De ontwikkeling de woningbouw van Het proces tegen Otto Remer Conferentie over de Atlantische Unie De conferentie te Panmoendjon De samenzwering van Juli 1944 Onregelmatigheden in de handel in Braziliaanse koffie? EGYPTE Amerikanen siaan voor een paradox VERDELING VAN HET CONTINGENT. Burgemeester van Urk naar Argentinië WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder Maart: ONGEREGELDHEDEN IN JOHANNESBURG. Duitse treiler gezonken V -ankenrig bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Stadactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW MAANDAG 10 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1981. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Kubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De ontwikkeling van de wo ningbouw gedurende de laatste maanden is van dien aard, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting meent, dat er gegronde reden is tot een gema tigd optimisme. matig deel. aan de werkzaamheden Weliswaar bedroeg het aantal in uitvoering zijnde woningen op 1 Januari 1952 slechts 36.713, doch daar staat tegenover, dat Mwel het verloop der rijksgoed- heuringen als het verloop der fi nancieringen zeer bevredigend is. Voor Woningbouw zijn in de maanden October, November, De cember 1951 en Januari 1952 res pectievelijk 4366, 4091, 8921 en 4107 rijksgoedkeuringen afgege ven. In deze maanden werd voor onderscheidenlijk 4248, 6855, 6586 en 9083 woningen overeenstem ming met betrekking tot de fi nanciering bereikt. Bij de huidige bouwtijd, die voor een woning gemiddeld min der dan 12 maanden bedraagt, han er worden gerekend, dat 'n aanzienlijk aantal der in de aan vang van 1952 begonnen wonin gen ook in dit jaar voltooid zal worden, belangrijk boven de 40.000 zal liggen, acht de minis ter op grond van de thans beken de cijfers vrijwel zeker. Ook meent hij op grond van deze cij fers en van de thans bestaande tendenzen, dat er een zeer goede hans bestaat, dat in 1952 de wo ningproductie dicht bij de 50.000 sul liggen. Bij een gemiddelde van 4.000 ft 4.500 goedkeuringen per maand, dat thans reeds gedurende een half jaar is gehandhaafd, kan worden aangenomen, dat om streeks April het aantal wonin gen in uitvoering aanzienlijk ho ger zal liggen dan thans het ge val is, waardoor een jaarproduc tie van 50.000 woningen moge lijk wordt. Door de betrekkelijk geringe overloop van 1951 naar 1952 is het mogelijk, dat het aan tal voltooide woningen hierbij enigszins achterblijft Dit zal dan echter gecompenseerd worden door een vergrote overloop van 1952 naar 1953. Van een aan de grote banken gericht verbod tot het beschik baar stellen van gelden voor de woningbouw aan de gemeenten is geen sprake. De regering mist elke bevoegdheid tot het ultvaar- dgen van een dergelijk verbod. Wel heeft de minister van Bin nenlandse Zaken een verzoek tot de gemeenten gericht, zich voor hands te onthouden van het doen van een beroep op geldgevende instanties, teneinde de geld- en kapitaalmarkt tot rust te doen komen en teneinde te bereiken, dat het klimaat, waarin de natio nale woningbouwleningen aan 't Nederlandse volk zullen worden voorgesteld, gunstig en overzich telijk zij. Met betrekking tot de plaatse lijke woningstatistiek kan wor den medegedeeld, dat het over leg met de vereniging van Ne derlandse gemeenten geleid heeft tot de instelling door het bestuur -wan deze vereniging van een com missie voor gemeentelijke wo- ningkarthotheken. Aan deze commissie zijn vertegenwoordi gers van de centrale directie van de wederopbouw en de volkshuis vesting, het centraal bureau voor de statistiek en het centraal be