SOWJET-NOTA'S De Benelux Voor-Unie Is de geestdrift getaand? ABDIJSIROOP De koers van het W.-Duitse vakverbond Nieuwe regering Cuba op De Urkervissers Argentinië in aan Amerika, Frankrijk en Grool-Brittannië Goud- en diamantsmokkel in K. L. M.-toestel STAKING IN ITALIË Koning Leopold op Aruba De bewegingsvrijheid van Russische diplomaten Het spoorwegongeluk in Indo-Chma WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. BENAUWDE HOES! ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder Maart: Het bezoek van de Koningin aan de V. S. r - smkering bij Abonnement: Terneazen r irecieur-Hoofdredacteur I. van de Sande S «dactie-adres: Noordstraat 55-57 Terrteuzen Telefoon 2510 NÊi 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 12 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1983. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. w- Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel m^r 15 centr Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Radio-Moskou heeft de tekst bekend gemaakt van de nota's, die Maandag aan de hoofden der diplomatieke missies van Ameri ka, Groot-Brittannië en Frank rijk zijn overhandigd. De inhoud heeft betrekking op de kwestie van het Duitse vre desverdrag- Toegevoegd was een beginselontwerp van een vredes verdrag met Duitsland. Onder meer wordt er op gewezen, dat sinds de oorlog reeds 7 jaren zijn verstreken, zonder dat een vre desverdrag is gesloten. In de tekst wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie het Oostduitse beroep op de drie Westelijke Ge allieerden steunt en op haar beurt voorstelt zonder uitstel be sprekingen te voeren over de be ginselen van een vredesverdrag, dat op een internationale confe rentie, waaraan alle betrokken landen zullen deelnemen, behan deld zal worden. Het spreekt van zelf, dat het verdrag opgesteld dient te wor den met rechtstreekse deelne ming van Duitsland, vertegen woordigd door een regering van het gehele land. Hieruit volgt, dat de Sowjet- Unie, Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk tevens de mogelijk heden tot instelling van een re gering voor geheel Duitsland, welke de wil van het Duitse volk tot uitdrukking brengt, dienen te onderzoeken. Teneinde het opstellen van een omtwerp-verdrag te vergemakke lijken, heeft de Sowjet-regering een ontwerp opgesteld. Zij is be reid andere voorstellen te be spreken. „De regering der Sowjet-Unie verwacht zo spoedig mogelijk antwoord van de Amerikaanse regering omtrent het bovenver melde voorstel. Gelijkluidende nota's zijn door de regering der Sowjet-Unie aan de regeringen van Groot-Brittan nië en Frankrijk gezonden". In het bijvoegsel met de ont- werp-beginselen van een vredes verdrag wordt gezegd, dat de „abnormale toestand" van Duits land, met zijn verdeling en het aiet bezitten van gelijke rechten ia verhouding tot andere landen, beëindigd moet worden. Dit is in evereenstemming met de aspira ties van alle vredelievende vol ken, aldus de tekst. Zonder een spoedig te sluiten vredesverdrag tg het onmogelijk een juiste hou ding tegenover de wettige natio nale rechten van het Duitse volk te bepalen. Wet, sluiten van een vredes verdrag met Duitsland is van groot belang voor de versterking van de vrede in Europa". „Een vredesverdrag met Duits-' land zal het tenslotte mogelijk maken de vraagstukken, die als een gevolg van de tweede we reldoorlog zijn gerezen, op te los sen". „De Europese eenheid heeft van nazi-agressie geleden en de buren van Duitsland stellen het allergrootste belang in de oplos- ging van deze vraagstukken". Het sluiten van een vredesver drag zal bijdragen tot verbetering van de algemene internationale toestand en het vestigen van een blijvende vrede vergemakkelij ken. Het gevaar voor een herleving van het Duitse militarisme is niet ait de weg geruimd en ook alle desbetreffende besluiten in de overeenkomst van Potsdam zijn nog niet nagekomen. Dit maakt het nodig het sluiten van een vredesverdrag te bespoedigen. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Zonnig weer. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en in de vroege ochtend hier en daar nevel of mist. Meest matige oos telijke wind. