Puistjes Uil Je S Belangrijke bijeenkomst van de Statenkring Hulst der K.V.P. Geloofsvervolgingen in Columbia AANKOOP GEBOUWENCOMPLEX DOOR HET RIJK Het parkeervraagstuk in Nederland De Amerikaanse presidentsverkiezingen HET GESCHIL IN DE LABOliR-PARTIJ Redders gehuldigd AGENDA GEBREK AAN GARAGERUIMTE r®viaicie DeChinesepapegaai TELEURGESTELDE EMIGRANTEN. TERNEUZEN. BRESKENS ZAAMSLAG. IJZENDIJKE SLUISKIL. HULST In dê zaal van de heer Cattoir te Hulst werd een spoedeisende ver gadering van de statenkring Hulst van de K.V.P. gehouden, waarop het voornaamste te behandelen punt was de bespreking van de Zeeuwse Kamerzetel en het indie nen van een advies. Voorzitter Alb. Lockefeer open de deze bijeenkomst met een korte inleiding, waarbij hü tot uiting bracht, dat er besprekingen hadden plaats gevonden tussen de kringen Leiden, Dordrecht en Middelburg, waarbij van Zeeuwse zijde de wen selijkheid van een regionale zetel naar voren was gebracht. Boven dien had men te kennen gegeven, dat Zeeland zelf zpn candidaat diende te bepalen. Vandaar dat het Kringbestuur de wenselijkheid naar voren had gebracht om in de statenkringen het advies van de afgevaardigden te mogen veme- mDe heer Lockefeer wees erop dat de statenkring Hulst de grootste afdeling in Zeeland is, die het meeste aantal stem gerechtigde katholieken omvat zodat men zich goed dient te beraden. Het gaat hier zowel om een Zeeuwse als om een Z. Vlaam- Deneer Weterings uit Terneu- zen wees op de misselijke vergade ring van de kring, die daar werd 'ehouden, maar meende, nu er een drietal candidaten waren, de heer J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, naar voren te moeten brengen. Hij vestigde de aandacht op diens verdiensten, op zijn kennis van Z. Vlaanderen en Zeeland. De heer J. van Mierlo uit Hulst vond dat men deze aangelegenheid uit zuiver zakelijk oogpunt diende te bekijken. Gezien de candidatu- ren die gesteld zijn, komen ah®<m de heren Van Dongen en Funk voor een bespreking in aanmer king Daar Z. Vlaanderen in Zee land een uitzonderlijke plaats in neemt, is het van belang, dat de stem van dit gewest ook m open bare lichamen tot uiting gebracht wordt. Burgemeester Van Dongen kent Z. Vlaanderen door en door en bovendien is hij op de hoogte van de toestand in geheel Zeeland omdat hij in vele functies en als Ud van Provinciale Staten 9p een hrppd terrein werkzaam is ge- weest. Daarbij komt, dat overig Zeeland, ook al is het dangeen K V P -er, een goed lid in de Jxa- m'er'heeft in de persoon van baron v. d. Felz, die de. belangen van de eilanden van nabij kent en deze al meermalen behoorlijk heeft verde digd Burgemeester Funk is ook op velerlei terrein werkzaam ge weest, maar niet in die mate als burgemeester Van Dongen z°dat hij een sterke lans breekt voor de heer Van Dongen. De heer «J. Blommaert uit ^t. Jansteen was ertegen, dat burge meesters in vertegenwoordigende lichamen zitten, daar ze volgens zijn mening al genoeg in hun eigen o-emeente te doen hebben, waarop door de heer Van Mierlo werd op gemerkt, dat cumulatie wel uit den boze is, maar dat de schuld bij de afdelingen ligt, die deze burge meesters Stelde. De heer Rammeloo uit. Axel bracht de verdiensten van de heer Funk naar voren, die hvj een vu rig partijman noemde en die ook op velerlei terrein grote verdien sten had verdorven. Vandaar dat »m'a«e gc.ndid.