Gezamelijke Nederlands- Indonesische verklaring Prins Bernhard reikt bijna 200 dapperheids onderscheidingen uit Economische conferentie te Moscou De Franse regeringscrisis TUNIS De strijd in Korea Duitse protestanten en de herbewapening INDO-CHINA Vierde herenmodebeurs geopend Burgerziniemng te Wageningen Verzetsactie op Malakka Opwekkende situatie in haven van Surabaja HOOGWATER. WEERSVERWACHTING. hankering bil Ahonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Rcdactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 4 MAART 1952. 7e Jaargang No. 1976. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cant; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. De voorzitters van de Indone sische missie en van de Neder landse interdepartementale com missie hebben gezamenlijk het navolgende communiqué uitge geven: Omtrent de in Den Haag ge voerde besprekingen tussen een Nederlandse commissie en een Indonesische missie kan het vol gende worden medegedeeld. Van beide zijden heeft men zich voortdurend als doel voor ogen gehouden het bereiken van ge zonde betrekkingen tussen beide landen. Daartoe zijn op initiatief van Indonesië twee problemen tegelijkertijd behandeld n.l. de kwestie van vervanging der be staande unie-verhouding door een complex van volkenrechtelijke, onderlinge ,niet gesubordineerde verdragen of overeenkomsten mei annexen, en verder het N.- Guinea vraagstuk. Ten gevolge van de recente ka binetscrisis in Indonesië moesten de bereikte resultaten worden ge registreerd en zijn de besprekin gen tijdelijk opgeschort. De oorspronkelijke bedoeling van beide zijden om als resultaat der besprekingen een gezamen lijk rapport aan de beide regerin gen aan te bieden, waarin een af gerond complex van ontwerp overeenkomsten zou zijn opgeno men, is ten gevolge daarvan nog niet verwezenlijkt kunnen wor den. Wel zijn op verschillende ter reinen van samenwerking al reeds voorlopige punten van overeenstemming bereikt. Uiter aard is van beide zijden het voor behoud gemaakt, dat ook de reeds bereikte resultaten te zijner tijd in het kader van het geheel in nadere beschouwing zullen worden genomen. Wat de vraagstukken betreft, welke op het economische en het financiële terrein liggen, is in de loop van de behandeling van de materie wel zeer duiaenjK komen vast te staan, dat de tijd welke hiervoor tot nog toe beschikbaar was, als geheel niet toereikend moest worden beschouwd. De arbeid richtte zich, na een voorlopige verkenning van de I stof, in hoofdzaak op het bijeen brengen van materiaal, waarop verder kan worden voortge bouwd. Op de voornaamste ge bieden het handels, en betalings verkeer, de investeringen en wat daarmede verband houdt) is men daarbij wel zo ver gevorderd, dat een nadere gedachtenwisseling zal kunnen plaats vinden om trent de ten dien aanzien weder zijds levende inzichten. Hiertoe is het uiteraard nodig, dat men aan beide zijden zich in tern nader bezint over het in te nemen standpunt. Betreffende de samenwerking op politiek, juridisch, militair, sociaal en cultureel gebied zijn goede vorderingen gemaakt. Omtrent verschillende speciale problemen bijvoorbeeld het ambtenarenvraagstuk, het pro bleem der op Indonesië georiën teerde Nederlanders, culturele contacten en uitwisseling van voorwerpen van culturele of his torische waarde, de regeling van internationaal privaatrechtelijke onderwerpen, de wederzijdse di plomatieke belangenbehartiging, de kwestie van (weder)-toelating verblijf en vestiging van Neder landers in Indonesië, het vraag stuk van de Nederlandse arres tanten in Indonesië zijn voorts aanbevelingen aan beide regerin gen geformuleerd, dan wel in zichten kenbaar gemaakt, welke, naar gehoopt wordt, tot de oplos sing dier vraagstukken in een