volkingsregister als adviseurs toegevoegd. Deze nemen regel Een vergelijkend overzicht van de richtcontingenten en de reali satie daarvan over het jaar 1952 kan per gemeente niet worden gegeven. Wel is het mogelijk een overzicht te geven per provincie, waarbij enerzijds wordt aange geven het deel van het voor een driejarige periode toegeken de richtcontingent en anderzijds de realisatie, deze laaste gesplitst naar de verschillende financie ringswijzen. Een dergelijke op stelling geeft het volgende resul taat: aantal woningen, waarvoor in 1951 rijksgoedkeuring is ver leend was in: Groningen 1885, Friesland 1678, Drente 1287, Overijssel 3116, Gelderland 3846, Utrecht 3734, N.-Holland 5755 (met uitzondering van Amster dam), Z.-Holland 7376 (met uit zondering van Den Haag en Rot terdam), Zeeland 964, Noord-Bra bant 6204, Limburg 2915 (daar enboven was nog met 1338 wo ningen reeds een aanvang ge maakt, voor welke woningen de goedkeuring pas in 1952 is ver leend), Amsterdam 1244, Den Haag 2928, Rotterdam 3519, N.- O.-polder 498. In totaal 46.949. Uit de door levensverzekerings maatschappijen en pensioenfond sen aan de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten geleende gelden zal in de loop van 1952 een bedrag van 120 millioen worden gebruikt voor consolidatie van vlottende schuld, voor woning bouw aangegaan, terwijl 'n zelf de bedrag beschikbaar zal zijn voor financiering van de nieuw bouw. Van dit laatste bedrag zal 8 millioen gereserveerd worden voor de bouw van woningen in gemeenten, waarvoor de institu tionele beleggers voorkeur heb ben uitgesproken. Een bedrag van 7 millioen zal benodigd zijn voor toewijzingen, die nog in 1951 hebben plaats gehad. Met het overblijvende bedrag ad. 105 mil lioen zullen ongeveer 9.600 wo ningen gefinancierd kunnen wor den, waarbij is uitgegaan van ge middelde kosten van 11.000 per woning. Van de financieringsmiddelen voor deze 9.600 woningen zullen in totaal die voor 4.500 stuks voor bijzondere doeleinden gereser veerd moeten worden, te weten: 1.500 voor gemeenten, die gere- patrieerden hebben opgenomen en die deswege aanspraak heb ben op vervangende woningen; 1.000 voor gemeenten, waar zich een bijzondere ontwikkeling voor doet; 1.000 voor goedkope-wo ningplannen; 500 voor defensie en 500 voor 't bevorderen van de bin nenlandse migratie uit de over- schotgebieden. De na aftrek van deze bedragen overblijvende gel den voor de financiering van 5.100 woningen heeft de minister in evenredigheid van de richt contingenten over de provincies verdeeld. Over stakende D.U.W.-arbeiders merkt de minister op, (lat hij de begrippen staken en D.U.W.-ar- beid onverenigbaar acht. Een ar beider, die door werkweigering te kennen geeft de hem van over heidswege aangeboden arbeid niet te willen verrichten, stem pelt zich zelf tot een vrijwillig werkloze, met alle gevolgen van dien ten aanzien van de uitslui tend voor onvrijwillig werklozen bestaande overheidssteun. De minister acht, mede dank zij de gewestelijke beroeps, en ad viescommissie voor de D.U.W., zodanige waarborgen tegen een willekeurige en onrechtvaardige behandeling van D.U.W.