Organisatiewet Sociale Verzekering Meer geschoolde vakarbeiders! De wijziging van de Pachtregeling i Algemene financiële de Eerste beschouwingen Kamer in Amerikaanse dienstplicht v Wees niet koffie-krenterig! De Van Riebeeck-zegels TÜNESIE DeChinesepapegaai Emigratievluchten naar Canada gaan door Het Nederlandse gezinsboek Minister Lieftinck is Woensdag morgen voortgegaan met de be antwoording van de opmerkin gen die Dinsdag in eerste termijn zijn gemaakt bij de algemene fi nanciële beschouwingen in de Eerste Kamer. Minister Lieftinck begon met een bespreking van het budge- taire beleid. Het inhalen van de belastingachterstand en het be schikbaar komen van de tegen- waardenfondsen hebben een gun stige invloed op de middelen. De extra-fiscale baten hebben 200 millioen meer opgebracht dan was geraamd. Voor de gehele dienst voor 1952 is echter een tekort van 267 millioen te veJ" wachten. Daar komt bij, dat in de militaire sector een achterstand ingelopen moet worden. De uit gaven van de werkloosheidsbe strijding zullen het tekort nog verhogen. De inkomsten van in voerrechten en omzetbelastingen lopen terug. Ook ten opzichte van de kohierbelastingen past voorzichtigheid. Daarom is het onjuist te zeggen dat de belas tingverhoging in het vorige jaar ongegrond is geweest. Men kan niet steeds de schuld van de stijgende werkloosheid geven aan de zware belastingen. Verder kan de werkloosheid ge zien worden als een tijdelijke terugslag op de voorraadvomuug tengevolge van het Koreaanse conflict. - Als de wereldomstandigheden zich niet al te zeer in ons nadeel keren mogen wij optimistiscn zijn ten opzichte van een sluitende betalingsbalans. De export zal evenwel moeten blijven toene men. Stimulans daarvoor kan consumptiebeperking in eigen land zijn. Ons kostenniveau moet ons in staat stellen op de wereld markt te concurreren en de in ternationale handels-politieke omstandigheden moeten meewer ken wil de export vergroot wor den. De regering zal zich hier met nog meer kracht achter zet- ten. De internationale handels-poli tieke omstandigheden zijn op het ogenblik echter niet gunstig. Wijziging van het fiscale winst begrip, zoals door Mr. Regout (K.V.P.) was bepleit, achtte de minister niet mogelijk. Wei kon hü een verlichting van de accijnzen op sigaren in het vooruitzicht stellen. Zeer binnen kort zal een wetsontwerp worden ingediend waarin een aanzien lijke verlaging van de accijnicn vooral on goedkopere sigaren wordt voorgesteld. De belasting op sigaren zal daardoor „nog lichter" worden dan vóór de oorüog het geval was, aldus de minister. Minister Lieftinck verklaarde, dat het regeringsbeleid „met voorzichtigheid" gericht is op het verlichten van belastingen op die als effect gesorteerd zal worden, gebieden, waar werkverruiming Een wetsontwerp inzake belas tingsfaciliteiten, ten behoeve van charitatieve en culturele nistel lingen is eveneens in een verge vorderd stadium van voorberei ding. Giften aan dergelijke instellin gen, die gebonden zullen zijn aan een bepaalde minimum- en ma ximumgrens, zullen mogen wor den afgetrokken van de inkom sten, loon- of vennootschapsbe lasting. De aftrek mag niet meer bedragen dan 3 °/o van het zui vere inkomen of van de zuivere winst. De aftrek mag alleen wor den toegepast op zuivere giften, d.w.z. giften, waaruit geen aan spraken volgen. Ondanks de zg. „goedkoop geldpolitiek" is de staat er in ge slaagd, zo vervolgde de minister, een vrij gezonde verhouding te krijgen tussen de geconsolideerde en de vlottende schuld, terwijl het bedrijfsleven ondertussen in staat is geweest, evenals de la gere publiekrechtelijke belang rijke emissies te doen. Het „duur- maken" van het geld is geen goed middel om de economie van een land te bevorderen. Het is ver keerd investeringen te beperken door het laten oplopen van de rente. Over de besteding van de tegenwaardefondsen van de Marshallhulp zei de minister o.m. nog het volgende: de regering staat op het standpunt, dat de tegenwaardefondsen zoals ze