Reacties op de begrotingsvoorstellen van Butler De strijd in Korea Oorlog en Marine in de Eerste Kamer De verkiezing van afgevaardigden in New Hampshire Gunstige ontvangst in Amerika Minister Staf „enfant chéri Stijgen Eisenhowers kansen 2/ERM0GÉNE Opbrengst collecten Verzoek van Acheson aan het Roode Kruis Bescherming van staats geheimen in Engeland Het Japanse vredesverdrag DONDERDAG 13 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1984. Militaire contracten voor Europese industrie Uitnodiging aan hei Britse Parlement Besprekingen over Spaanse Bases WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. 99 IN KOREA GEEN STAP VERDER. r-ankerirtg tui Abonnement: Terneuzen t .irecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Knonnementsprijs5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelfltai - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de feande. T«meuzea Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^er 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De door minister Butler inge diende begrotingsvoorstellen hadden in de verschillende krin gen uiteraard een ongelijke ont vangst. Attlee, de oppositielei der, zei dat de begroting goede en slechte dingen en onbelangrijke dingen bevatte. Hij wees erop, dat de beperking van de voedsel subsidies een scherpe stijging van de kosten van levensonder houd zal veroorzaken. De president van de 600.000 leden tellende bond van mijnwer kers in de kolenindustrie, sir Wil- Ham Lawther, deelde mee dat hij als gevolg van de begrotings voorstellen een golf van nieuwe looneisen verwacht. Hij kon niet geloven, dat de concessies, die de regering voornemens is te doen, de stijging van de voedselprijzen aullen compenseren. Volgens de conservatieven ech ter getuigt de begroting van But- Ier van werkelijkheidszin en grote verbeeldingskracht Sommige financiers te Londen zeiden, dat de begroting op het eerste gezicht minder ingrijpend lijkt dan zij hadden verwacht Het punt waarover de menin gen het meest uiteenlopen is de verhoging van het bankdisconto. Dit is thans de tweede maal, dat de conservatieve regering hiertoe overgaat, sedert zij aan het be wind is gekomen. De voorstan ders van deze maatregel verwach ten hiervan een prijsdaling, daar verhoging van het disconto de geldcirculatie zal verminderen. De tegenstanders beweren echter dat juist een prijsstijging het re sultaat zal zijn, daar vele onder nemingen thans genoodzaakt zijn gekt te lenen voor heruitrusting van hun bedrijven, hetgeen de productiekosten zal doen toe nemen. In het algemeen betekent de nieuwe begroting voor het En gelse volk, dat het over meer geld Naar aanleiding van medede lingen over de voorlopige op brengst van de straatcollecte voor „Klokken voor Amerika" ad f 114.000 vestigt het Roode Kruis er de aandacht op, dat de laatste inzameling van het Ne derlandse Roode Kruis voor de slachtoffers van de overstro mingen in de Povlakte (Noord- Italië) een bedrag van bijna een half millioen bijeengebracht. Het Ned. Roode Kruis ontving verder nog voor de slachtoffers van de watersnood in Italië van de vereniging Nederland-Italie 700 en de zuivere opbrengst van een op 15 Februari te Rot terdam door het Rotterdams operakoor gegeven weldadig heidsconcert, benevens door ge houden collecte ad 1721. zal beschikken, daar de tarieven der inkomstenbelasting worden verlaagd, hetgeen ook een prik kel voor overwerk betekent, ter wijl voorts de toeslagen en pen sioenen worden verhoogd. Anderzijds zullen de voor naamste levensmiddelen duurder worden als gevolg van de verla ging der voedselsubsidies. Verder worden de prijzen van sommige goedkope soorten kleding als ge volg van een wijziging van de omzetbelasting hoger, terwijl be paalde duurdere soorten kleding goedkoper worden. De goed koopste soorten zullen in ieder geval nog minder gaan kosten. De huren zijn aan een wettelijk maximum gebonden en zullen daardoor geen invloed ondervin den van de verhoging van het discontotarief. Wel zullen hier door de kopers van met hypo theek belaste huizen worden ge troffen. De belastingvoorstellen van Butler hebben geen invloed op de prijzen van tabaksartikelen en dranken. Door een wijziging van de amusementsbelasting