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. DONDERDAG 13 MAART. Een vredesverdrag moet de mo gelijkheid tot herleving van een Duits militarisme en het gevaar voor een Duitse agressie elimine- De beginselverklaring zegt ver der, dat het vredesverdrag voor het Duitse volk de voorwaarden dient te scheppen voor een duur zame vrede en de ontwikkeling van het land in een verenigd, on afhankelijk en democratisch land in overeenstemming met de overeenkomst van Potsdam moet bevorderen. Het dient het Duitse volk de gelegenheid te ge ven in vrede met andere landen samen te werken. Hiervan uitgaande, zo stelt de Sowjet-Unie voor, zullen de vier grote mogendheden tezamen met vertegenwoordigers van een re gering voor geheel Duitsland een vredesverdrag opstellen, geba seerd op de volgende beginselen: Deelnemers aan de uiteinde lijke vredesconferentie met Duits land zullen zijn: Groot-Brittan nië, de Sowjet-Unie, de Verenig de Staten, Frankrijk, Polen, Tsje- cho-Slowakije, België, Nederland, „en andere landen, die met hun gewapende strijdkrachten hebben deelgenomen aan de oorlog tegen Duitsland". 1. De eenheid van het land zal hersteld worden, „zodat het zich kan ontwikkelen in een onafhan kelijk, democratisch en vredelie vend land". 2. Alle bezettingsstrijdkrach ten moeten binnen één jaar na het van kracht worden van een vredesverdrag teruggetrokken worden. 3. Alle Duitsers, zonder on derscheid va ras, sexe, taal of godsdienst, moeten democratische rechten bezitten, met inbegrip van vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijheid van vergaderen en politieke vrij heid. 4. De „democratische partijen en organisaties" dienen het recht te hebben over hun eigen aange legenheden te beslissen. Zij die nen vrijheid van drukpers en vergaderen te hebben. 5. Organisaties, „welke schadelijk zijn voor de democratie en de zaak van het behoud van de vre de" mogen niet op het Duitse ge bied toegelaten worden. Alle vroegere leden van het Duitse leger, met inbegrip van generaals en andere officieren, alle vroegere nazi's, met uitzon dering van diegenen, die een vonnis voor misdaden uitzitten, dienen gelijkelijk met de andere Duitse burgers politieke en bur gerlijke rechten te bezitten. 7. Duitsland verplicht zich in geen enkele coalitie of militair verbond te treden, gericht tegen een mogendheid, die met haar strijdkrachten deelgenomen heeft aan de oorlog tegen Duitsland. Het Duitse gebied zal begrensd worden door de grenzen waar over men in Potsdam overeen stemming heeft bereikt. Er zullen geen beperkingen aan de Duitse vredeseconomie worden opgelegd, die in dienst zal staan van het welzijn van het Duitse volk. Ook in ander opzicht zullen geen beperkingen worden opge legd, zoals betreffende handel met andere landen, luchtvaart en toegang tot de wereldmarkt. Gewapende macht: 1. Duitsland zal zijn strijd krachten (in de lucht, ter zee en te land), nodig voor zijn verdedi ging, mogen hebben. 2. Duitsland zal militaire goe deren en wapens mogen fabrice ren van het type en in de hoe veelheid, nodig voor zijn defen siestrijdkrachten, waarvan de sterkte door de vredesconferentie bepaald zal worden. De landen, die het vredesver drag met Duitsland hebben gete kend zullen het land steunen bij zijn verzoek tot toelating tot de Verenigde Naties. In de bagage van een Chinese passagier van een vliegtuig der K.L.M., dat van Singapore kwam zijn te Bangkok 52 kilo goud en 30 gram diamanten gevonden, voor een totale waarde van vijf tigduizend dollar. De smokke laar is gearresteerd. 6. Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKKER'S Werelds beste hoestsiroop derd is. Men moet met de perio de na de Marshallhulp rekening houden indien men de inyloed van de voor-unie op de Belgische economie wil 'bepalen. Tot be sluit verklaarde hij,, dat slechts met de grootste omzichtigheid verdere stappen op de weg naar een definitieve unie gedaan mo gen worden. De socialistische senator De Block was van mening dat de sympathie, welke aanvankelijk voor de Benelux Bestond, thans tot het verleden behoort. Men heeft zich vergist, zo merkte hij op, toen men dacht de Benelux van bovenaf te kunnen scheppen. De publieke opinie is niet op do hoogte gehouden van het werk der ambtenaren. De heer Doutrepont (soc.) vroeg zich af of de Benelux wel ooit