nabije toekomst zullen kunnen bijdragen. Met betrekking tot het vraag stuk van Nieuw-Guinea is van beide zijden gezocht naar een „way-out" uit dit geschilpunt. De besprekingen hebben nog niet kunnen leiden tot een gemeen schappelijk advies aan de beide regeringen. Vandaag worden in Saigon tweemotorige B-26 bommenwer pers uit Manilla verwacht. Zij zullen door de Amerikaanse auto riteiten aan de Franse worden overgedragen. De toestellen maken deel uit van een zending, die krachtens de Amerikaanse militaire hulp aan de strijdkrachten van de Franse unie zou worden ge leverd. Het Amerikaanse gezant schap weigert „om veiligheids redenen" het aantal te noemen. de kapper met het aparte cachet betere toiletartikelen markt 16 - brouwerjjstr. 91 terneuzen de definitieve haarmode is voor dagcoiffeurs kort, laat ons uw haar verzorgen. In de Apollohal te Amsterdam is gisteren de vierde Nederland se herenmodebeurs, die (niet voor het publiek toegankelijk) tot en met 7 Maart duurt), ge opend. De beurs omvat 51 stands. Er wordt een colbertjasje gelan ceerd met 4 in plaats van de traditionele drie knopen-slui- ting. Voorts wordt als nouveauté een costuum met bijbehorend vest in een afstekende kleur geëxposeerd. Voor het komende voorjaar en de zomer zijn er weer de weekendshirts in pastel tinten en tenslotte een heren- pyama met korte mouwen en een korte pantalon. De 5-de beurs zal wederom ln het R.A.I.-gebouw (25-29 Aug. a.s.) worden gehouden. JDie beurs zal voor het publiek toe gankelijk zijn. Sinds op 13 Februari door de gemeenteraad van Wageningen werd besloten de bevolking in de gelegenheid te stellen tot deel name aan een burgerzinlening voor woningbouw, is een bedrag van 250.000 bijeengebracht Hierin is begrepen een bedrag van ongeveer 50.000 opslag van de Nutsspaarbank, welke voor dit burgerzinfonds speciale spaarbankboekjes uitgeeft en zich heeft verplicht, voor elke ƒ3000 aan nieuw gespaard geld de lening aan de gemeente met 1000 te verhogen. De helft van het bedrag, dat het gemeentebestuur meende als bereikbaar doel te moeten stel len, is thans bijeen en de bouw van 25 woningen is verzekerd. Er is nu een intensieve huis-aan- huis-actie gaande, om te trachten ook de andere helft van het ge raamde totaal te realiseren. Op Malakka hebben verzets strijders Maandag op 3 km van het station Rompin een trein laten ontsporen. Na de ontsporing ontstond een gevecht tussen politie en ver zetsstrijders, die trachten de trein te plunderen. Men vreest, dat 7 personen, allen burgers, om het leven zijn gekomen. Meer dan 20 personen, van wie 10 burgers, werden ge wond. De Chinese verzetsstrijder, Neo Sam, bij wie men een handgra naat vond, kort voordat de Britse minister van Koloniën Lyttelton, bij zijn jongste bezoek aan Ma lakka zou passeren, is te Raoeb ter dood veroordeeld. Neo Sam verklaarde voor de rechter, dat hij gedwongen was geweest zich bij de verzetsstrijders te voegen, doch er in geslaagd was naar Bentong te komen om zich over te geven. De politie was echter van me ning, dat Neo Sam naar de stad was gekomen om voorraden voor zijn kameraden te halen. Kort na zijn arrestatie leidde Neo Sam een patrouille naar een verzets strijderskamp. Men had de in druk gekregen, dat hij niets van de komst van Lyttelton had ge weten. Naar het A. N. P. uit Londen verneemt, zullen slechts weinig Britse economen de conferentie bezoeken welke in de eerste helft van April in Moskou zal worden gehouden. In bevoegde kringen verklaart men, dat de „London school of economics" niet vertegenwoor digd zal zijn. Mogelijk zullen een of twee economen uit centra als Oxford en Cambridge naar Mos kou reizen, doch er is op het ogenblik nog niets definitiefs be kend. Een woordvoerder van de T. U. C. (Trade Union