zal het uitgaan van de Engelsen in sommige opzichten meer en in andere opzichten minder gaan kosten. De verhoging van de prijzen van benzine en olie bete kent dat de bustarieven e.d. weer zullen stijgen. Het bedrijfsleven zal in de vorm van een belasting op over winsten 100 millioen pond ster ling per jaar meer moeten op brengen. Deze belasting heeft o.m. het doel te voorkomen, dat er geprofiteerd wordt van de herbewapening. De verhoging van het discontotarief zal leiden tot aanzienlijke beperkingen van I de civiele investeringen en waar schijnlijk ook tot vermindering van het kopen op afbetaling. De nieuwe Engelse begroting, |die in hoofdzaak beoogt de pro ductie te stimuleren, is naar uit Washington wordt gemeld, ver zekerd van een enthousiaste ont vangst in het Amerikaanse con- gres. De begroting komt tegemoet aan de wensen van sommige con- gresleden, die hadden geklaagd, dat de sedert de oorlog in Enge land ingevoerde belastingtarieven en sociale voorzieningen de prik kel tot het werken hadden weg genomen, terwijl aan de Verenig de Staten werd overgelaten het hierdoor ontstane productie tekort aan te vullen. Men ver wacht, dat de begrotingsvoor stellen, die de nadruk leggen op harder werken en productiever hoging, het congres gunstiger zullen stemmen voor het verzoek van president Truman om in het belastingjaar 1952/'53 hulp ten bedrage, van 7,9 milliard dollars aan Engeland en andere landen in West-Europa te verstrekken. William Draper, de reizende ambassadeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging, heeft 'bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten aan de Euro pese industrieën contracten voor militaire goederen ter waarde van in totaal 150 millioen dollars hebben aangeboden. Van deze bestellingen is 20 bestemd voor de Italiaanse industrie. Dra per kon echter niet mededelen, welke bestellingen in andere lan den worden gedaan. Hij zeide, dat het van de beslissing van het Amerikaanse congres op Tru man's verzoek om gelden voor de hulpverlening aan Europa zal afhangen, of ei nog meer bestel- lingen zullen volgen. Afgezien van de algemene militaire bestel lingen zulle' er bij de Italiaanse scheepswerven wellicht nog or ders worden geplaatst. Deze or ders, waarover nog wordt onder handeld, zullen betrekking heb ben op schepen voor de Ameri kaanse marine. De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer hebben namens deze Kamers een uit nodiging gericht aan het Britse parlement voor een bezoek aan Nederland. Zoals men weet heelt een de legatie van het Nederlandse parlement in het voorjaar 1951 een bezoek aan Londen ge bracht. De delegatie van het Britse parlement is uitgenodigd tegen de tweede of derde week van October. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson heeft Woensdag op zijn wekelijk se persconferentie medegedeeld, dat spoedig besprekingen tussen de Amerikaanse en Spaanse re geringen zullen beginnen over het gebruik van militaire bases in Spanje door de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson, heeft het internationale Roode Kruis verzocht een onderzoek te willen instellen naar aard en oorzaak van de epidemieën in Korea, die volgens de Noorde lijken het gevolg zijn van bac teriologische oorlogvoering door de Verbondenen. De Amerikaanse 5e lucht- machtgroep heeft Woensdag gemeld, dat het opleidings- en bevoorradinigscentrum op 50 km ten N. W. van Panmoendjon nog steeds fel brandt. Dinsdag voer den de Verbondenen hier een grote aanval met napalmbom men uit. 4 Migs werden neerge schoten, twee waarschijnlijk vernield en 6 beschadigd. Vlieg tuigen van de Amerikaanse ma rine verwoestten elders twee Noordkoreaanse dorpen met na palmraketten en bommen De acties aan het front beperkten zich hoofdzakelijk tot artiilerit- duels. Volgens het V. N.-hoofdkwar"' tier heeft een hefschroefvlieg- tuig onlangs een van de merk waardigste reddingen uit de Koreaanse oorlog uitgevoerd. Een Amerikaanse vliegenier, die ter hoogte van de kust van Noord-Korea in zee was te- De Eerste Kamer is Woens dagmorgen begonnen met de l>e- handeling van de begrotingen van Oorlog en van Marine voor 1952. Achter de regeringstafel hadden minister Staf en de staatssecretarissen Moorman en Kranenburg plaats genomen. Alle Britten die in een positie verkeren waarin zij kennis kun nen nemen van staatsgeheimen, moeten 'n lijst met 177 vragen invullen. Gevraagd wordt of Bij ooit relaties hebben onder houden met een communistische of fascistische organisatie. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Overdrijvende wolkenvelden. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind uit noorde lijke richtingen. Ongeveer dezelf- de temperaturen. VRIJDAG 14 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.16 3.51 4.31 4.41 n.m. 3.37 4.12 4.52 5.02 ZON MAAN op onder op onder Maart: 14 6.56 18.43 22.29 7 23 15 6.54 18.45 23.52 7.38 16 6.52 18-47 7.56 17 6.50 18.48 1.16 8.27 Volgens de tot dusver bekende uitslagen van de Dinsdag in New Hampshire gehouden verkiezing van afgevaardigden voor de in Juli te houden nationale conven ties der republikeinse en demo cratische partij heeft generaal Eisenhower de leiding bij de re publikeinen, terwijl bij de demo craten senator Kefauver aan de kop staat. Volgens de uitslagen in 180 van de 297 kiesdistricten heeft Eisen hower 20.203 stemmen gekregen tegen senator Taft 16.700 stem men. De andere twee republikein se candidaten, Stassen, oud-gou verneur van Minnesota, en Schneider, een advocaat uit St. Louis, kregen resp. 2.532 en 83 stemmen. Bij de democraten heeft senator Kefauver volgens de uitslagen in 188 districten met 12.339 stem- men de leiding. Op president Truman werden 10.223 stemmen uitgebracht. Generaal Eisenhower schijnt meer stemmen op het platteland te hebben gekregen dan in de steden. Met senator Taft is het omgekeerde het geval. De platte landsdistricten worden over het algemeen als meer conservatief beschouwd. Senator Kefauver verklaarde, dat zijn voorsprong op president Truman niet beschouwd moet worden als een protestuiting te gen de president. De meeste de mocratische waarnemers zijn echter een andere mening toege daan. Aanhangers van senator Taft zeiden Woensdag, dat generaal Eisenhower door alle 14 afge vaardigden van New Hampshire naar de partijeonventie zal wor den gesteund. De voorzitter van de „Taft- club" in de =taat .Tnhnston, ver klaarde: „Wij feliciteren gene raal Eisenhower met zijn over winning". Voleens de uitslagen in 253 van de 297 kiesdistricten is de stand: Eisenhower 35.214 stemmen; Taft 27.311; Stassen 4.492, gene raal Mac Arthur 2.229. (MacAr- thur stond niet candidaat, maar de kiezers konden een naam aan de lilst toevoegen.) Wat de democratische candida ten betreft waren de uitslagen in 266 districten: Kefauver 17.752 stemmen; Truman 14.725. Later is bekend gemaakt, dat senator Kefauver door alle 12 democratische afgevaardigden van New Hampshire naar de par tijconventie zal worden gesteund. De einduitslag. De definitieve uitslag van de in New Hampshire gehouden voorverkiezingen luiden: Republikeinen: Eisenhower Taft Stassen MacArthur Overigen Democraten: Kefauver Truman Overigen 46.497 stemmen 35.820 6.549 2.974 385 20.147 stemmen 16.298 321 Eisenhowers commentaar. Bij aankomst in Parijs uit Frankfort heeft generaal Eisen hower Woensdagavond verklaard „diep onder de indruk te zijn" van het voor hem gunstige resul- taat van de voorverkiezingen in New Hampshire. „Iedere Ameri kaan zou trots zijn als bleek, dat zijn medeburgers zo'n gunstige mening over hem hadden", aldus Eisenhower. Op de vraag van een verslagge ver of hij, als gevolg van de gun stige uitslag, langer in Europa zou blijven, antwoordde Eisen hower, die kwestie hangt niet van mij af. Men kan slechts gis sen. Eisenhower verklaarde voorts tevreden te zijn over de bijeen komst van officieren te Bad Nauheim, waar gesproken was over verschillende problemen met betrekking tot de voorgeno men geallieerde militaire oefe ningen. RHEUMATIEK... Uw tergende wlnterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. De heer Algra (A.R.) begon zijn rede met enige waarderende woorden aan het adres van mi nister Staf, die „het enfant ché ri van de Kamer dreigt te wor den." Spr. keerde zich tegen de „der de weg" en het streven dier be weging om de Navo-banden door te snijden, waardoor ons land in een weerloos isolement zou gera ken. Daardoor speelt men in de kaart van bepaalde stromingen