INTERPELLATIE C. VAN DEN HEUVEL De strijd in Korea Blauwe Gillette Mesjes Uil Je Srcvincic Scandinavisch ziekenhuis in Korea? KERKDIENSTEN GENERAAL RIDGWAY OP INSPECTIE De Chinese papegaai RAPPORT OVER DE GUERILLA. TERNEUZEN. AXEL. Een goeie morgenbegint met Gillette! BRESKENS BRUINISSE RETRANCHEMENT. SLUISKIL. SLUIS. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. SniGcJe Kantel1 De Tweede Kamer heeft giste ren de beraadslagingen voortge zet in verband met de interpella tie van de heer C. van den Heu vel over de pachtovereenkom sten. In de vergadering van Vrij dag j.l. hebben de ministers van justitie en van landbouw geant woord op de rede van de inter- pellant. De heer C. van den Heuvel (A.R.) betoogt, dat de ministers alleen maar een leidraad geven. Ze noemen alleen cijfers, maar dat is iets anders dan prijzen vaststellen. Naar sprekers oor deel overschrijdt de beschikking de grenzen, welke aan een be schikking mogen worden gesteld. Hij concludeert, dat de beschik king onverbindend is voorzover ze een uitbreiding van het pacht- besluit is en neerkomt op het stellen van prijzen door de minis ters. Uitvoerig betoogt hij, dat de grenzen voor de beschikking zijn overschreden. Het oordeel over wat een redelijke winst is wordt aan de grondkamers over gelaten. Hoe meer hij zich erin verdiept, hoe minder spr. onder de bekoring ervan komt. Zijn grootste bezwaar tegen de be schikking is, dat er verouderde prijzen in zijn gebruikt. In het algemeen zijn ze twee jaar oud. Het lijkt hem niet verstandig op deze wijze de beschikking te handhaven. Wordt ze echter gehandhaafd, dan moet z.i. een wijziging in deze zin worden aangebracht, dat niet wordt gesproken van de wettelijke duur der pachtover eenkomst. Het aantal jaren moet worden opgenomen. De heer Borst (C.P.N.) meent dat de pachtersbelangen ver waarloosd worden en dat er een stemming wordt gekweekt om de belangen der grote pachters in de nieuwe pachtwet te dienen. Spr. verklaart, dat zijn fractie tegen iedere vorm van pachtver- hoging is en tegemoetkoming eist voor diegenen onder de ouden van dagen, die klein grondbezit hebben. De heer Vondeling (Arb.) zegt dat het hem verbaast, dat in de beschikking geen minimumprij zen zijn genoemd. Hij vraagt of de ministers het mogelijk achten vóór de kamer ontbinding met een ontwerp voor een nieuwe pachtwet te ko men. Minister Mansholt verklaart, dat geen enkele andere bedoe ling heeft voorgezeten bij het uitvaardigen der beschikking dan het geven van richtlijnen voor de pachtkamer. Overschrijving van de hoogst toelaatbare pachtprijzen moet in de beslissing der grondkamer worden gemotiveerd. Z.i. wordt de grondkamer voldoende vrij heid gelaten. De beschikking blijft binnen de bevoegdheden, welke aan de minister van justi tie en landbouw zijn gegeven. De normen liggen niet te laag. Ze liggen hoger dan de door de pachtkamer toegepaste bedra gen. De opmerkingen van de heer Borst kunnen beter worden besproken, als het pachtbeleid aan de orde komt. Minister Mulderije betoogt nog, dat bij de prijzenvaststel- ling de nodige speling mogelijk blijft. Hij is van oordeel, dat het niet mogelijk is art. 4 der be schikking te schrappen. De beraadslagingen worden hierna gesloten. De voorzitter dankt de minis ters voor de verstrekte inlichtin gen. Daarna heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behan deling van het ontwerp Hinder wet. De huidige Hinderwet da teert van 