Congress) zeide het uiterst onwaarschijnlijk te achten, dat er gevolmachtigde vertegenwoordigers van de vak beweging aanwezig zullen zijn. De vakbond heeft in Januari aan alle vakverenigingen een circu laire. gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat men een uit nodiging tot bijwoning van de conferentie kon verwachten. In de circulaire is echter gezegd, dat men er op vertrouwt, dat geen vakvereniging besluiten zal nemen, welke er op zouden wij zen, dat de Britse vakbeweging zich verenigt met de denkbeelden der te houden conferentie. NEDERLANDSE REACTIES. In bevoegde Haagse kringen wijst men erop, dat de Nederland se regering geen standpunt" heeft ingenomen. Wel verklaart men, dat iedere Nederlander vrij is naar Moskou te reizen, zoals hij ook vrij zou zijn naar Athene of Parijs te begeven. De heer J. H. Cohen Stuart uit Bussum heeft het A.N.P. mede gedeeld, dat hij voornemens is als secretaris van een delegatie Ne derlanders naar Moskou te gaan. Van de delegatie aan welker sa menstelling nog gewerkt wordt, zal o.a. prof. mr C. W. de Vries deel uitmaken. Verder, aldus de heer Cohen Pinay krijgt opdracht. Antolne Pinay, minister van Vervoer in de afgetreden Franse regering, heeft opdracht gekre gen een nieuwe regering te vor men, aldus wordt officieel be kendgemaakt. De zestigjarige Pinay is gema tigd conservatief. Pinay aanvaardt opdracht. Antoine Pinay heeft de op dracht om te trachten een nieuwe regering te vormen, aanvaard. Na een onderhoud met presi dent Auriol verklaarde Pinay: „Mijn eerste reactie was te wei geren, doch met het oog op de ernst van de toestand en omdat de president bleef aandringen, heb ik toegestemd." WOENSDAG 5 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.46 9.21 10.01 10.11 n.m. 9.35 10.10 10.50 11.— ZON. EN MAANSTANDEN. Maart ZON op onder 4 7.19 18.25 5 7.17 18.27 6 7.15 18.29 MAAN op onder 10.29 3.57 11.25 4-49 12.31 5.26 Pinay heeft te kennen gegeven, dat hij zich voorstelt een regering te vormen op louter technische basis met als doel de verdediging van de munt en de strijd tegen de inflatie en prijsstijging. Pinay is eigenaar van een klei ne looierij te St. Etienne en is voorstander van bezuinigingen in de genationaliseerde industrie. Hij heeft een goede naam bij de radioalen, de links-radicalen en de volksrepublikeinen. Pinay heeft verklaard het te betreuren, dat Reynaud er niet in geslaagd is een regering van nationale eenheid te vormen. Naar de mening van parlemen taire waarnemers is er weinig kans, dat Pinay voldoende steun krijgt. Gemeld wordt, dat president Auriol aan Pinay heeft verzocht een regering te vormen van Gaullisten, gematigd-conserva tieven, volksrepublikeinen en ra dicalen. De Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft met minister Ache- son de Franse crisis besproken. De voorzitter van de commissie, Tom Connally, zei na afloop: .Ali's Frankryk niet zijn uiterste best doet voor zijn verdediging, kan het niet rekenen op grote toewijzingen voor economische en militaire hulp uit Amerika. Frankrijk moet zijn plicht doen." Stuart, bestaat het plan, dat de delegatie aanwezig zal zijn bij de opening van het WolgaDon kanaal (AprilMei). Het kanaal, zo zeide hij, zal een onderdeel vormen van een uitgebreid kana lenstelsel, dat van Moskou een zeehaven zal maken met water wegen naar vijf zeeën. De heer Cohen Stuart is ge- pensionneerd bankdirecteur. Hij heeft indertijd reeds een bezoek aan Rusland gebracht. Men zegt verder, dat de confe rentie een voortvloeisel moet zijn van een resolutie, welke werd aangenomen op de conferentie van de wereldvrederaad in Ber lijn in 1950. In deze resolutie werd het houden van internatio nale conferenties op allerlei ge bied geadviseerd. Zo zal er ook een internationale