- tuur in de aandacht aan te beve len. De heer Francken uit St. Jan steen, een der ondertekenaars van het schrijven aan het kringbestuur sprak zich voor burgemeester Funck uit en lichtte het schrijven toe. De voorzitter vond het jammer, dat hij in zijn onervarenheid ge meend had met verschillende an deren dit schrijven uit te zenden, alhoewel het zijn goed recht was. Na de pauze verdedigde de heer Alb. Lockefeer op verschillende gronden de candidatuur-Van Don gen. Met slechts één stem tegen werd door de vergadering een motie aangenomen, waarin tot uiting werd gebracht, dat de statenkring Hulst om verschillende met name genoemde redenen, gemeend heeft de candidatuur-Van Dongen in de speciale aandacht van hogere or ganen te moeten aanbevelen. De heer Em. Ruymbeke gaf nog even een uiteenzetting, waarom in N. Namen geen candidaatstelling had plaats gevonden. Een opmerking van de heer J. Blommaert over de Waterleiding Maatschappij werd door de voor zitter als niet ter zake dienend en buiten de besprekingen staand niet in discussie gebracht. Burgemeester P. Vercauteren, voorzitter van de Katholieke sta tenfractie der K.V.P., hield een in teressante causerie over „Provin ciale aangelegenheden", die tot aangename discussies aanleiding gaf. De heer Alb. Lockefeer sloot met een hartelijk dankwoord deze bij eenkomst, die uitstekend werd be zocht. Op de vergadering waren ook aanwezig verschillende afgevaar digden van de statenkring Sluis, waaronder de heren R. Lansu en Cam. van Belieghem. HEDEN: TERNEUZEN: Lux-or Theater 8 uur: Biosc. „De hertogin van Idaho". MORGEN: TERNEUZEN: Lux-or Theater 8 uur: Biosc. „De dochter van de sheriff". Ambachtsschool, 7.30 9 uur: Scheepsbouw tentoon stelling. AXEL: Hotel Het Gulden Vlies, 4 uur: Verkoping van een Woon- en Winkelhuis en 2 Woonhuizen met erf. BEVORDERINGEN KONINKL. MARECHAUSSEE. Na het volgen van een cursus aan het Depót te Apeldoorn zijn de marechaussees der le klasse G. Daane, J. van 't Hoff en J. Ro mers, destijds behorende resp. tot de brigades Vlissingen, Ter- neuzen en Hulst, geslaagd als wachtmeester bij genoemd corps en enige dagen geleden in die rang overgeplaatst naar Limburg. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schmal (C.H.) over een collectief optreden in internationaal verband tegen de geloofsvervolgingen in Colum bia heeft de minister van bui tenlandse zaken als volgt ge antwoord: Ofschoon met het onderzoek naar de vraag, in hoeverre een collectief optreden in interna tionaal verband tegen de ge loofsvervolgingen in Columbia mogelijk en verantwoord zou zijn, aanstonds een aanvang is gemaakt, is het niet te verwach ten, dat daaromtrent op korte termijn mededelingen vallen te doen. Een uitvoerig en tijdro vend overleg met een aantal mogendheden is noodzakelijk Het aangeven van een tijdstip waartegen zulke mededelingen kunnen worden gedaan, is niet wel mogelijk, aangezien dit af hangt van de medewerking van instanties buiten Nederland. Voor zover zulks in verband met het voorgenomen onderzoek van nut kan zijn, zal de Ameri kaanse nota aan Columbia daarbij mede in beschouwin worden genomen. In het culturele boerencentrum te Berg en Dal bij Nijmegen vol gen thans jonge boeren en boe rinnen een cursus voor emigratie naar Canada. Allen werden on aangenaam verrast door de tij. ding, dat de emigratie naar Ca nada plotseling is stop gezet. Velen waren reeds klaar voor de reis naar hun bestemming, waar zij werkcontracten hebben lopen. Anderen hebben hun have en goed reeds verkocht, tigen hun 'hoop op de Canadese geneest, ambassadeur in Nederland, de geneesmiddel tegen Tg|| "Iffe "gj"& heer P. Dupuy, op wie zij een huidaandoeningen JéLP» JLSt. JUr> beroep hebben gedaan. Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibareD.D.D. Dejeukbedaart.de Velen ves- Ziektekiemen worden gedood en de huid Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp tot wijziging van de rijksbegrotin; voor het dienstjaar 1951. Voor enkele rijksdiensten foe gazij-nruimte in de gemeente staat dringend behoefte aan ma- 's-Gravenhage. Nadat verschei- den-s pogingen waren mislukt om deze ruimte in huurpanden te vinden, bleek een complex gebouwen en terreinen te koop, gelegen aan de Zuid-Binnensin gel en Spijkermakersstraat en toebehorende aan de firma Pander Zn. Dit complex is zeer geschikt voor magazijn ruimte en heeft een nuttige