in Amerika, die de neiging heb ben Europa aan zijn lot over te laten. Spr. achtte het niet rechtvaar dig, dat soldaten die reeds enige jaren in Indonesië hebben ge diend, thans weer voor herha lingsoefeningeai moeten opko men, terwjjl een aantal buiten gewone dienstplichtigen nog geen voet hebben verzet. Is het niet wenselijk en nodig, dat deze buitengewone dienstplichtigen op korte termijn ook aan het werk worden gezet? Er mag, zegt spr. in de mili taire dienst niet gelanterfant worden. Onverbiddelijk moet tegen uitspattingen worden op getreden. Het zou wenselijk zijn, als er controle op deze punten kon worden uitgevoerd. De licha melijke conditie van de dienst plichtigen noemde de heer Algra weinig bevredigend. Dit remt de opleidingen. Ook over de geeste lijke conditie van de soldaten was spr. niet tevreden. Er ont breekt wat aan het nationaal be wustzijn van onze jonge men sen. Nederland komt zijn militaire verplichtingen na. Daarom kun nen wij aanspraak maken op de ons beloofde wapens. Als er on voldoende materieel is, dan de militairen naar huis en geen her halingsoefeningen. ,,Ik heb het verbijsterend gevonden, wat de heer Shinwell in het Lagerhuis over onze defensie heeft be weerd", zei de heer Algra. Hij verlangde van de regering, dat zij met kracht tegen dergelijke uitlatingen zou opkomen. Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) noemde minis ter Staf de beste minister van defensie, die ons land na de be vrijding heeft gehad. Spr. heeft meer vertrouwen in de Navo dan in de Europese defensiegemeen schap. De heer Ruys de Beerenbrouck constateerde, dat de E.D.G. de eerste 50 jaar niets anders dan een stootblok tussen oost en west zal zijn. Acht men het Rus sische gevaar essentieel, dan geen enkele bepreking van de Duitse herbewapening. De E.D.G. is een compromis, dat geenszins garandeert dat het doel wordt bereikt: inlijving van West-Duitsland zonder een her levend Duits militarisme. Wie kan garanderen, dat er in het ge heim geen Duitse generale staf aan het werk is? Mr. Vixseboxse (C.H.U.) trok een vergelijking tussen het plan- Schuman en de E.D.G. wat be treft de overdracht van natio nale souvereiniteit aan super- nationale organen. Het vaststel len van een defensiebegroting is niet meer uitsluitend de zaak van de nationale regeringen en par lementen. Dit nationale recht van lastenverdeling is in de su per-nationale organen. Het vast stellen van een defensiebegro ting is niet meer uitsluitend de zaak van de nationale regerin gen en parlementen. Dit nationa le recht van lastenverdeling is in de super-nationale onderge gaan. De weg naar de Europese eenwording is alleen begaanbaar als men bereid is in te stemmen met een sterke vermindering van bevoegdheid van regeringen in parlementen. Spr. vroeg aandacht voor een goede discipline. Dit komt de op leiding, de sfeer en de behande ling van het materieel ten goe de. Hij sprak zich uit voor de tijdelijke Invoering van een wet telijke verplichting tot vaccina tie. De heer De Dreu (Arb.) stem de van harte in met het beleid van minister Staf en met de wijze, waarop de staatssecreta rissen hun taak vervullen. De kosten voor de defensie- opbouw mogen de sociale voor zieningen niet in gevaar bren gen. Spr. betwijfelde of er wel Moskou van geen nut is voor ons tand. Moeten de uitlatingen van de heer Gerretson beschouwd wor den als het standpunt van de C.H.U. Stylistische vorm en woordenkeus van zijn rede wa ren opmerkelijk, maar de kern van zijn betoog was defaitistisch. Zijn verbitterd standpunt is ver ontrustend. De minister nam aan, dat de leden van de C.H.U.