ge groeid zijn tot Juli 1951 bij voor keur besteed moeten worden voor aflossing van de staats schuld bij de Nederlandse Bank. Er is goede hoop dat de Ameri kanen zich met dit standpunt zullen verenigen. Het overleg over de schuldaflossing met 750 millioen uit de tegenwaarden- fondsen bevindt zich in een ver gevorderd stadium. De regering heeft besloten 230 millioen te besteden voor de uit breiding van het militaire pro ductie-apparaat. De vergadering werd hierna geschorst. Bij de replieken verzekerde de minister nog eens, dat de vennoot- schappenbelasting de eerste belas ting is, die voor verlaging in aan merking komt. De heer Hoogland (Arb.) maak te bezwaar tegen het in erfpacht geven of verkopen van boerderijen welke gebouwd zijn op de ontgon nen gronden van de domeinen. Mr Baron de Vos van Steenwijk (VVD) deelde dit bezwaar niet. Hij meende juist, dat de aankoop van domeingrond zou leiden tot ophef fing van versnippering van gron den en het rendabel maken van be drijven. Naar aanleiding van een ver zoek van de heer Regout (KVP) zegde de minister toe, dat hij bij de op handen zijnde herziening van de successierechten aandacht zou wijden aan de tarieven voor kin deren en pleegkinderen. De pleeg kinderen moeten thans veel zwaar dere successierechten betalen. Op de vraag, die prof. Molenaar had gesteld over verlichting van de commissarissenbelasting, ant woordde de minister, dat sinds Maart van het vorige jaar de mo gelijkheid bestaat deze belasting buiten werking te stellen voor die commissarissen, wier werk of ad viezen van grote waarde zijn voor het bedrijf. De minister verklaarde, dat hij geen bezwaar had tegen de aanleg van een voetgangerstunnel te Was senaar op de plaats, waar onlangs weer een dodelijk ongeluk is ge beurd, mits er een billijke kosten verdeling tussen gemeente en rijk gevonden wordt. De minister verklaarde voorts, dat hij mensen, die door de belas tingdruk niet in staat zijn op de nationale woningbouwleningen in te schrijven, ter wille zal zijn als ze toch inschrijven. Zij zullen een langere termijn dan die van vijf maanden krijgen om hun belasting te betalen. Het zal echter niet mo gelijk zijn achterstallige belasting betalers uitstel van betaling te verlenen. De begroting van het de partement van financiën werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Alleen de CPN-fractie wenste geacht te worden te heb ben tegengestemd. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met 235 te gen 156 stemmen een wetsont werp inzake militaire opleiding van middelbare scholieren in plaats van algemene denstplicht aangenomen. Het Huis verwees het oor spronkelijke wetsontwerp inza ke algemene dienstplicht terug naar de commissie voor de strijdkrachten ter nadere bestu dering. Dit ontwerp voorziet in Er zijn van die kleine dagelijkse genoegens in het leven, die een mens zich zeker gunnen moet. Eén van die genoegens is ons dagelijks kopje koffie en we zijn er niet krenterig mee nu de koffie vrij is. Maar aan de p r ij s kun nen we wat doen. Ruim twintig cent per half pond kunnen we besparen op koffie van de beste soort. Want De Gruyter's koffie wordt met cassabon verkocht. In deze dure tijd maakt 10 korting op kwaliteits-koffie zóveel uit, dat geen enkele huisvrouw zich veroorloven kan daar van niet te profiteren. P V >■1 H 520506 De Van Riebeeok-zeigels zulr en bij de PTT beschikbaar zijn van 14 Maart tot 15 April, aanmerking komende passagiers eind van 1953. De waarden zijn 2, 6, 10 en 20 cent met een toe slag van resp. 3, 4 en 5 oent. De toeslag is bestemd voor de her denking in Nederland, de Ne derlandse tentoonstelling in Kaapstad en het geschenk van het Nederlandse volk aan het volk van Zuid-Afrika. De vulkaan Hibok-Hifook op het eiland Camiguin blijft as en lava spuwen. Men vreest voor 'n een dienstplicht voor alle Ame-nieuwe uitbarsting en de autori- rikaanse mannen van 18 jaar.teiten hebben opnieuw de evacu- gevolgd door zeven en een halfatie-orders van de gevaarlijke jaar dienst bij