conferentie over de zorg voor het kind wor den gehouden en wel in Rome. De Oost-Europese radiostations en nieuwsagentschappen maken de laatste tijd in steeds toenemen de mate melding van de confe rentie. Er zijn een groot aantal voorbereidende commissies inge steld en men verklaart ongeveer 400 gedelegeerden te verwachten. Zoals bekend, heeft de Britse regering zich bij monde van mi nister Eden van de conferentie gedistancieerd. Eden zeide in Februari in het Lagerhuis de aanwezigheid van Britse particu lieren niet in het belang van het land te achten. De regering zou echter niemand pogen te weer houden. Een trein, die ijzererts ver voerde, is, tengevolge van sabo tage, tussen Gafoer en Sidi Ayed ontspoord en in een ravijn gere den. Twee spoorwegemployé's zijn ernstig en vier andere licht gewond. De rails waren over een afstand van tien meter verwij derd. De politie heeft de sabotage- bedrijvers, vier voormalige Tu nesische werknemers der betrok ken spoorwegmaatschappij, gear resteerd. Ten zuiden van Gabes is Zater dagavond een brug opgeblazen. Een derwaarts gezonden militai re patrouille werd beschoten. De militairen beantwoorden het vuur. Twee jonge Tunesiërs hebben Zondag in een geheel volle tram, die in de Joodse wijk van Tunis reed, een brandende fles met benzine geslingerd. Er ontstond een paniek onder de inzittenden, van wie er vier licht werden ge wond. De daders werden door de menigte aangevallen en afgeran seld. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ook op een autobus is een fles met brandende benzine gewor pen. Aan bijna 200 militairen en burgers, die zich tijdens de oor log, de bezetting, politionele acnes enz. neuuen ondeiscne.den door daden van hun beleid, heeft prins Bernhard Maandagmiddag ridderorden en bronzen kruisen uitgereikt. Om drie uur betrad prins Bern hard met zijn beide adjudanten de geheel gevulde burgerzaal van het paleis te Amsterdam. Ook een groot aantal genodigden woonde de plechtigheid bij, o.a. de staats secretarissen van oorlog, vice-ad- miraal H. C. W. Moorman en mr F. J. Kranenburg; de plv. voor zitter der Tweede Kamer, mr J. A. W. Burger; de voorzitter der Tweede Kamerfractie van de KVP, mr C. P. M. Romme; de ge- neraal-majoor M. R. de Bruijne, commandant korps mariniers en It. gen. A. T. C. Opsomer, com mandant strijdkrachten te velde. De prins was gekleed in het uni form van luitenant-generaal der landmacht en droeg het groot kruis der militaire Willemsorde. Alvorens tot de uitreiking der decoraties over te gaan, sprak de prins een korte rede uit. Het ver heugde hem de onderscheiding te mogen overhandigen voor acties, die getuigen van moed, beleid, trouw, initiatief, stoutmoedigheid en taaie volharding voor konin gin, regering en volk; daden ge steld in uiteenlopende perioden en plaatsen: in de Meidagen van 1940, gedurende de bezetting, ge durende de strijd in de Oost, tij dens de bevrijding en bij de poli tionele acties, daden verricht ter zee, te land en in de lucht, daden gesteld door burgers en militai ren, soms in koelen bloede, vaak onder voortdurende druk van de bezetter. De mutaties, op grond waarvan twee militaire Willems orden zijn toegekend, zijn daar van frappante voorbeelden. „Ik geef u de verzekering", aldus de prins, „dat de kennismaking met wat gij gedaan hebt, mij heeft vervuld met diepe bewondering Ik acht het een eer u de hand te mogen drukken. Het gehele va derland voelt, wat ik voel en is stellig in gedachten hierbij aan wezig met zijn bewondering voor u, die mensen zijt van karakter; mensen die de gemeenschap schragen". De wachten traden in de hou ding en onder de orgeltonen van ons volkslied las adjudant Eibers de mutaties voor, waarop de prins van de reserve-luitenant der infanterie G. J. Schüssler