1875. Ze heeft slechts eenmaal een belangrijke wijzi ging ondergaan: In 1895 moest zij met de toen ingevoerde vei ligheidswet in overeenstemming worden gebracht. Naar het oor deel der regering behoeft ze thans een modernisering. De heer Van Thiel (K.V.P.) acht het een bezwaar, dat voor een groot aantal inrichtingen, die practisch geen hinder naar buiten veroorzaken, toch een vergunning moet worden aange vraagd ingevolge een wetswijzi ging van 1907, toen inrichtingen gedreven door electromotoren van gezamenlijk meer dan 2 pk onder de Hinderwet kwamen. Het kan bezwaarlijk zijn be paalde gegevens over uitbrei ding, veranderde werkwijze e.d. bekend te maken. In het ontwerp wordt o.a. be paald, dat een inrichting, die zon der de vereiste vergunning in werking is, geheel of gedeeltelijk gesloten wordt. Spr. vindt het gewenst deze bepaling facultatief te stellen. i -M De heer Ritmeester iV.V.Dj noemt het verheugend, dat het oude stelsel der wet wordt ge handhaafd met dit verschil, dat meer wordt overgelaten aan een algemene maatregel van bestuur. Hij vraagt zich af, of de huidige wettenmakers niet in staat zijn iets nauwkeurig te omschrijven, zodat veel voor nadere uitwer king moet worden overgelaten aan een algemene maatregel van bestuur. De heer Beernink (C.H.) be pleit verlenging van de termijn, binnen welke de eigenaren en ge bruikers van belendende perce len kennis wordt gegeven van een verzoek om vergunning. Staatssecretaris Van Rhijn deelt mede, dat bij de arbeidsinspectie in overweging is de vraag om de grens van 2 pk, waarover de heer Van Thiel sprak, te verhogen. Naar aanleiding van de opmer kingen over sluiting van een be drijf merkt spr. op, dat deze om geven is van alle mogelijke waar borgen. De rechten van de be trokkene zijn behoorlijk om schreven. Als er over een bepaalde maat regel van bestuur moeilijkheden ontstaan, is er nog altijd de mo gelijkheid van overleg tussen re gering en Kamer. De openbare zittingen wil spr. toch imperatief voorgeschreven zien, omdat er zo grote belangen voor rechthebbenden en anderen aan verbonden zijn. De tijdsbe perking, welke bereikt zou kun nen worden, is maar gering. Spr. heeft er geen bezwaar tegen de gedachte van de heer Beernink over te nemen. Na re- en dupliek komen de artikelen aan de orde. Ze gaan zonder beraadslaging of stem ming ondèr de hamer door. Het wetsontwerp wordt z.h.S. goedgekeurd. PANMOENDJON. De Noordelijke onderhande laars in de subcommissie voor de uitwisseling van krijgsgevan genen hebben Dinsdagmorgen hun bedreigingen en beschuldi gingen van „leugen" laten varen nadat de afgevaardigden der V. N. hun hadden doen weten, dat zij de conferentie zouden verlaten, indien zij wederom „belachelijke beschuldigingen" zouden moeten aanhoren. Des alniettemin bleven de Noordelij ken betogen, dat de V. N. ver antwoordelijk zijn voor het slop, waarin de onderhandelingen zich bevinden. Tijdens de bijeenkomst, die drie kwartier duurde, heeft de Noordkoreaanse generaal Lee Sang Tsjo de geallieerden ver zocht, inlichtingen te verstrek ken over „de 1036 krijgsgevange nen der V. N„ die niet op de ge allieerde lijst voorkomen". De besprekingen te Panmoen- djon over het toezicht op een wapenstilstand hebben Dinsdag slechts vijf minuten geduurd en hebben tot geen resultaat ge leid. wondingen in Korea veroorzaken. Het vest, dat „wild zwijn" wordt genoemd, kost op 't ogen blik ongeveer honderd dollar, maar bij grotere productie maar RUSSISCHE WAPENS IN KOREA. Een plan om in Korea na af loop van het huidige conflict 'n Scandinavisch centraal zieken huis op te richten, is besproken in een vergadering te Kopenha gen. De vergadering heeft een voor stel gezonden aan de minister van buitenlandse zaken van De nemarken, Noorwegen en Zwe den, die in een aan het eind van deze week te houden bijeen komst ihun standpunt zullen be palen. Als zij het plan goedkeu ren zal het worden voorgelegd aan de V. N.