de reserve. zone van kracht doen worden. XtuecJe Kamer In de vergadering van 31 Janua ri heeft de Kamer besloten de be raadslaging over de wetsontwer pen tot herziening van de uitvoe ringsorganisatie der sociale ver zekering, wijziging der ziektewet en wijziging der kinderbijslagwet tot een nader tijdstip aan te hou den. De commissie van voorberei ding Is toen opnieuw in mondeling overleg getreden met de minister van sociale zaken. Dit overleg heeft geleid tot indiening van een derde nota van wijzigingen op het eerste der hiervoor genoemde wetsontwerpen. Gisteren zijn de beraadslagingen voortgezet. Door de nieuwe redactie van art. 23, welke de regering nu heeft voorgesteld, wordt vastge legd, dat de bedrijfsvereniging be voegd is de administratie van één of meer takken van verzekering zelf te voeren, dan wel die admini stratie in te brengen in een ge meenschappelijke administratie van alle niet-zelfadministrerende bedrijfsverenigingen gezamenlijk. Andere vormen van administratie worden nadrukkelijk uitgesloten. De heer Van den Born (Arb.) meent dat het resultaat negatief is Het is voor zijn fractie niet mo gelijk haar stem aan het ontwerp te geven. Spr. is van oordeel, dat de chaos blijft bestaan, als men niet tot een centraal administratie kantoor komt. Z.i. moet er een kantoor zijn, dat de centrale lei ding over het gehele land heeft. Terecht is geschreven, dat mi nister Joekes overstag is gegaan. De enig juiste oplossing zou zyn het ontwerp terug te nemen. De heer Stapelkamp (AR) ver klaart, dat hij onder zelfdoen door het bedrijfsleven verstaat, dat de overheid terugtreedt voor zover het algemeen belang dat mogelijk maakt en het bedrijfsleven de so ciale wetgeving uitvoert onder controle der overheid. Spr. ver heugt zich over de bepaling, dat de bestaande apparatuur en orga nen zullen worden ingebracht in de nieuwe organisatie. De heer Gortzak (CPN) is voor stander van eén algemeen centraal geleid orgaan, waarbij een grotere inschakeling van bedrijfsgenoten mogelijk is. Door het nieuwe ont werp wordt verder tegemoetgeko men aan de eis van hen, die op het standpunt staan, dat de uitvoe ringsorganen niet in handen der overheid behoren te zijn. Mevr. Fortanier-de Wit (WD) Vindt het een aanwinst, dat thans een scheiding tot stand is geko men tussen toezicht en beheer. Spr. vraagt hoe de minister zich de overgangsregeling van de raden van arbeid naar de nieuwe voorstelt. Minister Joekes stelt vast, dat gestreefd moet worden naar meer eenheid in de uitvoering der so ciale verzekering. Steeds is de mo gelijkheid opengehouden de admi nistratie te doen geschieden door vakbedrijfsverenigingen, doch z.i. bestaat er geen bezwaar tegen een centrale administratie. Toen in de Kamer duidelijk bleek, dat een meerderheid prijs stelde op eigen administratie, is er nader beraad geweest. Met de heer Van den Born is de minister van oordeel, dat het ge meenschappelijk administratiekan toor ook andere administraties op zich moet kunnen nemen b.v. van bedrijfspensioenfondsen. Spr. verzet zich tegen de opvat ting als zou hij overstag zijn ge gaan. De staatssecretaris, de heer Van Rhijn, acht de aangebrachte ver anderingen wel aanvaardbaar. Hij heeft ze echter zonder enthousias me aanvaard. De drie pilaren van het ontwerp zijn gehandhaafd: geen eigen administratie zonder preventie van controle; de sociale verzekeringsraad heeft voldoende invloed op de gestes van het G.A. K. en de minister kan aanwijzin gen geven. Wanneer het ontwerp was te ruggenomen, zou men weer enige jaren achterop zijn gekomen. Spr. herinnert eraan, dat de kinderbij slagverzekering reeds voor 70 door organen van het bedrijfsleven wordt uitgevoerd. Het amendement van de heer Van den Born (Arb.) om de uit voering der kinderbijslagverzeke ring op te dragen wordt verwor pen met 44 tegen 21 stemmen; die van PvdA en CPN. In art. 4 is sprake van represen tatieve organisaties. Een amende ment-Van den Born wil daarvoor gelezen zien: „algemeen erkende centrale organisaties