-arbei ders aanwezig, dat hij van oordeel is een afdwingen door dezen van hun eisen door middel van sta king niet te kunnen tolereren. Zelfs al is bij de werktijdenwij ziging in Drente in eerste instan tie de reactie bij de arbeiders onderschat en was een duidelij ker voorlichting hier op haar plaats geweest, dit behoeft nog geenszins een aantal arbeiders aanleiding te geven, zonder zelfs maar enige poging lot overleg of het vragen van nadere inlichtin gen, al of niet via de in de Stich ting van de Arbeid samenwerken de vakorganisaties, te gaan sta ken. De minister acht dan ook geen termen aanwezig tot verde re tegemoetkoming aan deze ar beiders. De burgemeester van Urk heeft van de Argentijnse lucht vaartmaatschappij „Aerolineas Argentinas" het aanbod gekre gen voor haar rekening naar Mar del Plata in Argentinië te vliegen om persoonlijk de moei lijkheden ter plaatse op te lossen. De burgemeester heeft dit aan bod aanvaard en vertrekt Woens dag a.s. naar Argentinië. Van daag zal het lid der Tweede Ka mer, de heer Van der Zaal, de Argentijnse zaak met de gezinnen op Urk bespreken. De burgemeester kreeg giste ren reeds van verscheidene zij den aanbiedingen om een lande lijke actie te beginnen voor steun aan de gezinnen der Urkers. De burgemeester is evenwel van me ning, dat eerst getracht moet worden langs wettelijke weg recht te krijgen voor de geëmi greerde Urkers. Vandaar dat de burgemeester de tocht naar Ar gentinië zal maken. medegedeeld door het K.N.M.I. Ie De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt en, overwe gend droog weer. Zwakke tot ma tige westelijke tot noordwestelij ke wind. Ongeveer de zelfde mid- dagtemperatuur als gisteren. DINSDAG 11 MAART. BEJAARD ECHTPAAR IN VLAMMEN OMGEKOMEN TE HARLINGEN. Zondagmorgen omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in een der arbeiderswoningen bij de scheepswerf „Welgelegen". De brand, die in de keuken ontstaan was, tastte de trap naar de slaap kamer aan, zodat de bewoners, de 70-jarige G. v. d. W. en zijn 69-jarige echtgenote de slaapka mer niet meer konden verlaten. Zij kwamen in de vlammen om. De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist de belendende woningen te behouden en was spoedig de brand meester. Voor een gerechtshof te Bruns- wijk is het proces begonnen tegen de voormalige generaal- majoor van het Duitse leger, Otto Ernst Remer, die zich be kendheid verwierf door in Juli 1944, toen hij bevelhebber van het Berlijnse garderegiment was, een tegen Hitier gerichte samen zwering de kop in te drukken. Remer is onder-voorzitter van de „socialistische rijkspartij" (s.r.p.) die nationaal-socialistische ten- denzen vertoont. Hij ondergaat thans een gevangenisstraf van vier maanden wegens belediging van de West-Duitse regering. Remer is door een groep Duitse verzetsstrijders, waaronder de huidige West-Duitse minister van binnenlandse zaken dr Robert Lehr, aangeklaagd wegens „las ter". Het proces, waarvoor grote pu blieke belangstelling bestond, be gon met een verklaring van de beklaagde. Remer, die bij het af leggen van deze verklaring in stramme houding stond, zei op zelfverzekerde wijze niet te heb ben bedoeld dat allen, die aan de samenzwering van Juli 1944 heb ben deelgenomen, als verraders moeten worden beschouwd. „Ik beschouw slechts hen als zoda nig, die betrekkingen onderhiel den met staten, waarmee Duits land in oorlog was". de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 91 terneuzen voor betere huid en haarverzorging bij de keuze van het meest ge schikt model, en voor uw haar en huidverzorging, geven wij u gaarne advies. Tydens de te Leiden gehouden I tionele tijdschriften en films, be- landelijke conferentie over de richten over misdaad en overspel, Atlantische Unie, welke was ge- die in het leven van de beschaaf- orgaiüseerd door de Nederlandse de Amerikaan een rol van uiterst studentenvereniging voor rechts- geringe betekenis spelen, doch orde, heeft prof. Dr A. J. N. den die bij de vorming van het Ame- HoUander enige aspecten van de rikabeeld in Europa van oneven Atlantische samenwerking be- redig belang