en de burger J. M. Peters de eed afnam hun de ridderslag gaf en de on derscheidingen van ridder vierde klasse in de militaire Willemsor de omhing. De aanwezige ridders volgden de prins in het gebruike lijke geven van de ridderslag en de handdruk aan de nieuwe rid ders. Achtereenvolgens werden daar op ruim 40 bronzen leeuwen, ruim 110 bronzen kruisen, 8 vlie- gerkruisen en ruim 40 kruisen van verdienste aan de decoranten met een persoonlijke gelukwens op de borst gespeld. De plechtigheid duurde een uur. Nadat de ban was gesloten, verliet prins Bernhard het paleis om per auto naar Soestdijk terug te keren. Het was de prins aan te zien, dat hij enige dagen met griep het bed had moeten houden. Te vijf uur verenigden de rid ders van de militaire Willemsor de, die bij deze plechtigheid aan wezig waren geweest, zich in de „Grote Club" aan een riddermaal- tijd. Onder de namen van hen, die uit de handen van prins Bern- hard een onderscheiding mochten ontvangen, treffen wij twee Zeeu- wen aan. Het zijn de heren I. Mo- ret te Sluiskil en P. Kloostermem te Nisse, aan wie de bronzen leeuw is uitgereikt. Amerikaanse vliegers hebben Zondag gemeld dat de commu nisten „bruggen onder water" bouwen, om ze te verbergen voor de geallieerde vliegtuigen. Een dergelijke brug bevond zich in een rivier nabij Kosong, dat aan de Oostkust van Korea, ongeveer tachtig km ten Noorden van de 38ste breedtegraad, is gelegen. Deze brug, die werd waargeno men door scheuren van het ijs er boven, is met bommen en vuur van zware machinegeweren ver nield. PEST IN NOORD-KOREA. Radio-Peking heeft, blijkens een Zondag te San Francisco opge vangen bericht, gemeld dat er pest heerst in bepaalde streken van Noord-Korea. Er worden in deze gebieden afweermaatrege- len tegen deze gevreesde ziekte genomen. Zo is inenting verplicht gesteld. Radio-Peking herhaalde zijn beschuldiging dat de Verbonde nen de pest door het moedwillig verspreiden van bacillen zouden hebben veroorzaakt. De Verbon den legerleiding heeft reeds op deze beschuldigingen geantwoord met de verklaring dat de commu nistische autoriteiten geen kans hebben gezien epidemieën in de door hen beheerste streken te voorkomen en dat zij nu pogen de schuld voor het uitbreken Het dispuut over de Duitse herbewapening wordt in Pro testantse kringen in West-Duits- land met heftigheid voortgezet. Als leider van de Protestantse politici, die zich met overtuiging achter de doeisteiiing van kanse lier Adenauer hebben geschaard, heeft zich sedert kort dr. Her mann Ehlers, de president van de bondsdag, opgeworpen. Ehlers, die lid van de kerkeraad in Ol denburg is, heeft in een groots opgezette rede in de Duitse bondsdag de strijdbijl opgenomen tegen de pacifistische en neutra- listische stromingen, die in Pro testantse kringen veel terrein hebben gewonnen, o.m. doordat de overtuiging bestaat, dat een bewapening een duurzame schei ding van het Protestantse Oost- Duitsland zou kunnen betekenen. Leidende Protestantse theolo gen, onder wie elf bisschoppen, hebben onlangs in de discussies ingegrepen met een verklaring waarin zij zich stelden tegenover de vele verkondigers van een religieuse pacifisme, zoals dat van ds. Martin Niemöller. „Om zich tegen geweld te verdedigen hebben de staten een politie en een leger. Zij hebben deze zo lang rechtmatig als zij deze machts middelen in dienst van het recht stellen en als afweer tegen het onrecht gebruiken", zo heet het in deze verklaring. Heftige disputen zijn over het onderwerp gevoegd op een bijeenkomst van theolo gen, die in het evangelische cen trum Bad Boll is gehouden. Het aantal aanhangers van i i-, e- möller bleek er gering. Des te groter was het aantal dengenen, die in de huidige omstandigheden een Duitse militaire rol om