of daarbij aangesloten verenigingen". Dit amendement wordt ver worpen bij zitten en opstaan: al leen de PvdA blijkt vóór te zijn. Het amendement van de heer Van den Born (Arb.) om ten aan zien van de administratie de oor spronkelijke tekst te handhaven, zodat er een centraal administra tiekantoor zou worden opgericht, wordt verworpen met 43 tegen 22 stemmen, die van de PvdA en CPN. Het wetsontwerp wordt goedge keurd met 45 tegen 22 stemmen. Vóór: KVP, CH, AR. WD en KNP. Tegen PvdA en CPN (SG is bij de stemming niet aanwezig). HERZIENING VAN HET LEERLINGSTELSEL. Prof. ir F. M. Roeterink uit Eindhoven heeft voor de afdeling technische economie van liet ko ninklijk instituut van ingenieurs te 's-Gravenhage een inleiding ge houden over cle bevordering van de vakopleiding volgens het leer lingstelsel. Spr. toonde zich bezorgd over de gang van zaken bij het technisch onderwijs in Nederland, speciaal wat betreft de vakopleiding vol gens het leerlingstelsel. In de ambachtsscholen wordt de grondslag voor cle vorming van vaklieden gelegd. Het leerlingen stelsel is daarna de meest aange wezen vorm voor de vakopleiding in het bedrijf. Dit stelsel bevat de waarborgen voor een grondige en systematische practische opleiding, terwijl het verplichte aanvullende nijverheidsonderwijs een waarde volle bijdrage tot een verdere al gemene en technische ontwikkeling betekent. Om al deze redenen ver dient het aanbeveling, dat naar vermogen wordt bevorderd, dat de jongeren die de ambachtsscholen verlaten, op een leerovereenkomst in dienst worden genomen. Om de grote massa der onge schoolden voldoende werkgelegen heid te bieden in de industrie, be hoort een harmonisch opgebouwd kader aanwezig te zijn, niet alleen een leidinggevend kader en een middenkader, maar ook een uit voerend kader van vakarbeiders en het daaruit voortkomende lager technisch kader. Vóór de oorlog bestond er een zekere verhouding tussen de aan tallen van de per jaar gediplo meerden bij het technisch hoger onderwijs, bij het middelbaar tech nisch onderwijs en het lager tech nisch onderwijs. Er zijn thans jaar lijks driemaal zoveel gediplomeer den van de M.T.S. als in 1939. In 1951 werden er 1575 geteld. Het aantal middelbaar technische scho len is sinds 1939 gestegen van 12 op 21. Ook bU het technisch hoger onderwijs is ongeveer het drievou dige van het aantal gediplomeer den van 1939 bereikt. De ambachtsschool blijft bij dit verhoudingscljfer ver achter. Nog steeds heeft deze school niet de zuigkracht, die nodig is om de ver houding gunstiger te maken. Nog steeds worden op het bureau of op het kantoor meer begeerlijke posi ties gezien dan in de fabriek of werkplaats. Wat moet er ter ver- betering van deze situatie gebeu- benalen van de minimale eisen van ren vakbekwaamheid zal in de bedrijfs- Men ziet wel in, dat de 2-jarige ambachtsschool niet aan de eisen kan voldoen, die voor de industrie wat de vakbekwaamheid betreft worden gesteld. Het leerlingstelsel heeft enig nut bewezen, doch het had tot he den een gering aandeel in de vor ming van onze technische man kracht. Het resultaat van het opleidings- werk van de verschillende bestaan de leerlingstelsels wordt in hoofd zaak bepaald door het aantal jaar lijks toegekende eindgetuigschrif- ten. Het blijkt, aldus spr. dat er in 1950 rond 17.000 gediplomeerden van dagambachtsscholen zijn, ter wijl er in dat jaar rond 4.200 eind diploma's van het leerlingstelsel werden afgegeven, waarvan dan nog een 1900-tal aan jongelieden, die de ambachtsschool niet had den gevolgd, want voor deze cate gorie is het leerlingstelsel ook toe gankelijk. Men dient zich thans al te vra gen of het wel juist is, dat de op leidingsmethode volgens het leer lingstelsel die in het buitenland, vooral in Engeland, zo'n enorme vlucht heelt genomen, zo weinig succes heeft. Werkgevers- en werknemersor ganisaties zullen hun aandacht aan dit vraagstuk moeten geven. Ook de legering is voornemens de gehele materie van de leerlingop leiding aan een