vloeroppervlakte van 13.000 m.2. De N.V. Pander, die ook met andere gegadigden in gesprek was, wenste met de verkoop niet te wadhten op goedkeuring van de Staten-Generaal. Om die reden heeft de minis ter van Wederopbouw, voor uitlopende op bedoelde goedkeu ring, het pand reeds gekocht. Hoewel de vraagprijs eerst ho ger lag, kon tenslotte overeen stemming worden bereikt over een koopprijs van f 675.000. Door het feit, dat het com plex in de staat, waarin het na de ontruiming door de N.V. Pan der komt te verkeren, niet ge schikt is om terstond door de rijksdiensten te. worden betrok ken, is een bedrag van rond 125.000 nodig voor verbouwing van herstelwerkzaamheden. Bij de bepaling van dit 'bedrag is tevens rekening gehouden met de mogelijkheid dat een plaat selijke verbouwing, welke enkele jaren geleden door de N.V. Pan der zonder vergunning werd uitgevoerd, geheel of gedeelte lijk ongedaan zal moeten wor den gemaakt. MacArthur trekt zich terug in New Jersey. Generaal Douglas MacArthur heeft zijn naam laten schrap pen van de lijst van candidaten voor de vóórverkiezingen voor het presidentschap van de V. S iri de staat New Jersey. Aan het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wets, ontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet is het volgende ontleend: Het voorstel van de regering dat strekt tot het verbieden van het heffen van parkeergelden op de rijbaan door een wijziging van artikel 41 der motorrijtuigenbe lastingwet, werd vrij algemeen toegejuicht. Vele leden stemden in met het denkbeeld om straten, wegen en pleinen of gedeelten daarvan te reserveren voor het parkeren van auto's. Tegen het wetsontwerp wordt volgens enkele leden aangevoerd dat het de vrijheid van de ge meenten om parkeergelden te heffen beperkt. Zij verzochten nadere inlichtingen omtrent de omvang der financiële nadelen, welke voor gemeenten, die par keergelden heffen uit het wets ontwerp voortvloeien. Vele andere leden sloten zich deze vraag aan. Men reali- bij seerde zich, dat deze wetswijzi ging in feite een verdere beper king van de gemeentelijke auto nomie inhoudt. Tegen een parkeergeldheffing voor apart door de gemeente daartoe aangewezen en vooral ingerichte plaatsen, bestond wei nig bezwaar. Over het gebruik van de rij baan voor parkeergelegenheid werd verschillend geoordeeld Het is mogelijk om van zeer brede rijbanen of van als rijbaan gebruikte pleingedeelten be perkte delen te reserveren voor parkeerterrein, waarbij speciale maatregelen kunnen worden ge troffen voor de inrichting van deze parkeerruimten. Ovep het geregeld op een be paalde plaats parkeren geduren de de nachtelijke uren bestond verschil van mening. Gewoonlijk gaat het daarbij om stalling voor de woning van betrokkenen. Vele leden meenden dat door een heffing de financieel minder draagkrachtige autobezitters worden getroffen. Hiertegenover werd aangevoerd, dat ook in de wijken van de beter gesitueerden de auto's op straat staan. Andere leden verklaarden het van groot belang te achten, dat de heffing van parkeergelden zal worden bezien met het oog op de belangen van de automobilist. Deze leden waren van mening, dat de last en overlast, die de automobilist ondervindt, nergens zo ernstig is als in ons land. Dit moet op de vreemdeling een dwaze indruk maken. Deze leden waren van mening dat tegen het euvel van het vri innen van parkeergelden dient te worden opgetreden. Het wilde en gemakkelijke be roep van autobewaren wordt vaak uitgeoefend door personen die op een meer productieve wijze in onze volkshuishouding kun nen optreden. Tenslotte merkten deze leden op, dat het parkeren kosteloos behoort te zijn. Weer andere leden verklaarden in te stemmen met de bedoeling der regering om regel te brengen in de „wilde toestand", waarvan de autogebruiker thans 't slacht offer is; in dien hem voor de te betalen parkeergelden