De wanordelijkheden te Cairo RECHTSZAKEN Nieuw Frans kabinet Tunesië Binnenlands Nieuws ferry en Berry en „De witte F land Indo-China Amerikaanse kuikens worden naar Iran gevlogen Delftenaren met draaiorgel naar Parijs? Hongersnood op Lombok AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST? Tussentijdse verkiezingen in W.-Dnitsland Schuman houdt buitenlandse zaken Verkiezingsrede van Adenauer [ndonesië Bemanning van tins schip flEdna"' omgekomen HET AUSTRALISCHE EILAND MANUS WEER EEN LUCHT EN VLOOTBASIS Brits schip in moeilijkheden Zweeds stoomschip vermist Toespraak van da Paos STEEKPARTIJ IN DE HOOFDSTAD. a DODELIJK ONGEVAL IN EEN GARAGE. Be voormalige (Wafdistische) minister van Binnenlandse Za ken in staat van beschuldiging gesteld. Vrijdag is te Caïro het proces begonnen tegen de gewezen func tionarissen van de vroegere (Waf. distische) regering-Nahas Pasja, die verantwoordelijk worden ge steld voor Cairo's „Zwarte Zater dag," 26 Januari 1952, toen er wanordelijkheden te Caïro plaats vonden, die een aantal buitenlan ders het leven kostten en grote schade aanrichtten aan bezittin gen van buitenlanders en Egyp- tenaren. De voormalige minister van Binnenlandse Zaken, Aoed Serag 31 Din Pasja, wordt er van be- sctiuldigd „zijn plicht te hebben verwaarloosd". Hij en andere voormalige regeringsfunctióna- ïfssen, onder wie een aantal hoge beambten van de politie te-Cairo, worden „uit bestuursoogpunt verantwoordelijk geacht voor het aitbreken der wanordelijkheden: hebben hun plicht verzaakt". De voormalige minister van Binnenlandse Zaken wordt ex- van beschuldigd „op de hoogte te zijn geweest van de bron der wanordelijkheden, geweten te hebben van de ontwikkeling, die zich daarop voordeed, doch niet temin nagelaten te hebben maat regelen te nemen om een einde te maken aan de relletjes". Ver- Kaard wordt dat Foead Serag el Din Pasja, „in plaats van zelf handelend op te treden, zijn ver antwoordelijkheid heeft overge dragen aan de commandantvan (ie politie te Cairo en aan be ambten van zijn ministerie". In de vijftig pagina's beslaan de acte van beschuldiging wordt onder meer verklaard: „de open- Iedere Donderdag vliegen er 1#00 kuikens per K. L. M.-machi ne over de Atlantische Oceaan van New-York naar Amsterdam en vandaar eveneens per „vlie gende Hollander" naar Iran. Gedurende de komende maanden zal iedere week een dergelijk transport geschieden als uit vloeisel van het Amerikaanse zg. punt 4 program. De kuiken- ijes, die onmiddellijk, nadat zij uit het ei gekropen zijn, naar het vliegveld Idlewild worden ge reden, moeten binnen 72 uur na de geboorte in Iran zijn afgele verd, omdat zij in deze periode geen voedsel nodig hebben. Ge- men de minder gunstige stand van de Iraanse pluimveestapel heeft de Iraans-Amerikaanse commissie voor de verbetering van het platteland deze voorzie ning in haar programma opge nomen. In een Frans legercommuniqué ia Zaterdag gemeld, dat in de af gelopen 24 uur bij hevige ge vechten ten zuiden van Vinh Jen. veertig kilometer ten noord-wes ten van Hanoi, 200 Vietminh-op- standelingen zijn gedood. Volgens Franse militaire waarnemers zijn in hetzelfde gebied twee Viet- minh-bataljons omsingeld. Een van deze bataljons had men eerst in de Franse linies laten door dringen. In het Zondag door de Franse legerleiding te Saigon uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat Vietnamese troepen 'n hevig gevecht hebben geleverd met on der communistische leiding staande opstandelingen, waarbij de rebellen vijftig doden verlo ren. De strijd vond plaats nabij een kanaal, dat zestig kilometer ten Z.O. van Hanoi loopt. Een Vietnamees bataljon, dat door artillerie en