critische revisie te onderwerpen. Een oplossing? I)e vakopleiding zal zich per be drijfstak moeten organiseren, om dat alleen in de betrokken bedrijfs tak volledige bekendheid bestaat met aard en omvang der te ver richten werkzaamheden. Ook het tak dienen te geschieden. Deze be horen voor het gehele land dezelf de te zijn. De bij deindeling in rangen en graden van de verschil lende sub-beroepen behorende eisen van vakbekwaamheid zal in de bedrijfstak dienen te geschie den. Deze behoren voor het gehele land dezelfde te zijn. De bij de in deling in rangen en graden van de verschillende sub-beroepen beho rende eisen van vakbekwaamheid dienen landelijk te worden geëxa mineerd, ten bewijze waarvan di ploma's zullen worden afgegeven. Hiermee wordt gewaarborgd, dat in het gehele land een gelijk ni veau van vakbekwaamheid tot stand komt. De practische uitvoering ter plaatse, zoals propaganda en voor lichting en vooral de organisatie van het aanvullend theoretisch on derwijs, kan het beste worden overgelaten aan regionale orga nen, welke tot ontwikkeling kun nen komen uit do nu reeds op ver schillende plaatsen aanwezige leer lingstelsels. Voorts kan het plaatselijk or gaan er ook voor zorgen; 'dat het aanvullend theoretisch onderwijs op doeltreffende wijze wordt gege ven. Zo vernam spr. onlangs, dat ergens kleermakers tijdens avond onderwijs genoodzaakt wérden te kening van deur- en raamkozijnen te maken, omdat zij waren onder gebracht op een vormingscursus van timmerlieden! Spr. hoopte, dat de in te stellen ministeriële commissie voor het leerlingstelsel de methode, die hij aangeeft en die ook door de stich ting van de arbeid en andere orga nen is aanbevolen, zal overnemen want, ze besloot hij, „eerst dan maken wij een goede kans om de industrialisatie te doen siagen". In een tussen Kalaasrira en Sis el Hani rijdende goederen trein, die sterk brandbare la ding vervoerde, is door onbe kend gebleven daders een „Mo- lotof cooktair'-brandbom ge worpen. Vijf wagens brandden volledig uit. Van een zesde werd alleen de landing een prooi der vlammen. Er waren geen slacht offers. Sluipschutters beschoten po litiemannen op de weg tussen Tunis en Sousse. De politie be antwoordde het vuur. Tevoren hadden de sluipschutters een Franse auto beschoten. Er vielen geen slachtoffers. Een Tunesiër wierp een bran dende, met benzine gevulde fles, in een tram. Een vrouwelijke passagier werd licht gewond. De dader wist te ontkomen. Een Tunesisch militair ge rechtshof heeft 4 Tunesische vrouwen, die betrokken waren bij het 2 weken geleden werpen van een handgranaat voor de woning van de Franse resident-generaal tot gevange nisstraffen van 1 tot 2 jaar ver oordeeld. De Fransen in Tunis tonen zich hoe langer hoe ongeruster over de ongeregeldheden, aldus Reu ter. De Franse ambtenaren in Tunis hebben voor Vrijdag een staking van één uur uitgeroepen „om te protesteren tegen usurpa tie door Tunesische functionaris sen". Bij afwezigheid van twee Tunesische ministers, die thans in Parijs voor hun zaak pleiten, heeft Ben Salem de verantwoor delijkheid voor hun portefeuilles op zich genomen zonder de Fran se resident-generaal hierin te kennen. De minister heeft twee Franse ambtenaren, die hiertegen protesteerden, geschorst en voor een ambtenarengerecht gedaagd. NEKKRAMP IN WIERDEN. In de buurtschap Hoge Hexel in de gemeente Wierden is een geval van nekkramp geconsta teerd bij de familie L. Verschenen is het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot. wijziging van de pachtregeling 1945. Hieraan is het volgende ont leend; Zeer vele leden betreurden het dat opnieuw verlenging van het pachtbesluit nodig is en dat de regering nog slechts durft hopen, dat in dit zittingsjaar een ont werp van een nieuwe Pachtwet zal worden ingediend. Zij vrees den zeer, dat ook op 15 Februari 1953, op welke datum het pacht besluit definitief vervalt, geen nieuwe pachtwet in werking zal kunnen treden. Om die reden achtten zij een voorlopige nieu we pachtregeling