, en met de helft indien vier of mee*- kinde ren uit hetzelfde gezin bij de aan vang van het tijdvak, waarover het schoolgeld is verschuldigd, leerling zijn van een school voor lager onderwijs, nijverheidson derwijs, middelbaar onderwijs of voordbereidend hoger onderwijs voor zoveel het onderwijs buiten de avonduren wordt verstrekt. Na goedkeuring zal de wet voor het eerst toepassing vinden op het sehootoeldjaar, dat op 1 Januari 1951 is aangevangen. aangenaam te zijn". De opneming land een goede ma^kt vinden bij van Spanje en Joego-Slavië in de de bondgenoten. De Gloster-„Me- Navo is thans niet opportuun, teor" is in Korea met succes in Minister Staf zei er vast van gebruik voor bepaalde taken, niet overtuigd te zijn, dat de strijd- echter voor de jacht op „Mig's". BESCHERMVROUWE VAN BEELDHOUWWERK TENTOON STELLING SONSBEFK H. M. de koningin heeft het beschermvrouweschap aanvaard van de internationale tentoon stelling van beeldhouwwerken, welke deze zomer in park Sons- beek te Arnhem zal worden ge houden. krachten der V.N. op Korea geen bacteriologische strijdmiddelen gebruiken. In Nederland wordt daaraan ook niet gewerkt. Bij de lastenverdeling zal het beginsel van progressie worden aange houden. Het ligt niet in de be doeling tegenwaarden van vroe ger verkregen Marshallhulp te bestemmen voor militaire doel einden. Aan een ontwerp van wet voor een tijdelijke vaccina- tieverpliehting voor leger en vloot wordt door een commissie gewerkt. Ten aanzien van de geestelijke verzorging door hu manisten bleef de minister op zijn standpunt. Grote aandacht wordt besteed aan een goede di- cipline. De weJerinvoering van de groetplicht voor sergeanten. majoor en de sergeanten eerste klas moet nog niet tot de korpo raals worden uitgebreid. H°t Nede^-da detochen""v>l+ op Korea is inderdaad enige tijd beneden de sterkte geweest door aflossingen. Nieuwe contingen- ten zullen het bataljon binnen kort weer op normale ste-kte brengen. De aanmeldingen zijn bevredigend. De minister achtte het niet gewenst de lichtingen van buitengewone dtonstplichti- gen op te roepen. Het ligt niet in de bedoeling de huid toe verlofre geling te wijzigen. Wel kan het nodig zMn. dat on Zondag door meer militairen dienst w>-dt f". daan. Er zijn geen aanwijzingen, dat andere landen door Amerika met prioriteit worden behandeld bij materiaalleveringen. De minister ws h°t e- niet mee eens, dat de luchtmacht met te weinig materieel is uitgerust. Bij onderzoek naar ong-"lukken 's geen sabotage of materieelge- brpk eeeonstateerd. Een strenge werkdiscipline k-n het middel zijn om ongelukken tegen te gaan. De oefenterreinen zullen, Indien de dienst dit toelaat, steeds voor het publiek open staan. De nieuwste jager de staats secretaris noemde geen naam is aan de research-horizon ver schenen. Er zijn reeds stappen gedaan om, wanneer dit type voldoet, de productierechten voor ons land te verkrijgen. De samenwerking tussen indu strie en militaire leiding neemt toe. Men is er o.m. in geslaagd 'n industrie van civiele productie om te schakelen op de productie van munitie. Wat de bouwplan nen van oorlog en van marine (7 millioen) voor beroepsperso- neel betreft ve-zekerde de staats secretaris, dat aan een doelmatig bouwplan wordt gewerkt. De artillerie- inrichtingen kunnen op het ogenblik grote orders aan. Volgend jaar zal een n-n grotere productie worden bereikt. Bij de repliek"-" kwam d° beer Van Santen (CNP) in conflict met de voorzitter, Mr Jonkman. De voorzitter verbood de afge vaardigde terug te komen on ziin hesehuldigingen tegen minister Staf over diens gedragingen in de bezetting. De heer Van San ten slaafde er toch nog in te zeggen dat het huidige beleid van de minister oen voortzetting is van diens roofbeleid in 1941. Nadat hij enige malen door de oresident gewaarschuw! niet op bedoeld onderwe-p terug te ko men, werd hem tenslotte het woord ontnomen. D° begroting van oorlog en marine werden zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. De communisten waren tegen. De transcriptiedienst van Radio- Nederland-Wereldomroep