- fractie zich niet verenigen met de uitlatingen van Prof. Gerret son inzake wijlen minister Van Maarseveen. Geloofd de heer Gerretson dat hij met de woor den, die hij heeft gesproken, heeft meegewerkt aan de betere leiding, die hij voorstaat?" Prof. Gerretson's uiteenzetting over de Indonesische kwestie is geba seerd op aanvechtbare histori sche gronden. De opmerkingen van Prof. Gerretson inzake de vredescon ferentie van San Francisco acht te de minister vervat in een vorm, die een ernstige beant woording nauwelijks mogelijk maakt. ,,De geachte afgevaar rekening wordt gehouden met digde heeft daarbij een vorm van bezwaren inzake het ingebruik-humor ten toon gespreid, die wel nemen van recreatiegronden voor j licht aan de stamtafel van een militair oefenterrein. Er is ge- koffiehuis waardering zou vin- zien het tekort aan oefengrond maar één oplossing oefenterrei nen in het buitenland. Ook Mr. Wendelaar (V.V.D.) had lof voor de minister. Hij was echter ongerust over de mate riaalvoorziening door Amerika. Is het waar dat aan België de voorrang bij leveranties wordt gegeven De luchtmacht achtte spr. te klein. Het materiaal is niet goed. De „Gloster" heeft in Korea niet voldaan, maai' toch bouwt Fok ker ze door. Nieuwe jachtvlieg tuigen zijn nog niet aangekocht. Kan de minister iets mededelen over de veelvuldige vliegtuig ongelukken? De heer Van Santen (C.P.N.) noemde de defensiebegroting geen Nederlandse, doch een Amerikaanse. Over het militaire apparaat van ons eigen land heb ben wij niets te zeggen. Tegen de on tnationalisering van ons leger groeit echter steeds meer verzet van onze officieren, zo meende spr. Ten bewijze daarvan citeer de hij stukken uit artikelen uit „Ons Leger". Spr. besloot zijn rede met een persoonlijke aanval op minister Staf die hij ervan beschuldigde in 1941 koren uit de Oekraine te hebben gehaald. De behandeling van de begrotingen werd daarop verdaagd. De Kamer vervolgde met de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. Minister Stikker begon zijn rede met een woord van dank aan de afgevaardigden, die zijn beleid hebben goedgekeurd. „Men zegt dat ik dikwijls af wezig ben. Ik heb het doen na gaan en het bleek, dat ik in het afgelopen jaar 137 dagen afwe zig ben geweest. Dit is niet schadelijk geweest voor de uit oefening van mijn ambt, aange zien ik in mijn ambtsperiode geen vacantie heb genomen en steeds op Zaterdag en Zondag heb doorgewerkt". Ten aanzien van de Rijnvaart zei de minister dat een oplossing van de moeilijkheden niet kan worden gevonden in bilaterale maatregelen. De basis moet wor den gelegd door afspraken, die liet bedrijfsleven zelf moet leg den. Voor de economische conferen tie te Moskou bleek minister Stikker niet te voelen. Het is duidelijk, dat deze conferentie van propagandistische aard is en bedoeld om de regeringen van niet-communistische landen on der druk te zetten. De regering is van oordeel, dat de aanwezig heid van enige Nederlanders te koffiehuis den. Volgens de minister zal de spanning tussen oost en west voortduren. De samenwerking tussen de Nato-landen noemde hij beslissend voor het voortbe staan van de westerse landen. Spr. kondigde aan, dat de rege ring op korte termijn een per manente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa te Straats burg zal benoemen. De E.D.G. is de enige moge lijkheid om West-Duitsland op een niet gevaarlijke wijze bij de verdediging in te schakelen. De samenwerking op defensiegebied in de E.D.G. zal zich tot politieke samenwerking kunnen uitbrei den. De regering heeft onlangs een uitnodiging van de Franse regering aanvaard voor een con ferentie ter bestudering van een Europese landbouwmarkt. Deze markt is mogelijk maar het zal nog geruime tijd duren, voordat zij verwezenlijkt zal zijn. De mi nister verklaarde zich tevreden over de resultaten van Lissabon. Het probleem van de financiële bijdrage van West-Duitsland is echter nog niet opgelost. Teleurstelling over het nog niet tot stand komen van een volledige economische unie mag ons niet doen vergeten, aldus de minister, dat er met de Benelux veel is bereikt. Nu de positie van ons land in de E.B.U. zo belangrijk is verbe terd, bestaan er hoopvolle ver wachtingen voor het totstandko men van de economische unie. Er is een goede samenwerking, ook op politiek gebied. Over de hoofden van de Ka merleden heen deed de minister een beroep op het Nederlandse volk om niet toe te geven aan een overdreven pessimisme. Het zou beter zijn, wanneer velen zich wat minder onder de ban zouden voelen van het Russische gevaar of hun angst voor de toekomst omzetten in critiek op Amerika. Er is zoveel, zo besloot de minister, dat ons kan bemoe digen om voort te gaan met ons werk. Staatssecretaris Blom beant woordde daarna nog enkele op merkingen van Mr. Wendelaar inzake de laatste vergadering van