een werkelijkheid zal wor den. Hij stond stil bij de heffin gen op de Nederlandse boter en geloofde te kunnen verzekeren, dat België niet het deel hiervan krijgt, dat het toekomt en dat bestemd is voor de verbetering der Belgische boterpmductie. De heer Nihoul (CVP) ver- ucl„la„llc klaarde dat hij geen goedkeuring naar Nederland sedert het aflo- ^Tngelichi De Belgische senaat heeft Dins dagmorgen het wetsontwerp be sproken, houdende goedkeuring van het accoord van voor-unie tussen de Belgisch-Luxemburgse economische unie en Nederland, dat op 15 Oct. 1949 te Luxemburg werd ondertekend. De heer Leynen (CVP) wees erop, dat nog talrijke moeilijkhe den bestaan, die tijdens de over gangsperiode uit de weg ge- riumd hadden moeten worden. Vooral het verschil van levens niveau tussen België en Neder land vormt nog een probleem. Sprekende over de jongste nota der Nederlandse regering aan gaande de Benelux, verklaarde hij van oordeel te zijn, dat België slechts verbintenissen mag aan gaan nadat het alle gewenste waarborgen heeft gekregen. De heer Mullie (CVP) betreur de, dat de Belgische industrie en de beroepsverenigingen niet ge raadpleegd zijn vóórdat het ac coord werd gesloten. Naar zijn mening heeft de opheffing der douanebelemmeringen een crisis veroorzaakt in sommige sectoren der Belgische industrie. Spr. stel de vast, dat de Belgische uitvoer zakelijk dat de voorwaarden in beide landen op ieder gebied de zelfde zijn. Van Zeeland gaf ech ter toe dat de moeilijkheden gro ter zijn dan hij had verwacht. Hij was echter van oordeel dat men tot practische oplossingen kan geraken van allerlei problemen, waarbij het van weinig belang is of deze, en vooral die op mone tair gebied en dat der investerin gen, volmaakt zijn. Ik ontken niet dat de geest drift voor de Benelux getaand is. besloot Van Zeeland, doch wy moeten er goed van doordrongen zijn, dat landen, die zich op zich zelf terugtrekken geen toekomst hebben. Zodra onze producenten in staat zijn gesteld het hoofd te bieden aan de concurrentie, zul len wjj grote voordelen uit de Benelux kunnen halen. Benelux betekent het symbool voor de toenadering tussen de volkeren en het is aan óns hieraan waar heid te geven. Hierna werd de discussie geslo- ten en werden de artikelen zon der verdere opmerkingen aange nomen. pen van de Marshallhulp vermin- De onder communistische lei ding staande Italiaanse vakbond heeft de 250.000 arbeiders in de machine-industrieën aange spoord 3 uur te staken als eer-1 ste stap in een actie om rege ring en industrie tot loonsver hoging te dwingen. Aan de con ducteurs en chauffeurs werd verzocht zich gereed te houden voor een staking van 2 uur, in,- dien de laatste pogingen van de regering om het geschil bij te leggen mislukken. De christelijk-democratische vakbond heeft geweigerd zich bij de staking aan te sluiten. Breskens Temeuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 2.48 3.23 4.03 4.13 n.m. 3.08 3.43 4.23 4.33 ZON MAAN 13 6.59 18.41 21.09 7.11 14 6.56 18.43 22.29 7 23 16 6.54 18.45 23.52 7.38 18 6.52 18-47 7.58 17 6.50 18.48 1.10 8.27 Generaal Zaldiwar Fulgencio Batista, die zich Maandag door een staatsgreep van de macht meester maakte,heeft een nieu we Cubaanse regering samenge steld, waarvan hij zelf premier is. In dit kabinet hebben o.m. de volgende personen zitting: Eme- terio Santovenia, minister van staat; Miguel Cespedes, justitie; Ramon Hermida, binnenlandse zaken en Justo Garcia Rayneri, financiën. Het nieuwe staatshoofd heeft besloten de constitutionele waar borgen 45 dagen op te schorten. Tegen de algemene secretaris van het Cubaanse vakverbond, sena tor Eusebio Mujal Proprio, is een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd, omdat deze een bevel tot algemene staking had gege ven. De politie stelt een onder zoek in naar vakverenigingslei ders en politici, die voortvluchtig zijn. De employé's van het vlieg veld bij Havanna hebben gehoor4 gegeven aan de stakingsoproep, evenals een groot aantal autobus chauffeurs. De politie heeft per sonenauto's gevorderd. Hoewel men nog steeds niet weet, waar de afgezette presi dent, Carlos Prio Socarras, zich bevindt, heeft generaal Batista meegedeeld, dat hij bereid is hem waarborgen te geven. De generaal heeft