-organisatie voor de opbouw van Korea. (Het is de bedoeling dat het nieuwe ziekenhuis circa 1000 bedden krijgt. WOENSDAG 12 MAART. Ned. Herv. Kerk. Oostburg: 19.30 u. Ds. W. J Fournier. (Bidstond voor het gewas). DONDERDAG 13 MAART. (Biddag voor het gewas). Ned. Herv. Kerk. Hoek: 6 uur Ds. D. A. ten Haaft, Temeuzen: 7 u. Ds. J. Scholten Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. G. ter Steege, van Den Haag. Dhr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. GENERAAL RIDGWAY IN KOREA. Generaal Ridgway, die op het ogenblik een bezoek aan Korea brengt, heeft op een persconfe rentie te Moensan verklaard, dat men slechts kan gissen, met welke bedoeling de communisten over de gehele wereld de be schuldiging verbreiden, dat de V. N. van bacteriologische wa pens gebruik maken. De wapenstilstandsbesprekin gen noemde Ridgway „een tege lijk geestelijke en ideologische openlijke strijd tegen het com munisme, die de laatste weken van dat standpunt bezien steeds onaangenamer is geworden". In een rapport over de eerste twee weken van dit jaar meldt generaal Ridgway aan de V.N., dat het aantal communistische guerillastrijders in Z.-Korea met ruim drievierde deel is vermin derd. Het optreden tegen de gue rilla is thans een derde phase in gegaan en het aantal opstande lingen neemt met de dag af, al dus dit rapport. In het begin van 't vorige jaar werd het aantal guerillastrijders op 27.000 geschat, thans op 6.000. DE STRIJD IN KOREA. Volgens een Noordkoreaans communique is aan de oostkust van Korea bij Tsjonssjin een tor- pedobootjager tot zinken ge bracht. (Het A.N.P. verneemt, dat dit geen Nederlandse was). Het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld dat de Noordkoreaanse en communistische strijdkrach ten in Korea Russische wapens gebruiken. „Be Sowjet-Unie", al dus deze verklaring, „leverde de communisten in Korea o.m. ge vechtswagens, gepantserd ge schut op rupsbanden, vrachtwa gens, geschut, luchtdoelartillerie, machinegeweren en verschillen de typen lichte vuurwapens. Een klein gedeelte van deze wapens is in Noord-Korea ver vaardigd, doch de overgrote meerderheid werd'geleverd door de Sowjet-Unie en andere com munistische staten. Sommige van deze wapens behoren tot het modernste oorlogstuig". Het geallieerde hoofdkwartier heeft de communisten er reeds erder van beschuldigd in Korea Russische wapens te gebruiken. Dit is echter de eerste maal dat een gedetailleerde opgave is ver strekt. Waarnemers zijn van mening, dat de verklaring ten doel heeft de geallieerde argu menten in de wapenstilstandsbe- prekingen tegen het opnemen van Russische vertegenwoordi gers in een commissie van neu trale landen, die toezicht zou moeten houden op de naleving der wapenstilstandsbepalingen, te onderstrepen. Collecte voor de t. b. c. bestrijding. Zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt, wordt er deze week gecollecteerd voor het be kende sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum. Onder de tot een traditie geworden leuze „de ster ken voor de zwakken" doet het plaatselijk comité een beroep op de Temeuzense bevolking het menslievende en heilzame werk van „Zonnestraal" te steunen. Ieder kwartje, iedere gulden voor dit doel geofferd, zal tienvoudig zijn renten afwerpen in een goede verzorging en een mogelijkheid tot herstel' van t. b. c.