vliegtuigen werd ge steund, wist hier een krachtig door de opstandelingen versterkt dorp te veroveren. De rebelen ondernamen naderhand verschei dene vergeefse tegenaanvallen, em te pogen 't dorp te heroveren. bare veiligheid had in geen ge val door een uitbarsting van na tionale gevoelens in gevaar mo gen worden gebracht. Het was mogelijk geweest de wanordelijk heden te voorkomen, indien het leger Zaterdag vóór de middag was verzocht in te grijpen". De huidige minister van Bin nenlandse Zaken en Landsverde diging, Mortada el Maraghy Bey, heeft Zaterdag als getuige onder meer verklaard: „Ik ontken na drukkelijk de juistheid der be richten, volgens welke het Egyp tische leger en zijn bevelhebbers hun plicht zouden hebben ver zaakt. Een naar alle bijzonder heden van het gebeuren van 26 Januari j.l. ingesteld onderzoek heeft aangetoond dat koning Fa- roek, als opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, het leger onmiddellijk opdracht heeft gegeven de orde te herstellen toen hij het uitbreken der wan ordelijkheden vernam. Binnen een kwartier, nadat koning Fa- roek deze order had uitgevaar digd, rukten de troepen de hoofd stad binnen. Toen de soldaten verschenen kwam er ogenblikke lijk een einde aan de relletjes". Twee Delftenaren, de heren Henri Bank en Jan van Heije- roort, die reeds sedert hun jon gensjaren een grote voorliefde voor 't „pierement" aan de dag leggen, hebben een jaren ge koesterde wens in vervulling zien gaan. Ze hebben hun draai orgel gekregen. Het is een Ga- violi-orgel, dat zij door de orgel bouwers Jac. en Mart, Minning te Rotterdam lieten ombouwen en moderniseren. Het is hun bedoeling met dit Hollandse muziekinstrument naar het buitenland te gaan. Voorlopig staat Parijs op het programma, waar het orgel op de boulevards zeker de nodige; belangstelling zal trekken. 'Een vertegenwoordiger van het regionale bestuur op Lom bok met nog enkele hoofden van de voornaamste diensten heeft geheel Lombok bezocht om naar de situatie van de honger lijdende bevolking een onder zoek in te stellen. In het Bajanse (W.-Lombok) werden 600 vermagerde mensen aangetroffen. In O.-Lombok 1255 van dergelijke mensen. Voorts werden in Midden- en Z.-Lombok meer dan 1500 ver magerde mensen aangetroffen, van wie 467 lijden aan honger oedeem. De mensen, wier toestand nor maal is, worden aan het werk gezet o.a. bij- de verbetering van de wegen of bij het stampen van de regeringsrijst. Deze maatregel heeft het bestuur ge nomen cm te voorkomen dat de mensen arbeidsschuw worden. Zaterdagmorgen zijn Zwitserse reddingsploegen in het gebied van de „Jungfrau" op zoek ge gaan naar een vermist Ameri kaans legervliegtuig. Hét toestel, een Dakota, was uit Madrid naar Stuttgart ver trokken en volgens het laatst ontvangen bericht bevond het zich Vrijdagmiddag boven Dijon. Later op de dag kwam bericht binnen van een groepje Zwitser se ski-ers, dat in het gebied van de „Jungfrau" (een bergtop van 4181 m hoogte in het Berner- Oberland) een vliegtuig was ge hoord, dat in moeilijkheden ver keerde. Het geluid van de moto ren was plotseling verstomd. De Zwitserse autoriteiten heb ben vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht toegestaan boven Zwitsers gebied naar het vermiste toestel te zoeken. Zaterdagmorgen zijmvan Ame rikaanse luchtbases in West- Duitsland achttien Amerikaanse vliegtuigen opgestegen om naar het vermiste, tweemotorige toe stel te zoeken. Het hoofdkwartier van de 12de luchtmachtgroep heeft bekend gemaakt, dat zich aan boord van de machine acht personen be vonden. Het vliegtuig had voor een vlucht van acht uur benzine aan boord. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig op de noordelijke hel ling van de Jungfrau, op 3.000 m. hoogte, is waargenomen. Het vliegtuig is met behulp van een verrekijker vanuit het hotel „Jungfrau" op de Wengeralp waargenomen. Volgens de eerste berichten is de machine in twee- en gebroken en totaal vernield. Slechts de staart steekt boven de vers gevalen sneeuw uit. Een groep van drie Zwitserse berggidsen is naar de aangege ven plaats vertrokken. Vrijdag en Zaterdagnacht is in Bernerober land veel sneeuw gevallen en er bestaat gevaar van lawines. Zaterdagmiddag hebben vier Zwitserse Alpengidsen het wrak van de Dakota der Amerikaanse luchtmacht, die Vrijdagavond op een helling van de Jungfrau in een sneeuwstorm verongelukte, bereikt. Van de acht inzittenden heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Men vermoedt, dat de lijken van hen zich bevinden on der de dikkesneeuwlaag. die de wrakstukken overdekt. Pogingen om de veiligheid te waarborgen. Voor het intensiveren van de pogingen om de veiligheid te waarborgen in de gebieden, waar in de regeling omtrent de staat van oorlog en beleg van kracht is, heeft het kabinet Sukiman- Suwirjo reeds beslist, dat de mi nister-president het politiek-poli- tionele beleid in handen heeft en de minister van de defensie het a. O. B.-gezag. Beide genoemde ministers die nen daarbij zo nauw mogelijk veiligheid in geheel Indonesië te waarborgen en hierover zijn zij gezamenlijk verantwoording ver schuldigd tegenover de minister raad en de volksvertegenwoordi- een regeringsordonnantie. Voor ging. Dit besluit is vastgelegd in het uitvoeren van de besluiten van de minister van defensie be treffende de veiligheid in de ge bieden, waarin de S. O. B.-rege- ling van kracht is, is een veilig heids-staf opgericht, bestaande uit de chef-staf der strijdkrach ten als voorzitter, de procureur- generaal, het hoofd van de staats politie en een vertegenwoordiger van het ministerie van Binnen landse Zaken als leden. De inspecteur van het boswezen in Malang, de heer Arismunan- dar, verklaarde aan P. I.-Aneta, dat ambtenaren van het boswe zen, die de bossen in- en uitgaan van wapens zullen worden voor zien. Dit in verband met het feit, dat de laatste tijd de veiligheids situatie in bepaalde gebieden is achteruit gegaan, Men vreest, dat Vrijdag bij het vergaan van het Finse vracht schip „Edna" ter hoogte van Aalesund veertien zeelieden om het leven zijn gekomen. Het 950 ton metende schip was in een storm terecht gekomen en radiografisch had de kapitein meegedeeld, dat het schip zich in zinkende toestand bevond en dat de bemanning van veertien per sonen het schip verliet. De Australische regering heeft besloten deze maand een delega tie te zenden, naar aanleiding van de kritiek, die de laatste tijd is geleverd op de houding van de vorige (Labour-) regering ten aanzien van deze ten noorden van Nieuw-Guinea gelegen Australi- sche basis. Het eiland is indertijd door de V.S. tot een grote lucht-en vloot- basis gemaakt. Toen de Australi sche regering in 1946 weigerde accoord te gaan met de voor waarden voor een blijvende be zetting van deze basis, verlieten de Amerikanen het eiland,, waar na de installaties snel door het oerwoud overwoekerd werden. De Australische parlementsle den zullen nu onderzoeken, in hoeverre het eiland betekenis heeft en op welke wijze men het eventueel weer tot een lucht- en vlootbasis kan maken. In de komende weken moeten in vijf kieskringen in West- Duitsland nieuwe verkiezingen v/orden gehouden, daar sedert het begin van dit jaar reeds vijf leden van de bondsdag zijn over leden. Deze verkiezingen, worden met grote belangstelling tege moet gezien, aangezien zij kun nen dienen als graadmeter voor de