zijn Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.52 2.27 3.07 3.17 n.m. 2.10 2.45 3.25 3.35 ZON MAAN 10 7.06 18.36 17.24 6.40 11 7.04 18.38 18.38 6.51 12 7.01 18.40 19.52 7-01 13 6.59 18.41 21.09 7.11 14 6.56 18.43 22.29 7 23 15 6.54 18.45 23.52 7.38 W 6.52 18-47 7.56 17 6.50 18.48 1.16 8.27 De onderhandelaars van de V.N. en de Noordelijken over het toezicht op te naleving van een bestand hebben Zondag twee mi nuten vergaderd. Beide partijen deelden mede niets nieuws te zeggen te hebben. Hierop werd besloten Maandag weer bijeen te komen. De subcommissie voor de kwestie der krijgsgevangenen was 33 minuten bijeen. De Noord- koreaanse generaal Lee Sang Tsjo legde een korte verklaring af, waarin hij in heftige bewoor dingen de houding der Verbonde nen met betrekking tot de krijgs gevangenenkampen op het eiland Kojedo veroordeelde. Hij zeide, dat de Verbondenen „machtiging hebben gegeven, dat personen uit Formosa krijgsgevangenen trachten om te kopen". „Indien een dergelijke toestand voort duurt, zou hij gevolgen kunnen meebrengen, die buiten het ka der van de wapenstilstandsbe sprekingen gaan". De Verbonde nen moedigden anti-communisti sche organisaties in Zuidkoreaan- se gevangenenkampen aan. De onderhandelaar der Verbon denen, Libby, zeide, dat de ver klaring van Lee een „opzettelijke belediging" en onwaar was. VERKLARING VAN GEN. JAMES VAN FLEET. De opperbevelhebber van het Achtste leger in Korea generaal James van Fleet, heeft Zondag een nieuw lente-offensief zouden beproeven. De Noordelijken hebben een potentiële kracht, die groter is dan die van de legers en de lucht- macht der Verbondenen, maar „wij zouden elke aanval van de communisten kunnen tegenhou den", aldus de generaal. Hij had geen reden om aan te nemen, dat de Noordelijken een o groot offensief zouden ontkete-1 Verenigde Staten. licht. De nauwere aanraking van de volken, die rond de Atlantische Oceaan wonen, aldus prof. Den Hollander, gaat gepaard met mis verstand en spanningen. De Ame rikanen staan voor een paradox. Zij zijn ervan overtuigd een vrije wereld te willen scheppen en handhaven, waarin het goed zal zijn te leven, omdat de mens er de hoogste waarden in zou kun nen belijden en beleven, die de Westerse cultuur kent. De Verenigde Staten zijn mis schien de eerste natie in de ge schiedenis, die een groot bescha vingsgebied overheerst zonder dat zij dit voorrecht heeft ge zocht en terwijl zij er in feite gruwelijk het land aan heeft. Amerika bezit een geweldige macht en is er van overtuigd deze macht niet misbruikt te heb ben. Toch ervaren de Amerika nen het wantrouwen van Euro pa. Wetend dat Europa hen als culturele barbaren beschouwt, merken zij dat Europa gevoelig is voor propaganda uit Sowjet- Rusland, dat zich blijkbaar niet cultureel, politiek of sociaal be hoeft te verantwoorden, hoewel het volgens Westeuropese nor men daarbij heel wat slechter voor de dag zou komen dan de nen. De toekomst van de Verbon den legers in Korea „ligt nog steeds op de conferentietafel te Panmoendjon. Hij schatte de potentiële kracht der Noordelijken in Korea op on geveer 900.000 man, 500 tanks en meer vliegtuigen dan en onge veer tweemaal zoveel stukken artillerie als de Verbondenen in het veld hebben. Hij voegde er aan toe, dat slechts ongeveer de helft der Noordelijke manschap pen zich thans in de frontlinie bevindt. De Noordelijken hadden slechts zelden hun tanks aan het front gebruikt en zij hebben er veel in reserve. Zij hielden ook veel artillerie in reserve. De ar tillerie der Verbondenen „is in het voordeel, omdat zij veel beter is". De generaal zeide, dat goeduit- geruste Noordelijke eenheden in de