voorts in een voor de radio door de minister van Propaganda gezegd, dat hij rust zal brengen aan de bevol king, „die de wanorde moe is". Alle internationale verplichtin gen zullen worden nagekomen en het persoonlijke bezit zal worden geëerbiedigd. Batista kondigde vervolgens aan, dat de bevolking, na een periode van rust, vrijelijk een regering zal kunnen kiezen. Bij monde van de minister van Binnenlandse Zaken, Ramon Her mida, beloofde de generaal de rechten te zullen eerbiedigen van alle Cubanen en vreemdelin gen, die hem helpen de rust op het eiland te herstellen. Eatista heeft generaal Quirino benoemd tot opperbevelhebber van het leger. Kolonel Rodriguez Calderon krijgt het opperbevel over de marine en kolonel Rafael Ganizarez het commando over de politietroepen. Het soldij van leger en politie zal worden ver hoogd. Op het vliegveld van Miami (Florida) is een gezelschap Cuba nen aangekomen, dat de Verenig de Staten om asyl heeft verzocht. Onder hen bevinden zich drie ge neraals van het leger. De plaats vervangende stafchef onder het afgezette bewind, generaal Otalio Soca Llanes, weigerde mee te delen wat er met president Car los Prio Socarras is gebeurd- Te Havanna wordt vernomen, dat de ministers van Buitenland se Zaken en Defensie uit de vori ge regering, Aurelio Sanchez en Ruben Leon, hun toevlucht heb ben genomen tot de Mexicaanse ambassade, terwijl de ex-minis ter-president Oscar Gans zich in de Argentijnse ambassade be vindt. President Prio van Cuba heeft asyl gezocht in de Mexicaanse ambassade na de Maandag door generaal Batista gepleegde staatgreep. In Havanna heerste Dinsdag rust. Batista heeft het bestuur thans stevig in handen. Koning Leopold, die op weg is naar Zuid-Amerika, is Dinsdag mee aan boord van de „Almkerk" op Aruba aangekomen. Hij reist streng incognito, de fotografen en journalisten worden niet toe gelaten. De Belgische gezant te Caracas heeft hem de gezagheb ber van Aruba een bezoek ge bracht. Hij vertrok met een in middels uit België aangekomen jacht, dat lichte averij had, doch door de Lago Oilcompany is ge repareerd. Het West-Duitse vakverbond heeft ach zonder veel omwegen tegen de kern van de politiek van bondskanselier Dr. Adenauer ge- keerd. Het advies dat na het jongste oproer in de gelederen van het verbond door het hoofd bestuur is opgesteld, ondersteunt de socialistische eis tot ontbin ding van de huidige bondsdag. Daarmee is de toeleg van de kanselier mislukt om inzake Duitslands militaire bijdrage aan de verdediging van Europa in de voorgestelde vorm een welwillen de houding van het vakverbond te verkrijgen. Met het machtige apparaat van de zes millioen arbeiders omvattende eenheids vakverbond tegen zich, ziet Dr. Adenauer zijn binnenlandse moeilijkheden in ernstige mate versterkt. Het touwtrekken van regering en oppositie om de gunst van 't vakverbond is in volle hevigheid begonnen toen begin vorig jaar de stichter van de eenheidsbond Dr. Hans Böckler, overleed. On der de leiding van diens sterke persoonlijkheid toestond er, on danks de socialistische gezind heid van de meerderheid der vak bondsleden en functionarissen, geen ernstig gevaar dat het ver bond in het vaarwater der partij politiek zou geraken. Met Böckler als partner heeft Ade nauer hard maar zakelijk de toe- sprekingen kunnen voeren waar bij de regering de klip van de medezeggenschap der arbeiders in de leiding der zware industrie heeft kunnen omzeilen. Dat het moeilijker is gegaan sedert de vroegere boekdrukker Christian Fette de leiding van het verbond heeft overgenomen, ligt zeker niet aan de persoonlijke inzich ten van Fette. Integendeel, de nieuwe president vertegenwoor digt de gematigde richting in 't grote verbond en hij is zeker niet van zins in het vaarwater van 'n politieke partij te koersen. Het is bekend, dat Dr. Kurt Schuma cher, de socialistische leider, de benoeming van Fette ongaarne heeft gezien en wel omdat hij een nauwer samengaan van so ciaal-democratische partij en vakverbond in de grote politieke vraagstukken wenst. Dat het nochtans in het inmiddels ver streken jaar tussen regerings- en vakbondsleider niet best ge beterd heeft, is te wijten aan de oppositionele tegenkantingen, waarmee beiden in hun omge ving te strijden