stemming onder het volk over de Europese politiek van kanse lier Adenauer. Onder het opschrift „magere Hein in Bonn" is in de Duitse pers aandacht gevestigd op het grote sterftecijfer onder de par lementsleden Sedert de huidige bondsdag in September 1949 werd gekozen, zijn reeds twintig afgevaardig den overleden. De meesten stier ven plotseling. Vier werden het slachtoffer van. auto-ongevallen. Met auto's schijnen de Duitse parlementsleden niet fortuinlijk te zijn. Onlangs verongelukte een socialistische afgevaardigde met zijn auto, toen hij voor het eerst weer op weg was naar het par lement, na enkele maanden we gens verwondingen tengevolge van een auto-ongeluk in een zie kenhuis vertoefd te hebben. Het 323 ton metende Britse schip „Camroux One" seint, dat het ongeveer 200 mijl oost ten zuiden van Ilumber in aanvaring is gekomen met het Nederlandse schip „Zeeland" en zware schade heeft opgelopen. Het schip helt naar voren, maar is nog bestuurbaar, door dat de machines werken. Het 2.726 ton metende schip de „Zeeland" verleent assistentie. De „Camroux One" seinde la ter, dat het voldoende hulp had en geen hulp van andere sehe- peq meer nodig was. Zaterdag hebben Tunesische nationalisten betogingen te Sfax in Zuid-West-Tunesië gehouden. De politie zag zich genoodzaakt in de lucht te schieten. 39 Tune- aiërs werden aangehouden. Alle Tunesische winkeliers, zowel in «te Arabische als de Europese wtjk, sloten hun zaken. Te Gabes in Zuid-Tunesië wer den acht Tunesiërs in hechtenis genomen, die, volgens de politie, luidden toegegeven op 10 Februa ri telefoonkabels te hebben ver nield. Vrijdag werden hier vier telefoonleidingen onklaar ge maakt. De politie zet in geheel Tune sië haar onderzoek naar wapens voort. Een militaire rechtbank te Tunis veroordeelde achttien Tu nesiërs tot gevangenisstraffen variërend van een maand tot 2 jaar en boetes van 12.000 tot 30.000 frs wegens onwettig wa penbezit. In tien gevallen werden de gevangenisstraffen opge schort. Zes beklaagden, die hun wapens vrijwillig hadden inge leverd, werden vrijgesproken. Arabieren hebben bommen ge worpen in het kantoor van het dagblad „Tunesië-Rance". Een aantal ruiten is gebroken, doch er waren geen slachtoffers. Bij de toegang tot de plaats Ttiala, in West-Tunesië, zijn 30 alet-ontplofte granaten der artii. larie aangetroffen. In een park werden er nog 40 gevonden. Zaterdagmorgen heeft Antoine Pinay bekend gemaakt, dat hij 'n nieuwe Franse regering had ge vormd. Premier en minister van finan ciën is Pinay; vice-premier: Queuille; minister van defensie: Pléven en minister van buiten landse zaken: Schuman. Behalve de Gaullistische dissi denten zijn leden van alle partij en, die voor Pinay's investituur hebben gestemd, In het kabinet opgenomen. De nieuwe regering, die het hoofd zal moeten bieden aan de zwaarste economische crisis se dert de oorlog, bestaat uit ge matigd-conservatieven, radicalen, links-radicalen en volksrepubli keinen (M.R.P.). Robert Schuman heeft buiten landse zaken reeds in verscheide ne Franse regeringen bezet en is de auteur van het plan voor een Europese koleq- en staalgemeen schap. „Ik ben heus de premier". Toen premier Pinay zich in dr nacht van Vrijdag op Zaterdag bi. de ambtswoning van presidenl Auriol vervoegde, had hij enigf moeite om een inspecteur van po litie en een lid van de republi keinse garde er van te overtui gen, dat hij werkelijk de nieuwe premier was. De nieuwe secretaris van Pi nay had vergeten naar de ambts woning te telefoneren en bij aan komst vond Pinay de grote hek ken gesloten. Een door de auto claxon gewekte inspecteur van Britse vliegtuigen, vaartuigen der marine en reddingsboten heb ben