de Nederlands-Indonesische unieconferentie. Hoewel het mandaat van de Indonesische commissie reeds was vervallen, is zij op de laatste bijeenkomst nog voor de dag gekomen met een voorstel tot gpzamenlijk be stuur over Nieuw-Guinea. Dr. Beaufort (K.V.P.) richtte zich bij de replieken op scherpe toon tegen Prof. Gerretson. „Het- rechtgekomen, was tengevolge van de koude niet in staat het touw te grijpen, dat het hef- schroefvliegtuig had uitgewor pen. Het toestel manoeuvreerde hierop zo, dat het touw enige malen om de piloot werd ge wonden, waardoor de drenke ling tenslotte het vliegtuig kon worden binnenghaald. De commandant van een Brits regiment in Korea, kolonel Sir Lowther, heeft in een fa briek van Centurion-tanks te Leeds verklaard, dat de Ameri kaanse tanks in Korea, zijn ge maakt voor Hollywood, maar niet om mee te vechten. Volgens hem worden in Korea twee (Amerikaanse) Patton-tanks gelijkgesteld met (Britse) Cen- turion-tanks. Als voorbeeld ncemde hij een voorval, waarbij 52 tanks der Verbondenen voor de helft Britse en voor de andere helft Amerikaanse in een Chinees mijnenveld terecht waren gekomen. Later konden alle Britse tanks op eigen kracht wegrijden, terwijl alle Ameri kaanse tanks moesten worden gesleept". "Volgens een bericht in de „Daily Mail" heeft Engeland een tank van 70 ton gebouwd als „direct antwoord op de zware tanks, die thans door Rusland worden gebouwd". In gevechten boven N.-W. Ko rea hebben Amerikaanse straal vliegtuigen van het type „Sabre" vier „Migs" der Noordelijken neergeschoten. De sterktever houding was twintig „Sabres" tegenover zeventien „Migs". Bij de besprekingen over toe zicht op een wapenstilstand en de uitwisseling van krijgsgevan genen kwam men geen stap ver der. In het orgaan van de werkge meenschap van W.-Duitse artsen- kamers, „De medische Pers dienst", wordt de mening geuit, dat het in Siberië voorkomende sabeldier, dat het kostbare sabel bont oplevert, de in Noord-Korea uitgebroken pestepidemie heeft veroorzaakt. In het blad wordt vastgesteld, dat dit dier in Noord-Siberië een blijvende pest haard is, daar men niet heeft kunnen besluiten tot uitroeiing ervan over te gaan. Volgende week ratificatie door Amerikaanse Senaat? Senator MacFraland heeft verklaard, dat de Amerikaanse senaat mogelijk begin volgende week het debat over het Japan se vredesverdrag zal beëindigen en het verdrag zal ratificeren. geen gij en uw aanhangers over Indonesië blijft zeggen, doet on noemelijk veel schade aan beide landen. Daardoor wordt de goe de verstandhouding steeds weer verstoord. Dat gij het oirbaar hebt geoordeeld de overleden minister Van Maarseveen een trap na te geven, kan ik niet qualificeren, alleen constateren." Prof. Gerretson begon zijn re pliek met zijn „teleurstelling" en verontwaardiging te betuigen, dat zijn „sobere" woord over mi nister Van Maarseveen als een trap na door de pers is geken schetst". „Beperk u tot heteeen in de Kamer hierover tot u is gezegd", interrumpeerde de pre sident. „Hoe is het mogelijk, zo iets laags uit mijn woorden te distilleren. Ze welden recht uit mijn hart. Ik heb alleen willen zeggen dat ik de rust benijd, die deze minister is gegeven, terwijl mij is opgelegd de sloping van het koninkrijk te moeten aan schouwen". Deze explicatie sche nen de aanwezige Kamerleden en de minister, gezien hun reac tie, niet acceptabel te achten. De omschrijving, die hij zich van de Nederlandse delegatie op de Ja panse vredesconferentie had ver oorloofd, noemde hij „een uiting van humor, die zwaartillende Kamerdebatten kan opfleuren". Hij zei in het algemeen namens zijn fractie te hebben gesproken, in enkele gevallen namens zich zelf. Het verwijt van defaitisme, dat minister Stikker hem had gemaakt, achtte Prof. Gerretson ongegrond. Hij verklaarde als „historicus" aan zijn opvatting van de gang van zaken in Indonesië te zullen vasthouden, zolang de kernstuk ken, o.m. de correspondentie tussen de regering en de land voogd, niet zijn gepubliceerd. Nadat Prof. Anema en de heer Van Santen nog hadden gerepli ceerd, werd de begroting met de aantekening dat de communis ten tegen waren, aangenomen. De vergadering werd daarop gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1