frontlinie thans vrijwel op vol le sterkte zijn. Hij prees het moreel der Ver bonden troepen gedurende de moeilijke periode der wapenstil standsbesprekingen. „Wij zijn even sterk als toen wij net com munistische offensief in het be gin van het vorig jaar ineen de- verklaard, dat htf „niet verrast" den storten", aldus generaal Van zou zijn, indien de Noordelijken I Fleet. Deze situatie is voor Amerika hoogst paradoxaal en verklaart mede het ongeduld dat men er aan de dag legt wat Europa be treft. Van Europese zijde bespeurt men de reactie dat men zichzelf wenst te blijven, geen culturele waarden wenst te offeren als prijs voor de hier niet gewenste baten van een machine-civilisa tie, waarin productie het hoogste doel zou zijn en dat, naar men vreest, een levenstype zou schep pen, waarin de mens zal leven van weekend tot weekend. De culturele verwerping van Ame rika door Europa is een complex verschijnsel. Eén der oorzaken is de afgunst van de zwakke je gens de sterke. Amerika's mate riële kracht heeft Europa's lot beslissend beïnvloed en ook bij collectiviteiten schijnt een betrek king te bestaan tussen een (eco nomisch) minderwaardigheids- en een (cultureel) meerwaardig- heidsgevoel. Men heeft in dit ver band wel gesproken van het „Atheense complex" bij de Euro peanen. Amerika draagt hiertoe zelf ook bij. Wat het over zijn grenzen sfcnct, is een wonte«-li\ke rin geling van bazarprullen, sensa- Er zijn in Europa lieden, die een meer bezonnen oordeel tonen en waardering hebben voor wat Amerika heeft voortgebracht, waaronder wel niet de minste prestatie is, dat men er meer ge lukkiger, tevredenen vriendelij ker en niet-angstige mensen schijnt te ontmoeten. Met erken ning van de snelle stijging van het wetenschappelijk niveau op velerlei gebied, van de daar snel groeiende waardering voor het culturele in andere zin, met er kenning van dit alles zou ook de minst in vooroordelen bevangen Europeaan menen dat Europa het hart blijft van de huidige westerse beschaving. Mocht bijv. tengevolge van een nieuwe totale oorlog dit hart op houden te kloppen, dan zullen alle schilderijen, die Amerika in zijn musea, alle documenten en microfilms, die het in zijn biblio theken heeft verzameld, onvol doende zijn om de creativiteit te vervangen die van Europa is, de tradities die van vader op zoon overgingen, van ambachtsman op leerling, van wijze op discipel, die trant van denken en doen en maken, die 50 generaties men sen heeft vereend in hun liefde voor de dingen des geestes in hun onvervangbare verscheidenheid. Wat betreft deze supra-nationa- le eenheid van de Europese cul tuur, is het belangrijker haar te behouden en te beveiligen dan haar te definiëren. De Europese intellectueel acht haar bedreigd, enerzijds door het totalitaire re gime van Sowjet-Rusland, ander zijds door de massa-civilisatie van de Verenigde Staten. Hier bestaat de tragiek van het misverstand. Weinig verschijnse len van onze tijd zijn meer ver ontrustend dan de afkeer, ja de weigering van de Europese in- telligentia, ernstig aandacht te schenken aan het fenomeen Amerika. Te velen bepalen zich tot klachten, dat de wereld wordt geamerikaniseerd, waarmee zij bedoelen: gebarbariseerd, een houding, in wezen getuigend van meer onwetendheid en opper vlakkigheid dan zij Amerika ver wijten. Van vrijwillige samenwerking zal afhangen of het Westen het ideaal kan blijven verwezenlijken der vrije ontplooiing van de per soonlijkheid. Waarlijk wederzijds begrip is niet voldoende voor sa menwerking, maar het is een on misbaar begin. Het tot stand brengen van een grotere eenheid eist wederzijdse waardering, be- kaars