een uitgestrekt gebied langs de Schotse oostkust afgezocht naar het vermiste Zweedse 1.253 ton metende stoomschip „Rosso", dat Vrijdagavond seinde in moei lijkheden te verkeren op 30 mijl ten oosten van het eiland May in de Firth of Forth. Men heeft geen spoor van het vaartuig kun nen ontdekken. Men heeft het zoeken naar het schip gestaakt. politie verscheen, zonder das en met haastig dichtgeknoopte jas, aan het hek, bijgestaan door een lid van de garde met bajonet op het geweer. „Wat wenst u?", vroeg de in specteur. „Ik ben de premier". De inspecteur geloofde hem niet en antwoordde kortaf: „De president is reeds lang naar bed". „Maar ik ben de voorzitter van de ministerraad de premier", drong Pinay aan. Samen met het hoofd van zijn kabinet slaagde Pinay er na enige tijd in de poli tieman ervan te overtuigen, dat hij heus de premier was en werd hij toegelaten. Paus Pius XII heeft Zaterdag een plan geschetst dat Rome tot leidinggevende stad wil maken bij „een kruistocht om de wereld van verwoesting te redden en de ze van woest tot menselijk en van menselijk tot goddelijk te hervor men". De paus sprak tot 127 Romein se parochiegeestelijken en 50 spe ciale vastenpredikers. Hij vroeg hoe de katholieken van Rome hadden gereageerd op het beroep dat hij vijf jaar geleden heeft ge daan tot vorming van „een gra nieten front tegen corruptie in het economische en sociale leven" (van Italië). Hij vroeg wat zij ge daan hadden „ter vermindering van het onduldbare contrast tus sen ongebreidelde luxe en armoe de". Paus Pius deelde mede, dat geestelijken en prelaten van het Vaticaan, die zich gewoonlijk al leen bezighouden met het bestuur van de kerk, zich bereid hebben verklaard in hun vrije tijd de pa rochiegeestelijken van Rome, die het zeer* druk hebben, bij te staan. Hij deed een beroep op andere bisdommen in Italië Ro meinse parochies te „adopteren" en met geestelijken te helpen. Tenslotte vroeg de paus geld voor de houw van kerken, paro chie centra e.d. ten behoeve van het snel groeiende aantal paro- cies te Rome. VRIENDELIJKE VRIEND. Eén jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest werd voor de Middelburgse rechtbank ge- eist tegen de 24-jarige koopman A. C. te Middelburg, die in de nacht van 25 op 26 November j.l. tijdens een taxirit van Goes naar Middelburg een beschonken me depassagier een groot geldsbe drag ontfutselde. Toen hij na mens deze man de taxichauffeur had betaald, ledigde hij de porte feuille, die hem even ter hand was gesteld. Een deel van het geld gaf hij aan een derde inzit tende. zekere D. J. J„ tegen wie wegens heling een jaar met af trek werd geëist. C. verklaarde op de zitting niet te weten, hoeveel geld hij uit de portefeuille had genomen, om dat ook hij in beschonken toe stand verkeerde. Het moet ech ter een bedrag van vele honder den guldens zijn geweest. Uitspraak: 21 Maart. ZEVEN BERGSE SPOORWEG- WACHTER VEROORDEELD. De Bredase rechtbank veroor deelde Donderdagmiddag de 63- jarige ex-overWëgwachter F. B. uit Zevenbergen tot een boete van vijftig gulden of tien dagen hechtenis wegehs hoogst roeke loos en onvoorzichtig handelen op 20 October j.l. aan wachtpost 3 bij de bewaakte overweg tus sen Roosendaal en Lage Zwa luwe. B. vergat toen op tijd de bomen te sluiten, waardoor een locomotief in botsing kwam met een vrachtauto. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, de vrachtauto werd echter geheel vernield. De eis was 75 boete of een maand hechtenis. OP ZIJN BROER GESCHOTEN. De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft Donder dagmiddag drie jaar gevangenis straf geëist tegen de 24-jarige P. de R. uit Sprundel, die ervan be schuldigd werd, op 14 December j.l. geschoten te hebben op zijn broer Martijn. Drie dagen na het gebeurde kwam het slachtoffer tot de ontdekking, dat de kogel dwars door zijn kleren gedron gen was. Volgens getuigenver klaringen van de moeder, de zus ter en een broertje van ver dachte kon van noodweer geen sprake zijn. De officier van ju stitie, mr Hustinx, achtte poging tot doodslag wettig en overtui gend bewezen. De uitspraak werd bepaald op 20 Maart. AANRIJDINGEN MET DODELIJKE AFLOOP. De rechtbank te Assen heeft drie zaken behandeld betreffen de aanrijdingen met dodelijke afloop. Allereerst stond terecht de 24- jarige chauffeur D. K. te Meppel, die met zijn vrachtauto in de plaats zijner inwoning een brom fietser aanreed, de slager Murrls uit Meppel. Het slachtoffer van deze aanrijdiiïg overleed ter plaatse. De chauffeur verklaarde dat hij door een tegenligger werd verblind, doch een politie-onder- zoek had uitgewezen, dat hiervan geen sprake kon zijn geweest. De eis luidde drie weken ge vangenisstraf en één jaar intrek king van liet rijbewijs, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Op dezelfde dag liep op de straatweg te Smilde de landbou wer L. K„ die een paard aan de hand meevoerde. Hij werd aan gereden door de 54-jarige gara gehouder T„ waardoor de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Of schoon rekening werd gehouden met de schuld, die het slachtof fer zelf aan dit ongeval had, meende de officier van justitie dat ooi: de chauffeur niet vrij uitging, omdat hij te hard had gereden. Eis ƒ300 subs. 3 maan den hechtenis en zes maanden intrekking van het rijbewijs. Twee dagen later 7 Novem ber 1951 eiste het verkeer we derom een slachtoffer, n.I. te Nieuw Weerdinge, waar S. van V. ioor een autoous vvcra aauguie- len. Ook hier trad de dood on middellijk in. Tegen de chauffeur van de bus werd 1 maand gevan genisstraf geëist en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar, waarvan 10 maan den voorwaardelijk. Voorts stond nog terecht de 24-jarige H. uit Anloo, die op 27 September 1951 zonder richting aan te geven met zijn auto plot seling de weg Rolde-Borger over sale. Een juist passerenue motor ijder kwam daardoor in ernstige noeilijkheden, waarbij h" zware verwondingen opliep. Tegen H. luidde de eis 14 dagen hechtenis en intrekking van zijn rijbewijs .oor de tijd van zes maanden. Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag in een verkiezingsrede over de Zuid-West-Duitse radio verklaard, dat de politiek van zijn regering gebaseerd is op de volgende drie beginselen: „Vrij heid, voorspoed en veiligheid". Volgens hem zullen de huidige oark-rhar delingen met de weste lijke geallieerden leiden tot „po litieke vrijheid in het binnenland en samenwerking met het buiten- "and." Dr Adenauer gaf vervolgens enige cijfers over hetgeen zijn regering in de dertig maanden van haar bewind tot stand had gebracht. De industriële productie was in deze periode van 68 pro cent van het peil van 1936 geste gen tot 141 procent, er was werk gelegenheid geschapen voor 1-250.000.000 personen en er wa ren in twee jaar 720.000 huizen gebouwd. In de begroting voor 1952 is, aldus de bondskanselier, meer dan een derde van het to taal van 21.000 millioen mark uitgetrokken voor sociale voor zieningen. Adenauer verklaarde, dat West- Duitsland beschermd is door een garantie van de zijde der weste lijke mogendheden, zodat, inge val van een aanval, de gehele N.A.V.O. de bondsrepubliek ter zijde zal staan. De andere landen hadden West-Duitsland gevraagd bij te dragen tot de westelijke vqrdediging. De bondskanselier zeide deze bijdrage niet louter als een militaire zaak te beschou wen, doch als een definitieve stap naar Europese eenheid. croupiers, worden voorlopig vastgehouden. Een grote hoeveel heid speelmateriaal en enige dui zenden guldens werden in beslag genomen. DODELIJK ONGELUK OP RIJKSWEG AMSTERDAM- DEN HAAG. Vrijdagnacht is op de rijksweg AmsterdamDen Haag in de buurt van Schiphol een 67-jarige gepensionneerde P.T-T.