heeft met het doel goodwill voor Ne derland in Amerika te kweken in Januari j.l. 24 radioprogramma's samengesteld, waarbij gepoogd is de Amerikaanse en Canadese luisteraars een representatief en leerrijk beeld van ons land te ge ven. Zij zijn gratis aangeboden aan de duizenden radiostations op het Noordamerikaanse continent, waar ze met open handen zijn ontvangen. Hier volgt een greep uit dit omvangrijke repertoire: „Vier prinsesjes in tulpenland", inge leid door een Amerikaanse mede werker van de wereldomroep, die tevens de prinsesjes een in terview afneemt, laat de Ameri kanen o.a. horen hoe de kleine Marijke het franse liedje „Sur ie pont d'Avignon" zingt en hoe prinses Beatrix in volmaakt ac centloos Engels het woord richt tot de Amerikaanse jeugd. „Hands across the sea", de dub belzinnige titel van een reportage in Nederland door een Ameri kaanse journalist, wiens achter naam „Hands" is, samen met een Canadese journaliste, geeft een bliksemoverzicht over talloze er varingen, die het tweetal hier in 14 dagen heeft opgedaan. Ook zijn er klankbeelden over Neder landse industrialisatie, over de muziek in al zijn uitingen, lich te, klassieke en folkloristische en voort zullen door de Ameri kaanse aether in het programma emigranten zo vertrouwde tonen klinken van Amsterdams muzi- Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenaardse zaken, heeft Donderdag voor congres commissies over de hulo aan het buitenland verklaard, dat de oo- richting van een Europese verde- digingsgemeenschap het hoogte punt was van de Amerikaanse krachtsinspanningen om Europa te verenigen en „een politieke gebeurtenis, we'ke enig is in de laatste paar eeuwen". Acheson en andere regerings leiders verdedigden krachtig het nieuwe program van president Truman voor steun ann het bui tenland. waarvoor hii 7,9 milliard dollar heeft gevraagd. Met invang van 17 Maart a.s. worden de tarieven voor lucht- T>ostp~fn>ettpn naar de Austra lische statenbond B'rma en Nw.- Zeeland aanmerkelijk verlaagd. te Noordelijken hebben Woens dagavond de rust aan het Ko reaanse front verbroken door een grote aanval cp een vier km front ten G'. van „Heartbreak- ridge" aldus een mededeling van het Amerikaanse achtste leger. Na een zwaar mortiervuur be stormden zij de door Turkse en Amerikaanse compagnieën bezet te stellingen van de Verbonde nen. De aanval werd echter afge slagen met „zware" verliezen voor de Noordkoreanen. Amerikaanse superforten, af komstig van het 800 km ten Z. van Japan liggende Okinawa, borbardeerden het vliegveld van Pjongjang. Met behulp van ra dar werd 70 ton bommen uitge worpen. Op de wapenstilstandsbespre kingen te Panmoendjon hebben de Verbondenen de Noordelijken ervan beschuldigd, dat zij al hun militairen, die door de V. N. krijgsgevangen zijn gemaakt, willen uitwisselen tegen slechts een gedeelte van de V. N- gevan genen, die zich in hun handen bevinden. Schout-bij-nacht Lib- by verklaarde na afloop, dat de Noordelijken 11.559 V. N.-gevan- genen wilden uitwisselen tegen i.32.474 Noordelijke krijgsgevan genen. De grootste aanval, die de Noordelijken sinds een maand in Korea hebben ondernomen, is door de Turkse infanterie afge slagen. Na de strijd hingen tal rijke lijken der Noordelijken ovei een afstand van vier km in de prikkeldraad-versperringen. Soldaat Wilhelm Johannes van oer Linde uit Aalsmeer, behoren de tot het bataljon „Van Heutsz", dat deel uitmaakt van het 38ste regiment infanterie, werd on langs uitverkoren als de „beste soldaat" van dit regiment, dat tweeduizend officieren en man schappen telt. Als beloning voor zijn moed en plichtsbetrachting kreeg hij twee weken verlof, waarvan hij er één doorbracht op het regimentshoofdkwartier en één in Japan. Soldaat Van der Linde dient reeds vier jaar in het Neder landse leger, l'n Indonesië maak te hij deel uit van het 8ste regi ment stoottroepen. In Nederland teruggekeerd meldde hij zich voor dienstneming bij het Neder landse legioen in Korea. DE EPIDEMIEëN IN KOREA. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft aan de par tijen in Korea een telegram ge zonden, waarin uiteen wordt ge zet, op welke wijze een commis sie van onderzoek naar de epide mieën in Noord-Korea zou kun nen worden ingesteld. Het comité verzoekt de partij en zo spoedig mogelijk op het voorstel te antwoorden. De productie van lucifers in België is sedert Juni 1951 ge daald van 6V2 milliard tot 4 milliard. De fabrieken in de vallei van de Dender werken thans nog slechts 4 dagen per week en dan nog op verminderde capaciteit. Van de lucifers, die Nederland jaarlijks verbruikt, wordt sleehts een vijfde gedeelte door België geleverd. In België vraagt men zich af, of de Beneluxovereen- komsten misschien tot de luci fersindustrie kunnen worden uitgbreid. kale geluiden: een straatviolist, „Lied van een stad", de voor vele „die de klassieken op het trottoir presenteerd", het Amsterdamse pierement, het concertgebouwor kest en daarna des avonds de muziek uit enige der bekendste bars en dancings van de hoofd stad, waarna de uitzending wordt besloten met de laatste strophen van het Wilhelmus. Senator Kefauer heeft ver klaard voort te zullen gaan met zijn huidige campagne. De uit slagen der voorverkiezing in New Hampshire noemde hij „bemoe digend". Hij zou in zoveel moge lijk staten deelnemen aan de campagne voor de voorverkie zing. De uitslag, zo zeide hij, bete kende niet een verwerping van de binnen- en buitenlandse poli tiek van president Truman. De resultaten duiden echter op een wens om nieuwe ideeën en ver jonging in de democratische par tij. Kefauver zeide Truman in algemene zin te steunen. Tot de „Kefauer-techniek" behoort o.m. het wisselen van handdrukken met kiezers met de begroeting: „Mijn naam is Estes Kefauer. Ik heb mij verkiesbaar gesteld als president en ik zou graag uw stem hebben". Paul Hoffman, oud-administra teur van de E.C.A-, ziet in Eisen howers overwinning de candi- daatstelling en verkiezing van „een man, die de wereld naar de vrede kan voeren". In sommige kringen is Hoff man voorgesteld als algemeen leider van de campagne voor Eisenhower. De senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft een beslissing over de vraag, of Eisenhower uit Europa moet worden teruggeroepen om ge hoord te worden over het pro gram voor buitenlandse steun, voor onbepaalde tijd opgeschort. Een Nederlandse vrouw, die weigert Engeland te verlaten, is tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, cmdat zij niet naar Nederland is teruggekeerd, hoe wel haar verblijfsvergunning tot 5 Maart geldig was. De betrokkene, een zekere M. A. w„ 61 jaar, kwam op 5 Jan. voor een verblijf van een maand naar Engeland. Later werd haar verblijfsvergunning nog een maand verlengd. Enkele dagen geleden probeerde zij steun te krijgen van een Engetse instan tie. Hier werd zij echter naar de Nederlandse ambassade verwe zen, die voorbereidingen trof voer haar terugreis naar Neder land. Zij weigerde echter Enge land te veriaten. Op de rechtszitting verklaarde zij geen vaste woonplaats te hebben. De reuen, waarom zij in Engeiand wil bi ij ven, werd niet duidelijk. Het eerste vrachtschip met „actief" roer zal Zaterdag op de Nobiskrug-werf in Rendsburg van stapel lopen voor de Ham- burgse rederij Pleuger. Het 2360 ton d.w. metende schip zal de naam „Irmgard Pleuger" ontvangen. Twee mak metoren geven het schip een snelheid van 12,5 zeemijlen. Het „actieve" roer is een stroomlij nvermige gondel met n tre*k- of crukschroef, die door een waterdichte motor wordt aangedreven. Bij de ontploffing, die zich Woensdag in het station van Gabes heeft voorgedaan, zijn 2 Fransen en 5 Tunesiërs cm het leven gekomen. Twaalf personen werden ge wond. Van Franse zijde wordt meegedeeld, dat de jongste ge weldplegingen en sabotagedaden door communisten en niet boor Tunesische nationalisten zijn bedreven. Aan het weekblad „Eetsjaab Ettoesi", het orgaan van de on der communistische leiding staande vakvereniging van Tu nesische arbeiders, is met in gang van Donderdag een ver-, schijningsverbod opgelegd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1