-patiënten. Wij bevelen deze collecte gaar ne in ieders aandacht aan. Ledenvergadering Zwem- en Poloclub „De Schelde". Bij de opening van de ledenver gadering van de Terneuzense zwem- en poloclub „De Schelde", die Maandag werd gehouden in de bovenzaal van hotel „Cen traal", sprak de voorzitter, de heer Van Kerkvoort, zijn vreug de uit over de aanwezigheid van een groot aantal leden. Hij wek te de leden op mede te werken aan de opbouw van de vereni ging, opdat deze weer de plaats zal gaan innemen als voorheen. De notulen en het jaarverslag van de secretaris werden goedge keurd evenals het financieel ver slag van de penningmeester. Het bestuur is als volgt samen gesteld: M. van Kerkvoort, voor zitter; L. de Jong, secretaris; P. Jansen, penningmeester. Overige leden P. Acke, G. Bareman, mej. M. Loof en mej. A. Jansen. Daarna volgde een bespreking over het verzoek van het bestuur der Terneuzense V.V.V. om deel te nemen aan een sportweek, waarmee ieder accoord ging. Ge tracht zal worden een „Ronde van Terneuzen fe doen zwemmen. De leden wacht op 28 Maart a.s. een gezellige avond, waar de heer Luteijn als conferencier zal optreden. De toekenning van de sportbekers voor de beste sportprestatie en sportiviteit werden voor de tweede achter eenvolgende maal toegekend aan mej. A. Jansen en de heer O. Ribbens. De heer Reijerse zal het a.s. seizoen optreden als trainer. In de zeventalcommissie wer den benoemd de heren P. Acke G. Reijerse en mej. S. Loof, in de kascommissie de heren G. Reijer se, L. Nieuwelink en mej. M. v. Eek. I Tijdens de rondvraag werd ge- I informeerd naar het nieuwe zwembad. In een gemeente als Terneuzen moet toch een goed geoutilleerd zwembad zijn. In Sas van Gent werd vorig jaar een nieuw zwembad geopend en in Vlissingen is men met de bouw van een nieuwe inrichting begon nen. De voorzitter moest tot zijn spijt meedelen dat er voorlopig geen verbetering te verwachten is, zodat er nog wel enkele jaren op de oude wijze zal moeten worden voortgesukkeld. De Scheepsbouwtentoonstelling, die in de cantine van de Am bachtsschool wordt gehouden trekt veel belangstelling van de schoolgaande jeugd, die onder leiding van het onderwijzend per soneel volgens een vastgesteld schema deze tentoonstelling be zoekt. Gedurende 4 avonden, waarvan gisteren voor de eerste maal kunnen van 7.309 uur ook de ouderen deze interessante ten toonstelling een bezoek brengen. Dagelijks kunnen wij alhier zee schepen zien schutten of op de Schelde zien voorbijvaren, maar hoe deze schepen worden ge bouwd en hoevelen daarbij be trokken zijn, zal de meesten wel onbekend Zijn. Vrijdag 14, Maandag 17 en Dins dag 18 Maart is er in de cantine der Ambachtsschool nog gelegen- heid hiervan kennis te nemen en ook te aanschouwen welk een vooraanstaande plaats deze indu strie in Nederland inneemt. Zilveren jubileum Chr. Fanfare „Hosanna". In een bezet „Centrum" vond gisteravond de viering plaats van het 25-jarig jubileum van de Chr. fanfare „Hosanna". De voorzitter, de heer J. Ie Fe ber, gaf een resumé van het wel en