-ambte- naar uit Amsterdam aangereden door een auto, tengevolge waar van hij is overleden. De man was reeds meermalen op de grote weg gesignaleerd. Hij liep daar vaak en het is al eer der gebeurd, dat automobilisten plotseling voor hem moesten uit wijken. Thans echter is hij door een uit de richting Amsterdam komende auto omver gereden. De automobilist is, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, doorgereden. TWEE MEISJES VERKOCHTEN BONNETJES Z.G. VOOR DE KANKERBESTRIJDING. De politie heeft een mededeling ontvangen, dat Zaterdagmiddag twee meisjes van ongeveer 12 jaar in de omgeving van de Cen- tuurbaan te Amsterdam bij win keliers en particulieren witte bonnetjes te koop aanboden waarop tien cent en een kwartje stond. De meisjes gaven voor, dat zij deze bonnetjes verkochten ten bate van de kankerbestrij ding. Dit aldus de politie was niet waar. LAAGSTE WATERSTAND OP HET WAD SEDERT 10 JAAK. De waterstand op het wad. zo heeft men Zaterdagmorgen te bevoegder plaatse verklaard, is zodanig dat zij in minstens 10 jaar zulk een laagte niet heeft bereikt. De stand is 90 cm minus A.P. Honderd op Ameland tewerk gestelde D.U.W.-arbeiders moeten dit week-end noodgedwongen op het eiland blijven omdat de post boot Nes-Holwerd niet kan va ren. Het is ook onmogelijk per boot de geul van Holwerd te be reiken, zodat het bij laag water dikwijls ingeschakelde amphibie- vaartuig niet kan worden ge bruikt. SCHAAP MET 5 LAMMEREN. Op een boerderij in Zwammer- dam heeft een schaap Zaterdag morgen vroeg vijf lammeren ge kregen. Gewoonlijk krijgt een schaap niet meer dan twee of drie lammeren tegelijkertijd. LICHTSCHIP „TEXEL" HEEFT AVERIJ. Het lichtschip „Texel" is in de nacht van 4 op 5 Maart j.l. in een dikke mist aangevaren door het Panamese schip „Resolute". De „Texel" heeft hierdoor lichte averij opgelopen. Het schip maakt echter geen water en is op zijn post gebleven. De Panamees Is zonder seinen of stoppen doorge varen. Maandag a.s. zullen des kundigen de schr.de opnemen. ZWAAR ONWEER TEISTERDE BANDOENG. Radio-Djakarta heeft bekend gemaakt, dat zes personen om 't leven zijn gekomen en vijf ern stig gewond door een onweer, dat Zaterdag boven het zuidelijke deel van Bandoeng heeft gewoed. Er is ernstige schade aangericht. Een groot aantal huizen is ver woest en bomen zijn ontworteld. Zaterdagavond om elf uur heeft een 59-jarige caféhouder op de hoek van de Dapperstraat en de Mauritskade te Amsterdam 'n 41-jarige schilder uit Amsterdam met een mes gestoken. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen naar het zieken huis overgebracht. De cafêhou. der werd ingesloten. De schilder, die enigszins onder de invloed van sterke drank ver keerde, zo deelde de politie mede, maakte in het café ruzie met de echtgenoot van de eigenaar. De ze werkte de man naar buiten, waar een vechtpartij ontstond. De caféhouder heeft toen een mes getrokken en de schilder daar mee ernstig gewond. NOORS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Het Noorse schip „Tercia" (633 ton) seinde Zondagmiddag dat het bij de lichtboei H.K. 2 een draad in de schroef heeft gekre gen. De lichtboei is gelegen bij de ingang van de Westerschelde. De „Zwarte Zee" met een ber gingsvaartuig van Vander Tak's bergingsmaatschappij zijn direct uitgevaren om zo nodig het Noor se schip assistentie te verlenen. Ook