onvermijdelijk. Deze leden meenden er daarom reeds nu op te moeten aandrin gen spoedig met een daartoe strekkend wetsontwerp te komen. Daarin zouden dan enige door de commissie-Van den Bergh aan bevolen verbeteringen, waarom trent een grote eensgezindheid bestaat, moeten worden opgeno men. Vraagstukken omtrent de organisatie van de grondkamers, c.q. pachtkamers en andere strijdvragen kunnen dan nog een riipingstijd doormaken. Vele leden, die het met het bo venstaande geheel eens waren, achtten één wijziging zó drin gend, dat zij er op willen aan dringen deze reeds in dit wets ontwerp op te nemen. Herhaal delijk komt het nJ. voor, dat een verpachter, kort voordat ver lenging der pacht aan de orde komt, ja zelfs nadat deze door de pachtkamer reeds is verleend, het gepachte verkoopt aan iemand, die het gekochte zelf in gebruik wil nemen, dan wel het in pacht wil afstaan aan een af stammeling in de nederdalende! lijn. In zulke gevallen moet door de pachtkamer van het kanton gerecht of in hoger beroep dooi de pachtkamer van het gerechts hof in Arnhem de verlenging meestal worden geweigerd, om dat het gebruik yoor de nieuwe eigenaar van overwegende bete kenis is. Op die wijze raakt de pachter, die vast op verlenging meende te mogen rekenen, op korte termijn zijn hoeve of land kwijt is zonder voldoende be staansmiddelen. De onbillijkheid in zulke gevallen spreekt wel heel sterk, als de vérkoop is in gegeven door een zekere rancune ziidens de verpachter. De com missie-Van den Bergh zag deze fout in onze pachtwetgeving en zij stelde voor, in zulke gevallen een verlenging toe te staan, die reikt tot vier jaren na de eigen domsoverdracht. Met grote aandrang zouden deze leden de ministers willen ver zoeken een dergelijke regeling reeds in dit wetsontwerp op te nemen. De stichting „Het Nederlands Gezinsboek" deed ons een lijvig en goed verzorgd boekwerk van dezelfde naam toekomen, dat be stemd is om overal in ons land op uiterst billijke voorwaarden aan jonggehuwden te worden uit gereikt. Uit het voorwoord van Dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, en de inleiding van dr C. v. d. Bey, directeur- generaal der volksgezondheid, blijkt dat de inhoud van het boek voor ieder aanvaardbaar is. Het is een goede gedachte ge weest dit nuttige en uiterst leer rijke boek door bemiddeling van de ambtenaren van de burger lijke stand te doen uitreiken aan hen, die in het huwelijk treden. Het kost in de handel 6,90, maar van de huwende paartjes wordt naaï draagkracht slechts een bij drage gevraagd in de kosten van het boek. Hierdoor wil de stich ting medewerken aan de bevorde ring der lichamelijke en geeste lijke volksgezondheid in ons va derland. De verschillende hoofdstukken, door deskundigen behandeld, zijn populair geschreven en bevatten een rijkdom aan voorlichting, fei tenmateriaal en nuttige wenken. Enkele onderwerpen zijn wat vaag uit de bus gekomen. Vooral ten behoeve van de jonge men sen, die in het huwelijk treden, hadden we aan een directer be handeling van bepaalde aange legenheden de voorkeur gegeven. Wij zijn er intussen van over tuigd, dat het boek goede dien sten zal bewijzen en we hopen dat het in veel jonge gezinnen een ereplaats zal krijgen In de huiskamer. door EARL DERR BIGGERS. Vertaald door P. OREILLE. 104) (Nadruk verboden). De professor wierp hem een snelle blik toe. „Ik eh ik ben blij, te kunnen zeggen, dat ik een zeer lonende dag heb gehad. Ik heb de rat gevonden, die ik zocht." „Prettig voor u, maar minder voor de rat", zei Bob, en verder werd er niet meer gesproken aan tafel. Toen zij opstonden, stak Mad den een sigaar op en liet zich in zijn geliefkoosde stoel voor het vuur neervallen- Gamble ging met een tijdschrift bij een lamp zitten. Bob nam een cigarette en liep wat rond. Thorn koos zich ook een tijdschrift uit. De klok sloeg zeven uur en daarna hing er een bijna ondragelijke stilte in de kamer. Bob stond stil bij de radio. „Ik heb nooit geweten, waar die din gen goed voor waren, vóór ik