wee der vereniging sedert de ze kwart eeuw. Wel is waar was er reeds in 1907 een „Hosanna" opgericht, doch tijdens de eerste wereldoorlog moest zij worden ontbonden. Spr. citeerde uit de notulen van wijlen zijn vader, die daarin o.a. neerschreef dat dit corps, het vroegere „Hosanna" dus, zich bij de geboorte van prinses Juliana de lippen blauw bliezen. In 1926 kon echter „Ho sanna" nieuw leven worden in geblazen en de toen nog 21-jarige P. C. Brakman werd verzocht de leiding hiervan op zijn jeudige schouders te willen nemen van dit 50 leden tellende corps. Naast DE SCHADE OP HOKKAIDO. De aardbeving, die vorige week het eiland Hokkaido teisterde, heeft voor meer dan 15 milliard Jen (40 millioen dollar) aange richt, aldus een mededeling van het bestuur van het eiland. De meeste schade werd veroorzaakt aan gebouwen, waarvan 'n groot aantal werd verwoest. Blue Gillette f. 0.75 per 5 Samen naar de overwinning! Dat kan alleen als zij zich beiden tot het uiterste geven en perfect samenwerken. Voor het scheren moet er ook een volkomen harmonie bestaan n.I. tussen scheerapparaat en mesje. Dat is bij Gillette altijd het geval en daardoor is Gillette beroemd geworden. Gebruik daarom in Uw Gillette apparaat uitsluitend Gillette mesjes. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR dank aan God, is spr. de heer Brakman dankbaar dat hij dit verzoek aanvaardde en zich ge durende al die jaren hiervoor heeft ingezet. Met spreker en de directeur maken thans nog 4 leden van de oude garde deel uit van „Hosan na" n.I. de heren J. Bakker, A. J. van de Broeke, C. van Dronge- len en Jac. Wieland. Zij herden ken thans dus ook hun zilveren jubileum. Het is spr. een genoe gen hen op deze avond als een dankbare herinnering een verras sing te kunnen aanbieden. De ju bilerende directeur, de heer P. C. Brakman ontving uit handen van de voorzitter een standaard boek werk op muzikaal gebied. Een en ander werd door de aanwezi gen met applaus begroet. Sedert 1949 is de harmonie om gezet in een fanfare. Het voor naamste streven zal zijn om door middel van deelneming aan con coursen het muzikaal peil van „Hosanna" op een hoger niveau te brengen. Spr. bracht dank en hulde aan het gemeentebestuur voor de ver leende subsidie en aan de vele donateurs en begunstigers. Hij zou echter wel een Johan Bode graven moeten zijn om alles te krijgen wat „Hosanna" nodig had. Hij denkt hierbij aan de zo nodige dure nieuwe instrumen ten, voor welker aanschaffing straks een collecte zal worden gehouden. In een vlug tempo werd hierop het met zorg voorbereide muzi kaal programma, onder leiding van de heer P. C. Brakman, afge werkt, waarna gepauzeerd werd. De in de pauze gehouden collec te bracht ruim 80 op. Alsnu volgde de opvoering van het toneelspel „Nynke", een lan delijk gegeven in 4 bedrijven. De hierin optredende dames en heren bestonden hoofdzakelijk uit de kringen van de C. J. B. T. B. De vertolking van dit boeiende toneelspel droeg ten zeerste bij tot het succes van deze zo bij uitstek geslaagde herdenkings avond van „Hosanna" en moch ten de optredende dames en heren een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Tenslotte werden de nog niet afgehaalde prijzen van de ge houden verloting op z'n Ameri kaans verkocht Vóór het huiswaarts gaan wer den door de aanwezigen staande nog 2 coupletten van het „Wil helmus gezongen. Met grote voldoening kan „Ho sanna" op deze feestelijke jaar vergadering