noden en mogelijkheden. In de zaal bevonden zich vele aanhangers van Remer, die luid applaudisseerden, toen de verde diging de vaderlandslievende ge voelens van de getuigen, die vroeger deel hadden genomen aan de samenzwering van 1944, in twijfel trok. Een der getuigen, de 27-jarige Alexander von Hase, zoon van luitenant-generaal Von Hase, die in Juli 1944 commandant van Berlijn was en later werd te rechtgesteld omdat hij deel had genomen aan de samenzwering tegen Hitier, verklaarde met een van ontroering trillende stem, terwijl hij met een beschuldigen de vinger op de beklaagde wees: „Mijn vader heeft mij vlak voor zijn dood verzekerd dat Remer van de samenzwering afwist. Hij heeft er zich eerst tegen verzet, toen de zaak mis liep". Het proces werd mede bijge woond door een aantal juristen en theologen, die verklaarden dat het in opstand komen tegen Hit- Ier „het vervullen van een vader landslievende en christelijke plicht" was en geenszins ver raad. Dr Hans Joachim Iwand, pro fessor in de godgeleerdheid aan de universiteit van Göttingen zei o.m.: „De enige fout, die de samenzweerders hebben ge maakt, is dat zij te lang hebben gewacht. In de protestantse ge loofsleer is duidelijk bepaald dat het geoorloofd is een bestaande regering met geweld omver te werpen, indien daardoor het eigen volk en andere volken voor vernietiging worden behoed", Kolonel Wolfgang Müller, ge wezen lid van de generale staf van het vroegere Duitse leger, zei; „Het enige motief van de samenzweerders was een einde te maken aan de reeds medio 1944 hopeloze toestand op poli tiek en militair gebied. Wi; hoopten een einde aan de oorlog te kunnen maken en verder bloedvergieten te voorkomen". Een der getuigen was dr Otto John, ook een der deelnemers aan de samenzwering van 1944 en thans hoofd van het West- Duitse federale kantoor voor de bescherming van de grondwet John verklaarde nauw te hebben samengewerkt met overste graaf Von Staufenberg, de man die de actetas met de bom. waardoor Hitier om het leven had moeten komen, in het vergaderlokaal waar de aanslag is gepleegd, ach terliet (de bom ontplofte, doch Hitier werd slechts licht gewond) en admiraal Canaris, het hoofd van de voormalige Duitse con- tra-spionnagedienst („Abwehr", die beiden na het verijdelen van het complot werden terechtge steld (Canaris eerst in April 1945). John zeide in Madrid als scha kel te hebben gefungeerd tussen de Duitse verzetsgroepen, die de aanslag van 1944 pleegde en een Spaanse diplomaat, die recht streeks toegang had tot de toen malige geallieerde opperbevel hebber, generaal Dwight Eisen hower. De verdediging drong erop aan dat John de naam van deze di plomaat zou noemen, doch hij weigerde dit. Ook werd John door de verdediging aan een kruisverhoor onderworpen, waar bij hem scherpe vragen over de motieven voor zijn optreden wer den gesteld. Zo werd gesugge reerd dat John „de vijand in Duitsland had willen brengen". Dr John antwoordde op felle toon; „Wij wensten het nazibe wind ten onder te brengen. Wij wilden Duitsland sparen voor de puinhopen en vernietiging, die 1945 bracht". De openbare aanklager haal de een passage uit Hitiers „Mein Kampf" aan, waaruit blijkt dat Hitier zelf onder bepaalde om standigheden opstand gewettigd achtte. Deze passage luidt: „Wan neer een volk door zijn regering naar de ondergang wordt geleid, is het niet slechts het recht, doch ook de plicht van iedere burger tegen een dergelijk bewind in op stand te komen". De advocaat van Remer ver zocht vervolgens twaalf gene raals en kolonels, onder wie ex- admiraal Dönitz, de ex-maar schalken Von Manstein en