hier kwam", zei hij tegen Mad den. „Nu zie ik in, dat er een tijd kan zijn, wanneer zelfs een lezing over de gewoonten van wormen verrukkelijk kan schij nen. Zullen we eens naar het kin deruurtje luisteren?" Hij stelde in. Ah Kim trad bin nen en hield zich onledig bij de tafel. De scherpe stem van een inleider in Los Angelos vulde de kamer. Volgend nummer op ons programma „Norma Fitsge- gerald zal enige liederen zin gen Madden boog zich voorover en tikte de as van zijn sigaar. Thor en Gamble toonden ook enige be langstelling. „Hallo, mensen", klonk de stem van de vrouw, met wie Bob de dag tevoren gesproken had. „Hier ben ik weer. En om te beginnen wil ik alle goede vrienden be danken voor de vrachten brieven die ik heb ontvangen, sedert ik voor de radio ben gaan zingen. Ik vond vanavond weer een heerlijke bundel. Ik heb nog geen tijd gehad om ze allen te lezen, maar ik wil Sadie French alvast vertellen, als zij luistert, hoe blij ik ben te weten, dat zij weer in Santa Monica is; ik zal haar wel eens opbellen. Nog een brief die me veel genoegen deed, was van mijn oude kameraad Jerry Dela- ney Bob's hart stond een ogenblik stil. Madden boog zich dieper voorover. Thorn's mond ging open en bleef zo, de ogen van de professor vernauwden zich tot spleten. Ah Kim werkte voort aan de tafel, zender een kik te geven. „Ik was ongerust over Jerry", ging de vrouw voort, „en het deed me goed, te horen, dat hij springlevend en gezond is. Ik hoop hem gauw eens te zien.'Nu begin ik aan mijn programma, want over een half uur moet ik in de schouwburg zijn. Beste mensen, ik hoop, dat jullie alle maal eens naar ons komt kijken, wo geven werkelijk een alleraar digst stuk, en „Zet dat verwenste ding toch af", zei Madden. „Negen tiende van die radio-programma's is reclame. Ik wordt er wee van." Norma was met volle kracht een lied begonnen, en toen zette Bob het „verwenste ding" af. Hij wisselde een lange blik met Ah Kim. Er had een stem gesproken tot in de woestijn, over de kóle, bruine heuvels en de woeste zandvlakte met hier en daar wat 'struikgewas een stem, die zei, dat Jerry Delaney springlevend en gezond was. En dus stortten al hun mooie theorieën ineen. De man, die Madden vermoord had, was niet Jerry Delanëy! Wiens stem had dan om hulp ge roepen in die tragische nacht op de ranch? Wie had die kreet ge uit, die was gehoord en nage bootst door Tony, de Chinese pa pegaai? HOOFDSTUK XX. Petticoat Mijn. Ah Kim ging de kamer uit met een blad vol schotels. Madden leunde gemakkelijk achterover in zijn stoel; zijn ogen waren ge sloten en hij blies dikke rook- kringen naar het plafond. De professor en Thorn zaten weer rustig te lezen, elk aan een kant van de lamp. Een roerend toneel tje van huiselijke vrede. Maar Bob deelde die vrede niet. Zijn hart klopte snel zijn hersens waren als verdoofd. Hij stond op en liep stil naar buiten. In de keuken stond Ah Kim va ten te wassen bij de gootsteen. Te oordelen naar het onbewogen gezicht van de Chinees, zou nie mand hebben vermoed, dat deze bezigheid niet zijn gewone werk was. (Wordt vervolgd). Naar wij vernemen zullen de door de Canadese autoriteiten genomen beperkende maatrege len in verband met een eveiv- tuele overbrenging van mond en klauwzeer door immigranten, niet van invloed zijn op tiet voortzetten van de K.L.M.-emi gratievluchten naar Montreal. De K.L.M. heeft indien zulks nodig mocht blijken maatre gelen dienaangaande in voorbe reiding. In overleg met de be trokken geneeskundige instan ties is besloten om indien noodzaktllijk de daarvoor ln aanmerking komende pssagiers voor het vertrek van het vlieg.1- tuig te ontsmetten. Het eerstvolgende emigran tenvliegtuig vertrekt op 12 Mrt a-s. van Schiphol al naar Cana da. Na een botsing met een voer tuig van de militaire politie reed een autobus te Manchester 't trot toir op en kwam te midden een groep bij een bushalte wachtende schoolkinderen terecht, waarvan er 4 werden gedood en 6 gewond.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2