terugzien. Algemene verggadering Af deling Axel der „Vara." Gister vond in „Het Centrum onder voorzitterschap van de heer J. J. Ortelee de jaarvergadering plaats van bovengenoemde af deling, die matig bezocht was. Het jaarverslag van de secreta ris liet evenwel een optimistisch geluid horen, waar ook wel reden voor was, want het ledental was in 1951 met 38 gestegen en be draagt thans 175. De aftredende bestuursleden de heren J. J. Ortelee en J. Folkert- sma werden herkozen. In de kas commissie werden benoemd de heren J. Sijs en A. J. v. d. Wege De aftredende leden van het districtsbestuur werden opnieuw candidaat gesteld. Zonder dat zulks aanleiding gaf tot op- of aanmerkingen werd het omroeprapport behandeld. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter de vergadering Verkoping woningen. Meldden wij onlangs, dat in on ze gemeente de interesse voor woningen in de buitenwijken da nig aan het zakken was, gisteren bleek voor woningen in de kom eveneens weinig belangstelling te bestaan. In het hotel „Het Gulden Vlies werd Dinsdag door notaris Fanoy ten verzoeke van de familie De Kraker-Klaassen verkocht een woon. en vyinkelhuis in de Zee straat, -bewoond door de heer C. Vinke. Koper werd de heer Klaassen te Axel voor 600. Het woonhuis met erf, staande in de Koestraat, bewoond door de heer M. Wieland Jz, werd aan deze verkocht voor 2000. Het woonhuis met erf, staande in de Oudeweg, werd verkocht aan de bewoner de heer K. Kayser voor 600. „Daar kan ik nog geen var kenskot voor bouwen", hoorden wij een van de gelukkige kopers zeggen. Met dat al een teken des tijds! Inenting tegen diphterie. Door de plaatselijke artsen is gisteren gelegenheid geboden zich kosteloos tegen diphterie te laten inenten. Hiervan maakten enige honderden ingezetenen ge bruik. Ook in de buitenwijken zal dezer dagen gelegenheid wor den gegeven zich tegen deze ziek te te laten inenten. Vismijn. Visaanvoer in de week van 2 tot en met 9 Maart op de vis mijn te Breskens. 2808 Kg exportgarnalen 115 tot, 59; 1473 kg binnenland gar nalen 87 tot 49; 405 'kg bot 41 tot 16; 15 kg schar 57 tot 25 ct. Burgemeester van Oosterland benoemd. Bij Kon. Besluit is benoemd met ingang vn 1 April tot bur gemeester van Oosterland (bij Bruinisse) de heer S. W. A. Laurense (A.R.), thans commies bij het departement van Bin nenlandse Zaken. Uitvoering. De leerlingen van de V.GL.O.- klassen uit Cadzand en Retran- ehement gaven Zaterdagavond in de school te Retranchement een zang- en toneeluitvoering. Het is een goed geslaagde avond geworden, ook in finan cieel opzicht. Geslaagd. De heer F. de Putter slaagde voor het examen Engelse han)- delscorrespondentie J. C. van Raavenswaay, Scheveningen. van Gereformeerde Gemeente. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur Ds. L. Rijksen, van Middelburg Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: Geen dienst. Honderd jachtbommenwerpers der Verbondenen hebben een spoorwegverbinding ten N. van Pjongjang gebombardeerd. Vliegtuigen der communisten poogden de geallieerde toestel len op te vangen. Er ontstond een luchtgevecht tussen „Sabre"- en „Mig"-straaljagers, waarbij zeven „Mig's" omlaag werden geschoten en drie andere bescha- dlgd' NIEUW PANTSERVEST Sinds 1 Maart zijn de Ameri kaanse soldaten in Korea bij wij ze van proef voorzien van een geheel nieuw type pantservest, dat ondoordringbaar en soepel is. Het vest, dat uit twaalf lagen nylon bestaat en in totaal zeven a acht pond weegt, kan het li chaam der soldaten beschermen tegen granaatsplinters en scher ven, die voor 60 80% de ver- door EARL DERR BIGGEBS. Vertaald door P. OREILLE. 