Kes- selring, Hitiers tankexpert, ge neraal Guderian, en de comman dant der valschermtroepen gene raai Ramcke, als getuigen-dé- charge te laten horen. Volgens de advocaat zouden deze getuigen kunnen aantonen, dat het optre den van Remer slechts het vloei en van meer bloed had voorko men. De rechter zeide het ver zoek te willen overwegen. Vandaag wordt het proces voortgezet. Zaterdag is het proces tegen Remer, een der leiders van de socialistische rijkspartij, die be schuldigd van belediging te Brunswijk terecht staat, voort gezet. Een van de getuigen, Abian von Schlappendorf, een 44-jarige advocaat, verklaarde, dat hij vóór de oorlog in Engeland met Chur chill had gesproken over het ver zet in Duitsland tegen Hitier. O.m. verklaarde Von Schlap pendorf, dat kolonel Hans Oster drie maal de Nederlandse mili taire attaché in Berlijn had ge waarschuwd voor drie opeenvol gende streefdata voor een inva sie in Nederland. Hij noemde het tragisch, dat de Nederlandse stafchef toentertijd zijn militaire attaché niet geloofde. De invasie zelf noemde Von Schlappendorf een „niet uitgelokte aanval, die jarenlang een schande voor de Duitsers zal zijn". De openbare aanklager maakte bezwaar, toen de verdediger, We- hage, vroeg of er enig verschil bestond russen de Duitse opmars in Nederland en Churchills „aan val op Noorwegen" en „beschie ting van de Franse vloot bij Oran". Hierop werd de zitting ge schorst om te beslissen, of de vraag toelaatbaar was. Volgens een verklaring van de voorzitter van het Braziliaanse „Centre de Commercio de Café" in het blad „Tribuna de Impren- sa" bestaat er een „bende", die profeit trekt uit de verkoop van ciële koers van de dollar ten op zichte van het pond en de hogere waarde van de dollar op de vrije markt. De enige oplossing om aan deze toestand een einde te maken is, gen van de overeenkomst van Bretton Woods en een herziening van de waarde der verschillende valuta's. in Brazilië gekochte koffie uit,volgens De Almeida, het opzeg- landen met een „zachte" valuta naar landen met een „harde" va luta. Deze groep zou werken in Tanger, Rotterdam, Londen, Ant werpen en in Zwitserland. Nadat de transacties aanvankelijk een bescheiden omvang hadden ge had, zouden zij thans zeer om vangrijk zijn. Volgens de voorzitter, Ruy Go- mes de Almeida, wordt hierbij per zak koffie ongeveer 100 cru zeiro (20 gulden) verdiend, dank zij het verschil tussen de offi- Twee honderd politiemannen, van wie enkele gewapend met stenguns, zijn Zondagavond in allerijl naar Newclare, de natu- rellenwijk van Johannesburg, ge zonden nadat bericht ontvangen was over onlusten waarbij van stokken en stenen gebruik werd gemaakt. Een persoon werd ge dood en een ernstig gewond. Een groep van de stam der Ba- soeto's was slaags geraakt met aanhangers van de burgerwacht gerecruteerde naturellen die po litiediensten verrichten in natu- rellenwijken. Toen de politie arri veerde ging men uit elkaar. Vijf Egyptenaren gewond in de kanaalzone. Het Britse militaire hoofdkwar tier in de kanaalzone heeft mee gedeeld, dat het afgelopen et maal in de kanaalzone bij drie gelegenheden door Britse mili tairen op Egyptenaren is gescho- ten. Vijf Egyptenaren liepen verwondingen op. De Duitse treiler „Laden- grund" heeft Zondagmorgen vroeg geseind, dat hij ten oosten van de Orkaden een reddings sloep heeft opgepikt van de Duitse treiler „Thor", die enige uren tevoren was gekapseisd en gezonken. Een man is in veilig heid gebracht, één is om het (even gekomen en 16 personen worden nog vermist. Alle sche pen in de omtrek is verzocht scherp uit te zien.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1