geen be hoorlijke tegenprestatie wordt geboden. Zij zouden het op prijs stellen, indien de overheid goe de parkeerplaatsen inricht. Dat door gebrek aan garage ruimte vele autogebruikers ge noodzaakt zijn hun wagen 's nachts op straat te parkeren, achtten ook zij geen reden tot het heffen van parkeergelden. Van verschillende zijden werd ingestemd met een toevoeging, waardoor het recht van de ge meenten om pleinen, straten en wegen of gedeelten daarvan voor parkeren te reserveren, beperkt wordt door de bepaling, dat deze parkeerterreinen dan ook voor dat doel moeten worden aange wezen en ingericht. Een rare sinjeur. Bij de controle van de in onze stad in hotels verblijvende lo geergasten ontdekte de politie gistermorgen een onbekende minderjarige, waarvan werd ver moed dat hij zich onder een gefin geerde naam hier ter plaatse op hield. Na door de politie gehoord te zijn kon hij geen aannemelijke verklaring opgeven voor zijn ver blijf hier ter plaatse, waarop hij verzocht werd mede naar het beireau te gaan om een en ander nader te onderzoeken. Onder het voorgeven nog iets van zijn kamer te moeten halen, hetgeen hem werd toegestaan, maakte hij gebruik om langs de achterzijde van het hotel uit het raam te springen en te vluchten. Direct werd met de opsporing een aanvang gemaakt en trof de politie hem aan in de omgeving van de Westbuitenhaven. Toen hij de politie zag naderen sprong hij pardoes in het koude water en zwom naar in een de buitenhaven staande dukdalf en bleef hierop zitten. Met behulp van personeel van het Nederlands Loodswezen werd hij met een motorsloep van zijn koude rustplaats gehaald. Na in de loodsenwacht van dro ge kleren te zijn voorzien werd de sinjeur naar het bureau van politie overgebracht en nader aan de tand gevoeld.. Spoedig viel hij door de mand en bekende de 19-jarige Amster damse stucadoor F. V. T. te zijn. Hij verklaarde van huis te zijn weggelopen en per trein naar Zeeland te zijn gekomen om werk te zoeken om voor zichzelf te kunnen zorgen. Bij informatie bij de Amster damse recherche bleek hij een bekende van de politie aldaar te zijn, die nog onder toezicht van de reclassering stond. Op verzoek van de ouders wordt de stucadoor heden naar Amster dam gebracht en ter beschikking van de Amsterdamse kinderpok tie gesteld. DE VEERDIENST WEER NORMAAL. Zoals reeds werd gemeld is door een mankement aan de aan legfuik te Breskens de veer dienst VlissingenBreskens ge stagneerd. Zaterdagmorgen is het passagiersvervoer onderhou den door de sleepboot van C. A. van Woelderen. Sinds Zaterdag vijf minuten vóór 12 voert de veerboot „Prins Willem I" de veerdienst uit. Met deze veerboot kunnen echter uitsluitend passa giers, rijwielen en motorrijwie len worden overgezet. Het over zetten van auto's is uitgesloten Zondagavond omstreeks negen uur is de veerdienst geheel nor maal hervat. Met man en macht heeft men gewerkt om de aan legfuik te repareren. Aanvanke lijk was gedacht, dat de herstel werkzaamheden nog enkele da gen in beslag zouden nemen. eenzettingen werd deze lening z.h.s. goedgekeurd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Motorcross. Aangespoord door het succes van de in 1951 alhier gehouden motorcross zal ook dit jaar een dergelijke wedstrijd worden ge organiseerd. Gesteund door de plaatselijke middenstand hebben de heren P. Warnier, Joh. Borgh- stijn, P. de Bruijn en A. Dume- nenz, die vorig jaar het leeuwen deel der voorbereidingen en werkzaamheden op zich namen, ook thans de leiding op zich ge nomen. De wedstrijden, die weder rond de prachtige wallen van Hulst worden gehouden, zullen plaats vinden op Zaterdag 12 of 19 April. Vele bekende Nederlandse en Belgische motorrenners heb ben reeds hun deelname toege zegd, zodat een spannende kamp te verwachten zal zijn. Verder staan nog andere sport- festiviteiten op het programma en is het te