uit Antwerpen vertrok de Belgische sleepboot „Adrien Let- zer" op weg naar Oostende. De loodsboot uit Vlissingen, die eveneens ter assistentie was uit gevaren, is teruggekeerd. De „Zwarte Zee" zet zijn tocht naar de „Tercia" voort en zal het schip zonodig op sleeptouw nemen. POLITIE DEED INVAL IN SPEELCLUBS TE AMSTERDAM Op last van de Justitie heeft de Amsterdamse politie Zaterdag avond om half twaalf op een tiental plaatsen in de stad inval len gedaan in bekende besloten speelclubs. In een drietal clubs werden de spelers op heterdaad betrapt. gearresteerd, waarvan er 35 na verhoord te zijn in de loop van Zondag heen zijn gezonden. De tien anderen, bestuursleden en ib, „Ik moet even weg, oom Bear," zei Terry toen de beren zich er van hadden overtuigd, dat Wolk verder in uitstekende conditie ver keerde. „Ga je gang," zei oom Bear ver strooid, maar toen Terry wegliep, riep hij hem na: „laat je niet voor de tweede maal ontvoeren, Ter ry!" „Ik pas wel op!," riep Terry te rug. Hij draafde de heuvel op, naar het grote sparrebos. Hij moest de elandshoorn vinden, die hij had opgehangen toen hij door de aap van Malone uit de boom was gehaald. Na enig zoeken vond hij de oer oude spar. Terry hijgde van op winding. Door de groene takken was het niet mogelijk de hoorn te zien. „Ik hoop, dat hij er nog hangt," prevelde Terry, „anders geef ik geen halve dollar voor de over winning van Wolk!" In een garage aan hetr~ Victo rieplein te Amsterdam is gister avond omstreeks vijf uur een on geluk gebeurd, dat aan de 35-ja- rige monteur B. het leven heeft gekost. De monteur was bezig met het doorsmeren van een auto, die op een zgn. doorsmeer brug stond. De man 'wilde de mo tor even laten draaien en klom daartoe langs de zijkant van de wagen omhoog. De wagen kan telde en kwam boven op de mon teur terecht. Deze werd door de G.G. en G.D. ijlings naar het O.L. V. gasthuis overgebracht, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. GREET' UIT JUWELIERSETALAGE. Een juwelier uit de Passage te 's-Gravenhage is nog bezig de sieraden te tellen om te consta teren hoeveel er uit zijn etalage werden gestolen. Omstreeks drie uur Zaterdag morgen gooide een onverlaat een putdeksel door de etalageruit van de juwelierswinkel, deed een greep in de etalage en verdween met de buit. Hoe groot deze is, heeft de juwelier nog niet aan de politie kunnen vertellen. BRAND BIJ WM H. MiiLLER EN CO. Een korte maar hevige brand heeft Vrijdagmiddag gewoed op de terreinen van Wm H. Müller en Co aan de St. Jobsweg te Rot terdam. Omstreeks één uur werd het personeel gealarmeerd d v een huizenhoge steekvlam, die plotseling uit een der aldaar staande spoorwagons schoot en zulk een hitte verspreidde, dat de bovenlaag van het plaveisel rondom de wagons tot kiezel werd en aan alle kanten de om ringende loodsen en andere spoorwagens vlam vatten. Het eerste ogenblik was er een grote paniek, maar de terreinbrand weer begon in allerijl met de blussing in afwachting van de Rotterdamse brandweer, die in middels was gewaarschuwd. Het duurde niet lang of de vlammen konden met een vloed van water worden bestreden. Na een uur was men de brsfnd meester. Hij was beperkt gebleven tot het achtergedeelte van de ontsche- pingsloods van de Batavierlij*, de zijkant van een der gTote op slagloodsen van Müller en Co, een drietal wagons en een auto. De brand is ontstaan in een hoeveelheid cellulose, waarmee een der spoorwagons was gela den. Dank zij het snel en doortas tende optreden van de brandweer is een ramp, die op dit uitge strekte terrein bij het aanhouden van de brand zeker het gevolg zou zijn geweest, voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3