109) Nadruk verboden. Er kwam iets lelijks in Mad den's ogen. „Ja, hij is hier. Denkt u, dat hij de paarlen nog heeft? „Ik ben er zeker van. In een gordel om zijn middel. Roep hem hier, dan zal ik hem zeggen, de paarlen dadelijk af te geven." „Prachtig! grinnikte Madden. „Wilt u even in deze kamer gaan, meneer Jordan, dan zal ik u roe pen" v., „Ja meneer natuurlijk stemde Victor toe. Hij was altijd heel beleefd tegen rijke mensen. Madden ging hem voor, door een zijgang, naar zijn slaapkamer. Toen de millionnair terugkwam was hij in de beste stemming. „Wat een buitenkansje", zei hij. „En te denken, dat die ver draaide kok...." Hij ging naar de deur, die op de patio uitkwam en riep luid' „Ah Kim!" De Chinees kwam aansloffen. Hij keek Madden wezenloos-aan. „Waalom komen, baas?" Vroeg hij. „Ik moet eens met je praten", Maddens tooi) was minzaam, zelfs vriendelijk. „Waar heb je ge werkt, vóór je hier kwam?" „Ik welken ovelal, baas. Stok ken op giond leggen vool spool- baan ,In welke stad heb je het laat ste gewerkt?" „Niet in stad, baas. Net voolbij nelgens, stokken op glond leg gen." „Bedoel je, dat je dwarsliggers voor de spoorweg door de woes tijn hebt gelegd?" „Ja, baas. U gelijk." Madden leunde achterover, en stak zijn duimen in de armsgaten van zijn vest. „Ah Kim, je bent een vervloekte leugenaar", zei hij. „Waalom, baas?" „Dat zal ik je laten zien. Ik weet niet, wat voor spelletje je hier wou spelen, maar nu is het uit." Madden stond op en ging naar de deur. „Kom binnen, meneer" riep hij, en Victor Jordans kwam aanstappen. Chans ogen werden nauwe spleten. „Charlie, wat is dit voor gek heid?" vroeg Victor,. „Wat voer je uit in dit melodramatische pak." Chan antwoordde niet. Madden lachte. „Het is uit, ik zei het al, Charlie als je zo heet. Hier is meneer Jordan, een der eigenaars van de paarlen, die je in je gor del hebt." Chan haalde de schouders op. „Meneer Jordan goochelen met waarheid", antwoordde hij met een zucht van verlichting zijn dialect opgevend. „Hij heeft geen recht op de paarlen van zijn moeder, wie ik beloofde ze met mijn leven te beschermen." ,Hoor eens, Charlie", riep Vic tor boos, „vertel me geen leu gens. Ik ben beu van al dat uit stel hier, en ik kom er op last van miin moeder een eind aan maken. Als je me niet gelooft lees dit dan." Hij overhandigde hem een kort briefje in het ouderwetse hand schrift van mevrouw Jordan. Chan las het. „Ik moet de paar len opgeven." Hij keek naar de klok die druk voort tikte. „Of schoon ik er hoogste voorkeur aan geef te wachten tot meneer Eden terug is „Je hebt met Eden niets te maken", zei Victor. „Haal het halssnoer voor de dag." Chan boog en draaide zich om Hij morrelde wat tussen zijn kleren. Toen haalde hij het hals snoer voor de dag." Chan boog en draaide zich om. Hij morrelde wat tussen zijn kle ren. Toen had hij het halssnoer der Phillimoreg in de hand. Madden nam het gretig aan „Eindelijk", zei hij. Gamble keek over zijn schou- mompelde der. „Prachtig", professor. ,Eén minuut", zei Chan- „Kwi tantie, als u zo vriendelijk wilt zijn." Madden knikte en ging aan zijn schrijftafel zitten. „Ik heb er vanmiddag een gereed gemaakt. Ik moet alleen maar onderteke- nen." Hij legde de paarlen op het vloeiboek en