hebben. De kan selier heeft medio vorig jaar Fette gunstig perspectie en af geschilderd voor de practische uitvoering en uitbreiding van 't vorig jaar gegeven recht van medezeggenschap. Hij heeft daar mee een welwillende houding van de vakbondsleider inzake het Europese leger verkregen. Fette heeft zich herhaaldelijk in begin sel ten gunste van het plan uit gesproken, zij het steeds onder vaag voorbehoud. Enerzijds heeft dit in de liberale vleugel van de regering heftige reacties gewekt die Adenauer in het sociale vraagstuk de handen gebonden hebben. Anderzijds is het sterke sociaal-democratische element in het vakverbond in opstand geko men tegen Fette, die nu eenmaal niet het gezag van zijn voorgan ger geniet. Reeds bij de bespre king van het plan-Schuman wa ren de inwendige spanningen in het vakverbond scherp tot uiting gekomen. De leiding had zich voor dit Europese project uitge sproken, doch alle socialistische vakbondsleiders in de bondsdag hebben daar Schumachers afwij zend standpunt gesteund. De crisis van de nieuwe leiding van het vakverband is acuut ge worden toen het hoofdbestuurslid Von Hoff een maand geleden in Oberhausen de militaire deelne ming goedkeuren. Als op één teken zijn toen de sociaal-demo craten in het verbond tegen de leiding opgestaan. De strijd is nog niet uitgespeeld. Uiteinde lijke beslissingen zullen pas deze zomer op het jaarlijkse congres van de vakbondsgedelegeerden worden genomen en daar zal ook moeten worden uitgemaakt of Fette voorzitter zal blijven en daarmee een rem tegen een te sterk politiek gerichte koers zal blijven gehandhaafd. De enige troef, die de voorzitter daarbij in handen heeft, is de wenselijkheid om de eenheid in het verbond te handhaven. In het algemeen heeft men in Duitsland met de eenheidsvaktoond geen slechte ervarigen gehad. Er is tot dus verre dan ook nog niet ernstig sprake geweest van een afschei ding van de christelijke arbei ders. Maar de spanningen tus sen de socialistische en de chris telijke groepen zijn versterkt. De christelijke functionarissen hebben in de sociale commissie van de christelijke partij reeds ren kristallisatiepunt. In Beieren zijn stemmen opgegaan, die voor een scheiding pleiten. Tot dusverre ziet men in het christelijke kamp echter nog zeer op tegen een afscheiding vooral omdat men vreest tegen het machtige verbond weinig te kun nen uitrichten. De christelijke arbeiders hebben veel klachten, ook over „marxistisch getinte scholing" der functionarissen, maar tot nog toe menen zij bin nen de grote organisatie beter tot gelding te kunnen komen dan daarbuiten. Naarmate het ver toond zich echter in politieke be slissingen nader tot de sociaal democratische partij laat bren gen, nemen deze spanningen toe. Het ziet er echter naar uit, dat de huidige gematigde leiding van liet vakverbond zich niet zal kun nen handhaven indien zij niet toe geeft aan de door Schumacher uitgeoefende drang. Deze geldt niet alleen het militaire gebied, doch evenzeer het sociale. Zo heeft de sociaaldemocratische partij onlangs een programma voor de socialisering der zware industrie afgekondigd, waaruit blijkt, dat zij niet met de door het vakverbond verkregen mede zeggenschap genoegen wil ne men. Inzake het Euro pes- leger- plan heeft men reeds bij voor baat bakzeil gehaald door om te zwenken naar de socialistische eis van ontbinding van de bonds dag en nieuwe verkiezingen. over bepaalde problemen. Een volledige economische unie, zo zeide hij zou schadelijk zijn voor de Belgische landbouw, daar deze dan geen afzetgebied meer zou hebben voor zijn productie. De heer De Groote (soc.) maakte zich zorgen over het pes simisme, dat zich met betrekking tot de Benelux van zovelen blijkt te hebben sneester gemaakt en hij stelde een aantal vragen naar aanleiding van de laatste Neder landse nota. Hij wees op het pro bleem van de omwisselbaarheid der valuta waarbij hij in het licht stelde dat Nederland tot de ster lingzone behoort en de Belgisch- Luxemburgse economische unie meer overhelt naar de dollar- Bij aankomst op de internatio nale luchthaven van New York, Idlewild, heeft de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, Dr. J. H. van Royn, ver klaard, dat mogelijk Koningin Juliana en