voorzien, dat het voor ons oude mooie stadje een zeer drukke dag zal worden. Jurriëns gemaakt, waarmede zij hem van harte geluk wenste. Spr. zeide, dat men niet alleen georganiseerd is om een C.A.O. tot stand te brengen, maar ook als arbeider de plicht heeft zijn arbeid ter beschikking te stellen van de gemeenschap, waardoor hij rechtvaardige eisen kan en mag stellen. De heer Compiet dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en bood de scheidende voorzitter namens de afdeling een passende herinnering aan. De heer De Waal juichte in de goede zin des woords het ver trek van de heer Jurriëns toe, omdat hierdoor een harde werker is vrijgekomen voor liet stichten van een afdeling werkmeesters. In zijn slotwoord dankte de heer Jurriëns voor de steun die hij steeds van de leden mocht ontvangen en hij sprak de hoop uit dat de leden hun vertrouwen in het nieuwe bestuur zullen blij ven schenken en zodoende een nog hechtere eenheid te vormen. Oost Verkeersongeval. Gistermiddag te ongeveer half vier kwam de heer v. d. K. met zijn auto uit de richting Pyrami- de de kom der gemeente inrijden toen de Volkswagen tengevolge van de gladheid van de weg in de laatste bocht slipte en na een schuiver gemaakt te hebben, op het zachte terrein naast een in aanbouw zijnde woning kantelde en met de wielen naar boven bleef liggen. Direct verleenden omwonen den hulp en het mag een groot geluk worden genoemd, dat de inzittenden er zonder enig lichamelijk letsel zijn afgekomen. Nadat de auto weer op z'n wie len was gezet, bleek het dak zwaar beschadigd te zijn. Door een kraanwagen van de garage Kerckhaert uit Terneu- zen werd de auto weer op de rij weg getrokken en naar de garage te Terneuzen gebracht. Bijeenkomst K.A.V. In het parochiehuis hielden de katholieke arbeidersvrouwen een gezellige en leerzame bijeen komst. Zuster Vernimmen be handelde de eerste hulp in het gezin. Verschillende vragen wer den gesteld en tot aller tevreden heid beantwoord. Nieuwe bank. Nu overal de perken en plant soenen door de gemeentedienst een schoonmaakbeurt krijgen, heeft deze dienst ook een nieuwe bank bij de zg. put aan café Krij ger geplaatst. Jaarver#. Fabrieksarbeidersbond. Voor deze vergadering bleek grote Spoedvergadering. Onder voorzitterschap van bur gemeester Truffino kwam de ge meenteraad in spoedeisende ver gadering bijeen. Op de agenda stond vermeld het aangaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Ned. gemeenten en groot 132696,— voor de tijd van 25 jaar met een jaarlijkse aflossing van 8494,13 tegen een rente van 4%. Deze geldlening ter aflos sing van de destijds aangegane lening in verband met de nieu we gebouwde woningen rond de Trumanlaan enz. Na enkele uit een grote belangstelling te be staan. De heer Jurriëns verwel komde de leden en in het bijzon der de geestelijk adviseur, het hoofdbestuurslid de heer Gub- bens en de voorzitter der K.A.B. de heer De Waal. In het door de secretaris uit' gebrachte jaaroverzicht werd ge memoreerd de totstandkoming van het C.A.O. in de z.g. kanaal zone. Het aantal leden steeg met 16 en bedraagt thans 173. Het verslag van de pennin meester gaf over het afgelopen jaar een batig saldo aan van 159,85. Daar de voorzitter, na 7 jaar het voorzitterschap te hebben waargenomen, wegens zijn be vordering tot werkmeester uit de plaatselijke afdeling trad, volgde een bestuursverkiezing. Tot be stuurslid werd gekozen de heer A. van Dinteren en tot voorzitter de heer C. Compiet. De heer Gubbens bracht de heer Jurriëns dank voor hetgeen hij gedurende zijn voorzitter schap in het belang der afdeling had gedaan. Zijn adviezen als lid van de bondsraad en vertegen woordiger van Z. Vlaanderen voor de chemische industrie wer den steeds zeer gewaardeerd. Het hoofdbestuur verheugde zich ech ter in de promotie door de heer Contactavond L.J.G Zeeuws-Vlaanderen. Op de bovenzaal