nam een getypt blad papier uit de bovenste lade. Langzaam schreef hij zijn naam. „Meneer Jordan", zei hij, „ik ben u zeer dankbaar, dat u hier gekomen bent en er een eind aan hebt gemaakt. Nu het is afgehan deld, blijf ik niet langer hier. Hij bood Chan de kwitantie aan. Er was een vreemde uitdruk king gekomen op het gewoonlijk onbewogen gezicht van Chan. Hij strekte de hand uit naar het hem toegereikte blad papier en greep toen, met de vlugheid van een tijger, de paarlen- Madden greep ook, maar net te laat. Het hals snoer verdween in Chans ruime mouw- „Wat nu?" bulderde Madden, opspringend. „Jij krankzinnige. „Stil", zei Chan. „Ik houd de paarlen." (Wordt vervolgd.) Jaarvergadering Wït-Gele Kruis. In zijn openingswoord sprak de heer De Rooy zijn teleurstel ling uit over de geringe animo, die er bestaat voor de vergade- Op slechts 32 gezinnen na zijn allen die in Sluiskil wonen bij de afdeling aangesloten. Getracht zal worden deze enkele gezinnen nog aan te werven. Ruim 20 nieuwe leden konden worden in geschreven, zodat men thans 643 aangeslotenen heeft. Twee kinderen werden naar Heersel uitgezonden. Het aantal bezoeken, dat de zuster heeft af gelegd bedroeg 2253, terwijl ook het consultatiebureau voor zui gelingen druk werd bezocht, In het afgelopen jaar is de vereni ging een nieuw kleuterbureau rijker geworden, hetwelk onder leiding staat van dr Wegchelaar. Door een nadelig saldo van 495,— zijn de beschikbare geld middelen geslonken tot 1150,-. Om een tekort voor dit jaar op te vangen is de handboogmaat schappij „De Brug" bereid ge vonden een liefdadigheidsschie- ting te organiseren, welke zal worden gehouden op 17 en 18 Mei a.s. De aftredende bestuursleden mevr. Bakker en de heer Simoen werden herkozen. De aanwezig heid van de eerw. zr. Nicolcta gaf de voorzitter de gelegenheid haar voor het moeilijke wijkwerk een speciaal woord van dank te betuigen. Een interessante film wer Curacao was een welkome imlijsting. Deze film gaf een leeld over de totstandkoming /an het Wit-Gele Kruis aldaar in 1941 en de grote bloei, die de ver eniging daar kent. Het was een nooie kleurenfilm, die bij een eder bijzonder in de smaak viel. Overplaatsing. De wachtmeester der rijkspoli tie T. Jansen, thans te Duiven- lijke, is met ingang van 15 Maart overgeplaatst naar de groep der rijkspolitie te Sluis. Amerikaans schip gestrand vlak voor Boulevard. Ongeveer 10 meter voor de coulevard De Ruyter te Vlissin- jen, tussen Roeiershoofd en ".eugenaarshoofd, is Dinsdag- norgen in dichte mist het Ame rikaanse s.s. „Wild Ranger" aan le grond gelopen. H?t schip, dat 5292 brt. meet, was op weg naar Antwerpen. De sleepboot „Zwar te Zee", die te Vlissingen lag, is het schip te hulp gekomen. Het schip is later zonder as sistentie vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen- voort gezet. Benoeming. Met ingang van 1 April is mej. A. Raas alhier benoemd tot on derwijzeres aan de R.K. bewaar school te Slijkplaat. Mej. Raas is thans als zodanig verbonden aan de bewaarschoolverenigmg te IJzendijke. Van kerktrap gevallen. De 6-jarige scholier Harold van Damme was op de toren van de nieuw gebouwde kerk geklom men. Bij het afdalen kwam hq van een der torentrappen te val len Het onfortuinlijke knaapje moést naar het ziekenhuis te Oostburg worden vervoerd, waar bleek dat hij een arm had gebro_ ken en enkele kneuzingen had opgelopen. is

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2