prac- tische politieke redenen meenden te moeten afwijzen. Hun leidende woordvoerder was de Göttinger professor ds. Hans Iwand. Voor dezen staat het vast, dat een Duitse verdedigingsbijdrage tot oorlog moet voeren. Hetzelfde standpunt werd verdedigd door de bekende leider van de „Nau- heimer kring", prof. Ulrich Noack uit Würzburg, die een geneutraliseerd Duitsland tussen de beide wereldblokken voorstaat. Het kwam tot een heftig tumult, toen Noack scherpe aan vallen op kanselier Adenauer richtte en deze verweet dat zjjn politiek moedwillig op een ver scherping van de koude oorlog aanstuurde. De Berlijnse afgevaardigde in de Bondsdag, Dr. Robert Till- mans, heeft daartegenover ge steld, dat een werkelijke neutra lisering slechts kon worden be reikt door tegenover het expan sionisme van de Sowjet-Unie de tegendruk te stellen van „De verenigde materiële macht van de Westelijke wereld". hiervan op de geallieerden te schuiven. VIJF MIGS VERNIETIGD. Volgens mededeling van geal lieerde zijde hebben Amerikaan se straalvliegtuigen in twee ge vechten met ongeveer 90 Migs 5 Migs vernietigd. De vijandelijke ovennacht van vliegtuigen was bijna tweemaal zo groot. WEER NIETS BEREIKT De onderhandelaars der Ver bondenen melden, dat Maandag bij de besprekingen over toezicht op een wapenstilstand in Korea niets bereikt is. Wel erkende de stafofficier ko lonel Tsjang, dat de Verbonde nen het recht hebben om te wei geren, de Sowjet-unic als neu trale waarnemer op te nemen in een. commissie van toezicht op de wapenstilstand, doch hij voegde er aan toe, dat deze verwerping op „logische" gronden moest zijn gebaseerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Aanhoudend zacht. Veranderlijke bewolking. Bijna overal droog weer. Overwegend matige Zuidelijke wind. Aanhou dend zacht. De staking, die in de haven van Surabaja zou uitbreken, is niet afgekondigd. Van de afdeling Su rabaja van de vakbond van ha venarbeiders en zeelieden, de S B P.P., vernam Aneta, dat het té Djakarta zetelende hoofdbestuur de order tot staking heeft inge trokken en dat thans op nadere instructies uit de hoofdstad wordt gewacht. Verwacht wordt, dat de staking enige weken zal worden uitge steld en dat men in die periode zal trachten tot een accoord te komen. Vooruitgang veiligheid. Inmiddels vernam Aneta uit haven- en scheepvaartkringen, dat de situatie in het havengebied van Surabaja aanmerkelijk ver beterd is. Deze verbetering moet in de allereerste plaats worden toegeschreven aan de maatrege len, die in de afgelopen maanden door de overheid zijn genomen. Het aantal diefstallen is de laat ste tijd sterk afgenomen. Een van de maatregelen, die heeft bijgedragen tot een verbe tering der veiligheid in Tandjong Perak, is het intrekken van de havenpassen van enkele man- durs, die verantwoordelijk wor den gesteld voor diefstallen, ge pleegd door onder hun toezicht staande koelies. Hoe normaal het thans in de haven is, moge blij ken uit het feit, dat dezer dagen 5.000 ton rijst uit de „Straat Soenda" kon worden gelost, zon der dat zich hierbij een incident voordeed of een korrel rijst verlo ren ging. Hetzelfde was het geval met een grote partij meel. Van deze partij werd slechts een zakje opengesneden. De zakjes zijn nl. zeer geliefd als stof om er een hemd uit te maken. Zodra men bemerkte, dat er een baaltje ge stolen was, gingen alle arbeiders achter de dief aan, die binnen en kele minuten gegrepen werd en aan de politie overgeleverd. Ook de arbeidsprestaties zijn verbeterd. Zo werd de „Straat Soenda" bv. in vier dagen gelost, een prestatie, nagenoeg gelijk aan vóór de oorlog. Men hoopt, dat de algehele situatie in de ha ven zich in opgaande lijn blijft voortbewegen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1