van de heer R. J. v. d. Veke' werd Vrijdag avond een contactavond gehou. den door de streek Oost Zeeuws- Vlaanderen der L.J.G. Nadat dei streekvoorzitter, de heer J. W. de Putter, de aanwezi gen en speciaal de vele nieuwe leden, had verwelkomd werd staande het Zeeuws-Vlaamse volkslied gezongen. Wegens ongestelddheid was de heer H. de Fijter verhinderd zijn referaat te houden. Inmiddels was de alg. secreta ris der L.J.G., ir J. Bos, gearri veerd, die door de voorzitter wel kom werd geheten. De secreta resse mej. Cath. Haak bracht hierop haar uitgebreid jaarver slag uit, waarvoor haar dank werd gebracht. De voorzitter zette op duidelij ke wijze het doel en streven der L.J.G. uiteen. Op de piano begeleid door mej. Janny de Feijter werden enige L.J.G.-liederen gezongen. Door de heer ir Bos werd thans een inleiding gehouden over de talrijke streekbelangen, die de L.J.G. te behartigen heeft en in groter verband de band der jeugdgemeenschap in Nederland. Nadat de voorzitter de heer Bos had dank gebracht voor zijn inleiding werd gepauzeerd. Daar nog vele landbouwjongeren bui ten het verenigingsverband ston den was door het bestuur onder de leden een werfactie georgani seerd, die een groot succes ople verde, daar niet minder dan 29 jongeren tot de L.JG. toetraden. De heer D. J. Haak te Zaamslag bleek de beste propagandist te zijn geweest daar hij 10 leder, had aangebracht en daarmede de le werfprijs verwierf, zijnde een gratis provinciale excursie L. J. G. 1952. De heer B. J. de Putter uit Axel en mej. Cath. Haak uil Zaamslag hadden beiden 4 leden aangebracht, waarna, na loting de heer De Putter de 2e prijs ontving, zijnde een boekwerk, en mej. Haak een gratis lidmaat schapskaart 1952 L.J.G. ais 3e prijs. De 4e prijs was voor mej. Mieii Vinke uit Hengstdijk, zijnde 'n jaarabonnement Boerenjeugd en de 5e prijs was voor de heer D. de Zwarte uit Hoek, een jaar abonnement op „De Vrije Vaart. Beiden hadden 2 nieuwe leden ge bracht. Hierop spelde de voorzitter met een toepasselijk woord de nieuwe leden het verenigingsin signe op. De heer De Zwakte bracht de voorzitter dank voor zijn arbeid in 't belang der L.J.G. en overhandigde hem een ge schenk. Nadat de heer Bos het belang van de te -houden excursies naai voren had -gebracht, vertoonde hij enige mooie films van excur sies naar Zwitserland en Noord- Italië. Met een slotwoord van de voor zitter werd deze prettige contact avond gesloten en klonk als af scheid het L.J.G.-lied. Nadat de voorzitter de leden had verwelkomd memorieerde bij het overlijden van de heren Eire die 50 jaar lid van de vereniging was geweest, en S. van Hoeve, die jarenlang de vereniging als donateur steunde. De secretaris-penningmeester, de heer M. Dees, bracht, na vast stelling der notulen, het jaarver slag uit, waaruit bleek dat de vereniging thans 199 leden en 28 buitenleden telt. Door vertrek en overlijden werden 19 leden afge voerd. Het finantieel verslag gaf aan ontvangsten 1602,68 en uit- gaven 811, 59, zijnde een batig saldo van 791,09, waardoor op 31 Dec. '51 het bezit 3437,20 be droeg. De voorzitter zeide dat in het afgelopen jaar geen uitkering wegens sterfte onder de varkens moest worden gedaan, doch de kosten voor het inspuiten, die op 1,50 per behandeld varken was geschat, vielen tegen daar hier voor ƒ2,50 per varken was gene kend. In den vervolge zal hier voor echter slechts 1,25 In re kening worden gebracht. Spr. bracht dank aan de heer Dees voor zijn verslag en beheer. Bepaald werd, dat voor entree 2 zal moeten worden betaald, terwijl de contributie per aange geven varken 5 bedraagt e*i voor ieder varken meer 10 ct. per week. De uitkering bij sterfte zal voor grote varkens 1,50 per kg bedragen en voor kleine var kens 35 in totaal. Nadat de agenda was afgelia» deld werd door de heer But uit Terneuzen enige streekfilms ver toond, hetgeen algemeen werd gewaardeerd. De voorzitter sloot de geanimeerde vergadering «net een dankwoord aan de heer Bat en de aanwezige leden. Jaarvergadering „Onderlinge Hulp". Onder voorzitterschap van de heer C. A. de Kraker hield bij de heer Van de Veke de vereniging van varkenshouders „Onderlinge Hulp" een alg. vergadering. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 107) (Nadruk verboden). Bob hield zijn adem in. In de vriendelijke maneschijn lagen de overblijfselen van een stad, hier een schoorsteen en daar een muur, straat na straat van inge vallen huizen, nu tot stof ver gaan. Eenmaal had de mijn veel beloofd en de mensen waren ge komen; zij hadden hier, bij de diepe schachten, hun huizen ge bouwd; het zilver was in prijs gedaald en de mensen waren heengegaan; zij gaven Petticoat Mijn over aan het dodelijkst bombardement dat bestaat, het geduldige, stille bombardement van de ledige jaren. Zij reden door de hoofdstraat, telkens draaiend tussen grote gapingen door, die gemaakt had den kunnen zijn door ontplofba re bommen. Tussen de scheuren van het trottoir, waarop zich eertijds op Zaterdagavond een dichte menigte bewoog, groeiden nu bosjes geelgroen gras. Van de winkelstraten waren er nog twee en de huizen helden schuin over, met de wind mee. „Een vrolijk schouwspel", merkte Bob op. „Dat gebouw daar, dat op het punt staat om in te vallen, is de herberg „De Zilveren Ster", zei Holley. Dat andere daar zal wel nooit instorten. Dat hebben ze van steen gebouwd dat het duurzaam zou zijn en zij had den het erg nodig ook. Dat was vroeger de gevangenis." „De gevangenis", herhaalde Bob. De stem van Holley klonk voor zichtig: „Is dat daar een licht in „De Zilveren Ster?" „Het lijkt wel zo", antwoordde Bob. „Zeg we moeten oppas sen ongewapend, zie je. Ik zal me achterin verbergen, en te voorschijn komen als het nodig is. De verrassing vult dan aan wat we aan wapenen tekort ko men." „Goed idee", vond Holley en Bob klom achter in de wagen, waar hij zich verdekt opstelde. Voor „De Zilveren Ster" stopten zij. Plotseling verscheen er een lange man op de drempel; hij kwam naar de auto toe. „Wat moet je hier?" vroeg hij. Bob kreeg een schok toen hij de schrale, hoge stem van Slap pe Flip weer hoorde. „Zo, vreemdeling", zei Holley. „Dat is een verrassing. Ik meen de dat Petticoat Mijn verlaten wgs." r „Miji? maatschappij heeft plan hier weer te beginnen", ant woordde Maydorf. „Ik ben hier om proeven te nemen." „Hebt u al iets gevonden?" roeg Holley terloops. „Het zilver is er zo goed als uit. Maar er zit koper in de heu vels links. U bent een heel eind van de grote weg af." „Dat weet ik. Ik zoek een jon ge dame, die hier vanmorgen heen gegaan is. Hebt u haar soms gezien?" „Er is hier sedert een week niemand geweest behalve ik zelf". Zo? U vergist u misschien. Als u er niets tegen hebt, kijk ik hier eens rond „En als ik er wel op tegen heb snauwde Slappe Flip. „Waarom zoudt u ,Dat heb ik. Ik ben hier alleen en ik wil geen gevaar lopen. Draai je wagen om „Wacht even," zei Holley. „Doe die revolver weg. Ik kom als vriend „Zo. Draai dan om als vriend en ruk uit. Bergrijp me goed." Hij was nu vlak bij de wagen. „Ik zeg je, dat er niemand hier is.. Hij hield op, toen er plotseling iemand uit de auto sprong en zich op hem wierp. De revolver ging af, maar op de weg, zonder iemand te raken. Bob deed alle moeite het wapen in handen te krijgen. Een kort ogenblik worstelden de twee man. nen wanhopig, daar in de ver laten straat, voor „De Zilveren Ster". Slappe Flip was niet zo iong meer, maar hij bood heftige tegenstand. Dang duurde het echter niet, en vóór Holley de wagen uit was, had Bob hem on der en gelukte het hem, Maydorf het wapen af te nemen. „Nu sta je op en wijst ons de wég", gebood de jongen. „Geef mij de sleutels. Er zit een splin ternieuw slot op die gevangenis deur, en wij snakken om te zien, wat er