prins Bemhard op hun reis in de Verenigde Staten ook San Francisco en Los Ange les zullen bezoeken. Plannen hierover stonden echter nog niet vast. Voor het reizen in de Verenig de Staten zal het koninklijk paar vermoedelijk gebruik maken van het vliegtuig van president Tru man. In elk geval zal Koningin Juliana voor een officieus be zoek naar Ottawa reizen, aldus Dr. Van Royen. zone. De minister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland verklaar de dat de Belgische regering de Nederlandse nota thans onder zoekt. Slechts na bestudering hiervan zal hij in staat zijn volle dig op de vragen der onderschei dene sprekers te antwoorden. Hi; betoogde dat de goederenruil in beide richtingen na de totstand koming der voor-unie aanzienlijk is toegenomen. Paul van Zeeland legde er de nadruk op dat het doel van een volledige unie zo spoedig moge lijk bereikt moet worden en de Nederlandse nota door dit ver langen is ingegeven. Na op het herstel in Nederland gewezen te hebben, zeide hij te erkennen dat de Nederlander geen gemakkelij ke onderhandelaars zijn, doch deze waarschijnlijk hetzelfde van de Belgen denken. Wij zullen de onderhandelingen evenwel voort zetten, want wij zijn ervan over tuigd dat onze landen veel te winnen hebben bii de Benelux. Voor een volledige unie, aldus zette hij uiteen, is het niet nood- Van de zijde van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt meegedeeld, dat de regering aan de te Brussel ver blijvende Sowjetrussische, Bul gaarse, Hongaarse en Rcemeen- se diplomaten heeft laten we ten, dat zij voortaan van te vo ren kennis zullen moeten geven van verplaatsingen buiten de provincie Brabant. Deze! maatregel, zo wordt ver klaard, is dezelfde als die, waar aan de regeringen van de Sow jet-Unie, Bulgarije, Hongarije en Roemenië de Belgische diplo maten hebben onderworpen. De Griekse regering heeft de bewegingsvrijheid \an Sowjet russische diplomaten, het per soneel van de Sowjetrussische ambassade te Athene en de correspondenten van Tass be perkt tot 40 km om Athene heen. Volgens welingelichte kringen te Mar del Plata is de Belgische reder Gabriël van Iseghem in dertijd accoord gegaan met de voorwaarde der Urker vissers, dat zij op Zondag niet zouden be hoeven te werken. De moeilijk heid zit echter hierin, dat de Ne derlandse vissers niet langer dan 72 uur hun bedrijf in volle zee mogen uitoefenen. Wil men de contracten, die met de afnemers der vis zijn afgesloten, nakomen, dan moeten elke week twee rei zen, "van 72 uur worden gemaakt, en is het onvermijdelijk dat de vissers ook op Zondag hun werk doen. Tenminste tot het tijdstip, waarop toestemming wordt ver leend, dat zij langer dan 72 uur op zee mogen blijven. Zolang deze situatie blijft voortbestaan is het feitelijk niet mogelijk een vaste rustdag in te voeren. De Nederlandse vissers, die ac coord zijn gegaan met een voor lopige vergunning van de Argen tijnse regering voor het voortzet ten van hun werkzaamheden, staan thans onder toezicht van de Argentijnse immigratie-autoritei ten. De Nederlandse autoriteiten ter plaatse hebben een hunner deskundigen voor immigratie- aangelegenheden opgedragen zijn bemiddeling te verlenen. Het contract, dat de Urkers vissers hebben getekend, machtigt hen namelijk alleen voor de Belgi sche reder aan boord van diens schepen werk te verrichten. Het is thans de taak van genoemde deskundige een formule te vin den, die het de vissers mogelijk maakt indien de reder hen tenminste niet opnieuw in dienst kan nemen elders werk te aanvaarden. Zij willen zich im mers blijvend in Argentinië ves tigen. De Ned. predikant te Bue nos Aires tracht voorts te bemid delen tussen reder en vissers- Het Ned. gezantschap verleent zijn bemiddeling om moeilijkhe den te voorkomen. Een officiële immigratie-aangelegenheid is een en ander niet; louter een parti culiere aangelegenheid en een arbeidskwestie, die langs minne lijke weg moet worden opgelost. In tegenstelling met hetgeen eerder bericht werd en op een seinfout berustte, wordt thans ■geimeld, dat bij het poorwegon- geluk op de lijn Pnom-Penh- Batttambang het aantal slacht offers 8 doden en 28 gewonden bedraagt en niet 85 doden en 23 gewonden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1