binnen in is." Slappe Flip stond op en keek hulpeloos rond. „Opschieten!" riep Bob. „Ik heb aldoor verlangd je weer eens te zien, en ik ben niet erg zacht zinnig gestemd. Die zeven en veertig dollar om maar te zwijgen van de last, die je me bezorgd hebt, die avond, toen de „President Pierce" in San Fran cisco binnen kwam." „Er is niets in de gevangenis zei Maydorf, „en ik heb de sleu tel niet „Zoek eens in zijn zakken, Hol ley", zei Bob. Al heel gauw kwam er een bos sleutels te voorschijn. Bob nam ze over en gal Hol ley de revolver. „Ik laat jou op Slappe Flip passen. Als hij pre beert op de loop te gaan, schiet ie hem neer als een konijn". (Wordt vervolgd) De Engelse bond van trans portarbeiders en arbeiders in algemene dienst heeft zijn leden in een verklaring aangespoord standvastig trouw te blijven aan de politiek, die zij zelf hebben ontworpen. De secretaris van deze bond, Arthur Deakin, die tevens voor zitter is van het vakverenigings congres, gaf de volgende toe lichting: ,De Bond ziet met grote be zorgdheid elke poging aan om twee-dracht te zaaien in de La bourbeweging over een schijnge- sehil. Naar zijn mening draait het huidige geschil helemaal niet om een beginsel, doch eerder om personen." AANHANGERS VAN BEVAN SPREKEN. Een aantal aanhangers van Aneurin Bevan heeft in verschei dene plaatsen toespraken gehou den, waarin zij dé door hen ge volgde lijn ten aanzien van het defensievraagstuk verdedigen. Bevans echtgenote, Jennie Lee, verklaarde dat zij zich niet als een rebel beschouwde. De rebel len in de partij zijn sommigen, die te ver naar rechts gaan. De 57 Labourleden, die Bevan steun den bij het debat over de defen sie, vertegenwoordigen de heer sende mening in de Labourbewe- ging, zeide zij. Mevr. Barbara Castle kon niet geloven, dat er een onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt. Zij meende, dat Engeland door een te grote bewapeningslast economisch af hankelijk zou worden van Ame rika. „Ik geloof niet, dat dit de veiligheid waarborgt" De kos ten van de bewapening moete» worden uitgespreid op een wijze, warrop onze industrie geen na deel zal ondervinden, verklaarde zij. Tom Driberg, een vooraan staand aanhanger van Bevan, zeide dat er gedurende vele ja ren een conservatieve regering aan de macht zou blijven, indien de verdeeldheid in de Babour- partij niet werd opgeheven. Richard Crossman, een andere vooraanstaande aanhanger van Bevan zeide: „Er is geen splijting in de Labourpartij. Er is geen complot en er zal geen splitsing zijn". De aanhangers van Bevan zijn, aldus Crossman, niet in prin cipe gekant tegen herbewapening en er bestaat geen geschil over beginselen. „Dit is een geschil over de omvang van de nationale hulpbronnen, die in overeen stemming met het risico vag mi litaire agressie voor de herbe wapening moeten worden toege wezen". Ten kantore van L. Smit en Co's internationale sleepdienst zijn gisteren decoraties uitgereikt aan een 13-tal redders, beman ningen van de reddingboten uit Stellendam en Hoek van Holland. Schipper W. de Jager uit Stellen dam ontving de kleine gouden medaille, terwijl alle anderen de grote zilveren medaille op de borst werd gespeld. De heer Murk Leis, president directeur van de Kon. Z.-H. Mij. tot redding van Schipbreukelin gen, zeide in zijn toespraak, dat het nog nooit voorgekomen is, dat zovelen tegelijk een decora tie ontvingen. Hij had zich wel eens afgevraagd, of de korte kuststrook niet te dicht met red dingboten was bezet, maar hij moest nu zijn ongelijk erkennen. De ene schipbreuk is op de an dere gevolgd. 168 Personen wer den gered, van wie de „Presi dent Jan Leis" er niet minder dan 129 voor zijn rekening nam. Een schaduw bracht het tragi sche ongeluk met schipper Brink man. Na deze toespraak werden alle daarvoor in aanmerking komen den gedecoreerd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2